Verontreiniging drinkwater door methylbromide praktisch uitgesloten Blokkursussen bij Artishock Henk Corduwener exposeert in Singer te Laren Het LieMestheater VAARDERHOOGT Rommelmarkt nummer elf voor stichting Jeugdzorg Varens in huis VVV nieuws Onderzoek van waterleidingbedrijven en inspectie in Utrecht: MOOIERE KLEURENFOTO'S Ook in Soest niet onbekende kunstenaar m DOE-HET-ZELVERS voor Diplomazwemmen in De Turf In Memoriam Joachim Spelt „De Kikkerprins" in Kinderfilmhuis Artishock Kerkmuziek Domkerk te Utrecht van oosten foto grafsc; Zondag 22 februari 15.00 uur in de Baarnse Speeldoos: Plaatsgenoot Anne Haenen, Lieuwe Visser en Jochem Slothouwer ,v.u m 113 Soester Courant van woensdag 18 februari 1981 13 )ND ADRES n omgeving i kleine prijzen. Alles helft van de winkelprijs, e en Perzische tapijten laten, 90 BANKSTEL- wandmeubelen, tv meubelen, r^qken-,,.n snkasten, grote partij, ubelen, tafels, stQplen,, en enz. W. Hani," i- en meubelhandel, of 2, Nijkerk, 's maan- sloten, vrijdags koop- jrde DEUREN in div. houtsoorten en model- Isv.a. f25,-p. st. - ld. Beschadigde Gips- 2,95 p. m2. Schipper 1 Duwprodukten BV, iweg 12, Soest, tel. )304. jelijke, lichtlopende E fiets vindt u bij VAN "WEEWIELERS, iat 116, Baarn, tel. >791. ■In het draf centrum aan de Soestdijker- r straatweg te Hilversum zijn op zo. 22 ■febr. draverijen om de Grote Prijs der Iwjnterfavorieten. Aanvang 13.00 uur. ■In de Expohal aan de Soestdijker- I straatweg te Hilversum zijn op 21 febr. |van 9.30 tot 12.30 uur sport- en spelin- Istuiven. L In het Centraal Museum te Utrecht is ïvah 14 febr. tot 21 april een expositie van de Nederlandse schilderkunst van i' 1880-1950. Geopend van di.-za. van 10-17 ■uur; zo. van 14-17 uur. [Het Amersfoorts Opera en Operette- gezelschap brengt U ,,Der Bettelstu- tdent" van Carl Millöcker op 6, 7 en 8 [maart. De regie is van Gert Willems. Hét orkest is het Groot Operette-orkest |en algehele muzikale leiding heeft Hans C. Janssen. In theater „De Flint" FConinckstr. 60 te Amersfoort. Toe- ggahgsprijs 16,- p.p. Donateurs 13,50. Voorverkoop vanaf 7 febr. tel. 033- |723021 en 033-31018. Ten bate van het Jaar van gehandicap- Iteri is op zo. 22 februari in de grote zaal ■van het Concertgebouw te Amsterdam leen Gitaar Festival 1981. Medewerken- Iden: Jan Akkerman, Roberto Aussel, [Hans de Weerd, A'dams gitaartrio, Leo iVijnkamp, Juan Martin, Klaus Flenter [en ,,So much guitar" en Wasomet klassiek, Jazz, Flamenco, Fingerpic- fking, Swing. Plaatsen 25,- en 17.50; [cjp; 65+ en vakstud. 17,50 en 12,50. In het kader van de 19e Winterserie en |wandeltochten organiseert CWSV „Olympia" Soest op za. 7 maart wan- Fdeltochten van 5, 10 en 15 km. Start- Iplaats is wijkgebouw ,,De Rank", ISoesterbergsestraat 18 te Soest tussen 110-13 uur (15 km.) tussen 10-14 uur. (5 F en 10 km.Verdere inl. tel. 19979, na 18 |uur 16414. S.O.Soest organiseert op zo. 8 maart I-weer de Pijnenburgcross. Het par- g cours gaat door de prachtige natuurge bieden van het Landgoed Pijnenburg f en de W. Arntzstichting, met afstanden Bvan 2y^-, 5 en 10 km. en de halve marathon. Inschrijven en kleedgele- ■genheid: in de kantine op het sport- complex van S.O.Soest aan de Bos- Istraat. Verdere inl. tel. 02155-15248 en 17313. Van 19 t/m 22 februari is in de Rai te Amsterdam een Internationale ten- toonstelling van motoren, het motor- weekend. Geopend: do. 19-22 uur; vr„ t za. van 10-17, 19-22 uur; zo. van 10-17 fcuur. Toegang 7,50; P65 5,-. Van 13 t/m 22 maart kunt U in de Rai te Amsterdam naar de Internationale k Watersporttentoonstelling de „His- Iwa". Toegang 8,-; kind. t/m 13 jr., tP65 5,-. In De Hoeksteen te Amsterdam is op 21 j februari om 20.00 uur een popmani- tfestatie, m.m.v. o.a. Spargo, River Brothers, Champagne, Herman Brood, c Prijs 25,-; alhier te reserveren. I In Zuidlaren (D) is op 22 februari van 110-17 een Intern, hondententoonstel- ling, in de Prins Berdhardhoeve aan de I Brink OZ 12a. Van 16 t/m 22 maart zal in sportpaleis Ahoy te Rotterdam het ABN Wereld Tennis Toernooi plaatsvinden. Prijzen 2-partout 140,-/ 125,-; en van I 12,50 t/m 30,-. I In de Edenhal te Amsterdam zal op 27 maarfcëeh concert gegeven worden door Fats Domino. Aanvang 120.00 uur. Prijs 35,-. In theater Carré te Amsterdam kunt U van 20 febr. t/m 8 maart naar „Das Land des Lachelns". Aanvang 20.15 uur. Zondag matinee 14.00 uur. Prijzen 12,50 t/m 27,50 alhier te reserveren. In Carré te Amsterdam zijn op 9,10,11 en 12 maart voorstellingen van Maske rade van Jos Brink. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 12,50 t/m 27,50 alhier te reserveren. In de IJsselhal te Zwolle kunt U op 7 april naar een voorstelling van het I wereldberoemde orkest van James Last. De beroemde showband van Ja mes Last zal worden aangevuld met koor en strijkorkest. De voorverkoop alhier begint op 5 maart. Op 20 en 21 februari komt het Utrechtse Operettegezelschap Grinzing naar de Stadsschouwburg te Utrecht om een van de bekendste werken van Johan I Strauss uit te voeren; „Eine Nacht in I Venedig". Aanvang 20.00 uur. Op za. 28 februari zal in de Oude kerk i Soest een concert gegeven worden dat geheel bestaat uit werken van J. S. Bach. Medewerkenden: Christine Jan ssen, sopraan; Jan Jansen, clavecim- belWillem Bouten, barokcello. In de pauze gratis koffie. Aanvang 20.15 uur. Toegang 7,50; cjp/p65 5,-. Het „Gheselscap goet ende fijn" geeft op vr. 20 februari een voorstelling van Nederlandse en Vlaamse liederen, mu- j zikale gedichten, dansmuziek en volks gebruiken vanaf de Middeleeuwen, l t.b.y, het Klokketorenfonds van de Mariakerk. Aanvang 19.30 uur in de Grote zaal Mariakerk, Nieuwerhoek- plein te Soestdijk. Entree 5,-. Kaarten alhier te verkrijgen. In het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam zal iedere woensdagmid dag om 15.00 uur een rondleiding gegeven worden o.a. door de Burger zaal, de Vroedschapszaal, de Justitie- kamer en de Schepenzaal, die later de functie kreeg van Troonzaal. De kosten bedragen 1,- p.p. Kind. tot 16 jaar 0,50. In het Slot van Zeist te Zeist is nog t/m 1 maart de tentoonstelling van onze plaatsgenoot Rien Poortvliet. Ge opend: di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur; za. en zo. van 14.00-17.00 uur. Prijs 2,50. In Schouwburg Gooiland te Hilversum is op 22 februari een voorstelling van het zigeunerorkest Farkas en het Na tionaal ballet van Slowakije, folklore. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 14,- t/m 20,-. Van 5 t/m 7 maart komt in Gooiland te Hilversum de musical van Anny M. G. Schmidt: „Madam" met o.a. Conny Stuart, Trudy Labij. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 16,- t/m 24,-. Vergeet U bij het zoeken naar een kado die handige Soester Kadobon niet, als mogelijkheid om iemand te verrassen? Woensdag 25 februari is het instructie- bad De Turf van 4 tot 6 uur niet ge opend voor recreatief zwemmen, daar er op die uren diplomazwemmen is. Vorige week is op 78-jarige leeftijd overleden Joachim Spelt. Met hem is een pionier van het Soester Sportleven heengegaan. In een tijd, waarin nau welijks aandacht werd geschonken aan de lichamelijke opvoeding en een po ging tot instandhouding van een speci fiek christelijke gymnastiekvereniging was mislukt, richtte hij op 22 november 1928 met een achttal „andersdenken den" een neutrale vereniging op, de „Soester Turnclub" geheten, die als zodanig ruim veertig jaar heeft be staan en later is opgegaan in de Algemene Gymnastiekvereniging „De Springbokken". Joachim Spelt was van meet af aan een sterk voorstander van eenheid-in-ver- scheidenheid; sportbeoefening in ver enigingsverband, waarbij voor iedereen plaats behoorde te zijn en niet gelet diende te worden op de politieke-, religieuze of maatschappelijke her komst van de leden. Een vooruitstre vende gedachte in die dagen Jarenlang heeft hij -als vaandeldrager letterlijk zijn clubkleuren hoog gehou den. Behalve als actief gymnast heeft hij de Turnclub van Soest ook als penningmeester gediend, 25 jaar lang. Zijn trouwe inzet werd in 1953 gehono reerd met het Erelidmaatschap van de „S.T.C." en in breder verband ge waardeerd met het Lidmaatschap van Verdienste van de Stichtse Turnkring. Ook bij het vorderen van zijn leeftijd heeft hij voortdurend belangstelling getoond voor de verrichtingen van zijn clubgenoten en de ontwikkelingen in de plaatselijke sport gevolgd. Een bestuurder van de oude stempel, een sportieve voorvechter, heeft ons voorgoed verlaten. Hij ruste in vrede. Zondagmiddag 22 februari organiseert de werkgroep Kinderfilmhuis Arti shock een film/doemiddag in het Arti- shockgebouw aan de Steenhoffstraat 46. Deze keer wordt vertoond: „De Kikkerprins". Het verhaal gaat over een knappe prins die door een boze toverkol ver anderd is in een lelijk kikkertje. Alleen door een kus van een prinses kan hij weer prins worden. Het is een vrolijke film. In kleur voor kinderen van 4-8 jaar. Nederlands gesproken. Na afloop zijn er weer allerlei aktiviteiten zoals tekenen, plakken, knippen, schilderen, toneelspelen enz. enz. Deze middag begint om 13.00 uur en is om plm. 17.00 uur afgelopen. Voor allemaal weer gratis limonade plus een appel. Voor ouders/begeleiders gratis koffie of thee. Telefonisch reserveren zondag 22 februari vanaf 13.00 uur onder nr. 02155- 19577. Inlichtingen: 02155-17817. Het is vrijwel uitgesloten dat het waterleidingnet in de provincie Utrecht er gens is verontreinigd door het gebruik van methylbromide in de tuinbouw. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een gezamenlijk onderzoek van het Wa terleidingbedrijf Midden Nederland (WMN) en de inspectie voor de volks gezondheid. De andere waterleidingmaatschappijen in de provincie (Amers foort, IJsselstein, Doorn, Rhenen en de Elfgemeenten) hebben aan het on derzoek meegewerkt. De coördinatie was in handen van het provinciaal be stuur. Een vergelijking van kaartmateriaal wijst uit, dat nergens kunststof hoofd leidingen tuinbouwgronden doorsnij den. Een verdere uitbreiding van het enquête-onderzoek naar het gebruik van methylbromide is daardoor, vol gens de genoemde instanties niet meer noodzakelijk. Op het zaterdagmiddagconcert, dat wordt gegeven op 21 februari a.s., worden werken uitgevoerd van Schütz en enkele van zijn tijdgenoten onder wie Sethus Calvisius, die onder meer werkzaam is geweest als Thomas-can tor in Leipzig zoals J. S. Bach dat later was. De Domcantorij staat onder lei ding van Maarten KooyHet program ma ziet er als volgt uit: - Motet (5-stemmig) „Sammelt zuvor das Unkraut" van Heinrich Schütz (1585-1672) - Motet (5-stemmig) „Herr auf dich traue ich", eveneens van Heinrich Schütz - „Es ging ein Saemann aus", van Heinrich Schütz (een werk voor koor, 4 solisten, 2 violen, koperblazers en con tinuo) - 8-stemmig dubbelkoor „Unser Leben wahret siebzig Jahr", van Sethus Cal visius (1556-1615) voor koor, strijkers en blazers. Bovendien zal de organist Willem Poot een orgelwerk van een 16e-eeuwse componist ten gehore brengen. Zoals gebruikelijk begint het concert om 15.30 uur en is de toegang vrij. Aan de uitgang wordt gecollecteerd; de opbrengst van die collecte is bestemd voor de Kerkmuziek Domkerk. Het planologisch beleid in de provincie is er altijd op gericht geweest de woon bebouwing aan de wegkant te houden, terwijl de kassen daar achter kwamen te liggen. In tegenstelling tot het West- land liggen in Utrecht nagenoeg geen bedrijven achter elkaar, waardoor het niet noodzakelijk is hoofdleidingen on der de bedrijven door te trekken. Het onderzoek heeft zich tot nu toe be perkt tot de leidingen waarvoor de waterleidingmaatschappijen verant woordelijk zijn. In de praktijk betekent dit, dat tot en met de woonhuizen van tuinders het gevaar voor verontreini ging praktisch nihil is. De door de tuinbouwbedrijven zelf aangelegde lei dingen zijn nog niet onderzocht. In het onderzoek zijn de eigen waterbronnen van bedrijven buiten beschouwing ge laten. Die bedrijven wordt dringend geadviseerd de kwaliteit van het bron water regelmatig te laten controleren. Temeer daar de kwaliteit van het bron water de laatste tijd sterk ter discus sie staat. Deze resultaten zullen zeker niet lei den tot opheffing van het verbod op het gebruik van methylbromide. In tegendeel, het ministerie heeft on- Wij maken alle afdrukken met de hand in onze eigen donkere kamer.Da's stukken mooier en niks duurder. Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109 Voor het clubhuiswerk van de Stichting Jeugdzorg Soest zal dit jaar voor de elfde achtereenvolgende keer een Rommelmarkt worden gehouden. Als datum is vastgesteld zaterdag 25 april. Dan zullen op het terrein van het clubhuis De Vangrail aan de Beetzlaan (ingang Nachtegaalweg 8c) de marktkramen weer opgesteld zijn. Het ligt ook nu in de bedoeling om alle mogelijke zaken aan de man te brem gen, zoals antiek, speelgoed, kleding, sieraden, huishoudelijke artikelen, meubelen, boeken, fietsen, huishoud- textiel, spulletjes uit oma's tijd enzo voort. De voorbereidingen voor de markt zijn in volle gang en men heeft er weer het volste vertrouwen in, dat de inwoners van Soest hun spullen, waar ze zelf niet zo'n prijs meer op stellen, maar die nog goed bruikbaar zijn, weer voor het goede doel zullen af staan. De rommelmarkt heeft in de loop der jaren een grote bekendheid gekregen in Soest en wijde omgeving. Het zal toch in eerste instantie van de vrijge vigheid van de bevolking afhangen of de markt ook dit jaar een succes zal worden. Door middel van raambiljetten en via stencils, die aan de huizen bezorgd worden door een groot aantal vrijwilli gers en vrijwilligsters wordt bekend gemaakt, waar gulle gevers hun goe deren kunnen inleveren. Als er spullen afgehaald moeten wor den dan graag een telefoontje naar C. Visch (nr. 18211) of naar mevrouw Van der Leer (nr. 10672). Volksdansen op liedjes uit Schotland, Roemenië of Amerika Ook dit voorjaar organiseert Artishock weer aan aantal nieuwe kursussen voor volwassenen, scholieren en kinde ren. In kursussen zijn nog open plaat sen. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar be staat de mogelijkheid op dinsdag middag, na schooltijd, te volksdansen op liedjes uit Schotland, Roemenië of Amerika. Wie méér zin heeft in toneelspelen kan woensdagmiddag terecht in „Speel je eigen Spelletje" en voor handenarbeid- aktiviteiten. Op vrijdagmiddag kan men dansen in anderhalf uur „Dans en spel". Voor scholieren is er een kursus „mo de" opgezet. In november, december en januari is de Artishock-staf op veel scholen geweest voor voortgezet onder wijs met een schoolprojekt „mode". Omdat het enthousiasme erg groot was wil men op woensdagmiddag in Arti shock hiermee doorgaan. Voor volwassenen is er een heel scala aan mogelijkheden: poppenmaken; mode; spinnen en'raamweven; binnen- huis-architektuur; bloemschikken; moderne dans en yoga. Het poppenmaken gebeurt op dinsdag middag in Artishock en op woensdag avond in het dorpshuis De Borg. Op de kursus „mode" is nog plaats voor hen die graag willen leren patroonte kenen. Op donderdagavond wordt de kursus spinnen en raamweven gegeven en op de maandagavond en ook op de dins dagochtend de kursus binnenhuis- architektuur. Voor lessen in bloemschikken kunnen beginners op woensdagavond te recht in Artishock en de gevorderden op dinsdagavond in De Borg. Moderne dansen kan men leren op de donderdagavond (in Artishock) en er is op de dinsdagavond en op de don derdag (overdag) nog plaats voor de kursus yoga. Alle kursussen beginnen in de week van 16 tot 20 februari. Voor verdere inlichtingen over aanvangstijden en kosten, kan men terecht bij Artishock, telefoonnummer 18456. langs dat verbod voor onbepaalde tijd verlengd. Bij iedere ontheffingsaan- vraag zal worden bekeken of het inter ne waterleidingnet gevaar loopt. Mocht dat het geval zijn, dan zal geen ontheffing worden verleend. De inspec tie en bet WMN wijzen erop, dat de aanwezigheid van kranen in de kassen altijd grote risico's met zich mee brengt. Niet alleen vanwege de kans op besmetting van de leidingen door me thylbromide, maar omdat er in de kassen ook allerlei bestrijdingsmidde len worden gebruikt. Bij de beoorde ling van een ontheffingsaanvraag wordt sinds kort ook het gevaar voor luchtverontreiniging in de omgeving meegewogen. Bij de waterleidingbedrijven en de in spectie zijn nog slechts enkele aanvra gen om een ontheffing binnengekomen. Eén tuinder heeft inmiddels te horen gekregen, dat geen ontheffing kan wor den verleend. De andere aanvragen zijn nog in behandeling. Het gebruik van methylbromide loopt overigens snel terug. In de glastuin bouw wordt de methode van de hy drocultuur steeds meer gehanteerd. De gewassen groeien daarbij op steen wol, waarbij geen ontsmettingsmid delen worden gebruikt. Op het ogen blik bestaat circa veertig procent van de glastuinbouw in de provincie uit hydrocultuur. De commissie van beheer van de Stichting Singer memorial foundation, Oude Drift 1 te Laren (N.H.) heeft een tentoonstelling ingericht van aquarellen, te keningen en decorschetsen van kunstenaar Henk Corduwener te Huizen. De opening vindt plaats op zaterdag 21 februari om 15 uur, met een inleiding door Jan Willem Hofstra. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 15 maart en is geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur; zondag van 13-17 uur; maandag gesloten. of mode storend is hij ook niet ge- manieerd, ieder onderwerp wordt be naderd naar zijn eigen speciale karak ter hetgeen vooral tot uitdrukking komt in de landschappen met hun wis selende stemmingen. Toch is altijd zijn hand herkenbaar. Zijn werk is zelden spontaan, al lijkt dit soms. Vele malen observeert hij een object, heeft een goed visueel geheugen van het mo ment - het licht wisselt immers steeds - en laat de sfeer op zich inwerken. Deze impressie houdt hij vast en het eindresultaat ontstaat op het atelier zodat er ruimte blijft voor een persoon lijke inbreng. Zijn pure tekeningen zijn een hoofd stuk apart. Men zou ze de kamermu ziek in de beeldende kunst kunnen Henk Corduwener (22.5.1915) kreeg zijn opleiding tekenen, kunstgeschiede nis en stijlenkennis aan de toenmali ge Hendrick de Keyzeracademie in Amsterdam. Daarna schilderlessen bij Jozef Verheyen en Adriaan Grobben, bij de laatste was hij negen jaar in opleiding om zich te specialiseren in het schilderen van het toneeldecor. Na dien werkte hij jaren mee aan ontel bare theaterproducties op elk gebied. In het Mozarteum te Salzburg zijn een aantal ontwerpen voor Mozartope- ra's van zijn hand opgenomen in de permanente collectie van dit befaamde internationale instituut. Sinds een vijftal jaren is Corduwener alleen nog actief in de vrije schilderkunst en heeft reeds in vele galeries en musea in de provinciesteden met succes geëxpo seerd. Hij komt nu voor het eerst dicht bij zijn huis in het Gooi met een ruime overzichtstentoonstelling. Zijn aquarellen, die Corduwener zelf liever waterverf schilderij en noemt, omdat zij vaak zeer doorwerkt zijn, zijn zonder quasi-diepzinnige preten tie. Zich aan geen enkele stroming noemen. Voor onze Soester Courant maakte hij prachtige tekeningen van de Oude Kerk en „De Drie Ringen". Vele nieu we abonnees hebben de reproductie hiervan als een kunstwerkje een ere plaats in hun woning gegeven. Op deze tentoonstelling is tevens een kleine collectie decorontwerpen uit zijn vroegere periode aanwezig. Het „Liefdestheater" hanteert een voor Nederland nieuwe formule. Het is een kombinatie van muziektheater en liederenrecital. Aan de hand van liederen, aria's en duetten van o.a.: Purcell, Mozart, Schumann, Wolf, Tschaikowski, Moussorgski en Satie ontwikkelt zich een gedramatiseerde liefdesgeschiedenis met alle gevoelige, ernstige en kluchtige aspecten vandien. Lieuwe Visser Het programma is gekostumeerd, speelt zich af binnen zeer eenvoudig aangeduide décors en is geschikt „voor alle leef tijden". ANNE HAENEN en LIEUWE VISSER zijn in Nederland en ver daarbuiten bekend als interpretenten van zowel lie deren als opera. Door hun grote ervaring op beide gebieden zijn zij als weinigen in staat een programma te dragen dat zangkuituur, to neelervaring en improvisatievermogen gelijkelijk verlangt. Varens voor de huiskamer vinden altijd weer grote aftrek, terwijl de planten lang niet altijd aan de verwachtingen voldoen. Dit komt door het feit dat men vaak alleen op het uiterlijk van de plant afgaat, zonder zich af te vragen hoe de verzorgingseisen van de desbetreffende plant zijn. Een duidelijk voorbeeld hiervan vormt de ,Adiantum of Venus haar" een prachtig fijn varentje met helder groene kleine blaadjes en zwarte takjes. Het plantje houdt het in de meeste huiskamers niet veel langer uit dan een paar weken. Dit is het gevolg van een te lage temperatuur en luchtvochtigheid in de meeste gevallen. Het varentje verlangt ook een bescha duwde standplaats en verdraagt geen tocht. Gieten met lauwwarm water en regelmatig sproeien zijn de eisen voor een goede kans op overleving. Voor diegenen die aardig met de plant overweg kunnen zal eenmaal per jaar verpotten noodzakelijk zijn. Er zijn verschillende goede variëteiten van het venus haar in de handel. De Asplenium of nestvaren komt oorspronkelijk uit de regenwouden van Azië en Afrika, waar hij leeft in de holtes van bomen. De voedingsstoffen vangt hij hier op in zijn trechtervormig rozet. De bladeren van de nestvaren zijn glanzend frisgroen en kunnen wel een lengte van plm. 1 m. halen bij een breedte van 20 cm. De meeste exemplaren behalen echter geen hoge leeftijd. Oorzaak hiervan is de te lage temperatuur in veel huiskamers (vooral 's nachts) waar de plant absoluut niet tegen kan. De temperatuur mag eigenlijk niet onder de 16-18 graden C. komen. Een wat makkelijker varen is de Cyrtonium of ijzervaren. De plant afkomstig uit Japan, China, India en Ceylon leent zich erg goed voor kamercultuur en is als zodanig zelfs op vrij donkere plaatsen te situeren. In de rusttijd van oktober tot februari kan de ijzervaren vrij koel staan. Het regelmatig wegnemen van oud blad bevordert de groei. Een van de sterkste en meest gevraagde varens is wel de Nephrodepis. Er bestaan zo'n dertig variëtei ten die allen goed geschikt zijn voor kamercultuur. De varen verdraagt veel licht en zelfs wat zon is geen probleem. De overwinteringstemperatuur be draagt minstens 14-16 graden C. Tijdens de groei mag er wekelijks gevoed worden. De Nephrodepis is namelijk een plant die nogal wat voeding verlangt. In de rustperiode snijden we de varen terug, verpotten de plant en brengen hem weer aan de groei. Na zes weken geven we weer voor het eerst voedsel. Een internationaal bekende varen is de Pteris met zo'n 300 verschijningsvormen. De Pteris staat het liefst het gehele jaar door in een gesloten ruimte. Een halfbeschaduwde standplaats is ideaal. Beslist geen zon. De groeitijd is van maart tot juli, de rest van het jaar is de plant in ruste. In de zomer gieten we rijkelijk, terwijl we 's winters de plant niet laten uitdrogen. Verplanten gebeurt net voor de plant weer gaat groeien.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13