Met Raad en Daad Anti-Europese prikballonnen Een strategie om in leven te blijven op aarde F0T0- STRIP- VER- HAAL CWat iedereen moet weten over verlovingen, huwelijk en geboorte. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 JEUGDPUISTJES; HOE ZE OHTSTAAN EN WAT JE ER AANKUNT DOEN. 'S -kV' ■<-:/ ^ra- 4 14 Soester Courant van woensdag 18 februari 1981 14 Doe vooral geen dingen waar u later spijt van zou kunnen krijgen Kom tijdig bij ons aan de zaak en laat u vrijblijvend voorlichten op hetgebied van verlovings-, huwelijks- en dankbetuigingskaarten en geboortekaarten. Kortom; laat ons u de even smaakvolle als uitgebreide Kennemer Kaarten Kollektle voorleggen! Als u daar uw persoonlijke keuze uit heeft gemaakt, dan kan er werkelijk niets meer misgaan! T ot ziens bij: SCRABBLE - Welke woorden zijn bij woordspelen toegestaan? Ook als je door aanleggen van een enkele n meer voud van iets maakt, en de aanvoe gende wijs van een werkwoord als blijve? Mag je van lach gelach maken? En hoe staat het met uitroepen als ha, ho en hu? Of met tje? Antwoord: Een strijdvraag in vele gezinnen! Het is natuurlijk een kwestie van afspraak voor u begint. Maar de beste afspraak is nog altijd, dat u een (dik) woordenboek klaarlegt en dat uitsluitend de woorden die daarin voor komen, worden toegestaan. Dan stuit u niet op protesten van ,,Dit niet" en Dat wel", of vragen als „Waarom dan niet?" Hoe uitvoeriger dat woorden boek, hoe meer woorden u kunt vor men. De aanvoegde wijs zal er zelden in voorkomen, tenzij in staande uit drukkingen (Leve de koningin), maar zelfstandigheden wel en het meervoud daarvan ook wel eens. Ook gelach is een zelfstandig naamwoord en niet het voltooid deelwoord van lachen zoals u schrijft. De uitroepen ha, hé, hi, ho en hu bestaan. Tegen het aanleggen van -tje bij een woord zien \yij ook weinig bezwaren. Men speelt in huiselijke kring voor de gezelligheid en niet om te bekvechten' PATENT - Waar kan ik een patent aanvragen? Antwoord: U kunt zich wenden tot de Octrooiraad, Patentlaan 2, 2288 EE Rijswijk. Het telefoonnummer is 070- 907616. Het beste is, een afspraak te maken en dan te bespreken wat moge lijk is en wat dat gaat kosten. WOLLUIS - Op mijn kaaps viooltje en nog andere planten vind ik witte draden. Wat is dat en wat kan ik er tegen doen? Antwoord: Wat u voor ons uittekende in uw brief is de witte wolluid. De diertjes zelf zijn rose, maar ze hullen zich in witte draden en die hou den allerlei bestrijdingsmiddelen te gen, behalve spiritus. Vandaar dat u met uw manier van bestrijden geen re sultaten zag. Doe niet meer dan vier eetlepels spiritus in een halve liter lauw water waarin u evenveel groene zeep hebt opgelost. Doop een kwastje in dat mengsel en stip daarmee de luizen aan. Daar hebben ze niet van terug. Wel goed de blaadjes aan alle kanten nazien. SLINKENDE ERFENIS - Mijn man is jaren geleden overleden. Nu is zijn va der zijn hele hebben en houden aan het wegdoen, omdat hij in een bejaar denhuis gaat wonen. Kom ik niet in aanmerking voor die erfenis? Antwoord: Van een erfenis is hier nog geen sprake, want uw schoonvader is in blakende welstand. Uw man had moeders erfdeel reeds verkregen. Een schoondochter erft overigens niet. Wel de kinderen die u en uw man kregen, maar daar schrijft u niet over. Uw schoonvader mag natuurlijk met zijn eigendommen doen wat hij wil. Zelfs eventuele erfgenamen kunnen niet ei sen, dat nog levende familieleden hun huis en inboedel voor hen bewaren, resp. zuiniger leven of hun geld op een andere manier besteden. Ook al le overeenkomsten over nog niet open gevallen erfenissen zijn nietig. U zou toch ook niet willen, dat anderen over üw bezittingen gaan beslissen en die bij voorbaat onderling verdelen? KRAKENDE SCHOENEN - Wat kan ik doen tegen het kraken van schoenen? Antwoord: U kunt het leer zo soepel mogelijk maken met behulp van va seline. Kies blanke; vet daarmee de schoenen in en laat ze een paar da gen staan. Als het leer voldoende zacht is, veegt u de vaseline eraf met zacht papier of textiel en behandelt uw schoenen met de gebruikelijke schoencrème om de kleur te behouden. Mogelijk zullen deze schoenen eerst nog enig geluid maken, maar dat zal spoedig minder worden. HOEFSMID Waar kan ik een cursus voor hoefsmid volgen? Antwoord: In Bathmen bij Deventer, Dalen bij Coevorden, Deurne of Haa- ren N.B. en Utrecht, nl. 40 halve prak- tijkdagen en 20 lesuren theorie. De kosten bedragen circa 400,- en u kunt zich aanmelden bij het Nederlands Hippisch Centrum Deurne aan de Bruggenseweg lla aldaar. Telefoon: 04930-3006. DE ZWEEPSLAG - Hoe komt het eigenlijk, dat het touwtje van een zweep wel een knal geeft, maar dat je dat met een los touw nooit klaarspeelt! Antwoord: Deskundigen die het klap pen van de zweep goed kennen, ver klapten ons, dat met de zweep de geluidsbarrière van de lucht moet worden doorbroken en dat lukt alleen als je met de stok eerst een tik opwaarts geeft en daarmee het koord in golvende beweging brengt. Als je dan de stok met kracht neerslaat, wordt die golfbeweging opeens ver sneld. De grootste snelheid wordt na tuurlijk bereikt door het uiteinde en als dat met zo'n 1200 km per uur voort- zwiept, kan de lucht niet zo snel uit de weg. De lucht ervoor wordt opgestuwd en bij 1223 km/u ontstaat een knal als de lucht plotseling het luchtledige ach ter dat koordeinde vult. Het is hetzelf de effect als het doorbreken van de geluidsbarrière door een straaljager. HONDS GEDRAG - Mijn hond wil geregeld op voorbijgaande honden af en is dan bar ongehoorzaam. Hoe houd ik hem bij me als hij los mag lopen? Antwoord: Een hond heeft veel bewe ging nodig en u kunt het dier niet altijd aan de riem houden, ook al is in veel gemeenten het aanlijnen op bepaalde tijden of plaatsen verplicht. Een hond moet ook, op grond van zijn overgeërf de roedelgewoonte, kennis maken met andere honden die hij ziet. Als u hem daarvan niet weerhoudt, mag u hem daar later beslist niet bij storen. Te rugroepen baat niet, want ontijdige aftocht bij het kennismakingsritueel betekent een smadelijke afgang. Be denk, dat de hond juist ter bescher ming van zijn baas of de (familie)kud- de de vijand gaat verkennen. Als die speurtocht goed afloopt, komt hij rus tig terug. Tot vechten komt het pas als de hond telkens verkeerde comman do's kreeg, te kort is gehouden of in de war raakt door het menselijk gedrag. EMIGRANT WERKLOOS - Mijn broer, die in 1955 naar Canada emi greerde, is daar werkloos geworden en wil terug naar ons land. Heeft hij hier recht op woonruimte, een werkloos heidsuitkering en/of mag hij hier wer ken zonder arbeidsvergunning? AntwoordAls uw broer de Nederland se nationaliteit nog bezit (en daarover kan hij zekerheid verkrijgen bij de Nederlandse consul) dan heeft hij in Nederland in elk geval recht op bij stand. Hij moet maar zoveel mogelijk bescheiden omtrent zijn vorige betrek king meebrengen. In elk geval de aanstellingsbrief, enige salarisaf rekeningen en vooral het ontslagbewijs en getuigschrift, omdat hij recht heeft op een werkloosheidsuitkering die veel hoger is dan de bijstand, indien hij onvrijwillig werkloos werd. Hij zal geen voorrang boven andere Neder landers krijgen bij het zoeken naar woonruimte, dus hij moet zich noodge dwongen vestigen in een plaats waar hij wel woonruimte kan verwerven. Gaat hij ter plaatse werk zoeken, dan dient hij zich tot het Arbeidsbureau aldaar te wenden. Er zijn in zijn vak voldoende vacatures waarin moeilijk of niet kan worden voorzien en daar over kan elk gewestelijk arbeidsbu reau uitgebreide informatie verschaf fen. Voor Nederlanders is geen ar beidsvergunning nodig. De Europese Gemeenschap is een graag gewild mikpunt voor anti-Europeanen. Met beweringen en cijfers wordt de Europese samenwerking in het belachelijke getrokken. Hebben de grote Europese staatslieden uit de vijftiger jaren gedwaald en heeft Europa twintig jaar lang gezwoegd aan een kaartenhuis dat tot instorting gedoemd is? Wat is waar en wat is niet waar? Je moet in de augustus- en september- weken niet proberen de goede Europa- bewijzen te zoeken in Luxemburg of Brussel. In deze E.G.-mekka's geeft men dan niet huismen is meivakan tie. De zwartkijker zier er alweer een bewijs in van het falende Europa. Het is overigens interessant om de redene ringen en beweringen van E.G.-tegen standers te ontrafelen. Hun bijna Engels aandoende anti-Europa-beto- gingen zijn opgebouwd uit steentjes die uiterst broos zijn. Ambtenaren en papier De Europese Gemeenschap is volgens boze tongen een geldverslindende schijnburocratie. Er zijn ruim 16.000 Europese ambtenaren met een goed salaris. Ongeveer 11.500 ambtenaren zijn in dienst van de Europese Com missie, een veertien leden tellend da gelijks bestuur van de E.G. Behalve de Europese Commissie kent de Gemeen schap de Raden van Ministers, het Europees Parlement, het Hof van Jus titie en nog enkele andere instituten. Deze instanties zijn goed voor bijna 5.000 goed betaalde banen. Daar kijk je van op, zeker als je dan ook nog hoort dat de Europese belastingbetalers die salarissen voor de Europese ambtena ren moeten betalen. De anti-Europeanen tonen slechts één kant van de medaille. Het aantal ambtenaren in dienst van de landen die lid van de E.G. zijn is astronomisch vergeleken bij het Europees ambtena renkorps. Je constateert dat er van elke 100.000 Europeanen ruim 4.000 ambtenaren in nationale dienst en maar 6 in E.G.- dienst zijn. De Europese landbouwpoli tiek wordt vaak als de duurste E.G.- luxe afgeschilderd. Een feit is echter dat slechts 700 Eurocraten hun boter ham verdienen met de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. Vergelijk dat dan met de nationale landbouwde- partementen. In Duitsland is land bouwminister Ertl werkgever voor 20.000 mensen. Onze landbouwminister Braks doet het ook aardig met 13.000 ambtenaren. Kritikasters wijzen naar de papierbergen in Brussel die het Europees aanzien voor een deel bepa len. Natuurlijk zijn die papierlawines indrukwekkend, maar alleen al de Europese Commissie deed het afgelo pen jaar 616 officiële (schriftelijke) voorstellen, legde aan de E.G.-mi- nisters in dat jaar 216 rapporten en memoranda voor. Daarmee worden talloze vergaderingen van ministers, commissie, deskundigen enz. gevuld. Het zijn vergaderingen waar al het be- sprokenen tegelijkertijd in zes talen wordt weergegeven. Europa is goed voor duizend tolken en vertalers. De Europese Commissie heeft meer dan 1.200 van deze taalknobbels in vaste dienst. Tel er nog eens alle administra tieve krachten bij (de typistes), dan is een derde deel van het E.G.-ambtena renkorps bezig met taalkundig werk. Een zachte Europese prijs In de niet aflatende strijd tegen de Europese Gemeenschap worden steeds opnieuw de miljoenen-begrotingen naar voren gehaald. Het E.G.-reilen en zeilen kostte verleden jaar ruim 43 miljard gulden; dat gaat in 1980 meer dan 10 miljard gulden méér kosten. Van deze gigantische bedragen hoef je niet om te vallen, zeker niet als je ze vergelijkt met nationale budgetten. De Europese kosten komen neer op ruim 100,- per Europeaan en maken nog geen 3% uit van het totaal der nationa le begrotingen. Het hele E.G.-apparaat (personeel, huur, vertalingen, publi caties, e.d.eist maar 6% van de totale Europese begroting op. Als je de Euro pese ontwikkelingshulp (goed voor 3,5% van het E.G.-budget) er aftrekt, gaat al het overige van de miljarden huishouding terug naar de lid-staten. De E.G. is dan meer een incasso- en herverdelingsinstantie. Over de gemeenschappelijke land bouwpolitiek gesproken: de kosten er van zijn slechts 3% van alle uitgaven die de Europeanen voor levensmidde len doen. Tussen levensmiddelen en landbouwprodukten is trouwens nog een verschil: de kleinhandelsprijzen van levensmiddelen en dranken stegen in 1978 met 7.3% en de prijzen van landbouwprodukten slechts met 3,8%. De landbouwpolitiek legt de consument zelfs in de watten, want hij is steeds verzekerd van een voldoende hoeveel heid van kwalitatief goede produkten. Toen zeven jaar geleden de graanprij zen op de wereldmarkt met 70% om hoog schoten (de energie-crisis), ste gen de Europese graanprijzen maar met 4%. De prijstoename voor suiker en kalfsvlees bleef in Europa beperkt tot 2,5%, terwijl deze produkten op de wereldmarkt met respectievelijk 62 en 33% in prijs stegen. Het zijn enkele voorbeelden waarmee de anti-E.G.-ballonnen makkelijk door geprikt kunnen worden. Helaas wordt bij tijd en wijle een indrukwekkende ballonnen-regen georganiseerd om de Europese Gemeenschap de nek om te draaien. Met zo'n destructieve politiek komen we, zelfs in politiek en econo misch roerige tijden, niet ver. Deze tijd heeft als kenmerk dat de mens ver van de natuur verwijderd is ge raakt. Dat komt door de verbazende snelheid van technische vooruitgang, ge combineerd met een grote trek van het land naar de stad. Zowel in de industrie landen als in de ontwikkelingslanden zijn grote delen van de bevolking ver stoken van innig contact met de natuur waarvan de zichzelf corrigerende werking vaak niet meer functioneert. Tezelfdertijd waren er een grote groei van de bevolking, een toeneming van de verlangens naar een beter leven en een vergroting van het verbruik van allerlei goederen. Het gevolg is dat er nooit zoveel is gevergd van de aan zienlijke maar niet onuitputtelijke hulpbronnen van de natuur. Het is zo dat het vermogen van onze planeet om leven in stand te houden min der en minder wordt, een proces dat niet meer valt om te keren. De vernie lende bezigheden van een door armoede geteisterde meerderheid plus het verbruik van tweederde der aardse hulpbronnen door een rijke minderheid ondermijnen samen juist dat wat nodig is om ons allen te laten overleven. Eigen dwaasheid Zo is de toestand op deze planeet in de ogen van de wetenschappers die zich met milieuzaken bezighouden bij de Unesco en de IUCN, de internatio nale unie voor behoud van natuur en natuurlijke hulpbronnen. Die organisa tie, in 1948 gesticht onder auspiciën van de Unesco, beijvert zich nu voor een programma om verder verval te voorkomen. Het is een grootscheepser en diepgaander plan dan ooit is voor gesteld en het is opgesteld met mede werking van 450 overheids- en particu liere instituten op het gebied van na tuurbehoud in meer dan honderd lan den. Zo ontstond in opdracht van UNEP de VN-milieu-organisatie, de strategie om de wereld in stand te hou den, de World Conservation Strategy WCS. Oftewel de leidraad voor een po ging de mensheid te behoeden voor de gevolgen van haar eigen dwaasheid. De strategie rekent allereerst af met opvattingen dat natuurbehoud beperkt blijft tot zorg voor de in het wild leven de dieren en de bodem en dat het hin derlijk is voor ontwikkelingwerk. Een steeds weerkerend thema in de WCS- tekst is juist dat landen zich niet eco nomisch kunnen ontwikkelen als ze niet tevens zorg dragen dat hun na tuurlijke hulpbronnen intact blijven. De nadruk ligt dus op beleid dat ont wikkeling laat samengaan met natuur behoud voor het leefmilieu in gevaar komt. Niet dat voor alles al een re cept gegeven kan worden - de stra tegie is vatbaar voor doorlopende ver betering door nieuwe kennis en erva ring die bij de uitvoering wordt opge daan, in zich op te nemen. Op drie hoofddoeleinden is de strategie ge richt. Drie hoofddoelen Het eerste doel is de instandhouding van die processen in het leefmilieu die ervoor zorgen dat de grond voeding voor planten bevat, dat het water schoon en de lucht zuiver is - onont beerlijke zaken voor het overleven van de mens en de ontwikkeling van zijn samenleving. Hiervoor is het nood zakelijk dat geen vernieling plaats vindt van ecosystemen, zoals wouden en kustmoerassen, waarmee de natuur die voorwaarden vervult. Dan is er het bewaren van de gene tische verscheidenheid, de variaties in het erfelijk materiaal. Daarop is de mens aangewezen om door kruisen en kweken gecultiveerde planten te be schermen en te verbeteren, maar ook dieren en micro-organismen die meer en meer worden gebruikt voor de pro- duktie van medicijnen en chemicaliën. Dan vergroot je de kans op ontste kingen. De zwarte meeëters mag je wel uitdrukken. Gebruik daar een z.g.n. comedonenlepel voor. Die kan je bij de drogist of apotheker kopen. Kom er maar liever niet met je nagels of pincet aan! WAT KUN JE ER VERDER AAN DOEN? Heel belangrijk is een goede hy giëne. Zit nooit met ongewassen handen aan je huid. Was je ge zicht 1 tot 3 keer per dag met een schone washand. Gebruik bij voorkeur een zeep die de zuurgraad (de z.g.n. bescher mingsmantel) van de huid niet aantast. Zo'n zeep is bijvoor beeld Camyna-zeep. Daar kan je zonder problemen wat vaker mee wassen. JEUGDPUISTJES ZIJN KNAP VERVELEND. Veel jonge mensen hebben last van jeugdpuistjes. Als je af en toe een puistje hebt is dat natuurlijk niet zo erg, maar soms zijn het er flink wat. Dan zijn die puistjes knap verve lend. Vaak kan je zelf het probleem verlichten. Lees dit artikel maar, er staan een aantal nuttige tips in. WIE HEEFT JEUGDPUISTJES? Voor het 11e jaar komen jeugd puistjes meestal niet voor. Dat komt, omdat jeugdpuistjes te ma ken hebben met een verandering van de, "hormoonhuishouding". De ze hormoonhuishouding gaat pas veranderen bij het begin van de pu berteit. Dit z.g.n. lichamelijk vol wassen worden begint bij meisjes zo ongeveer tussen de 11 en 14 jaar. Bij jongens ligt dat meestal iets la ter; tussen de 13 en 15 jaar. Jon gens hebben vaker last van jeugd puistjes (zo'n 70 procent) dan meisjes (ongeveer 40 procent). Trouwens, jeugdpuistjes is niet zo'n gelukkige benaming, aangezien mensen tussen de 20 en 30 jaar ook nog wel eens last van "jeugd puistjes" hebben. WAT IS NU DE ROL VAN DIE HORMONEN? Hormonen regelen een heleboel processen in het lichaam. Het lich aam maakt deze hormonen trouw ens zelf. Sommige hormonen laten de talgkliertjes in de huid extra huismeer maken. Als de produktie van die talg (of huidsmeer) te groot wordt, of de geproduceerde talg wordt dikker, dan kan het gebeu ren, dat de talg niet meer voldoende uit het kanaaltje naar buiten komt. Dat geeft kans op onstekingen, die van die nare puistjes veroorzaken. Als de talg niet goed uit het kanaal tje kan (zie de tekeningen) zijn er twee mogelijkheden. Of het propje wordt zwart, (dat noemen we een meeëter) of er komt een wit bultje, dat later kan gaan ontsteken en een rooie pukkel veroorzaakt. Die witte puistjes moet je nooit uitknijpen. talgkli ^haarwortel haarzakje Zo is er niets aan de hand. De haar houdt het kanaaltje open en het huidvet (talg) kan naar bui ten. propje, dat afs'luit! klier Dit is een vetpuistje. Het propje sluit het kanaaltje af. De haar kan niet naar buiten. De talg hoopt zich op en geeft kans op ontsteking. Soms kan voeding een rol spe len. Hoewel nooit echt is aan getoond dat je van bepaalde voe dingsmiddelen zoals noten, var kensvlees of chocolade puistjes krijgt, zou jé toch wel gevoelig voor sommige stoffen kunnen zijn. Probeer 't zelf eens uit; als je denkt dat je van iets puistjes krijgt, eet dat voedingsmiddel dan een tijdje niet. Dan kan je zelf bepalen of 't invloed heeft op je puistjes. Zorg, dat je haar niet vet is, en in je gezicht hangt. Was 't gerust maar wat vaker! Gebruik zo min mogelijk cosme tica. Desinfecteer de rode en witte puistjes, en de huid waar zwarte meeëters uitgedrukt zijn. Camy- na-tinctuur is daar een goed pro duct voor. Dat kan je kopen bij apotheker of drogist. Maak je niet zenuwachtig; het gebeurt vaak, dat je gedurende de vakantie (als je ontspannen bent en uitgerust) minder last hebt van jeugdpuistjes. Ook de zon draagt daar vaak positief toe bij! Heb je echt heel erg last van hardnekkige puistjes, ga dan naar de dokter. Ten derde legt de strategie nadruk op zo beheerst gebruik van de natuur dat ze zich kan herstellen. Dat geldt voor grond en water, de ecosystemen, maar ook voor de plant- en diersoor ten met name de vis. Miljoenen plat telandsgemeenschappen en vele grote industrieën zijn daarvan afhankelijk. Als een rapport over de manier waar- op de mens is omgesprongen met de aan hem toevertrouwde rijkdommen der aarde, is de strategie grimmige lectuur. J Zomaar enkele voorbeelden: Ontbos sing en slecht beheer van akkergrond laten ieder jaar miljoenen tonnen goe de aarde verloren gaan. Alleen al in de industrielanden verslinden fabrie ken, luchthavens, wegen en ongecon- troleerde stadsuitbreiding op zijn minst drieduizend vierkante kilo meter landbouwgrond van de beste kwaliteit. Als de verliezen in dit tem po doorgaan zal tegen het eind van de eeuw éénderde vernietigd zijn van alle voor landbouw geschikte grond. In de ontwikkelingslanden dwingt de dagelijkse strijd om te overleven de mensen op het platteland tot vernie tiging van juist die hulpbronnen waar door ze zich ,vrij zouden kunnen ma ken van armoede en honger; niet al leen hakken ze bomen en struiken om voor brandstof maar samen verstoken ze 400 miljoen ton mest en oogstafval die ze eigenlijk dringend zouden moe ten gebruiken om de bodem in conditie te houden. Het voornaamste voedsel in Azië, de rijst, zal schaarser worden door veel te omvangrijke ontbossing: dit heeft de stroming der rivieren beïnvloed en daardoor weer is er een teruggang in de rijstopbrengst. Misbruik der wouden Het gedachtenloos uitbuiten van de bossen die zo'n belangrijke functie heb ben in de waterhuishouding heeft ook tot gevolg dat de stuwmeren voor elek triciteitscentrales en bevloeiïng dicht slibben. Op de Filippijnen bezinkt zo veel aarde op de bodem van een stuw meer dat het niet zestig jaar lang, zoals berekend, kan functioneren maar slechts 32. In de Verenigde Sta ten bezinkt elk jaar meer dan een miljard-kubieke meter grond in de voornaamste stuwmeren. Van de tro pische regenwouden is minder dan een miljard hectare in. natuurlijke staat overgebleven; zestig procent van die wouden is voorgoed verdwenen. Als deze aanslag op de wouden zo door gaat zijn onvoorspelbare kwalijke ge volgen voor het klimaat over de hele wereld te verwachten. Dan groeien de woestijnen maar door waar de over- beweiding en andere schadelijke prak tijken ongehinderd voortduren. Ver loren gaan ook typische gebieden waarop sommige diersoorten zijn aan gewezen; dat gaat zo snel dat IUCN berekent dat tegen het jaar tweedui zend rond een miljoen plant- en dier soorten zal zijn verdwenen - van korst mossen en zeewier tot gewervelde die ren. Het klaaglied lijkt eindeloos... Dr. Bernd von Droste van Unesco's MAB-programma (voor de studie van mens en biosfeer) wijst erop dat in vele culturele tradities het onver stoord laten van de natuurlijke pro cessen bij het gebruik van land tot de voornaamste goede- zeden wordt gerekend. Als daarin de klad komt volgt licht een ineenstorting van de ecosystemen die de basis vormen voor de overleving. Begrijpen waarom De strategie voor overleving op deze planeet wil zulke aantasting van de na tuurlijke hulpbronnen voorkomen. Het kan door omzichtig om te gaan met de grond, met het water, met de wouden, in de landbouw, in de veeteelt, enz. Het plan wil tonen hoe dit kan door advies aan degenen die het beleid ma ken en ieder die hoe dan ook met ontwikkeling van doen heeft. Boven dien behoort de zorg voor het milieu onderwerp te zijn in het onderwijs en in campagnes om publieke steun te vinden voor behoud van de natuur. Tenslotte gaat de vernieling van het leefmilieu verder doordat de mensen niet inzien dat het in hun belang is ermee op te houden. Tenzij de mensen doorzien waarom ze bepaalde dingen niet moeten doen, houden ze er niet mee op - kunnen ze het trouwens ook niet, in het geval van de honderden miljoenen in de derde wereld die leven in omstandigheden van halve verhon gering en misère. Hun verbeten zoeken naar voedsel en brandstof tast nog weer meer natuurlijke hulpbronnen aan waardoor hun armoede nog weer dieper wordt. Zal de strategie succes hebben? Al leen als de mensen in hun dagelijkse doen en laten zich ook verantwoorde lijk voelen voor zinnig gebruik van schaarse natuurlijke hulpbronnen, meent dr. Von Droste. Men kan het werk met overlaten aan de overheid, internationale organisaties en groepjes burgers; uiteindelijk zal ieder indi vidu het zijne moeten bijdragen om het doel te bereiken. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto drieluik Fotografen lijken soms een beeijc op schilders. Dat zijn mensen, die in de gewone dingen om hen heen vaak bijzondere motieven zien. Onderwerpen, waar je meestal langs loopt zonder er op te let ten. Als ze in een schilderij zijn verwerkt, zie je pas hoe mooi ze zijn. Wat een schilder doet met zijn penseel, dat kunnen fotografen met hun kamera. Ze richten de lens op onderwerpen, die dikwijls heel alledaags zijn. Door de manier, waarop ze zo'n motief in beeld brengen, wordt het ineens anders en mooier. Dat kan gebeuren op verschillende manieren. Bijvoorbeeld door een bijzonder opname standpunt. Door een goede vlakverdeling. Of een knappe kleuren- kombinatie. En soms door een zich herhalend motief. De drie foto's, die in dit Stripverhaal zijn ver werkt, zijn een voorbeeld van wat je met dat her halen van een motief kunt bereiken. Wie bijvoor beeld een foto maakt van een vliegtuig in de lucht zal over het resultaat meestal niet tevreden zijn. Een foto van een heel eskader geeft wel een boei ender resultaat. Dat geldt ook voor de foto met de populieren: de vijf bomen en twee ponies zorgen er voor dat deze opname een "spanning" krijgt, waardoor je er met plezier naar kijkt. Nu is het wel zo, dat niet ieder motief bij herhaling zonder meer een goede foto oplevert. Daar is de man achter de kamera voor nodig, die - net als een schilder - van dat gewone iets bijzonders weet te maken Een moot voorbeeld daarvan is de derde foto: afwisseling in de herhaling van het motief is nodig om zo n harmonische beeldopbouw te krij gen. Maar dat is nu juist het aantrekkelijke van fo- drnhlfT1 ,r kreatief mee bezig is ontdekt, dat het steeds weer verrassend kan zijn.

Soester Courant | 1981 | | pagina 14