Zo gezien... Soester woon gemeenschap niet opzadelen met vuil - verwerkingsbedrijf Onderscheiding voor trouwe dienst 2.19 Bewoner Stadhouderslaan: Abonnee van Soester Courant heeft kans op gratis cruise WITLOF TAM KONIJN Honsbergen VIVO BIER Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen SALAMIE GOUDSE KAAS Schijndode Waarschuwing Drie transport bedrijven naar industrieterreinen Woensdag 21 januari 1981 59e jaargang no 22 plaatst naar de marechaussee en op 22 groot verlof. Tot 31 december 1950 alle "Indië-gangers" is uitgereikt. één persoon ter waarde van 3.500,-. Donderdag 29 januari a.s., uw kans op een droomcruise ALLEEN DONDERDAG KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Grootste stunt in de slagerij KILO, van f 11.- voor GEHELE WEEK KRAT a 24 flessen Nu slechts door GEHARD PAUL Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM van 2.84 voor Zie onze advertentie SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.- Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag ALLEEN DONDERDAG BELEGEN KILO, van 12.20 voor Leo Tolstoi schreef op 29 fe bruari 1897 in zijn dagboek een schijnbaar weinig betekenend stukje tekst waarvan de slot zin echter zó verrassend is dat het voorafgaande gedeelte mis schien opnieuw en aandachti ger bekeken moet worden. Leest u maar: „Ik was bezig mijn kamer op te ruimenzo schrijft hij „en toen ik bij mijn rondgang bij de sofa kwamkon ik me niet meer herinneren of ik hem nu had afgestoft of niet. Omdat men aan deze handelingen gewend raakt en men ze onbe wust verricht, wist ik het niet meer en ik voelde dat het on mogelijk was het me weer te herinneren. Wanneer ik hem dus zou hebben afgestoft en dat zou vergeten, dat wil zeggen als ik onbewust zou hebben ge handeld, dan zou het net zijn alsof ik het niet zou hebben ge daan. Als iemand het bewust zou heb ben gezien, zou men het hebben kunnen vaststellen. Maar als er niemand zou hebben toege keken, of hij zou het onbewust hebben gezien, omdat het hele gecompliceerde leven bij velen onbewust verloopt, dan is dat leven er als het ware niet ge weest". Aan wie de moed heeft gehad dit vermoeiende proza tot het einde toe tot zich te riemen, wil ik direkt toegeven dat het afstoffen van een sofa geen boeiende bezigheid is, maar tegelijkërtijd ben ik van me ning dat het leven van alledag een aaneenrijging is van op zichzelf weinig schokkende geb eurtenissen. Als al die dagelijkse handelin gen gedachteloos en zonder vreugde plaats vinden, zouden ze dus wat de uitvoerder be treft net zo goed achterwege kunnen blijven. En om de lijn maar even door te trekken, als je je dagen op die manier zon der hoogtepunten, voortge- sleurd door wat er op je afkomt doorbrengt, is het de vraag of je wel weet wat echt „leven" betekent. „Savoir vivre" is in onze stre ken een weinig gehanteerd be grip. Vorige week werden twee mannen uit Huizen door de Soester politie aangehouden. Zij verkochten kaarten met de tekst: ,,Moet dat nou? 2.500.000 levende proefdieren per jaar", voor de prijs van 2,95. De mannen hadden de kaarten zelf voor l,- gekocht in Nijmegen. De politie waarschuwt daarom voor het kopen van deze kaarten. Het geld gaat namelijk niet naar de actiegroep maar verdwijnt in de zakken van de verko pers. Drie in Soest gevestigde transportbe drijven, te weten A. van 't Net en Zonen B.V.; Ben Becker B.V. en Peko Beheer B.V. i.o. gaan zich vestigen op het perceel grond dat de gemeente en kele maanden geleden terugkocht van Sinclair and Valentine [Holland] B.V. Sinrla ir bood de grond te koop aan omdat men afzag van uitbreiding van bepaalde bedrijfsaktiviteiten in Soest. Het gaat om een perceel grond ter grootte van ongeveer 8920 vierkante meter waarvoor de gemeente in 1974 in totaal 446.000 gulden ontving. Bij de terugkoop betaalde onze plaatselijke overheid deze koopsom, vermeerderd met de samengestelde interest tegen 99f gedurende 6% jaar. Dat is een bedrag van 335.000 gulden, zodat in totaal 781.000 gulden voor het perceel betaald is. Dit bedrag moest voor 1 januari 1981 aan Sinclair overgemaakt zijn, anders moet de gemeente 11%% vertragingsrente betalen. Van 't Net koopt 2955 vierkante meter van het eerder genoemde perceel en betaalt dat 310.275 gulden; Becker koopt 2954 m2 voor 350.480 gulden en Peko moet voor 2954 m2 363.250 gulden betalen, zodat het perceel in totaal 1.024.005 gulden (excl. btw) opbrengt. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot de verkoop over te gaan wordt begin februari in de raadsver gadering behandeld. De stortplaats van het Soester huisvuil aan de Maatweg; links het kleine verbrandingsoventje. Foto: Herman van Dam „Door de continuwerking van het be drijf ontstaat enorme geluidsoverlast vooral in de nachtelijke uren door de aanwezigheid van ventilatoren, pom pen, transportbanden en overslagin stallaties", aldus de heer Bloemen. Hij vestigt ook de aandacht op de ver keersbelasting van de omgeving in ver band met de aanvoer van het afval en de afvoer van de residuen uit de ovens. Verder maakt hij het Soester gemeentebestuur er op attent dat gro te rendabele verbrandingsovens (cir ca 15 ton per uur) ondanks zeer hoog waardige vliegasfilters, nog altijd een schoorsteenuitstoot van 30 kg. per uur (of meer) geven, indien er sprake is van continu werkende instal laties. Ook is het zo dat het in- en uit bedrijf nemen van elke installa- Het gemeentebestuur van Soest doet er beter aan het compost- bedrijf Baarn/Soest maar te laten verdwijnen. Instandhouding op het huidige niveau heeft geen zin en vernieuwen en uit breiden is niet alleen een kostbare zaak, maar zal ook de om geving vanwege de te verwachten overlast, min of meer on leefbaar maken. Dit is de opvatting van de heer B. M. Bloemen, wonende aan de Stadhouderslaan, die hij heeft neergelegd in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Soest en aan de leden van de commissie openbare wer ken. De heer Bloemen stelt dat de bouw van een moderne groot opgezette installatie, vanwege de kosten per ton afval, pas aanvaardbaar is bij een inzamelingsgebied van tenmins te 123.000 personen. Voor zo'n installatie is er aan de Maat weg geen ruimte. De verontrusting van de bewoners van de Stadhouderslaan over handhaving en eventueel uitbreiding van het compost- en vuilverbrandingsbedrijf is niet nieuw. In het begin van de jaren zeventig al werd geklaagd over de stankoverlast. De oplossing, welis waar in het wat verdere verschiet, leek te liggen in het opheffen van het bedrijf. Er was sprake van dat de provincie de rioolwaterzuivering zou overnemen, maar verder dan de intentie-verklaring, heeft de provincie het nooit laten komen. De opheffing zou zeker doorgevoerd zijn als de provinciale plannen om het afval van de gehele provincie naar Drente te brengen, doorgang had kun nen vinden.- Drente sloot echter haar „grenzen" voor westelijk vuil en sinds dien zoekt de provincie Utrecht naar een afdoende oplossing. Soest en Baarn zijn nü, heel begrijpe lijk, ingenomen met het feit dat het bedrijf nog functioneert en vermoe delijk zal ook de provincie daar op het moment niets tégen hebben. In een vergadering van de commissie openbare werken stelde wethouder Hoekstra dat bij de huidige stand van zaken het plaatselijk compostbedrijf niet buiten de (provinciale) discussie kan blijven. Hij noemde „uitbreiding" niet onlogisch en de wethouder kreeg daarbij steun van de commissieleden. De heer H. Gerth (D'66) vindt het voortbestaan „niet meer dan logisch". „Men beschikt hier immers over een installatie, men heeft ervaring en er is terrein voor uitbreiding", merkte de heer Gerth op. De heer Bloemen vecht dit aan. Hij stelt dat er in principe drie mogelijk heden zijn om afval te verwerken: storten, verbranden en composteren èn verbranden. Storten vindt ook de heer Bloemen, vanwege de milieuverontreiniging, niet haalbaar en dan blijven verbran den en composteren over. Voor verbranding is een veel grotere installatie nodig dan er nu aan de Maatweg staat. Om tot een aanvaard bare exploitatie te komen, moet er een inzamelingsgebied zijn van ten minste 125.000 personen. „U kunt wel nagaan", zegt de heer Bloemen, „hoe groot zo'n installatie moet worden. Hiervoor ontbreekt de ruimte op de Maatweg". Hij voorziet echter, mochten de ideeën van de Soester commissieleden door gaan, de bouw van een continube drijf, al was het maar omdat de oven niet dagelijks in- en buiten werking gesteld kan worden. Er ontstaat op zo'n manier een vuil stortplaats om het proces op gang te houden met alle gevolgen (stank, onge dierte en opwaaiend stof) van dien. Ook zullen ongewenste gassen over een bepaald gebied worden verspreid en in dat verband merkte de heer Bloemen op dat zelfs met de meest geavanceerde installaties, uitstoot van zwaveldioxide, chloor en zout zuur niet te voorkomen is. Naar zijn mening zullen er ook re serve installaties gebouw moeten wor den om reparaties mogelijk te ma ken, dan wel moet er een grote huis vuil buffer aangelegd worden. Wat de techniek betreft zegt de heer Bloemen dat elke vorm op z'n minst een temperatuur van 750 graden Cel sius moet hebben om de slakken stank- vrij te krijgen met niet meer dan 0,3 gewichtsprocent aan organische stoffen. tie grote verontreiniging voor de omgeving met zich mee brengt. Er zal ook een zeer hoge schoorsteen (circa 100 meter) gebouwd moeten worden om een redelijk groot versprei dingsgebied voor de gassen te hebben ,,èn", zegt de heer Bloemen „om een rendabele verbrandingsinstallatie te verkrijgen, moet de ontwikkelde warmte nog ergens voor worden benut. Dit kan tot gevolg hebben, dat er een electriciteitscentrale wordt gebouwd en ook daar is aan de Maatweg ab soluut geen ruimte voor". Tenslotte wijst hij dan nog op het gevaar van bodem- en waterveront reiniging als gevolg van het tijdelijk opslaan van de verbrandingsslakken door de aanwezigheid van uitgeloogde sulfaten en chloriden. „Deze slakken moet gestort worden", zegt hij, „of er moet een betonfabriek of iets derge lijks gebouwd worden". Composteren Wat het composteren betreft zegt de heer Bloemen dat daarvoor alleen ge sorteerd huis- en straatvuil gebruikt kan worden. Het restant moet dan naar de vuilstort of verkocht worden. „Als huis- en straatvuil direct na het sorteren wordt gecomposteerd, dan is hiervoor veel maalarbeid nodig. Om dit proces rendabel te maken, dient huisvuil circa vier tot acht maanden buiten opgeslagen te worden om het sorteren steriel te houden en te ver gemakkelijken, alsmede de maalar beid te verminderen. En de ruimte hiervoor ontbreekt", aldus de heer Bloemen. Een dergelijke (lange) opslag trekt ratten en ander ongedierte aan en een nadeel is óók de niet te voorko men stankoverlast tijdens het gistings proces. De ruimte waar dit proces plaats vindt, wordt geventileerd, maar de afgevoerde lucht is tot ver in de om trek te ruiken. Resumerend zegt de heer Bloemen dat uitbreiden van de aanwezige in stallatie niet haalbaar isdat de ruim te ontbreekt en dat de „aanwezige kennis", die de heer Gerth veronder stelt aanwezig te zijn, voor een nieu we installatie niet voldoende zal blij ken te zijn. „Mijns inziens"-, aldu&besluit-de heer Bloemen zijn brief, „is er geen enkel bezwaar tegen spreiding van de vuil- verwerkende bedrijven in Nederland en dit provinciaal aan te pakken. Bouw echter de installaties in het centrum van een verzorgingsgebied, maar ver van de woonwijken". In samenwerking met het bekende Soester reisbureau Gerth organiseert de Soester Courant op 29 januari a.s. in de "Open Hof" een voorlichtingsavond over cruises. Toegangskaarten voor deze avond kunnen, a 2,50 p.p., worden besteld en afgehaald bij reisburo Gerth, Van Weedestraat 58 en Soesterbergsestraat 22 en de administratie van de Soester Courant. Uit sluitend abonnees van de Soester Courant ontvangen op deze avond een wedstrijdformulier waarop o.m. een slagzin dient te worden ingevuld. De reisorgani saties DE JONG INTRATOURS - CHANDRIS ZEE REIZEN en GERTH belonen de meest geslaagde slagzin met een 2-weekse cruise naar Noorwegen voor Brigadecommandant kapitein C. de Boer feliciteerde als een van de eersten de adjudant onderofficier C. Verweij met zijn onderscheiding. Foto: Herman van Dam In de marechaussee-kazerne aan de Amsterdamsestraatweg is de adjudant onderofficier C.Verweij, plaatsvervangend commandant van de brigade Soest- dijk vanmorgen onderscheiden met de gouden medaille voor langdurige, eerlijke en trouwe dienst. De onderscheiding werd hem opgespeld door kolo nel drs. A.D.Vriezen, commandant van de tweede divisie van de Koninklijke Marechaussee. De heer Verweij werd op 9 december 1926 te Benschop geboren en woont thans te Baarn. Na de oorlog trad hij op 13 augustus 1945 in dienst-'bij de-gemeentepolitie als arbeidscontrac- tant in de functie van boodschapper. November 1946 werd hij als dienst plichtig soldaat ingedeeld bij de in fanterie en op 7 februari 1947 geplaatst op de kaderschool te Harderwijk. In juli van dat jaar werd hij overge- september volgde zijn bevordering tot dienstplichtig sergeant. Op 27 februari 1948 vertrok hij naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij ondermeer dienst gedaan heeft te Batavia, Perak, Bondowo- so, Probolingo, Loemadjang, Djember en Malang. 8 mei 1950 vertrok hij weer naar Nederland en op 14 juli van dat jaar verliet hij de dienst met was hij in dienst van de Utrechtse gemeentepolitie, maar op 2 januari 1951 keerde hij terug, nu als beroeps militair, bij de marechaussee. Zijn standplaatsen waren achtereenvolgens 's Gravenhage, IJzendijke, Ossen- drecht, Bussum en sinds 1 juni 1973, Soestdijk. Op 2 januari 1957 werd hij bevorderd tot wachtmeester le klasse op 22 maart 1967 tot opperwacht meester en op 1 mei 1975 tot tijdelijk adjudant-onderofficier, welke be vordering op 1 mei 1977 werd omgezet in de effectieve rang, Verweij is ook drager van het Ereteken voor Orde en Vrede met de jaargespen 1948 en 1949; een onderscheiding die aan practisch

Soester Courant | 1981 | | pagina 1