10.000 gulden van kinderpostzegelverkoop voor „Samen over de Drempel" Leden van de SOESTER ZAKENKRING hebben WERK voor U Schrijfmiddag Amnesty International vraagt uw aandacht voor: vrijetijdskleding Bijeenkomst Historische Vereniging Soest OPEN HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? DE VRIES A.w, WEERD Glaasje op toch gereden Controle zwaar verkeer Begrotingsbehandeling Lozingsverordening Verbouwing Mariaschool Verleende Bouwvergunningen Bouwzaken Bestemmingsplan in voorbereiding Huisvesting pupillen „Dennendal" Soester Courant van woensdag 28 januari 1981 5 Foto: Herman van Dam v.Wfeedestraattl0 tel.12424 Soest Showroom: SOEST KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 Mevrouw A. B. H. van Bommel-Terwisga (links) feliciteert mevrouw B. van Breukelen met de Kinderpostzegelgift van tienduizend gulden ,,In Veendam", zegt Uneken, ,,is dat in vergelijking met andere plaatsen in Nederland, goed te merken; in win kels, op straat, openbare gebouwen enz. Er heeft bij ons een mentaliteits verandering plaats gevondende men taliteitsverandering die Bep van Breu kelen in haar brief aan de minister voor ogen had. Vandaar in 1978 mijn wat enigszins sarcastische brief Ze horen erbij Het groepje dat Bép van Breukelen om zich heen verzameld had, noemde zich „Ze horen erbij". Via het mini sterie van onderwijs krijgt men wat adressen van projecten waar het idee van samenwerking tussen verschillen de leerlingen in de praktijk wordt ge bracht. En dan komt de brief uit Veendam. Men gaat er op bezoek en dan blijken Bep van Breukelen en Geert Uneken op één lijn te zitten. Wat Geert aan het doen is, wil Bep in het hele land in gang zetten. De naam van het groepje wordt veran derd in „Samen over de drempel", „want", zegt Bep, „iedereen moet er bij betrokken worden: ouders, kin deren, de hele samenleving". „Ouders van gehandicapten raken geïsoleerd. Juist ook voor hen bestaat er wel degelijk een drempel. Als ik vroeger met Jef naar buiten ging, dan beschermde ik hem. Dan ging ik voor hem staan om de wereld van hem af te houden. Dat doe ik nu niet meer. Mijn dochter, noch bezoekende kinde ren hebben ooit problemen gehad in de omgang met Jef". Uneken vult aan: „Dat is de kern van de zaak; gewone mensen kennen dat niet. Zij weten niet hoe ze zich gedra gen moeten en dat moet hen geleerd worden. Heus, de gehandicapte kent dat probleem niet' „Samen over de Drempel", inmiddels een stichting, raakt bekend en er wordt vanuit het hele land een beroep op haar gedaan de opzet nader uiteen te zetten. Bep houdt lezingen voor ondermeer KV-JV en K en O-opleidingen; voor verpleegsters en voor ouders van ge handicapten. Zij is altijd in gezelschap van een of meer stichtingsbestuur leden. Daarin zitten naast ouders ook beroepskrachten uit allerlei discipli nes. Er is ook een raad van advies, bestaande uit ouders en beroepskrach ten. „Tijdens de lezingen maak ik, voor al bij ouders van gehandicapten, veel los. Ik zeg dat zij het gehandicapte kind niet thuis mogen houden. Een geestelijk gehandicapt kind is zo ge weldig aanhankelijk, daar ondervindt een ouder zoveel liefde van, dat het moeilijk is er afstand van te doen. Ouders die zo'n kind niet hebben, zul len dat niet begrijpen, maar voor een gehandicapt kind blijf je de steun en toeverlaat. Verwennen ligt dan voor de hand; overmatig en ongelimiteerd ver wennen. En daarom mag je zo'n kind niet thuis houden, anders komt er niets van terecht. Je mag ook op den duur je familie er niet mee belasten". Geert Uneken: „Ouders mogen en moeten hun gehandicapt kind niet an ders zien dan hun normale kinderen. Het gehandicapte kind wordt anders onvoorstelbaar, ten nadele van zich zelf, verwend". Met Bep is hij het wel eens dat het voor ouders ontzaggelijk moeilijk is van het kind, al is het maar door de week, afstand te doen. Beiden menen dat geestelijk gehandicapte kinderen volmaakte liefde geven. Uneken stelt het nog duidelijker: „Als er geen mongooltjes meer zijn, en dat zit er voor de toekomst in, dan wordt de wereld armer aan liefde. Contact over en weer zou verplicht moeten zijn voor alle lagere scholen. Omgang met een gehandicapte is een verrijking voor de niet-gehandicapte In het afgelopen weekeind werd op de Amersfoortsestraat een 46-jarige man uit Bosch en Duin aangehouden voor controle. Uit'een blaasproef bleek dat de man .gedronken had, echter te weinig om"'bok voor een bloedproef in aanmerking te komen. Wel kreeg de man een rijverbod opgelegd. Bij de controle bleek tevens dat de man over een klandistiene zender beschik te. Deze werd in beslag genomen. Op de Birkstraat werd in het afgelopen weekeind ook een 37-jarige man uit Utrecht aangehouden. Uit de blaas proef bleek dat hij wel veel te veel gedronken had en daarop volgde de bloedproef. De man werd een rijverbod opgelegd. Naar aanleiding van het verzoek van de afdeling „Dennendal" van de Wil lem Arntzstichting in Den Dolder om mogelijke huisvesting van 24 pupillen te bezien, is aan „Dennendal" bericht dat in principe zal worden medege werkt aan de huisvesting van 24 zelf- redzame pupillen. Wel moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. „Dennendal" zal met het experiment de normale gezinssituatie moeten trachten te benaderen. Aan het heer sende woonkarakter van een bepaalde wijk mag geen afbreuk worden ge daan. En de omwonenden dienen te zijner tijd over de doelstellingen van het experiment te worden geïnfor meerd zulks na overleg met de ge meente. Van 10.00 tot 16.00 uur heeft de politie maandag het zware vrachtverkeer gecontroleerd. Van de 38 aangehouden vrachtwagens kregen 12 chauffeurs een proces-verbaal. De meest voorko mende gebreken waren: te zware la ding, defecte remlichten, stuurspeling,. losse veerstroppen, losse koppelings schotels en het overschrijden van de rijtijdenwet. Alle auto's werden op het terrein achter de brandweerkazerne gecon troleerd. NAAM BEDRIJF Jac. Hermans Prijsslag Drukkerij Klomp B.V. 's avonds Yves Rocher Nederland B.V. B.V. Nederl. Kunststof Industrie Soesterberg B.V. Mercuriu^, Dosco B.V. Handelmij Progress B.V. Forbo Tapijt B.V. TEL.NR. 10404 13435 033-723986 21324 FUNKTIE Direktie-Sekretaresse All-round offsetdrukker Assistent-Boekhouder 03463-1647 Assistent(e) voor de Administratie 19544 Onderhoudsmonteur (ploegendienst) 12734 Allround Project Engineer 19304 Vertegenwoordigers 19244 Operator voor Computerafdeling Solliciteer of vraag inlichtingen onder bovenstaande telefoonnummers. De gemeenteraad gaat de begroting voor 1981 in het openbaar behan delen od maandag 2 februari om 19.30 uur en oo woensdag 4 februari om 09.00 uur. De plaats van handeling is de instructiezaal van de brandweerkazer ne, Lange Brink weg. Vergadering op 2 februari 1981 Algemene beschouwingen en eventueel aanvang behandeling begrotingen takken van dienst. Vergadering op 4 februari 1981 (Vervolg) Behandeling begrotingen takken van dienst en vaststelling van de begrotingen 1981, inclusief de ie wijziging, waarbij tevens te behandelen de volgende voorstellen 1. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. het Gas- en CAI-bedrijf voor uitbreiding en vervanging van vaste aktiva. 2. Vaststelling van het getal lesuren vakonderwijs voor 1981. 3. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het bijzonder b.l.o. 1981. 4. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar g.l.o. 1981. 5. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Soester bedrijven a. A. van 't Net en Zonen B.V. b. BenBeckerB.V.; c. PEKO Beheer B.V. in oprichting. De boeken welke betrekking hebben op de begroting kunt u inzien in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum tegenover het gemeentehuis. (Openbare bekendmaking) Burgemeester en wethouders maken bekend dat vanaf heden op de ge meente secr^tarie, Steenhoffstraat 2 en in het gemeentelijk INFOrmatie centrum, Steenhoffstraat 9a, gedurende drie maanden ter inzage ligt de Lozingsverordening riolering Soest. Deze verordening treedt in werking op 1 februari 1981. (Openbare bekendmaking) Burgemeester en wethouders maken ingevolge artikel 76, lid 2 van de La- ger-onderwijswet 1920 bekend dat de raad van de gemeente Soest in zijn vergadering van 15 januari 1981 heeft besloten medewerking als be doeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 te verlenen aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek onderwijs te Soest voor het verbouwen van de Mariaschool voor g.l.o. aan de Mariastraat. Iedere ingezetene kan binnen dertig dagen, te rekenen van.de dag waar op dit besluit is openbaar gemaakt, in beroep komen bij gedeputeerde sta ten van Utrecht, Achter St. Pieter 20 te Utrecht. (Niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 20 januari 1981 gedeeltelijk veranderen en vergroten van eenrwoonhuis op een terrein gelegen aan de Eikenhorstweg 2A (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 2115) uitbreiden van een woonhuis op een terrein gelegen aan de Braam- weg 24 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2381) gedeeltelijk uitbreiden van een woonhuis op een terrein gelegen aan de Braamweg 22 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2380) uitbreiden van een schuur op een terrein gelegen aan de Betje Wolff- laan 26 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 3041 ged. tijdelijk plaatsen van een 'bouwkeet op een terrein gelegen aan de Insingerstraat (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 6275) bouwen van een berging op een terrein gelegen aan het Pijperpad 2 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 7373) bouwen van een woonhuis met garage/berging op een terrein gelegen aan het Kerkpad ZZ 65 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr.1961) uitbreiden van een garage/berging op een terrein gelegen aan de Talmalaan 8 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, nr. 2069). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschik kingen (Wet Arob) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dag tekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemoti veerd bezwaarschrift indienen. (Openbare bekendmaking) Burgemeester en wethouders zijn voornemens op een daartoe strekkend verzoek op grond van het bepaalde in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vergunning te verlenen aan Bolegbo, Postbus 137 te Soest, ten behoeve van het tijdelijk plaatsen van 5 kantoorunits op een terrein gelegen aan de Middelwijkstraat 23-25 (kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nrs. 3580 en 3440). Genoemd bouwplan ligt vanaf vrijdag 30 januari gedurende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van burge meester en wethouders schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen het bouwplan. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 15 januari 1981, afdeling I, nummer Rb 81-04, een bestemmingsplan in voorbereiding is verklaard voor het gebied, dat op de bij dit besluit behorende kaart met een grijze kleur is aangegeven. (Het betreft hier een zogenaamd „postzegelplannetje" voor het gebied Prins Hendriklaan 1 te Soest) Het genoemde besluit met de daarbij behorende kaart ligt met ingang van 28 januari 1981 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stads ontwikkeling (geopend op werkdagen van 09.00-12.00 uur) voor een ieder ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 -12.30 - 13.30 -17.00 UUR Donderdag 29 januari aanstaande om -13.30 uur wordt weer de maandelijkse schrijfmiddag gehouden in het Am nesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Tijdens de schrijfmiddag heeft ieder een de gelegenheid persoonlijk te pro testeren tegen de gevangenneming van mensen om hun geloof, ras, overtui ging en huidskleur. De politieke gevangenen waar deze maand voor geschreven wordt, wonen in: 1. Kameroen (W. Afrika). Viermannen worden zonder proces ot béscnuidiging al meer dan vier jaar vastgehouden. 2. China, waar een man sinds april 1979 gevangen zit omdat hij mede-oprichter was van de Chinese Organisatie van de Rechten van de Mens. .3. Turkije. Een man zit hier met tussenpozen sinds 1971 gevangen jomdat hij opkomt voor de rechten van de in Turkije wonende Koerden. 4. Pakistan. Een oproep aan de Presi dent van dit land om vrijlating van politieke gevangenen en om stopzet ting van executies, foltering en gese lingen. 5. Guatemala. In dit land gebeuren tal van wreedheden tegen mensen die op niet-gewelddadige manier gebruik maken van hun rechten. Vanaf medio 1978 zijn 574 mensen „verdwenen". Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met verzoeken om o.a. vrijlating, stop zetting van marteling, medische be handeling en opheldering van ver blijfplaatsen. Er liggen voorbeeldbrieven klaar. Ook voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Een ieder die aan deze aktiviteit wil meewerken is welkom. Nadere informatie verstrekken de heer en mevrouw L. Heirman, Heideweg 4, Soest, tel. 22363. De kinderpostzegelverkoop 1980 heeft wat Soest betreft vorige week een extra blij slot gekregen. Het Landelijk Comité stel de van de totaal opbrengst 10.000 gulden beschikbaar aan de Stichting „Samen over de Drempel", die opgericht werd door de in Soest wonende mevrouw B. van Breukelen. Namens het plaatselijke comité overhandigde mevrouw A. B. H. van Bom mel-Terwisga in gezelschap van mevrouw H. van Rossem- Brattinga de envelop met de heuglijke mededeling. Mevrouw Van Bommel zei dat het uit zes dames bestaande comité Soest bijzonder ingenomen was met de beslissing van het hoofdbestuur. Dit temeer omdat nu weer eens een project bedacht werd, waarvoor eigenlijk indertijd de kinderpostzegel- verkoop opgezet werd. „Veel voorzieningen in Nederland zijn dankzij de kinderpost zegelverkoop van de grond gekomen en de laatste jaren wer den ook projecten in het buitenland gesteund. Daarom zijn wij blij dat het geld nu ook weer in Nederland gebruikt wordt en heel bijzonder ingenpmen met het feit dat een in Soest geves tigde Stichting daarvoor in aanmerking is gekomen", aldus me vrouw Van Bommel. De gelukwensen van de afdeling werden onderstreept met een boeket bloemen. Naast vreugde is er natuurlijk ook zorg, maar die wordt een stuk lichter als de maatschappij geleerd heeft de gehandicapte, ook de geestelijk gehandicapte, te aanvaarden en er mee om te gaan. Uneken: „In 1974 wijdde KRO-televisie eens een uitzending aan ons project. Ik weet niet waarom die niet aan sloeg en waarom men er sinds vorig jaar wel plots voor warm loopt". Ook Bep van Breukelen kan dat niet verklaren, al is het natuurlijk wel zo dat er steeds meer mensen mee ge confronteerd worden. „Dit jaar is im mers het jaar van de gehandicapten", zegt zij en misschien ligt het ook daar aan. Binnenkort is er vanuit de Stichting „Samen over de Drempel" een ge sprek met het landelijk comité „Jaar van gehandicapten' „Zij", zegt Bep, „houden er over een jaar mee op. Wij gaan dan door' De 10.000 gulden komt uitermate goed van pas en heel blij is men ook dat het Landelijk Comité Kinderpostzegelver koop in dezelfde brief ook nog eens 10.000 gulden toezegde „als daar be hoefte aan is". „Samen over de drempel" is vrij willigerswerk totaal. Alles wordt door de leden van de stichting zelf betaald. De gift van de kinderpostzegelverkoop komt daarom uitermate goed van pas. Het wordt besteed aan sekretariaats- werkzaamheden; publiciteit (er wordt een voorlichtingsfilm gemaakt) en voor de niet geringe reiskosten. „Over tien jaar op z'n laatst", zeggen beiden, „moet de mentaliteitsveran dering die nu al zo goed merkbaar is in Veendam. in heel Nederland hebben plaatsgevonden. Dan worden déze kos ten niet meer gemaakt' Samen over de Drempel Bep van Breukelen, geboren en vele jaren getogen in Soest, vertrok achten twintig jaar geleden naar Canada. Tien jaar verbleef zij er en een gelijk aantal jaren woonde zij in Amerika. In haar huwelijk werden twee kinderen ge boren; een dochter en een zoon. De zoon, Jef, is meervoudig gehandi capt en voor hem keerde zij acht jaar geleden terug naar Soest. „Een Zweedse vrouwelijke arts raadde mij in Amerika aan, naar Nederland terug te gaan. Zij beval zelfs Barti- meushage in Doorn aan als een tehuis waaraan ik mijn zoon moest toever trouwen. In Amerika geeft de Staat een subsidie voor plaatsing van een gehan dicapt kind in een tehuis. Je moet ef zelf bij gaan werken om alle kosten te kunnen betalen", aldus Bep van Breu kelen. Acht jaar geleden kwam zij terug in Soest. Zij werd lid van de oudercommissie van Bartimeushage en zoon Jef komt regelmatig thuis. De omgeving rea geert merkwaardig op het gehandicap te kind, soms zelfs kwetsend. De op merking van twee moeders achter kin derwagens: zulke kinderen moesten ze een spuitje geven. Het kost de maat schappij handen vol geld", is wel onge veer het toppunt. Dat gaat zo enige jaren en dan is op een moment de boot aan. Bep rebel leert in de oudercommissie van Barti meushage en zegt dat het zo met deze kinderen en hun ouders verder niet kan. Ze schrijft een brief naar minister Pais (het is dan 1978) en vraagt hem iets te gaan doen aan voorlichting in alle onderwijsinrichtingen over gehandicapten. De ouders van Barti meushage staan er volkomen achter. Staatssecretaris Hermes zegt met be langstelling haar idee te zullen volgen. Dan volgt er een soort kettingreactie. De brief krijgt landelijke bekendheid en ondermeer het blad „Raakpunt" (van de Vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten) wijdt er een artikel aan. Bep van Breukelen zet er haar idee in uiteen. „Kinderen accepteren elkaar veel makkelijker; laten we de groepen bij elkaar brengen; de gehandicapten en de niet-gehandicapten. Via het on derwijs bijvoorbeeld kan dat". Iedereen die ermee te maken heeft, reageert enthousiast. Ook het blad „Klik" het officiële or gaan van het zwakzinnigenwezen, stelt zich positief op evenals de vereniging „Filadelphia", de protestant-christe lijke vereniging van ouders en vrien den van het afwijkende kind. Dan komt er een brief door de bus van Geert Uneken uit Veendam. Sar castisch merkt hij zo ongeveer op: „Mens doe niet zo gewichtig. Wij in Veendam doen dit al jaren". Veendam Geert Uneken is acht jaar schoolhoofd van een gewone lagere school als hij besluit zich in te gaan zetten voor moei lijk lerende kinderen. „Iedere gewone lagere school heeft probleemkinderen en dan kan een schoolhoofd een beroep doen op een schooladviesdienst. Uit die contacten komt het besluit voort meer voor de gehandicapte kinderen te gaan doen". Uneken haalt het diploma buitenge woon onderwijs en loopt ook enige ja ren college orthopedagogiek bij prof. Bladergroen aan de Groningse Univer siteit. Hij is nu leider van drie scholen voor moeilijk lerende kinderen; dertien jaar al. In deze periode zet hij samen werkingsprojecten op tussen 6e klas leerlingen van gewoon lager onder- wijsscholen en de ,,speciale"-scholen. Dat doet hij ongeveer zes jaar en dan komt er een stilstand in de ontwikke ling. Bij een evaluatie wordt besloten eens een reünie te organiseren van alle zesde klassers en de gehandicapte kinderen, die elkaar in de loop der jaren via het schoolproject ontmoet hebben. En dan blijkt dat vooral de kin deren van de „gewone" scholen het meest aan de ontmoetingen hebben ge had. „Zij hebben geleerd hoe zij zich moes ten gedragen in het bijzijn van gehan dicapten. Voor de gehandicapte blijkt steeds weer de omgang met niet-ge handicapten geen probleem te zijn". Het ontmoetingsproject wordt van af dat moment omgedraaid. „Gehandi capten zijn voortaan middel om niet- gehandicapten te leren omgaan met gehandicapten. Het project is nu ook veel uitgebreider; ouders en veel meer kinderen zijn erbij betrokken. Men gaat ook bij elkaar op visite en de kin deren gaan bij elkaar logeren". Op donderdag 12 februari a.s., aan vang 20.00 uur. wordt in gebouw Credo aan de Julianalaan een bijeenkomst gehouden van de Historische Vereni ging Soest. Het programma omvat drie onderdelen: 1. een inleiding door de heer G. Stalenhoef; 2. een lange pauze en 3. bespreking van de toekomstplan nen van de werkgroep Genealogie.

Soester Courant | 1981 | | pagina 5