Kamer van Koophandel gaat verhuizen 50 jaar geleden in Soest Mooie Filmvoorstelling Hans en Grietje Oecumenische J ongerendienst in Joanneskerk De Rien Poortvliet- tentoonstelling in Slot Zeist tot en met 15 maart verlengd MOOIERE KLEURENFOTO'S D'66 - Soest wil regeringscoalitie met PvdA en VVD Veertig maal De Kleine Gids JOS IWORTMANN E- Gehannes... voor kinderen op BB Effl 0 BS van oosten f arteïgrevHi-:» Spreekuur directeur gemeentewerken OPEN HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? DE VRIES SOEST Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray De nieuwe „zonnige' kollektie is binnen! <3 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser Woensdag 25 Februari In da Rambrandtiaal Vertoond zal worden: Naar bat bekende sprookje van Babr. Grim. 20 Februari 1931 Dixiaansche Rijmen Geaachte Hannes Ongedurige nachtelijke bezoeker A.ïfi WEERD Gestolen goed gedijt niet Schade in gekraakte woning 7 Soester Courant van woensdag 18 februari 1981 7 'tW- ÊMdAwu. (ImMiUu. Sm w Begin 1982 zal het kantoor van de Ka mer van Koophandel verplaatst wor den naar het Amersfoortse Stations plein. Met het aankopen van een ge deelte van het in aanbouw zijnde pro ject „Aen den Bergh" (voormalig ho tel Monopole) van bouwonderneming Heilijgers BV, is voor wat de knellen de huisvestingssituatie van de K.v.K. betreft het einde nu in zicht. Het con tract hiervoor werd op 27 januari j.1. door de voorzitter van de Kamer, Chr. Karelse, ondertekend. Reeds vier jaar geleden werd door de Kamer een commissie ingesteld die voor de huisvestingsproblematiek een oplossing moest zoeken. Daartoe werd een pakket van eisen opgesteld. Het resultaat was een programma dat 1000 km2 kantoor ruimte omvatte inclusief bijzondere voorzieningen zoals vergaderaccom modatie, een kluis, twee tot maximaal drie bouwlagen, centrale ligging, goede bereikbaarheid, voldoende parkeervoorzieningen en vooral „ei gendom". Aan deze eisen wordt nu vol daan. Gedurende de vier jaar dat de commis sie functioneerde, hebben overigens diverse mogelijkheden de revue gepas seerd. Een van de bestudeerde loka- ties was een gecombineerde bouw van de K.v.K. met de geplande uitbreiding van de polikliniek „De Lichtenberg" aan het Stadhuisplein (voormalig poli tiebureau). De termijn van realisatie en de twijfel omtrent de geprojec teerde ondergrondse parkeergarage aldaar, maakten het voor de Kamer noodzakelijk naar alternatieven te blijven uitzien. Dit alles heeft er nu uiteindelijk in geresulteerd, dat aan het Stationsplein ca. 1000 m2 door de K.v.K. in eigen dom is verkregen. Ruim 860 m2 verdeeld over begane grond en le verdieping en zo'n 100 m2 archiefruimte in de kelder. Daar naast krijgt de Kamer de beschikking over 20 parkeerplaatsen. De noodzaak om naar ruimere huis vesting om te zien ontstond reeds geruime tijd geleden door het snel toe nemend aantal taken van de K.v.K. In voering van het Verenigingen- en Stichtingenregister, uitbreiding van de handelsvoorlichting, voorlichting over subsidie- en kredietmogelijk- Wij maken alle afdrukken met de hand in onze eigen donkere kamer.Da's stukken mooier en niks duurder. v Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109 In de tweemaandelijkse Oecumenische Jongerendienst (deze maal in de katho lieke Joanneskerkdraait het a.s. zon dag, 22 februari, rond het thema „Hoe kan God het toelaten?". Er zijn maar weinig mensen die ook ziekte, oorlog en ander ongeluk als een „geschenk van God" ervaren; onheil is voor velen juist moeilijk te plaatsen in een christelijk perspectief. Is het een straf van God, is de duivel erbij betrokken, is er iets mis met ons eigen verantwoordelijkheidsgevoel? Ds. Jac. Smit (die in deze dienst de overweging houdt) en de leden van de organiserende commissie hebben lang en breed de onmacht besproken die je als christen èn als niet-christen kan bespringen. Wat het christelijk per spectief hier méér kan bieden, willen zij in deze dienst graag samen met u beleven. Naast ds. Smit en leden van de Oecu menische Jongerendienst-commissie werkt het Amersfoortse „Bergkerk combo" mee. Voor de kleinere kinderen is er een crèche. De Joanneskerk is gevestigd in het Wijkdienstencentrum De Borg aan de Willaertstraat; de dienst begint op zondag 22 februari om 12.00 uur. De directeur gemeentewerken, de heer J. A. Dubbeldam, is verhinderd in de periode 1 tot en met 18 maart spreek uur te houden. Op een druk bezochte ledenvergade ring van D'66-Soest op maandag 9 februari j.1., heeft 75% van de aanwe zigen zijn voorkeur uitgesproken voor een regeringscoalitie PvdA, VVD en Showroom: KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 D'66 na de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Op het lande lijk congres van D'66 op 21 en 22 februari a.s. in Amersfoort zal worden gesproken en gestemd over een con cept-resolutie van het hoofdbestuur over de verkiezingsstrategie. D'66 beoogt daarmee voor de verkie zingen aan de kiezers duidelijk te maken welke regeringscombinaties men steunt door op D'66 te stemmen. In de concept-resolutie wordt als eerste voorkeur uitgesproken een combinatie van PvdA, CDA en D'66 en als tweede PvdA, VVD en D'66. In Soest is men het wel eens met het doel van de strategie, maar niet over de eerste combinatie als het meest geschikt om de toekomstige problemen het hoofd te bieden. Namens de afdeling zal dan ook een amendement worden ingediend op het aanstaande partij-congres. Voor de veertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse so ciale zekerheid" verschenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de socia le verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bijstands wet, Rijksgroepsregeling werkloze werknemers, Wet Sociale Werkvoor ziening en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering opgenomen. Ook vindt men er een duidelijk schema in dat de sociale verzekeringswetten en de daarbij behorende uitvoeringsor ganen laat zien en een samenvattend overzicht van de sinds 1 januari j.1. geldende premies en uitkeringsbe dragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje ge plaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken instellingen. De gids is voor een gulden verkrijg baar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht. heden, bestemmingsplannen, milieu zaken etc. naast de reeds bekende ta ken zoals handelsregister, vestigings wet, export e.d. Dit alles zal op de begane grond van de nieuwbouw door de uitbreiding van de kantoorruimte in een meer per soonlijke benadering straks beter ge stalte kunnen krijgen. Niet in de laatste plaats valt ook een toenemende aktiviteit van de K.v.K. te bespeuren op het beleidsadviserende terrein: Het advies uitbrengen aan gemeen ten, provincie en soms rijk over tal van zaken op sociaal-economisch ter rein, zoals die zich in de regio Eem- land manifesteren. Steeds meer wordt de K.v.K. ingeschakeld om advies en commentaar te geven op plannen rond bedrijfsterreinen, woningbouw, de arbeidsmarkt, verkeer en vervoer etc. De totale investering die met de nieuw bouw gemoeid is bedraagt een kleine 4 min., inclusief inrichting, bouw- rente, BTW enz. CD DAMES- EN HERENKLEDING nèt even anders! O O) 7S. O Vanwege de buitengewoon grote be langstelling heeft de Zeister stichting voor kunst en kuituur besloten om de tentoonstelling van het werk van Rien Poortvliet met twee weken te verlen gen tot en met zondag 15 maart. Hiermee hoopt de stichting tegemoet te komen aan de wens van velen, die niet in staat waren om binnen de oor spronkelijke periode een bezoek aan de expositie te brengen, of nog graag voor een tweede keer wilden terugkomen. Inmiddels hebben meer dan 12.000 mensen genoten van de originele teke ningen, aquarellen en schetsen, die met zoveel vakmanschap door Rien Poortvliet zijn gemaakt. Zijn onom wonden kommentaar op vaak humo ristische situaties uit het gewone le ven, zijn grote liefde voor de na tuur en het respekt voor zijn Schepper en ons Koninklijk Huis springen de aandachtige bezoeker in het oog. Inmiddels is ook bekend geworden dat na de Rien Poortvliet expositie Slot Zeist in haar tentoonstellingsruim ten plaats zal bieden aan een prachti ge kollektie zeefdrukken van kunste naars uit het gehele land. De tentoonstelling van Rien Poort vliet wordt gehouden in het hoofdge bouw Slot Zeist tot 15 maart 1981. De openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 14.00-17.00 uur, maandag gesloten. Toegangsprijs 2,50 voor personen bo ven de 14 jaar, 1,50 voor personen tot en met 14 jaar, houders van een CJP, Pas 65, Openbaar Kunstbe zit, Holland Culture Card. Gratis: scholen na telefonische af spraak. Bereikbaarheid: Centraal Nederland buslijnen naar Zeist: halte Het Rond, Waterigeweg, 2e Dorpsstraat; ruime parkeergelegenheid aanwezig. Aanvang 6 uur Kntréa IS cant Carnaval 't Was Maandagmiddag, Carnaval, Ik zat zoo wat te droomen En dacht aan de vervlogen tijd, Die maar niet terug wil komen. Maastricht, 'sHertogenbosch, Breda: 'k Aanschouw de zotternijen; Het maskerade-feest gaat voort, Ondanks de slechte tijen. Terwijl ik zo te soezen zit, Staat eensklaps voor m'n oogen Prins Carnaval, in rijk gewaad, Hij zelf, 't is ongelogen. Wel Dixi, waaraan denk je toch, Wat zit je hier te kniezen Kom, ga met mij naar 't Zuiden heen, Hier is 't om te bevriezen. Daar viert de zotterij haar feest, Elk masker wil mij eeren; Zeg Dixi, kan één vorsten-kind Ter wereld meer begeeren Waarom op Soest geen Carnaval Kom Dixi, werp de bal eens op Soest metz'n stadsallures In rijmen en brochures. Zotskappen zijn er hier genoeg En maskers, om te stelen; Maar 'k zal U met m'n zotteklap Niet langer nog vervelen. Maar vraag het eens aan Soest Vooruit, Dat oude sleeperspaardje; Als dat je plannen trekken wil Dan krijgt het vast 'n staartje. Weg is hij'k Sla m 'n oogen op En geeuw van 't zware droomen Straks moet ik naar 'n klitspartij, Waar brandewijntjes stroomen. Zoo 't vroeger was, zoo is het nu En zal het lang nog blijven Jaar in, jaar uit gaat 't oude Soest Op Brandewijntjes drijven. Geridderd Bij Koninklijk besluit is aan sergeant-majoor W. van den Hoek, werktuigkundige en den sergeant vliegenier H. Bosch, beiden van de Luchtvaart afd. alhier, vergunning verleend tot het dragen van de bronzen medaille voor maritieme verdiensten van Italië. Ambulance-vliegtuig Vorige week vrijdag is bij de Luchtv. afd. alhier, het eerste Nederlandsche ambulance-vliegtuig ingevlo gen door den kapitein-vlieger Versteeg. Het toestel, hetwelk is ontworpen door de construc teurs van de Luchtv. afd. Boevink en Detallenaire, voldeed zeer goed. Aangesteld Door den burgemeester zijn aangesteld tot agent van politie de h.h. A. de Raadt, Leiden, TH. A. Jansen, Koewacht en E. Heupers, Zaandam. Overtreding Hinderwet Tegen B. P. en M. v. d. B. is proces-verbaal opgemaakt terzake van het is werking hebben van een inrichting, die onder de Hinderwet valt, zondat Tegen B. P. en M. v. d. B. is proces-verDaai opgemaakt terzake van het in werking hebben van een inrichting, die onder de Hinderwet valt, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning daartoe. Voor M. v.d. B., wonende aan den Dorre- steinweg is dit reeds de 3e over .reding. Sirene Gelijk dit ook te Soest plaats heeft zal de onlangs te Soesterberg geplaatste sirene des Zaterdags te 12 uur in werking worden gesteld voor controle. Het sirene-geluid op dit tijdstip beteekent dus niet alarmeering. Ongeval Zondagmiddag tegen 12 uur werd aan de politie mededeeling gedaan, dat een man was neergeval len, waarschijnlijk getroffen door 'n beroerte. Na onderzoek bleek dit een zekere S. te zijn. De pogingen van de politie om een der doctoren te vinden mislukte en waar de man inmiddels weer tot bewustzijn was gekomen, doch eenige bloedende verwondingen bleek te hebben opgeloopen, werd hem de eerste hulp verleend, waaTna hij per zieken auto naar zijn woning werd vervoerd. Auto-ongeval Een vrachtauto, bestuurd door M. M. uit Baarn, kwam op de Nieuwe Steeg te slippen, toen de bestuurder wilde uithalen voor eenige voor hem rijdende wielrijders. Het gevolg was, dat vier boompjes verloren gingen en de auto over den kop sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bestuurder had slechts enkele ontvellingen aan de handen, waarvoor Dr. Jekel de eerste hulp verleende. Aanbesteding Vorige week werd door de genie te Amersfoort aanbesteed het maken van dubbel-banen op de Leusderheide. De raming was 9650,-. Ingeschreven werd door Th. de Goede te Soesterberg voor 8744 en door Mulder's Handelsmaatschappij te Soester berg voor 8420.- Arm gebroken De leerling-vliegenier Sergeant Van Liempt, kreeg bij het aanzetten van den motor van een vliegtuig, bij het terugslaan der schroef een klap op den arm, waardoor deze brak. Per ziekenauto der Luchtv. afd. werd hij naar Utrecht overgebracht. UIT DE ADVERTENTIËN Bij H. v. Nes busgroenten tegen fabrieksprijzen: 6 pondsbus spinazie 62*£ cent 4 ponds bus spinazie 50 cent 6 ponds bus sperciebonen. Kousen reclame alleen deze week bij Amster- damsch Modemag. Nieuwerhoek Macco dames kousen van 39 nu 29 cent Fild'ecosse dameskousen van 89 nu 69 cent Prima waschzijde dameskousen pracht kleuren en punthiel van 2,25 nu 1,49 Macco heerensokken van 29 nu 21 cent. Goede en goedkoope kruidenierswaren bij G. Kroon 6 Co. 2 pond spliterwten voor 25 cent 2 pond havermout voor 25 cent 4 pond parel gort voor 25 cent 1 pond Tutti-Frutti voor 25 cent 7 pond soda voor 25 cent 1 bus poetsgoed voor 25 cent. Hoegtum Hannes waat bin jie un haorug ventje. Je mot over nieuw gaon raoje ajje noeng denk dak daormee bedoelt daj je veul haore op of ongder an je harsus het. Ming buur Gart van 't Ouwe Grachje kiek baar teuge je op. Hie is net as ik nog zo'n ouwe Soesder, die nog ongze ouwe moerstaal spreke en hie vreet al dat „gehannes" as of ut baalekebrie mit stroop is. Hie kiek bar teuge je op en zou bes wille daj je barregemeester of wethouwer van Soest kon worre, daan waster un boel ge zeik minder zeit ie. Jie bin un man mit goeie har sus in je kop zeit ie. Akdan un bietje slim denk, dan hejje heulegaor geen haor op je harsus, want op verstaand greujt geen haor. Veur ming loop je met een baad- muts op en gebruuk je alle daag un zemelaap inplaots van un kaam. Gart doch dajje uut Eemme nes komp, want daerzo woent ok un biedehaante Hannes mit un koale kop, die ok wellus lulde over de bus van Geerestein. Stiekum an wor ut un haorug verhaoltje, vin je ok nie Verstaand of nie, haor of nie, mooi dajje nie weet wat ze be doelde as ze zeige „waat is 't haorug vandaog". Maan, maan wat bijje un rao re dorsvlegel aajje daat nie weet. Ik zou haost zeige je komp toch uut Eemmenes, waant iedere Soesder weet dat toch zeker. Ajje ut ming vraogt dan binne der twee uutlegge veur, die al- lebie mit de kouw te maoke hebbe. 1. Ut is haorug vandaog as ut rijp gevrore het an de bome en de struuke. Dan is ut haorug vandaog waant daat bin die ijshaore an de takke. Wel haarstikke mooi. 2. As ut meraokels koud is gaon je haore op je arreme en je beene omtrent overend staon in je vel. Kippevel zoge- zeid en ajje daat dan zo an- kiekt bij je eige, dan kaajje zeige Ut is haorug vandaog". Un haorugge zooi. Maor je zal ons dur allegaor wel inluuze en vollegende week wel mit un aandur verhaoltje komme, waant je zaal ut zelluf wel weer beter weten. Jaam- mer voor Gart en jaammer voor joe Hannes, waant Gart is ut heulegoar eens mit ming. Jaamer ok dawwe saome daor- over niet us un boom kenne op zette bie Driekus over de Plank an de Nieuwe Steeg, waant dan hak Gart ok un neutje kenne geve. Kan die meteen zien of je uut Eemmenes kwaam waant mes- gien zit de modder nog wel ajje klompe. Wat dat der mee te maoke het? Zie je noeng wel dajje geen Soesder bin, aanders koj- je dat versie wel: Soest is un gat, Boare is un stad en Eem menes is un modderpoel. Volleges ming bijje toch wel un Soesder, waant je ziet knaap kaans om goed te preuve waor- 'over in Soest de haore nog al us vaan overend staon. Daor doeje daan nog un scheppie bo- ve op en met un makkelukke Soesder babbel, die jie ok nog meraokels goed ken opschrieve bejje aalle weeke in de Soes der vaotdoek bezug heule bosse haore teuge de draod in te strieke. Soms is ut gezever de meujte niet weerd, moar jao, beter waat daan niks zeg ik maor. Die inklap van de Soesder is zeker ok un ouwe Soesder. Daat mot wel, aanders liet ie je niet aalle week je stekel tjes uutsteke. Hie mot wel bar respek hebbe voor je linker duum, of schrief je links Hannes gao nauw vollegende week geen lulkoek verkope en zet me nie imme hemp, waant daor hek nie opperekend. As ut haorug is, daan is 't koud. Vraog ut maor an Gart, die woont nog in ut Veen, dus ken't wete. KORS VAN DE BUNT Een 27-jarige Soester gooide 's nachts om vier uur bij de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening in het Anna Paulownahuis aan de Burge meester Grothestraat een ruit in en klom vervolgens naar binnen. Hij was boos omdat er geen personeel aan wezig was. Nadat hij enkele glazen sherry had ge dronken waarschuwde hij de politie. Op een ordentelijke tijd werd hij de volgende morgen teruggebracht om de schade te regelen. Kors vaan de de Bunt, haar stikke bedaankt veur de brief óver 't hoarige weer. 'k Haad wel zoiets edaacht as daajje schrieft over die uut- drukking, moar 'k wouw ut ok wellus vaan un aander ver- neme of 't zo waas. En zo is ter verdeed toch nog un Soesder die us an 't schrie- ve goat in ongze plaatte toal. Moar Kors is ter glaad noast, as tie denk, daat Hannes un koale knaar het en daattie uut Eemmenes komp. Ik bin toevaallug prezies op me verjoardaag hiero ebore en 'k haad, meteejn aal un beste anplaant op me harses en doar is vandaag de daag nog un mooie pluk van blieve zitte, moar 't wor wel baar gries. Je kaan ut wel goan vaarve moar doar blief je mee an de gaang en ik het waark zaat. 't Liek me meroakels mooi om met un stel ouwe Soesders óver vrogger te zwaamme, moar daan mojje met ze aalle an un echte staamtoafel kenne zit te en die ben d'r niet meer op Soest, schaat ik. Neutjes ben d'r nog wel zaat, moar ik zit aalsmoar laanger op un slok te prume omdaazze zo duur worre. 'k Bin blie daawwe Chris Uuterwiek nog hebbe, waant die is ok aaltied drok veur Soest. Hie het schoon geliek, daat- ter geejn brug over de Proam mot komme. Der mot zellufs nog geejn plaank over! 't Is aal drok zaat op de Hilhorst- weg. Voortemee goan de boere die weg nog aafslute met un aak- sie. Bezette ze de heule reesboan met mestkaarre met spaandoe- ke der op „Zet je Scheurie- zers op zolder, blief vurt uut de polder". Ajje zo teuge ut spitsuur op de Hilhorstweg komp, mojje om trent met gemaak de sloot in duke om niet tot paap ereje te worre. Een joar eleje hek ok aal us un gehannes eploatst over dit gevaal en aal die tied is de gemeengte d'r aal over an 't zevere, moar 't blief krek 't zellufde. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, loat de Boarese studie- koppe moar mooi over de Staadhoudersloan traappe. Aallenig motte ze wel us un bos tute bie de stoplichte an de Vaan Weedestroat opstelle, waant de helluft vaan de sprute kaart aachter mekoar deur 't rooie licht heejn en daan ok nog us met ze drieje noast mekoar. Zo kaajje licht nog un poar cengte opschaarrele veur 't nieuwe bero. HANNES VAN DE NENG SQESTERBERGSESTRAAT 26 SOEST - TE Een 14-jarige jongen werd in een su permarkt in de Smitshof aangehouden omdat hij probeerde een in januari daar gestolen automatische zekering weer in te ruilen voor geld. Aan de politie vertelde hij dat zijn vriendje er wel sukses mee had en dat hij daarom ook maar op pad was gegaan om op deze makkelijke ma nier aan zakgeld te komen. Vijf-en-twintighonderd gulden schade ontstond er toen een 24-jarige man uit Zeist door de politie uit de eigenhandig in bezit genomen woning aan de Moer- bessenberg te Soesterberg werd gezet. De man was voor de betreffende wo ning naar het bureau voor huisves ting geweest waar hem werd verteld dat het huis niet aan hem kon worden Hij besloot het pand te kraken. Toen de bewoonster, aan wie de wo ning per 1 maart was toegewezen haar huis wilde bekijken, merkte zij dat het slot was vervangen. Ook zag zij dat het huis door drie man nen werd bewoond terwijl het meubi lair van de vorige bewoonster nog aan wezig was. De inwoonster van Soesterberg besloot contact op te nemen met de politie die samen met de woningbouwvereni ging de mensen het huis uitzette. De man uit Zeist werd hierop zo kwaad dat hij een hamer pakte en dertien ruiten en twee spiegels vernielde. De schade bedraagt 2500 gulden. i

Soester Courant | 1981 | | pagina 7