Heeft 't voor het zeggen in Knollendam Beste Narren en Narinnen Ook de Borrelbus rijdt weer Prins Henk I tussen de wielen ÉsbSSê? De oude en de nieuwe Prins Knollenkrant van woensdag 18 februari 1981 „Leg neer die bal" prins Karnaval als scheidsrechter. Prins Henk de eerste Het is U misschien nog niet opgevallen, maar neem van mij aan dat achter de schermen van de Soester Karnavalsvereni- ging „De Narre Knollen" alles weer bol staat van aktiviteiten. Karnaval 1981 is in aantocht en dus is het weer praten, vergaderen en werken tot in de zeer late uurtjes. Want zoals iedere geres pecteerde directie van een circus zijn hooggeëerd publiek de toezegging doet dat alles bij de première nog mooier en grootser zal zijn dan in voorgaande jaren, zo streven ook het bestuur van de Soester Karnavalsvereniging, De Prins en de Raad van Elf er naar dit jaarlijks terugkerende festijn onovertrefbaar te la ten zijn. Een opdracht en taak die inzet, onontbeerlijk enthou siasme en vooral tijd vraagt. Tijd mag dan in de tegenwoordige opvatting van vele mensen uitsluitend geld betekenen, wat de Narre Knollen en hun vrouwelijke aanhang betreft is tijd, als het om 't welslagen van een geslaagd Karnaval voor iedereen gaat, een zeer rekbaar begrip. Het Karnaval 1980 was nog maar nauwelijks voorbij of de voorbereidingen van opvol ger 1981 werd met eenzelfde enthousiasme en élan gestart. Je moet een Karnavalstik heb ben of een complete zot zijn om jaarlijks zoveel voor een ge meenschap op te brengen. Wie bij de organisatie van een Kar naval, zoals Soest 't kent, be trokken is heeft zowel het een als het ander. Daartoe behoort uiteraard ook de regefend vorst, wat 1981 betreft Prins Henk de Eerste, privé beter bekend als Henk SteuseL Keek met de ook nu nog steeds aan wezige pretoogjes op 21 april '37 in Hilversum voor 't eerst de wereld in. Een opmerkelijke Prins op 't eerste gezicht. Geen Soester van geboorte en nog maar 43 jaar oud. Buiten het Karnaval een ge respecteerd, soms ook gevreesd baasje. Toen hij schoenmaat 36 droeg een zeer verdienstelijk voetballertje bij enkele gerenom meerde Hilversumse voetbal verenigingen, tegenwoordig K.N.V.N.-fluitist die qua capa citeiten tegen de hoofdklasse van het amateurvoetbal aan leunt. Zijn trouw aan zijn hob by voetbal loopt synchroon met zijn trouw aan zijn vak: de ijzer- en gereedschapshan- del. Na de Mulo-jaren als broe kie begonnen bij de Hilversum se fa. van Wetering, daarna sinds vele jaren deskundig be drijfsleider bij de fa. Gielen in de Van Weedestraat. Heeft nooit moete met deze zakelijke transfer gehad, want de nieuwe Prins Karnaval is er een zon der kapsones en beschikt over een aanpassingvermogen dat hem tot een graag geziene en geho.orde gast maakt- De Soes ter K&rnavalviérders die hij niet kent zijn op de vingers vin éen hand té* tellen. Dat heeft dan weer te maken met het feit dat Soest op Hilversum se Henk ook in zijn jonge ja ren, als het om het vieren van Karnaval ging, altijd grote aantrekkingskracht heeft uit geoefend. En daarmee is tege lijkertijd dan weer eens vast gesteld dat ook de vroege or ganisatoren van dit gemeen schapsfeest hun feestelijke za ken met Karnaval goed voor elkaar hadden. Toen en nu, er is niets mee miszegd wanneer wij de nieuwe Prins een gezel lige feestvierder van huis-uit noemen. Het is tenminste één van de eigenschappen waar over men dient te beschikken om als Prins het de mensen naar de zin te maken. Zelf zegt Niet meer en niet minder, maar dit is Prins Henk de Eerste hij daarover: „Karnaval is een feest waar je mensen ont moet die de dagelijkse zorgen van het leven eens van zich willen afzetten. Ze willen weer een tijdje schik in het leven hebben. Daar zijn ze naar op zoek en dat willen wij, bestuur, Prins, Raad van Elf en ieder een die bij voorbereiding en uitvoering betrokken is, ze pro beren te bieden. Soest heeft op het gebied van feestvieren een uitstekende reputatie. Je hoeft de namen van Prinsen als But- zeiaar, Bosman en Hilhorst maar te noemen en iedere rechtgeaarde Karnavalvier- der weet waar ik het over heb..." Wat dat betreft zal het voor Henk de Eerste niet een voudig zijn in de voetsporen van zijn gewaardeerde voor gangers te treden. Anderzijds, hij heeft de kunst van Prins zijn een aantal jaren kunnen afkijken. In de ruim tien jaar dat hij nu in Soest woont maak te hij ook reeds deel uit van de de Raad van Elf. Deed dat op een wijze zoals dat van een goed Raadslid mag worden verwacht en dus lag het voor de hand dat hem vroeg of laat de eervolle benoeming tot Prins te wachten zou zijn. Echtgenote Ellen en dochters Yvette en Claire delen, ieder op hun eigen manier, in de eer volle onderscheiding die in 1980 toch nog onverwacht een feit werd. Negen maanden na zijn verkiezing zegt Prins Henk de Eerste„Toen de uitslag be kend was ben ik toch geschrok ken. Eerlijk gezegd had ik het niet verwacht. Wanneer het dan toch zo uitkomt is het on sportief je terug te trekken. Daarmee zou je de mensen die voor je gestemd hebben teleur stellen. Thuis gekomen heb ik mijn vrouw wakker gemaakt en met enkele supporters als aanmoe digend gezelschap het.Prinse lijke" feit bekend gemaakt. Ze stond er zeer positief tegen over. Neem van mij aan dat zoiets zelfs voor een Prins heel mooi is meegenomen. Heel klein feestje gebouwd en ver volgens mij op mijn taak gaan voorbereiden. Het is tenslotte geen kleinigheid waaraan je gaat beginnen. Je krijgt toch een groot stuk verantwoording. ïn de loop van de tijd is mij duidelijk geworden dat ik die verantwoording aan zou kunnen. Dat is in de eerste, misschien wel enige plaats, te danken aan de fantastische medewerking die ik van ieder een krijg. Niet alleen het be stuur en de Raad van Elf, het zijn ook hun fantastische vrou wen die met hart en ziel pro beren er iets geweldigs van te maken. Denk er aan dat er iets voor komt kijken om Karnaval voor iedereen te laten slagen. Wij beginnen met het Karnaval voor de gehandicapte kinderen van Eemeroord, en vanzelf sprekend ook het Karnaval voor de bejaarden. Persoonlijk zijn dat voor mij de absolute hoogtepunten van het feest. Kinderen blij en gelukkig zien, zeker wanneer ze gehandicapt zijn, is soms ontroerend. Be jaarden van de stoel krijgen en zien dansen en springen is fantastisch. De animo van oudere mensen om nog eens een keertje zot te doen en kind te zijn wordt jaarlijks groter. In 1980 hadden wij er zo'n 800 in de tent. Wanneer wij weer mogen rekenen op eenieders medewerking dan zie ik het in 1981 nog drukker worden. Van mij mag het, het gaat er toch maar om dat je plezier hebt. Dank zij de financiële mede werking van het Soester zaken leven zijn wij in staat alle be jaarden per touringcar af te halen en thuis te brengen. Zo'n service is zelfs in steden waar Karnaval langer dan in Soest een traditie is onvoorstelbaar. Wat ons betreft ook weer een bewijs dat wij van Karnaval een werkelijk gemeenschaps feest maken. Niet een feest voor mensen die zich uitslui tend thuis voelen in bepaalde maatschappelijke hokjes. Een feest voor iedereen, oud en jong, arm en rijk, dominee, pastoor, kantoorbediende en arts, huisvrouw en typiste". Het is duidelijk: als het aan de aanvoerder van De Narre Knollen ligt mag niemand tij dens de Karnavalsdagen 1981 zich afzijdig houden. Tenslotte heeft een betrekkelijk gering aantal mensen kosten nog moeite gespaard om er voor ve len iets bijzonders van te maken. En wat de kosten betreft, ook daarover heeft Prins Henk de Eerste een uitgesproken oor deel: „Het sprookje dat Kar naval een feest is dat handen vol geld zou moeten kosten is allang verleden tijd. Als het feest alleen maar bestaat uit het drinken van bier, ja dan ben je snel een schep geld kwijt. Of je dan werkelijk ple zier hebt? Ik geloof dat het zo is dat je het een kunt doen en het ander zeker niet moet la ten. Waarvoor gaan wij anders straks zingen, dansen en hos sen? Evenmin is het waar dat een Prins Karnaval wordt ge acht over de nodige kontanten te beschikken teneinde zijn verplichtingen te kunnen na komen. Iedere hobby kost geld, ook de mijne, maar dan gaat het wel om een bedrag, uitge smeerd over een jaar, dat ie dereen kan opbrengen. Zo doen wij dat in Soest. Zo hoort het ook te gebeuren, anders heeft de benoeming van een Prins Karnaval in de eerste plaats iets te maken met de inhoud van 's mans portemonnee". Nog even en Karnaval 1981 gaat in alle hevigheid losbar sten. Prins Henk de Eerste zal het er druk mee krijgen. Gelukkig weet hij zich ge steund door adjudanten die, als het om het vieren van Kar naval gaat, ook van de hoed en de rand weten. Hans van Breukelen en Jan Beijer zijn door Prins Henk de Eerste dit jaar voor dit eervolle ambt opgeroepen. Wat staat het suk- ses van Karnaval 1981 nog in de weg? Volgens mij kan geen zee te hoog en geen windkracht te sterk zijn. Wanneer alle zotten voldoende leut naar de Knollenburcht meenemen dan zal Karnaval 1981 opnieuw een feest worden zoals wij nog nooit hebben ge had in Soest. JAN LEYENDEKKER. Vorig jaar dinsdagavond 12.00 uur sluiting van het Soester Karnaval staande op de kist waarin Krelis on ze Soester Karnavalsmascotte werd hegravenwas het mij als Prins Jan I gegeven om uit te roepen: In Soest hebben dit jaar 5000 Narrinnen en Narren Karnaval gevierd. Slechts 5 daarvan wisten niet dat Karnaval een feest is van Leut Gein en echt jezelf zijn. Nu februari 1981 met onze Prins Henk I en zijn Raad van Elf voorop hebben wij ons als doel gesteld met tenminste 6000 Knollendammers een Karnavalsgebeu ren over Knollendam te laten losbarsten dat zijn weer ga in de wijde omtrek niet kent. Met een optocht waar steeds meer belangstelling voor is, met voor het eerst een Groots opgezette echt Zuid Amerikaanse karnavalsavondwaarvoor wij een echt Braziliaans orkest van 11 personen hebben aange trokken, de altijd weer leuke kindermiddag, onze Be roemde Zondagavond, nader commentaar overbodig, met op Maandagmiddag onze wat oudere Knollendam mers en s avonds de jeugd met Radio Veronica. Vanaf april 1980 is het bestuur van de Narre Knollen met zijn medewerkers druk doende geweest dit alle maal te organiseren, en daarom spreek ik de wens uit, dat wanneer op dinsdagavond 3 maart om 2lf.00 uur oze Prins Henk I de sleutel van Knollendam weer te rug overhandigt aan onze Loco Burgemeester, de heer Plomp, hij kan uitroepen: Het Karnaval 1981 is geslaagd en iedere Knollendam- mer heeft begrepen dat Karnaval een Feest is van Leut en Gein en in deze wereld eens echt jezelf zijn. Jan Hilhorst Voorzitter. Het devies „Glaasje op, laat je rijden" staat ook bij de Narre Knollen hoog in het vaandel. Daarom is er met behulp van een financiële bijdrage van het Soester bedrijf Foxboro N.V. een busdienst geregeld die, zowel op zaterdagavond als zondagavond, aan het einde van het karnavalsfeest de feestvierenden naar huis zal rijden. Omdat de Knollenburcht tóch enigszins „buiten Soest" gele gen is zal van deze dienst naar verwachting weer goed ge bruik gemaakt worden. De bus vertrekt na afloop van het feest (02.00 uur) en volgt de bus routes door geheel Soest. Tot uw dienst... Voor het vervoer tijdens de karnavals dagen is Prins Henk I een auto be schikbaar gesteld door Auto-Smeeing uit Soest. Zo zal prins Henk zich opti maal kunnen bewegen van evenement naar evenement tijdens het drukke weekeinde van de 28e februari en 1, 2 en 3 maart. Op zaterdag zullen er naast zijn hof auto" nog twee wagens klaar staan, om het gemeentebestuur te rijden naar de Knollenburcht te Soest- duinen. Een „hoffelijk gebaar" van Auto Smeeing. Op de foto overhandigt de heer Jan Smeeing de sleutels van de hofauto aan de particuliere chauffeuse van prins Henk I.

Soester Courant | 1981 | | pagina 27