Z» gezien... mm Echtpaar de Kruijf 60 jaar getrouwd 26 miljoen verlies grondbedrijf in vijf jaar afschrijven Fundering nieuwe klokketoren Moeilijke tijden voor Soest: NotaAmbtelijke Bijstand"overbodig Graffiti- cultuur B Runderlappen Stoofperen UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen D.E. KOFFIE Personeel Howson wil arbeidsplaatsen behouden Raads vergaderingen in aula Gr if tlan d colle ge Bentinck Fonds bedankt krantengevers Woensdag 4 februari 1981 59e jaargang no 24 door GERARD PAliL ALLEEN DONDERDAG (van 't slagertje) Mager KILO slechts ALLEEN DONDERDAG Roodkokend 2 KILO slechts Zie onze advertentie GEHELE WEEK Wegens enorm succes: Shoarmavlees (lekker gekruid), 100 gram van 1.80 voor 1.45 Shoarmabroodjes van 0.40 voor 0.30 (Gratis recept verkrijgbaar) ALLEEN DONDERDAG Jong belegen KILO, van 11.50 voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie Vacuum gemalen of snelfilter Nu van 3.80 voor Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.- Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. 7 20,75 Brandinboedelverzekering v.a. 7 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. 7 3,95 Rechtsbijstandsverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. 761,60 Kinderen v.a. 730,60 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. 7 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. 765,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 715.000,- vindt aan kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROÜWKNPAAI NBwJ garantie rekertieid Bure. Grothestr. Ha Soest-Tel. 0Ï155-16» 671 Maandagmiddag heeft de burgemeester het echtpaar J. A. de Kruijf en J. de Kruijf-van Pluuren bezócht en geluk ge wenst met hun zestigjarige bruiloft Ook toas er een telegram met een gelukwens van H.M. de Koningin. Het echtpaar dat beide de leeftijd van 80 jaar heeft bereikt, vestigde zich in 1928 in Soest aan de Korte Brinkweg. De verhuizing vanuit hun geboorteplaats Amersfoort deden zij lopend met behulp van een groentewagen. De heer de Kruijf is vele jaren als groenteman werkzaam geweest. Het echtpaar heeft één dochter en één zoon. De 26 miljoen verlies van het grondbe drijf moeten volgens de meerderheid van de leden van de financiële (raads) commissie in vijf jaar afgeschreven worden. De extra verliespost van 1,3 miljoen en in feite zelfs 1,7 miljoen, het renteverlies, komt ten laste van de gewone dienst. Slechts mevrouw Al- lard van D'66 wilde het grote verlies in een keer afschrijven en daarvoor de reserves van het grondbedrijf (12 mil joen en de reserves van de algemene dienst gebruiken. Vast staat wel dat het voor Soest, en niet voor Soest alleen, steeds moeilijker zal worden voor bestemmingsplannen een sluiten de exploitatie op te zetten. „Is de rijks overheid niet bereid voor de sociale woningbouw een hogere subsidie te geven dan kan er of geen sociale woningbouw meer plaats vinden öf de gemeente zal rekening moeten blijven houden met nieuwe verliezen", aldus burgemeester Scholten. Waar die ver liezen dan door gedekt moeten worden, is nog een vraagteken. De leden van de financiële commissie wezen voors hands verhoging van de belastingen van de hand. In vrij grote eensgezindheid zijn de leden van de financiële commissie tot de conclusie gekomen dat van de drie mogelijkheden om het verlies weg te werken, er slechts één haalbaar is: afschrijven over een periode van vijf jaar, met de hoop dat in die vijf jaar de grondprijs wat aantrekt en verkoop mogelijk zal worden. de gemeente precies wist waar zij aan toe was. De CDA-er Van Poppelen adviseerde de agrarische gronden uit het gemeen telijk bezit, gelegen aan de Wieksloot en de Eng, met spoed in de verkoop te brengen. „Straks zakken die prijzen misschien wel door de nieuwe wet van de rijks overheid", veronderstelde hij. „De gronden zij vrij van pacht en laten we nu direct alvast maar de waarde vaststellen", aldus Van Poppelen. Ook Blaauw (WD) voelde daar wel iets voor: „laten we maar afstoten wat we zeker niet meer nodig hebben. Lukt dat niet dan zullen we toch weer een geringe reserve moeten opbouwen om toekomstige verliezen op te vangen". Visser (PS) meende dat de burger recht had op een duidelijke verklaring hoe dat verlies toch wel ontstaan was. „Wij moeten er van leren voor de toekomst!", aldus de heer Visser. Voorjaarsnota In zijn antwoord zei burgemeester Scholten blij te zijn dat de commissie leden nu toch wat meer op de lijn van het college zaten. Veel duidelijkheid kon hij verder niet verschaffen. De voorjaarsnota, gewijd aan de situatie van het grondbedrijf, moet afgewacht worden. „In die nota kunt u voorstellen ver wachten ten aanzien van het uitgaven beleid, het inkomstenbeleid en wat er gedaan moet worden met het grondbe zit. Uw opmerkingen zullen wij daarin verwerken". Eens was hij het wel met het voorstel van mevrouw Allard, de begroting van het grondbedrijf, niet nu te laten be handelen. (de raad komt daar deze week voor bijeen). Schollen stelde vast dat de dekking van de 1,3 miljoen verlies een enorme opgave zou zijn en een geweldige krachtsinspanning 2al vragen. „Het is niet alleen een kwestie van in de zure appel bijten, maar ook van slikken". Dit te meer omdat naar zijn mening niet teveel op steun van de overheid gerekend mag worden. Tot hertaxeren van de agrarische grond wilde hij niet overgaan. Ge meentesecretaris Kruitwagen, direc teur van het grondbedrijf, merkte daarover op, dat als t.z.t. de opbrengst méér zou zijn dan de 25.000 gulden per hectare, waarvoor die grond nu i boekt is, dat een leuke meevaller zou zijn. „Laten we daar echter nü niet van uitgaan". Met de burgemeester was men het tenslotte eens dat het steeds moeilijker voor gemeenten zal worden inkomsten en uitgaven met elkaar in overeen stemming te brengen. „Als de rijks overheid de subsidie op sociale woning bouw niet verhoogt, dan zullen er verliezen blijven. Zonder die steun zal het moeilijk worden betaalbare huizen te laten bouwen", aldus de burge meester. De op verzoek van enkele raadsleden geschreven nota „Ambtelijke Bij stand" blijkt bij nader inzien eigenlijk niet nodig te zijn. In de vergadering van de commissie algemene bestuurs zaken merkte de CDA-er R. van Log- tenstein het duidelijkst op: „Berg het stuk maar op en kom er nooit meer op terug". Eerder al had hij laten weten het jammer te vinden dat de nota geschreven was. Naar zijn mening had de raad er geen enkele behoefte aan. „We moeten uit gaan van de goede wil, maar met deze nota kan men alle kanten op". Toch was er wel behoefte aan geweest, want ooit vroeg de PvdA-er-vertegen- woordiger in de commissie een derge lijke notitie te maken. De fractie had toen vooral de hulp en informatie van ambtenaren op het oog voor de even tueel aan te stellen fractie-assistent. Wat er nu door het ambtelijk apparaat gewricht was, werd door de heer Visser (PS Soest) een stap terug en „betutteling van raadsleden genoemd. Mevrouw Greefhorst (CDAwas er ook niet gelukkig mee („ik ben het niet dikwijls met Visser eens, maar dit keer wélVoor haar was het logisch dat de raadsleden in zelfdiscipline, nooit te veel beslag legden op de ambtenaren, maar om voortaan, zoals de notitie aangaf, die ambtenaren alleen te kun nen benaderen via hun chef. ging haar veel te ver. Mevrouw-Korthuis (WD) constateer de met voldoening dat haar eerste opstelling „met zo'n nota gaan we alleen maar achteruit: het werkt nu immers toch goed", gelijk gekregen had. Wij hebben er geen behoefte aan en zoals het nu wordt voorgesteld, worden de diensthoofden overbelast, aldus mevrouw Korthuis. De burgemeester was het met Van Logtenstein eens, dat het jammer was dat de nota geschreven was en ge meentesecretaris Kruitwagen zei ver- verwonderd te zijn van de reactie. „U hebt er toch om gevraagd!". Hij vond overigens dat er van betutteling geen sprake was; de zaken waren, en dat op verzoek, geregeld. Bleef de kwestie van het verstrekken van informatie aan fractie-assistenten. Daar kwam men niet uit. Burge meester Scholten merkte op dat zo'n assistent geen geheimhouding opge legd kon worden, zoals dat van raads leden wel gevraagd werd in bijzondere gevallen. „Als we die stukken toch ter inzage geven, dan kunnen we de geheimhou ding voor raadsleden wel vergeten". Daar tegen in werd opgemerkt dat. wilde een fractie-assistent nuttig kun nen werken, hij/zij toch alle vergade ringen van de fracties mee moest maken en daar werden óók de ver trouwelijke zaken besproken. Besloten werd daarom dit onderdeel van de nota nog maar eens te bespreken in de fracties. Foto: Goos van der Wilt Vorige week is een begin gemaakt met de bouw van de klokketoren bij de Mariakerk te Soestdijk. Op de plaats links voor de ingang van de kerk werd door Aannemingsbedrijf J. M. Rademaker de betonnen grondplaat gestort, waarop over enige tijd de stalen bovenbouw van de klokketoren zal wor den geplaatst. In de klokketoren zullen de drie klokken, die in de oude kerktoren hebben ge hangen, worden aangebracht. Het personeel van Howson heeft de directie van het bedrijf vorige week laten weten tegen het reorganisatie plan te zijn. waardoor 70 van de totaal 220 arbeidsplaatsen zuilen verdwijnen. Men vreest dat het de eerste stap is op de weg naar volledige sluiting, temeer omdat het technisch kader groten deels vertrekken moet. Men wil een goed investeringsplan voor Soest, alsmede een arbeidsplaat senovereenkomst. De vakbonden zijn inmiddels ingeschakeld. Howson-Soest is een dochter van de Howson Algraphy Group in Leeds, die op haar beurt weer deel uitmaakt van het Engelse Vic- kers-Rolls Royce-concern. In Leeds is een nieuwe fabriek ge bouwd, die in het komend najaar in bedrijf genomen zal worden. Niet on denkbeeldig is daarom dat de Engelse directie daar de reorganisatie van de twee vestigingen in Nederland, Leiden en Soest, aan ophangt. Met ingang van donderdag 19 februari gaat de raad voor zijn vergaderingen gebruik maken van de aula van het Gril'tlandcollege. De fractievoorzitters hebben, op Visser van Progressief Soest na, dat besloten. Vorig jaar werd in deze aula al eens een raadsvergadering gehouden en naast de ,yeel ruimete (wat de opper vlakte betreft) opstelling van de raads leden, lijkt ook het publiek daarmee aan zijn trékken te kunnen kómen. De aula is aanzienlijk groter dan dë zaal van de brandweerkazerne en alleen daarom al is de keuze verklaarbaar. Tweemaal werd ook vergaderd in de zaal van het dorpshuis De Borg. Daar zal verder geen gebruik van gemaakt worden, omdat het publiek er nauwe lijks een goede zitplaats kon krijgen. Over de wat excentrische ligging van het Griftlandcollege is men heen ge stapt, omdat deze nauwelijks verschilt van die van de brandweerzaal, waar men tenslotte vele jaren de raadsver gaderingen hield. Eind vorig jaar heeft de Stichting Bentinck Fonds een bedrag van ruim 8000 gulden mogen ontvangen. Dit was het bedrag dat de oud-papieraktie heeft opgebracht. Deze papieraktie heeft een aantal ja ren in Soest gedraaid, waarbij een tweetal enthousiaste Soester ingeze tenen veel vrije tijd beschikbaar heeft gesteld om niet minder dan 150.000 kg. kranten in te zamelen. Te drukke werk zaamheden heeft hen genoodzaakt het ophalen van oud papier met ingang van 1981 stop te zetten. Het Bentinck Fonds is zeer blij met dit bedrag, daar hiermee weer veel gedaan kan worden op het gebied van zwemmen, boogschieten en zitvolley- bal voor minder-validen. Het Bentinck Fonds wil dan ook graag alle oud- papier-gevers bedanken voor het be waren van de kranten waardoor ze daadwerkelijk het Bentinck Fonds hebben gesteund. Gekken en dwazen schrijven op ramen en glazenzei mijn moeder als ik letters en figuur tjes tekende op de bewasem de ruiten van de huiskamer. Ik begreep eigenlijk nooit wat ze daarmee zeggen wilde. Werd ik bestraft en moest ik ophouden of verkeerde ze in de veronderstelling dat ik het gezegde (nog steeds) grappig zou vinden Sinds provocerende jonge lie den hun strijd tegen de grote vertrutting aankondigden met hun wachtwoord „provo" zijn de viltstiftkreten niet meer weg te denken uit het straat beeld. De meningen hierover zijn verdeeld tussen de polen demo cratie in optima forma en je reinste milieuvervuiling. De meeste beoefenaars van de graffiti-cultuur zijn de periode van „wie dit leest is gek" voor bij, hoewel dat door de eige naar van een pas geschilderd statig grachtenpand waar schijnlijk in twijfel getrokken wordt toen hij daags na de schilderbeurt de woorden „te wit" met grote letters op zijn trotse bezit aantrof. .Het veelgebezigde braak- maarraak" komt uit dezelfde gevoelens van onmacht voort als „To heil with Shellen „Maak het leger legerof het hartverscheurende „Mijn vriend is door!". Evenzovele schreeuwen om gerechtigheid en uitingen van wanhoop. Tot voor kort kon ik me voor stellen dat sommige graffiti cultuurdragers ooit betrapt worden waardoor ze niet de ge legenheid kregen hun bood schap tot het einde toe af te maken, maar ik zag nooit een half afgemaakte zin. Laatst kwam ik er achter hoe razend snel zoiets in zijn werk gaat. Een groep jongelui bewoog zich zeer onopvallend en wan delde, zoals dat studenten be taamt, druk redenerend langs de Oude Gracht in Utrecht. De groep rekte zich als het ware uit en stond in een oogwenk mannetje aan mannetje met hun gezicht naar de muur van het Stadhuis waar ze elk hun eigen, tevoren afgesproken let ters tegen de wand kwakten. De bodes, gealarmeerd door een gezagsgetrouw burger, snel den naar buiten en zagen „Leegstandswet is oorlog en verder wat onschuldige wande laars. Bolhuis (CDA) en alle andere commis sieleden wezen de derde mogelijkheid, afschrijven van de reserves van het grondbedrijf en de resterende 14 mil joen in vijf jaar ten laste van de gewone dienst, geheel af. Dat zou de gemeente té veel gaan kosten. Bolhuis, zijn fractiegenoot Van Poppe len, Blaauw (VVD) en Visser (PS) menen dat er niet zoveel verschil is tussen de mogelijkheden één en twee (afboeken ineens of in vijf jaar) omdat het extra verlies van 1,2 miljoen het zelfde blijft, maar zij voelen alles voor de langere periode omdat dan ook mogelijk bekend is of rijk en provincie willen bijdragen. Het voorstel van het college om on danks alles toch nog een reserve van 2 miljoen voor het grondbedrijf vast te houden, deed Bolhuis vragen of b. en w. in de naaste toekomst nieuwe verliezen verwachten. Bolhuis noemde de exploi tatie van de bestemmingsplannen Eg- ghermonde, Zwartewegje, het winkel centrum Overhees en de vrije sector huizen rond Overhees 2/2. „Als dat zeker is", zo zei Bolhuis, „dan heb ik graag duidelijkheid". Bolhuis zei ook een voorstel van het college gemist te hebben hoe de 1,3 miljoen extra verlies opgevangen zou worden. Mevrouw Allard (D'66) meende dat het verlies van 26 miljoen, door tegenval lende verkoop van eigendommen (waarvoor in het voorstel 8 miljoen opgenomen is), nu direct al weieens véél hoger kon zijn. Zij wilde het verlies maar in één keer nemen, zodat

Soester Courant | 1981 | | pagina 1