Gouden koor jubileum in aantocht Gereformeerd Evangelisatie-koor „DE ROEPSTEM werd Christelijk Gemengd Koor „JULIANA" SOESTDIJK lande op onze iet het toppunt >ed- een leuke langde i MAART. De reis van het Julianakoor CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Het koor in 1958, toen nog „De Roepstem" geheten Zomaar een brief uit het welgevulde archief van het Christelijk Gemengd Koor „Juliana". De P.T.T. bezorgde hem op 11 december 1955. De inhoud: „Geacht Bestuur. Tot mijn verbazing zag ik in de aankondiging van de Kerstwijdings- avond vermeld staan dat ook het R.K. Knapenkoor meezingt. Misschien vloeit dit voort uit het feit dat bij de herdenking van onze Bevrijdingsdag ook een R.K. Koor meezong en zelfs een kapelaan sprak. Afgezien nog hiervan of dit alles thuishoorde in een reformatorisch Godshuis, was het toen toch zo dat het een algemene Nationale herdenking gold. Met dit R.K. Knapenkoor in onze Kerstwijding te betrekken zijn wij echter op de verkeerde weg. Het gaat hier immers om een Kerkelijk feest. Rome viert datzelfde feest helaas uiteraard geheel anders dan wij als reformatie-christenen. Wij kun nen dit nooit samen vieren zolang Rome niet terugkomt van haar grove dwalingen. Om dat mee te bewerkstelligen hebben wij immers onze Evangelisatie in het Zuiden die daar een harde strijd moet voeren. Wij weten dat de Roomse knapenkoren een essentieel aandeel hebben in de Roomse eredienst, bijvoorbeeld bij de Mis, processie en R.K. heiligendagen. Daarom behoort zulk een specifiek Rooms koor niet in onze reformatorische Kerstviering. Of dat nu een Kerstwijding of Kerstviering betreft maakt geen,verschil. Zij liggen in dezelfde lijn. Waar het om gaat is: dat wij de Roomse dwaal- ere-dienst tolereren door een koor dat die ere-dienst meeverzorgt in onze reformatorische Kerstwijding in te schakelen. Ik hoop (én naar ik stellig méén velen met mij) dat dit dus niet zal doorgaan, en wij ook in de toekomst met deze. foutieve samenwerking niet voortgaan". Bij. deze wil ik het Julianakerkkoorhun uitgaansdag van 1 juni in ge dachten nog eens laten beleven. Voor leden die niet mee zijn gegaan is het misschien een stimulans om het volgend jaar mee te gaan. Kioart voor zes vertrok het koor en enkele gasten op weg naar België. Via Amersfoort, Arnhem, Nijmegen, Mook, Venlo. In Velden hebben we een heerlijk kopje koffie gedronken. Met frisse moed en een vrolijke stemming gingen we daarna via Sittard en Geleen op Valkenburg aan. Daar wachtte ons een heerlijke koffiemaaltijd. Wij hadden nog tijd over om nog even te gaan genieten van Valkenburg, daar werd gretig ge bruik van gemaakt, en het weer werkte mee, zonnig en niet te warm. Door het mooie Limburg Tiaar het grensplaatsje La Planck. Via Tu- bel en Barrage la Gileppe reden we daarna over een weg met de ze ven heuvels, een fantastisch gezicht. In Eupen zijn we even uitge stapt om de stuwdam te bezichtigen en foto's te maken. Het uxis daar één en al natuurschoon. Verschillende leden van het koor zijn daar (er was een trap van een paar honderd treden langs de brug) op en af gegaan). Halverwege hadden zij spijt. Toen ze boven kwamen hing de tong hun uit de mond. Enfin met dat al heerste er een reuze gezellige stemming. Om twee uur moesten we in Spa zijn, daar zou den we thee drinken, maar daar zagen we al gauw vanaf, want er werd ons gezegd dat je opgewarmde leut van 's morgens kreeg. We namen daarom inplaats van thee limonade. We vonden dat de Belgen niet erg zindelijk waren. Al spoedig heerste er grote hilariteit over de helderheid van een bepaald vertrek. Ik denk dat verschillende onder ons, als zij dit lezen, hun neus nog eens op zullen trekken. Voor wij verder gingen hebben we uit Spa een felici tatie-telegram verzonden aan de Burgemeester ter gelegenheid van zijn 12'/i-jarig ambtsjubileum. Om half drie vertrokken we weer via Stavelot, en Trois-Ponts naar Coo. Daar kregen we gelegenheid om de watervallen te bezichtigen. Van al het moois om ons heen konden we niet genoeg krijgen. Er is veel gebruik gemaakt van de kabelbaan. Met veel pret maakten we een luchtreis; een komisch gezicht voor de genen die niet meegingen, daar er enkelen een angstig gezicht zetten in een krampachtige houding. Anderen, die bang waren hun schoenen te verliezen, hadden ze uit getrokken en hingen met bengelende voeten in de lucht. Er heerste een gezellige stemming. De omgeving werkte zo vredig dat je er soms stil van werd. Om vier uur moesten we opstappen. Van Coo kre gen we een schitterende tocht via Remouchamps, Tyvaille, Maas tricht, Roermond, Eindhoven naar Vught, waar ons een heerlijk di ner ivachtte. We hebben ons prachtig aan het reisschema kunnen houden. Alle lof voor onze reisleider, de heer Schippers. Na het diner hebben twee koorleden en een gast, ieder afzonderlijk een geestig stukje voorgedragen. Mevr. v.d. Wal en de heer Pieneman brachten nog enige woorden van dank voor de mooie reis en de prach tige geest die er heerste. Daarna vertrokken we half tien uit Vucht. In de Bilt hebben we nog even een kopje koffie gedronken. Daar na gingen we op huis aan en om elf uur waren we thuis. Allen waren zeer dankbaar voor deze prachtige reis. Het is dan ook een on vergetelijke dag geworden. Het hele koor was zo enthousiast dat ze voorstelden om direct weer te gaan sparen voor het volgend jaarEen woord van dank aan het reiscomité is zeker op zijn plaats. Naast kerkelijke liederen houden wij ons ook bezig met opera - operette en musicalrepertoire. De uitvoering in het najaar is min of meer een mu zikaal palet wat de mogelijkheden van koorzang betreft". Juliana viert het goud op 21 novem ber a.s. Er wordt aan deze jubileum uitvoering hard gewerkt. Nauwelijks 25 jaar later wrijft ieder weldenkend mens na het lezen van zo'n brief zich de ogen uit. Hoe kan 't hebben bestaan? Overigens voor al le duidelijkheid: ook de in dit schrij ven opgevoerde „roomsen" maakten wat kerkelijke leiders en tal van ge lovigen betreft niet de minste aan stalten het „opdat allen één zijn" in oecumene te vertalen terwijl het man dement van de Nederlandse bisschop pen geen enkele speelruimte het. Soest leefde, zoals het in die tijd in Neder land behoorde, in kerkelijke en ver enigingshokjes. Het gereformeerd Evangelisatie-koor ..DE ROEPSTEM" had daarin ook een bescheiden plaatsje. Op 24 november 1931 als dameszangkoor opgericht met als eerste presidente wijlen mevr. v.d. Pol. Was het de emancipatie van de mannen of de vrouwen, (het is ner gens terug te vindendie het mogelijk maakte dat in september 1937 een tien tal heren in letterlijke en figuurlijke zin hun stem gaven aan „DE ROEP STEM" Hoe dan ook: tot 1939 zong DE ROEPSTEM o.l.v. de heer Ever aars en werd de vereniging door de heer N. den Broeder als voorzitter ge leid. Ziekte van de dirigent was er de oorzaak van dat de voorzitter tot 1953 eveneens de muzikale leiding van het koor op zich nam. Wat dirigenten be treft is het bij DE ROEPSTEM na het vertrek van voorzitter-dirigent N. den Broeder een kwestie van vallen en opstaan geweest. Zijn opvolgerde heer ter Haar uit Spakenburg, kreeg na zijn benoeming een hartkwaal en verdween. Diens opvolger, de jeugdi ge dirigent Nagel uit Baarn, bleek niet aan de gestelde eisen te kunnen vol doen en verdween ook na korte tijd. En opnieuw werd een beroep gedaan op de heer den Broeder. Net als toen werd hij wederom voorzitter-dirigent. Evenals ieder vergelijkbaar Evangeli satie en kerkkoor kende DE ROEP STEM goede en minder goede tijden. Zowel in voor- als naoorlogse jaren was er altijd sprake van een chronisch geldgebrek. Ben tekort aan financiële middelen en de oorlogsjaren waren er oorzaak yan dat eerst in 1946 van enig feest gedruis sprake kon zijn. In november 1946 werd het 15-jarig bestaan her- iacht met een uitvoering in het oude <erkgebouw. De honderd gulden die de :ollecte tijdens de feestelijke uitvoe ring opbracht werd een van de bouw- BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 I Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal stenen van het tegenwoordige „Cre do". In 1951 opnieuw feest. „DE ROEPSTEM", toen twintig jaar oud hield er een piano aan over. En zo zetten de feesten zich voort. Het zil ver werd gevierd in 1956, kortom DE ROEPSTEM was niet meer uit de ge reformeerde Soester samenleving weg te denken. Voorzitter den Broeder be sluit zijn jubileumoverzicht in 1956 met de woorden: „God roept ons broe ders (en ook zusters) tot de daad. En aan daden heeft het DE ROEP STEM nooit ontbroken. Men verleen de medewerking aan de Evangeli satie-samenkomsten in het zaaltje van v.d. Broek en in een schuur aan de Beetslaan. Men was te horen tijdens bijeenkomsten van de Christelijke Bond voor Drankbestrijding, Kerst vieringen Passie- en Paassamenkom- sten. Vele optredens werden verzorgd in nauwe samenwerking met gelijk gestemde zangverenigingen in de Utrechtse regio. Voornaamste doel stelling was en bleef echter het opluis teren van Evangelisatie-bijeenkom sten. Zingen ter ere Gods, mensen naar Hem de weg wijzen. Zo stond het in artikel 2van het Huishoude lijk Reglement van de vereniging: „Doel is Gods Woord te verbreiden door de zang, tot verheerlijking van Gods Naam en zegen voor anderen. Kleine H.R. details: bestuur en leden moesten tot de gereformeerde kerk behoren en lust en liefde hebben voor deze arbeid. Wie daaraan vol deed kon tegen een wekelijkse contri butie van vijf en twintig cent in 1946 zijn mond open doen. Vandaag, 1981, is DE ROEPSTEM als Evangelisatie-koor uit de Soester gemeenschap verdwenen. Daarover spraken wij met Johan Koo- le, bestuurslid van'het christelijk ge- megd koor JULIANA, en de eerste vrouwelijke voorzitter Joke Muller. Eerstgenoemde, nauwelijks nog maar een jaar lid van JULIANA heeft in deze maanden de taak het gouden ju bileum van DE ROEPSTEM/JULIA NA, te vieren in het najaar van '81, in de publiciteit te brengen. Zingt daarnaast graag en is vooral geboeid door het gevarieerde repertoire van JULIANA. Zijn belangstelling voor de zangkunst heeft meer te maken met het begrip hobby dan met wat men vroeger roeping noemde. Alhoewel ook hij er gelukkig mee is dat zijn „thuis- kerk", de Juliana-kerk weinig lege plekken telt wanneer zijn koor vocale medewerking aan de eredienst ver leent. Voorzitter Joke Muller telt aanzienlijk meer dienstjaren. Eerst vele jaren ce- cretaresse, sinds een jaar voorzit ster. Was de opvolgster van voorzit ter Floor en kreeg de hamer in han den toen het koor bijna ter ziele was. Wil over die vervelende periode niet veel kwijt, maar constateert wel dat na het vertrek van Carel v.d. Kamp en de komst van de concertzanger Gerard van Dolder ais dirigent de mu zikale zaken er een stuk beter voor staan. Mineur maakte plaats voor ma jeur hetgeen door het ledental van zes tig zangers en zangeressen duidelijk wordt onderstreept. Weliswaar is de balans nog wat zoek, veertig dames en twintig heren, maar Joke Muller zou Joke Muller niet zijn wanneer daarin binnen de kortst mogelijke tijd geen verandering wordt gebracht. Joke Muller, voorzitster Veranderingen, U heeft nog tegoed een verklaring voor het feit dat DE ROEP STEM verdween, het Juliana kerkkoor er voor in de plaats kwam en later werd gevolgd door de Chris telijk gemengde zangvereniging „JU LIANA". Veranderingen die allemaal plaatsvonden na de viering van het zil veren jubileum. Veranderingen die vooral te maken hadden met veran derde opvattingen. De animo om zich uitsluitend op typisch Evangelisatie werk toe te leggen verminderde, het samenwerkingspatroon vertoonde slijtage-plekken. Op 2 maart '59 ver dween DE ROEPSTEM voorgoed om plaats te maken voor het Juliana kerkkoor. Een koor dat ook buiten de eigen gemeente door tal van uitvoe ringen grote bekendheid verwierf. Het Julianakoor tijdens een repetitie Drastische veranderingen traden op in '70. Het Juliana-kerkkoor verdween, het christelijk gemengd koor JULIA NA kwam er tot op de dag van van daag voor in de plaats. „Meegaan met je tijd" meent Joke Muller. De vroe gere koren waren uitsluitend toeganke lijk voor gereformeerden. Met die spelregel is gebroken, hetgeen abso luut niet zeggen wil dat wij geen binding meer zouden hebben met de Juliana-kerk. Het tegendeel is waar. Regelmatig zijn wij ér nog te beluis teren, en wij zingen ook daar met veel plezier en inzet. Alleen zijn wij sinds de oprichting geen typisch kerk koor meer. Daardoor is ons reper toire ook gewijzigd en uitgebreid. Wat samenstelling betreft een one- choir-show met slechts de medewer king van vocale solisten. De finan ciële huishouding van JULIANA staat om meer dan één reden geen grootse instrumentale bijdrage toe, en bovendien is er het streven tijdens het gouden feest voor een uniforme presen tatie te zorgen. De hoeveelheid ongere geld textiel dient volgens een genomen meerderheidsbesluit te verdwijnen, uniforme kleding komt er voor in de plaats. Ondanks de medewerking van leden en belangstellenden moet er nog een financieel gat van 5000,- worden overbrugd. Men rekent niet op de in komsten van de jubileumuitvoering. Die worden gereserveerd voor de artistieke voorbereiding en het aan trekken van de vocale solisten. Blijft dus over een beroep te doen op de goedgeefsheid van de Soester bevol king. Wie dank en respect voor DE ROEPSTEM - het JULIANA-kerk- koor en het Christelijk Gemengd Koor JULIANA om wil zetten in klinkende munt kan daarvoor terecht bij de Ne derlandse Middenstands Bank, post giro: 134908 rek.nr. 68.43.61.698 onder vermelding Christelijk Gemengd Koor JULIANA 50 jaar. Gerard van Dolder, dirigent Niet iedereen zal even gelukkig zijn met de veranderingen die DE ROEP STEM van vroeger in de loop der ja ren heeft gekend. In kringen binnen en rond de Juliana-kerk wordt er ver schillend over gedacht. Is het een onredelijke gedachte te vragen bij alle overwegingen en be schouwingen vooral (en misschien wel in de eerste plaats) te betrekken dat DE ROEPSTEM nieuwe stijl ook nu nog de Juliana-kerkgangers is trouw gebleven. In het tegenwoordige kerkelijk leven een unieke zaak.

Soester Courant | 1981 | | pagina 25