Chatoux KOELEIUIAIU (BV oude munten waard? Chips, een boek over de wereld van morgen Wat werkelijk in de Bijbel staat WERKELIJK IN DE BIJBEL STAAT Gereformeerd en andere verhalen Vragendienst: Wat Zijn mtjn L00DGIETERSI3EDRIJF Schuilkelder voor 2500 mensen Veel mooie spullen voor de J eugdzor g-Rommelmarkt PHB Modeshows nieuwe kollektie bij Bon Trio in Baarn Crossterrein mag blijven Agenda Soester Gemeenschap Dr. Manfred Barthel Bedrijf 18.000 gulden lichter gemaakt De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs Kinderfilmhuis Artishock loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen •gas- en waterleiding Verkoop gedragen zwangerschaps- kleding Ëlltl en andere verbaled Vier 2e- Kamerleden in Soest 17 Soester Courant van woensdag 25 maart 1981 17 Het crossterrein aan de Koningsweg waar leden van de Jeugd Motor Cross Club gebruik van maken, kan naar de mening van burgemeester en wet houders gehandhaafd worden. Er moet dan wel iets gedaan worden om de klachten van de omwonenden weg te nemen. De geluidshinder hangt volgens het col- lege af van drie factoren: de geluids- produktie van de gebruikte motoren- de afscherming van het terrein en de meteorologische faktoren als wind richting, windsnelheid en de stabili teit. "Het is daarom gewenst", zegt het college in het voorstel, dat volgen de week dinsdag 31 maart in de (openbare) vergaderingen van de sportstichting aan de orde komt, dat de toegestane geluidsbelasting in de omgeving wordt geobjektiveerd door het stellen van een norm" De vereniging moet dan volgens b. en w. inspelen op de gestelde geluidsnorm door het treffen van doelmatige technische voorzieningen om de ge- luidsproduktie tot de aanvaardbare norm te beperken. Het is dan ook een kwestie van organisatie. Zo kan de club een dB A)-meter aanschaffen om het geluid van alle motoren te meten. Dat moet dan steeds gebeuren bij toe lating tot de baan. Wordt de geluids norm overtreden, dan wordt de toe gang geweigerd en zou ook een boete aan het desbetreffende lid kunnen worden opgelegd. Eén en ander moet wel in de nieuwe bruikleenovereen komst worden opgenomen. „Chaton" nu Ongeveer een half jaar geleden openden Piet en Carla Koppies in een pand aan de Burgemeester Grothestraat hun ju welierszaak. Zij bedachten er de aardi ge naam „Chaton" voor. Chaton is de. benaming voor een soort „zetting". Over des naam is echter een collega juwelier in Gouda gestruikeld, want ook hij had deze aardige naam be dacht. En zo als dat zo dikwijks gaat: wie het eerst komt het eerst maalt!. De naam was gedeponeerd en daarom moesten Carla en Piet Koppies iets anders bedenken. Het is „Chatoux" geworden en dat betekent noch in deze branche, noch, zover ons bekend in een andere branche iets. Maar het is wéér een leuke, makkelijk in de spraak en het gehoor liggende naam. U wordt bij „Chatoux" net zo prettig en deskundig geholpen als voorheen bij Chaton. Er is buiten de naam totaal niets veranderd. 25 maart: Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een „Vrouwenavond" in „De Borg", Wil- laertstraat 49 te Soest, georganiseerd door de vrouwenraad Soest. Diverse stands met voorlichtingsmateriaal en een inleiding door mevr. N. de Boer over „Vrijwilligerswerk". Toegang gratis. 26 maart: Filmhuis Artishock met de film; „In einem jahr mit 13 monden, regie Rai- ner Werner Fassbinder in kleur- 129 min - BRD. Aanvang 21.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 28 maart: -Concert in de Oude Kerk (Torenstraat) te Soest door het ensemble „Affetti Musicali". Dit ensemble bestaat uit de volgende musici; Christine Jansen sopraan, Lex Vos, blokfluit, Piet Dhont barokhobo, Mariëtte Holtrop barok- viool, Willem Bouten barokcello en Jan Janssen clavecimbel. Op het program ma staan o.a. de volgende werken; La Follia, van Corelli; het Concerto in g mineur van A. Vivaldi; van G. P. Telemann de cantate „Verfolgter Geist, wohin?" en van C. P. E. Bach de sonate in g moll voor hobo. Het concert begint om 8.15 uur. 29 maart: Kinderfilmhuis Artishock presenteert: „Daar komen de tijgers". (8-12 jr.), tevens door de Werkgroep Poppenkast Dijn een voorstelling met het stuk: „Het ei van Hannelore" (4-7 jaar) Deze aktiviteiten beginnen om 14.00 uur tot 17.00 uur. Toegang: 2,-. Tel. reserveren zondag 29 maart vanaf 13.00 uur onder nummer 02155- 19577. Inl 02155-17817. 30 maart: Door de Ned. Vereniging van Huis vrouwen een „Modeshow" georga niseerd in De Rank te Soest, Soester- bergsestraat 18 in samenwerking met de firma Adema. Aanvang 14.15 uur. 1 april: Vrouwencafé Artishock vanaf 20.30 uur in de Soos in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. 2 april: Filmhuis Artishock met de film; „Deux Lions au soleil", regie Claude Faraldo, in het Artishockgebouw Steenhoffstr. 46, Soest. Aanvang van de film 21.00 uur. Handwerkvereniging Naald en Draad organiseert iedere donderdagochtend handwerken onder leiding van 9.30-11.30 uur aan de Driehoeksweg te Soest. Inl. Tiny Joosten tel. 14874 en Rita Roest tel. 18355. Schaken in Dienstencentrum Honsber- gen, iedere donderdagmorgen van 9.0( tot 12.00 uur, voor iedereen toeganke lijk. (WiardiBeckmanstraat). 3 april: Opening Tentoonstelling Arüshock met werken van Freek de Jong om 21.00 uur in de theaterzaal van Artishock. Deze tentoonstelling duurt tot 25 april en is geopend van 14.00-16.00 uur. 4 april „Literaire salon Artishock" met dich ters uit Vlaanderen (Kofschip) en Eemland (Dichterskring Amersfoort). Aanvang: 20.30 uur in het Artishockge bouw, Steenhoffstraat 46 Soest. 5 april: Zondag-werkdag, van 11.00-17.00 uur kun je voor jezelf bezig zijn met aller hande klusjes in Artishock. De gehele dag is er koffie en thee. 's Middags is er iets te eten. Toegang: 2,50. robots de wereld Chips, een veel gehoord woord in de zeventiger en tachtiger jaren. Gang maker in een proces van industriële en maatschappelijke omwentelingen. Het staat in nauw verband met auto- materisering, werkgelegenheid en de toekomst van onze kinderen. Daar mee is alles en in feite niets gezegd. Goede gedachte van Elsevier om een vooral populair maar zeker ook weten schappelijk werk met betrekking tot chips op de boekenmarkt te brengen. De auteur Nico Baaijens, zelf weten schapsjournalist en voorlichter van een computerbedrijf, vertelt in zijn boek in voor ieder begrijpelijke taal wat de chip is en wat de mogelijkhe den ermee zijn. Eindconclusie van dit zeer lezenswaardige boek: Chips bieden nadelen, maar ook geweldige voordelen. De toekomst zal er daar om op gericht moeten zijn de nadelen te vermijden, de voordelen te benut ten. Wie, als het om het onderwerp chips gaat, niet met z'n mond vol tanden wil staan wordt door Nico Baaijens een flink eind op weg gehol pen. (Uitgave Elsevier). De Bijbel is, qua oplage, nog steeds de grootste bestseller aller tijden. Tegelijkertijd ook een boek waaraan vele zeer uiteenlopende interpreta ties zijn gegeven. Interpretaties die grote gevolgen voor de geschiedenis van de kerken hebben gehad. De titel van het bij Elsevier verschenen en door dr. Manfred Barthel geschre ven boek is nogal pretentieus. In navolging van ontelbare auteurs en theologen voegt ook deze schrijver zijn visie aan de reeds bestaande toe. Hij maakt daarbij gebruik van de nieuwste onderzoekresultaten van de bijbelwetenschap, de archeologie, de etnologie en de literatuurkritiek. Als of anderen dat in een grijs en recent verleden niet zouden hebben gedaan om hun gelijk (lees: het gelijk van de geestelijke stroming die zij aanhan gen) aan te tonen. Desondanks is de schrijver er wel in geslaagd de vele moeilijke passages die de bijbel kent voor een groot publiek toegankelijker te maken. Daarom is de ondertitel van dit boek: „Een nieuw licht op het Boek der Boeken" heel wat meer in overeenstemming met de inhoud van de 294 pagina's. Wat Werkelijk In De Bijbel Staat is qua titel niet de vlag die de lading dekt. Toch aanbevolen voor kerke lijke en niet kerkelijke lezers, om dat deze nieuwe Elsevier-uitgave in feite een supplement is op het mee- spelendste boek uit de wereldgeschie denis: De Bijbel. Bij een bedrijf aan de Amersfoortse- straat te Soesterberg werd zondagmid dag in totaal ruim 18.000 gulden wegge haald: 14.000 gulden uit een brand kast en nog eens 4500 gulden uit een geldkistje dat in een slaapkamer stond. De vermoedelijke dader kwam vrij makkelijk bij het geld. Hij nam de sleutels weg uit het colbert van de beheerder, toen deze een sportwed strijd in Zeist bezocht. Met de auto van de beheerder reed de dader naar Soesterberg, waar hij zijn slag sloeg. Met de buit en de auto vertrok hij vervolgens naar Amsterdam. Daar werd de auto zondagavond aangetrof fen. Er werd bij gepost, maar dat leverde geen resultaat op. Naar de man wordt nu verder uitgekeken. De eerstvolgende beurs zal plaats vinden op zaterdag 4 april in gebouw Calvijn, Bergweg 6 te Zeist van 10-16 uur. Ongetwijfeld is dit weer een mooie gelegenheid voor elke verzamelaar om wat rond te snuffelen tussen de aan trekkelijke aanbiedingen. Zondag 29 maart a.s. organiseert de Werkgroep Kinderfilmhuis Artishock weer een film/doemiddag in het Arti shockgebouw aan de Steenhoffstraat 46. Er wordt gestart met de film: „Daar komen de tijger". (8-12 jaar). De Tijgers staan bekend als een slecht jeugdhonkbalteam. Zij lijden de ene nederlaag na de andere. Ook een nieuwe trainer schijnt niet te helpen. Aan het eind van de film komen zij uit tegen de beruchte Panters, een onsportieve club. Tenslotte blijkt dat de positieve instelling van de Tijgers en hun gevoel voor humor het winnen van de vieze trucs en het onsportieve gedrag van de Panters. Na afloop weer schilderen, kleien, toneelspelen enz. Tevens op deze middag verzorgt de Werkgroep Poppenkast Dijn een pop penkastvoorstelling met het stuk„Het ei van Hannelore". (4-7 jr.). Het verhaal gaat over het vogeltje Hannelore. Zij legt een ei en hieruit komt een babyvogeltje, maar dat weet zij zelf niet. Wanneer Vader, Harry Glitter, uit het buitenland thuiskomt ontdekt hij dat er een vogelkindje bijgekomen is. Na afloop ook voor deze kinderen gelegenheid om te blijven tekenen, spelletjes doen enz. Deze twee aktiviteiten beginnen alle bei om 14.00 uur en zijn om pl.m. 17.00 uur afgelopen. Toegang 2,- (film of poppenkast). In de pauze gratis limo nade plus en appel. Voor ouders/be geleiders gratis koffie of thee. Tel. reser veren (film en poppenkast) zondag 29 maart vanaf 1.00 uur onder nr. 02155- 19577. Inl. 02155-17817. Eennl«twBdis K Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 Op het terrein op de hoek Van Lennep- laan/Birkstraat, waar voorheen Ten- sen was gevestigd, wordt een kantoor pand gebouwd. Dit gebouw wordt ge- heel onderkelderd en dusdanig inge richt dat het in tijd van oorlog schuil plaats kan bieden aan 2500 mensen. De gemeente moet daarvoor mede werking verlenen. De kosten voor het realiseren worden gesubsidieerd door het Ministerie van Binnenlandse Zaken en dat Ministerie heeft al laten weten in beginsel positief te staan tegenover dit plan. Op de op maandag 6 april in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg te houden Kraammarkt zal ook weer gedragen zwangerschapskleding ver kocht worden. De opbrengst daarvan gaat naar Unicef; het kinderfonds van de Verenigde Naties. De kleding kan gebracht worden bij mevrouw Wil Borger, Stadhouderslaan 46 te Soest. Voor de elfde Rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg zijn de eerste spullen binnen. Zij werden gebracht naar de ruim 70 adressen, die herkenbaar zijn aan de bekende oranje raambiljetten of zij werden na een telefoontje opgehaald en naar de opslagruimte getransporteerd. Het begin is er dus. Hopelijk komt er de komende weken nog veel bij en wordt de markt op zaterdag 25 april bij De Vangrail aan de Nachtegaal weg weer een succes. Rijk de Gooyer, als acteur lange tijd vooral bekend om de „typetjes" die hij wist te maken, is de laatste tijd als schrijver geregeld terug te vin den in het weekblad „De Haagse Post" De meeste stukken van „Gerefor meerd en andere verhalen" zijn aan dit weekblad ontleend. Een merkwaar dige, maar vooral leesbare en amu sante bundel die aantoont dat de le vensgenieter de Gooyer alleraardigst en knap met de pen uit de voeten kan. Niet alles wat in zijn laatste bun del geschreven staat zal hem door iedereen in dank worden afgenomen. Ik vind hem 't best op dreef in zijn sterke verhalen en anekdotes die be trekking hebben op personen en situa ties in de wereld van artisten en schrij vers. Zijn hoofdstuk gewijd aan God fried Bomans is daar een voorbeeld van. Zijn schetsen over minder be kenden roepen een bijna kwajongens achtige sfeer op. Een sfeer waarin de zelfspot niet ontbreekt. Voor be trekkelijk weinig geld is deze sprankel lende verhalenbundel door Elsevier toegankelijk gemaakt voor iedereen. mTiMiMii Foto: Goos van der Wilt Bon Trio heeft afgelopen woensdag de eerste van vier geplande modeshows gehouden. Er werd een bijzonder smaakvolle kol lektie geshowd door twee mannequins. Eén van hen showde maat 44. Bon Trio heeft hiervoor bewust gekozen omdat de kliënt dan immers in werkelijkheid kan zien hoe een grotere maat "valt". Van de geshowde kleding kan gezegd worden dat er van een „romantische look" kan worden gesproken. Bij de rokken en japonnen ziet men ruches en stroken. Verwerkte materialen zijn o.a. crêpe en Alcantara. Alcantara is geen suède, doch lijkt er wel veel op Het voordeel van dit mate riaal is dat het volledig was- baar is, zonder dat het de "vleug" verliest of verkleurt. In de Alcantara-kollektie vindt men o.a. korte jasjes, blazers en mantels. Bon Trio voert ex- klusief voor Baarn het duitse merk ARA. ARA levert o.a. pakjes en perfekt afgewerkte japonnen, welke er ook In de grotere maten bijzonder fraai uitzien. De kleding zal op 25 maart, 1 en 8 april nogmaals geshowd worden door de man nequins en wel van 14.00 tot 17.00 uur in de zaal van Bon- Trio-Laanstraat 71. U bent op de nog komende shows van harte welkom om onder het genot van een hapje en een drankje rustig de diverse modellen te be kijken. Vergeet u bij het zoeken naar een ka- do die handige Soester Kadobon niet, als mogelijkheid om iemand te ver rassen. Er zijn al aardig wat goed bruikbare spullen door de Soester bevolking voor het goede doel beschikbaar gesteld. Zo werden opgehaald enkele mooie bankstellen en kastjes en zelfs een compleet slaapkamerameublement. De huishoudelijke artikelen beloven op 25 april ook weer goed vertegenwoor digd te zijn. Jongelui, die op kamers willen gaan wonen, kunnen zich op de Rommel markt in de spulletjes zetten en men sen met een zomerhuisje of een cara van zullen er vast iets van hun gading vinden. Zoals het er nu uitziet, zal er ook weer volop kleding zijn. Kinderkleding is altijd erg in trek. Veel kledingstukken worden ook ge kocht, omdat de stof, waarvan zij ge maakt zijn, weer geschikt is voor an dere dingen. Goede, bruikbare kleding kan er trouwens niet genoeg gegeven worden, want alles wat op de Rommel markt geen koper vindt, gaat naar Mensen in Nood. Na afloop van de markt wordt het restant aan kleding, evenals alle overgebleven schoenen en tassen, in een auto geladen en naar 's-Hertogenbosch gereden, waar de stichting Mensen in Nood haar opslag ruimte heeft. Voor boeken is op de Rommelmarkt altijd veel belangstelling. Er zijn er al een aantal, maar een aan vulling is van harte welkom, maar dit geldt natuurlijk niet alleen voor boe ken. De stichting Jeugdzorg hoopt, dat de komende weken nog veel goederen zullen worden geschonken. Als men grote spullen heeft of men weet niet, waar in de buurt een inleveradres is, kan men altijd even bellen naar de heer Visch, tel. 18211 of naar mevr. v.d. Leer. tel. 10672. Het keldergedeelte zal een oppervlak te krijgen van ongeveer 900 vierkante meter en onder normale omstandig heden in gebruik zijn als berging en archiefruimte. Aan de totstandkoming van schuilgelegenheden dient de ge meente vanuit haar plicht om burgers zoveel mogelijk te beschermen tegen mogelijk oorlogsgeweld, alle mede werking te verlenen. Dit project moet dan ook gezien worden als de eerste aanzet voor de realisering van ver scheidene schuilgelegenheden, ver spreid over de gemeente als de gele genheid zich daartoe voordoet. De jaarlijkse onderhoudskosten van de installaties komen ten laste van de gemeente en bedragen 7500 gulden. De kelder zal bestaan uit één grote ruimte, gedragen door kolommen. Er zullen zit- en ligelementen in komen, die in vier lagen gestapeld zijn uitge voerd. Buiten de bebouwingsgrenzen van het kantoor zal de kelder onder gronds verder worden uitgebreid in de richting van de Van Lenneplaan ten behoeve van de technische ruimten. Daarbij wordt gedacht aan toiletten, luchtverversings- en filterinstallaties, een noodstroomaggregaat en drink water- en faecaliëntanks. De schuilkelder zal in elk geval be scherming kunnen bieden tegen de ge volgen van een conventionele oorlog voering. Afhankelijk van de plaats waar gebruik zou worden gemaakt van nucleaire middelen (dichtbij of heel ver weg) kan de kelder tegen fall-out bescherming bieden. Met de bouw zal mei dit jaar be gonnen worden. De JOVD Soest heeft in samenwerking met de JOVD afdeling in Amersfoort, Baarn, Leusden en Utrecht een viertal Tweede-Kamerleden naar Soest uitge nodigd. Het viertal dat aan deze uitno diging gehoor heeft gegeven zal discus siëren over vele zaken. Gezien de achtergronden echter van de vier he ren, t.w. Blaauw (VVD), Frinking (CDA), Mertens (D'66) en oud-mini ster Stemerdink (PvdA), zal de discus sie zeker ook gaan over onze defensie. En naar te verwachten valt óók over kernbewapening Ja of Neen. Om in defensietermen te blijven, zij zullen echter reageren op vragen over elk terrein. Alles is begaanbaar. Onder voorzitterschap van één van de JOVD-voorzitters zullen de kamerle den eerst een korte inleiding houden, waarna een forumdiscussie volgt naar aanleiding van vragen uit de zaal. De forumavond wordt gehouden op maandag 30 maart a.s. in „De Open Hof". Veenbesstraat 2 te Soest. Aan vang van de avond 19.45 uur. Toegang vrij. In dit aparte artikel beantwoorden wij de vragen van onze abonnees omtrent de waarde van in hun bezit zijnde oude munten: CENT UIT 1940 - Zou u mij kunnen vertellen wat een cent uit 1940 voor waarde heeft? Antwoord: De centen met jaartal 1940 zijn nog de bronzen munten van het vooroorlogse model. Met dit jaartal werden er 24.600.000 stuks geslagen en voor muntenverzamelaars hebben zij dus geen bijzondere waarde. U ver meldt geen kwaliteit. Is uw cent stem- pelnieuw bewaard gebleven en niet gekrast of beschadigd, dan ligt de waarde volgens de muntencatalogi op 17.50. Is het muntje echter gebruikt en daardoor gesleten, dan ligt de ver- zamelwaarde naar gelang die (door de loupe waarneembare) slijtageplekjes lager, en dan geeft men er al gauw niet meer dan enkele guldens voor. VIERDUITSTUK 1850 - Ik heb een 2%-centstuk uit de vorige eeuw, met jaartal 1850. Wat zou dat nu waard zijn voor verzamelaars? Antwoord: Dat jaartal kan niet goed zijn, of de munt is vals, want de bekende 2%-centstukken zijn pas inge voerd met de nieuwe Muntwet van 28 maart 1877, die nieuwe munten van brons voorschreef inplaats van de ko peren munten van voorgaande jaren volgens het ontwerp van 1816 (die grote centen en halve centen van koning Willem I en II). Vermoedelijk is uw munt enigszins gesleten, zodat u het jaartal niet precies hebt kunnen ontcij feren. Bekijkt u het vierduitstuk eens onder de loupe en kijk dan gelijk naar muntteken en muntmeestersteken. Is het een Indisch 2%-centstuk met de waarde-aanduiding onder het wapen schild en Javaanse en Maleise op schriften aan de keerzijde, wilt u dat er dan bij vermelden? Voor Ned-Indië werd de aanmaak namelijk in 1856 begonnen, nadat er lange tijd een 2-centstuk had gecirculeerd. 2^-CENT NED. INDIË - Heeft een 2^4-cent Ned.-Indië uit 1945 waarde? Antwoord: Tijdens de Japanse bezet ting van Ned.-Indië en de Duitse bezet ting van Nederland zijn er, in opdracht van de uitgeweken Nederlandse rege ring die toen te Londen zetelde, munten voor de toenmalige overzeese gebieds delen geslagen in Amerika. U zult vermoedelijk zo'n munt van een koper zink legering in handen hebben gekre gen met enerzijds het Generaliteits- wapen en jaartal 1945 en aan weers zijden onderaan dat wapenschild een palmboom als muntmeestersteken en een hoofdletter P als muntteken. Die P staat voor Philadelphia, de plaats van herkomst. Omdat er dat jaar tweehon derdmiljoen van dergelijke muntstuk ken zijn aangemaakt in de Ver. Staten, ligt de verzamelwaarde niet hoog. U kunt voor een stempelnieuwe en zorg vuldig bewaarde onbeschadigde munt hoogstens f 6,- vragen en als uw vierduitstuk in omloop is geweest, zal een verzamelaar er veel minder voor geven, in verhouding tot de slijtage. DUBBELTJE 1941 - Wie is een dubbel tje uit 1941 tegenwoordig waard? Antwoord: Dat hangt er van af wélk dubbeltje. Kijkt u eerst eens naar de soort metaal en naar evt. aanwezig muntteken en muntmeestersteken. Is het een zinken exemplaar uit de bezet tingstijd zonder muntmeestersteken, dat kan een stempelnieuw en goed geconserveerd exemplaar tegen de 40,- opbrengen en een munt die in omloop is geweest naar verhouding van de slijtage tussen de 3,- en de 25,-. Sterk geoxydeerde en/of be schadigde munten hebben vrijwel geen waarde voor verzamelaars. Betreft het een zilveren dubbeltje van vooroorlogs model met Mercurius- staf van Utrecht en druiventros als muntmeestersteken van dr. W. J. van Heteren, die toen directeur van de Rijksmunt was, dan staat een stempel nieuw en ongeschonden bewaard 10- centstuk geprijsd voor 25,- en in roulatie geweest en daardoor gesleten exemplaren naar verhouding van die slijtplekken minder. Hebt u daarentegen een dubbeltje in handen, dat in opdracht van de destijds uitgeweken Nederlandse regering in Amerika, werd geslagen en als munt teken de P van Philadelphia en als muntmeestersteken een palmboom toont, dan vertegenwoordigt dat stem pelnieuw een waarde van circa 100,- voor muntenverzamelaars en gebruikt wat minder naar gelang de (door de loupe waarneembare) slijtplekken. Er zijn in Philadelphia namelijk dat jaar slechts 800.000 van die dubbeltjes aan gemaakt. Ze hadden overigens wel hetzelfde model als onze vooroorlogse. HALVE GULDENS Zou u mij kun nen vertellen wat halve guldens uit 1922 en 1930 voor waarde hebben voor muntenverzamelaars? Antwoord: Volgens de laatste munten catalogi staan de zilveren halve gul dens uit 1922 stempelnieuw geprijsd voor 40,- en die van 1930 als ze stempelnieuw bewaard bleven voor 30,-. Zijn deze munten gebruikt, dan ligt de verzamelwaarde gelijk en stuk lager en wel naar verhouding van de (door de loupe waarneembare) slijt- plekjes. De waarde van munten die met het blote oog zichtbaar gesleten zijn, ligt niet veel boven de 5,- en is een munt ook nog gekrast, dan geeft een ware muntenverzamelaar er al bijna niets meer voor. Die zoekt im mers de mooiste munten uit en heeft liever de zorgvuldig in muntétui of doosje met watten bewaarde exempla ren. ZILVEREN DOLLAR- Ongeveer 20 jaar geleden kreeg mijn man een echte zilveren dollar met jaartal 1921. Weet u van deze munt misschien de huidige waarde? AntwoordWat is het toch jammer, dat u geen potloodovertrekje maakte van voor- en achterzijde, want er zijn 'verschillende modellen dollars in om loop geweest met dat jaartal. Boven dien zijn dergelijke munten in tal van muntateliers in diverse staten van de V.S. aangemaakt en het hangt er nu maar van af in welke aantallen en wat de verzamelaars geven voor een be paalde partij. Voorts schrijft u niets over de kwaliteit van uw munt. Is die dollar soms stempelnieuw bewaard gebleven en in muntétui of doosje met watten opgeborgen geweest? Of is deze in roulatie geweest en zichtbaar gesle- ten? Nu kunnen we slechts in het algemeen zeggen, dat voor een goed geconserveerde zilveren dollar van het Morgan-type (die werd uitgegeven van 1878-1921 en de woorden „E pluribus unum" draagt boven de vrijheidskop) niet zoveel wordt neergeteld als voor de in 1921 uitgebrachte dollars van het vredestype met het woord Liberty boven de beeldenaar en de woorden „In God we trust" bij de hals, want van het Morgan-type zijn er juist in 1921 de meeste exemplaren geslagen namelijk 44.690.000 stuks en van het vredestype kwamen er in 1921 zo'n één miljoen van de muntpersen. Ze werden bovendien pas na 2 januari 1922 in omloop ge bracht. Die munten zijn in wat hoger reliëf gemaakt dan latere jaargangen. Een verzamelaar zal voor juist die munten een flinke prijs neertellen. Gemiddels heeft de zilveren dollar een verzamelwaarde van circa 20,- als die althans stempelnieuw bewaard bleef en anders minder naar gelang de slijtage. Maar voor bepaalde reeksen met de muntletters van steden waar destijds weinig, of bijzondere exempla ren vandaan kwamen, biedt de ware muntenverzamelaar wel meer. GULDEN VAN 1892 - Ik heb een gulden uit 1892 met prinses Wilhelmina als kopstuk. AntwoordDat is dan de eerste zilve ren gulden met beeldenaar van (toen reeds koningin) Wilhelmina. Haar va der, Willem Hl, overleed immers in 1980, maar omdat zijn dochter toen nog te jong was, trad haar moeder Emma tot 1898 op als regentes voor de jonge koningin. Wilhelmina is uitgebeeld met hangend haar, want ze was toen 12 jaar. De gulden weegt, als ze echt is, 10 gram en het zilvergehalte was nog erg hoog: 945/1000. Als muntmeesterste- ken vindt u onder bij het wapenschild de hellebaard van de toenmalige direc teur van de Rijksmunt H.L.A. van den Wall Bake. Er zijn destijds 3.500.000 guldens met dit jaartal aangemaakt en ze staan nu ln de muntencatalogi ge prijsd voor 325,- indien ze stempel nieuw en zorgvuldig bewaard gebleven zijn en naar verhouding minder als ze in omloop waren en gesleten zijn. Kijkt u maar eens door de loupe, dan ziet u waarschijnlijk wel een aantal slijt- plekjes. Zijn die ook met het blote oog te zien, dan ligt de verzamelwaarde hooguit rond de 25,- en is de munt gekrast of erger, dah geeft een echte muntenverzamelaar er weinig of niets voor, want die wenst zijn verzameling liefst met z.g.a. stempelnieuwe mun ten aan te vullen. INDISCHE MUNTEN Ik heb koperen munten uit Ned.-Indië van 1940-1945. Antwoord: U moet van munten elk afzonderlijk het jaartal en kwaliteit vermelden, en altijd een potloodover trekje met gegevens bijvoegen.

Soester Courant | 1981 | | pagina 17