CARNA VALSDROOM oftewel: Soest niet rijp voor machtsovername. NAARDERHOOGT J eugddie venbende opgerold VVV nieuws Filmagenda Amersfoort Marchal dames- en herenkapsalon Laatste winterwandeling van Olympia voor DOE-HET-ZELVERS Postzegel- en muntenbeurs Zeist Inbreker overlopen Autobestuurder ziet rotonde te laat Geparkeerde auto beschadigd Maart-natuur wandeling I.V.N.-Eemland Zonde van uw goud Aaron Sassoon Het mooie leven is goedkoper dan u denkt Wisselaars vals geld aangehouden A.s. zaterdag: (deel H) Rozen en hun verschillende toepassingen 13 Soester Courant van woensdag 4 maart 1981 13 Het cabaret Step in step uit komt op 6 maart in De Speeldoos te Baarn met het programma „Koude natte lappen op het voorhoofd". Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-7,50. De wereldberoemde bloemententoon stelling Keukenhof opent haar poorten op 27 maart. Mocht kort na de opening de tuin nog niet helemaal op kleur zijn dan kunt U alvast genieten van de 5000 m2 kas sen. Toegang 6,50; 4 t/m 12 jaar 3,25. Woensdag: gezinsdag, ouders mogen dan hun kinderen tot 12 jaar gratis meenemen. In sporthal Treslong te Hillegom is op 7 en 8 maart een Antiekbeurs. Ope ningstijden: 7 maart van 14.00-22.00 uur; Op 8 maart van 10.00-18.00 uur. Toegang/5,-. Van 5 t/m 8 maart is in de Jaar beurs te Utrecht de manifestatie „Techniek in vrije tijd". Men ziet er demonstraties met radio bestuurde schepen op een grote vij ver, met radiobestuurde helicopters op een speciale vliegbaan en automodel len in soortgelijke ruimten. Liefheb bers kunnen kennis maken met de lan delijke vereniging voor modelbouwer, radio- en t.v. amateurs, foto- en film amateurs, sterrenkundigen en noem maar op. Toegangsprijs 6,-. Geopend van 10-18 uur. In het kader van de 19e Winterserie en wandeltochten organiseert C.W.S.V. „Olympia" Soest op za. 7 maart wan deltochten van 5, 10 en 15 km. Start plaats is wijkgebouw ,,De Rank", Soes- terbergsestraat 28 te Soest tussen 10-13 uur (15 km.) tussen 10-14 uur (5 en 10 km.) Verdere inl. tel. 19979, na 18 uur tel. 16414. Op do. 5 maart is er in De Flint, Stadshal te Amersfoort een Margriet Modeshow 1981. Aanvang 14.15 uur en 20.00 uur. Prijs ƒ10,-. De groep Flairck geeft een concert in De Flint te Amersfoort op zo. 8 maart om 20.15 uur. Prijs 12,50; Pas 65 9,50 en CJP 7,50. Paul van Vliet geeft twee extra voor stellingen van zijn show Vandaag of morgen in De Flint te Amersfoort. n.1. op 11 en 12 maart. Aanvang 20.15 uur. Prijs 26,50; Pas 65 22,50 en CJP 20,-. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op zo. 5 april een concert van James Last. Aanvang 20.00 uur. Einde ca. 23.00 uur. Toegangsprijzen 17,50 t/m 30,-; alhier te reserveren. In de RAI te Amsterdam wordt op ma. 16 en di. 17 maart een uitvoering ge geven van Aïda, door de Staatsopera Bulgarije. Aanvang 20.15 uur. Prij zen/60,- en 40,-. Voorverkoop alhier. De werkgroep voor oude muziek or ganiseert op do. 5 maart in de St. Joriskerk te Amersfoort: Muziek voor de vastentijd door het Utrechts stu denten Gregoriaans koor en Capella Trajectina o.l.v. Jan Boogaarts. Gre goriaanse gezangen, afgewisseld met meerstemmige zettingen van Wil- liam Byrd, Robert V^hite en Giaches de Wert. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ10.-. In theater Carré te Amsterdam geeft Andrè van Duin voorstellingen van 13 maart t/m 2 mei (behalve op zo. en ma.). Aanvang 20.15 uur. Prijzen 10,- t/m 28,50; alhier te reserveren. De door 't Nut op 14 januari j.1. ge plande lezing door Ir. Kruger over de renovatie van t HUIS ten BOSCH, zal nu plaatsvinden op vrijdagavond 6 maart a.s. in dorpshuis De BORG, Willaertstraat 49. Entree leden vrij, niet-leden/ 5,-, CJP en 65+ 3,50. Nederlandse Schilderkunst van 1880- 1950: „VAN GOGH TOT COBRA kunt u tot 21 april bezichtigen in het Centraal Museum te Utrecht, Agnie- tenstraat 1. Geopend di., za. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Vrijdag, 13 maart vanaf 19.30 treedt het Radio Kamerorkest en het Klein Omroep Koor op onder leiding van Ernest Bour met diverse solisten. Wer ken van Strawinsky en Haydn en het Ensemble ,,M" met Turkse Volksmu ziek. Kaarten 13,50, vanaf 5 dgn. vóór het concert. Dit concert vindt plaats in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Het I.V.N. EEMLAND maakt zondag 8 maart de maandelijkse wandeling naar het Pinetum te Birkhoven. Ver zamelen om 2 uur op de Zandweg, tussen „Het Witte Huis" en de vel den van Birkhoven aan de provinciale weg Amersfoort-Soest. De natuurgid- sen zullen u gratis twee uur rondlei den. Ook in 1981 kunt u in en om Utrecht weer 6 geweldige dagtochten maken, o.a.„historisch allerlei", „Utrechtse kruistocht", „ambacht in woord en beeld", „oude stadjes en nieuw Utrecht", „tussen Vecht en plassen" en „enig Utrecht". In het boekje „Dag Utrecht" kunt u de prijzen van de tochten vinden en wat bij elke tocht is inbegrepen. Aan ons kantoor verkrijgbaar. In elke branche kunt u een fijn kado vinden in de Soester winkels met een SOESTER KADOBON, die u kunt ko pen aan ons kantoor, ter waarde van ƒ5,-; 10,-; 15,-; 20,- en 25,-. Nooit meer kadoproblemen. De eerstvolgende postzegel- en mun tenbeurs zal plaatsvinden op zaterdag 7 maart in gebouw Calvijn, Bergweg 6 te Zeist van 10 tot 16 uur. De verzame laar vindt hier een uitgebreide sorte ring postzegels en munten. Op het terrein van de voormalige Gou den Ploeg aan de Middelwijkstraat, waar vier blokken woningen in aan bouw zijn, werd door personeel van het bouwbedrijf een 19-jarige jonge man uit Eindhoven aangetroffen. Hij had een bouwkeet opengebroken en zich een regenpak toegeëigend. De po litie maakte er proces-verbaal van op en zette hem op de trein naar huis. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een 26-jarige autobestuurder de rotonde op de Molenstraat te laat opgemerkt. Hij reed rechtdoor, nam op zijn vlucht het verkeersbord mee en kwam middenop tegen de lantaarn paal tot stilstand. Hij en zijn 16-jarige passagiere sloegen met het hoofd tegen de voorruit. Het meisje werd per ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Daar is men geruime tijd bezig geweest glasscherven uit haar gezicht te halen. De bestuurder was niet alcoholvrij. Na de beide blaas- proeven werd ook de bloedproef afge nomen. Op de toegangsweg naar het dorps huis De Borg werd de personenauto van een bezoeker beschadigd. De man deed er aangifte van bij de politie omdat die dader zonder bericht ver dween. Een altijd weer interessant gebied voor natuurliefhebbers blijft het Pine tum in Birkhoven. Er zal door (I(nsti- tuut) V(oor) N((atuurbeschermings- educatieafd. Eemland op zondag acht maart de maandelijkse natuurwande ling worden gehouden. Liefhebbers er voor moeten uiterlijk twee uur present zijn op de vertrekplaats. Deze is te vinden op de Zandweg, tussen „Het Witte Huis" en de velden van Birkho ven (provinciale weg Amersfoort- Soest). Let op de I.V.N.-borden en „alles sal reg kom". Pinetum is het latijnse woord voor bomenrijk, waarin speci aal coniferen zijn aangeplant. Er staan tal van het bekijken waard zijnde types. De verschillende associaties van pinussoorten met hun onderbegroeiing zullen volop de aandacht krijgen. Natuurgidsen van I.V.N.-Eemland ver wachten u gaarne en zullen u geduren de twee uur rondleiden (gratis, dit ten vervloede). Tot zondag acht maart en nogmaals: twee uur is de vertrektijd. Rita, I.V.N.-Eemland. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van. uw goud en van uw geld. ..Wij kopen dit graag van u. diamantair-juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Grand 1: Tel. 033-14632. Brian de Palma's super thriller met Angie Dickinson en Nancy Allen. DRESSED TO KILL. 16 jr. Zaterdag en woensdag: 18.30-21.15 uur. zondag: 16.00-18.30-21.15 uur. overige dagen: 13.30-18.30-21.15 uur. Grand 2: De verfilming van de best seller van Maarten 't Hart. EEN VLUCHT REGENWULPEN, met o.a. Jeroen Krabbé en Willeke van Ammelrooy. 12 jr. dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Grand 3: Terence Hill is nog niets van zijn superkrachten verloren SUPER SMERIS, met Ernest Borgnine als sergeant. A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Grand 4: Al 3 maanden een daverend succes in Amersfoort. FLYING HIGH. dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur. A.l. zondag: 14.00-16.30-19.00-21.45 uur. Grand 5: Peter Sellers zoals u hem al tijd zult blijven herinneren in BEING HERE. A.L. dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur. zondag: 14.00-16.30-19.00-21.45 uur. Grand matinee: Walt Disney's groots te succes THE ARISTOCATS. A.l. Nederlands gesproken. Za., zo. en wo. 13.30 uur. Cinema 1: Tel. 033-18900. Brooke Shields en Christopher Atkins in een hartveroverende film THE BLUE LAGOON. A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-l6.15-i8.45-21.30 uur. Cinema 2: Catherine Deneuve in LE DERNIER METRO. 16 jr. zaterdag en woensdag: 18.30-21.15 uur. zondag: 16.00-18.30-21.15 uur. overige dagen: 13.30-18.30-21.15 uur. Cinema matinee: De Nederlandse jeugdfilm DE BENDE VAN HIER NAAST. A.l. Za., zo. en wo. 13.30 uur. Euro: Tel. 033-33655. De stunteligste schurk van het wilde westen CACTUS JACK, met Kirk Dou- glas. en Ann-Margret. A.l. Za. en wo.18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. overige dagen: 13.45-18.45-21.30 uur. EURO KINDERVOORSTÈLLINGEN Euro: Tel. 033-33655. De verfilming van één van de meestge- lezen boeken. GULLIVERS REIZEN. Za. en wo.13.45 uur. A.l. Duo 1: Tel. 033-16572. Alles uit, goed voor u. IN OPPERSTE EXTASE. 18 jr. dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. zondag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. Duo 2: De vechter die knokt voor zijn recht. Bruce Lee in THE BIG BOSS. dagelijks: 14.00-19.00-21.15 uur. A.l. zondag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: Sex op 10.000 meter. SEX- AIRLINES. 18 jr. vrij. enza.: 24.00 uur. Duo 2: James Caan in ROLLERBALL. vr. en za.23.45 uur. }8 jr. Burgemeester Paul Scholten: „Alle maal blijven liggen, de vergadering is geschorst" Burgemeester Paul Scholten had net een bijzonder toege wijd Soester gemeenteraadslid (was het van Poppelen of eer. ander, het staat mij niet meer voor ogen) het woord verleend toen er op hetzelfde moment in de raadsv erg aderzaal van het Griftlandcollege enig licht rumoer ontstond. Toegewijd Soester gemeenteraads lid Jan van Poppelen (CDA) Aangezien Burgemeester en Wethouders de Raad zelden ontspanning te bieden hebben was dit rumoer voor leden van de Raad een welkome gelegen heid lacherig nieuwsgierig naar de oorzaak van hét ge druis op zoek te gaan. Een honderdste van een sekon- de later, hei kan ook minder zijn geweest, stonden burge meester, wethouders en de raadsleden oog in oog met een opvallend klein kereltje die een pistool in zijn kleine handje ge klemd hield. Anton Onderdelinden (VVD): „Wat zullen wij voor de donder nou gaan beleven?" Anton Onderdelinden, (VVD), ex-commissaris van politie te Amersfoort, onverschrokken in tijden wanneer hij gevaar zelfs op afstand ruikt brulde: ,,Wat zullen wij voor de donder nou gaan belevenHij kreeg de steun van Anton Bolhuis CDA) Anton Bolhuis (CDA): niet eng doen hoor" .Malle man, Het platliggende gezelschap dames en heren zag vervolgens hoe een gezelschap ongeregeld voetvolk in onherkenbare uni formen de vergaderzaal bin nenmarcheerde. Het had een misplaatste Carnavalsgrap kunnen zijn. Burgemeester Paul Scholten, als vanouds met veel zin voor realiteit, zag 't terecht anders en commandeerde: Dames en heren, wij blijven er tijde lijk even bij liggen. De verga dering is tot een nader tijd stip geschorst Wie 't zijn geweest weet ik niet, ik heb het helaas niet kunnen waarnemen, maar feit is wel dat talrijke ondergedokenen van de situatie misbruik maakten door ijlings de vlam in een aantal rookwaren te steken. Milly van Stiphout-Croonenburg (PvdA) Moderne Jeanne d'Arc Een steeds dikker wordend rookgordijn versluierde daar na het uitzicht. In de tabaksrook ontwaarde ik na verloop van tijd Milly van Stiphout-Croonenburg (PvdA) die het vertikt had aan het bevel van de overvaller en de oproep van de burgemeester gevolg te geven. Krijgshaftig overzag zij staande, een twee de filtersigaret opstekend, de voor Soest hoogst merkwaardi ge situatie. Was het de moed van een leeuwin die haar tot een Jeanne d'Arc maakteóf zat 't negeren in de omstandig heid dat ze een weliswaar zeer flatteuze maar daardoor te strakke rok droeg Voorlichter Ben van Os, in de ze situatie geheel onvindbaar, zal er, zo er ooit door de pers vertegenwoordigers vragen over dit onderdeel van de over val worden gesteld, nooit het juiste antwoord op kunnen ge ven. Haar partijgenoot Frans King- ma (PvdA) was het enige raadslid dat evenmin aanstalten maakte voor zo'n kleinigheid door de knieën te gaan. Als immer attent en voorkomend informeerde hij op schijnbaar neutrale toon: „Kan ik iets voor je betekenen mannetje? daarbij luid hoestend zijn bril- leglazen poetsend en zich te gelijkertijd afvragend of zijn manmoedige houding hem in een later stadium wellicht het ereburgerschap van Soest zou opleveren. „Dit is een machtsovername luidde het korte, maar aan duidelijkheid niets te wensen overlatend commentaar. Na de ze opmerking klonk vanonder de stoelen een licht gegiechel, of was het gekreun, ik weet het niet. Ook de overvaller moet wat dat betreft zo zijn twijfels hebben gekend en besloot daar om zijn woorden kracht bij te zet ten door zijn pistool op scherp te stellen. Een waterpistool naar later zou blijken. Luttele ogenblikken later veronder stelden de ter aarde geworpe- nen dat zij niet alleen machte loos doch ook dakloos waren. De inhoud van het waterkanon netje had namelijk het effect van een wolkbreuk op een la te namiddag in augustus. die in een poging tot opperste dapperheid zachtjes, vrijwel onhoorbaar, voor zich uit mom pelde: „Malle man, niet eng doen hoor". De ernst van de situatie werd nog duidelijker nadat het pistolenbaasje met luider stem „Allemaal liggen had geschreeuwd. Zelden was er na een dergelijke dwingen de oproep zo'n eenstemmig heid bij de gemeentelijke par tijen te konstateren geweest. Frans Kingma (PvdA), groei end in zijn rol als rots in de branding, monsterde de lege stoelen en sprak: „Ik vind het afkeurenswaardig dat u in een tijd van toenemende waterver vuiling zo zorgeloos en ver kwistend met provinciaal wa ter omgaat". Na deze passende, vooral dap pere terechtwijzing zag men het mannetje nog kleiner wor den dan hij al was. Snikkend wierp hij zijn leeggeschoten waterpistooltje in de richting van een bode die juist de beeld schone Jenny- Allard-Knol (D'66) met zijn schone witte zakdoek aan het afdrogen was. Een zeer prijzenswaardige bezigheid waaruit maar weer eens blijkt dat het werk van een gemeentebode ook in de meest absurde situaties door gang dient te vinden. Weer of geen weer. Terwijl Jenny Allard-Knol (D'66) haar liefste en mooiste glimlach naar de Dorus Rij kers toestuurde piepte op het zelfde moment 't kleine vent je: „Ik had het kunnen weten, dit dorp is nog niet rijp voor machtsovername". Vervolgens beenden zijn rub berlaarzen door grote en kleine plasjes in de richting van een stoel waarvan hij veronderstel de dat de burgemeester zich daaronder zou bevinden. In een kortstondig onderonsje bood hij de burgemeester zijn ver ontschuldigingen aan en ver dween met zijn vriendjes in de rookwolken. Langzaam, maar met grote snelheid kwamen de gemeente lijke badgasten overeind. Door niets en niemand uit het veld geslagen liet de burgemees ter een knal van zijn hamer horen en sprak fijntjes: „Hét woord is thans aan de Visser". Jan de Visser (Progressief Soest)Aan sommige kinderen zal zelfs het begin van een revolutie voorbij gaan. Maar die lag nog. Te slapen. Net als ik. Aan sommige kinderen zal zelfs het begin van een revo lutie altijd voorbij gaan. JAN LEYENDEKKER. (vrij naar een gegeven van H. J. Oolbekkink). (Adv.) Deze week werden wij in het centrum van Soest aangesproken door een dame. Wij voelden ons gevleid door haar aandacht voor ons. Mede door wijze waarop zij verzorgd was, keurige coiffeure en fraaie ma*te',j,P' „Weet u", zo begon zij „er wordt in de krant geschreven dat alles duurder wordt. Dat wij allemaal een stapje terug moeten doen. ik kan u wel zeggen dat dit niet helemaal klopt, want een bezoek aan die Biosthétische kapsalon van Marchal aan de Beetzlaan 74 is zeker nog te betalen, en u ziet zelf wat het resultaat is. Ook heren kunnen terecht bij de Biosthétische kapsalon Marchal, tel. 13990. BEETZLAAN 74 SOEST - TELEFOON 13990 In de afgelopen veertien dagen heeft de politie tijdens verhoor van liefst negen tien jongens uit Soest een groot aantal inbraken opgelost. De knapen hadden een leeftijd tussen de tien en twintig jaar. De jongste had 'n flink aandeel in het geheel. Hij nam ondermeer zestig fietsen weg, deed grepen in kassa's en stond zo nu en dan ook op de uitkijk als er ingebroken werd. De zaak kwam aan het rollen toen twee jochies betrapt werden bij diefstal uit een kleedlokaal aan de Smitsweg. Zij gingen aan het praten en van lieverlee kwamen er steeds meer namen los. Hun totale buit, bijeen gestolen in ongeveer vijf maanden vanaf vorig jaar september, wordt geschat op een bedrag van 25.000 tot 30.000 gulden. Zij bekenden ondermeer een aantal inbra ken in de openbare mavo aan de Valeriaanstraat, in het dorpshuis De Borg, bij V.&D. te Hilversum, in een accountantskantoor aan de Vredehof straat, in kelderboxen onder flats, bij benzinepompstations en verder het openbreken van auto's, joyriding, de diefstal van vele tientallen fietsen en bromfietsen, van waarschuwings lampen en zonnebrillen en vernieling van een telefooncel. Op hun conto komt ook de spectacu laire inbraak in De Borg, waarbij de kluis van de eerste etage naar beneden gegooid werd. Bij V. D. te Hilversum haalden zij in twee keer dertien zend „bakkies" weg, die dan voor weinig geld doorverkocht werden. De heler, een 26-jarige Soester werd ook ge hoord. Ook kratten met lege flessen behoor den tot hun buit. Uit de Mavo, evenals uit De Borg, werd geluidsapparatuur gestolen. Het grootste deel daarvan is teruggevonden. Opmerkelijk is dat lang niet van alh diefstallen aangifte werd gedaan. Di fietsen werden meestal gedemonteen terwijl ook een deel in de vijvers aan di Koningsweg gedumpt werd. Fietsei namen zij weg omdat er toevallig eei stond en zij te voet waren. Opgelost is ook een zaak van ongevee; twee jaar geleden toen geld uit d< kassa gehaald werd van ,,'t Winkel tje", de kledingzaak bij Honsbergen. De uit De Borg gestolen bandrecorder ter waarde van 2700 gulden, werd ii geruild voor twee aquaria en eei electrische gitaar. Slechts vijf van de negentien jongens waren „bekenden" van de politie het gros van de ouders was niet op d< hoogte van deze aktiviteit van hur kind. Extra treurig is dat in sommigt gevallen knaapjes door intimidatie var de groteren bij de bende gehaalc werden. In een café aan de Insingerstraat poogden twee mannen afkomstig uit Sliedrecht een vals bankbiljet van honderd gulden te wisselen. De café houder had het tijdig in de gaten en hij waarschuwde de politie. De twee mannen werden ingesloten. Tijdens het vervoer van de Insingerstraat naar het bureau gooide een van de twee een portemonnee uit de politieauto naar buiten. Ook dat werd op tijd ont dekt. Er zaten nog vier valse bank biljetten in. Het geld kregen zij in Amsterdam van de bekende „grote onbekende". De wandelsportvereniging Olympia or ganiseert zaterdag 7 maart, onder aus piciën van de Sticht Gooise Wandel sport Bond (SGWB), haar vierde en tevens laatste winterwandeling van het seizoün 1980/1981, in Soest. Deze wandeltocht betekent ook de laatste welke dit seizoen in samen werking met de plaatsen Zeist, Utrecht en Huizen werden georganiseerd. Als de voortekenen niet bedriegen zal het voor Olympia-wandelsport een afsluiting worden met een rekord aan tal deelnemers. Het verloop tot nu toe: op 15 november 1980 schreven 197 wandelaars zich in, op 10 januari 1981 waren dat er 250 en op de laatste dag van de maand januari namen er precies 260 deel aan de wintertocht, waarmee het aantal deelnemers na drie tochten op 707 is gekomen. Vo rig jaar bedroeg het totale aantal 767. Ook aan deze winterwandeling, waar voor wederom nieuwe en afwisselen de parkoersen zijn uitgezet o.a. langs de gemeentevijvers in Overhees en de bossen van het landgoed Pijnen burg, kan iedereen deelnemen, zowel individueel als in groepsverband. De afstanden, waaruit een keuze ge maakt kan worden, bedragen vijf, tien en vijftien kilometer. De start is als gebruikelijk vanaf het wijkge bouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, Soest tussen 10.00 en 14.00 uur. Voor de vijftien kilometer kan echter tot 13.00 uur gestart worden. Het inschrijfgeld bedraagt t/m 14 jaar 1,50 en voor 15 jaar en ouder 2,- per persoon, per tocht, inklusief her innering. Deze bestaat uit een lint, in diverse kleuren, met opdruk Wim pel toch ten Zeist, Utrecht, Soest en Huizen, genummerd en twee wande laars. Zonder herinnering betaalt men respektievelijk 1,- en 1,50. Inschrijvingen en betalingen kun nen aan de start plaatsvinden. Het wijkgebouw De Rank is gemakke lijk te bereiken, zowel vanaf het sta tion als busstation Soest-Zuid plm. drie minuten lopen. Eventuele inlichtingen kunt u ver krijgen bij het sekretariaat van de wandelsportvereniging Olympia, de heer W. van Steendelaar, Lange Brink- weg 50, 3764 AD Soest, tel.nr. (02155)- 16414 na 18.00 uur. Frans Kingma (PvdA): „Kan ik iets voor je betekenen mannetje?" Vorige week hebben we in het kort de grootbloe- mige rozen behandeld. Dit type van rozen is erg goed te gebruiken in tuinen waar grote kleurige bloemen niet storend werken. In een zgn. boeren- tuin waar kleur alom is gaat een grootbloemige roos gewoon op in de rest van de beplanting. Tussen vrij zware heesterbeplanting in wat grote re tuinen kunnen rozen in groepen aangeplant ook een brekend en fleurig effect geven. In wat kleine re tuinen kunnen grootbloemige rozen ook zonder problemen worden aangeplant. Het mooiste is het dan meestal om ze gescheiden te houden van de rest van de beplanting die over het algemeen vrij klein zal zijn in over eenstemming met de tuin. Het planten in vakken is dan het meest fraai, waarbij het gebruik van maximaal 1 of 2 kleuren het rustigst aandoet. Naast de grootbloemige rozen zien we de Polyan- tha of trosrozen, die een geheel ander voorkomen hebben. Trosrozen geven meerdere bloemen aan een steel en zijn daarom veelal kleiner van bloem. Een trosroos geeft net als de grootbloemige rozen meerdere perioden van hoofdbloei te zien. De over gang van hoofdbloei via herstel naar de volgen de bloei gaat echter minder abrupt, zodat eigen lijk gesproken kan worden van een vrij regelma tige doorbloei. Langdurige regenperiodes worden beter verdragen dan bij de grootbloemige soorten. Het wegnemen van de uitgebloeide delen werkt ook bij trosrozen bloeibevorderend en moet dus niet worden vergeten. Trosrozen variëren in hoog te van zo'n 50-90 cm. en worden in grote kleuren variatie aangeboden. Regematig verschijnen er nieuwe variëteiten en verdwijnen de minderen. Enkele goede trosrozen van dit moment: Een al wat oudere maar nog altijd goede gele roos is All gold met diep-gele niet verkleurende bloemen. Een erg goede roos die volop in op komst is, is Fresca een oranje-rode roos met aan de onderzijde gele bloemblaadjes. Een stevige roos met een erg lange doorbloei tot laat in de herfst. Een goede helder-rode roos is Interama. Een bossige plant met mooie gevulde bloemen. Een erg goede zalm-rose trosroos is Michelle. Een lang doorbloeiende diep-rode roos is Rubella, die wel tot eind oktober zijn grote gevulde bloemen produceert. Volgende week bespreken we de toepassing van Polyantha of trosrozen en behandelen we klim- en leirozen, stam- en treurrozen en de miniatuur roosjes.

Soester Courant | 1981 | | pagina 14