Zo gezien... Soesterberg zeer tevreden over woonomgeving Moskee in gebruik genomen Te kort ,,De Borg" dit jaar begroot op 161.000 gulden TANKEN 6.98 4.98 Echtpaar Balke 60 jaar getrouwd Diefstal en inbraken opgehelderd Vliegtuiglawaai valt mee: stam-baarn GOUDSE KAAS APPELSIENTJE HAMLAPPEN Sinaasappelen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Potje spontaan ZALMSALADE Woensdag 18 februari 1981 59e jaargang nö 26 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per haif jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag door GEHARDPAUL ALLEEN DONDERDAG JONGE KILO van 10.60 voor GEHELE WEEK LITERPAK slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGERE imet klein beentje) KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG De laatste Spaanse voor de hand en pers 25 voor Zie onze advertentie Bij de rondvraag bracht één van de vergaderende collega's het weinig originele idee naar voren om een cadeaupot te vor men, waaruit gelden geput zou den kunnen worden om de be droefden onder ons een teken van meeleven te (doen) bezor gen en de blijden nog méér op te vrolijken met een bloeme tje of iets anders dat zonder al te veel moeite bij de midden stand verkrijgbaar is. Tot nu toe sproten dergelijke werken van barmhartigheid slechts voort uit particuliere initiatie ven met als voorspelbaar ge volg dat bij ziekte voor de populaire medewerkers een be zoekregeling getroffen moest worden en dat de minder so ciaal begaafden niemand za gen. Na de lancering van het voor stel begonnen de moeilijkhe den echter pas goed, want bij welke gelegenheid geef je ie mand een cadeautje? Of hoe lang moet iemand krank zijn en doet de ernst van de on gesteldheid er ook nog iets toe Na veel geharrewar werd over eengekomen dat een perso neelslid toch minstens twee we ken ziek moest zijn wil hij een stoffelijke blijk van medeleven ontvangen. Wie wil profiteren van zijn eigen bijdragen moet dus ook bij ernstig letsel min stens 14 dagen in leven zien te blijven. Niéuwe problemen doemen op als de patiënt niet 14 dagen maar 14 maanden ziek blijft: je kunt tenslotte niet om de andere week de groenteboer met een bak fruit langs sturen. Een plant is in zo'n geval mis schien beter, want die gaat veel langer mee. Als iemand gaat verloven of trouwen krijgt 'ie ook wat. Een maatschappelijk geëngageer de free-lance medewerker bracht daarop naar voren dat verlovingen haast niet meer voorkomen en dat samenwo nen in dit geval gelijkgesteld zou moeten worden met trou wen. Toen de problematiek van het potbeheren ter sprake werd ge bracht kreeg ik zo langzamer hand het gevoel dat ik met stroop onder m'n schoenen liep, want echtscheidingen zijn ook al niet van de lucht en wat doe je daar dan mee? Ik voelde me langzaam onwel worden en zag in gedachten al een collega aan mijn ziekbed verschijnen die spontaan" een bloemetje meebracht. Mede namens de anderen. Toen de boekhouder voorstelde de aan de cadeau's te beste den bedragen te indexeren meende ik mij plotseling te herinneren dat ik nog een an dere belangrijke vergadering had, mompelde een excuus en verdween haastig door de zij deur. Vier jongens uit Soesterberg van respectievelijk, 16,17,21 en 23 jaar zijn vorige week door de politie aangehou den in verband met diefstal en inbra ken. Uit het verhoor bleek dat zij zich niet alleen schuldig hadden gemaakt aan het wegnemen van een drie-tal helmen bij een rijwielhandelaar uit Soesterberg. Ook bleek dat de jongens bij andere rijwielhandelaren, auto shops en auto's hadden ingebroken. Uit de autoshops en auto's werden radiocassetterecorders, boosters, hoofdsteunen en geluidsboxen wegge nomen. Vorig jaar werden door hen vijf brom fietsen en een racefiets gestolen. Een bromfiets werd door de politie in beslag genomen. De andere bromfiet sen werden in onderdelen verkocht. Ook de andere gestolen spullen werden verkocht aan in totaal zeven helers uit Utrecht, Zeist en Hoogland en waren afkomstig uit Soesterberg, Utrecht, Zeist, Soest en Woudenberg. ALLEEN DONDERDAG (Fraaie schotel, kant en klaar) van 9.95 voor VTAlii* Unrtiinii v.»n IImm len. „Iedereen wil betaald worden aldus Van Gelder. Hij hield de Stichtingsraad-leden voor dat het moeilijk is om te bezuinigen. Gebeurt dat op personeel en energie kosten, dan loopt de service terug; wordt de zaalhuur verder verhoogd, dan laten de gebruikers het afweten. Wat dat laatste betreft moet de groot gebruiker, de wijkvereniging Over- hees, al een stap terug doen. „Het wordt voor ons tè kostbaar", zei me vrouw Pappot namens de vereniging. Een probleem is ook dat de grote zaal zeker één dag in de week niet gebruikt kan worden omdat dan het koor van de participant, de Johannesparochie repeteert in de aangebouwde kerk. „We zullen daar iets aan moeten doen", zei Van Gelder. „Of de geluids isolatie zal verbeterd moeten worden, óf het koor zal gevraagd moeten wor den op de voor de verhuur minder in teressante maandagavond te gaan re peteren". Dat gebeurt nu op de woensdagavond en daardoor alleen al zouden er enige duizenden guldens aan inkomsten ge derfd worden. Overigens was er voor het nu lopen de jaar toch al sprake van een bezet ting van de zalen van tachtig procent. Gisteren heeft de echtgenote van de burgemeester mevrouw Schotten, het echtpaar H. L. Balke en D. Balke-Koreman bezocht en geluk gewenst met hun 60- jarige bruiloft. De heer en mevrouw Balke, 84 en 82 jaar, zijn uit Amsterdam afkomstig en vestigden zich 26 jaar geleden in Soest aan de Stadhouderslaan. De heer Balk is 50 jaar lang in dienst geweest van een bedrijf in Boschprodukten in Amsterdam, waarvan de laatste jaren als procuratiehouder. Het echtpaar Balke heeft geen kinderen. De officieel in gebruik genomen moskee voor Turken en Marokkanen in de voormalige Sint Jozefschool Onder grote belangstelling is vorige week vrijdag met het „vrijdaggebed" de moskee voor de Turkse en Marokkaanse geloofsgemeenschap in Soest officieel in gebruik genomen. Voor de Marokkanen is dit de eerste gebedsruimte. De Turken waren voorheen gehuisvest in de inmiddels afgebroken voormalige openbare mavo in de Kerkebuurt. Beide geloofsgemeenschappen getuigden ervan, dat zij de moskee, gevestigd in de voormalige Sint Jozefschool aan de Parallelweg, te danken hebben aan begrip en vertrouwen van de mensen in dit gastvrije land, zoals een van de sprekers zei. openbare mavo in de Kerkebuurt ter beschikking. Aan het verblijf daar kwam een eind, toen de oude school moest worden afgebroken om plaats te maken voor woningen. Het gemeentebestuur liet de buiten landers niet aan hun lot over, maar zorgde voor vervangende ruimte. Bij de gebedsdienst werd voor de Nederlandse bezoekers, onder wie de wethouder van cultuur, mevrouw Milly van Stiphout, en de raadsleden me vrouw N. Bommers, mevrouw A. van Gelder, mevrouw A. Greefhorst en mevrouw mr. E. Korthuis, een toelich ting gegeven. Na de dienst in de tot „Fatih Moskee" gedoopte gebedsruimte, volgde een druk bezochte receptie in het E.H.B.O- gebouw, naast de voormalige school, waarin de Turken de beschikking heb ben over twee schoollokalen en de Marokkanen over één. In 1974 werd het eerste initiatief geno men om de Turkse gemeenschap in Soest aan een eigen gebedsruimte te helpen. Vooral dankzij de inspanning van Ibrahim Gulik, voorzitter van de Moskee-commissie, en met steun van de Stichting Werkgroep Buitenlandse Werknemers Soest, hoefde men niet lang te wachten. Het gemeentebestuur stelde toen de ruimte in de voormalige Dankzij de medewerking van de ge meente en het bedrijfsleven, alsmede een gift van een bedrijf welke door oud burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften aan de -buiten landers ter beschikking werd gesteld, konden de Turken en Marokkanen in zelfwerkzaamheid de ruimte opknap pen en inrichten. Vrijdag was hét dan zo ver dat de Turkse vlag uit hing. Onder zeer grote belangstelling werden beide gebeds ruimtes voor de ruim 600 Turken en 20 Marokkaanse gezinnen in Soest offi cieel in gebruik genomen, tot grote vreugde van beide geloofsgemeen schappen. Meer dan de helft van de inwo ners van Soesterberg:, die be trokken zijn geweest bij een onderzoek naar de gevolgen van luchtvaartlawaai, zijn zéér tevreden over de woonom geving. Dit in tegenstelling tot de omwonenden van het vlieg veld Twenthe, waar slechts 29% dezelfde tevredenheid kent. Ook de omgeving van het vliegveld Volkel is redelijk te vreden, zij het dat men iets achterligt op Soesterberg. Van belang is daarbij uiteraard de frequentie van de geluidsbelas ting, die bij Volkel toch aan zienlijk minder is dan bij Twenthe en Soesterberg. Wel is het natuurlijk zo dat de ondervraagden het geluid van vliegtuigen het liefst kwijt zou den willen. Maar ook hier zijn de percentages verschillend: Soesterberg 55, Volkel 66 en Twenthe 81. Een verklaring daarvoor kan zijn dat er in Soesterberg relatief meer men sen wonen die een positieve in stelling hebben ten opzichte van het militaire apparaat. Deze toch wel opvallende cijfers zijn naar voren gekomen uit een onderzoek dat in 1976 gehouden werd (vóór de komst van de minder lawaaiige F-15) en waarvoor 876 personen ge ënquêteerd zijn, die in de nabijheid woonden van de militaire vliegbases Soesterberg, Twenthe en Volkel. Voor de geluidsbelasting werd daar bij uitgegaan van norm „Kosten Een heid" (K.E.), zoals deze in de jaren zestig werden vastgelegd door de com missie Kosten. Het nieuwe onderzoek heeft geleid tot. het gébruik van acht klassen van; geluidsbelasting in het .gebied, van 26 tot 75 ,{C.E. De éhquêtegesprekken vonden steeds thuis plaats en duurden ongeveer een uur. Boven de 40 K.E. lopen de bevindin gen voor de drie vliegvelden erg uit een. Mogelijke oorzaken daarvan kunnen zijn de omgevingsfactoren, die de gronddemping beïnvloeden, maar ook vlieg-operationele factoren zoals bijvoorbeeld circuitvliegen, dat bij de drie onderzochte vliegvelden niet in ge lijke mate plaatsvindt. Daarnaast kan de aard van de plaatselijke bevolking een rol spelen. Geldt de methode-Kosten nog steeds voor de grote burgerluchtvaart, vast gesteld is nu wel dat de bij deze methode behorende hinder-in dex voor de militaire luchtvaart niet optimaal is. Uit vergelijking van de diverse on derzoeken kan ook worden afgeleid dat de ondervonden hinder rond de bases Twenthe, Volkel en Leeuwarden ten opzichte van Schiphol bij gelijke geluidbelasting, veelal groter is. Soesterberg is wat dat betreft een gun stige uitzondering. Tijdens de enquête-periode, in augus tus en september 1976, waren op het vliegveld Twenthe vliegtuigen van het model NF-5 (Northrop) gestationeerd; op Volkel de F-104G (Starfighter) en op Soesterberg de F-4E (Phantom), de F-27 (Fokker-Friendship) en de Alouette (helicopter). Bij de berekening voor de vliegbasis Soesterberg is het verkeer met de Alouette niet in rekening gebracht, omdat er geen of slechts een geringe verhoging van de geluidbelasting zou optreden. De enquête strekte zich uit tot de wo ning en woomomgeving; tot de slaap- kwaliteit; het akoestisch milieu in het algemeen; het akoestisch milieu toege spitst op vliegtuiggeluid en tenslotte tot de samenhang tussen hinder, en geluidsbelasting. Zéér tevreden 44%. 'van alle ondervraagden (in. to taal 876 personen) is zeer. tevreden over de woonomgeving. Bij Twenthe is dat nog altijd 29%; bij Volkel 51% en bij Soesterberg zelfs 52%. Vrijheid, ruimte, natuur, rust en pret tige buurt waren belangrijke rede nen voor deze tevredenheid. Als onprettige kant van het wonen in deze omgeving wordt niet uitsluitend het vliegtuiglawaai genoemd, maar óók de slechte verbindingen (overal ver vandaan) èn het lawaai van het wegverkeer. De mate van tevredenheid wordt overigens mede bepaald door het type huis dat men bewoont (eengezinswo ning) en daar staat dan tegenover dat onder mensen die in een etagewoning of flat wonen, meer „ontevredenen" aangetroffen worden. Daarmee kan verklaard worden dat er bij Twenthe aanzienlijk minder tevredenen wonen, dan bij andere bases. Maar buiten dat alles noemt toch 43% van alle ondervraagden spontaan het vliegtuiglawaai als onprettig aspect van de woonomgeving. Anders gezegd: na onvrede met de woning en woon omgeving, is vliegtuiglawaai de voor naamste oorzaak dat men wil verhui zen. Bij Twenthe is dat het grootst, bij Volkel het kleinst. Op de vraag of men wel eens ge stoord wordt door vliegtuigen als men ingespannen bezig was, wordt door 34% geantwoord dat dit vaak of soms gebeurt. (Soesterberg 31%). De bezig heden waarop men meestal doelt zijn huishoudelijk werk, lezen en schrij ven voor ontspanning, studie of beroep. 46% zegt ook bij rusten of slapen door vliegtuigen gestoord te worden; Soes terberg 36%. De geluiden die door omwonenden vooral aan vliegtuiglawaai worden on derscheiden zijn: overvliegen, starten, landen en proefdraaien en in mindere mate het doorbreken van de geluids barrière. Starten, landen en proef draaien worden bij Soesterberg vaker genoemd dan,bij.de twee. andere ba-, ses. In de zomer heeft men ook meer last. van vliegtuiglawaai dan in an dereseizoenen. bi de concept-begroting van het dorps huis „De Borg" voor het nu lopende jaar, wordt het tekort geraamd op 160.980,89. In de begroting voor 1980 werd een verlies-saldo opgenomen van 79.400 gulden. De Stichtingsraad van het dorpshuis is bijzonder verontrust over deze gang van zaken en adviseert het stichtingsbestuur te streven naar een beter gebruik van de ontmoetings ruimte, de bowlingbanen en de bar. De beide laatste akkommodaties le verden het afgelopen jaar winst op; alle andere voorzieningen kostten geld. In de vorige week gehouden ver gadering van de Stichtingsraad, welke dit keer werd bijgewoond door de Stichtingbestuurders R. van Gelder en W. Verhart, werd de begroting uitvoerig besproken. Omdat de verliezen vermoedelijk niet lang meer aan de gemeenschap te ver kopen zijn, was men het eens met be stuursvoorzitter Van Gelder dat er op korte termijn iets zal moeten gebeuren om het dorpshuis beter te laten func tioneren in de Soester gemeenschap. Te veel, zo veronderstelde men, wordt De Borg in Soest nog gezien als een zalenverhuurbedrijf. Buiten dat is de hulp van vrijwilligers, waar men bij de start op rekende, erg tegengeval- Het bedrag van 75.000 gulden dat door de burgerij opgebracht moest worden, is bij lange na niet binnengekomen en er wordt niet verwacht dat het als nog gehaald wordt. „We moeten blijven hopen op toename van het gebruik. Lukt dat niet dan zal het gemeentebestuur moeten aan vaarden dat wat er nu aan mogelijk heden geboden wordt, voor Soest vol doende is. De consequentie daarvan zal dan ook aanvaard moeten wor den", aldus voorzitter Van Gelder. De Stichtingsraad was het met hem eens en kwam tot het eerder genoem de advies: opvijzelen van het gebruik van de ontmoetingsruimte, de bow lingbanen en de bar, zonder het dorps huis-idee geweld aan te doen. De ontmoetingsruimte staat gratis ter beschikking van verenigingen organisaties voor vergaderingen. „Mo gelijk", zo veronderstelde de Stich tingsraad, „zal er iets aan de sfeer gedaan moeten worden". Een betere aankleding zou wonderen kunnen ver richten. Het geld daarvoor moet dan wel beschikbaar gesteld worden en dat hangt weer af van de visie van het stichtingsbestuur en vermoedelijk ook van het gemeentebestuur dat „De Borg" als dorsphuis blijvend wil laten functioneren. LPG op de grens baarn-soest Torenlaan/Stadhouderslaan Telefoon 02155-13792

Soester Courant | 1981 | | pagina 1