Zo gezien... «mm Turken „Witte Huis" nemen advocaat in de arm Saneringsplan grondbedrijf wordt niet uitgesteld mm tnoüiging Eén en al oor Meubelfabriek Oisterwijk Koningin Beatrix 43 jaar Bir^iryrarni Woensdag J '9 59e jaargang no 23 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Söest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag 3000 Gulden voor Soester missionarissen Schouder karbonade MANDARIJNEN Boerenleverworst Jonge EDAMMER Honsbergen Honsbergen Honsberge Honsbergen Lezing „Ewijckshoeve" racV\ti&êeU) ra Utrecht Amsterdam ■j COURANT door GERARDPAUL ma w S :V¥Ï X xxx.x, ¥i.;:¥¥¥ M Uk De dependance van „Het Witte Huis" aan de Birkstraat De bij Polynorm in Bunschoten werk zame- en in Soest in „Het Witte Huis" wonende- Turken hebben in verband met het per 31 maart a.s. aflopende hurcontract, de Blaricumse advocaat mr. G. J. A. M. Bogaers in de arm i' genomen. De advocaat meent voor deze buiten landers een beroep te kunnen doen op de Huurwet waarin bepaald is dat de bewoners van zelfstandige woon ruimte, recht hebben op huurbescher- ming. De door de Turken bewoonde huisjes achter het pension aan de Birk straat, voldoen aan de eisen van zelf standige woonruimte ergo: zij hebben recht op bescherming. De heren Van Kampen wachten in alle rust deze nieu we wending aan de zaak af. Vorig jaar februari maakte de direc tie van Polynorm bekend het huur contract met de heren Van Kampen, de eigenaars van „Het Witte Huis" niet te zullen verlengen. In dat contract ging men steeds uit van een totaal bedrag, dat echter gezien het terug gelopen aantal Turkse werknemers dat er gebruik van maakt, voor Polynorm een te hoge en ook ten opzichte van de andere werknemers, onverant woorde uitgave zou zijn. Polynorm leek een oplossing gevonden te hebben, door de huisjes op het ter- De zeven Soester missionarissen ontvangen elk drieduizend gulden als Kerstgeschenk van de vier Soester parochies. In totaal bracht de aktie dit jaar 20.742,78 op en dat bedrag werd door het plaatselijk missiecomité aan gevuld tot 21.000 gulden. Per parochie waren de opbrengsten: Soest-Midden 11.106,06; Soest-Zuid 3.849,41; Soestdijk 3.285,- en Soes- terveen 2.502,31. rein van Het Witte Huis, te bestemhien als doorstroomwoningen voor gezins hereniging. •Denu trr die- huisjës~wonendeTurken zouden dan ondergebracht worden in het hoofdgebouw. De Turken stemden aanvankelijk met dat plan in, maar wezen het tenslotte toch af. Polynorm gaf daarna nog een adres senlijst af met in Amersfoort gevestig de pensions, waar de Turken uit Het Witte Huis dan zelf voor onderkomen moesten zorgen. Deze lijst bleek niet te kloppen, nog afgezien van de vraag of Amersfoort huisvestingsvergunning zou moeten verlenen. Polynorm betaalt aan Het Witte Huis een veelvoud van het bedrag dat men aan Turken welke elders gehuisvest zijn betaalt. De buitenlanders ont vangen allemaal negentig gulden ver goeding per vier weken voor pension kosten en mede daarom wil het bedrijf in Bunschoten het contract niet verlen gen. Alternatief Ook in 1975 besloot de Polynorm-direc- tie al eens het contract met Het Witte Huis niet te verlengen. De Van Kam- pen's, die ook nu een zeer goede ver standhouding hebben met de al jaren bij hen wonende Turken, moesten toen noodgedwongen uitzien naar een an dere bezetting van hun pension. Door tussenkomst van ondermeer de werkgroep buitenlandse werknemers werd te elfder ure een oplossing ge vonden. Ook nu hebben de Van Kampen's een alternatief, dat Polynorm aanzienlijk minder gaat kosten en waaraan de gemeente Soest medewerking wil ver lenen. Zestig van de circa vijfenzestig Tur ken, die nu in de huisjes wonen, zou den dan ondergebracht kunnen wor den in de vlakbij gelegen dependance van Het Witte Huis, op het adres Birk straat 132. In een gesprek met wethouder me vrouw Van Stiphout, waarin dit aanbod gedaan werd, beloofde de wethouder het alternatief aan de Polynorm-direc- tie te zullen voorleggen. Dat gesprek heeft echter geen positief, resultaat opgeleverd. De Polynorm-directie wil niet verder gaan dan een vergoeding gelijk aan de vergoeding die ook aan andere buitenlandse werknemers gegeven wordt. De gebroeders Van Kampen hopen echter dat door tussenkomst van de ge meenten Soest en/of Bunschoten, de Stichting Buitenlandse Werknemers of eventueel zelfs een Stichting van de Turken zelf. het plan toch door kan gaan. De tussenkomst is nodig om de huur veilig te kunnen stellen. Bunschoten De rol die de gemeente Bunschoten, de plaats waar deze buitenlanders wer ken, speelt, blijft onduidelijk. Brieven van de gemeente Soest zijn niet beant woord. Men schijnt daar vrede te heb ben met en vermoedelijk ook baat te hebben bij, een afwachtende houding. Soest kan niet verder gaan dan de in Het Witte Huis gevestigde Turken te plaatsen op de lijst van woningzoeken den. Die lijst telt zo'n 2600 personen. Soest kan ook niet een deel van de pen sionkosten voor haar rekening nemen, want dat zou ten opzichte van de an dere woningzoekenden niet juist zijn. Concreet komt het er op neer dat de Turken weigeren een pensionprijs te betalen, die hun landgenoten elders wel moeten betalendat de Polynorm- directie uit een oogpunt van economie en ter voorkoming van ongelijke be handeling van haar werknemers, wei gert het contract met Het Witte Huis te verlengen; dat de gemeente Soest geen andere mogelijkheid heeft dan de Turken op de lijst van woningzoeken den te zetten; dat de gemeente Bun schoten weigert de verantwoording op zich te nemen, de in haar plaats wer kende buitenlanders aan woonruimte te helpendat de gebroeders Van Kam pen een oplossing hebben, mits er zekerheid komt dat de te vragen huur ook betaald wordt. Burgemeester en wethouders zijn niet van plan de sanering van het grondbe drijf, waar een tekort van 26 miljoen bestaat, uit te stellen. De vrees van enkele raadsleden is ongegrond. Het saneringsplan zal ook, indien dat maar enigszins mogelijk is, moeten uitgaan van 1 januari van dit jaar al§ startda tum. „Uitstel", zegt het college in een notitie voor de raadsleden, „heeft geen enkele zin. Integendeel: de jaarlijkse rentebijschrijving verergert de situa tie alleen maar en maakt de sanering nog moeilijker dan deze al is". Het college zegt verder voorstander te zijn van het vaststellen van een samen hangend beleid aan de hand van alle beschikbare gegevens. Het vaststellen van een saneringsplan voor het grond bedrijf maakt in ieder geval onderdeel uit van de te nemen maatregelen. Het heeft daarom ook de hoogste prioriteit. Voor de sanering zijn er volgens bet college drie mogelijkheden: 1. het verlies van 26 miljoen in één keer afschrijven, waarvoor de totale reser ve van het grondbedrijf, zijnde 12 miljoen wordt gebruikt en 14 miljoen van de algemen reserve; 2. van het verlies wordt 12 miljoen gedekt ten laste van de reserves van het grondbe- drijf en de overige 14 miljoen worden afgeschreven in vijf jaar ten laste van de algemene dienst; 3. de 12 miljoen worden afgeschreven ten laste van de' reserves van het grondbedrijf en de 14 miljoen op annuiteitsbasis in vijf jaar ten laste van de gewone dienst. In geval „1" resteert na de aflossing aan reserve van de algemene dienst nog een bedrag van circa 8% miljoen, waarvan de baten komen ten bate van de gewone dienst. Het verlies is dan de wereld uit, maar er is dan wel een renteverlies ten laste van de gewone dienst ad 1,3 miljoen (8%<~r rente over 14 miljoen 100.000 gulden). In mogelijkheid „2" wordt jaarlijks 2,8 miljoen afgelost met daarbovenop de rente, die in totaal 3.570.000 gulden zal bedragen, zodat in totaal 17.570.000 gulden betaald wordt. Ook dan blijft er een renteverlies van 1,3 miljoen ten laste van de gewone dienst. Bij mogelijkheid „3" wordt gedurende vijf jaar ten laste van de gewone dienst 3.552.720 gulden afgeschreven,- ver meerderd met de rentelast, wat dan op basis van vijf jaar neerkomt op een totaal bedrag van circa 19,4 miljoen. Bij afschrijving over twintig jaar zou de jaarlijkse annuïteit 1.479.393 gulden en inclusief de jaarlijks te betalen rente, zou dan in twintig jaar ruim 55% miljoen betaald zijn. Het college wijst er de raadsleden nadrukkelijk op dat het uiteindelijk bij de besluitvorming niet alleen om gaat op welke wijze de reserves van de alge- men dienst worden aangesproken maar óók om de jaarlijkse dekking van de 1.3 miljoen rentelast. Ook maakt het college de raad er op attent dat bij het volledig aanwenden van de reserves van het grondbedrijf een niet ondenkbaar toekomstig ver lies van dit bedrijf, niet meer opgevan gen kan worden. B. en w. vragen zich daarom af of het niet verstandig is toch maar een bepaald bedrag als reserve te behouden. Asl dat bedrag op 2 miljoen zou worden Hare Majesteit Koningin Beatrix wordt zaterdag 31 januari <13 jaar. ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG (Clementines) 35 STUKS voor plm. 1,5 kg\ Nu per stuk slechts 250 GRAM van 2.49 voor Kilo, slechts (max. 2 kilo per klant) Zie onze advertentie Zje onze advertentie bepaald dan betekent dat bij afschrij ving op annuïteitsbasis in vijf jaar een jaarlijkse last van 507.531 gulden en bij afschrijving in twintig jaar een jaar lijkse last van 211.340 gulden. De 2 miljoen zou echter ook gedekt kunnen worden uit een reserve, waar van de rente weer ten late komt van de gewone dienst. Als voorbeeld noemt het college de saldi reserve. Ten laste van de gewone dienst zou dan de derving van de rente komen en dat is dan „slechts" een bedrag van 170.000 gulden (8%<7 van 2 miljoen). Het college is verder van mening dat de raad zich in de huidige situatie niets hoeft aan te trekken van de indertijd vastgestelde verordening op het be heer van het grondbedrijf. De bepaling dat. indien de reserve van het grondbe drijf niet voldoende is om het tekort te dekken, dan de reserve van de alge mene dienst van de gemeente moet worden aangesproken telken jaren voor tenminste een vijfde gedeelte), geldt volgens het college nu niet. In de verordening heeft men verlies door taxatie op het oog; met andere woor den de boekwaarde is hoger dan de schattingswaarde van de eigendom men. „Het grote verlies", zegt het college in de notitie, „is niet primair het gevolg van een verschil tussen de schattings waarde en boekwaarde. De kern van de zaak is een geheel andere". Die kern is dat plannen, waarvoor de gronden werden aangekocht, niet zijn doorgegaan. „Wij zijn van oordeel", zegt het college, dat de betreffende bepaling in de (beheers)verordening inhoudelijk niet voor deze calamiteit is geschreven". Vergelijkingen maken, zoals een raadslid deed, tussen het niet naleven van verordeningen door burgers en het in dit geval niet naleven van een verordening door de plaatselijke over heid, gaat volgens het college „niet in het minst op". Taxatie Het, college heeft inmiddels wel op dracht verstrekt tot taxatie van die eigendommen, die kunnen worden af gestoten. Taxatie van agrarische gron den vinden b. en w. op dit moment niet nodig. Het ligt immers niet in de bedoeling de in gemeentelijk bezit zijnde landbouw gronden, voornamelijk gelegen aan de Wieksloot en op de Eng, te verkopen. De pachtprijs voor deze grond is 2500 gulden en het college meent dat zo'n prijs zeker reëel is te noemen. De totale waarde van de agrarische grond is in de eerder verschenen nota grond bedrijf gesteld op 2.250.000 gulden. De rente hiervan komt ten laste van de algemene dienst. Ophogen van de waarde gaat dan óók verzwaring van de rentelast betekenen en als men in een later stadium alsnog tot verkoop zou besluiten, dan zou de hogere waar de wel eens niet geïncasseerd kunnen worden en dan zou er opnieuw verlies geleden worden. Het college wil dat, door nu niet te taxeren, voorkomen. Ook versnelde afschrijving van in vesteringen wordt door het college afgewezen. De reserves waaraan rente wordt toegevoegd, zullen nodig zijn om het verlies van het grondbedrijf te dekken. Extra afschrijving vereist middelen en deze ontbreken. Het college spreekt zich tenslotte niet uit over een suggestie van een raads lid de geraamde verliezen van Klein Engendaal en Parklaangebied (Cen trumplan) en de overige gronden, ad 11% miljoen, ineens af te schrijven ten laste van de reserve van het grondbe drijf. Het bedrag maakt onderdeel uit van het totale verlies van 26 miljoen en de 12 miljoen reserve van het grondbe drijf zal voor het dekken van het verlies gebruikt moeten worden. Weet u wie David Bowie is Zo needan bent u oud in de ogen van de vandaag opgroei ende jeugd, luistert u niet naar Toppop en leest u in ieder geval de muziekkrant „Oor" niet In dit tijdschrift stond onlangs een uitstekend vraaggesprek afgedrukt met de reeds 33 ja ren tellende popster, die het fascinerend vindt wat je je als clown allemaal kunt veroorlo ven. Deze, zelf vaak vreemd uitgedoste figuur veronder stelt „dat dat het fascineren de is achter elke verkleedpar tij of ieder carnaval. Door te verkleden wordt je uiteindelijk jezelf". En als hem gevraagd wordt of je, zoals hij, wel zo vaak van image en muziek kunt ver anderen zonder elk kontakt met jezelf te verliezen, zonder gek te worden, antwoordt hij: „Ben ik gek? Vertel eens over jouw leven. Zeg me of er in jouw leven de laatste tien jaar veel constanten zijn? Verander jij niet? Denk jij nu niet anders dan in 1973? Ja toch, hoop ik? Nu, met mij is dat precies zo, maar omdat ik een publiek persoon ben, wordt dat geregistreerd". Verder praat hij heel verstan dig over de technologische sa menleving. „Iemand naar de maan sturen om te bewijzen dat je dat kunt, vind ik ziekelijk. Destijds gaf Amerika alle prioriteiten aan zijn ruimteprogramma en nu nog verslindt het onnoemelijke bedragen, zonder dat er enige vorm van sociale politiek is in dit land. Dat maakt me misse lijk". Misschien is het best wel eens goed om zo'n krant als „Oor" te kopen of van uw kinderen te lenen. Wie weet kunt u daar na enig begrip opbrengen voor hun enthousiasme als ze bij voorbeeld David Bowie horen en blijkt 'ie niet zo'n onnozele hals als u dacht bij het zien van zijn portret. De, vaak op de binnenhoes afgedrukte teks ten van zo'n grammofoonplaat vol herrie zijn trouwens bij sommige artiesten sprekender dan een goed gefundeerd be toog over wat de jeugd beweegt en bezig houdt. In het internationaal Kunst- en Ont moetingscentrum „Ewijckshoeve" aan de Soestdij kerstraat weg te Lage Vuursche houdt Otto Blom a.s. zondag 1 februari een lezing over het onder werp: „Dwang en geestelijke bevrij ding". De aanvangstijd is 10.30 uur. Iedereen is welkom. Voor inlichtingen kan men bellen 02156-232. f eiken 12 jaar ongekende garantie p ffv sSSGggg service Ibonaangevend in eiken. Hollantlaan 28 Leidsekade 98

Soester Courant | 1981 | | pagina 1