NOSjournaal 25 jaar Met Raad en Daad Paarse of zelfs gestreepte tomaten op bestelling PERFECT GELUID DOOR METALTAPE F0T0- STRIP- VER- HAAL Orchideeën Wees zakkenrollers te slim af Landinrichting - een zaak voor veertien miljoen mensen 24 25 25 RENTE TEGOED Ik vond een oud rijkspostspaarbankboekje. Daar is zo'n acht jaar geen rente meer bij- geschreven. Waar moet ik dat nu heensturen als ik het geld er af wil hebben inclusief achterstallige rente? Antwoord: De Rijkspostspaarbank verdient schatten aan vergeten spaar bankboekjes. Aan het postkantoor mag men daar echter niets van uitbetalen, indien er gedurende vijf jaren geen bijschrijving heeft plaatsgevonden. U kunt wel naar het postkantoor gaan en op vertoon van 't boekje een enveloppe verkrijgen, waarin het portvrij kan worden opgestuurd naar het adres, dat op die omslag gedrukt staat. De ach terstallige rente wordt dan alsnog bij geschreven en u krijgt dat boekje snel terug. Daarna kunt u op elk gewenst postkantoor geld opnemen, of zo'n boekje leegmaken en laten vervallen. Uiteraard geldt dat uitsluitend voor de rechthebbende. Is het niet van u zelf, dan moet de eigenaar u eerst schrifte lijk machtigen. ZEEUWSE BLOEDKORALEN - Ik kocht bloedkoralen, zoals je ze overal kunt kopen. Later zag ik bij een juwelier Zeeuwse veel hoger geprijsd staan. Zijn die dan beter? Waar komen de mijne dan vandaan? Antwoord: De bloedkoralen groeien niet in Zeeland, maar wel in de Middel landse Zee, vooral rondom Italië. Men breekt takjes van het rif af om daaruit de koralen te snijden, te slijpen en te doorboren. Er is wel variatie in kleur en helderheid, maar het is beslist niet waar, dat de beste naar Zeeland gaan om daar verkocht te worden... Dan zouden overal elders op de wereld alleen maar bloedkoralen van mindere kwaliteit te koop zijn. De aanduiding Zeeuwse bloedkoralen is ontstaan, doordat men in Zeeland zulke fraaie snoeren reeg en die van een gouden slot voorzag. Dat paste prachtig bij de Zeeuwse klederdracht. Maar zo'n gou den slot maakt het snoer natuurlijk extra duur. KNOPENTELLER - Ik heb verschil lende perzische tapijten, blijkbaar handgeknoopt, maar het ene veel gro ver dan het andere. Ik stuur een paar afgeknipte stukjes mee. Kunt u zeggen uit welke plaatsen ze komen? AntwoordDe echte Perzische tapijten worden meestal ingedeeld naar de marktplaatsen alwaar ze verhandeld worden. Ze worden niet alleen onder scheiden naar het toegepaste dessin, maar ook naar de kleuren, de gebruik te materialen en de wijze van knopen. Gezien het kameelhaar in de rand en de ruitmotieven in rood en blauw, is A een Hamadantapijt. De produktie van goedkope tapijten is daar het grootst, maar ze zijn heel wat grover geknoopt dan de Bidzjar, die zo fijn geknoopt zijn dat ze niet eens gevouwen kunnen worden. Deze B staan onder invloed van de eeuwen oude cultuur van de nomaden en vooral van de Koerden. Ze zijn onverwoestbaar. Het derde is van een zeer fijne kwaliteit en perfect van tekening. Gezien het aantal knopen (meer dan 3000 per dm*) moet het een Kasjantapijt zijn, maar gezien het materiaal stamt het uit de Staatskno- perij. Het laatste, dat onzorgvuldig geverfd werd, telt maar 950 knopen per dm2 en stamt o.i. uit Heriz. Daarop wijzen ook de bonte kleuren. AARDAPPELSOEP - Hoe komt de Potage Parmentier aan zijn naam? Antwoord: Die soep is opgedragen aan prof. A. A. Parmentier, de Franse ge leerde die de aardappel uit Zuid- Amerika naar Frankrijk haalde, om de bevolking te voorzien van voedsel na misoogsten bij het graan enz. Na de mislukte oogst van 1769 werden overal in Europa aardappels gepoot en we zouden ze nu niet meer kunnen missen, HARD OF ZACHT EI- Is de eischaal reeds hard vóórdat de kip een eitje gaat leggen, of blijft de kalk tot het laatste moment zacht? En vormt een kip één ei of méér tegelijk aan een lopende band? Antwoord: Een normaal ei wordt hele maal in de kip gevormd en de eier schaal eveneens, maar het laatst. Het ei, wordt met harde schaal er omheen gelegd. U kunt dat wel eens zien bij een kip die haar ei niet kwijt kan en dan hevig pijn lijdt. Men helpt zo'n dier door dat ei voorzichtig stuk te maken, zodat het er als struif met kapotte schaal uitkomt. Het aantal eieren dat tegelijk gevormd wordt, kunt u tellen als u een kip slacht die nog aan de leg is (hetgeen soms noodzakelijk is als zo'n dier verongelukt). U ziet dan het gave ei met harde schaal dat ze die dag zou leggen, gevolgd door een menigte dooiers in afnemende stadia voor de daarop volgende eieren. Dat een ei vochtig ;s na het leggen, wil niet zeggen dat de kalk nog niet verhard is. Het ei moet warm en vochtig zijn omdat het de lichaamstemperatuur van de kip heeft en het kan alleen vlot de cloaca passeren als het nat is. KROMME MUZIEK -Een kennis waste het stof van zijn platen, warmde ze om ze snel te drogen en zit nu met een aantal kromme schijven. Hoe krijgt hij ze weer recht? Antwoord: Door ze weer tot diezelfde temperatuur te verwarmen en dan recht te persen. Dat brengt twee moei lijkheden mee: niemand kan zeggen welke temperatuur dat precies moet zijn, want dat hangt helemaal af van de mate waarin ze krom getrokken zijn. Punt 2 is, dat het verhitten van gram mofoonplaten nogal eens ten koste van de geluidsweergave gaat. Hij moet dus voorzichtig de proef nemen en een plaat warmen in een (droge) koeke- pan. Als de plaat een beetje warm is moet ze tussen twee volkomen vlakke houten of metalen platen of blokken, die verzwaard zijn met stenen, afkoe len. Na afkoeling moet de oorspronke lijke, zuiver horizontale vorm bereikt zijn. Bleef de plaat krom, dan is de temperatuur te laag geweest en moet u haar opnieuw verhitten. Een thermo- metertje erbij kan bij de verwarming diensten bewijzen. Helaas kunnen wij geen enkele waarborg geven wat be treft de geluidsweergave. Wij zagen van dit procédé wel eens goede resulta ten, maar ook slechte. Vertel de pla- tenwasser ook, dat hij stof moet afwas sen met gedestilleerd water (bij de drogist verkrijgbaar, omdat het ook in accu's wordt gebruikt) en de planten rechtopstaand in een platenrek of dgl. moet laten drogen en dat nóóit bij een verwarming! Op 5 januari j.1. bestond het NOS-journaal 25 jaar. Het allereerste journaal werd uitgezonden op 5 januari 1956. Het eerste journaal dat die dag de lucht in ging werd gemaakt door hoofdredakteur Carel Enkelaar en de twee redak- teuren Roel Renssen en Coen van Hoedijk. De journaal-uitzendingen vonden drie maal per week plaats en wel op maan dag, woensdag en zaterdag. Ze duurden 15 minuten en bestonden uitsluitend uit films en er mocht geen nieuwslezer in beeld komen. De uitzending leverde al direct een probleempje op: in de begin-beelden van het journaal kwam een balletdanseres voor, die een pirouette maakte. Op ver zoek van de NCRV werd dat beeld verwijderd. „Wegens mist geen buitenlands nieuws" In het jaarverslag van de NTS over 1956 werd met trots gesteld dat ,,de snelheid van de nieuwsvoorziening tot een maximum werd opgevoerd, door gebruikmaking van telex en vlieg tuig". Via internationale filmpersbu reaus ontving het journaal per vlieg tuig filmbeelden van buitenlandse nieuwsgebeurtenissen, die vaak ,,al één of twee dagen later" op de beeld buis te zien waren. Er stonden toen ongeveer 35.000 tv-toestellen in ons land. Orchideeën, voor velen nog een ma gische klank en voor een groot publiek nog omgeven met een mysterie én de gedachte, dat voor het succesvol kwe ken van orchideeën een niet aflatende zorg nodig is. De orchideeën behoren tot de grootste plantenfamilie van de wereld. In totaal zijn er zo'n dertigdui zend. Ook in Europa zijn orchideeën te vinden en onze heem- en natuurparken tonen de grote verscheidenheid, 's Zo mers zijn ze ook te vinden langs vele wegen en in bermen en zijn ze be schermd. In de tropen komen veel orchideeën voor, al naar gelang de ontwikkeling van het land zijn ze nog in groten getalen aanwezigIn sommige landen is er zo „gejaagd" dat veel soorteri steeds zeldzamer zijn geworden. Voor een selecte groep onderzoekers is dit wel een gemis. Door het kruisingswerk zijn er momenteel meer hybriden (kruisingen) op de wereld dan er in totaal aan soorten orchideeën bestaan, misschien zelfs wel zo'n twee tot drie maal. Deze kruisingen bieden ons een onvoor stelbare variatie. Door de nieuwe ver meerderingsmethoden kan men een keuze doen uit een zeer groot aantal en veel van de verkrijgbare orchideeën- planten zijn geschikt voor de amateur, zowel voor de bezitters van een kasje als voor de liefhebbers met simpelweg een vensterbank. Mini-Cymbidium bijvoorbeeld biedt een zeer grote kleurenrijkdom in schake ringen van wit tot donkerpaars, maar zelfs zijn ze verkrijgbaar in groen, een in de plantenwereld niet zo algemene kleur voor een bloem. Dan kennen we de Cattleya, vanouds voor velen hét symbool voor de orchi deeën. Ze zijn er met enorme bloemen, maar ook de kleinbloemige mogen er zijn. Een enorme variatie in kleur en niet moeilijk te kweken biedt Dendro- bium nobile. Ze vragen veel licht en kunnen 's zomers buiten in de tuin. 's Winters hebben ze minder warmte nodig. Dan is er voor de „warme" liefhebber de Phalaenopsis, een ideale plant die bijna het gehele jaar door kan bloeien. Phalaenopsis zijn er in klein- en groot- bloemige vormen. Door het kruisings werk van de laatste twintig jaar zijn er veel kleurvariaties, nieuwe schakerin gen die zich uitstrekken van wit tot donkerpaars met daarnaast fraaie ge stippelde en gestreepte in zalmroze of geel tot zelfs in groen. Onbeperkte mogelijkheden biedt, in kleine tot grote planten, de Oncidium, niet alleen in een gele kleur, doch ook in wit en roze zoals de Oncidium ornithorynchum. Voor de ware miniatuurliefhebber, de bezitter van een terrarium en kleine kasjes is er Bulbophyllum. De variatie hierin is moeilijk te beschrijven, er zijn zo'n 1200 soorten die variëren van een kwart centimeter tot 70 cm. lang. De bloemgrootte is ook zeer afwisselend en kan lopen van een kwart centimeter tot zo'n 10 tot 12 cm., zoals de Bul bophyllum lobt/ïi var. siamense. Odontoglossum van Amerika uit de hoge gebieden van de Andes en het noorden van de hoge Siërra vraagt een frisse omgeving met een goede lucht- circulatie. Het zijn uitermate geschik te planten voor een licht verwarmde serre of een kasje. Ideaal zijn de hybriden die een veelbelovende varia tie kennen van bijvoorbeeld kleine soorten uit Centraal Amerika. De Odontoglossumhybriden in combinatie met Miltonia en Ada geeft nieuwe geslachten die sterk zijn en kleurrijk. Wie van koele temperaturen houdt, kan zonder twijfel de geheimzinnige Masdevallia, Dracula-miniatuur- achtigen nemen die maar weinig ruim te nodig hebben. De kleinbloemigen zijn meestal driehoekig en rijk aan de kleurencombinaties. Ze bloeien zeer lang en vragen een vochtige lucht en een frisse atmosfeer, onder die condi ties zijn ze goed in leven te houden. Ze zijn goed voor een koude kas die 's nachts niet meer dan tot 12 graden C. verwarmd wordt. Deze in kort bestek genoemde grote verscheidenheid toont aan dat geen enkele andere plantenfamilie een dergelijke rijkdom heeft en zo'n eindeloze variatie om als liefhebber uit te putten, dan de orchi deeën. Maar het is, in die begintijd, ook wel eens voorgekomen dat er vanwege mist op Schiphol dagenlang geen vlieg- tuig kon landen en dat in het journaal een tekst geprojecteerd moest worden met de mededeling: „Heden wegens mist geen buitenlands nieuws". Eurovisie-nieuwsuitwisseling In 1958 werd, op initiatief van J. W. Rengelink, en onder leiding van Carel Enkelaar, een experimenteel begin gemaakt met de Eurovisie-nieuws uitwisseling. Tijdens de eerste experimentele week in oktober 1958 overleed Paus Pius XII en werden beelden vanuit Rome rechtstreeks doorgeschakeld naar 12 Europese landen. Dat was zo'n sukses, dat de Eurovisie-nieuwsuitwisseling eenvoudigweg niet meer kon misluk ken. Voor journaal werken 125 mensen Vanaf 1961 mocht het journaal gepre senteerd worden door een nieuwsle zer. Het huidige kwartet presentatoren be staat uit: Rien Huizing, Joop van Zijl, Fred Emmer en Harmen Siezen. Uiteraard werken bij het journaal de meeste mensen achter de schermen. Op het ogenblik zijn dat er 90 in vas te dienst. Voorts heeft het journaal een 15-tal vaste filmcorrespondenten in ons land en 10 regionale nieuwscorrespon- denten. In het buitenland beschikt het journaal over vaste correspondenten in vele hoofdsteden. In totaal komt men op ongeveer.130 medewerkers. Voor de 48 minuten zendtijd, die iedere dag gevuld wordt, moet streng worden gèselecteerd. Dat proces begint 's och tends om acht uur en eindigt 's avonds na het laatste zg. „late" journaal. Iedere journaaluitzending wordt „li ve" gepresenteerd, zodat het aller laatste nieuws altijd kan Worden „mee genomen". Evenementen in het kader van het zilveren jubileum In dit jaar zal op de volgende manie ren aandacht worden besteed aan „25 jaar journaal". - in het voorjaar van 1981 zal een NOS- brochure over het NOS-journaal ver schijnen. - in april 1981 zal een televisie-docu mentaire worden uitgezonden van de afdeling Informatieve Program ma's van de NOS over de televisie nieuwsvoorziening - tegelijkertijd zal bij uitgeverij Strengholt een boek verschijnen over 25 jaar journaal, dat geschreven werd door de auteur Nico Scheepmaker. Tenslotte viert het journaal zelf zijn jubileum op 14 april 1981 met een In ternationaal Symposium, dat in de RAI te Amsterdam zal worden gehou den over het thema „News on TV and Reality". Op dit symposium zal de vraag aan de orde komen in hoe verre het televisie-nieuwsbeeld de wer kelijkheid van het wereldgebeuren be ter weet te weerspiegelen. Het Symposium zal onder leiding staan van Sean MacBride, de Ierse voorzit ter van de Unesco-Commissie voor de bestudering van communicatie-vraag stukken. MacBride is ex-minister van Buitenlandse Zaken van Ierland, me deoprichter van Amnesty Internatio nal en winnaar van zowel de Lenin- als de Nobelprijs. Kleding, auto's, brillen en dergelijke ondervinden geregeld aanpassingen aan het huidige modebeeld. De laatste vijf jaar werkt deze trend meer dan ooit ook door in de groenteteelt, niet alleen wat kleur betreft, maar ook de vorm en formaten van groenten krijgen steeds meer aandacht bij kwekers en con sument. Bij een toenemend aantal berovingen blijkt de dief een briletui te heb ben aangezien voor een portemonnaie of portefeuille, met als gevolg dat de beroofde het enige tijd zonder (lees) bril moet stellen. Dat is de ervaring van veel opticiens. Vandaar hun volgende, nuttige tip: koop een stoffen briletui en stik dat goed vast in de voering van uw jas. Dat kan veel narigheid en ongemak voorkomen. Ook het Westland, waar het export percentage van diverse groenten zo'n 80% van de produktie bedraagt, past zich hierbij aan, evenals de overige tuinbouwgebieden. Vaak via jaren lange teelexperimenten proberen de zaadselectiebedrijven en het proef station voor de tuinbouw onder glas te Naaldwijk een produkt te creëren waarvoor een vraag bestaat bij het grote publiek. Per land en per bevolking blijkt de vraag naar kleur en vorm enorm te verschillen. Een van de zaadselectiebedrijven in het Westland die zich met de teeltex perimenten bezighoudt is de firma Bruinsma in Honselersdijk. Via di verse teelttechnieken wordt er da gelijks gewerkt aan de produktie van het meest ideale groente- of bloemen- Er is wellicht nergens zo'n enorm sukses bereikt in de geluidstechniek, als met de compaktcassette. Het handige doosje met band, dat door vrij wel elke scholier woj-dt gebruikt en door vele bezitters van tapedecks thuis met plezier wordt beluisterd. Nieuw is het bé'grip „metaltape", een band bedekt met pure metaalpoeder, als geluidsdrager. De banden met ijzeroxyde zijn door de komst van deze banden in feite ver ouderd. WAT IS HET VOORDEEL? Er gebeurd nogal wat, op het ge bied van geluidsband. Enkele jaren geleden deed de bekende Chrome- tape, met veel fanfare zijn intrede. Nu is er de Metaltape, die blijkt een tweemaal betere weergave te bie den, dan de Chrometape.Een grotere dynamiek, gecombineerd met een duidelijke betere „signaal-ruisver houding" Minder bandruis en bete re weergave van de hoge tonen, om een paar zaken te noemen die de metaltape zijn voorsprong geven. AANGEPASTE APPARATUUR Om het volle rendement uit deze band te halen, moet men uiteraard aangepaste apparatuur kiezen. Van JVC bv. is er de RC-M70, een radio recorder voor Stereoweergave.Voor zien van luidsprekers met„Tweeters" en „Woofers" dus niet zomaar een paar lichte speakertjes, zoals nogal eens in radiorecorders worden ge bruikt. Deze recorder is geschikt voor alle type band, dus normaal, Chrome en do nieuwe Metaltape. Maximaal uitgangsvermogen is maar liefst 30 watt. Een electronische programma scanner, maakt het mo gelijk om snel een zelfopgenomen stuk muziek op de band, door de recorder te laten opzoeken en af spelen. Het apparaat zoekt dan zelf het door u geprogrammeerde banddeel op. Het radiogedeelte omvat als golfbe- reiken, de Ultra Kortegolf (ook Wereldomroep dus) en Politie en Visserijbanden, verder Lange en Middengolf en FM. Nu dus portable studiokwaliteit in tuin, zomerhuis, camping, kort om waar u maar wilt. Directeur van het bedrijf, de heer V.d. Kruk, vertelt hierover: „In de ongecultiveerde natuur komen al kleurvariaties voor bij de diverse groenten. Door selecties toe te passen zijn wij erin geslaagd om volledig con troleerbaar diverse groentesoorten te creëren. Kwekers in het Westland kun- nen, indien hier behoefte aan bestaat, bij ons zaad bestellen voor gele, oran je, paarse of zelfs gestreepte tomaten. Vooral de laatste jaren bestaat er in de horeca voor de garnering van de diverse schotels een grote vraag naar o.a. gele tomaten". Dat kleuren psychologisch werken op de mens is een duidelijk gegeven. On danks dat de gele tomaat qua smaak praktisch niet verschilt van de con ventionele rood gekleurde tomaat, blijft deze laatste toch duidelijk su perieur. Het is maar wat men gewend is. In Japan bijvoorbeeld worden weer uitsluitend de rose gekleurde to maten gegeten. Of de „afwijkend" ge kleurde tomaten een even grote vlucht gaan nemen als de reeds ingeburger de groene, gele en rode paprika's wist men bij Bruinsma nog niet te vertel len. Salesmanager de heer Noorder- meer gelooft dat men het in de toe komst meer in de formaten zal gaan zoeken dan in het creëren van bij voorbeeld paarse spruitjes, die al voor de tweede wereldoorlog geteeld wer den. De heer V.d. Kruk: „Zoals wij het nu kunnen bekijken zal er bijvoorbeeld meer vraag komen naar de zogenaam de ijsbergsla, een enigszins koolach tige, knapperige slasoort. Deze biedt vele voordelen voor de consument. Zo kan de sla langer van tevoren bereid worden en hij blijft langer fris en vi taminerijk dan de huidige kropsla die snel futloos raakt". Een belangrijk gegeven voor de huisvrouw en de ho reca, vindt de heer V.d. Kruk. Andere bestsellers zijn, of zullen naar verwacht worden, de vleestomaten zijn die de laatste jaren veel opgang maakt en korte komkommertjes, als zusjes van de lange Westlandse komkommers die voor kleine gezinnen eigenlijk te groot zijn. Buiten de teelttechnieken, die zich voornamelijk richten op kleur en for maat, wordt er ook naarstig gezocht naar groentesoorten die milieu vriendelijk (er) zijn. Zo is in ontwikke ling de zogenaamde Tornadosla, een slasoort die door zijn enigszins op staande bladeren, die de grond niet raken, niet of nauwelijks bespoten be hoeft te worden tegen bijvoorbeeld schimmelvorming. Een ander produkt waar men bij Bruinsma volop mee bezig is, is de teelt van de zogenaamde energiearme tomaten, die in plaats van bij de nor maal benodigde 15 graden al bij 8 graden kunnen groeien. „Rekent u zelf maar uit wat dat zal gaan besparen", vertelt de heer V.d. Kruk, „Het kan nog wel even duren, maar volgens onze mening zijn er kansen genoeg. De door ons genoemde mogelijkheden zijn werk van jaren geweest en zo zal het ook bij de toekomstige produk- tengaan". In een klein land, waar 14 miljoen mensen elkaar letterlijk en figuurlijk op de tenen staan, lijkt het gewoeker met de ruimte op een monnikenwerk. Ruimtelijke ordening heet dat en dan hebben we het nog niet eens over de be stemming, de inrichting en het beheer van de schaarse ruimte. Dat laatste heeft allemaal weer te maken met landinrichting. Woekeren met de ruimte is een moeilijk vak, waarbij de overheid dan ook te pas komt. Enkele weken geleden heeft de regering een structuurschema voor de landin richting aangeboden aan de Tweede Kamer. Het cadeau wordt toegevoegd aan het omvangrijke dossier dat betrekking heeft op de verdeling van de schaarse Nederlandse ruimte. In 1975 is door de regering een zgn. Oriënteringsnota Ruimtelijke Orde ning gepresenteerd. Voorzover het be leid zich richt op de landelijke gebie den in ons land zijn verdere plannen en doelstellingen uitgewerkt in de Nota Landelijke gebieden. Vervolgens komt het begrip landinrichting om de hoek. Wat is het en wat heeft het te maken met de landelijke gebieden? Landin richting richt zich op inrichting van het landelijk gebied overeenkom stig de functies van dat gebied, zoals die door het ruimtelijk ordeningsbeleid zijn aangegeven. Een moeilijke defini tie die enige verklaring behoeft. Landinrichting is als een loutere agra- rische aangelegenheid allang achter haald. Ten onrechte wordt landinrich ting nogal eens gezien als een moderne variant op ruilverkaveling. Ontegen zeggelijk heeft de land- en tuinbouw vanouds een stempel gedrukt op het landelijk gebied. De laatste tientallen jaren is het anders geworden: open luchtrecreatie, natuur- en landschap en andere belangen zijn steeds zwaar der mee gaan wegen. En dan gaan we nog voorbij aan woningbouw, indus trialisatie, wegenbouw, aanleg van waterwegen, vliegvelden, militaire oe fenterreinen. Het is duidelijk dat de overheid al die belangen in het ruimte lijk beleid moet meenemen, zeker wan neer die ruimte miljoenen mensen moet bergen. Veertien miljoen mensen leven, werken, wonen en recreëren in Nederland. Iedereen zijn zegje Terug naar het verse structuurschema voor de landinrichting: het schema staat in ons land ter discussie. Ieder een (zowel het individu als allerlei belangen- of maatschappelijke groepe ringen) kan zijn zegje doen over het structuurschema. Als dan een eindoor deel, als samenvatting van de brede maatschappelijke discussie, wordt ge formuleerd, gaat het parlement en de regering zich met het schema bemoei en en zullen politieke lijnen worden uit gezet. Deze „volksbehandeling" van het recentelijk gepresenteerde struc tuurschema noemt men deftig de pla nologische kernbeslissing (PKB) Het landelijk gebied kan op vele ma nieren worden ingericht. Soms gebeurt het volgens een afgerond plan met allerlei maatregelen (men spreekt dan van integrale landinrichting), dan weer beperkt men de inrichting tot een enkelvoudige maatregel. Een integrale inrichting van het lan delijk gebied is mogelijk via herinrich ting, ruilverkaveling en aanpassingsin richting. Herinrichting is bedoeld voor gebieden waar behalve het agrarisch belang, ook andere belangen een grote rol spelen. Zo draait het bijvoorbeeld bij de herinrichting (reconstructie) van Midden Delfland (het gebied tus sen Delft, Rotterdam en Den Haag) om agrarische, recreatieve belang- gen, industrie, wegen- en woningbouw. Een tweede inrichtingsvorm betreft de ruilverkaveling, die zich richt op landelijke gebieden die ruimtelijk overwegend een agrarische functie vervullen. Niet-agrarische belangen (zoals recreatie, woningbouw) spelen een zeer ondergeschikte rol. Tenslotte is de aanpassingsinrichting bedoeld om betere voorzieningen in een lande lijk gebied te realiseren. De enkelvoudige maatregelen - in te genstelling tot de bovengenoemde inte grale landinrichting - kunnen variëren van boerderijverplaatsing tot kavelruil toe. Het structuurschema voor de landin richting bevat de overheidsbedoelin- gen om het landelijk gebied in de ko mende jaren zodanig in te richten dal uit algemeen maatschappelijk oogpunt alle belangen zo goed mogelijk aan hun trekken komen. Landinrichting reikt dus verder dan de orthodoxe agra rische ruilverkaveling. De overheid mikt doelbewust op een samengaan van natuur, landschap en landbouw. Zo'n beleid mondt uit in een inrichtingsproces, waarbij boeren en natuurbeschermers elkaar moeten vinden. Sommigen beweren dat je op deze wijze het onmogelijke met elkaar tracht te verbinden of dat het onver zoenlijke toch verzoend moet worden. Om deze monsteropgave te ontwijken wil de overheid het inrichtingspro bleem via het structuurschema voor de landinrichting ter discussie stellen. Een brede discussie, zegt de overheid; daarvoor kiest zij dan ook de proce dure van de planologische kernbeslis sing of de PKB-procedure. Voorlopig zal het structuurschema niet verder komen dan de schrijftafels van plano logen, ruimtelijke ordenaars, natuur beschermers en boeren. En toch zullen alle Nederlanders zich niet aan een brede discussie kunnen onttrekken want landinrichting is geen exclusief vraagstuk voor enkele be trokken groeperingen, maar een zaak die veertien miljoen landgenoten di rect aangaat. Leven we immers niet op eikaars tenen in dit kleine landje? praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Wat is eigenlijk een groothoeklens? Dat is een vraag, die nogal eens wordt gesteld door mensen, die in het bezit zijn van een kamera met een verwisselbare lens. Zo'n kamera heeft bij aanschaf meestal een z.g. standaardlens, maar je kunt er ook andere lenzen opzetten. Een telelens bijvoorbeeld, die het beeld dichterbij kan halen. Of een groothoeklens. En over dat objektief wil men dan graag iets meer weten. Een groothoeklens - de naam zegt het al - kijkt met een wijde blik. Het gevolg is, dat er daardoor meer beeld op de foto komt, niet alleen in de breedte, maar ook in de hoogte. Een groothoeklens "ziet" dus meer dan een standaardlens en dat kan in bepaalde ge vallen een voordeel zijn. Dat blijkt uit de foto van de galerij: op zo'n korte afstand is het met een gewone lens niet mogelijk zoveel in beeld te krijgen. Vooral bij opnamen bin nenshuis laat de groothoeklens méér op een foto zien. De strandfoto brengt een tweede voordeel van deze lens in beeld: je kunt er opnamen mee maken waarop de voor- en de achtergrond scherp worden afgebeeld. Dat komt omdat deze lens een grote scherptediepte heeft. Je kunt er dus ook snel een opname mee maken; het scherpstellen is meestal geen probleem. De derde eigenschap van de groothoeklens is, dat er een lichte vertekening plaats vindt in de ruimte lijke werking. Dat geeft in bepaalde gevallen een bijzonder resultaat. De voorgrond komt als het ware naar voren en de achtergrond wijkt. Veel fo tografen spelen graag met deze mogelijkheid zodat ze met hun groothoeklens erg geslaagde foto's ma ken. De derde foto is daar een goed voorbeeld van. Als u meer wilt weten over de mogelijkheden van de groothoeklens: uw fotohandelaar kan u er alles van vertellen.

Soester Courant | 1981 | | pagina 25