't Huis ten Bosch H VAARDERHOOGT 1 56 jaar geleden in Soest EEN FONGERS VOOR G. LANDMAN - Soestdljk Robert Paul's eerste ONE-MAN-SHOW Actie „Redt de Weidevogels in Eemland" levert 22.000 handtekeningen op MOOIERE KLEURENFOTO'S 11 V JOS WORTMANN Geslaagde avond werkgroep Genealogie voor DOE-HET-ZELVERS Gehannes... RADIO lampen uit voorraad leverbaar. van Lezing met dia's van Ir. J. Kruger Vrijdag 27februari - 20.30 uur in De Speeldoos te Baarn lady Brax - Kina - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray De nieuwe „zonnige" x kollektie is binnen! o 3 4 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser Historische Vereniging Soest: Huisraad gestolen Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. deel I) Rozen en hun verschillende toepassingen Vertegenwoordiger, 27 Februari 1925 Leden vergadering Mannenkoor Apollo Leden vergadering VARA-Eemland 13 Soester Courant van woensdag 26 februari 1981 13 Bijna een jaar geleden is de actie „Redt de Weidevogels in Eemland" gestart. Deze actie, een initiatief van de Vogelwacht Utrecht en de Vogelwerkgroep Het Gooi e.o., had tot doel - het informeren van een zo breed mogelijk publiek aangaande de ontwikkelin gen in Eemland, - het veiligstellen van een aanvaardbare weidevogelstand In de Eempolders via het benaderen van de verantwoordelijke overheden, - het stellen van een voorbeeld via het aankopen van grond in Eemland met inge zamelde gelden. De eerste doelstelling is, naar de me ning van het organiserend comité, in grote mate bevredigd, gezien o.a. het aantal artikelen dat naar aanleiding van de actie in diverse periodieken is verschenen. Bovendien wordt deze conclusie bevestigd door het grote aantal natuurbeschermers dat via het plaatsen van een handtekening adhesie betuigde met de actie. De inzameling van handtekeningen is 3 december j.1. afgesloten middels het aanbieden van het respectabele aantal van 21.966 handtekeningen aan de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Deze overhandiging geschied de een half uur voor de aanvang van de begrotingsbehandelingen door Provin ciale Staten. Zoals het comité ook in de door haar uitgebrachte folder aangaf, speelt het procinciaal bestuur van Utrecht een centrale rol t.a.v. Eemland. Hierbij kan met name gedacht worden aan het spreekplan Utrecht-Oost, dat in 1978 door Provinciale Staten is vastge steld en waaronder ook Eemland valt. In het streekplan wordt Eemland zeer karig bedeeld wat betreft de opper vlakte reëel natuurgebied. Om nu een betere belangenbehartiging t.b.v. de natuurlijke rijkdom van Eemland te bewerkstelligen, heeft de Stichtse Mi lieufederatie in november j.1. een brief gezonden aan de leden van Provinciale Staten. In deze brief, die mede was onderte kend door Vogelbescherming, Natuur en Milieu, Natuurmomumenten en het Comité „Redt de Weidevogels in Eem land", wordt o.a. gepleit voor herover weging van het streekplan. Helaas is dit initiatief niet door de politici over genomen, zodat de politieke winst uit de begrotingsdebatten t.a.v. Eemland miniem genoemd mag worden. Nu de inzameling van handtekeningen is beëindigd, is daarmee een belang rijk deel van de actie afgesloten.Wat betreft de inzameling van geld: het eindbedrag wordt aan Natuurmonu menten bij de beëindiging van haar jubileumactie overgedragen. Wij maken alle afdrukken met de hand in onze eigen donkere kamer.Da's stukken mooier en niks duurder. Soesterbergsestraat 57 rat.cic.jf (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109. De lezing van Ir. Kruger over de renovatie van 't Huis ten Bosch zal op vrijdagavond 6 maart a.s. in het dorps huis De Borg, Willaertstraat 49, te Soest plaatsvinden. Deze voordracht was eerder gepland op 14 januari j.1., doch moest om tech nische redenen worden uitgesteld. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, kort weg 't Nut Soest, stelt het zeer op prijs, dat de heer Kruger speciaal voor deze avond naar Soest wil komen om met behulp van dia's de verschillende as pecten van de renovatie van 't Huis ten Bosch te belichten. Deze avond zal om 20.15 uur beginnen. Iedereen is welkom. De belangstel ling zal waarschijnlijk groot zijn. 't Nut Soest verzoekt derhalve alle belangstellenden om vroeg aan de zaal te zijn, opdat de lezing op tijd kan beginnen. Entree voor leden van 't Nut Soest is vrij. Niet-leden zullen een toe gangsprijs van 5,- en CJP- en Pas 65- houders van 3,50 dienen te betalen. Koninklijk Paleis Huis ten Bosch Onderhuis met Oud-Hollandse tafel Deze ruimte wordt gebruikt als garderobe bij o.a. diplomaten-diners Rechts de trappen naar de Oranjezaal, boven de schouw het wapen van Prins Frederik Hendrik. Foto: Bart Hofmeester B.V. Bij de allereerste aankondiging van deze theatershow werd vermeld dat deze show zijn eerste voorzichtige stap naar het theater zou zijn. Nu enkele maanden later, blijkt Robert Paul's One-man-show zó aan te slaan, dat er ongetwijfeld een vervolg in zal zitten. Waar hij ook komt, overal zijn de theaters uitverkocht. Robert Paul in een avondvullend pro gramma, waarin conférences, liedjes, dans en vanzelfsprekend imitaties een origineel en smaakvol geheel vormen, met de muzikale begeleiding. Robert Paul, geboren in 1949, begon zijn carrière in 1971 door een talenten jacht te winnen. Deze talentenjacht werd door de Tros-T-V. uitgezonden. Bij de opening van De Speeldoos trad hij ook op, verder was hij regelmatig te zien op de T.V. o.a. bij Mies Bouwman en Willem Ruys. Intussen werd hij door de N.C.R.V. benaderd voor de musical „Hé, kijk mij nou" met o.a. Sylvia de Leur en Henk Molenberg, onder regie van Kees Brusse. Robert was blij met de kans om naast zang en dans ook zijn acteertalent te kunnen ontplooien en de reacties waren wederom lovend. In het voorjaar kwam zijn eerste LP uit. 09 00 CD 1 DAMES- EN HERENKLEDING nèt even anders! TKI.. 154 IK r LA A.NS I U A A (».-> ItAAICN CO De werkgroep Genealogie van de His torische Vereniging Soest hield vorige week een geslaagde bijeenkomst. Er kwamen tal van zaken aan de orde en vooral in de langdurige pauze bleek dat er op het terrein van de familie stam bomen al heel wat gepionierd werd. Inleider was de heer G. Staalenhoef, een Amsterdammer, die in 1950 aan zijn familiegeschiedenis begon. Uit voerig zette hij uiteen tegen welke problemen hij was opgelopen en wat hij allemaal had moeten overwinnen om een overzicht van het geslacht Staalenhoef op papier te krijgen. Staalenhoef had een goed „gehoor" want onder de zesentwintig belang stellenden, bleken heel wat amateurs te zitten, die dezelfde ervaring hadden opgedaan. Wat de werkzaamheden van de werk groep betreft adviseerde hij deze niet te beperken tot de familie waartoe men behoort, maar juist ook alle mogelijke andere gegevens te verzamelen om een beeld te krijgen over het Soest van vroeger. Het werkterrein moet zich uitstrek ken over de kerken, de verenigingen, de scholen, de gemeente en het be stuurlijk apparaat. De heer Staalen hoef raadde zijn gehoor aan vooral oude foto's te bewaren en daarop aantekeningen te maken wat en wie er op staat. „Laten we alles bewaren; er gaat helaas zoveel verloren", aldus de heer Staalenhoef. Op 17 maart a.s. houdt dr. A. C. J. de Vrankrijker een inleiding voor de leden van de vereniging. Zijn onderwerp is: „De geschiedenis van het Gooi en omgeving, gezien vanuit de bevol kingscijfers vanaf de vijftiende eeuw". Op 21 mei wordt de jaarvergadering gehouden en dan zal de heer B. van Os, de gemeente-voorlichter, dia's verto nen van oud-Soest. Vrijdag 15 mei wordt in Huis ter Heide een avond gehouden van de Nederlandse Genea logische Vereniging Amersfoort. Daar zullen Soester genealogen aanwezig zijn. Uit een woning aan de Foekenlaan werden een schemerlamp, een hand mof, twee eiken theetafeltjes en een stuk nylon vloerbedekking gestolen. De onbekende dader kwam het pand bin nen via een raam aan de achterzijde. J. A. Smorenburg Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458. OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassestysteem) Als wij aan rozen denken, zien we meestal een beeld voor ons van grote kleurige bloemen, die de tuin al geurend sieren. Rozen kunnen inderdaad aan deze beschrijving voldoen, maar er zijn ook volop botani sche rozen die hier vrijwel geen gelijkenis mee ver tonen. Vandaar het feit dat rozen vrijwel in ieder soort tuin gebruikt kunnen worden. Een toepassing van een felgekleurde grootbloemige roos in een boerentuin'is net zo op zijn plaats als een fijne botanische roos in een rots of heidetuin. We zullen daarom eens wat extra aandacht gaan besteden aan de rozen in het brede assortiment wat er bestaat. Niet alleen de verschillende verschijningsvormen maar ook hun toepassing, komen aan de orden. Om te beginnen bekijken we de grootbloemige roos. Deze heeft als kenmerk dat iedere steel maar een roos draagt. De roos die wordt voortgebracht is meestal vrij groot en bestaat tegenwoordig in een erg breed kleurenscala. De eerste bloei valt afhan kelijk van het weer de soort roos ongeveer half juni. Door het uitknippen van de uitgeboeide rozen komt al spoedig een tweede hoofdbloei op gang. Als we de uitgebloeide bloemen niet zouden verwijderen komt er ook een tweede bloei. Een grootbloemige roos is een doordouwer en kan met redelijk weer voor de tijd van het jaar tot de kerst bloemen geven. Een grootbloemige roos is bij uitstek geschikt als snijbloem. De gemiddelde hoogte bedraagt 70-100 cm. Een kleine greep uit het hedendaagse assorti ment goede grootbloemige rozen. Een erg mooie rode roos is „Dame de Coeur", die zacht geurt en fluweel rood van tint is. Een goede oranje - rode roos is „Prins Claus" met erg grote bloemen, een vrij nieuwe roos met een vrij krachtige groei en een grote bloeirijkheid. Een al vrij oude, maar niet te overtreffen rose roos is de „Qeen Elisabeth" met een aanmerkelijke hoogtegroei tot wel 100-125 cm. Pascali is een van de weinige goede witte rozen, met een gezonde krachtige groei. De bloemen zijn zelfs geurend. Een rijkbloeiende geurende zalmroze roos Is „Blessings". De kleur lila-blauw doet wat onna tuurlijk aan voor een roos, maar op zich is „Blue moon" een erg aparte verschijning. De bloemen zijn sterk geurend. Enkele andere erg goede grootbloe mige rozen: „Dutch Gold" abrikoos-geel, Liselle perzik -rose (nieuw soort). Voor alle rozen geldt dat vroeg planten een goede hergroei geeft. Met vorstvrij weer kan er nu al volop worden geplant, zodat de planten vast aan het doorwortelen kunnen slaan. De volgende week gaan we verder met de rozen die ons te beschikking staan. 1 De belangstelling naar Fongers rijwielen is van dit jaar weder zeer-groot. De eenvoudige rede, omdat men nergens een rijwiel koopt, zoo goed en voor zoo n lagen prijs. In ons archief ontbreken de nummers van 27 Febru ari tot en met 27 maart van jaargang 1930. In dit nummer daarom de rubriek „56 jaar geleden in Soest. OFF BEKENDMAKINGEN HER-IJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend: a. dat dit jaar voor den her-ijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden: te Soesterberg in het lokaal der hulpsecretarie op 2 Maart a.s. van 10-12 en van 1-3 uur; te Soest in het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School in de Kerkebuurt. Voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters: A tot en met E op 10 Maart a.s. F tot en met M op 11 Maart a.s. N tot en met Z op 12 Maart a.s. op alle voormelde dagen van 10-12 en van 1-4 uur; b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden c. dat wegens de werkzaamheden verbonden aan den ijk en her-ijk betaald moet worden en wel ten bate van 's Rijks schatkist; d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. KEURINGSDIENST Afgekeurd werden in de maande December 1924 en Januari 1925: 4 runderen, 1 varken en 1 kalf. Van Runderen: 12 longen, 2 harten, 4 levers, 4 nieren, 2 milten, 2 stel ingewanden, 2 tonden, 1 kop en 9 K.G. vleesch. Van Varkens: 66 longen, 21 harten, 11 levers, 7 nieren, 4 milten, 2 stel ingewanden, 2 tongen, 3 borstvliezen, 3 buikvliezen, 4 K.G. vet en 2% K.G. vleesch. WAARSCHUWING De burgemeester van Soest, geeft belanghebbenden in overweging alvorens in relatie te treden met M. de Jong, makelaar, wonende alhier, Klaarwaterweg 11, inlichtingen bij hem in te winnen. AANGEHOUDEN De politie hield deze week een vroegere bewoner uit Soest, thans te Utrecht woonachtig, aan, wegens verduistering van gelden. Hij is ter beschikking van den heer Off. van Justitie te Utrecht gesteld. VERBETERINGEN -De bewoners van de Hertog Hendriklaan hebben een adres aan den Raad gericht met verzoek om die laan te verbeteren en de daarlangs staande boomen op te ruimen. B. en W„ die op dit adres een praeadvies hebben uit gebracht, zijn wel geneigd het eerste deel van dit verzoek in te willigen maar niet het tweede. Zij stellen voor aan hun College over te laten, op welk tijdstip de gevraagde verbetering van de laan zal worden aangebracht. Zij meenen echter dat de boomen langs den weg behouden moeten worden, omdat door opruiming dier boomen het natuurschoon ernstig zou worden geschaad. Het behoud der boomen brengt bovendien geen belemmering om den weg in behoorlijken toestand te brengen, door rooing der boomen zouden de bermen van den weg in ongunstiger toestand worden gebracht en de kosten der wegverbetering zouden daardoor aanmerkelijk toenemen. Zij stellen daarom voor het tweede gedeelte van het verzoek niet in te willigen. HOENDERTEELT Voor liefhebbers van de Hoenderteelt, is het zeer zeker belangrijk, eens een bezoek te brengen aan Hoenderpark „Aukje", aan den Nieuweweg 22. De eigenaar, de heer L. Wessel, is gaarne genegen iederen bezoeker zijn pas aangekomen Newton Broedcentrale te laten zien, de eerste in onze provincie. Deze centrale bestaat uit 16 vakken; elk vak plaats gevende voor 150 eieren, dus voor de geheele centrale 2400 stuks. Wanneer men dan bedenkt, dat de keering van de eieren 2 a 3 maal per dag auto matisch plaats heeft, dat zich in elk vak een thermometer bevindt en een regulateur, dat de ver warming geschiedt door warm water, door een buizenstelstel door de machine loopende, dan staat men versteld van deze prachtige inrichting. Een kachel van bijzondere constructie zorgt voor de automatische regeling van deze verwarming, zoo dat de temperatuur steeds op peil blijft. Mocht door bijzondere omstandigheden eens een afwijking plaatsvinden, dan geeft een electrische verklikker hier onmiddellijk melding van, bij dag en bij nacht. Ieder, die dus prijs stelt op een goede uitkomst, kan zijn eieren gerust aan deze machine toevertrouwen. Verder dient nog vermeld, dat deze machine geplaatst is in een speciaal daarvoor gebouwden broedkelder. WAARSCHUWING De Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam geeft belanghebbenden ernstig in overweging, alvo rens in relatie te treden met het „Kantoor van Credieten en hypotheken", ook wel genaamd Kan toor van Credieten, Hypotheken, Assuranties, Wis sels en Effecten", gevestigd aan de Claes de Vrieselaan 19b te Rotterdam, gehouden door Willem van Kassei, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie, afdeeling Centrale Recher che, Haagscheveer 23 te Rotterdam. UIT DE ADVERTENTDËN: MANUFAKTUREN - MAGAZIJN POST biedt allo- vernets 90 cM. breedvanaf 37 cent. Allovernets 70 cM. breed..; vanaf 29 cent. Ondergordijntjes vanaf 29 cent per el. Laat ons Uw ondergoederen maken. Prima afwerking en goedkoper dan confectie. BROEDMACHINES! KUNSTMOEDERS! Ge kunt zelf Uw broedmachines maken. Teekening en onder richt gratis. De beste onderdelen in voorraad. Regulateurs compleet met capsule 7,50. Verwar mer met buizen compl. 10,00. Branders 40 mM 2,50. Branders 30mM 1,25. Kniethermometers l,-. Ether capsule 1,-. Broedmachinefabriek, Spoorstraat No. 26 - Soest. Nog un poar doage waachte en daan kriegt Soest un aandere noam. „Knolledaam" mojje daan zegge. Ik wouw aal kaar- te op de bus doen veur aa- dres veraangdering moar daat waas niet nódig, zeeje ze bie de post, waant der ben un heu- le zooi plaatse die met kaar- nevaal niet op de laandkoar- te veurkomme. Joarelaang gong ikaaltied met de vrouw in Den Bosch kieke, waant doar hek femielie. Oeteldonk noeme ze ut daan doaro. Heul baar, zo'n troep volluk as ter in die staad op de beejn is. En aalles loop in boerekie- le. Op ut stoation stoat un gróót bord: „Oeteldonk Centroal", en de luu die de koaretjes ver- köpe hebbe zellufs nog feest- neuze op an 't loket. Je laach je glaad te baarste ajje 't aallemoal ziet, en daat hejje vaandoag de daag baar nódig. En optochte daak ter ezien het. Je stoat ter omtrent drie ure laang kouwe póte te kriege, zo 'n end duurt ut. Ik hoopt, daa'k ze in Knolle daam ok koud kriegt, daan hewwe tenmingste ok zo'n laange stoet ezien. Sponsers ben der zaat, sting der in de kraant. Eerst wis ik niet waat of daat veur gaaste woare. Doat benne feestneuze die om der eigen cengte wille laache, zee de vrouw. In me schuur sting nog un kruuwoage en die wouw ik ver- siere en ok mee meeloópe, moar ik schaat doat ut traan- sportaapperoat ut endpunt niet zaal hoale. Jaammer, waant ik haad un poar mooie ideeje in me haar- sus. Zo as un moakette vaan ut nieuwe Roadhuus en d'r aach- ter an un stel haalve zaachte, die d'r un vaat karrebolejum over heejn kwaakte. Of un kaar met un zooi plaan- ke d'r op om hokkies bie 't pliesiebero an te plaakke. Ak goed op gaang kamp, hek nog wel meer an te roaje, waant d'r is zaat op Soest ebeurd, woar je om laache ken. Ajje t ming vroagt, daan mok zegge, bouwt ter een poar mooie feestdoage vaan. Veur me eige zaa'k moar vaast unfles kejaak sponsere, ak met kouwe pote thuus komp. HANNES V.D. NENG. Donderdag 5 maart, aanvang 20.00 uur, wordt in gebouw Credo bij de Juliana- kerk aan de Julianalaan de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van het Soester Mannenkoor Apollo. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten als jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, het verslag van de kascommissie, de behandeling van de begroting voor 1981, de vaststelling van de contributie, de bespreking van het programma voor het seizoen '81-'82 en een bestuursverkiezing. Wat dit laatste punt betreft zijn de heren P. de Klewït en B. Hennephof aftredend, maar herkiesbaar. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN-Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Volgende week woensdag, 4 maart, aanvang 19.30 uur houdt de afdeling Eemland van de VARA een ledenver gadering in het verenigingsgebouw Amershof aan de Snouckaertlaan 11 te Amersfoort. De agenda vermeldt de gebruikelijke, jaarverslagen van secretaris, penningmeester, kascon trolecommissie, hoofdbestuur en districtsbestuur. Er is een bestuurs verkiezing en de begroting wordt be handeld. Er bestaat gelegenheid om zich op te geven voor bijwoning van studio-opnames. De opkomst van de leden wordt zeer op prijs gesteld omdat men nu in de gelegenheid is wensen en opmerkingen omtrent de gang van zaken bij de VARA bekend te maken.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13