Diamanten met een bewogen verleden ^AARDERHOOGT 50 jaar geleden in Soest Bij H. v.Nes Busgroenten tegen fabrieksprijzen m Wéét u wel wat u koopt? DOE-HET-ZELVERS voor Gehannes... Dracaena, een sterke kamerplant Soesterbargschistr. 13 h. Eikenlaan. Tel. 2228 13 februari 1931 MANAU MEUBELEN Mischa de Vreede bij de dichterskring Amersfoort Verhoogde vliegaktiviteit op vliegbasis 12 13 Soester Courant van woensdag 11 februari 1981 13 Niet alleen de mens, ook diamant heeft een bewogen verleden achter de rug. Men hoeft geen Insider te zijn om meegesleept te worden door de boeiende ge schiedenis van enkele beroemde diamanten. Dit kostbare gesteente werd ge bruikt om oorlogen mee te financieren, koninklijke gunsten te verkrijgen, ver broken relaties te herstellen, en nog veel meer. Hierbij zij opgemerkt dat enkele fei ten uit de geschiedenis van sommige diamanten in de loop der jaren wer den aangedikt, zodat men nu niet met volledige zekerheid weet te zeggen of alle gegevens op waarheid berusten. Niettemin zal het u interesseren iets te vernemen over beroemde stenen als de Koh-I-Noor, de Blauwe Hope en de Orloff. (De Cullinan I en II werden in een vorig artikel behandeld). De Koh-I-Noor ,,Koh-I-Noor" betekent zoveel als „berg van licht". Deze beschrijving werd naar het schijnt aan de diamant gegeven door een Sjah van Perzië, Nadir, die in het jaar 1739 op een nog al komische manier in het bezit kwam van de steen. De vroege geschiedenis van de Koh-I- Noor is vrij onduidelijk. Wel is bekend dat de steen in de 16e eeuw het eigen dom was van Sultan Baber, de stich ter van de indische Mogol-dynastie. De diamant zou in ruwe staat zo'n 800 karaat (ca. 160 gram) gewogen hebben, hoewel men hiervan niet vol ledig zeker is. Wel is het een feit akkoord: briljant is briljant, maar zó eenvoudig is het nu óók weer niet! misschien kunnen enkele vragen u helpen dit in te zien: indien u reeds briljant bezit: - kent u de kleurkwaliteit van uw edelstenen? top wesselton? crystal? cape? - weet u hoe zuiver ze zijn? flawless? v.v.s.? piqué? - zijn ze goed geslepen? is de rondist niet te dik? - weet u het gewicht ervan? - heeft u een certificaat die deze gegevens vermelden? immers, dié dingen bepalen de prijs! indien u van pfan bent briljant te kopen?: - weet u waar u op meet letten wanneer u bij de diamantair binnenstapt? 'u ziet. êr komt nog heel wat bij kijken! laat u daarom goed informeren! door mensen met liefde voor het vak. uw vertrouwd adres: AARON SASSOON. wij zijn er dagelijks intensief mee bezig. bij SASSOON wéét u wat u koopt. dat de lotgevallen van deze edelsteen even kostelijk zijn als de steen zelf! In het jaar 1739 plunderde Sjah Nadir van Perzië tijdens een inval in noord west Indië de stad Dehli. Hij wilde graag in het bezit komen van de Koh-I- Noor (die toen deze naam nog niet had), omdat het geloof bestond dat de bezitter ervan heerser over de wereld zou worden. Natuurlijk kunt U be grijpen dat de indische Mogol alles op alles zette om de steen te behouden, want wereldheerschappij was ook zijn verlangen! Doch toen hij besefte dat de strijd ver loren was, zocht hij naar een veilige plaats om de bewuste diamant te ver bergen. Hij kwam op een schitte rend idee: Waar kon de steen veiliger zijn dan ver stopt in zijn eigen tulband? Wie zou eraan denken hem daar te zoeken? Maar ach, de arme Mogol had ver keerd gedacht. Op de een of andere manier kwam Sjah Nadir het tóch te weten, en door een list probeerde hij de zo begeerde schat te bemachtigen. Op een dag ric htte hij een groot feest maal aan, en wie werd als speciale gast uitgenodigd? Niemand minder dan de Mogol, die waarschijnlijk ver baasd maar geen kwaad vermoedend, op de uitnodiging inging. Mét zijn tul band en uiteraard de diamant erin, op het hoofd. Zijn verbazing werd alleen maar groter toen Sjah Nadir bij de ze gelegenheid aanbood de Mogol in ere te herstellen. Eerherstel! Dat was het laatste waar de argeloze Mogol aan had gedacht! Maar op dit schijnbaar zo gelukkige moment voerde de Sjah zijn list uit. Hij stelde voor om als symbool van vriendschap en eerherstel... van tul band te wisselen! Wat zal de versla gen Mogol geaarzeld hebben om op dit voorstel in te gaan! Maar zou u dit in zijn plaats hebben durven weigeren? Schoorvoetend ruilde hij dus zijn kost bare hoofddeksel voor dat van de Sjah, en zo kwam de Koh-I-Noor in perzische handen. Na verloop van tijd echter kwam de steen toch weer in de schatkamers van Indië terecht, en jarenlang werd er niets meer over gehoord. In 1851 werd de Koh-I-Noor, die intus sen via de engelse Oost-Indische Com pagnie het eigendom was geworden van Queen Victoria, voor het publiek tentoongesteld. Vreemd genoeg deelde het publiek niet de mening van Sjah Nadir, die de diamant indertijd als een „berg van licht" had beschreven. Men was eerder teleurgesteld over het lichtspel ervan, en daarom werd be sloten om de steen over te slijpen. Dat was echter niet zo'n alledaagse op dracht! Hier waren vakmensen voor nodig! Men mocht niet het risico lopen dat zo'n kostbaarheid door ondeskundig heid een groot deel van zijn waarde ,zoif verliezen. 1 De juwelier yan het engelse hof, Gair- rard, die belast was met deze op dracht, besloot daarom het werk te la ten uitvoeren door 2 Amsterdamse specialisten ter zake. Dat waren dia mantsnijder Fedder en diamantslijper Voorzanger, die deze opdracht uitvoer den in het atleier van Garrard in Lon den. Deze hele gebeurtenis was zó uniek dat er zelfs een officiële inwijding plaats vond, en wel op 16 juli 1852 door de Hertog van Wellington. Vanaf deze tijd kwamen de meeste kranten in Europa en Amerika dagelijks met een ver slag over de vordering van het werk. Na achtendertig dagen van geconcen treerde arbeid was het overslijpen klaar. De Koh-I-Noor had wel zo'n 77 karaat van zijn gewicht verloren, maar was wel een schitterende, nu ovaalvormige edelsteen geworden. Dat mocht ook wel, want dit hele grapje had niet minder dan 40.000 dollar gekost! De Koh-I-Noor werd na de dood van Victoria nog gedragen door Koningin Alexandra en Koningin Mary. Nu is deze beroemde diamant te bezichtigen in de Tower of London, samen met de minstens even beroemde Cullinan. De Dracaena stamt oorspronkelijk uit de tropen en sub tropen. Van de Canarische eilanden over Afrika en Azië tot op de eilandengordel van Australië. Het zijn hier stamvormende bomen die in hun natuur lijke groeiplaats vele meters hoog kunnen worden. Zij hebben allen vrij smal langwerpig blad, dat afhankelijk van de soort recht opstaat of overhangt. Het assortiment Dracaena's is niet erg breed, maar de typen die als kamerplant worden gekweekt en verkocht, zijn allen goed bruikbaar. De bekendste van alle Dracaena's is wel de Dr. fragrans. Deze plant wordt vrijwel altijd in stam vorm gekweekt en is bij veel mensen beter bekend als „geluksboompje". Een of meer bladrozetten bekleden de rechte stam. Op hoge leeftijd kan hij ook bloeien met heerlijke geurende bloemen, waar het tweede gedeelte zijn naam „fragrans" hetgeen welriekend betekent al op duidt. Een erg mooie bonte vorm van de Dr. fragrans is de variëteit „Victoria" die geelgroene gestreepte bladeren heeft. Van de twee bovengenoemde soorten zien we tegenwoordig allerlei stamvormen. Niet alleen de dikte maar ook de lengte van de stammen varieert sterk. Naast stammen van zo'n 20 tot 30 cm. worden er zelfs planten aangeboden met een stam van 150 tot 200 cm. Ook meerstammige en vertakte planten worden algemener. Uit de Kongo stamt de struik- vormige Dr. godseffiana, die erg rijk vertakt is. De spitse bladeren zijn wit gevlekt. Als de gelig- witte geurende bloemen in het voorjaar verschijnen heeft dit de vorming van prachtige rode bessen tot gevolg. Dracaena Marginata is een bekende plant met zeer smalle rose gerande bladeren. De dunne stam is vaak getooid met een of meer rozetten, die door het zeer smalle blad aan grassen doen denken. Een apart effect bereiken sommige kwekers van deze plant door de dunne stammen tijdens de groei d.m.v. ijzerdraad in allerlei vreemde bochten te brengen. Na het verwijderen van het draad blijven de grillige lijnen in de stam. Wat alle Dracaena's eigenlijk verlangen is warmte, zowel 's zomers als 's winters. De minimum winter- temperatuur is toch wel zo'n 15 - 18 gracen C. Bij vorst is het dan ook aan te raden om de planten 's nachts bij het venster weg te halen omdat de temperatuur dan sterk kan dalen. Het meest waardeert de Dracaena ochtend- of avondzon. We kunnen de planten het beste niet verder dan 3 m. van het raam afzetten. Door van deze regel af te wijken, krijgen we ze echt niet dood, maar de groei wordt minder mooi en de bonte vormen verliezen bij lichtgebrek hun kleur. Sproeien is goed, maar niet noodzakelijk. Met gieten is voorzichtigheid geboden omdat overtollig water slecht verdragen wordt. Zomers gieten we normaal, in de winter wat spaarzamer. Tijdens de groei krijgen jonge exem plaren l x per 2 weken voeding, terwijl oudere planten wel eens in de week gevoed mogen worden. Tijdig minderen als voorbereiding op de rust is erg belangrijk. Dracaena's kunnen we het best verpot ten in mei in een pot die niet al te veel groter is, gewone verpakte potaarde is goed te gebruiken. Door uitdroging, tocht of overvoeding ontstaan bruine bladpunten en aantasting door ongedierte. Do Koh-I-Noor voor en na het omshjpen De Hope-diamant Aan deze steen is de legende verbon den dat het bezitten ervan moeilijk heden of ongeluk zou brengen. Hoe men aan deze gedachte gekomen is blijkt moeilijk te achterhalen. Jean Baptiste Tavernier, een in de zeventiende eeuw levende baron die zeer geïnteresseerd was in diamant, beschrijft in een van zijn werken hoe hij op een reis door Indië een blauwe ruwe diamant kocht van 112 karaat, afkomstig uit de Kollur-mijn. Hij ver kocht de steen in 1668 aan het Franse Hof, en er werd een pendeloque (peer- vorm) van geslepen die een gewicht van ca. 67,50 karaat overhield. U kunt zich voorstellen dat deze schitterende saffierblauwe diamant een pronkstuk was onder juwelen van de Franse staat! Helaas... de edelsteen verdween- tijdens franse revolutie uit de Garde Meuble. Jarenlang bleef de diamant spoorloos. Zou deze waardevolle steen ooit weer tevoorschijn komen? Het leek hopeloos. In 1830 echter kocht een Amerikaanse bankier, Thomas Hope, een in kussen- vorm geslepen diamant van ca. 44 karaat op de Londense markt. „Wat heeft dit er mee te maken?", vraagt u zich waarschijnlijk af. Maar dit wordt u al gauw duidelijk als ik u vertel dat deze steen dezelfde prachtige blauwe kleur had als de verdwenen blauwe Tavernier. Erg verdacht, vooral als u In aanmerking neemt dat blauwe dia mant uiterst zeldzaam is, laat staan een steen van 44 karaat! Nee, er was geen twijfel mogelijk. Het ging hier om dezelfde steen als deze die jaren voor dien uit de Garde Meuble werd gesto len! Natuurlijk was men zo kien ge weest om hem in een andere vorm te slijpen, om argwaan te voorkomen. De steen bleef in het bezit van de familie Hope tot hij in 1911 voor een bedrag van 80.000 pond werd verkocht aan de Sultan van Turkije. Na het trotse bezit te zijn geweest van nog diverse personen, belandde de steen uiteindelijk in het Smithsonian Insti tuut te Washington, waar hij nu nog steeds te bezichtigen is. De Orloff Toen de Perzische Sjah Nadir in 1739 een inval deed in de Indische stad Dehli, kwam hij niet alleen in het bezit van de Koh-I-Noor. Hij bemachtigde ook een andere zeer kostbare edel steen, die later de „Orloff" genoemd zou worden. Hoe de steen aan deze naam kwam zal u zelf wel duidelijk worden. Men weet niet precies hoe de Orloff in Amsterdam terecjit kwam. Volgens één verhaal zou een franse soldaat hem gestolen hebben in een tempel in Madras (Indië). Deze zou de steen hebben doorverkocht ?.an een engelse kapitein, die hem op zijn beurt weer verkocht aan een handelaar in Londen. Hierover bestaan helaas slechts vage gegevens. Wat echter wel zeker is, is dat een russische diplomaat, prins Gregory Orloff, de diamant in 1773 kocht in Amsterdam. Hoeveel hij er toen voor betaald heeft weet men niet, maar men veronderstelt dat het een enorm be drag geweest moet zijn. Maar prins Orloff gaf echt niet zómaar zoveel geld uit voor deze edelsteen. Daar had hij een goede reden voor. Hij was name lijk In ongenade gevallen bij de russi sche Catharina de Grote omdat hij waarschijnlijk medeverantwoordelijk was voor de in 1762 gepleegde moord op Peter III, haar echtgenoot. Zou zo'n kostbaar geschenk niet een doeltref fende manier zijn om bij Catharina opnieuw in de gunst te komen? Daar was prins Orloff wel zeker van! Zoiets zou ze beslist niet weigeren! Wat zal de arme Orloff het zichzelf kwalijk genomen hebben dat hij ooit op deze gedachte kwam. Niet dat Catha rina het geschenk niet aanvaardde! Dat deed Hare Majesteit in grote dankbaarheid, maar... van verzoening wilde ze ondanks alles niets weten. Zo werd Orloff een negatieve erva ring rijker, en een fortuin armer... De „Orloff" werd later in de scepter van Catharina gezet, en thans is deze beroemde edelsteen nog steeds het eigendom van de Russische staat. Naast de Koh-I-Noor, de Hope-diamant en de Orloff zijn er nog vele andere diamanten met een bewogen verleden. Misschien dat ik daar in een volgend artikel over vertel. In elk geval hoop ik dat ik uw interesse wat heb kunnen vergroten voor het meest edele ge steente op aarde: diamant. Aaron Sassoon Diamantair 3 blik Spefri«boonen 90 ct. 3 blik Spinazie 85 ct. 3 blik Snijboonen 100 ct. (geen pronkers) 3 blik Doppers 100 ct. 3 blik Andijvie 100 ct. 3 'blik Appelmoes f130 ct. 6 ponds blik Spinazie 62Va ct. 4 Spinazie 50 ct. 6 Spercieb. 80 ct. ZATERDAG 1ste soort BANANEN 39 cent per kilo afgehaald winkel. PLAATSELIJK NIEUWS Soest-Zuid" Woensdag 4 februari 1931 vond een zeer geanimeer de ledenvergadering plaats van de Vereeniging tot behartiging van de belangen der bewoners in Soest-Zuid (Buurtvereniging „Soest-Zuid"), in het Stations-koffiehuis aan de Torenstraat te Soest. Na opening door den Voorzitter werd o.a. overge gaan tot verkiezing van een bestuurslid (vacature den heer De Koning). De heer Rebergen Jr. werd gekozen. De secretaris deelt mede, dat op de overlegde Statuten de Koninklijke Bewilliging is verkregen. Vervolgens werd mededeeling gedaan omtrent de stappen van het bestuur betreffende verschillende veranderingen en verbeteringen in het Zuidelijk deel der gemeente. Bij Burgemeester en Wethouders zijn besprekingen gevoerd over: le. Verbreeding van den Nieuwen Weg bij de halte. Hieromtrent zijn B. en W. in onderhandeling met de Directie der Ned. Spoorwegen. 2e. Verbetering van Ossendamweg, Gallenkamp Pelsweg en Nieuwe Weg. De Gallenkamp Pelsweg wordt nog dit jaar een klinkerweg. Voor den Ossendamweg is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij nog dit jaar wordt bestraat. De Nieuwe Weg is in het vierjarig stratenplan opgenomen. 3e. Plan voor een Wachthuisje op den hoek van Birkstraat en Ferdinand Huycklaan. Het Gemeen tebestuur staat sympathiek tegenover dit plan. Een sierlijk ontwerp is reeds klaar. De N.V. Autobus dienst-Onderneming zegde hare medewerking toe Het bestuur doet verdere stappen om dit plan tot uitvoering te doen brengen. 4e. Het plaatsen van uninoirs. Het Gemeente-be stuur gevoelt hiervoor niet veel. Onder overlegging van de schriftelijk uitgesproken meening van de plaatselijke doktoren zal het bestuur het plaatsen van urinoirs verder bij het Gemeentebestuur be spreken. 5e. Lichtpunten aan de Ferd. Huycklaan en v. Lenneplaan, waar deze nog ontbreken. Gedeeltelijk is hierin reeds voorzien, terwijl verzoeken zullen worden gedaan voor de donkere gedeelten dezer lanen. 6e. Wandelpad Oostzijde Soesterbergschestraat. Teneinde dit pad officieel als wandelpad te gebrui ken, hebben B. en W. zich om toestemming tot Ged. Staten gewend. Voorts zijn onderhandelingen loo- pende ten opzichte van: 7e. Afronding van de scherpe punt van den tuin der Ned. Herv. Pastorie aan de Torenstraat, ten einde het drukke verkeer daar ter plaatse te ver gemakkelijken. De wenschelijkheid werd uitge sproken tot het plaatsen van richtingsborden op beide splitsingen Torenstraat-Kerkstraat. 8e. Bij den bouw van een badhuis deze nuttige inrichting in het Zuidelijk deel der Gemeente te Plaatsen, aangezien juist daar voor een dergelijke inrichting het meest behoefte bestaat. 9e. Verbetering der Postbestellingen, benevens voor de buslichtingen aan 't Hulppostkantoor Soest-Zuid. 10e. Een goede gids voor Soest, waarin ook het zuidelijk deel der Gemeente meer in het oog valt; zulks in samenwerking met zustervereenigingen. De pogingen van het bestuur tot het verkrijgen van een betere verbinding op de spoorlijn Utrecht-Hil- versum via Baarn en doortrekking te Baarn van deze lijn, waardoor het overstappen aldaar zou komen te vervallen, zijn, ondanks het feit, dat indertijd reeds door de Spoorwegen een plan daar toe was gemaakt, zonder resultaat gebleven, daar de Spoorwegen een dergelijk plan niet wenschen uit te voeren. Onder mededeeling, dat deze vereeniging nog zeer veel in bovenstaanden zin hoopt ter hand te nemen, worden de bewoners van Soest-Zuid opge wekt, lid van deze vereeniging te worden en zich aan te melden bij den heer J. v.d. Flier, Stationsweg 12 te Soest. Konijnendief In den nacht van Zondag op Maandag zijn een drietal konijnen verdwenen uit een hok, staande achter de woning van Van L., aan de Birktstraat. Bij een nauwkeurig ingesteld onderzoek werd vast gesteld, dat de hond van een dame in de buurt de dader was. Genoemde dame was bereid de schade te vergoeden, maar waar het bewijs niet met zeker heid was geleverd, werd dit aanbod afgewezen. Brandsirene Soesterberg J.l. Dinsdagmiddag werd te Soesterberg de sirene voor 't alarmeeren van brand in werking gesteld. Het geluid was overal zeer goed hoorbaar. Om één dubbeltje Tijdens de eerste en wellicht in dit seizoen laatste gelegenheid tot schaatsenrijden op de baan van „Soest Vooruit" was er, als gewoon, ook gelegen heid tot het stallen van rijwielen tegen betaling van 10 koperen centen. Zekere B. achtte dit of te duur of zijn rijwiel niet waardig, waarom hij zijn karretje maar in een greppel langs den weg deponeerde. Toen de eigenaar later zijn eigendom weer wilde ophalen, bleek, dat een ander zich over het zoo slecht verzorgde vervoermiddel had ontfermd. Na tuurlijk is de politie nu weer goed genoeg om den man „met de goede bedoelingen" op te sporen. UIT DE ADVERTENTIËN: WINTER UITVERKOOP IN DEN NOORD-BRA- BANTSCHE SCHOENHANDEL: Kinderpantoffels van 25 cent; Dames huispantoffels kameelhaar met leder zool en hak van 98 cent; onze restanten Dames leder riem- en rijgschoentjes vanaf 250 cent. Prima lage Heerenschoenen zwart 4,50; Prima lage Heerenschoenen bruin 4,75. WITTE WEEK IN HET MANUFACTUREN- EN MODEMAGAZIJN „DE VLIJT": Prima ongebleekt katoen 12 cent; prima wit katoen 15 cent; graslinnen voor 2-pers. lakens 49-50 cent; prima waschhand- schoenen 6-9-12 cent; flinke theedoeken 19-25 cent; ontbijttafellakens met gekleurde rand 55 cent. HET BODEGRAVENSCH KAASHUIS BIEDT AAN: Prima Meikaas 65-60-55 cent; prima Septem- berkaas 70-65 cent; Leidsche kaas 45 cent; Rook- vleesch muis per ons 35 cent; .Rookvleesbot per ons 30 cent; malsch Paardenvleesch per ons 16 cent; Bacon zonder zwoerd per ons 26 ons; plockworst per ons 22 cent; Berlinerworst per ons 26 cent. As 't koud waasdaan zeeje ze vrogger op Soest: ,,'t Is knaap hoarig bute vaandoag!" Ik schaat, daat voortemee de Soesders zulle zegge: ,,'t Is knaap koarig op Soest". En daan bedoele ze licht niet aal- lenig „vaandoag", moar die uutsproak kan wellus geldig weze veur un heule laange tied. Jonges, we stoan d'r niet mooi op, zeg! Moar daat haawwe aal laang in de goate. We woa- re zaachies voorbereid. En doar ben 'k blie om veur Soest, daan vaalt de klaap niet zo haard, moar we kriege d'r wel un buul vaan. An de foto's vaan de roads- leje zouw je niet zegge, daat- tut hule is, waant die kieke je sjaarmaant laachend an. Moar doar traap Hannes nie in. D'r waas eejn ploatje bie vaan un maan, die baar zunig noarongs kiekt. Ik schaat, daat die meneer in de kluus ekeke het. „Het uur U noadert op Soest, schrieve ze, moar daa's denk meer het uur „Wullie", daat- ter an komt. Iedereejn kriegt ter mee te moake, zee de burgemeester. Goeje voorzieningen lópe de kaans om aavveschaaft te wor- re. En toenk daat laas, wier ik heulemoal oakelug. Ik maag ter niet an denke, daat de vullus woage niet meer komme zaal. En ongze braandweer in de VUT. En de pliesie un verkor te werkweek (De boeven daan ok, aanders is 't niet eerluk). Waat niet goed goat, maag dus blieve, ak ut goed begriept. Zo as ut zwembaad. Kaajje de schaande nog us aafspoele ajje 't benauwd kriegt vaan de aarmoei. Ik hoopt, daat de Borg ok moar an 't sukkele blieft, waant aaj- je effe niet oplet, breke ze, daat kluphuus nog aaf aster wel de gaang in roakt. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge daattur gelukkig nog un heule zooi zoake benne op Soest, die noatje zijn. 't Verkeer, 't opeboar vervoer, de staankwiek, de huzebouw en nog een blaadzie vol. Loawe die toestaande moar anhouwe, zaak moar zegge. Aaanders wor ut laastig om 't gehannes bie mekoor te zuge. HANNES V.D. NENG P.S. Ik zouw wellus gróag wil le wete hoe of de uutdrukking ,,'t Is hoarig vaandoag!" ont staan is. Wie kaan daat Us veur ming uut mekoar legge? Schrief moar an de Soesder. HANNES. sterker dan eiken lager in prijs! ■4ll Uitgebreide keuze in manau en rotan van de allerbeste fabrikaten bij "Eigentijds Wooncomfort". Makkelijk bereikbaar in het gezellige Baarnse Winkelcentrum. Tevens flinke sortering mand- en rietwerk. -0i#eKti/cL- 'TOooncontjort Brinkstraat 34, Baarn. Tel.: 02154-20396 Op vrijdag 13 februari zal de schrijf ster Mischa de Vreede haar eigen gedichten voorlezen in theater Minia tuur aan het Appelmarkt. Aanvang 20.30 uur. Belangstellenden kunnen vanaf 19.45 uur een voorbespreking bijwonen in de foyer. Mischa de Vreede, geboren in Dja- karta in 1936, publiceerde in 1959 de bundel „Met huid en hand". Jan Engel man, destijds kriticus bij het dagblad „De Tijd", sprak van „een verras- se"? ^ebu«r. Later volgden andere gedichten, kinderboeken en romans. In de week van 17 t/m 19 februari aanstaande vindt op de vliegbasis Soesterberg een gekombineerd Ameri kaans-Nederlandse grond- en lucht- oefening plaats. De hiermee gepaard gaande verhoogde vliegaktiviteiten kunnen ook tot in de avonduren plaats vinden (uiterlijk tot 20.00 uur). Ook zullen vliegtuigen de basis enkele keren vanuit andere dan de gebruike lijke richtingen overvliegen. Zoveel mogelijk zal hierbij de bebouwde kom worden vermeden.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13