de mooie gezichten van de winter Een echte win terplaat Ze duiken gelukkig nog altijd op als er overal voldoende dra gend ijs is: de koek-en-zopie tentjes. De warme worst of pa tat, een kop hete chocola.in die kou is zo'n kleine rustpoos een weldaad. En natuurlijk is de kamera bij de hand om dit echte winter tafereel vast te leg gen. Rijp op de bomen Soms versiert een koude mist de takken van de bomen zo mooi, dat zelfs een gewoon straatje een sprookje wordt. Dat duurt meestal maar kort, want als de zon doorbreekt, is het kantwerk van de rijp snel verdwenen. Pak op zo'n mo ment direkt de kamera en leg al dat moois vast. Mooi voorbeeld Mooie foto's maken is maar voor een klein deel kennis en voor een groot deel: bewust rondkijken. Neem nu deze verschrompelde, uitgebloeide schermbloem van het fluite- kruid; er liggen duizenden ge knakt langs een landweggetje. Als de rijp zo 'n tros versiert, ziet een fotograaf het en maakt er een waar kunstwerkje van in zwart en wit. En dat is ook één van de charmes van de winter, die vele mooie gezichten heeft voor wie ze wil zien. Winterkost voor kamera- bezitters Zo zou je de Teleac televisie- kursus "Fotograferen en filmen"kunnen noemen. Deze winter - te beginnen op maandag 16februari 1981 - is er wekelijks een les van een half uur. Twaalf weken lang. Wilt u ook betere foto- offilmresulta ten bereiken bijvoorbeeld (zie deze foto) door het tegenlicht te benutten of bijzondere motie ven te leren ontdekken? Volg dan deze kursus; het kursusboek kost f 42,50 en is verkrijgbaar bij uw fotohandel. Oog voor details Zo 'n simpel paar klompen dat door de sneeuw in bezit is geno men... een heel eenvoudig motief, dat door zijn zwart/witwerking toch een leuke foto oplevert. Wie oog heeft voor zulke details kan de wereld om hem of haar heen met de kamera vaak treffend weergeven. Als een mens mooi wil zijn, dan komen er poe ders en crèmes aan te pas. Als de natuur z'n kaal heid en somberheid wil verbergen, komen de sneeuw, de rijp en het ijs de boel versieren. Dan is het kamera-tijd, want de winter heeft vaak veel mooie gezichten. Op deze bladzij worden een aantal winterse fotomotieven in beeld gebracht. Om u te inspireren. Om u enkele tips door te geven. En om u enthousiast te maken om er in deze wintertijd lekker op uit te trekken. Wan delen en fotograferen in de winter: goed idee voor mensen, die willen genieten van alle mooie dingen om hen heen. Pure pretplaat Als er in uw eigen gezin of in de buurt een sneeuwpop wordt ge maakt, dan is 't verstandig er met de kamera een poosje bij te blijven. Om zo'n pure pretplaat te kunnen schieten en zo'n mo ment te "bevriezen"in enkele foto 's. Of er een film van te maken. Dat zijn fijne herinne ringen aan zo'n kortstondig kunstwerk van de jeugd, dat waarschijnlijk al is gesmolten als li over enkele dagen de foto's offilm kunt bekijken. Denk om de mensen Natuurlijk is de natuur in de winter erg fotogeniek. Maar vergeet ook de mensen en voor al de kinderen niet. Foto's ver tellen het verhaal van vele gelukkige momenten. Zoals deze plaat: gauw op de slee om nog even te genieten van de laatste mogelijkheid vóór alles verdwenen is. Winter in Holland Er is geen mooier hollands win- termotief dan zo 'n molen in een licht besneeuwd landschap. Spetend met de takken op de voorgrond maakte de fotograaf er een mooie kompositie van. Spel van de grijze tinten Dit is een tegenstelling met de kontrastrijke molenfoto links: hier zocht de fotograaf het juist in de grijze tinten. De lucht is bedekt, het lijkt er op of het zo weer zal gaan sneeuwen. Winter in het bos... wie in een bosrijke streek woont kan als de winter war mee wil helpen dit soort stemmige foto 's maken. Humor op het ijs Wat doe je als jonge moeder die de zeldzame mogelijkheden om te schaatsen in ons land in elk geval wil benutten? Inder daad: je bindt de ijzers onder en steekt met de kinderwagen het meer over. Een plaatje, dat werd geschoten door een foto graaf, die ook óp het ijs de humor ontdekte. mooie stadsfoto's te maken. Zo is het nu een goede tijd voor wie in alle rust wil genieten van de schoonheid van onze oude stadjes en gebouwen, bijv. via een stadswandeling, die de NS vanaf de stations in vele plaat sen heeft uitgezet. Hier is een foto van een oud stukje Medemblik, een van de steden, die veel moois uit de Gouden Eeuw hebben bewaard, zodat er ook voor uw kamera véél te genieten is. Goede dierenfoto's Hoe komt het toch dat sommi ge fotografen kans zien zo 'n "gewoon onderwerp als deze hond zo goed in beeld te bren gen? Het antwoord op die vraag is tweeledig. Dat komt in dit geval door de juiste lens: een bescheiden telelensje, dat er voor kan zorgen, dat alleen de hond scherp in beeld komt en de achtergrond vervaagt. Het tweede element is: de fotograaf ging door de knieën en fotogra feerde de hond van zo 'n laag standpunt, dat de donkere kop mooi vrijstaand regen de lichte lucht wordt afgebeeld. Ook zonder sneeuw Al is een besneeuwde winter fo togeniek, ook zonder rijp en sneeuw zijn er in de winter

Soester Courant | 1981 | | pagina 21