Vergadering commissie Welzijnsplanning Slakken en jakkeraars zijn gevaar op de weg 17 VERSCHILLENDE MODELLEN NOORSE HOUTKACHELS... f49.90 tffRKEER Meningen van lezers Foekje Hoekstra exposeert in Artishock Courantenreklame is niet te vervangen! H. W. Westeneng Gordon ïerry 695 per fles rtevelt jenever L495 Speel- voorzieningen H.A.D. V olksuniversiteit SoesV Soesterberg tevreden Jongetjes bieden excuses aan Vissers missers Meningen van Lezers Woningbouw in Overhees II „Soester Vogelvrienden" Autobestuurder breekt kaak en heup PUBLIEK VERKOPEN TE SOESTERBERG 10 11 Soester Courant van woensdag 4 maart 1981 11 Men onderscheidt autoweggen en autosnelwegen. Au toweg-en worden aangeduid door een blauw bord met witte auto; autosnelwegen door een blauw bord met in het wit twee rijbanen en een viaduct. Er zit beslist ver schil tussen een autoweg en een autosnelweg. Niet al leen ten aanzien van de aard en de hoedanigheid der wegen, maar ook ten aanzien van wat daarop mag en niet mag. Autosnelwegen hebben geschei den rijbanen en ongelijkvloerse kruisingen, zodat men noch met tegenliggers noch met kruisend verkeer te maken krijgt. (Gewone) autowegen hebben niet altijd ge scheiden rijbanen en in het alge meen wel gelijkvloerse kruisingen, die als regel door verkeerslichten worden beveiligd. Volgens gegevens van een paar jaar geleden heeft ons land ruim 1300 km autoweg of autosnelweg. Dat was tien jaar daarvoor nog maar 700 km. De door de wegge bruikers opgebrachte motorrijtui genbelasting werd dus wel ten bate van de weggebruikers aangewend. Ons land steekt hiermee gunstig af in verhouding met andere landen, zoals bijvoorbeeld België met 800 km, Engeland met 1800 km en Frankrijk met ruim 2000 km. De grootste lengte heeft West-Duits- land met ruim 6000 km, gevolgd door Italië met 5000 km. Oosten- HOE HARD RUDT MEN OP DE GROTE AUTOWEGEN? VgttCW6 V»N 0E VERKEERSPEELNEMERS NAAR 3NEU990 n Borden van de autoweg (1) en de autosnelweg (r). rijk heeft 700 km, Zwitserland en Zweden 500 km, Spanje 400 km en Denemarken 300 km. Verbod Het gebruik van onze Neder landse „autowegen" is slechts toe gestaan voor.bestuurders van mo torvoertuigen dié mogen en kunnen rijden met een snelheid van ten minste 40 km per uur. Dus geen kruipauto's. Het gebruik van onze „autosnelwegen" is slechts toege staan voor bestuurders van motor voertuigen die mogen en kunnen rijden met een snelheid van ten minste 70 km per uur. Voor mo torvoertuigen met aanhangwagen, vrachtauto's en autobussen geldt dat zij alleen op een autosnelweg mogen komen wanneer zij sneller kunnen en mogen rijden dan 60 km per uur. Dus ook hier weer: lang zaam rijdend verkeer. Dit houdt tevens in dat de autoweg en de autosnelweg zonder meer zijn ver boden voor al het langzame ver keer, zoals fietsers en bromfietsers. Doos De inmiddels opgeheven Bewoners commissie Haverweerd, De Akkeren en Dalweg heeft enige tijd geleden aan het college gevraagd speelmogelijkhe- den voor de jeugd te creëren bij de flats. Het college heeft besloten op een tweetal plaatsen bij de flats zogenaam de sluisjes, uitgevoerd in palissander paaltjes, aan te brengen, teneinde de veiligheid van de spelende kinderen te bevorderen. Het verzoek om de Haverweerd gedeel telijk af te sluiten heeft het college niet gehonoreerd. De Bewonerscommissie wilde daar een speelstraat van maken. Het college vindt het uit verkeerstech nisch oogpunt ongewenst om de Haver weerd af te sluiten. Bij afsluiting van de Haverweerd zullen namelijk de Klaarwaterweg en De Akkeren zwaarder worden belast met verkeer dat daar niet thuishoort. Ook de parkeergelegenheid bij de Haver weerd zal niet verkleind worden om daar speelmogelijkheden te maken. Vooral in de weekends staat de par- keersplaats vol met auto's. Wanneer te zijner tijd de noodweg vanaf de Ko ningsweg richting De Borg niet meer gebruikt wordt, zal bekeken worden of op die plaats speelmogelijkheden voor de jeugd aangelegd kunnen worden. Op 24 februari j.1. hield de Volksuni versiteit Soest/Soesterberg haar jaar vergadering in het Artishockgebouw. Behalve het voltallige bestuur, waren een aantal docenten en cursisten aan wezig. Er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid opmerkingen te maken over de gang van zaken in het afgelopen jaar. Die opmerkingen wa ren vrijwel uitsluitend positief, reden voor het bestuur van de V.U. om het komende jaar zoveel mogelijk op de zelfde voet door te gaan. Het jaarverslag van de secretaris was tamelijk optimistisch en de penning meester kon, aan de hand van de re sultatenrekening over het afgelopen jaar, meedelen dat het cursusgeld in het komende cursusjaar vrijwel zeker niet verhoogd zal worden. In het be stuur schoven mevrouw M. Kingma en mevrouw C. Kamphuis op van be stuurslid naar medewerkster. Nieuwe bestuursleden werden mevrouw I. Rin- zema en de heer C. den Broeder. Bestuurssamenstelling nu: Hr. M. van Dorp, voorzitter Hr. K. Levinga, vice-voorzitter Mevr. W. Köhlinger, secretaris H. T. Ruepert, penningmeester en verdere leden Mevr. A. Craenen Mevr. H. Opten Mevr. I. Rinzema Hr. C. den Broeder. De twee jongetjes, die «vorige week vuurtje stookten in een container bij.. Avia aan de Birkstraat, hebben hun excuses aangeboden. Zij hebben ook beloofd hun crocusvacantie op te zullen offeren voor het opruimen van de rom mel die door hun aktiviteit ontstond. De excuses zijn door de Avia-directie aanvaard. Men was blij dat de jongens de moed hadden om voor hun daad uit te komen en de consequenties daarvan aanvaardden. Voor het doven van de vlammen kwam de brandweer in aktie. Na het lezen van het verslag van de gemeenteraadsvergadering van don derdag 19 februari j.1. kreeg ik prompt een kater en nog wel voordat de carnavalsvreugde losgebarsten was. Ik werd even niet goed van het feit dat de brandweer zonder slag of stoot weggegeven werd en van het feit dat de raad niet te rade is gegaan bij de brand weermensen e n van het feit dat er gezegd is dat er weinig verandert na de regionalisatie. Alleen worden de mel dingen en de hulpverleningen in het vervolg vanuit Amersfoort geregeld. Zo simpel liggen de zaken vast niet, want waarom zou men eigenlijk recht streeks bellen als het via een omweg kan? Ik ben ook even niet goed gewor den van het feit. dat de brandweer mensen geacht worden dat verhaaltje te geloven en dat er niet gereageerd is op hun verzoek om informatie over het reilen en zeilen van de brandweer na de regionalisatie. De brandweer, in het verleden wel het paradepaardje van Soest genoemd, schijnt helemaal uit de gratie te zijn. Zelfs de zaal is voor nop niet goed genoeg meer als vergaderruimte. Mijnheer Visser achtte bovendien het brandweerpersoneel niet in staat een gedicht te schrijven, daarom veron derstelde hij dat ik anoniem de tekst geleverd zou hebben. Als de heer Visser beslissingen neemt, gebaseerd op veronderstellingen is het verklaar baar dat Progressief Soest zo'n slecht beleid voert. Waarom zou ik in vredesnaam ano niem moeten schrijven? Wij hebben hier (nog) geen K.G.B., ik heb geen baan te verliezen, ik hoef geen stem men te winnen, kortom ik wil alleen mijzelf kunnen zijn. En zo af en toe moet ik mijn hart eens luchten. Dat het dichten van de brandweer aanstekelijk werkte, bleek uit het te- gengedicht van heer Visser, die even moest bewijzen dat hij echt kan dich ten, waarbij de inhoud onderge schikt en onwaar is terwille van de rijm. Aangestoken kwam de burge meester (blij met de goedkeuring van de regionalisatie) ook ineens op de proppen met het gedicht: „Mijnheer Visser, dat is geen misser". Ook hij heeft geen boodschap aan mijn ver ontwaardiging. Maar hoe zouden de zaken ervoor staan als heel Soest door Amersfoort geannexeerd zou worden? Ook in dat geval zal er weinig verande ren. Alleen zullen dan de meldingen en opdrachten gewoon uit Amersfoort komen. Zo simpel ligt dat en wie zou zich daar druk over maken? Hooguit worden er dan nog wat rijmpjes tegen aan gegooid. Het zal me allemaal een zorg zijn, maar iedereen kan er van verzekerd zijn, dat ik, wat er ook gebeurt nooit een anoniemstuk zal schrijven. E. G. TIMMER-GEERLINGS O ja en dan denkt de heer Visser nogf- dat de brandweer geleid wordt door dokter. Buss. Zou hij nooit van de heer. Groart gehoord hebben? Naschrift redactie De rijmelarij in de raad had nog een vervolg. Visser zei, na de woorden van de burgemeester „meneer Visser dit was geen misser", „en zo liep het af met een sisser". Daarop besloot de burgemeester: „De raad akkoord zoals het behoort!". Dit voor de volledig heid. Bij ons kantoor werd een „open brief" bezorgd met ondermeer een zin: „Soestdijk geen Stankwijk maar een gifwijk". Het epistel werd ondertekend met: „De Jeugd". Omdat dit ons te „anoniem" is, wachten wij met plaat sing tot iemand van die jeugd zich gemeld heeft. Mevrouw Timmer-Geerlings denkt dat de huizen in Overhees n, 2e fase, er allang hadden kunnen staan. Dat is juist. Dat ze er nog niet staan, is echter iets waarmee milieugroeperingen niets te maken hebben. Het bestem mingsplan Overhees is reeds in 1978 definitief vastgesteld: niets heeft de gemeente sinds die tijd belet om vol gens de bepalingen van dat plan huizen te bouwen, niets heeft haar belet om er een „postzegelwijziging" in aan te brengen toen bleek dat er minder grond voor scholen nodig was. Nog maals: milieugroeperingen staan daar volkomen buiten. Sterker nog; ze heb ben de gemeente er op gewezen dat het geldende bestemmingsplan de snelste mogelijkheid tot woningbouw bood. De gemeente wil evenwel een (o.i. zeer twijfelachtigeverkeersvoorziening realiseren en daarvoor is een uitbrei ding van het plan nodig. Dat kost tijd, en ook met dat uitstel hebben milieu groeperingen dus niets te maken. Dat ze nu bezwaar maken tegen deze uitbreiding o.m. omdat dat ten koste gaat van landschappelijke waarden, terwijl het de oplossing van de woning nood geen stap dichterbij brengt (eer der is, door het uitstel, het tegendeel het geval), kan men al dan niet onder schrijven, maar het gaat natuurlijk volstrekt niet aan om ze te verwijten dat ze de woningbouw vertragen. Daarvoor moet u ergens anders zijn. Namens de Werkgroep Leefmilieu Soest K. Koppenaal De Soester kunstenares Foekje Hoek stra (41) exposeert in de theaterzaal van het Artishockgebouw de komende weken 18 olieverfschilderijen, enkele plastieken en een paar tekeningen. Vrijdagavond 6 maart a.s. om 21.00 uur wordt deze tentoonstelling geopend door het Hongaarse duo Fettich - Bally, bestaande uit Maria Fettich (viool) en György Bally (cello). Dit muzikale echtpaar, eveneens uit Soest, zal hedendaagse muziek ten gehore brengen. De abstract-expressionistische schil derijen van Foekje Hoekstra verbeel den de oosters-religieuze denkwereld van de schilderes in mystieke kleuren en symbolen. Zij exposeert voor de eerste keer en de tentoonstelling in Artishock duurt tot 28 maart. Dagelijks gratis te bezichtigen van 14.00 tot 10.00 uur. Morgenavond, donderdag 5 maart, wordt in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg de maandelijkse leden bijeenkomst gehouden van de vereni ging „de Soester Vogelvrienden". Een groot deel van de avond is inge ruimd voor de heer Heuperman uit IJmuiden, die aan de hand van dia's vertelt over tropische vogels. Introdu- cees zijn welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Bij het passeren van een medewegge bruiker op de Stadhouderslaan, maan dagmiddag, kwamen twee auto's met elkaar in botsing. De uiterst links rijdende autobestuurder belandde met zijn voertuig tegen een langs de weg staande boom. Bij de hevige botsing brak hij zijn kaak en zijn heup. Per ambulanceauto werd hij naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. Op dinsdag 10 maart Is er weer een openbare vergadering van, de commis sie Welzijnsplanning. Belangrijkste agendapunt voor deze avond is de evaluatie van een gesprek van de commissie met het college van B. en W. waarin gesproken is over het func tioneren van de commissie. De meer derheid van het college is van mening dat het taakveld „algemene aspecten van het milieu" niet meer tot de werk terreinen van de commissie moet be horen. Voor dit terrein bestaan al een aantal (raads) commissies zodat het verwar rend kan werken als de commissie Welzijnsplanning zich ook met dit ter rein bezighoudt. Het college heeft haar standpunt hierover schriftelijk aan de commissie voorgelegd. Andere agendapunten deze avond zijn het spreekrecht van de publieke tribu ne en het vaststellen van het tijdsche ma voor de werkzaamheden van de commissie voor het opstellen van het concept-welzijnsplan 1982. De vergadering wordt gehouden in een commissiekamer van gebouw Ge meentewerken, Lange Brinkweg 77, aanvang 19.30 uur. ,5). lete rsies "LS. Voor taxaties Edelsteenkundige F.G.A. D.Gem.G. Beëdigd taxateur Goud, Zilver en Juwelen Wilhelminalaan 26, 3761DP Soest Telefoon: 02165-12059/16246 De notarissen J. Oele te Amersfoort en M. H. A. van Veeren en mr. H. H. Elferink te Soest zullen op dinsdag 17 maart 1981 's-avonds om 8 uur in een zaal van café- restaurant 't Zwaantje aan de Radema- kerstraat 2 te Soesterberg krachtens artikel 1223 B.W. in één zitting bij opboden afslag (gemeente Soest) het woonhuis met garage, erf en tuin aan de Koppenlaan 4, sektie E nummer 2230, groot 3.80 are. Bezichtiging op dinsdag- en donderdagmid dag van 2-4 uur. Aanvaarding vrij van huur bij de betaling der kooppenningen op 16 april 1981 Nadere inlichtingen ten kantore van notaris J. Oele, Stadsring 89 te Amersfoort, tel. 033-14745 en van de notarissen M. H. A. van Veeren en mr. H. H. Elferink, van Weedestraat 2 te Soest, tel. 02155-12315. Jetul houtgestookte kachels en voorzet- haarden zijn natuurlijke warmtebronnen die te hulp komen als de elementen de mens de voet dwars zetten. Wanneer de gas- of olieverslindende CV-ketel nog bezig is het circulatiesysteem op temperatuur te brengen, verspreidt Jetul al een aangename warmte in het vertrek waar u het meest verblijft: de huiskamer. Dat u met Jetul selectief kunt verwarmen is dan ook niet te veel gezegd. En het is nog gezellig ook. Met één pijp in de schoorsteen is Jetul brandklaar. Ga net als de Noren ook „Jetullen", zomer en winter door. Documentatie sturen wij u op,aanvraag toe. J0TUL Type 1 Koningsweg 14a. 3762 EC Soest. Tel.: 02155-21550 Toonkamer geopend van maandag t/m vrijdag van 9-17 uur. ook voor de partikulier. „Stoppen en achteruitrijden". Bij eventueel te ver rijden nooit stoppen of achteruitrijden, maar doorrijden tot de volgende afrit en over oprit terugrijden. „Onvoldoende afstand bewaren". Voorkom kettingbotsingen door afstand houden. De helft van de snelheid in kilometers is de af stand in meters. Bij 100 km dus 50 meter afstand houden. „Te langzaam rijden". Werk mee aan een soepel verkeer door uw snelheid aan te passen aan die van het overige verkeer. Rijd vlot en regelmatig, maar vergeet niet dat bij een hoge snelheid eventuele fouten zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. „Onnodig links rijden". Door on nodig op de linkerrijstrook te blijven rijden wordt de wegca paciteit verminderd en het risico van ongelukken vergroot. Men verleidt anderen tot het verbo den en levensgevaarlijke rechts inhalen. Wie niet inhaalt moet rechts rijden. Wees op de grote wegen geen slak, maar ook geen jakkeraar. Neem zowel de minimum- als de maximumsnelheid in acht. Dat spaart mensenlevens. Geef het snelheidsduiveltje geen kansl van een goed lopend uurwerk is het onderhoud door de vakman Voor alle reparaties, ook antiek, hèt vertrouwde adres Den Blieklaan 44 Telefoon 02155-11766 Soest Ook voor voetgangers zijn deze wegen taboe, want er is uitdrukke lijk bepaald dat het voetgangers verboden is zich zonder noodzaak op een autoweg of een autosnelweg te bevinden, behalve op parkeer plaatsen die zijn aangeduid met een witte „P" op een blauw bord. De vermelding „buiten noodzaak" wil zeggen dat hun aanwezigheid er wel is toegestaan bij bijvoor beeld pech. Maar voor liften mag men er niet komen, zelfs niet op de vluchtstroken en toegangwegen ervan. Zowel op een autoweg als op een autosnelweg is het verboden te ke ren en achteruit te rijden. Ook is het verboden daarop een motor voertuig tot stilstand te brengen, behalve op als zodanig aangeduide parkeerplaatsen. Eveneens is elk gebruik van de middenberm van beide soorten wegen verboden. Alleen in geval van nood geldt het stopverbod niet voor de vluchtstroken. De zogenaamde „noodstop" is echter slechts in echte noodgevallen geoorloofd en dan nog slechts voor niet langer dan beslist nodig. De vluchtstrook moet dan ook zoveel mogelijk wor den vrijgelaten voor politie, brand weer en ambulance. Op een autosnelweg (dus niet op gewone autowegen) is het bestuur ders van samenstellen van voer tuigen met een totale lengte van meer dan 7 meter en van vrachtau to's verboden óp een rijbaan met drie of meer rijstroken een andere dan de twee meest rechts gelegen rijstroken te volgen. Dat betekent dat door hen de linkerrijstrook of rijstroken moet worden vrijgelaten voor het sneller rijdende (perso nen) verkeer. Snelheid Op autowegen èn op autosnel wegen geldt buiten de bebouwde kom een gelijke maximumsnelheid van 100 km per uur (op andere we gen 80 km), tenzij door borden anders wordt aangegeven. Deze maximumsnelheid is gebaseerd op vóór de invoering regelmatig ge houden snelheidsmetingen. Daarbij bleek dat 12% van het verkeer op deze wegen minder dan 80 km per uur reed en dat 80% reed met snel heden tussen de 80 en 100 km, ter wijl 8% sneller dan 100 km per uur reed. Door de invoering van de maximumsnelheid op onze „grote wegen" werd (en wordt) dus maar acht procent van de weggebruikers „getroffen". Behalve dat langzaam rijdende voertuigen reeds door speciale be palingen van autowegen en van autosnelwegen worden geweerd, is alleen voor autosnelwegen nog eens afzonderlijk een „minimum"- snelheid bepaald; namelijk voor Waar op autowegen een afwij kende maximumsnelheid van toe passing is, wordt dit door borden aangegeven. De autosnelwegen hebben geschei den rijbanenmen heeft dus niet te maken met tegenliggers. vrachtauto's, autobussen en alle motorvoertuigen met aanhangwa gen 60 km en voor alle overige mo torvoertuigen zonder aanhangwa gen, zoals personenauto's en moto ren, 70 km per uur. Dit is om het hinderlijke en daardoor soms ge vaarlijke langzame rijden van mo torvoertuigen die wèl op deze we gen mogen komen, te voorkomen. Fouten Ruim negentig van de honderd ongevallen op auto(snel)wegen worden veroorzaakt door enkele veel voorkomende fouten. „Links uitwijken bij ingehaald worden". Dit is een oorzaak van veel middenberm-ongevallen. Kijk eerst goed of de linker weghelft vrij is vóór u zelf gaat inhalen. Zorg voor een goed ge stelde spiegel en raadpleeg die voortdurend. „Onjuist invoegen". Geef duide lijk zichtbaar voorrang aan het verkeer dat zich reeds op de snelweg bevindt. Maak snelheid op invoegstrook en zo nodig op de vluchtberm. Actuele mocassin Indian look. Sportieve kruissteek en moccassinnaad - franjes - kralen - zacht soepel leder.

Soester Courant | 1981 | | pagina 12