„Molenschot" kreeg nieuwe badruimte Subsidieverordening valt slecht in welzijnsveld Chaton Chaton Aktie Gast aan Tafel Shell helpt de autokosten laag te houden Cloffy kinderkleding UNIEKE GELEGENHEID Tot uiterlijk 28 februari Voor alle RIJBEWIJZEN GESLOTEN juwelier buitenlandse reiskollektie 30% onder de normale winkelprijs liggen. 3~__i juwelier Open Dag Prins Willem Alexander school -BANDEN- ROMAX UITLATEN Nu met eet Klaar terwijl u kijkt -RÉPARA TIE S- Shell Quick Servicebedrijf „SMITSWEG" Uw succes is onze reclame!!! Autorij- en Verkeersschool I Soester Courant van woensdag 18 februari 1981 Fofo: lierman van Dam Bij de officiële opening van de nieuwe badruimte met huiskamer in het bejaardencentrum Molenschot demonstreerde één van de koks hoe de bejaarden het bad in worden geholpen Vorige week is in het bejaardencentrum Molenschot de nieuwe badruimte met huiskamer officieel geopend, door de wethouder van maatschappelijke en sociale aangelegenheden, mevrouw Milly van Stiphout-Croonenberg. Eén van de koks demonstreerde hoe de bejaarden het bad worden ingehol- pen. De installatie die daarbij gebruikt wordt werd bediend door de directrice mevrouw E. E. Fisscher. Vice-voorzitter de heer J. A. Luyf verwelkomde de vertegenwoordigers van de provinciale inspectie, de ker ken, de Nederlandse Centrale tot Huis vesting van Bejaarden waarvan Mo lenschot deel uitmaakt, zusterinstel lingen en een aantal doktoren. Hij was zeer verheugd over de totstandkoming van de nieuwe aanvulling op de zieken afdeling. Mevrouw Fisscher zei in haar toe spraak dat de nieuwe badruimte en huiskamer gezien moeten worden als een aanvulling op de ziekenafdeling van het bejaardentehuis Molenschot. Het gemis van een huiskamer op de ziekenafdeling werd steeds meer ge voeld omdat voor mensen die niet zó ziek zijn dat ze in bed moeten blij ven. een dergelijke ruimte gewenst is. De directie nam het aanvankelijk ini tiatief van het personeel over en ten slotte ging het bestuur akkoord met de realisatie. Het zal voor de zieke bejaarden voort aan niet meer zo'n probleem zijn om naar de ziekenafdeling te gaan, omdat zij nu weten dat men daar een ge zellige huiskamer ter. beschikking krijgt. Ook zal het baden minder pro blemen geven door de grote ruimte en de installatie die het de bejaarden gemakkelijk maakt een bad te nemen. De oude badruimte was uitsluitend af gestemd op actieve oudere mensen. Als het echter zieken betrof deden zich vaak problemen voor. De heer Hugenbrink dankte namens de bewonerscommissie het bestuur, de di rectie en het personeel voor hun inzet die de totstandkoming van de badruim te tot gevolg had. De leden van de commissie Welzijnsplanning, een commissie waarin de gemeenteraad niet vertegenwoordigd is, zijn verontrust en ook verbaasd over het concept van de algemene subsidieverordening van de gemeente. Verontrust omdat door de vaststelling van deze verordening vermoedelijk een groot stuk particulier initiatief zal gaan verdwijnen en verbaasd omdat het een vergroting van de bureaucratie gaat betekenen. Alhoewel men overtuigd is van de goede bedoelingen van de overheid, vindt men in meerderheid toch dat er sprake is van een tè ver gaande betutteling. Een minderheid acht het echter incorrect de overheid niet het vertrouwen te schenken, dat men anderen zo zonder meer wil geven. Wel is men unaniem van mening dat de verordening voorzien moet worden van een handleiding, waardoor de toepassing'doórzichtiger wordt. In de: vorige week gehouden vergader ring van de commissie sprak mevrouw W. A. C. van Luyn het algemeen gevoel van onbehagen uit. Naar haar mening zal door de verordening het starten van nieuwe initiatieven erg moeilijk wor den. ,,En dat in een tijd dat er zoveel mensen zijn en nog meer gaan komen, die niet meer deelnemen aan het ar beidsproces", aldus mevrouw Van Luyn. Mensen juist, die om hun lege tijd te vullen hun capaciteiten, óók op be stuurlijk niveau, graag willen benut ten. De overheid moet daar blij mee zijn wat dan niet blijkt uit de verorde ning. „Als je te maken krijgt met deze verordening, dan zal je de lust wel eens kunnen vergaan", aldus mevrouw Van Luyn, die meent dat er practisch geen mogelijkheid meer bestaat om spontaan te handelen. Zij zei dat jam mer te vinden voor de mogelijke ini- RESTAURANT van den Bnnk Soesterbergsestr. 122 Soest Tel 02155-12706 Van 22 februari tot 3 maart zijn wij tiatiefnemers maar ook voor de sa menleving. ,\Ik denk niet dat er veel bekwame mensen zullen zijn, die wil len fungeren als een soort onbezoldigd ambtenaar, werkend onder toezicht van een echte ambtenaar". Mevrouw Van Luyn doelde daarmee op de in de verordening' vastgelegde bepa lingen waaraan een instelling of ver eniging moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen. De verordening betekent volgens me vrouw Van Luyn een vergroting van de bureaucratie, „een verschijnsel dat mag geiden als de dood voor de demo cratie", terwijl er naar haar mening juist gedecentraliseerd moet worden om meer te democratiseren. Zij be treurt het dat de opstellers van de verordening dat niet onderkend heb ben. Zij raadde de gesubsidieerden aan goed in de gaten te houden of de eigen identiteit wel gewaarborgd kan blij ven. Bezwaar zei zij te hebben tegen de in de verordening ingebouwde controle vooraf. Die kon ook achteraf plaats vinden. „Wie buiten zijn boekje is gegaan krijgt dat dan wel te horen en als het te gek is gebleken, dan hoort hij ook wel welke maatregelen volgen op dat onzorgvuldig handelen". Het bezwaar van niet-uit-de-voeten kunnen van besturen zou daardoor al een heel stuk zijn teruggebracht en bovendien, zo meende mevrouw Van Luyn, zou dat wel enige ambtenaren uitsparen. Zij verzette zich worden het feit dat practisch voor alles eerst toestemming Door opheffing van onze kunnen wij U tot eind februari hieruit artikelen aanbieden die De kollektie omvat: gouden sieraden - briljant sieraden - horloges met briljant - parels Burg. Grothestraat 13-SOEST-Tel. 02155-23271 zal moeten worden verleend, waardoor bestuurders geen kant meer uit kun nen. „Wat zullen b. en w. en hun ambtenaren uitsparen. Zij verzette zich tegen het feit dat practisch voor alles eerst toestemming zal moeten worden verleend, waardoor bestuurders geen kant meer uit kun nen. „Wat zullen b. en w. en hun ambtenaren het druk.Jtnjgpn ^n wat zullen ze;'vaak be'siissirigën 'moeten nemen over zaken, waar ze eigenlijk geen verstand van of geen inzicht in hebben". „Wie zich in dit werk tegen alles wil indekken, wie geen énkel risico wil lopen, wie geen vertrouwen durft te geven, maakt een kostelijk stuk sa menleving zo dood als een pier, omdat hij het particulier initiatief verstikt", aldus mevrouw Van Luyn. Van de lange-termijnplanning dacht zij dat het koffiedik-kijken wordt. Wel zei zij uit te willen gaan van de veronder stelling dat alles met de beste bedoe ling is gedaan, maar de geest die uit de verordening spreekt is naar haar me ning niet goed. „Misschien is men een beetje bedrijfs blind geworden en heeft men zich niet gerealiseerd wat de uitstraling op het terrein zou zijn, dat deze verordening bestrijkt", aldus mevrouw Van Luyn. Zij zei tenslotte ook de stijl van de verordening te betreuren („niet erg vriendelijk") en zij sprak de hoop uit dat het ontwerp alsnog „een grondige face-lift" zou ondergaan. Steun Het merendeel van de commissie was het eens met mevrouw Van Luyn. De heer W. Huiserzei wel overtuigd te zijn van de goede bedoeling, maar hij vond het geheel wel „een stuk betutteling". Overleg is naar zijn mening nodig, maar of dat zo onvriendelijk moest worden vastgelegd, waagüé hij te be twijfelen. Onjuist is het ddt alle ver antwoordelijkheid bij b. en w., komt te liggen. „Het particulier initiatief'heeft recht op steun van de,overheid, met behoud van eigen verantwoordelijkheid", al dus de heer Huiseri De heer B. C. A. Nicolas liet een critisch geluid horen. Hij vond dat men het vertrouwen, dat men geneigd is te schenken aan het particulier initiatief, ook aan burgemeester en wethouders moest geven. „Iedereen weet dankzij deze, verorde ning precies waar hij aan toe is", aldus de heer Nicolas. Niet iedere initiatief nemer komt automatisch voor subsidie in aanmerking. Daar stond de mening, van de heer E. A. Banki tegenover die; vond dat de overheid de subsidié'alk machtsmiddel gebruikt. Huiser Voegde daaraan toe dat de verenigingsbesturen „onder cu ratele gesteld" worden. Daarna ging men oyer tot dp artikelge- wijze behandeling vénde\verordening. Bijzonder lang werd stilgestaan bij de onderscheiden subsidie vormen, waar over veel onbegrip bèstond;( Volgende week woensdag 25 februari zal er op de openbare lagere school Prins Willem Alexander, Beetzlaan 48 een open dag worden gehouden. Deze Open Dag is speciaal bestemd voor ouders, wier kinderen in augus tus a.s. voor het eerst naar de lagere school gaan. Om een indruk te krijgen van de school, de leerkrachten en het te vol gen onderwijs, zijn ouders met hun kinderen op deze dag van harte wel kom tussen 9.00-12.00 uur. 155-12nu 89, 155-13nu 97,50 165-13nu 99, Prijzen zijn incl. B.T.W. en montage. alle merken 10.000 km beurten remrevtsles kleine servicebeurten erkend BK LPG inbouwstation op alle reparaties Bovag garantie A. J. Zwiers - Weegbreestraat 54 - Soest - Telefoon 17658 P.S. BENZINE TANKEN MET 4 Cent korting (maar dat wist u al De voorjaarszomercollectie van kinder kledingzaak Cloffy. De overschakeling van het winter naar het zomerseizoen is altijd een feestelijk gebeuren. Geruime tijd voordat er echt sprake is van 't voorjaar, is deze sei zoenwisseling merkbaar in de modezaken. Er zijn nieuwe trends, nieuwe kleu ren en dus nieuwe mode te zien. Dat geldt uiteraard ook voor kinderkleding. De voórjaars-zotiièrkollektie van dé Cloffy kindérkledingzaak, Van Weede- straat 8, is zo langzamerhand kompleet. Voor kinderen in de leeftijds klasse van 6 t/m 16 jaar hangt er een fijne kollektie goed drakgbaré leuke èn betaalbare kleding van hoge kwaliteit. Kleding die tegen een stootje kan, makkelijk wasbaar is en waar kinderen zich prettig in voelen. De zomermode is in 4 thema's onder verdeeld: school (college), safari, Na- vy en Sport. Thema school Sportief en funktioneel zijn de richt lijnen voor de schoolkleding van onze jeugd voor zomer 1981. Onder dit the ma vallen: tuinbroeken en jeans in denim en rib. Sweaters in uni kleuren en met opdruk, T-shirts en polo-shirts. Jacks in kontrasterende kleuren met badstof gevoerd. De meisjes dragen in dit schoolthema naast bovengenoemde kleding roman tische bloesjes gekombineerd met jeans, jeansrokken en gerimpelde wij de rokken. Ook de collegelook (engels) en als 't uit Amerika komt Prep (jongens) of Preppy (meisjes), valt onder 't school thema, maar heeft een klassieke rich ting met blazers (ongevoerd), plooi rokken, spencers en V-halstruien. Thema Safari In dit thema vinden we leuke kombi- naties met variaties op tropenkle- ding, zoals bermuda's, wijde shorts en broeken met opgestikte zakken. T- shirts en sweaters met grote safari afbeeldingen en polo-shirts zijn uit dit thema niet weg te denken. Voor meis jes zijn er dan nog de safari-rokken en broekrokken, „blote" jurkjes en topjes. Thema Navy Naast het safari-thema zult u veel kle ding zien in de maritime sfeer, dus alles wat maar met de zee en het wa ter te maken heeft. De broeken zijn van boven wijd en lo pen nauw toe. Er zijn leuke jurkjes met matrozenkragen en bloesjes, sv/eaters en shirts met maritiem-apli- katies. De jacks zijn kort en samen met de parka gevoerd met badstof. Er dient nog vermeld te worden dat onder het thema Frou-Frou voor meis jes die zo nu en dan in 't broeken tijdperk weer als meisje gekleed willen zijn, jurkjes met streepjes, bloeme tjes, biesjes, knoopjes en broderiekant in de winkels hangen. Thema Sport Waarschijnlijk het belangrijkste the ma van de zomermode 1981. In dit thema vinden we afleidingen van sportkleding in felle kleurkombinaties. Zoals het trainingspak, waarop een groot aantal variaties is gemaakt, als mede de trainingsoverall, de korte broek, sweaters met applikaties, num mers en namen en natuurlijk T-shirts en polo's. De trainingskledingstukken en met name de sweaters en soms een broek zijn plaatselijk verdikt en doorgestikt. De jacks zien er sportief uit en zijn met badstof gevoerd. In dit sportthema zitten vele mogelijkheden en we mo gen ook het trainingsvest met of zon der capuchon niet vergeten. Ook helemaal in deze sportieve stijl zijn de T-shirtjurkjes, polojurkjes of sweaterjurkjes met lange of korte De vier thema's zijn in de kinderkle ding kollektie van Cloffy goed verte genwoordigd. Een vrolijke kollektie voor die misschien wel heel mooie zomer '81, hangt voor de jeugdige kon- sument klaar bij Cloffy, Van Weede- straat 8, Soest. A.N.W.B. -|*/f -J F.N.O.P ERKEND ItJ.» JL A.rÖ VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 Wat kan ik er zelf aan doen? Een veel gehoorde opmerking als de problemen in de derde wereld ter sprake komen. Ruim honderd veertigduizend Neder landers hebben het antwoord op die vraag gevonden door zich aan te slui ten bij de aktie Gast aan Tafel van de Novib. In deze aktie wordt een mo gelijkheid geboden de betrokkenheid bij de problemen van de mensen in de derde wereld tot uitdrukking te brengen. Onder het motto „help de armoede de wereld uit". De aktie Gast aan Tafel biedt de moge- lijkheid voor 40 cent per dag een be- woner van de derde wereld tenminste één maaltijd te garanderen. De aktie bestaat nu ruim vijftien jaar en ver- heugt zich in een nog steeds groeien de belangstelling. Na aanvankelijk uit sluitend op de direkte voedselhulp te zijn gericht is het projektdoel de laats te jaren aanzienlijk uitgebreid. Projek- ten die te maken hebben met de pro- duktie en het gebruik van voedsel, met landbouwonderwijs, cursussen over voedsel en hygiëne, veefokke rijen, "schbondïdhkW&tèmiprzienin- gen enz. Ook is al een vetdere uit breiding merkbaar naar het géheel van basisbehoeften waaraan "het in de derde wereld zo vaak ontbreekt: voed sel, kleding, gezondheidszorg en onder wijs. Al deze projekten zijn gericht op de allerarmsten en geven hen zicht op een blijvende verbetering van hun noodsituatie. In Nederland wordt het werk van de aktie gebruikt om personen en groepen aanknopingspunten te bieden voor de kennismaking met de vraagstukken die in verband staan met ontwikke lingssamenwerking. Gast aan Tafel laat zien dat projekten de mogelijhe- den bieden om met kleine aanzetten een drempel naar ontwikkeling weg te nemen. Uit beter begrip voor de pro blemen ontstaat samenwerking tussen de mensen daar en hier die niet al leen moet bijdragen tot bevrijding van honger maar ook van de afhankelijk heid van hulp van elders. Per jaar worden ongeveer 150 projekten met Gast aan Tafel-gelden gesteund; van ossentractie in de Centraal Afrikaan se Republiek en een trainingscentrum voor boeren in Peru tot een cursus voor maatschappelijke werkers in Ethiopië en landbouw- en veeteelt- projekten in Papua Nieuw Guinea. Alle inlichtingen over de aktie Gast aan Tafel: Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag, tel.070-624081. Giro 100200 t.n.v. aktie Gast aan Tafel. Met Cloffy gaat alles beter. Touwtjespringen in je nieuwe polojurkje in mooi streepdessin, ook in uni. Met canvas riem en witte kraag. Voor alle Cloffy meisjes. (DE STER) VAN WEEDESTRAAT 8 - SOEST

Soester Courant | 1981 | | pagina 3