Films met geluid met een stomme' camera FILMEN MET GELUID... weer een stapje verder! Filmen is kinderspel Amateurfilm wint het van de video De filmprojectie KNIPTIP Deze profeten zijn dan nooit aan huis geweest bij gezinnen waar men graag regelmatig de eigen films of die van anderen, en vaak ook gekpqhte speel- filmpjes of super-8, projecteert. Het vertonen van super-8 filmpjes om slachtig? Net zoals de tv. zijn vaste plaatsje in de huiskamers kreeg, vüuP men in de meeste woningen een flat kamers al gauw een vast plekje voor het filmdoek en de projector. Het filmdoek wordt vlak voor de over gordijnen aan het plafond bevestigd, en wie het zelfs dan nog teveel moeite vindt om het doek naar beneden te trekken, koopt een automatisch film doek dat na een druk-op-de-knop uit zichzelf omlaag komt. De filmprojector vindt dan zijn vaste plaats in een scheidingswand of wand- meubel recht tegenover het doek, laag genoeg om gemakkelijk bediend te kunnen worden, hoog genoeg om over de hoofden van het publiek heen zijn licht op het doek te werpen. Ideaal is het als projector en films in een afgesloten kastje staan: Kastje open, en projector en films staan dan be drijfsklaar bij de hand. Als platen speler en bandrecorder in hetzelfde wandmeubel hun* plaats hebben, krij gen stomme films automatisch een leuk, begeleidend muziekje mee en wordt de filmvoorstelling helemaal een feestje. De luidspreker zet men het liefst onder of achter het doek, maar er zijn film schermen in de handel met speciale ingebouwde filmluidsprekers. De draden naar de luidsprekers kun nen dan achter het wandmeubel(lïij- voorbeeld over de plint) heengeleid worden, zodat niemand erover strui kelt. Wie vlotte filmvoorstellingen wil ge ven, is in het voordeel als hij zijn films niet te korte titels meegeeft. Zo'n titel geeft niet alleen de film iets „echts" maar is ook handig om de projector- lens meteen goed scherp te stellen. Een projector op een vast plaatsje heeft weinig te lijden. Het projectorkanaal moet regelmatig worden schoonge- blazen van filmstof met een blaas- kwastje en een speciaal filmvenster- borsteltje. Aankoekend stof kan name lijk onherstelbare kabeltjes op de film veroorzaken. Met elkaar mag de filmvoorstelling iets meer werk geven dan het aanzet ten van een tv-toestel of videorecorder, Overlaad op een dia-avondje uw gas ten niet. Zo'n zestig dia's da's echt genoeg voor een avond. maar met film heeft men een groot beeld beschikbaar, en wie zijn huis kamerlamp van een dimschakelaar voorziet, geeft de voorstelling een heu se theatersfeer, een sfeer die géén tv-toestel kan bezorgen. Dat is het we zenlijke verschil tussen film en tv. Fijn dat dit verschil er nog steeds is. Handig bij het projecteren is. als de ..film-operateur" een vast schemer lampje bij de hand heeft als verlichting bij het verwisselen van de films of om snel storingen te verhelpen. Storing? Zet de projector meteen stil en contro leer of de kostbare film niet werd beschadigd. Zet daarna een andere film in om het publiek niet te lang te laten wachten, en repareer de bescha digde film later, als het publiek weg is, of tijdens de vertoning van de tweede •film. Voor wie zulk projecteren tóch nog te omslachtig is, brengen sommige fa brikanten daglichtscherm-projectoren op de markt, die als twee druppels water op tv-toestellen lijken. Film erin, druk op de knop: beeld! En geluid! Gordijnen dicht hoeft niet meer. Met een klein handigheidje zijn deze dag licht-projectoren toch ook weer te ge bruiken als gewone projector. praktische tips >W)jaaK fc voor fotografen W. ft «R in de vorm van jdMtaB.-...:., een foto-drieluik ®KBmmm> l Hebt u nog foto's uit uw schooltijd? Dan weet u hoe leuk het is om ze eens rustig te bekijken en na te denken over die onbezorgde en soms ook minder plezierige jaren in de klas. De school is voor veel volwassenen een ervaring uit hun jeugd, waar ze met weemoed op terug kijken. Daarom is het ook goed om, als u jonge kinderen hebt, aan die schooltijd goede aandacht te geven met uw fotokame ra. Akkoord, er wordt wel eens een zogenaamde "klasse-foto" ge maakt. Maar het is veel leuker om met de eigen kamera het echte le ven op de school en in de klas vast te leggen als een fijne herinnering voor later. En dat geldt in het bijzonder voor "de eerste dag". Een reportage van zo'n belangrijke dag uit het le ven van uw kleine begint natuurlijk op het school plein als ze aan de hand van haar moeder naar dat grote en onbekende gebouw stapt. Ze verlaat een vertrouwde wereld en komt in een nieuwe en vreemde omgeving. Dat wordt nog erger als ze ziet hoe haar moeder door de deur van de klas-ver dwijnt en haar alleen achterlaat. Het is een mo ment, dat voor zo'n jong mensenkind met emotie is geladen, zoals de tweede foto duidelijk laat zien. Maar gelukkig de grote overstap is gelukt: even later vermaakt ze zich kostelijk met een krijt je en een schoolbord, waarop ze zich mag uitleven. Zo'n reportage van "de eerste dag" kan nog wor den afgerond met een foto van het eind van de eerste schoolmorgen als ze naar buiten komt en daar tussen de wachtende ouders haar eigen moe der ontdekt. Het verhaal van dat begin van een lange reis langs vele schoolbanken leg het vast als een groot moment uit het leven van een kind. Aan het assortiment Super 8 films heeft Kodak een nieuw type toegevoegd. Met de nieuwe Kodachrome PS film is het mogelijk om aan „stom" opgenomen films in een later stadium geluid toe te voegen. Na ontwikkeling wordt deze film, die in een gewone cassette is ondergebracht, van een magnetisch randspoor en een balansspoor voorzien. Hiervoor wordt dezelfde techniek toegepast als voor de pruduktie van geluidsfilms. In kwalitatief opzicht is er tussen beide films geen onderscheid te ontdekken. Voor een flink aantal amateur-cineas ten heeft deze film grote mogelijkhe den. Degenen die het werken met een geluidscamera te veel rompslomp vin den, kunnen hun kant en klaar gemon teerde films toch via een geluidspro jector van geluid in de vorm van muziek en commentaar voorzien. Maar ook voor de bijna professioneel werkende amateurs heeft de nieuwe Kadochrome PS film voordelen. Veel van deze amateurs werken met aparte bandrecorders die zij synchroon met de camera laten lopen. Ook deze ama teurs brengen eerst na eindmontage het geluid op de film. Vanwege de bewerkelijke nabehande ling die deze films in het laboratorium ondergaan is de ontwikkeling voor Europa geconcentreerd in Frankrijk. Daarom is het niet ondenkbaar dat de ter ontwikkeling aangeboden films iets langer onderweg zullen zijn dan andere types. Beeld en geluid opnemen met de NIZO INTEGRAL. Het filmen met geluid heeft een wat moeizame start gehad. De camera's van het eerste uur waren wat plomp, niet zo eenvoudig te bedienen. Ze maakten zelf ook wat lawaai. Naast deze belemmeringen waren er ook misverstanden. Men meende dat een geluidscamera uitsluitend kon dienen voor het filmen met een geluids cassette. Men meende dat het een ingewikkelde techniek vergde, die ama teurs nauwelijks konden beheersen. Maar, ook hier deed de "chip" zijn intrede. Dat wonderlijk brokje "veront;* reinigd" kristal, dat een heleboel efectronica in een klein doosje vertegen woordigt. Het is de snelle vooruitgang in de electronica die de moderne geluidscame ra heeft mogelijk gemaakt. Als voorbeeld tonen wij u, in kort bestek, het laatste snufje op dit gebied. DE NIZO INTEGRAL. De Nizo Integral is een camera met een compacte bouw. Een toestel dat licht is, een stevig houvast biedt, nauwelijks camerageruis geeft en een lichtsterk kwaliteitsobjectief bezit. Meest opvallend kenmerk van deze nieuwe camera is dat de bekende draaiknoppen zijn vervangen door schuifschakelaars. Schakelaars die zo uitgekiend zijn geplaatst dat men ze al gauw "blindelings" leert bedie nen. Verkeerd instellen is nauwe lijks meer mogelijk. Bij het maken van reportagefilms van b.v. feestjes, barbecije's, ^spaöpqnamen, vakan ties enz. JiTffiVvöfÜljjk een belang rijk bluspuntr^'- Universeel bruikbaar. Hoewel de Nizo integral in wezen is gebouwd voor mensen met weinig technische kennis, zal het apparaat ook vele gevorderde amateurs aan spreken door de moderne vormge ving. Daarbij is het "uit de hand" filmen met dit toestel toch bijzon der stabiel door de schuin naar vo ren geplaatste handgreep en de uit klapbare schoudersteun. In deze camera kan men naar wens met gewone "stomme filmcasset tes" filmen, als met geluid. Bij de geluidsopnamen werkt de in de handgreep gebouwde richtmicro foon (nierkarakteristiek) perfect, ze is immers constant op het te filmen motief gericht?! Door een adapter is de microfoon ook "ouderwets" met een snoer aan de camera te koppelen. De camera combineert bedienings gemak aan kwaliteit in beeld en ge luid. DRIE TYPEN. De camera wordt geleverd in 3 ty pen, die allen in dezelfde fraaie vormgeving zijn uitgevoerd, gelijke technische eigenschappen bieden, maar wel verschillen in het zoombe- reik. Door de bekende fabriek van Schneider werden 3 makro-objectie- ven gebouwd voor elk type n.l. een 5x zoom f 1,1/2- 8-40 mm. een 6x zoom met f 1,1/2 7,5 -45 mm. en een 7x zoom f 1,1/2 7-50 mm. Veel filmtechnische mogelijkheden. Motorisch zoomen met behulp van een wipschakelaar op het toestel. Diafragmainstelling met hand en drukleets, voor in en uitvleie/s van zowel Beeld als geluid. Snèlheden 18 en 24 beelden alsmede een en- kelbeeld-automaat. Direkte aanslui ting voor b.v. recorder of platenspe ler op de camera mogelijk. Volauto matische regeling van de belichting en de geluidsoptekening. Alle be langrijke functies worden duidelijk in de zoeker aangegeven. Oud misverstand Het is een oud misverstand dat smal- filmen moeilijk zou zijn. Natuurlijk: als u een echte film wilt maken met vloeiende overgangen, met een goed lopend verhaal en een perfekt geluid, dat precies aansluit op de beelden, dan is er wel een bepaalde hoeveel- heid kennis nodig. Maar de vraag is: wilt u dat? Volgens het woordenboek is „kinderspel" een werkje dat gemakkelijk is. Het is ook: het spelen van kinderen. Wie over filmen praat, ontdekt dat de bei de betekenissen van dat woord bij het filmen vaak samenkomen, want filmen is inderdaad: kinderspel. De beste akteurs Daar komt bij, dat kinderen van natu re goede filmakteurs zijn. Ze „spelen" hun rol niet, maar zijn volkomen na tuurlijk. Dat zorgt er voor, dat zelfs de beginnende smalfilmer direkt al ge slaagde opnamen maakt. Filmpjes, die zo levensecht en boeiend zijn, dat familie en vrienden er met genoegen naar kijken. foto-film-foto-film-foto-film-foto Zal de film het verliezen van de video bij de Nederlandse consument? Dat is nog maar de vraag. Bij de opkomst van de televisie stelden bepaalde „profeten" vast, dat het nu wel afgelopen zou zijn met de amateurfilmerij. Niets bleek minder waar te zijn. Deze „profeten" zeggen nu: video is veel minder omslachtig dan het neerzetten van een filmprojector, ophangen van een filmdoek, neerlegen van allerlei kabeltjes... Herinneringen zichtbaar maken De meeste mensen filmen niet om een speelfilm te maken of ze beginnen daar pas mee als ze een stuk ervaring heb ben verkregen. Meestal filmen ze om dat, wat ze nu beleven, vast te leggen voor straks. Net als iemand die een logboek maakt van zijn leven: zo nu en dan wat gebeurtenissen vastleggen om later nog eens te kunnen zien hoe je er toen over dacht, hoe je er uit zag en wat er gebeurde. Losse frag menten dus van het leven van een mens of een gezin. Al die filmscènes vormen dan samen als vanzelf een ver haal, dat boeiend is voor jezelf, voor de familie, de kinderen en vrienden. Dat verhaal maken is alleen maar: zo nu en dan die filmkamera richten op de wereld om je heen. Zo bezien is filmen inderdaad zo gemakkelijk als kinderspel. Kinderen spelen De tweede betekenis van het woord vormt - zoals uit marktonderzoek blijkt - voor veel mensen het motief om te gaan filmen. Jonge kinderen gaan nog spelend door het leven. Veel ouders realiseren zich, dat die onbezorgde kin dertijd snel voorbij gaat. Dat de klei nen van nu straks ook volwassen zul len zijn. Daarom leggen ze de zorge loze jeugd van hun kind met de film kamera vast, zodat deze altijd zicht baar zal blijven. Het spel van een kind... het mooiste onderwerp om te filmen. Monteren niet nodig Ja maar - denkt nu iemand, die heeft gehoord dat je een film ook moet mon teren - het filmen zelf is dan wel ge makkelijk, maar hoe leer je die film ook goed te monteren? Het antwoord op die vraag staat hierboven: monteren is niet beslist noodzakelijk. Het is voor beginners best te doen want je leert het spelenderwijs. Maar ook losse spoeltjes kunnen worden ge- projekteerd; ze hoeven echt niet via montage tot een echte film te worden bewerkt. Wel is het aan te bevelen die spoeltjes met ruim drie minuten film even aan elkaar te verbinden. Dan kan de voorstelling beginnen. Meer dan kinderspel Natuurlijk vormt voor ouders of groot ouders het spel van de kinderen een dankbaar onderwerp. Maar filmen is méér dan alleen de jeugd van een kind vastleggen. Er gebeuren in het leven van een mens zoveel bijzondere din gen, dat het fijn is om ook die via de filmkamera te registreren. De vakan ties, een feest in de familie, een dag je uit met de kollega's... het zijn dank- bare onderwerpen om te filmen. Wie er mee begint ontdekt, dat je met de filmkamera op een heel persoon lijke manier het verhaal, dat elk jaar boeiender wordt en voor u en uw huisgenoten waardevoller is dan de meest kostbare televisie-serie. Omdat u er met z'n allen zélf de hoofdrol inspeelt.

Soester Courant | 1981 | | pagina 21