GEEF UZEEF T)F KI IM11r THUIS '81 Reken maar dat we gaan kijken9 Eigen woonideeen bepalen interieur Een huis verander met gevoel en verstand ET' ruim 2000 werk-eet-praattafels Een meubelkeus uit duizenden Leve het luie zitten THUIS '81 Reis goedkoper per trein ftW® L Kwaliteit gaat een leven lang mee Wanneer THUIS'81? Cic/^ Ml- TiTïTit en het 'experiment' U zult zich hier thuis voelen! Crèche op thuis 81 h deze nieuwe auto zit u op rozen,,,, ^n^Cmisch verqntwoorcje dq'sfoch ie gek! in onze %ufo ziften I hetere stoelen f hierin huis. tyqf Iqqt iknief op me kirren! 'fa jemeenqqr Wonen in het IK-tijdperk Glazenwassers en tapijUeggers kun nen er uren smakelijk over vertel len. Over al die Hollandse huisjes die niet alleen hun eigen kruisjes hebben, maar ook een eigen woonstijl. Eenvormigheid? Steeds minder waar. Dankzij de nu afrem mende weivaart is de Nederlander zijn sluimerende, persoonlijke woon-wensen om gaan zetten in da den: in huiskamers, open eetkeu- kens, zithoeken en open haardpar- tljen van een uitbundige variatie. En hoe tegenstrijdig dat ook lijkt juist nu de welvaart halt houdt, zet die trend zich door. Mensen dur ven experimenteren, dat wil zeggeni naar eigen smaak en inzicht combi neren. Met kwaliteit, zo blijkt uit verkooponderzoeken. Omdat in de nadagen van de weggooi- maatschappij steeds meer consu menten in de woon-speciaalzaken kiezen voor meubels en stoffen die langer dan vijf jaar mooi blijven en langer dan tien jaar meegaan. Logisch ook. want wie zijn eigen woonstijl kiest in een tijd dat mode trends in wonen vervagen, die kan Kwaliteit kiezen. Dus als u vraagt: wat is de trend in wonen, dan moet het antwoord luiden: er is geen trend. Zegt u het maar. Sociologen mensen die de maatschappelijke ontwikkelingen bestuderen spre ken niet voor niets over het 'IK-tijd- perk'. De maatschappij wordt steeds ingewikkelder. Radio, tv en pers storten voortdurend de hele wereld over ons heen. In ons werk domine ren technologie, automatisering en wetten en regels. Allemaal redenen waarom we met z'n allen maar ie der voor zich een logische keuze doen: we schermen onszelf in ons persoonlijke leven een beetje af. De plaats daarvoor is nog altijd thuis. Waar traditiegetrouw in ons kouwe kikkerland het wonen een belangrijke plaats inneemt. En waar we juist in die eigen omgeving naar eigen oplossingen zoeken. baar. De professor van wie onder zoekers lang dachten dat hij 'sa- vonds moeilijke dikke boeken en zware tv-documentaires tot zich neemt, kijkt best heel graag ook naar een leuke tv-serie of leest een detective. Zo is het ook met wonen. Ieder mens heeft zo zijn eigen momenten. En kiest daarvoor zijn eigen zithoek, luie stoel, eetkeuken, eet- en/of werktafel en noem maar op. Vandaar dat het woongebeuren steeds meer wordt bepaald door een uitgebreide schakering van moge lijkheden met daaromheen een veel heid aan woonideeen, waarvan de consument van de jaren tachtig naar eigen inzicht kan profiteren. Als er een woontrend is, dan is het deze. m- JÉ Maandblad Eigen Huls Interieur. Foto: Ouus Rijven. Een voorbeeld van het interieur van de jaren tachtig; combinaties van stijlen en van mooie meubels die vooral ook praktisch zijn. Zo'n interieur straalt iets uit dat zijn bewoners eigen is. Het is een echt thuis, een eigen wereld- Daarbij zijn we best ónvoorspel- je, waar geen regels of verboden gelden. Maquettes op ware grootte omringd door exposities en informatie-werkplaatsen die met „ruimte" te maken hebben: „spelen in de,ruimte" Landbouw Hogeschool Wageningen „architectenwinkel" adviezen van architecten „lichtproject" adviezen van verlichtingsdeskundigen „thuis comfortabel" T. H. Eindhoven - afd. Werktuigbouw „ruimte buiten" Stichting Wonen „licht en kleur" Tijdschrift Eigen Huis Interieur „energie thuis" T.N.O. - K.E.M.A. - Energie Anders „studieontwerpen Academie Artibus Utrecht En experimenten volgens een idee van de Jaarbeurs, ontworpen door Ir. M. Pvan Mourik, architect, geconstrueerd door SSH-Steigers, met kartonnen maquettes voor huis en meubelen van De Hoop en Van Meurs en met medewerking van vele anderen- In de Jaarbeurs in Utrecht. Hoeveel leefruimte een mens nodig heeft is niet te berekenen volgens een vaste formule, maar is vooral af hankelijk van de activiteiten die in een woning plaatsvinden. Eten, sla pen, zitten, wassen en tv kijken doen we allemaal. Toch heeft de een daar meer ruimte voor nodig dan de ander. Een huis waarin vier mensen leven zal meestal ook heel anders zijn ingericht dan een waar maar twee bewoners zijn. Gedurende ons leven veranderen bovendien onze bezigheden regelmatig en de weerslag daarvan kun je in een in terieur vaak aflezen. Als het goed is tenminste, want veel mensen zijn geneigd om hun eenmaal ingedeel de huis nooit eens om te gooien. Dat is jammer, want een mens beperkt er zijn mogelijkheden door. De ecologie van het wonen is een studie, die onder de studierichting huishoudwetenschappen valt. Prof. H. van Leeuwen geeft daar .colleges over aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hij is tevens archi tect. „Hoe we wonen en wat we met onze woonruimte doen is iets dat nauw samenhangt met onze wel vaart", vertelt hij. „In de jaren vijf tig is voor het eerst een grote studie verricht over de „functionele grondslagen van de woning". Daar kwam uit wat je feitelijk allemaal nodig hebt in een huis. Maar je kunt beslist niet beweren dat dat per persoon in vierkante of kubieke meters moet worden uitgedrukt. Nog los van de veranderingen in je eigen leven kinderen die opgroei en, ouder worden zijn er invloe den van buiten die een rol spelen. De eisen van de tijd veranderen; comfort (dat is niet alleen ruimte) wint terrein; er ontstaan andere sa menlevingsvormen; grootstedelijke gebieden vervangen als het ware het platteland. Al die factoren, maar vooral de dingen waar je bin nenshuis mee bezig bent bepalen of iemand zijn woning als ruim of minder ruim ervaart". Wie het gevoel bekruipt eigenlijk (te) klein te wonen, zou eens moeten overwegen te verhuizen in zijn/haar eigen huis. Zonder al te grote ingre pen is het meestal goed mogelijk een woning een volkomen ander aanzien te geven, op het oog (visu eel) groter te maken dan zij is. Het is een effect waarin kleuren en stof fen, verlichting en vormen, maar natuurlijk ook kosten meespelen. De interieur-ontwerper D. van Leeu wen in Boskoop (geen familie), lid van de Goed Wonen-groep waarbij ruim eèn veertigtal zaken zijn aan gesloten, ervaart dat verhuizen in je eigen huis heel positief werkt. Hij zegt: „liet is beslist niet noodzake lijk dat je daarvoor je meubels op straat zet en dure, nieuwe koopt. Ik heb klanten die een duur bankstel wilden hebben wel aangeraden die aankoop uit te stellen en eerst hun woning op een andere manier aan te pakken. Ik ga er van uit dat je die dingen in overleg met de mensen bepaalt. Goed adviseren is minstens zo belangrijk als verkopen. In verre weg de meeste gevallen is zo'n ver huizing binnen je eigen muren trouwens een compromis van wat je wilt en wat kan, ook financieel". Voor mensen die hun woonruimte betrekkelijk klein of te klein vinden, heeft hij een aantal algemene tips die verruimend kunnen werken: kleuren zijn erg belangrijk; met de kleur van vloer of plafond die doorloopt op één wand bereik je een ruimte-effect; in kleine ruimten is de verlich ting van bijzonder groot belang (helaas vaak stiefkind of sluit post); in kleine ruimten moeten de wanden zoveel mogelijk worden gebruikt, bijvoorbeeld tafels of werkblad zo mogelijk aan de raamkantplaatsen of koppeldn aan vensterbank; de vloeroppervlakte zoveel moge lijk vrij laten en dus zware, dich te stoelen of banken vermijden; een ronde tafel vervangen door een rechthoekige (ronde tafels hebben ruimte nodig) geen gordijnen of andere stoffe ring met grote dessins toepas sen, maar inspelen op de kleur van wanden en/of vloerbedek king; kleur op kleur geeft rust en ruimte. Tenslotte een tip van hoogleraar Van Leeuwen: als je een keuken wilt inrichten of opnieuw inrichten gebruik dan vooral je gevoel; wil je een woon- of huiskamer veranderen gebruik dan naast gevoel vooral je verstand. De gezelligheid komt vanzelf wel. Thuis '81 heeft een creche voor kinderen van 3 tot 6 jaar. U kunt dus rustig uw gang gaan, terwijl de kleintjes zich amuseren. Creche open van 11.00-17.00 uur. Wie Thuis '81 bezoekt in de Jaarbeurs in Utrecht, kan het best per trein reizen. Er zijn wel volop parkeerplaatsen beschikbaar, maar treinen naar de beurs is flink wat goedkoper, als u gebruik maakt van het Trein-Toegangsbewijs, dat op veel stations te koop is. U ontvangt dan maar liefst 20Cr korting op de entreeprijs en op het treinkaartje. Dat is mooi meegenomen. Stoelen,,,, u wordt niet moe zitcomfort,,. Ze zijn er hier en daar nog wel: die Hollandse huiskamers waar de eet tafel onder de schemerlamp het centrum van gezelligheid was. Waar het gezin bij thee, koffie en boeren kool bij elkaar kwam om samen te zijn. Wie afgaat op het overweldigende aanbod van ruim tweeduizend eethoeken op THUIS'81, zou bijna denken dat die tijden weer terugko men. Makers van woon-ideeën gelo ven van wel. Althans, zij zien de eet tafel in het Hollandse wonen terug keren als een plaats waar mensen kunnen eten, drinken, praten en werken terwijl andere languit in de zithoek naar platen of radio luisteren en tv of video kijken. Of ze wat u betreft gelijk krijgen, moet u zelf bepalen. Maar zeker is, dat de eethoek meer aandacht krijgt dan ooit. Thuis'81 is het be wijs. Maar liefst 20.000 m2 woonideeen zijn vanaf 14 maart in Utrecht te zien. Daar maakt u dus uw meubel keus, een keus uit duizenden. Want in de Marijkehal en de beide Ber- nardhallen van de Jaarbeurs staan tijdens 'Thhis '81' meer dan 10.000 meubels. „Het wordt fantastisch", zegt de heer Van Breemen, voorzitter van de commissie die de beurs van de grond tilde. Voor het eerst bijna alle erkende woninginrichters van ons land op één beurs. „Samen sterk", noemt hij het. „Wij doen als vakde taillisten meer voor onze klanten dan het leveren van meubels alleen. Want inrichten bestaat natuurlijk niet alleen uit het thuis neerpoten van meubels of het leggen van vloer bedekking. Het is meer. Het is het maken van een fijn woonklimaat, een lekker thuis met een huiselijke sfeec". Op 'Thuis '81' bieden al die detail listen ons de service volledig geïn formeerd te worden over dat fijne woonklimaat. Want naast dat enor me meubelaanbod zijn er volop in formatiestands over bijvoorbeeld energiebesparen, verlichting, me disch verantwoord zitten en slapen, en kleur kiezen. Er komt een groot voorlichtingsplein met twee karton nen huizen waarin iedereen met ruimte kan spelen. De wanden zijn verplaatsbaar, er zijn meubels van karton, dus in een handomdraai is het mogelijk je eigen woonsituatie na te bouwen, om vervolgens met een deskundige na te gaan op wat voor slimme wijze veranderingen thuis een fijner interieur kunnen opleveren. Van Breemen: „Het is eigenlijk te veel om op te noemen. Er worden verschillende exposities ingericht. Jan des Bouvrie komt met een se lectie van mooie Nederlandse meu bels. Gijs Bakker, ook zo'n fenomi- naal interieurontwerper, komt met de mooiste Nederlandse produkten voor ons huis. Verder een High- Tech presentatie in samenwerking met Peter Heuvelmans. Er zijn in zendingen uit het buitenland: Hoe wonen ze nu in Italië, Scandinavië, Engeland en bijvoorbeeld Amerika? Maar ook andere exposities over wo nen, allemaal inspirerende kijkshows". U ziet het: 'Thuis '81' is een buiten kansje. Dit jaar voor het eerst, een volle week lang. Want Thuis '81' be gint op zaterdag 14 maart en duurt tot en met zondag 22 maart. De beurs is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en van maandag tot en met vrijdag, ook 's avonds, van 19.00 tot 22.00 uur. Jaarbeurs - Utrecht. „Als directeur van een aantal speciaalzaken ben ik de hele dag druk in de weer. Dan wil je 's avonds nog wel eens lekker lui onderuit gaan", weet de heer K. Langeraar (55) uit Haarlem. „Vijf jaar geleden kocht ik deze stoel. Ik zag hem, zat hem en nam hem. In zeg maar tien seconden. Nooit één se conde spijt gehad. Van alle theorieën over verantwoord zitten weet ik niets, maar ik weet heel zeker dat deze stoel heerlijk zit." Naast het zitten in werksituaties is ook het lui zitten iets waar een mens aandacht aan moet schenken. Een goed zitmeubel kiezen lijkt moeilijker dan het is. Belangrijk voor wie langdurig en veel zit is een goede steun onderin de rug, omdat anders de wervelkolom inzakt en dat kan problemen geven. Een goed advies voor de aanschaf van een lekker zitmeubel luidt: kies er een waarin je op zoveel mogelijk verschillende manieren kunt zitten of eventueel „hangen". Door het va riëren van zithoudingen wordt de druk op bepaalde lichaamsdelen af gewisseld en dat is op den duur het beste. Zo'n stoel of bank(deel) past als het ware altijd. De familie Teurlings, hij 34 jaar, zijn vrouw 33, en de kinderen, twee jongens 6 en 8 jaar. Ze wonen in een leuk rijtjeshuis, vier onder één kap. Gezellige tuin, gezellige buren. Jan Teurlings werd twee jaar geleden overgeplaatst van het rustige zui den naar het overvolle westen. En het was toeval dat ie zo'n fijn huis kon krijgen. „We woonden op een flat", zegt hij, „en we hadden nooit echt over een grotere woning nage dacht. Je begrijpt dus hoe blij we waren toen we met hulp van mijn nieuwe baas, deze woning te pakken kregen. De meeste meubels hebben we overgedaan aan de nieuwe flat bewoners. Ze aren echt geschikt voor die ruimte. Dit huis was veel groter, dus wilden we ook andere meubels. Een lekkere zithoek, dat zie je wel, en zo'n mooi wandmeubel waar de telvisie in past. We hebben er wel een tijdje over gedaan hoor, voor we alles in huis hadden". Zijn vrouw knikt bevestigend. „We wil den niet over een nacht ijs gaan. We hadden wat gespaard. Maar met die groter wordende kinderen, wisten we ook dat het er voorlopig niet van zou komen om veel over te houden. Dus moesten we ons maar meteen goed in de spullen steken, zodat we er een tijdje tegen zouden kunnen. Nou. toen zijn we op een weekend met zijn allen naar de Meubelbeurs in Utrecht gegaan. Tjonge, tjonge, wat een mogelijkheden. We keken onze ogen uit. Nog nooit heb ik zo veel meubels bij elkaar gezien. Ik kan het iedereen aanbevelen die op zoek is naar een nieuw interieur. Wij kwamen 's avonds thuis met een verlanglijstje. Beetje bij beetje heb ben we die maanden daarna alles aangeschaft". Jan Teurlings: „We zijn met de be langrijkste dingen begonnen, en het interieur is nu wel zo'n beetje com pleet. Weet je wat het voordeel is van meubels kiezen op een beurs? Je kunt een lijst maken van alle maal spullen die bij elkaar passen. Je hoeft dan eigenlijk nooit meer te zoeken of te twijfelen als je in de winkel staat. Je weet wat je wilt, waar het te koop is, en wat het onge veer gaat kosten". Komen zij naar 'Thuis '81'? „Reken maar dat we begin maart in Utrecht komen kijken", zegt hij. „We willen op de hoogte blijven van de nieuwste ontwikkelingen. Want als we over enkele jaren eens wat nieuws nodig hebben, kunnen we in elk geval snel beslissen". Kwaliteit, 't is een van die moeilij ke onderwerpen waar we eigenlijk geen raad mee weten. Daar praten we over alsof het om kostbare din gen gaat. We veranderen geregeld ons interieur, we zijn misschien de afgelopen tien jaar wel twee keer van meubels verwisseld, omdat ze snel sleten, of omdat we weieens wat anders wilden. Een welvaarts verschijnsel waarvan gelukkig steeds minder sprake is. Cees Steenkamer van Meubelfa briek Steenkamer over dit onder werp: 'Het is beslist niet zo dat we hier in Nederland de laatste tien jaar slechte meubels hebben ge maakt. Nederland is kwalitatief nog steeds een van de toonaangevende landen op meubelgebied. Maar ja. De mensen wilden tot voor een paar jaar meubels die maar enkele jaren mee hoefden. Dus werd bijvoorbeeld een mindere kwaliteit stof gekozen. Je ziet wel eens bankstelletjes bij de vuilnisbak staan. Zou zeker weten dat het binnenwerk, het echt meu- belmakerswerk, nog prima is. Maar ja, het over laten stofferen van die meubels is zo kostbaar, dat men voor datzelfde bedrag ook een nieuw stel kon kopen. Nou, dat ge beurde dan ook meestal. Wij merken nu heel duidelijk een verschuiving. Bij Van der Meer, die onder meer onze collectie verkoopt, wordt tegenwoordig door de consu ment veel meer gevraagd naar meu bels met een hoge kwalitatieve fi nishing touch. Duurzame stofjes en zo. Dat vinden wij maar wat prettig omdat het ons vakwerk eer aan doet. Onze meubels, en. dat geldt voor alle Nederlandse meubels heb ben nog steeds die ouderwetse kwa liteit die een leven lang meegaat. Ach, we denken dat we moeten bezuinigen. Maar in feite is dat hele maal niet zo. De consument moet zich niet in zijn portemonnee laten kijken, maar verstandig kiezen en kopen. Als hij voor kwaliteit kiest, misschien wel wat duurder, dan is ie uiteindelijk toch goedkoper uit. Want echte kwaliteit gaat een leven lang mee. Misschien is het tegen woordig veel meer de kunst om op het juiste moment te kopen, het mo ment waarop je echt iets nodig hebt en het ook kunt betalen. Dat vraagt goed oriënteren, weten wat er te koop is en wat het kost. Daarvoor hebben we nu juist Thuis '81'. Thuis'81 is van zaterdag 14 t/m zondag 22 maart dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en van ma. 16 t/m vr. 20 maart bovendien van 19.00 tot 22.00 uur. Jaarbeurs Utrecht. r

Soester Courant | 1981 | | pagina 23