Boodschappen schrijven met lasers op wolken F.I.S. Verkeersregels op de piste 6. 1 Aardworm wurmt door het afval Met Raad en Daad Dood in een slaapexperiment t NEDERLANDSE SKI VERENIGING t F0T0- STRIP- VER- HAAL Langlaufen een sport voor iedereen l Voorspelling Jules Verne komt opnieuw uit: Vermicomposteren: nieuwe afval-biotechnologie? Wettelijke regeling experimenten met mensen ontbreekt in Nederland nog: t"engt' Dit geltlt col< na i Soes ter Courant van woensdag 4 februari 1981 MMAAAA AA AA wwww Nederland telt zo'n 100.000 langlaufers. Deze sport is, met betrekking tot de belasting voor het lichaam, eigenlijk gezonder dan alipine-skiën. Bij het langlaufen kunt u zich, als u dat wilt, echt in het zweet werken, maar rustiger aan doen gaat ook. Met andere woorden, het is een sport voor alle leeftijden. Langlauf-ski's moeten 20 k 30 cm langer zijn dan de lichaamslengte, met een maximum van 215 cm, omdat ze daarboven onhandelbaar worden. Ook bij de stokken is een bepaalde lengte vereist: zij moeten bij een horizontaal gestrekte arm tot net onder de oksel komen. Voor de beginner is de zgn. Rottafella ratten val") binding aan te bevelen, omdat zij het besturen van de lange dunne ski's er wat gemakkelijker op maakt (meer houvast). Zorg er ook voor dat uw schoenen niet te laag zijn, zodat uw enkels wat meer steun krijgen. Nog iets over de kleding: uw rug en nieren moeten altijd goed bedekt blijven. De stof van het skipak moet luchtdoorlatend zijn, maar toch de kou buiten houden. Als u meer wilt weten over het langlaufen, kunt u contact opnemen met de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag. Jules Verne heeft zich bijna duizend jaar vergist. Zijn voorspelling, dat in het jaar 2890 beelden of advertenties op de wolken zouden worden geprojekteerd, is reeds in 1980 werkelijkheid geworden. Slechts anderhalf jaar intensief onderzoek heeft geresulteerd in de ontwikkeling van een nieuw kommunikatie-medium ,,Skyllner". Een milieu-vriendelijk en spektakulair medium met een onverge lijkbare attentiewaarde en vol emotie. Naast medische en wetenschappelijke toepassingen, worden lasers heden ten dage meer en meer voor kreatieve en kunstzinnige doeleinden gebruikt. Via de Skyliner-techniek is het nu mogelijk om 's avonds via twee computer-ge stuurde laserstralen, leesbare en be weegbare teksten over grote afstand te projekteren. Dit op bijvoorbeeld het wolkendek, muren, grote schermen, bergen met sneeuw, ballonnen enz. Blijkens statistische gegevens van het KNMI telt Nederland jaarlijks gemid deld 253 dagen met lichte en zware bewolking. Bewolking van voldoende kwaliteit voor wolkenprojektie komt voor op 100 a 150 avonden per jaar. Op een hoogte van bijvoorbeeld 800 meter kan een komplete lichtkrant van 50 x 120 meter met beelden en teksten tot leven worden gebracht. Door een syn thesizer of geluidswagen op de licht- projektie aan te sluiten, ontstaat een prachtige licht- en/of geluidsshow. Onderzoek heeft uitgewezen dat bij tal van bedrijven en instellingen, zowel nationaal als internationaal, grote be langstelling bestaat voor dit nieuwe medium. In Oostenrijk, Frankrijk en Amerika wil men 's avonds met laser stralen beelden op besneeuwde bergen projekteren tijdens het wintersport seizoen. In Nederland zijn met name organisatoren van grote evenementen en adverteerders geïnteresseerd. De adverteerders zien in de Skyliner een nieuw en eigentijds medium voor hun reklameboodschappen, terwijl kunste naars belangstelling hebben getoond om dit nieuwe medium kreatief te ge bruiken bij verschillende kulturele manifestaties. In veiligheidsaspekten is in ruime ma te voorzien. De twee-koppige beman ning van de Skylinerwagen heeft een uitgebreide opleiding gekregen. De verschillende ingebouwde veiligheids systemen zijn voorgelegd aan het Mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne en aan TNO te Delft. De Skyliner is een milieu-vriendelijk me dium. De betrekkelijk geringe hoeveel heid energie wordt verkregen via een aangekoppelde dieselgenerator. Vanaf januari 1981 zal de Skyliner regelmatig 's avonds te bewonderen zijn op de grote evenementen in Neder land. Zet een worm aan stadsafval, en na enige tijd ontstaat compost die o.a. als potgrond verkocht kan worden. Dit is de gedachte achter een experiment dat de EPA, een Amerikaans milieubeschermingsbureau, sinds kort nauwgezet volgt. Bij een aantal rioolwaterzuiveringsinstallaties in de V.S. voert men het slib dat bij het zuiveren ontstaat, aan aardwormen. Ditzelfde doet men ook met het biologisch afbreekbare gedeelte van het huisvuil. Vermicomposteren heeft men deze methode genoemd. Rioolslib zou in principe zeer vrucht bare mest kunnen opleveren, ware het niet dat het vaak sterk verontreinigd is door onstabiel stinkend materiaal, zware metalen en ziekteverwekkers. De wormen bevorderen de afbraak van schadelijke bakteriën, zoals de Sal- monella-bakterie, en de toename van gunstige bakteriën die organisch ma teriaal afbreken; men schat dat deze afbraak door de aanwezigheid van de wormen wel twee maal zo snel kan plaatsvinden, als wanneer je het alleen aan bakteriën overlaat. Evenals in de landbouw blijft de belangrijkste taak van de worm het „doorluchten" van het afval. Bakteriën die zuurstof no dig hebben, verrichten dan het leeu wendeel van het echte afbraakwerk. In Canada bestaat de eerste commer ciële aardwormen-afvalverwerking al sinds 1970, waar wekelijks 75 ton afval wordt doorgedraaid (door de darm van wormen wel te verstaan). In Japan staan al vier van deze bedrijven, die dagelijks ongeveer tien ton bedrijfsaf val verwerken. Voorstanders van ver micomposteren in de V.S. beweren dat de behandeling weinig energie kost, en bij verkoop van de compost zelfs geld in het laatje kan brengen. Maar de kritieke vraag blijft of de hele proce dure op een economisch verantwoorde wijze in een zuiveringsinstallatie kan worden ingebouwd. Ook de EPA ziet de kosten voorlopig nog als het breekpunt, en de EPA houdt nu een oogje op de commerciële levensvatbaarheid van de Amerikaanse vermicomposting. In Nederland is de methode nog nauwe lijks bekend, en het is ook niet te verwachten dat de worm snel zijn weg naar het Nederlandse afval zal vinden. Behalve de kosten lijkt vooral de vervuiling van het slib het grote pro bleem te zijn. Met name de zware metalen (o.a. cadmium, lood, kwik, tin en nikkel) vormen een probleem dat de wormen niet aankunnen. „Wormen doen ongetwijfeld veel nuttig werk in de bodem, maar een toepassing op commerciële basis zie ik nog niet in Nederland", vat dr. ir. F. A. M. de Haan van het Groningse Instituut voor Bodemvruchtbaarheid de situatie samen. Toepassingen zijn er echter wel. Bij voorbeeld bij de Kleine Aarde in Box tel, waar men zelf tuin- en keukenafval composteert. Wormen toevoegen aan dit afval is volgens een medewerkster niet eens nodig. „Die komen er vanzelf wel in", zegt zij, waarmee het verschil tussen commerciële toepassing van aardwormen en gebruik door klein schalige ekologen is gekarakteriseerd. GEYSER OP AFSTAND - Wij zijn verhuisd naar een oud huis, waar de gasgeyser in de badkamer met een 12 meter lange leiding verbonden is met de keukenkranen. Het lijkt mij, dat er dan geregeld veel warm water in die buis blijft staan. Maar de keuken is te klein voor zo 'n grote geyser. Wat raadt u ons aan? Antwoord: Een leiding van 12 meter met een normale doorsnede van 10 a 12 mm levert bij zo'n 16 keer water tappen in de keuken een energieverlies van ruim 1,5 kWh en tientallen liters water. U moet immer telkens koud water laten wegstromen, voor het hete de keukenkraan bereikt. Dat betekent een jaarlijks verlies van minstens 5.000 liter water en zo.n 550 kWh. Als er geen kleine geyser in de keuken kan worden geïnstalleerd, raden wij u een elektri sche „standby" boiler aan met 10 liter inhoud en geringe afmetingen (38,5 cm hoog 28,5 cm breed en 27,5 cm diep) en die past in veel aanrechtkastjes, ook wel onder de gootsteen. Het jaarlijks energieverbruik daarvan ligt rond de 800 kWh en de prijs iets boven de 300,-. DE ZWEEPSLAG - Hoe komt het, dat je met een touwtje alléén weinig hoort, maar dat het knalt als je het aan een stok bindt? Antwoord: Een zweepslag knalt uit sluitend als de punt van de stok sneller beweegt dan het geluid zich voortplant en dat is 1223 km per seconde. Met een zweep kunt u dus de geluidsbarrière doorbreken en dat krijgt u met een touwtje in de hand niet voor elkaar, want de knal ontstaat doordat de lucht hevig wordt opgestuwd en daarna plot seling het luchtledige vult, dat achter de zweep is ontstaan. ELEKTRISCHE MESSEN - We heb ben wel eens moeilijkheden met kei harde diepvriesprodukten als we die in stukken moeten verdelen. Kan een elektrisch mes daarbij uitkomst bie den? Antwoord: Niet altijd. Bij die pogingen kunt u uw snijplank of dure aanrecht- blad lelijk beschadigen en dgl. messen erop ruïneren. Hak die grote stukken vlees van de slacht dus in delen vóór u ze in de diepvrieskist doet. De dood van een ex-Beatle kan een week lang de wereld in beroering houden. De dood van een leerlingverpleegster gaat doorgaans onopgemerkt voorbij. Het overlijden van de Amerikaanse Bernadette Gillcrist brengt echter het vraagstuk van het experimenteren met mensen opnieuw in de belangstelling. In Nederland kennen wij sinds enkele jaren wel een wet op de dierproeven, maar voor experimenten met patiënten en proefpersonen is wettelijk nog niets geregeld. In de vroege ochtend van de 12e april 1980 werd het overlijden van de Ameri kaanse Bernadette Gillcrist geconsta teerd. Op dat moment nam Gillcrist als vrijwilligster deel aan een slaapex periment in een instituut van de Ame rikaanse National Institutes of Health (NIH). Zij overleed aan een hartstil stand, terwijl een onderzoek gaande was naar de invloed van bepaalde stof fen op haar slaap. Het is de eerste maal in de 26 jaar dat de NIH met vrij willigere werkt, dat een experiment een dodelijke afloop kent. Al snel na haar dood ontdekte men dat Gillcrist, een 23-jarige leerlingver pleegster uit Washington D.C., reeds twee maal eerder een hartstilstand had gehad als gevolg van anorexia nervosa (ziekelijke afkeer van voed sel) en bulimia (neiging tot opzette lijk braken). Deze ziekten kunnen een ernstig gebrek aan de stof kalium tot gevolg hebben, wat weer tot een hart stilstand kan leiden. In het slaapexpe riment onderzocht men de invloed van de stoffen lithium en AMPT (alpha- methyl-paratyrosine) op het slapen. Juist dit lithium kan een kaliumge- brek veroorzaken. Het experiment was voor de patiënte Gillcrist dus levensgevaarlijk, zo als de tragische afloop bewees*. De onderzoekers wisten echter niets van haar ziektegeschiedenis. Uit een rou tine-onderzoek was het niet gebleken, en Gillcrist maakte er ook zelf geen melding van. Volgens Griff Ross, één van de direc teuren van het Klinisch Centrum van de NIH, was Gillcrist een intelligente vrouw. „Ik blijf geloven dat zij wist dat lithium slecht voor haar was; zij was immers studente in de ver pleegkunde", zegt hij. Op haar kamer trof men o.a. een boekenplank vol werkjes over anorexia nervosa aan. „Er zit een element van zelfvernieti ging in haar gedrag", verklaarde Ross, en ook een lid van de betref fende onderzoekscommissie voor ex perimenten met mensen (in de V.S. zijn deze commissies wettelijk ver plicht) sprak over haar zelfmoord neigingen. Verzweeg Gillcrist daarom haar medische voorgeschiedenis, of waren er andere motieven? Rekening houden met anderen leder moet steeds zo skiën, dal hij anderen niet in gevaar brengt ot benadeelt. I Beheers uw snelheid leder moet zich qua snelheid en ski-stijl aanpassen aan z'n eigen capaciteiten, de toestand van de piste en het weer. Nauwe passages vrijhouden Een skiër mag niet zonder V noodzaak op nauwe ol y onoverzichtelijke gedeelten van een afdaling stilstaan. Wie op zo'n helling valt of wil stoppen moet zo snel mogelijk de weg vrijmaken en naar de kant gaan. I Klimmen en lopen, altijd langs de kant van de piste Een klimmende skiër mag alleen de zijkant van een afdalingstrajekt gebruiken. Hetzelfde geldt voor een skiër die te voet afdaalt. I 'n Veilig spoor kiezen Als een skiër een andere skiër van achteren nadert, moet hi| zijn spoor zo kiezen, dat hij die ander niet belemmert of in gevaar Houdt u aan de 'verkeersborden' Elke skiër moet zich aan de piste-markeringen en waarschuwingstekens houden. f Voorzichtig i inhalen Inhalen mag aan alle kanten, mits op zodanige afstand dat de ingehaalde in geen van zijn bewegingen wordt belemmerd. Kijk uit bij oversteken en invoegen V Een skiër die zich (weer) op de piste wil begeven of een piste wil kruisen, moet er zich van ver gewissen dat hij daarbij niet sp. anderen of zichzelf in gevaar Jf iedere stop. Hulp verlenen bij ongelukken Bij ongevallen is iedereen verplicht hulp te bieden: t- 1 Legitimatie verplicht ledereen, getuige of betrokkene, verant woordelijk of niet, moet bij onge vallen zijn personalia opgeven. Prins Mauritslaan 37. Postbus 82100. 2508 EC 's-Gravenhage. Tel. 070-544000 22 De Washington Post" onderzocht de motieven van vrijwilligers voor deel name aan het lithium-AMPT-expen- ment „Het motief was natuurlijK. geld. Gaat het daar niet altijd om? luidde het antwoord van één van de deelnemers. Het „Hastings Center Re port" merkt droogjes op dat de voort gang van het wetenschappelijk onder zoek vast niet Gillcrists eerste beweeg redenen was. In het verleden waren het grotendeels leden van allerlei sekten die zich als proefpersoon aanboden om hun Kerk geldelijk te steunen. Tegen woordig zijn het vooral studenten, die vaak goed in de vrije tijd en veel min der goed in de slappe was zitten, die als vrijwilligers aan de experimenten deelnemen. Bernadette Gillcrist had al ongeveer 2600 gulden verdiend toen zij overleed. Bij de NIH vreest men nu een schadeclaim. Hoe kan herhaling van dit incident voorkomen worden? Het staat wel vast dat hier bij voorbaat geen eenvoudige oplossingen voorhanden zijn. Er be staan wel technieken om vrijwilli gers die liegen of gegevens verzwijgen op te sporen, maar deze technieken zijn feilbaar. Ook Gillcrist was door een psychologische test heen gekomen. Waarschijnlijk zal de Amerikaanse commissie veranderingen aanbrengen in de selektieprocedure van de vrij willigers, en zal zij het betalingssys teem veranderen. Maar het is zeker dat ook met deze maatregelen de pro blemen rond het experimenteren met mensen de wereld niet uit zullen zijn. Nederlandse situatie Ook in Nederland worden dagelijks ex perimenten met mensen gedaan in een honderdtal academische instituten en een aantal laboratoria van de farma ceutische industrie. Het gaat hier om biomedisch onderzoek, dat soms als therapie voor een patiënt dient, en in andere gevallen vooral het weten schappelijk onderzoek dient (overi gens zijn deze twee nooit helemaal te scheiden). Terwijl dit soort onderzoek in de V.S. sinds 1974 wettelijk gere geld is, en er ook regelingen zijn in enkele Europese landen waaronder Zweden, is er in Nederland nog altijd geen wet op het wetenschappelijk on derzoek (bij wijze van uitzondering be staat er een regeling voor het omstre den recombinant-DNA-onderzoek). Dr. M. B. H. Visser, verbonden aan de afdeling Wetenschap Samenleving van de Wageningse Landbouwhoge school, bestudeerde vorig jaar een aan tal Nederlandse biomedische onder zoeken. Hij toetste deze aan richtlij nen van de Gezondheidsraad (1955) en de Verklaring van Helsinki (1964/ 1975) m.b.t. onderzoek op mensen, en ontdekte dat er in sommige gevallen „in ethisch opzicht op zijn minst van discutabel handelen sprake is". Het gaat hier niet om spektakulaire schan dalen, maar om de dagelijkse praktijk van het onderzoek. Voor patiënt en proefpersoon zijn goede informatie en een vrije beslissing vooral belangrijk voor het verlenen van toestemming („informed consent") aan een ex periment. Maar het vragen van toe stemming is nog lang niet altijd re gel, en een vrije keuze is bij groepen als gevangenen, kinderen en psychisch gestoorden op zijn minst omstreden. Ook bij patiënten, die alle belang heb ben bij genezing, en vrijwilligers in geldnood. C^oals Gillcrist vermpede? lijk was) sko,mt een vrije beslissing" in dé klief, vóór "de onderzoeker spélen voor- en nadelen van de therapie en de wetenschappelijke waarde van het ex periment een rol. Ook de onderzoeker is niet belangeloos, want het gaat vaak om zijn therapie of zijn onderzoek. Dit bleek recent nog bij een Leidse promotie, waarbij een minder gunstig therapeutisch resultaat niet werd vermeld.. Daarom stelt dr. vfsser voor beoorde lingscommissies voor dit onderzoek in te stellen, waarin vooral niet-belang- hebbende deskundigen en leken zitten. Deze zogenaamde Instituuts Beoorde- lings Commissies zouden per insti tuut het onderzoek op mensen moeten beoordelen. Daarnaast zou een Natio nale Ethiek Raad moeten worden opge richt om landelijk richtlijnen voor de ze beoordeling op te stellen, en de re gering van advies te dienen. Zo ver is het echter nog niet. Dit jaar heeft de Commissie Medische Ethiek Proefpersonen van de Stich ting FUNGO (fundamenteel genees kundig onderzoek) en de Gezondheids- organisatie-TNO, die samen het grootste deel van het biomedisch on derzoek financieren, een aantal richt lijnen opgesteld voor dit onderzoek. Deze richtlijnen zijn nog niet openbaar gemaakt. Het oordeel van een, plaatselijke com missie over het onderzoek zal vermoe delijk een belangrijke rol gaan spelen. In het Academisch Ziekenhuis Utrecht zal op 1 januari 1981 een meldings plicht voor dit onderzoek ingaan. Vrijwillige medewerking blijft ech ter, net als bij het industriële onder zoek een rol spelen, zolang er voor experimenten met mensen geen wette lijke regeling bestaat. praktische tips voor fotografen in de vorm van v een foto-drieluik Je weet het met die rare Hollandse winters nooit. De ene winter staan de schaatsen het hele seizoen in het vet en valt er verder ook voor winterfotografen weinig te beleven. En in een andere winter - zoals we bijvoorbeeld nu beleven - sta je al eind november op de gladde ijzers en kunnen er vele leuke, oud-hollandse tafereeltjes worden vastgelegd met de kamera. Iedereen kent de sfeervolle pren ten van Anton Pieck wel en die zijn ook met de kamera te maken. Dus niet alleen op de schaats kun je van dat winterse weer genieten. Foto- en filmkamera zijn eigenlijk net zo goed een wintersport artikel. Deze foto's zijn vorig jaar op een zondagmiddag gemaakt, toen bijna heel Nederland zich per schaats voortbewoog. Foto's maken op glad ijs... dat vraagt wel enige voorzichtigheid, want een kamera kan beter niet vallen, 't Is ook goed er rekening mee te houden, dat mensen op het ijs vaak een grotere snelheid hebben dan bij een wandeling op straat. Wie de kleine risico's neemt, zal veel leuke motieven ont dekken, die er de rest van het jaar niet zijn. Zoals zo'n hele familie op een rij. Of een vader, die voor de zoveelste keer de schaatsen van zijn zoontje vast moet binden. Hen dankbaar onderwerp was verder deze groep schaatsers, die langs de kant uitrust. Het riet is mooi beijzeld en zorgt voor een goed contrast met die donkere figuren. De ijspret straalt gewoon van zo'n foto af. Waarmee we maar willen zeggen: als het in Holland wintert en de mensen genieten van het ijs, pak de kamera en trek er lekker op uit. Als het straks weer dooit en het ijs is verdwenen, zijn er altijd nog de foto's, die het verhaal vertellen van een ouderwetse winter.

Soester Courant | 1981 | | pagina 22