Is mensentaal Evolutietheorie wankelt Met Raad en Daad Filmagenda Amersfoort I'I ff! Taal en communicatie bij mens en aap comPuteR Ondanks rijontzegging toch achter het stuur Tachtig aanrijdingen in januari Aangifte van verduistering Gevarieerde buit bij inbraken Agenda Soester gemeenschap maar biologen houden haar overeind Kelderbox in brand Diefstal ring Tienjarig meisje aangereden Aanrijding met letsel Zeven rijverboden na alcoholcontrole Hondje weg Hondje terug Inbraak in school I' 18 Soester Courant van woensdag 11 februari 1981 Sinds een vijftiental jaren zijn Amerikaanse onderzoekers druk doende om men selijke taal aan mensapen te leren. Aanvankelijk leek dit met behulp van gebarentaal en computersymbolen een succes te worden. Maar onlangs raak te de wereld van de apenonderzoekers in heftige beroering, toen één van de ze onderzoekers, de psycholoog Herbert Terrace, tot de slotsom kwam dat er toch grote verschillen zijn tussen apen en mensenkinderen in het vermogen een taal aan te leren. In eigen kring werd Terrace als een overloper beschouwd, terwijl er toch al jaren ernstige kritiek op deze proeven bestaat. Daarbij valt het op dat taalkundigen zich weinig met de hele zaak hebben bezig gehouden. Volgens dr. J. Koster, taalkundige uit Nijmegen, is dit niet verwonderlijk. Hij meent dat taalkundigen al direkt begrepen dat deze proeven weinig met menselijke taal te maken hebben. Maar dat neemt niet weg dat apen best intelligent zijn, en dat daardoor mens en aap met elkaar kunnen communiceren. Apentaal Al in de vorige eeuw probeerde men apen te laten praten. Deze experimen ten mislukten altijd. Waarschijnlijk komt dit doordat de stembanden en het strottenhoofd bij apen anders ge bouwd zijn, zodat een aap sommige klanken uit de menselijke spraak niet eens kèn nabootsen. In 1925 werd daarom de suggestie gedaan het eens met een gebarentaal te proberen. In de zestiger jaren werd deze suggestie voor het eerst uitgevoerd door het Amerikaanse echtpaar Gardner, en natuurlijk door hun chimpansee Wa- shoe. De Gardners leerden Washoe de Amerikaanse gebarentaal voor doven (American Sign Language - ASL), waarvan Washoe zich ongeveer 85 ge baren eigen maakte. Deze chimpansee werd de taal geleerd op dezelfde ma nier waarop dat met een doof kind ge beurt. Washoe werd zelfs in een ka mer gehuisvest met meubels en ande re mensenspulletjes, en kreeg vaste verzorgers en een eigen onderwijzeres. Het leren gebeurt volgens het „belo ningssysteem", d.w.z. de onderwij zeres maakt het teken voor banaan en laat daarbij een banaan zien. Als de aap het gebaar op de juiste wijze nadoet, krijgt zij als beloning de ba naan (dit belonigssysteem is in grote trekken ook nu nog in het Amerikaan se - en in het Nederlandse - onder wijs te herkennen). Later zijn deze proeven door anderen overgedaan. Zo leerde de chimpansee Nim plm. 125 „woorden", en lukte het ook met de gorilla Koko. De chimpan see Lana leerde een kunstmatige taal die bestaat uit symbolen op het toet senbord van een computer Om iets te „zeggen" moet de aap dan de juiste toets indruk ken. Over deze methoden verschilt men van mening. Sommigen vinden de computermethode te kunstmatig: de vrijheid en natuurlijke spontaniteit ontbreekt erin. Daarentegen is de com putermethode veel nauwkeuriger dan de ASL-methode, die door anderen weer onwetenschappelijk wordt ge noemd. Dissident De Amerikaanse psycholoog Herbert S. Terrace, verbonden aan de Colum- bia Universiteit te New York, kan met recht een dissident onder de apenon derzoekers genoemd worden. Terrace voedde de chimpansee Nim op als een mensenkind, leerde hem de gebaren taal, en vergeleek de ontwikkeling van Nims taalgebruik met dat van kinde-: ren. Dus droeg Nim luiers, zat in een kinderstoel, en leerde woorden die hij aaneenreeg tot „zinnen". Aanvanke lijk concludeerde Terrace dat Nim in staat was korte zinnen te produceren volgens nog onduidelijke grammatica le regels. Bij nader inzien vielen hem echter allerlei verschillen met de taal ontwikkeling van de kinderen op. Zo ontdekte hij dat Nim zelden zelf een gesprek begon, en dat 90uit herha lingen van tekens van de onderwijze res bestond. Ook bleek Terrace in de loop der jaren geen groei in de leng te van Nims zinnen te kunnen vinden, wat bij de normale ontwikkeling van kinderen wel het geval is. Wanneer een „zin" wel langer uitviel dan ge woonlijk, bleek dit vaak een herhaling van woorden te zijn, zonder dat iets aan de betekenis werd toegevoegd. Zo luidde één van Nims langste zin nen: „Geven sinaasappel mij geven eten sinaasappel mij eten sinaasappel geven mij eten sinaasappel geven mij jou". Door deze uitbreiding werd het dus niet een echte zin; daarvoor vol doet het niet aan de vereiste gramma ticale regels. Bij kinderen treedt wel een ontwikkeling op naar langere en meer ingewikkelde zinnen, die bete nis dragen en aan grammaticale re gels voldoenook bij dove kinderen die de gebarentaal leren, is dit het geval. Kritiek De apenonderzoekers waren niet kin derachtig met hun kritiek op Terrace. Zo zou zijn trainingsmethode en het beloningssysteem niet deugen, en zou Nim te veel verschillende onderwijzers hebben gehad. De aap Washoe zou wel spontaan een gesprek beginnen, en men zou ook hebben waargenomen dat apen met elkaar „spraken" met be hulp van de aangeleerde gebarentaal. De meningsverschillen liepen zo hoog op, dat er een nogal ruzieachtige sfeer ontstond. Terrace bestreed zijn tegen standers bijvoorbeeld op een congres dat aan het thema „misleiding" gewijd was. Een buitenstaander merkte al op dat de apenonderzoekers elkaar be strijden volgens de wetten van de jung le, die zij beter beheersen dan hun proefdieren. Sommige punten zijn inderdaad onop losbaar. Toen Washoe eens een zwaan zag, en haar gevraagd werd wat zij zag, antwoordde zij in de gebaren taal „watervogel". Maakte Washoe nu een nieuw woord „watervogel", of vertelde zij precies wat zij zag „water" en „vogel" (twee woorden die zij had geleerd?We kun nen het haar niet vragen, en daarom kunnen we deze vraag niet beantwoor den. Wel is men het erover eens dat apen net als mensen woorden gebrui ken als tekens, waarmee men informa tie overdraagt. Maar het gaat er nu juist om of men hier van een echte taal kan spreken. Het is opvallend dat deze proeven, die veelal door Amerikaanse psychologen zijn uitgevoerd, in biologische kring zoveel weerklank hebben gevonden. Dat is wel een beetje begrijpelijk, wan neer men bedenkt dat deze proeven de oude kloof tussen mens en dier wat meer lijken te dichten. De meeste biologen zien goede redenen om de mens en bijvoorbeeld de chimpan see nauw verwant te noemen. Als de overeenkomsten in uitwendige bouw en het erfelijk materiaal zo groot zijn, en als er ook overeenkomsten in het sociaal gedrag zijn, waarom dan niet ook in communicatiemethoden? vraagt een bioloog zich af. Toch gaan de proe ven met apentaal uit van een merk waardige gedachtengang, namelijk het idee om apen in een menselijke omge ving op te voeden. Voor een bioloog is hét veel zinvoller zich te verdiepen in de natuurlijke situatie. Dus niet met veel moeite apen een mensentaal aanle- Hiermee doelt hij op het bcum» straf-systeem als leermethodem een typisch Amerikaanse aanpak die als het „behaviorisme" bekens staat. Het uitgangspunt is hierbij dat je een mens alles kunt leren, als je deze me thode maar voldoende toepast. „Als je het zo bekijkt, lijkt er inderdaad wei nig verschil tussen mens en aap te zijn", aldus Koster, die echter tege lijkertijd deze aanpak „nogal be lachelijk" noemt. Eeri levend wezen is geen onbeschre ven blad. Vooral door zijn biologische erfenis blijkt het blad al voor een be langrijk deel beschreven te zijn. Zo heeft een mensenkind een aangeboren taalvermogen meegekregen. Op een bepaalde leeftijd wendt een kind dit vermogen aan om zich de taal van zijn omgeving eigen te maken, of dit nu plat-Utrechts is of Chinees; op latere leeftijd blijkt dit aanleren alweer heel wat moeizamer te gaan. In de ver schillende natuurlijke talen hebben taalkundigen ook belangrijke overeen- ren, maar apentaal bestuderen bij apen in hun eigen omgeving, zonder luiers, kinderstoelen enzovoort. En wat zeggen degenen die mensentaal bij mensen bestuderen, de taalkundigen, ervan? Onbeschreven blad „Vanaf het begin is deze hele zaak ei genlijk nauwelijks serieus genomen door taalkundigen", zegt de taalkundi ge dr. J. Koster. „Ik denk dat dit komt omdat achter deze aanpak zo dui delijk het idee zit van de mens als een onbeschreven blad". komsten ontdekt. Zij noemen deze „universalia" (het vóórkomen van werkwoorden bijv.en vermoeden dat deze universalia wel eens biologisch vastgelegd kunnen zijn. Welnu, vol gens Koster is datgene, waarmee taal kundigen zich bezig houden, met de beste wil van de wereld niet terug te vinden in de gegevens over apentaal. Uniek? De kern van het misverstand zou wel eens kunnen zijn dat men de begrip pen taal en communicatie verwart. ,;K Een 29-jarige Soester werd door de politie op de Smitsweg aangehouden. Hij bestuurde ondanks een rijontzeg ging tot mei '82, een auto. Bovendien verkeerde hij onder invloed van sterke drank. De rijontzegging zal ongetwij feld verlengd worden. In de maand januari vonden er op het grondgebied van de gemeente Soest liefst tachtig aanrijding plaats, waar bij de politie werd ingeschakeld. Er viel een dode te betreuren en twaalf gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een man uit Soesterberg deed vorige week aangifte bij de politie van ver duistering van zijn klopboormachine ter waarde van 1368 gulden. Het appa raat was uitgeleend aan een 24-jarige inwoner uit Driebergen, die de boor machine al enige maanden thuis had. Aan het verzoek van de eigenaar om de boormachine terug te brengen gaf de man uit Driebergen geen gehoor. De man uit Soesterberg stapte vervol gens naar de politie die een onderzoek instelde. Hieruit bleek dat de man uit Driebergen het apparaat had verkocht voor 100 gulden aan een 45-jarige kennis. Tegen de 24-jarige man werd proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering. Ook de 45-jarige man kreeg een proces-verbaal wegens he ling. In een automobielbedrijf aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg is het afgelopen weekeind ingebroken. Een enveloppe met 1300 gulden werd weggehaald. Uit een tuin aan de Klein Engendaal- weg zijn het afgelopen weekeind acht kerstsparren ontvreemd. De waarde van de boompjes bedraagt 180 gulden. Een inwoonster van Soest deed het afgelopen weekeind aangifte bij de politie van haar gestolen suede jas ter waarde van 400 gulden. De jas had zij opgehangen in het E.H.B.O.-gebouw aan de Parellelweg. Uit een tuin bij een woning aan de Kerkstraat is het afgelopen weekeind een beeldje, voorstellend een meisje met bloemen, ontvreemd. De bewoon ster deed aangifte bij de politie. Ook in de kantine van het VVZ-gebouw werd ingebroken. Hier werden een cassetterecorder ter waarde van 600 gulden, een microfoon ter waarde van 200 gulden en 25 flessen wijn ter waarde van 200 gulden weggehaald. De dader is via een lichtkoepel binnen gekomen. 11 februari: Vrouwencafé Artishock met de film, „Getting Ready" (Opgroeien tot aan passing), regie: JanetMeyers. De film is in kleur en duurt 50 min. Aanvang: 21.00 uur, toegang/5,-, leden 4,-in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een koffie-ochtend in de „Prom" Amalia- laan 2 te Baarn, aanvang tussen 10.00 en io.30 uur. Om half elf begint mevr. Schelland met een demonstratie van de bekende plastic artikelen. Het Nut, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen organiseert een lezing met als spreker Prof. Dr. B. C. J. Lieve- goed. Prof. Lievegoed is de stuwende kracht achter het Ned. Pedagogisch Instituut te Zeist en de Vrije Hoge School te Driebergen. Aanvang van de lezing 20.15 uur in het wijkcentrum „De Borg", Willaertstraat in de wijk Overhees te Soest. 12 februari Filmhuis Artishock met de film, „That sinking feeling"regie Bill Forsyth, in kleur, 80 min. lang, Schotland 1979. Aanvang 21.00 uur in het Artishockge bouw, Steenhoffstraat 46, Soest. De Historische Vereniging Soest komt bijeen in het gebouw Credo aan de Julianalaan om 20.00 uur. 13 februari Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een wandeling georganiseerd in de bossen en duinen van Zonnegloren. Verzamel- len op de Parkeerplaats bij restaurant Korte Duinen aan de oude rijksweg Soest-Amersfoort. Vertrektijd 10.05 uur. Bij twijfelachtig weer even bellen nr. 02155-17418. 15 februari: „Muziek in Artishock", een koffiecon cert met een klavecimbel-gitaarduo (onder voorbehoud). Aanvang: 12.00 uur, entree 6,-, leden enz. 5,-. Inlichtingen: Elly Joosten, tel. 02155- 18730. 16 februari Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een excursie „Bauknecht". Opstaptijden 8.00 uur Honsbergen, 8.10 uur la Gran de Bouffe, 8.10 uur Busstation Soest- Zuid, 8.15 uur Molenstraat, 8.17 uur Raadhuis, 8.17 uur Braamhage, 8.20 uur Nieuwerhoek, 8.20 uur Colenso, 8.25 uur Station Baarn, 8.27 uur Tolhuis (bushalte) 8.28 uur Geerenweg (bushal te) 8.30 uur Heemstralaan. Inl. 02154- 17121 en tel. 02155-17096. 17 februari Van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een ledenvergadering in het Brandpunt te Baarn, Oude Utrechtseweg 6, na afloop kienen, aanvang kwart over twee. „Groei en Bloei" afd. Soest organi seert een lezing met als onderwerp „Groente kweken". Deze lezing wordt gegeven door de heer W. Tromp, direc teur van het Tuinbouwonderwijscen- trum te Utrecht. In het Medisch Cen trum Nieuweweg 14 (hoek Smitsweg), aanvang 20.00 uur te Soest. 18 februari Vrouwencafé Artishock vanaf 20.30 uur in de Soos in Artishock te Soest. Volgens Koster formuleren biologen het begrip communicatie zo breed, dat het gedrag van een pantoffeldiertje en het gedrag van een professor in de bio logie vergelijkbaar worden. Maar communicatie noemt hij slechts één van de funkties van mensentaal; er zijn meerdere funkties. Zo is taal ook een hulpmiddel om gedachten tot ui ting te brengen. Over de gedachten en gevoelens van dieren weten we nog al tijd praktisch niets. Op de achtergrond van de „taalstrijd" onder apenonderzoekers speelt de vraag of taal uniek is voor mensen. „Voor zover we weten zijn de taal en het taalgebruik inderdaad uniek voor de mens", luidt Kosters antwoord, „maar dat betekent niet dat de mens zelf voor 100% uniek is. Er zijn ook veel overeenkomsten met bijvoorbeeld mensapen, ook op het gebied van ge voelens en ervaringen". Volgens hem roepen biologen in deze diskussie al snel dat ieder die mensentaal uniek noemt, alle biologische verwantschap wil ontkennen. Dit verwijt noemt hij een „oneigenlijk argument". Taal kan heel goed alleen aan mensen eigen zijn. Daarentegen kent een hond een wereld van geuren waar wij nauwe lijks benul van hebben. De mens is uniek in zijn soort, zoals ook een poes of een chimpansee op een andere ma nier uniek zijn. Dieren communiceren ook, op talloze ingenieuze manieren. En hogere dieren, zoals de chimpansee doen dit heel intelligent. De experi menten met apentaal zouden ons wel eens veel meer over apenintelligentie kunnen leren, dan over mensentaal. Overigens blijken taalkundigen zich toch wel voor deze diskussie te inte resseren. Na ons gesprek over apentaal reisde dr. Koster namelijk snel af naar Pa rijs om daar een lezing van Herbert Terrace bij te wonen. Dit verhaal is een bewerking van het artikel Apentaal of Apekool?" van Huup Dassen, dat te vinden is in het zojuist verschenen Cahier Mensapen/ Taal of Teken van de Stichting Bio- Wetenschappen en Maatschappij. Voor meer informatie hierover kunt u bel len met onderstaand telefoonnummer, vragen naar Gerjan Huis in 't Veld. Een kado zoeken voor familie, relatie of vriend moeilijk? Probeer eens een Soester kadobon. Makkelijker kunt u het zichzelf en de ontvanger niet ma ken. Van donderdag 12 februari t/m woens dag 18 februari 1981. GRAND 1: Tel. 0331-14632. Alles wat fout kón gaan, ging fout op deze vliegreis. FLYING HIGH a.1. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur GRAND 2: De nieuwe Nederlandse speelfilm van Wim Verstappen. HET VERBODEN BACCHANAAL, 16 jr. met Rijk de Gooyer, Pleuni Touw e.v.a. Naar de roman van Simon Vest dijk. Za., zo. en wo.18.30 - 21.15 uur Overige dagen: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur GRAND 3: De meest opwindende film ervaring aller tijden. Met „The all American Hero": FLASH GORDON, 12 jr. Een film van Dino de Laurentiïs met in de hoofdrol Sam Jones. Muziek: Queen. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur GRAND 4: Een onnavolgbare Peter Sellers in BEING THERE a.1. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 uur Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur GRAND 5: Neil Diamond op weg naar de top. THE JAZZ SINGER a.1. met alle nieuwe hits. Dagelijks 14.00 - 19.00 - 21.45 uur Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur GRAND: MATINEE: Tekenfilmplezier voor jong en oud THE ARISTOCATS; a.1. geheel Neder lands gesproken. Za. en wo.13.30 uur Zondag: 13.30 - 16.00 uur CINEMA 1: Tel. 033-18900. Brooke Shields en Christopher Atkins in een hartveroverende film. THE BLUE LA- GOON, a.1. regisseur: Randal Kleiser (Grease). De eerste 10.000 bezoekers ontvangen een originele filmposter, (zo lang de voorraad strekt) Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur CINEMA 2: Het vérvolg op „Star Wars". THE EMPIRE STRIKES BACK; a.1. Za., zo., en wo.: 18.30 - 21.15 uur Overige dagen: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur CINEMA 2: De in Amersfoort opge nomen jeugdfilm. DE BENDE VAN HIERNAAST a.1. Za. en wo.13.30 uur Zondag': 13.30 - 16.00 uur EURO: tel. 033-33655. Het heroisch verhaal van 18 reservisten die in neu trale wateren een schip tot zinken brengen. SEA WOLVES a.1. met Roger Moore, David Niven e.v.a. Za. en wo.18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur Overige dagen: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur EURO: KINDERVOORSTELLINGEN Tel. 033-33655. Een heerlijke kinder film. PANDA'S AVONTUREN a.1. Za. en wo.: 13.45 uur DUO 1: Tel. 033-16572. Ze zijn nog jong, maar HETE HEERLIJKHEDEN 18 jr. Dagelijks: 14.15 -19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15 - 16.30 - 19.15 - 21.30 uur. DUO 2: Kris Kristofferson en Ali Mac Graw CONVOY 16 jr. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.15 uur Zondag: 14.00 - 16.15 - 19.00 - 21.15 uur DUO 1: NACHT VOORSTELLINGEN Balancerend tussen taboes en wilde fantasieën. KLEINE POESJES, GRO TE DADEN 18 jr. Vrij. en za.24.00 uur DUO 2: Ex-bokser Ken Norton in strijd tegen de slavernij. MAN DINGO 18 jr. Vrij. en za.: 23.45 uur Apentaal in diskussie, en daarmee opnieuw de unieke soort mens. Als vanzelf sprekend ligt aan deze diskussie de evolutietheorie ten grondslag. Vanzelfspre- kend? In menig Zeeuws en Veluws dorp is het onderwerp nog steeds taboe. In de Verenigde Staten verklaarde president Ronald Reagan eraan te twijfelen; me nig kiezer van Reagan wenst dat zijn kind op school een letterlijke uitleg van het Bijbelverhaal over de eerste mensen Adam en Eva te horen krijgt (deze stroming schijnt steeds meer invloed te krijgen). En nu beginnen zelfs steeds meer wetenschappers aan de evolutietheorie te twijfelen. „Geloof jij er nog in?". „Dat ligt eraan hoe je 't bekijkt". Flarden uit een gesprek aan de ont bijttafel, aan het eind van een recent Amerikaans congres voor evolutiebio logen. Hoewel het congres nog niets concreets heeft opgeleverd, is het al door sommige congresgangers een beetje hoogdravend „een historische gebeurtenis" genoemd. Voor het eerst in meer dan 25 jaar kwamen biologen bijeen, die vanuit verschillende invals hoeken (studie van erfelijk materiaal, versteende resten, samenstelling van groepen dieren) de evolutie benaderen. En daar was reden toe, want „hun" theorie lijkt in gevaar te verkeren. Er werd zelfs een vergelijking ge maakt met het roemruchte congres in Princeton in 1946, toen onderzoekers de Moderne Synthese in de evolutietheo rie opstelden. Micro en macro De Moderne Synthese - de term stamt van de Engelse bioloog Julian Huxley - is een „huwelijk" tussen de theorieën van twee „peetvaders" uit de biolo gie: Charles Darwin en Gregor Men- del. Sinds ongeveer 35 jaar verklaart men het mechanisme van Darwins evolutiegedachte met behulp van de erfelijkheidsleer van Mendel. Kleine wijzigingen (mutaties) in het erfelijk materiaal zouden veranderingen in le vende wezens mogelijk maken. De best aangepasten aan de omgeving hebben dan de sterkste papieren voor een goe de overlevingskans. Dit staat bekend als natuurlijke selektie. Nu blijkt deze theorie aardig op te gaan op het nivo van groepen dieren van één soort; men noemt dit micro evolutie. Maar als het gaat om het ont staan van diersoorten of het uitsterven ervan, de zogenaamd macro-evolutie, ligt het allemaal veel moeilijker. Men had verwacht een mooie geleidelijke overgang tussen verwante diersoorten aan te treffen in de studie van de ver steende resten of afdrukken van die ren, de fossielen. Maar dat viel, een enkele uitzondering daargelaten, flink tegen. Tot nu toe werd dit altijd af gedaan met de mededeling dat fossie len van verwachte tussenvormen nog niet gevonden waren. Maar dit verhaal gaat ondertussen niet meer op. „Ik ben het beu steeds te moe ten horen dat bepaalde fossielen ont breken", verzuchtte één van de con gresgangers. „Miljoenen jaren blijven diersoorten in onze vondsten onveranderd, en in eens zijn ze er niet meer en vinden we andere nauw verwante soorten", zegt de vooraanstaande Amerikaanse evolutieonderzoeker Stephen Jay Gould van de Harvard Universiteit. Nou ja ineens, het gaat om een perio de van nog altijd enkele tienduizenden jaren, maar vergeleken met de gemid delde levensduur van een soort (5-10 mijoen jaar) is dit inderdaad snel. „De sprongen die we zien zijn echter niet het gevolg van het ontbreken van bepaalde vondsten", zegt Gould, „maar van de sprongsgewijze manier waarop de evolutie zelf plaats vindt". Zo ontvouwde hij op dit congres in Chicago samen met collega Niles Eldredge van het Museum voor Na tuurlijke Historie in New York, een al ternatieve theorie. Sprongen Gould en Eldredges theorie van de sprongsgewijze veranderingen houdt in, dat er in feite voortdurend in de loop der tijd kleine veranderingen in de vormen van levende wezens plaats vinden; dit zijn als het ware schomme lingen rond één gemiddelde vorm. Maar voor de fossielenonderzoeker lij ken deze veranderingen nauwelijks be tekenis te hebben, en de diersoort lijkt stabiel te blijven. Tot zich een verandering voordoet waardoor een nieuw soort ontstaat of de oude soort verdwijnt. De geleidelijke verandering is dus slechts schijn, beweren Gould en Eldredge. Hun model zou de werke lijke loop van de evolutie beter weer geven. Volgens de evolutiebiologie Elisabeth Vrba heeft men bij verklaringen voor het uitsterven en ontstaan van dier soorten te veel gekeken naar omge vingsinvloeden. Zij stelde op het con gres voor meer te letten op eigenschap- oen van het dier zelf. Met namdie. ?en die sterk gespecialiseerd zbn in een bepaalde leefwijze zouden vcigens haar frequenter uitsterven, terwijl mTer algemeen georiënteerde dieren, bijvoorbeeld alleseters, minder yaak het loodje zouden leggen; van d^ an- dere kant ontstaan uit specialisten ge makkelijker nieuwe soorten dan ujt al- gemene types. Nieuw Lamarckisme? Jean-Baptiste Lamarck stelde in, het begin van de 19e eeuw dat verwor ven eigenschappen kunnen woeden overgedragen aan een volgende gtene- ratie Darwin stelde dat alleen aange boren eigenschappen worden overge dragen De strijd Lamarck-Darwih is al lang in het voordeel van de laagte beslist. Recent doemen echter specula ties over een nieuw Lamarckisme i op nieuw op. Met name de Amerikaanse onderzoeker Ted Steele is hieryoor verantwoordelijk. Hij ontdekte dat mannelijke muizen in staat zijn be paalde verworven eigenschappen van het afweersysteem op hun nakomelin gen over te dragen. Dit blijkt mogelijk te zijn doordat virussen in staat zijn stukjes boodschapper-RNA een copie van DNA) van de ene cel naar een andere cel over te brengen. Wanneer dit boodschapper-RNA opnieuw „geco- pieerd" wordt, is het mogelijk dat deze copie in het erfelijk materiaal van die cel wordt ingebouwd. En als dit in een geslachtscel zou gebeuren, kan deze informatie dus aan de nakome lingen worden doorgegeven. Een wij- ziging (mutatie) in het boodschapper- RNA, veroorzaakt door invloeden van buitenaf, kan op deze manier in het er felijk materiaal terecht komen. Dit druist lijnrecht in tegen de opvat ting die tot nu toe heerste, name lijk dat erfelijke informatie altijd een éénrichtingsverkeer is: van het DNA naar de cel toe. De omgekeerde weg zou een nieuw Lamarckisme mogelijk maken. Het is nog te vroeg om over de juist heid hiervan te oordelen. Maar als het juist mocht blijken te zijn, zullen de gevolgen ervan menig bioloog doen duizelen. Mythe Dus toch overdracht van verworven eigenschappen? Komt de evolutietheo rie op straat te staan? Dat is onwaar schijnlijk, want er is eens gezegd dat „voor een bioloog het alternatief voor evolutionair denken is: helemaal niet denken". Bovendien zitten er zoveel haken en ogen aan de evolutie en de fossiele vondsten, dat al lang geleden beweerd is dat de evolutiegedachte als wetenschappelijke theorie eigenlijk niet meer houdbaar is. Overtuigd zijn van de evolutie is meer een soort leer, een mythe. Misschien is dit wel zo, maar er zijn tegelijkertijd goede gronden om deze mythe boven andere mythen te verkiezen. Biologen zullen wel niet zo gemakkelijk van hun evo lutionair geloof afvallen, zo lang deze theorie nog altijd de beste verklaring geeft voor vragen naar verwantschap in de natuur. Een kelderbox aan de Kamperfoelie- straat brandde vorige week geheel uit. De brand ontstond toen een 13- en 15-jarige jongen een krant met benzine in brand staken. De benzine werd door hen eerder uit een voor de flat staande brommer weggenomen. Doordat de jongens een spoor van benzine nalieten ging het vuur mee de kelderbox in. Hier greep de brand snel om zich heen waardoor de gehele box uitbrandde. Ook sprong de waterleiding en liepen de isolatie van de verwarmingsbuizen en de telefoonverbindingen aanzien lijke schade op. De brand werd door de brandweer ge blust. Vanwege de hevige rookontwik keling moest gebruik gemaakt worden van persluchtapparatuur. Een juwelier aan de Van de Weede- straat deed vorige week aangifte bij de politie van diefstal van een wit gouden damesring waarin 24 briljantjes waren verwerkt. De ring heeft een verkoop waarde van 4500 gulden. De, juwelier miste hem toen hij aan een klant een aantal ringen liet zien die opgeborgen waren in een' cassette. De dure ging bleek te zijn omgewisseld voor een „nep" ring. Wanneer de diefstal is gepleegd is niet bekend. Op de Dorresteinweg werd zondagmid dag een tienjarig meisje uit Amers foort aangereden door een passerende automobilist. Het slachtoffertje stak plotseling de rijbaan over en de auto bestuurder kon de aanrijding niet voor komen. Zij werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Op de kruising Soesterbergsestraat- Eikenlaan verleende vorige week een 48-jarige automobiliste geen voorrang aan een 18-jarige fietster. Zij werd door de auto geschept en liep daarbij enige schaafwonden op. Na behan deling door een arts kon ze weer naar huis. De regionale alcoholcontrole, welke in de nacht van vrijdag op zaterdag van 00.00 tot 04.00 uur, ook in Soest gehouden werd heeft voor zeven auto bestuurders een rijverbod opgeleverd. Zes ervan kregen bovendien een pro cesverbaal nadat de blaasproeven voor hen negatief waren uitgevallen. Bij hen werd ook de bloedproef af genomen-. Van deze zes bestuurders kwamen er vier uit Soest en twee uit Amersfoort. Hun leeftijd ligt tussen de 24 en 29 jaar. Ook de man die alleen een rij verbod kreeg, woont in Soest. LANGE RUI Omdat onze kanarie elk jaar lang over de rui doet, raden buren aan het dier minstens drie dagen in 't pikkedonker te zetten als 't zover is. Zou dat helpen? Antwoord: Geloof die mensen maar niet. In de pluimveehouderij past men drie dagen Egyptische duisternis, plus hongeren en dorsten, juist toe om rui uit te lokken. Geforceerde rui heet dat. Hoe beter u uw vogeltje verzorgt, des te eerder zal het uit de rui zijn. Voeg maar liever iets levertraan aan het voer toe, want vitaminen A en D3 verkorten de rui. Dat is beter dan rare experimenten. BROER EN ZUS - Sinds mijn zuster weduwe is, leven wij in mijn huis onder één dak en voeren we een gemeen schappelijke huishouding. Mijn zus be- Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. Tevens is het raadzaam het Dierente huis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing ol vondst van een huisdier. GEVONDEN: 6-2. Bouvier, ongecoupeerde oren, 4 jaar, Koningsweg. Verblijft in het Dierentehuis aan de Klein Engendaal weg, tel. 13583. 7-2. Zwart/witte poes, zwarte vlek op de neus, klein van stuk. Verblijft even eens in het Dierentehuis. Gezien op sloperij firma De Ridder aan de Kerkstraat, cyperse poes met één blind oog en vlooienband om. Een leerkracht van een lagere school aan de van Hamelstraat deed vorige week aangifte bij de politie van in braak. Uit de school werden een ther mostaat, een cassetterecorder en een hoeveelheid cassettebandjes ont vreemd. taalt nu ook mee aan de aflossing van de hypotheek op mijn huis. Hoe moet het nu met verzekeringen, en evt. overlijden met het oog op de kinderen van beiden, die allemaal uit huis zijn? Antwoord: Omdat de wet uitsluitend bij huwelijken van toepassing is als mensen samenwonen, moet u in dit geval zelf een contract op laten maken. Stap eens samen naar een notaris met een volledige lijst van ieders inge brachte eigendommen en beider ver plichtingen, dan kan hij een overeen komst opstellen inzake het gemeen schappelijk beheer van elkanders be zittingen en de vergoeding daarvan, het beheer van beider inkomens en hoe een en ander moet worden geregeld als de samenwoning wordt beëindigd. Dat voorkomt óók moeilijkheden met de kinderen als één van beiden komt te overlijden. Vooral met verzekeringen is het oppassen. De premies kunnen wel uit de gemeenschappelijke huis- houdpot worden betaald, maar de po lissen en de uitkeringen moeten op de eigen naam (blijven) staan. BRANDKASTZEGELS - Ik kreeg een bnef in handen, waarop naast gewo ne postzegels van die tijd een rood bruine zegel van 2,25 en een zwarte zegel van 4,50 zijn geplakt met op- ..Drijvende brandkast". Waren dit sluitzegels of reclamezegels of ziin ze wat waard? Antwoord: Dat zijn zéér waardevolle postzegels, door de PTT uitgegeven tenbehoeve van de afzenders van waardezendingen naar Nederlands In- die, die aan boord van de mailboten opgeborgen moesten worden in specia le brandkasten van de NV tot exploi- ë£6 Ian ,Blaaderens Drijvende Scheepsbrandkasten. Als het schip on verhoopt zonk, zou die brandkast blij ven drijven, zodat de inhouw altijd ge red zou kunnen worden. De serie is ver kocht van 1 februari 1921 tot en met september 1923. Daarna zijn de restan ten vernietigd. Omdat slechts zo'n vijf duizend series waren verkocht, hebben S/2?! SU h?P verzamelwaarden, mït riï iH )^.,g:ulden is nu (gestempeld oSÏ? 3 datumafdruk) 1800,- 7aa^d en de andere van 4,50 zeker 2250,- a 3500,-. AUTO AANVRETERS - Volgens een f?hoSerSUder Zl3n reinigingsmiddelen schadelijker voor de autolak dan het vuil dat er opkomt. Is het dan ver keerd om de auto te wassen? Antwoord; Er zijn vele autowasmidde len in de handel, maar zelfs de ANWB durft die niet zomaar aan te bevelen Aan de andere kant bevinden zich in de atmosfeer gevormde zuren en ander chemisch vuil in het regenwater en m sneeuw en die tasten wel de lak aan, vooral als u ze niet snel weg spoelt. De deskundigen zijn het er niet over eens wat op de duur het beste is. De gevoeligste plaatsen en vlakken la ten tectyleren, d.w.z. van een bescher- mende laag voorzien, is punt 1. Met heel schoon water wassen is punt 2.

Soester Courant | 1981 | | pagina 18