Voortbestaan crossterrein Met Telebingo „verdiend" geld naar Bentinckfonds heet hangijzer TANKEN Zo gezien... 8.75 1.95 10,98 OülGlNG Anti- doemgeschut Meubelfabriek Oisterwijk Pand Torenstraat voor half miljoen naar de gemeente stam-baarn Stembureaus verplaatst VARKENSLAPPEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen MARGARINE Utrecht Amsterdam SALAMI Belegen Uniekaas Kruispunt in Nieuwstraat afgesloten Nieuwe Hinderwetzitting Kompost- en Rioolwater zuivering Bij keren op weg aangereden de achtergrond voor GEKARD PAUL „Het wordt een jaar van voor spoed en gelukhebben de Chinese astrologen verteld. Niemand is natuurlijk ver plicht om enig geloof te hech ten aan wat sterrenwichelaars over de nabije toekomst zeg genmaar het Jaar van de Haan is in hun systeem tot nu toe uitzonderlijk goed geweest. Hoe je er ook over denkt, zo'n positief uitgangspunt is beter dan het moderne doemdenken dat mensen zonder uitzicht op de toekomst massaal opdrijft naar psycho- en gedragsthera peuten, psychologen en psy chiaters die marktgevoelig en professioneel de biechtvaders van weleer vervangen. Ieder die een bordje „Hulp in nood op zijn huis spijkert kan reke nen op overweldigende belang stelling. Toen ik als kind een brede sloot over moest springen vertrouw de een boerejongen mij toe waarom hij zo veel beter kon slootjespringen dan ik. „Ik loop eerst naar de sloot, meet zo'n beetje de breedte en dan zeg ik tegen mezelf dat ik het best kan halen als ik alles op alles zet. Nou, dan neem ik een aanloop en spring er over". De sloot waar alleen grote jon gens overheen konden springen heb ik toen voor het eerst „ge nomen", hoewel ik er later ook wel eens in geduveld ben, maar dat kwam omdat ik dacht dat ik „er al was Wie de dagen zijner jaren door- brengst als evenzovele ver plichte nummertjes opstaan, werken en naar bed gaan zal in ieder geval nooit de over kant van de sloot bereiken, net zo min als hij die denkt dat de sprong boven zijn krachten gaat. Natuurlijk kun je hier te genin brengen dat de met zo veel boerewijsheid geuite pro fetie zichzelf vervulde, maar we kwamen er wel en we kon den samen verder. Het is ons niet gegeven om over de rand van de horizon te kij ken maar je doet tenminste wat je kunt als je het probleem dat vlak voor je voeten ligt aanpakt en de nek omdraait. Dan begint de rest van je leven vandaag. Misschien komt deze wijsheid ook wel uit het verre China. Het zou me niets verba- De stembureaus in de LTS Eemland en het Dorpshuis worden met ingang van de verkiezingen op dinsdag 26 mei a.s. verplaatst naar respectievelijk het be jaardencentrum Molenschot en het dienstencentrum De Drie Eiken. ALLEEN DONDERDAG Van onze superslager MAGERE KILO, van 12.- voor Ze onze advertentie GEHELE WEEK Superstunt Gouda's Glorie Doosje 20 stuks slechts 12 jaar garantie ongekende service Tbonaangevend in eiken. Hollantlaan 28 Leidsekade 98 ALLEEN DONDERDAG Stunt van de groenteman Bij aankoop van 10 gele GRAPEFRUITS voor de prijs van 4.98 500 gram GESN. RODE KOOL ALLEEN DONDERDAG Uit de vleeswarenafdeling met knoflook 150 GRAM, van 2.84 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO, van 12.30 voor Zie onze advertentie Woensdag 25 februari 1981 59e jaargang no 27 SOESTER COURANT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Voor de Hinderwetvergunning welke is aangevraagd door het bestuur van het Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbe- drijf Baarn/Soest zal een geheel nieu we procedure worden gestart. Tijdens de vorige week gehouden hoor zitting bleken er zoveel misverstan den te bestaan, mede veroorzaakt door onduidelijkheden in de officiële publi catie en verschillen in de uitnodigingen aan de omwonenden, dat het gemeen tebestuur besloten heeft de procedure geheel opnieuw te starten. De Hinderwetaanvraag betreft de plaatsing van twee motoren voor het verwerken van het slibgas, waardoor het bedrijf wat de electriciteitsvoor- ziening betreft, practisch selfsup porting kan worden. Omwonenden protesteerden tegen deze kleine uitbreiding omdat op de publica ties sprake was van een hinderwetver gunning ,,het gehele bedrijf" (niet alléén de waterzuivering maar óók de vuilverbranding) omvattend. Menis van mening dat juist de vuilver branding en huisvuilverwerking niet meer in Soest dienen plaats te vinden. In verband met rioleringswerkzaam heden is het kruispunt Merelweg/ Groen van Prinstererstraat/Nieuw- straat vanaf maandag 2 maart gedu rende veertien dagen voor alle ver keer, met uitzondering van voetgan gers, afgesloten. Het al dan niet laten voortbestaan van het crossierrein aan de Koningsweg en de eventuele aanwijzing van een nieuw crossterrein blijft een heet hang ijzer. In de commissie onderwijs en jeugdzaken, waar dit punt deze week aan de orde kwam, werd duidelijk dat er nog nauwelijks vooruitgang is geboekt. „We zijn ermee bezig", was eigenlijk het enige wat wethouder drs. G. Plomp (VVD) kon zeggen. Daarbij liet hij duidelijk blijken, dat het gemeente bestuur streeft naar een oplossing, waarin enerzijds rekening wordt gehouden met de wensen van de crossers en anderzijds met een zo groot mogelijke be perking van de overlast die anderen van hen zouden kunnen ondervinden. Namens de Jeugd Motor Cross Club (JMCC) Soest vroegen twee bestuurs leden, mevrouw Bos en de heer Merts, aandacht voor de problemen van de crossende jeugd, die een jaar lang als proef een terrein aan de Konings weg heeft mogen gebruiken. Omdat klachten daarover pas tegen het eind van de proefperiode bij het gemeente bestuur binnenkwamen, kon op de af loopdatum van de proefperiode, 31 de cember van het vorig jaar, geen besluit worden genomen over het al dan niet laten voortbestaan van het terrein aan de Koningweg. Daarom werd de termijn waarin de crossclub van het terrein gebruik mag maken, verlengd tot 1 april. In een brief aan de leden van de com missie stelde het bestuur van de JMCC drie terreinen voor die naar zijn me ning als crossterrein in aanmerking komen, niet alleen voor de leden van de vèreniging, maar ook voor de nu nog ongeorganiseerde crossers. De JMCC mag immers alleen leden toe laten tot achttien jaar met motoren van hooguit 50 cc. De anderen kunnen nergens terecht. De heer Merts wees hier nadrukkelijk op, omdat dit bij geen enkele andere vereniging voor komt: iemand die een bepaalde leef tijd bereikt, kan in dezelfde vereniging blijven, maar komt dan wel in een an dere afdeling uit. Als alternatieven voor het terrein aan de Koningsweg stelde het bestuur een terrein bij de uitkijkhoogte De Stompert in Soester- berg voor, de zandafgraving aan de Paltzerweg of de zandafgraving in het Monnikenbos. Het bestuur verzocht de commissieleden om alle drie terreinen samen met leden van de JMCC te be zoeken om zelf een indruk te krijgen van de geschiktheid ervan als cross- terrein. Mevrouw Bos wees erop, dat de cros sers van achttien jaar en ouder niet in Soest terechtkunnen. Daarom rij den ze wedstrijden in Baarn, Zeist en Bunschoten, maar de clubs daar zou den kunnen bedingen dat er ook min stens één wedstrijd in Soest wordt ge reden. Dat levert dan problemen op. Vandaar dat de JMCC zich ook inzet voor de nu nog ongeorganiseerde cros sers. Daarbij speelt ook het feit een rol, dat de vereniging momenteel self supporting is. Maar om dat te kunnen blijven, zullen er oudere leden bij moe ten komen die meer contributie kunnen betalen dan de jeugd van wie de ver eniging het nu moet hebben. De heer Merts: „Wij worden vaak af geschilderd als lawaaischoppers en dwarsliggers, maar dat willen we hele maal niet zijn. Met Hemelvaartdag bij voorbeeld, als er een volleybaltoernooi is op de velden bij de crossbaan, rij den we niet. Dat doen we ook niet op de zondagen als er hockey wordt ge speeld", aldus de heer Merts, die daar mee wilde aangeven, dat de vereniging er alles aan is gelegen een oplossing te vinden voor de problemen; bij het zoeken daarnaar wil de JMCC graag behulpzaam zijn, vandaar ook de mo gelijkheden die de vereniging zelf heeft aangedragen. Geluidsmetingen Wethouder Plomp wees erop, dat er op het terrein aan de Koningsweg nog enkele geluidsmetingen moeten wor den verricht. Daarnaast is een onder zoek gaande naar de geschiktheid van andere terreinen als crossterrein. Daarbij staat voorop, dat anderen dan crossers er zo min mogelijk, liefst he lemaal geen, hinder van ondervinden. Mevrouw A. Greefhorst CDAconsta teerde, dat de cijfers van de tot nu toe gehouden geluidsmetingen aangeven, dat de overlast voor een aantal wonin- LPG op de grens baarn-soest Torenlaan/Stadhouderslaari Telefoon 02155-13792 de straks geheel vrij staande Wouter van Dam van de gelijknamige Supermarkt onder het dienstencen trum Honsbergen heeft woord gehouden. Het geld dat hij met de verkoop van Telebingo-kaarten verdiende heeft hij geschonken aan een goed doel. Het werd het Soester Bentinckfonds dat op deze manier 946 gulden rijker werd. Van Dam heeft zich, vermoedelijk net als vele andere verkopers van de Tele- bingokaarten, flink geërgerd aan de televisie-uitzending waarin beweerd werd dat er van de verkoop van deze kaarten „zoveel aan de strijkstok bleef favngen". Hij nam de handschoen op en zei daaraan niet mee te zullen doen. „Van iedere verkochte kaart mocht de verkoper tien cent achterhouden voor de moeite. Die moeite bestond dan in het vooraf financieren van de kaarten; het bij houden van de administratie; het be schikbaar stellen van verkoopruimte en op de eerste verkoopdag het ont trekken van een juffrouw aan de nor male verkoop voor de verkoop van de kaarten", aldus de heer Van Dam. Omgerekend op de dertien trekkingen zou dat in het geval van deze super- Foto: Herman van Dam markt bijna drieënzeventig gulden per verkoopperiode geweest zijn. Van Dam heeft echter van de „winst" afgezien. Hij verkocht 9460 kaarten en de verdiende 946 gulden kwamen bij het Bentinckfonds, het fonds voor sportvoorzieningen voor gehandicapte Soesters, terecht. Het bedrag werd vorige week in het kantoor van de NMB-bank aan de Van Weedestraat door mr. A. A. P. M. Gel- dens en de heer W. Rietveld, respec tievelijk voorzitter en penningmees ter van het fonds, in ontvangst geno men. Op de burgemeester Grothestraat, bij de Dr. Rupertlaan, keerde de autobe stuurster A. J. H. (20) uit Soest haar voertuig. Zij werd aangereden door en 40-jarige Hilversummer. Mevrouw H. hield aan de botsing een gebroken arm over. Zij werd met de ambulance-auto naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. gen in de buurt van het bestaande terrein te groot is. Zij vroeg het JMCC- bestuur er op toe te zien, dat bij het crossen de motoren van geluiddempers zijn voorzien. De heer H. Gerth (D'66), die eerder de mogelijkheid had geopperd om een nieuwe baan aan te leggen in de omge ving van rijksweg 28 in Soesterberg, sprak nu zijn voorkeur uit voor „het gat van Smink" in het Monikkenbos. „Dat is wel natuurterrein, maar ik denk dat het van minder waarde is dan de andere terreinen". Hij pleitte voor een baan, waar eventueel ook Amersfoortse crossers gebruik van zouden kunnen maken. Momenteel wordt in Amersfoort gereden in het ge bied De Isselt in de Eempolder. Bij ongunstige wind hebben de bewoners van de Van Lenneplaan daar hinder van en overigens verstoort het crossen daar de rust in het weidevogelgebied, aldus het argument van Gerth om door het aanbieden van het Soester cross terrein aan de Amersfoortse cros sers, hen uit De Isselt weg te krijgen. Mevrouw N. Blommers (WS) vroeg zich af wat de nieuwe wet geluidshin der voor invloed zal hebben op het crossen. Mevrouw L. Tomassen (Pro gressief Soest) zei het belangrijk te vinden dat er snel een terrein wordt aangewezen, ook al om wildcrossen te voorkomen. Zij meende dat de hin der op het terrein aan de Konings weg nog wel meevalt en dat dit ter rein in ieder geval nodig zal blijven voor de crossers op lichte motoren. De heer F. Kingma (PvdA) meende echter dat handhaving van dit terrein onmogelijk is gezien de resultaten van de tot nu toe gehouden geluidsmetin gen. Hij drong aan op een snelle beslis^ sing. Dat deed ook mevrouw Greef horst. Wethouder Plomp zei echter, dat de commissieleden de Zwarte Piet niet bij het college moeten leg gen. „De proef gold voor een jaar. De crossclub begon wat later en daar naast kwamen de klachten van de om wonenden pas tegen december. Het is volstrekt onlogisch om al tijdens een proefperiode naar een ander terrein te zoeken", zo verdedigde hij het college- besluit tot verlenging van de proef periode met drie maanden. „Als u dat niet goed vindt, moet u maar besluiten dat het terrein niet langer gebruikt mag worden", vond de wethouder, maar dat ging de commissieleden te ver! Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat dan komt het pand Torenstraat 5 voor een bedrag van 507.500 gulden in bezit van de gemeente. Het zal dan afgebroken worden conform het plan „Beschermd Dorpsgezicht", een onderdeel van het bestemmingsplan „Kerkebuurt". Nadat eerst met de Hervormde Gemeente Soest overeenstemming was bereikt over de aankoop van het perceel Torenstraat la en een dergelijke overeenstem ming niet te bereiken bleek met de eigenaar van het pand Torenstraat 5, de heer N. van Dam, besloot de raad vorig jaar een onteigeningsprocedure te beginnen. Men heeft elkaar evenwel toch gevonden en voor ruim een half miljoen mag de gemeente zich straks eigenaar van dit begeerde pand noemen. Voor 246.000 gulden werd de woning Torenstraat 1 aangekocht; bij het aan de heer Van Dam te betalen bedrag is de bijkomende schadevergoeding (een bedrijfspand) inbegrepen. Op de foto de beide panden met op Oude Toren. Van links naar rechts de heren VV, Rietveld. A. Geldens en W. van Dam

Soester Courant | 1981 | | pagina 1