Een abonnee van Soester Courant maakt kans op gratis cruise t Zit er dik in... Examencentrum Smecoma officieel geopend Thema-avond in Artishock over kernenergie Reisbureau Gerth laat cruises zien: Reisbureau Gerth, van Weedestraat 58 te Soest, 02155 - 2 2144 of Soesterbergsestraat 22 te Soest, tel. 02155 -126 83. Voor alle RIJBEWIJZEN fee brilmode aar SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Restaurant van den Brink - I Uw succes is onze reclame!!! Autorij- en Verkeersschool Wat? Dat er altijd Veel eisen gesteld worden omdat elk gezicht om een persoonlijke bril vraagt. Maar.... geen zorgen! Wij hebben ze! Informatie-avond en Open Huis KMTS Utrecht Menu van de Maand Le potage d l'oignons Les quenelles de poisson Pouding d la Vanille Sauce au chocolat 3 Soester Courant van woensdag 38 januari 1981 3 •7^ Morgenavond, donderdag 29 januari gaat het gebeuren. Eén abonnee van de SOESTER COURANT heeft de absolute zeker heid dat hem of haar een gratis cruise-vakantie ter beschik king wordt gesteld. Zo maar een gebaar of een late Sinter- klaas-verrassing? Het is het een noch het ander. Reisbureau Gerth en de SOESTER COURANT pakken, in nauwe samen werking met DE JONG INTRATOURS en CHANDRIS Zee reizen uit. een bescheiden toegangsprijs van 2,50 bent u bij deze kennismaking van harte welkom. Uw gastheren la ten u niet op een droogje zitten. Gra tis koffie, cake en Griekse wijn, een kans op een gratis cruise ter waarde van 3500,- wanneer een deskundige jury uw pakkende slagzin tot prijs winnaar uitroept. Er is nog een fi nancieel voordeeltje. Lezers van de Soester Courant ontvangen een reduk- tie van 10% over de reissom van een speciale cruise, en ook dat lijkt ons een mooi meegenomen voordeeltje. Vervoersproblemen voor deze eenma lige unieke avond? „Geen probleem van maken" luidt de mening van reis bureau Gerth. Even een telefoontje naar 22144 of 12683 en ook dat wordt voor u geregeld. Bij de kantoren van CHANDRIS Zeereizen, een Griekse Cruise-maatschappij, DE JONG IN TRATOURS een tou'ringcar-vakantie- bedrijf dat in Nederland hoog geno teerd staat. In de „Open Hof" donder dagavond een voorlichtingsavond, toe gangsprijs 2,50 p.p., met als oog merk het Soester publiek kennis te la ten maken met het fenomeen cruises. Een kleurrijke dia-voorstelling met toelichting. Het cruise-gebeuren is voor vele Soesters nog een onontdekte wereld. Cruises, volgens opgesmukte verhalen een vakantie die uitsluitend voor de rijken van deze aarde lijkt te zijn weggelegd. Met dit sprookje en dit vooroordeel wil tenminste reis bureau GERTH afrekenen. Frits Gerth daarover: „Er bestaat ten onrechte nog steeds veel onbegrip over crui ses. Deze voorlichtingsavond beoogt het publiek dichter bij een ander soort vakantie te brengen. Op papier lijkt een cruise een kostbare vakantie. Het publiek vergeet echter dat nagenoeg alles in de reissom is inbegrepen. Ver gelijk zo'n reissom nu eens met een vakantie die men per trein, auto of vliegtuig gaat maken. Los van alle on gemakken die aan deze wijze van ver voer kunnen vastzitten zijn er de vele extra's die een dergelijke vakantie meestal extra duur maken. Extra's waarbij aan boord van een schip tijdens een cruise geen sprake is. Lunches, diners, een koud buffet en vele drankjes zijn bij de prijs inbe grepen. Op het gebied van ontspanning is er sprake van onbegrensde moge lijkheden. In sportief opzicht is nage noeg alles aanwezig, in de avonduren zijn er shows, bioscoopvoorstellin gen en een gratis toegankelijk speel- casino. Niet onbelangrijk detail: alle drankjes zijn tijdens de cruise ver krijgbaar tegen tax-free prijzen en dat scheelt t.o.v. het beschikbare vakan tie-budget een stevige slok op de bor rel. Ik weet waar ik over spreek, om dat ik door mijn werk in de gelegen heid ben geweest tal van cruises mee te maken. De allerlaatste was met het m.s. Prinsendam naar Indonesië. Een ongelooflijke ervaring. Eerlijk gezegd heb ik vroeger ook met wat argwaan tegen cruises aangekeken. Wie net zo als ik de drempelvrees heeft over wonnen wil niet anders meer en ont dekt bovendien dat het in financieel opzicht, zeker in aanmerking genomen wat er voor wordt geboden, een ver antwoorde uitgave is. In feite is er sprake van een drijvend hotel, waarop je kunt doen en laten wat je wilt. Een hotel met onverwachte en onge kende faciliteiten. Los van de vakantie op zee zijn er ook de excursies die voor de nodige variatie zorgen. De moeilijkheid met cruises is dat mensen wel eens ten onrechte veronderstel len dat er in folders meer wordt be loofd dan in praktijk wordt gebracht. Wat het samenspel met de CHANDRIS ZEEREIZEN en DE JONG INTRA TOURS betreft durf ik te stellen dat deelnemers aan cruises meer krijgen en beleven dan folders kunnen schrij ven en uitbeelden. Maaltijden kun je op papier aardig voorstellen, je moet ze echter geproefd hebben om objectief en eerlijk te kunnen zeggen dat de stoutste verwachtingen worden over troffen. Als er 6-sterrenhotels zouden bestaan dan kwamen de schepen waar mee wij onze vakantie-gangers ver wennen er zeker voor in aanmerking' Frits Gerth, hij raakt er niet over uit gepraat. Wie zijn kennis en ervaring wil toetsen blijft donderdag 29 januari a.s. in de Open Hof weliswaar op het vaste land, maar heeft de zekerheid dat een boeiende, kleurrijke en leer zame avond te wachten staat. Tegen Frits Gerth reisbureau Gerth, Van Weedestraat 58 en de Soesterbergsestraat 22 zijn de toegangsbewijzen verkrijgbaar. Ons advies: er snel bij zijn, want waar is tijdens een gezellige avond bovendien nog een prijs van 3500,.- te winnen? A.N.W.B. T%/J f /XCJ F.N.O.P ERKEND ItX. JLA/Ö VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON'16621 Op dinsdagavond 3 februari a.s„ aan vang 20.00 uur, organiseert de Thema- groep Artishock in het Artishockge- bouw, Steenhoffstraat 46 te Soest, een thema-avond over kernenergie. Het onderwerp „Kernenergie... Wat anders?" zal worden ingeleid door Dave van Ooyen van de Stichting Milieudefensie uit Amsterdam. Wat betreft het kernenergievraagstuk en het energiebeleid van de regering zal 1981 een belangrijk jaar gaan worden. Of het nu gaat om het voortbe staan van de kerncentrales in Dode- waard en Borssele, het bouwen van drie nieuwe kerncentrales of om het opslaan van radioaktief afval in zout- koepels, overal in het land vindt op brede schaal verzet plaats onder de bevolking tegen kernenergie. De anti- kernenergiebeweging, die een belang rijk stuk bewustwording heeft 'doen ontstaan onder de mensen krijgt een steeds grotere aanhang van sympati- santen. In tal van plaatsen schieten de Energie-Komité's en de Stroomgroe- pen als paddestoelen uit de grond. Ook in Soest is een Stroomgroep mo menteel erg aktief met een handteke- Uitgebreide keuze in manau en rotan van de allerbeste fabrikaten bij "Eigentijds Wooncomfort". Makkelijk bereikbaar in het gezellige Baarnse Winkelcentrum. Tevens flinke sortering mand- en rietwerk. geHtijdó- HOoo#»comJort Brinkstraat 34, Baarn. Tel.: 02154-20396 ningenaktie onder de Soester bevolking om de Provinciale Utrechtse Electrici- teits-Maatschappij (PUEM) te bewe gen om zich terug te trekken uit de kerncentrale Dodewaard. Tegen de Stuurgroep die de „Brede Maatschappelijke Diskussie" gaat lei den onder voorzitterschap van oud minister De Brauw bestaat onder de tegenstanders van kernenergie veel wantrouwen. Zullen de gevaren van kernenergie wel in voldoende mate aan bod komen, of zullen deze worden weggewuifd door krachten uit het be drijfsleven en de energieproducenten, die in de bouw van nieuwe kerncentra les of de exploitatie daarvan bepaalde voordelen zien? Een goede informatie over de voor- en nadelen van kernenergie is onontbeer lijk. De Themagroep wil daarom deze informatie aan de Soester bevolking voorleggen. Daarbij komen niet alleen de gevaren van kernenergie aan de orde. Centraal op deze avond zal staan de diskussie over een ander energie beleid en de vraag of kernenergie noodzakelijk is. In een onlangs verschenen boek van Jan Storm van Leeuwen „Tussen kern energie en kolen", komt deze onder zoeker na een grondige studie met gebruikmaking van energiebalansen en optelsommen van kosten en baten aan energie, tot de opzienbarende conclusie dat het energierendement van een kerncentrale nihil is. Waarom is kernenergie, naast de gevaren die er aan kleven voor de samenleving, dan nog nodig? Wat zijn de drijfveren waarom de energieproducenten en het bedrijfsleven, tegen het brede maat schappelijke protest in, toch hun zin willen doorzetten? Welke andere mogelijkheden zijn er naast energiebesparing, om energie op te wekken zonder dat daar risico's aan verbonden zijn voor de bevolking en zijn deze andere mogelijkheden reëel? Wat zijn de nadelen van kernenergie voor de werkgelegenheid? Al dit soort vragen zullen aan bod •komen op deze thema-avond, die tot ,doel he^ft örn met vobf- én tegehstan- ders van kernenergie en weifelaars te pralen over tal van zaken die met kernenergie te maken hebben.. Ook Dave van Ooyen zal, vanuit zijn ervaringen als milieudeskundige ant woord kunnen geven op de nadelige gevolgen die de huidige ontwikkeling van kernenergie met zich meebrengt. 7- Birkstraat 2, Soest, tel. 1 28 74. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 Baarn Rembrandtlaan 13 Soest Voor jongens en meisjes, geïnteres seerd in techniek biedt de KMTS, aait de Brandenburchdreef 20 te Utrecht gelegenheid hiermee, in verband met hun voort te zetten studie, kennis te maken. Op maandag 9 februari wordt een informatie-avond georganiseerd voor toekomstige leerlingen en hun ouders (aanvang 20.00 uur) en op donderdag 19 februari wordt er een Open Avond gehouden, waarbij de opleidingen: bouwkundeelektro-techniek/elektro- nica en werktuigbouwkunde in bedrijf zullen zijn. De school is dan geopend van 18.30 tot 21.30 uur. Een volledige prospektus met in schrijfformulier wordt op aanvraag toegezonden. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-12706 Uiensoep met kaas gegratineerd Visrolletjes in kreeftensaus Les cötelettes d 'agneau d l'indienne Lamscoteletjes geserveerd met een zachte kerrie- roomsaus, met verse seizoengroentes en gebakken aardappeltjes Vanillepudding met slagroom bereid, geserveerd met chocoladesaus De prijs van dit menu bedraagt 45,- per persoon. :::jGeopend vanaf 11.30 uur, zondags en maandags gesloten. Voor Uw party maken wij echter graag een uit- 'zondering. Onder grote belangstelling, voornamelijk uit vakkringen, is vorige week het examencentrum van de Stichting Beroepsopleiding Smecoma aan de Konings weg door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, drs. K. de Jong ozn. officieel geopend. Nadat in 1969 reeds de grond voor dit centrum door de gemeente Soest beschikbaar was gesteld, duurde het elf jaar voordat deze plechtigheid kon plaatsvinden en gebruikmakend van de gelegenheid, wees burgemeester Schollen in zijn toespraak de rijksoverheid op de noodzaak beslissingen sneller te nemen. Het gaat niet aan", aldus de heer Scholten, „dat de realisering van een ook door het Rijk noodzakelijk geachte voorziening elf jaar op zich laat wachten". Het woord werd verder gevoerd door de heer A. de Ruyter, voorzitter van Smecoma; de heer Dantzig namens de Stichting Bemetel en Philips leerling stelsel en de heer Heins, voorzitter van de personeelsvereniging van Smecoma. De heer Dantzig bood een kast aan voor het tentoonstellen van examenwerk- stukken en de heer Heins gaf namens het personeel een klok. Ook voorzitter A. de Ruyter van Sme coma vertelde dat er een grenzeloos geduld en doorzettingsvermogen nodig is geweest alvorens men tot de reali satie van de plannen kon komen. Al in 1968 werd het plan voor een examencentrum bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen inge diend. In de loop van 1969 bood de gemeente Soest een stuk industrieter rein aan waarop het examencentrum thans is gevestigd. In datzelfde jaar volgde ook^e telefonische goedkeuring van het Mmisterie van Onderwijs en Wetenschappen die op 31 december van dat jaar zou verlopen. Na een schriftelijke bevestiging werd de grond in 1970 definitief aan Smeco ma overgedragen. Pas in 1974 werden de besprekingen over het lokalenplan afgerond, waarna in 1975 toestemming werd verleend tot het indienen van een voorlopig ontwerp. Vervolgens werd de stichting opgenomen in het scholen bouwplan voor het jaar 1977, maar eind 1976 werd dit gehele plan door de Rijksoverheid bevroren met het oog op de financiële situatie. „Mede dankzij een brandbrief van de gemeente Soest inzake het niet voldoen aan de voor waarde dat de bouw één jaar na de grondaankoop moest zijn aangevan gen, werd in augustus 1978 de goedkeu ring verléend om de bouw te doen plaatsvinden. Het resultaat hiervan kan men nu zien. Het is een centrum geworden waarop men echt wel een beetje trots mag zijn, aldus de voorzit ter. Hij dankte dan ook eenieder die had bijgedragen aan het tot stand komen van dit examencentrum. Dit centrum wordt bovendien in ge bruik genomen op een moment dat men op weg is naar een concentratie van krachten met betrekking tot de opleidingsmogelijkheden in de metaal. De SOM zal hopelijk binnenkort gerea liseerd kunnen worden. In de naam Smecoma zijn deze letters dan ook terug te vinden. „Om het centrum optimaal te kunnen laten functioneren hoopt en verwacht men dat de stichting Bemetel en Phi lips mede gebruik willen maken van de thans nog aanwezige overcapaciteit", aldus de heer De Ruyter. Een andere functie die voor dit bedrijf is weggelegd is die van onderzoekcen trum. Ongetwijfeld zal ook Smecoma samen met de fusiepartners in de aan de gang zijnde studies en proefne mingen haar aandeel leveren. „De bedrijfsopleiding gaat thans op nieuw een belangrijke fase in. Het verwerven van vakbekwaamheid kan immers niet uitsluitend op school wor den aangeleerd. De praktijk van alle dag, zoals die zich voordoet in de steeds wisselende bedrijfsomstandig heden, is het uiteindelijk die de vak man vormt en vaklieden zijn nog steeds broodnodig zowel in het midden- en kleinbedrijf als in de industrie. Zij zijn het ook die volop kans hebben om door te stromen naar kaderfuncties". Goed opgeleide medewerkers, die met grote zelfstandigheid praktische pro blemen niet uit de weg gaan, doch deze veeleer als een uitdaging aan hun vakmanschap zien, zijn daartoe nood zakelijk. Het is daarom dat men ver heugd en dankbaar is dat hen nu een goed deoütilleerd examencentrum kan worden geboden, opdat zijn onder optimale omstandigheden hun kennen en kunnen zullen kunnen tonen. De heer De Ruyter wenste de heer Menkveld en zijn medewerkers in dit centrum gaarne toe dat zij deze dank bare taak in goede onderlinge samen werking ten uitvoer zullen kunnen brengen. Wachtlijst Burgemeester Scholten zei blij te zijn met de grote belangstelling voor de opening van het examencentrum. „De funktie van Soest in den lande, kan niet voldoende onderstreept worden". Smecoma's bijdrage daaraan was niet gering, temeer daar de instelling het accent legt op de dienstenverlening „om de economische motor te laten draaien". De heer Scholten sprak daarom de wens uit dat het centrum tot zijn recht zal komen. „Wij als gemeentebestuur hebben daar weieens aan getwijfeld. Grond uitgeven betekent voor een ge meente dat men vertrouwen heeft dat het perceel ook gebruikt gaat worden. Soest kent een enorme lijst van wach tenden en daarom geeft het grote problemen als het elf jaar duurt voor dat een voorziening gerealiseerd is". Hij zei het noodzakelijk te vinden, zeker in deze tijd, dat de vestigings procedures worden bekort. „We kun- ROKEN Staatssecretaris K. J. de Jong kwam niet met lege handen. Voor het Smecoma-bestuur bracht hij een heruitgave van het boekje „Het Groot ABC" mee Foto: Goos van der Wilt nen ons niet permitteren zo lang te wachten als hier het geval is geweest". De burgemeester zei dat het geen kritiek was op het stichtingsbestuur. Wel had hij er begrip voor dat de rijks overheid vele zaken moest afwegen, maar het deed hem stoeh plezier dat juist door de brandbrief van Soest, de realisatie in een versnelling geraakt was. „Ik hoop ook dat de rijksoverheid inziet dat van de 10.000 vierkante meter Smecoma-terrein pas 1900 m2 is bebouwd en dat van het overige deel nog 75% bebouwd mag worden". Met verwijzing naar de terugkoop van grond van Sinclair and Valentine, voegde de heer Scholten daaraan toe: „Ik hoop dat dat hier niet het geval zal zijn". Tenslotte wees hij op de grote moge lijkheden van Soest en stelde hij het Smecoma-bestuur voor de examen ruimte opk voor andere doeleinden in gebruik te geven. Zeldzaam Staatssecretaris De Jong noemde de opening zelf een zelfzaam verschijnsel. Er zijn duizenden scholen, maar slechts enkele examencentra. Alleen daardoor al is deze opening een bijzon dere gebeurtenis. De heer De Jong gaf een uitgebreide toelichting op de nota over de examens in het voortgezet onderwijs welk aan de Tweede kamer is aangeboden. In de nota is het voorstel opgenomen om over de gehele linie in de tweede fase van het voortgezet onderwijs zo wel een centraal examen als een schoolheoordeling in te voeren. Zo worden door het centrale examen o.a. de eindnormen, of het niveau van het onderwijs en de prestaties van de leerlingen ten opzichte van de eind- normen gewaarborgd. Dit is van veel belang voor de maatschappelijke waardering en herkenbaarheid. De deelnemers aan het onderwijs krijgen op die wijze duidelijkheid daarover. Ook het bedrijfsleven weet waar het aan toe is. Hetzelfde geldt voor het vervolgonderwijs. Het centrale examen mag dan ook beslist niet verdwijnen. Een belangrijk nadeel van uitsluitend een centraal examen is, dat het niet altijd direct aansluit op de lesstof en het onderwijsleerproces. Daardoor lijkt het eindexamen soms wat op een loterij. Komen de opgaven bekend voor, dan zit men goed. Is dit niet het geval dan wordt het al gauw een gok. De aansluiting op het genoten onderwijs kan dan ook het beste door een schoolbeoordeling tot stand ko men. Dit geldt ook voor de stapsgewij ze beoordeling van de vorderingen van de leerlingen, aldus de staatssecreta ris. Om al deze redenen geeft hij, zoals hij zelf zegt sterk de voorkeur aan een combinatie van een centraal examen en een schoolbeoordeling. Wel diendt men de cijfers van het centrale examen gescheiden te houden van die voor de praktijk- en school toetsen. Er wordt dus niet gemiddeld. Sommige landelijke organen streven sinds jaren naar onderlinge afstem ming van hun opleidingen en examen programma's. In deze richting zou ook door andere organen kunnen worden gewerkt. Een dergelijke ontwikkeling over de gehele linie acht de heer De Jong dan ook van grote betekenis. Vooral indien deze zou kunnen worden gecombineerd met de voordelen die de flexibilisering biedt. In dit geval wordt door de staatsse cretaris bedoeld de indeling van de opleiding in afzonderlijke leer- en pro gramma-onderdelen te verdelen, zodat deze eveneens afzonderlijk zouden kunnen worden geëxamineerd. Er kunnen dan per opleidingssector duidelijke, afgebakende opleidings wegen ontstaan die zich over verschei dene opleidingen uitstrekken en staps gewijs kunnen worden afgelegd. De staatssecretaris besloot met het stichtingsbestuur geluk te wensen met het nieuwe centrum en hij sprak de wens uit dat er zegen mag rusten op het werk dat er verricht wordt.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3