Effectief omgaan met kinderen- wat is dat? Open dag in het Amnesty Centrum Oud-Soester verliest oud proces Aantal werkzoekende mannen verder gestegen Schrijfmiddag Amnesty International Deel bestuur Duinkikkers geeft er de brui aan Toptien Soester schaakclub voorkomen degradatie Ontwikkeling NMB 1980 d.s.'to pril 981 fWet blijdschap geven wij kennis. vergaderde in Soest Concert in de Oude Kerk te Soest Postzegelrüildag te Utrecht Handwerk- tentoonstelling in EHBO-gebouw Ledenvergadering V.V.V.-Soest Ruiten schoolgebouw vernield Snelheidscontrole Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Vrouwen bellen Vrouwen Barometer en schilderijtje gestolen Controle deel 3 14 Ladders gestolen 27 gelukkig 'eet haar ebied van :en studie in al dié rdig vak- men heb- n de klan- ok „vast" de terug- ds mooie i te krij- urzen om lijven, jaar heb- jaarlijkse eeds weer t een ju- uitzonder meubelen o.a.Frans idse vlin- nedaillon- e eethoe- ïite waard '■n aan de e gehou- andag 30 4 april, tot 22.00 van café Vrede- Tijdens toegang De afdeling Amersfoort e.o. van D.S. ■10, waaronder ook Soest ressorteert! vergaderde vorige week in Restaurant van den Brink in Soest. Tijdens deze levendige en zeer goed bezochte ledenvergadering werd een ajeuw afdelingsbestuur gekozen, nadat ie voorzitter - de heer J. Binsma- vele nieuwe leden en belangstellenden har telijk welkom had geheten. Tot voorzitter van de regionale D.S.'70 afdeling werd de heer J. Binsma her- kozen. Het overige bestuur wordt ge vormd door de heren: H. R. Veenen- daal. Soest (secretaris), A. N. Hoorns, Amersfoort (penningmeester), terwijl de heer R. van Kleef, Soest, de aftre- dende secretaris/penningmeester, on der dankzegging voor de vele geduren de 6 jaar door hem bewezen diensten, ais bestuurslid behouden blijft. De heer Binsma konstateerde met vol doening, dat het nieuwe afdelingsbe stuur geheel beantwoord aan de geest van vernieuwing en verjonging, welke zich geleidelijk binnen D.S.'70 heeft voltrokken. Naast het huishoudelijk gedeelte van de agenda, werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over een aantal aktuele politieke ontwikkelingen, waarbij D.S.'70 een rol van betekenis speelt. Het is duidelijk, dat voor D.S.'70 ook in de toekomst een belangrijke taak in de Nederlandse politiek is weggelegd. Het groeiend aantal leden en de toenemen de belangstelling voor D.S.'70 zijn daarvan het overtuigend bewijs, aldus de voorzitter. De avond werd afgesloten met een inleiding door de heer Veenendaal, over de aktiviteiten welke de afdeling binnen het kader van de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in de komende weken zal ontplooien. Zaterdag 28 maart a.s. zal in de Oude Kerk te Soest een concert gegeven worden door het ensemble „Afetti Mu- sicali". Dit ensemble bestaande uit de volgen de musici: Christine Jansen sopraan, Lex Vos blokfluit, Piet Dhont barokho- bo, Mariëtte Holtrop barokviool, Wil lem Bouten barokcello en Jan Jansen clavecimbel, legt zich toe op het uitvoe ren van barokmuziek. Op het programma staan o.a. de vol gende werkenLa Follia, voor blokfluit en continuo van A. Correlli; het Con certo in g mineur voor blokfluit, hobo, viool, cello en clavecimbel van A. Vivaldi; Van G. P. Telemann de canta te „Verfolgter Geist, wohin?" voor sopraan hobo en continuo en het kwar- terin G majeur, Van C. P. E. Bach de sonate in g moll voor hobo en van W. Fr. Bach de Fantasie in c moll voor clavecimbel. Het concert begint om 20.15 uur. De 13e „Midden-Nederland" Postze gelrüildag zal op 4 april a.s. van 10-17 uur gehouden worden in het restaurant van de Veemarkt, Sartreweg 1-3 te Utrecht. Behalve de mogelijkheid tot ruil, koop en verkoop van postzegels, postwaar- destukken, is er een stand met vele catalogi, albums en verdere philate- listische benodigdheden. De postzegelclub „JongMaarssen" zal de jeugdige verzamelaar inlichten over het opzetten van een verzameling. Ieder uur zal er een loterij plaatsvin den ónder alle op dat moment aan wezige bezoekers. Een ruildag dus met vele evenemen ten, die zeker een bezoek zal lonen. Volgende week woensdag 25 maart wordt er voor de bezoekers en leden van de ouderensociëteit St. Jozef een bingo-middag georganiseerd in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. De dag daarop, donderdag 26 maart wordt in hetzelfde gebouw een handwerk- tentoonstelling gehouden. Alle hand werken zijn door de sociëteitsleden gemaakt. Er is die middag ook een rommelmarkt. Voor de tentoonstelling is het gebouw geopend van 14.00 tot 16.30 uur. De Algemene Ledenvergadering van de V.V.V. Soest/Soesterberg wordt gehouden op donderdag 2 april a.s. 's avonds om 8 uur in restaurant De Soester Duinen, Soesterbergse- Naast de gebruikelijke agendapunten zoals, jaarverslag secretaresse en penningmeester, staat de verkiezing van nieuwe bestuursleden op de agen- da. Aftredend zijn de heren J. W. R. Alex- ander, F. Klinkhamer en A. P. A. Mol, welke zich allen herkiesbaar stel len. Verder treden af de heren J. C. Brouwer en K. de Vries. Als nieuwe bestuursleden zijn door het bestuur kandidaat gesteld de dames E. Gay tan-v. Holland, Sj. van Doorn- v.d. Linden en A. Bouwmeester-v. Hun- nik. Verder worden er nadere mededelin gen gedaan over het 75-jarig bestaan van de V.V.V. in mei aanstaande. Van het schoolgebouw op het terrein van het Van Arkellnstituut, aan de kant van de Schrikslaan, werden enige rui ten vernield. Het is niet de eerste keer dat de jeugd met katapulten de ramen van deze school inschiet. Ingebroken werd ook in de LTS aan de Molenstraat. Om binnen te komen werd een ruit van een klaslokaal ver nield. In het lokaal werd een kast open- gebroken en daaruit werd een bedrag van 185 gulden weggenomen. De in braak werd maandagmorgen ontdekt. z^c!tfa!^9Q>ep Soest en omstreken van Amnesty International organiseert op s ƒ8 maart aanstaande een open dag in het Amnesty Centrum, Bonifa- viusstxaat 24 (voormalige Margrietschool). hH*» 6 uur is een*e(*er> leden en niet-leden van Amnesty, welkom om en 'hee of koffie nader kennis te maken met het werk van Amnesty niernational of de kennismaking hiermee te hernieuwen. Uiteraard kan men zich ook melden lid of donateur van de organisatie. Er is een kleine tentoonstelling over het werk van Amnesty International ingericht. Er wordt een dia-serie ver toond. Er is veel gratis informatie materiaal beschikbaar. Ook kan men kennismaken met de bibliotheek van de werkgroep. Er zijn vertegenwoordigers van de onderwijsgroep, kerkengroep, adoptie- en schrijf groep van de werkgroep aan wezig die eenieder graag vrijblijvende nadere informatie geven over deze aktiviteiten van de werkgroep. De werkgroep beschikt over een uitge breide kollektie lesmateriaal voor scholen, liturgisch- en ander informa tiemateriaal voor kerken en kerkelijke verenigingen alsmede informatie over het schrijven voor gevangenen. De Amnesty-groep hoopt dat velen, leden en niet-leden de weg naar het Amnesty Centrum zullen vinden. De „buurtgenoten" van de werkgroep in Soest-Zuid ontvangen nog een extra uitnodiging in hun brievenbus. Nadere informatie verstrekt het sekre- tariaat van de werkgroep: Draai lier 23, Soest, tel. 02155-17001. Een Pyrrusoverwinning voor de Stich ting omdat de eerste koper Kok allang vertrokken is, maar wel voldoening voor de bestuurders omdat de gemeen teraadsleden in feite op een foute beoordeling afgingen. De oud-inwoner van Soest, P. Kok, heeft het vele jaren lopend proces tegen de Stichting Eigen Woningbezit verloren. De zaak kwam in de jaren *75/'76 ondermeer in de gemeenteraad aan de orde, waar meerdere leden zich afzetten tegen het feit dat enkele amb tenaren van de dienst van gemeente werken, bestuurders waren van de eerder genoemde stichting. Men vond dat een ongewenste situatie, omdat er sprake zou zijn van vermenging van functies; kennis die zij verkregen tij dens hun dagelijkse werkzaamheden» zouden zij gebruiken ten voordele van de Stichting. Vermoedelijk gesterkt door de opvat ting van deze raadsleden, spande P. Kok het proces aan. Hij kocht indertijd van de stichting een woning aan het Pijperpad. Kok had achteraf nogal wat bedenkingen tegen het opgeleverde huis. Zijn klachten betroffen onder meer de dikte van de binnen-spouw- muur; de dakconstructie; de afmeting van het toilet; het voegwerk; onvol doende ramen en te gering glasopper vlak; een hoekijzer bij de trap; de ontluchting in toilet en het metsel werk in het algemeen. Bij een tussenvonnis van de Utrechtse arrondissementsrechtbank vorig jaar januari werden, op de twee laatste punten na, alle bezwaren ongegrond verklaard. Voor de ontluchting van de toilet en het metselwerk werd alsnog een advies van een deskundige inge wonnen. Het metselwerk werd uiteindelijk deugdelijk bevonden, terwijl de recht bank verder bepaalde dat het ontluch- tingskanaal mogelijk het woongenot zou kunnen verminderen. Omdat de heer Kok echter inmiddels zijn woning (met hoge winst) heeft verkocht (hij verhuisde naar Ede) en de nieuwe-koper aan dat ontluchtings- kanaal geen aandacht besteedde, is ook dit laatste bezwaar geen' 'aanlei ding geweest voor de rechter om de heer Kok schadevergoeding toe te ken nen. Integendeel: hij is veroordeeld betaling van alle proceskosten. tot Op de Koningsweg werd het gemotori seerd verkeer gedurende twee uren op snelheid gecontroleerd. 121 Voertuigen passeerden de radarapparatuur van de politie. Elf bestuurders reden te hard; de hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer per uur. Maandag leverde een controle nog eens 6 processen-verbaal op. 162 Voer tuigen werden gecontroleerd; de hoogste gemeten snelheid was 89 km. Op de Vredehofstraat werd maandag morgen gecontroleerd. Er passeerden 240 voertuigen; 20 bestuurders kregen een bon; de hoogst gemeten snelheid was 78 km. p.u. van de 'geboorte' van onze vernieuwde en smaak volle kollektie geboortekaartjes. Receptie: op alle werkdagen bii ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders die natuurlijk iets moois willen voor de a.s. blijde gebeurtenis, nodigen wij bij deze uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboorte kaartjes hun keuze te komen doen! In het gewest Amersfoort is het aantal bij het arbeidsbureau ingeschreven werk zoekende mannen in de maand februari gestegen tot 2108. Bij de vrouwen was er in dezelfde maand sprake van een daling met 77 tot 1025. Ook de vraag naar personeel daalde verder; van 370 in januari tot 325 in februari. Vorig jaar eind februari waren er nog 1631 vacatures. Van de 2108 werkzoekende mannen zijn er 653 jonger dan 22 jaar en bij de vrouwen zijn dat er 470 van de totaal 1025. Bij de mannen kwam de stijging hoofdzakelijk voor in de sector metaal 29) en bij het ongeschoold personeel 20). In de overige beroepsgroepen was er sprake van een lichte daling. Bij de vrouwen daalde de werkloosheid over de hele linie. De belangrijkste verschuivingen traden op in de be roepsgroepen handel (- 10), admini stratie (-29), medisch personeel (-12), ongeschoold personeel (-14). Donderdag 26 maart a.s. om 13.30 uur wordt weer de maandelijkse schrijf middag gehouden in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Tijdens de schrijfmiddag heeft iedereen de gelegenheid persoonlijk te protesteren tegen de gevangenneming van mensen om hun geloof, ras, overtuiging of huidskleur. De politieke gevangenen waar deze maand voor geschreven wordt wonen in: 1. Tsjecho-Slowakije. Een 20-jarige mijnwerker zit sinds maart 1980 ge vangen o.a. vanwege zijn gods dienstige opvattingen en zijn protest tegen het militaire optreden van de Sovjet-Unie in Afghanistan. 2. Indonesië. Waar een 30-jarige man in 1975 in West-Irian werd gearresteerd wegens zijn streven naar onafhanke lijkheid van dit gebied. 3. Chili. Een 53-jarige ingenieur, vader van 2 kinderen, werd juni vorig De Soester zwemvereniging De Duinkikkers heeft sinds de maandag avond in De Open Hof gehouden jaarvergadering een gedeeltelijk nieuw be stuur. Behalve voorzitter René Nichting, die het na drie jaar voor gezien hield, stapten ook mevrouw E.kievit-Overdam en de heer N. van der Maas op. De vergadering besloot hem voor de verdiensten die hij in de zeventien jaar van zijn bestuurslidmaatschap voor de vereniging heeft gehad, te benoemen tot erelid. De beide andere aftredende bestuursleden werden in de bloemetjes gezet. Dat er binnen het bestuur conflictsituaties zijn geweest, werd duide lijk uit de woorden van de scheidende voorzitter Nichting, die zei daar slapeloze nachten en irritaties in z'n gezin over gehad te hebben, maar „de sfeer en rust in mijn gezin zijn mij meer waard dan De Duinkikkers". De heer Nichting zei in een terug- Zo denk ik erover, maar het is een blik, dat het beleid van het bestuur onder zijn voorzitterschap geënt is ge weest op reorganisatie op zowel finan cieel als administratief gebied. De commissies kregen weer vertegen woordigers in het bestuur en er kwam een evenementencommissie tot stand. De groeiende samenwerking tussen de commissies kreeg rond de jaarwisseling een geduchte knauw naar aanleiding van "het spelletje" over het wel of niet publiceren van een kritisch ar tikel van één van de polo-leden in het clubblad. "Ik kan het niet nalaten de polo-ërs te wijzen op de verantwoor ding die zij hebben jegens het zwem men; dit gezien hun leeftijd in verband met het stemrecht binnen de vereni ging. Trappen naar bestuursleden is in de mode, maar als je trapt, zorg dan voor een redelijk alternatief, zodat er ook serieus naar geluisterd kan worden, anders bederf je het plezier en de animo van je bestuursleden aanmerkelijk", aldus de heer Nichting. Hij zei verder van mening te zijn dat het bestuur zich best wat harder zou kunnen opstellen bij besprekingen met de sportstichting en de stichting zwem baden. Andere sporten komen keer op keer met wensen, die na veel heen en weer gepraat toch gehonoreerd wor den, aldus de voorzitter. Hij zei dat zijn vertrek in de eerste plaats een gevolg was van het na drie jaar hard werken geconfronteerd worden met een zeker wantrouwen in het bestuur. "Ik dacht dat het goed ging, maar er was toch schijnbaar iets mis. Ik ver moed dat de rest van het bestuur mij niet bij kon houden, omdat ik geen voorstander ben van de tegenwoordige "praat-democratie" ik ben meer een doe-man. Ik werk liever dan dat ik erover praat en dit heeft tot botsingen geleid. Er dreigen heel wat sportver enigingen kapot te gaan aan steeds weer vergaderen. Ik pleit voor durven besturen en knooen doorhakken. Nichting: "Ik pleit ook voor openheid en inspraak, ik vind het prima als men in de discussie de vloer met elkaar aanveegt, als je er daarna maar weer gezamenlijk de schouders onder zet. Maar dat schijnt vandaag de dag niet meer tekunnen. Ik hou wel van dis cussie, maar ik wil dan wel kunnen zeggen waar het op staat. Zo kom je misschien wat autoritair over, maar het zou erger zijn als men zou zeggen: Ik weet niet wat ik aan die vent heb. standpunt dat tegenwoordig door weinigen wordt gewaardeerd. Daarnaast zijn enkele polo-ërs, al voor dat ik had besloten om te stoppen, oud bestuursleden afgeweest om hen te vragen zich beschikbaar te stellen als voorzitter. Dus als vanouds hetzelfde liedje: de voorzitter moet sneuvelen voor het door hem naar voren ge brachte bestuursbeleid, en daar pas ik voor. Of is het zö, dat het polo, in casu de secretaris, z'n eigen falen moet verdoezelen? Het is helaas nog zo, dat je vandaag tot bestuurder wordt ge kozen en morgen al wordt gewan trouwd. Dit alles bij elkaar heeft mij slapeloze nachten en irritaties in mijn gezin bezorgd. Ik zeg U, dat de sfeer en de rust in mijn gezin mij meer waard zijn dan De Duinkikkers. Ik spreek de wens uit, dat het bestuur de weg die is ingeslagen onder mijn voorzitterschap zal continueren en dat de nieuwe voorzitter de kracht heeft om deze o, zo moeilijk bestuurbare vereniging te leiden. De vereniging, die 250 leden telt waar van gisteravond 35 op de vergadering waren, besloot- op basis van de ont werpbegroting de contributie en de bijdrage van ondersteunende leden on gewijzigd te laten. Om niet het gevaar te lopen een ledenstop te moeten in stellen, verwachtte de heer Nichting dat gezien de beperkte wateracco- modatie waarover De Duinkikkers be schikken, nieuwe leden selectief toe gelaten zullen moeten worden. Uit het jaarverslag van secretaris P.Klein bleek dat er in 1980 talrijke evenementen zijn geweest, zoals de 24- uurs zwemmarathon; de sportuitwis- seling met Soest-Duitsland het kampi oenschap van heren 2 en de hogere po sitie van de zwemploeg in.de compe titie. Daarnaast groeide het aantal polo-ërs. Een knelpunt is de accomo- datienood, die zijn weerslag vindt in behoorlijk grote recreatieve trainings groepen. De scheidende bestuursleden werden vervolgens in het zonnetje gezet, waarna de nieuwe voorzitter, de heer A.J.Kievit die samen met de heren P. Schippers en L.P.van de Weijer het bestuur completeerde, in zijn eerste toespraak zei, dat leiding geven alleen mogelijk is als die geaccepteerd wordt. Kritiek wilde hij persé voorkomen. jaar gearresteerd, op vreselijke wijze gemarteld en nu veroordeeld tot 1200 dagen binnenlandse verbanning. 4. Jordanië. Een 38-jarige bacterioloog is hier in 1977 veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens zijn politieke overtuiging. 5. Somalië. Een moeder van drie kin deren, vrouw van een rechteiY woïd.t al sinds 1978 vastgehouden. Haari'li-. chamelijke toestand is niet goed. Er is geen beschuldiging tegen haar uitge bracht. Aan de autoriteiten van boven genoemde landen worden brieven ge schreven met verzoeken om o.a. vrij lating, stopzetting van marteling, me dische behandeling en opheldering van verblijfplaatsen. Er liggen voorbeeld brieven klaar. Ook voor schrijfmateri aal en postzegels wordt gezorgd. Een ieder die aan deze aktiviteit wil mee werken is welkom. Nadere informatie verstrekken de heer en mevrouw L. Heirman, Heideweg 4, Soest. Tel. 22363. Vergeleken met vorig jaar is er ook een belangrijke verschui ving in de periode dat de werkzoekenden staan ingeschre ven. Vorig jaar februari stond 17% van de mannen één maand ingeschreven; 31% één tot drie maanden; 19% drie tot zes maanden17% zes tot twaalf maan den en 16% langer dan een jaar. Op het moment maar 9% één maand 28% één tot drie maanden; liefst 30% drie tot zes maanden; 21% zes maanden tot een jaar en 12% langer dan een jaar. Er is een duidelijke daling zichtbaar in de kortlopende werkloosheid; de daling in de klasse één maand is zelfs drastisch te noemen. Bij de vrouwen is de tendens hetzelfde: één maand van 9 naar 3 procent; één tot drie maanden van 25 naar 23%drie tot zes maanden van 27 naar 29%zes tot twaalf maanden van 18 naar 28% en langer dan een jaar van 16 naar 17%. 31% van de ingeschreven mannen en 46% van de ingeschreven vrouwen is jonger dan 22 jaar; 61% van de mannen en 51% van de vrouwen zit in de leeftijdsgroep 23 tot 49 jaar en tenslotte 8% van de mannen en 3% van de vrouwen is ouder dan 50 jaar. In de maand februari werden er totaal 564 werkzoekenden ingeschreven en daar stonden, 603 uitschrijvingen te genover. In het gewest Amersfoort staan nu 4.4% en 6.8% van de beroepsbevolking werkzoekend ingeschreven. Voor Jde provincie Utrecht zijri die percen tages 4.4 en 6.6 en voor Nederland 7.5 en 10.2 De stad Amersfoort heeft nu 1714 werkzoekenden (1125 mannen en 589 vrouwen)Baarn 332 (228 m. 104 vr.); Bunschoten 147 (116 m. 31 vr.Eem- nes48 (35 m. 13 vr.); Leusden 225 (152 m. 73 vr. Soest591 (395m. 196 vr.) en Woudenberg76 57 m. 19 vr.) Soest had vergeleken met januari van dit jaar een stijging van 26 bij de mannen en een daling van 17 bij de vrouwen. Vorig jaar februari stonden er uit Soest 159 mannen en 139 vrwouen als werkzoe kend ingeschreven. De toptien van de Soester schaakclub zal ook volgend seizoen in de hoogste klasse van de Stichts Gooise schaak bond mogen uitkomen. In de laatste wedstrijd van het seizoen, vorige week vrijdag uit tegen en in Laren, stelde Soest 1 z'n positie veilig door via een zwaar bevochten 5*6-4 *6 overwinning boven de degradatieüjn uit te stijgen. Uit de negen ontmoetingen in de Pro motieklas haalde Soest zeven wed- strijdpunten en hield daarmee teams als BSG 3 en Amersfoort 2 onder zich. Reglementair komen laatst genoemde teams nu in aanmerking voor een terugkeer naar de eerste klas. Slechts bij promotie van kampioen Oud Zuylen 1 of de nummer twee van de ranglijst, Paul Keres 3, zal er één team degrade ren. Soest stond voor de wedstrijd tegen Laren nog op een van de degradatie plaatsen. Met in het achterhoofd de wetenschap dat winst aan alle degra datieperikelen een einde zou maken trok de formatie van wedstrijdleider Balvers naar de Gooise dreven. Hele maal gerust over de goede afloop was men niet. Weliswaar was een vriend schappelijke ontmoeting vlak voor het begin van de competitie met het kleinst mogelijke verschil gewonnen, de resul taten van de Larenaren wezen op een moeilijk avondje. Dat werd het inder daad ook en halverwege de avond zag het er alles behalve naar uit dat Soest met een eervol resultaat zou kunnen vertrekken. Maar zoals zo vaak ging de factor vermoeidheid in het laatste volle speeluur een belangrijke rol spelen en kon de balans na het analyseren van de vier afgebroken partijen toch nog door slaan naar Soester zijde al moet wel gesteld worden dat de zege zeker wat hoger zou zijn uitgevallen als de bonds- arbiters zich over de hangstellingen zouden hebben gebogen. Het ging voor Soest al snel mis aan het tweede bord waar Harry Schilder voor de moeilijk taak stond de oud KNSB- speler Peter ter Steeg te bestrijden. Schilder werd binnen het half uur het slachtoffer van een theoretische over macht van zijn tegenstander. Het verlies werd luttele minuten later al weer recht getrokken door invaller Rob Groen die zijn opponent een mat net voorschotelde waaruit ontsnapping slechts mogelijk zou zijn geweest door fors materiaalverlies. Vennik voegde daar aan het vijfde bord al snel een puntje aan toe al kwam die overwin ning zeker niet op onfortuinlijke wijze tot stand. De Soester werd in de opening overspeeld hetgeen hem twee pionnen kostte. Via een lichte mat aanval wist hij zijn tegenstander dus danig uit balans te brengen dat hij zelfs een vol stuk won en een gezond eind spel naar winst kon afwikkelen. De voorsprong werd teniet gedaan door verlies aan het zevende bord van Bakker. De Soester had weer eens last van plankenkoorts, speelde veel te angstig met als resultaat de onvermij delijke nul. Van Garderen toonde opnieuw aan tot de betere spelers van Soest te behoren. De nieuwste aanwinst van Soest bracht zijn totaal op 2*6 uit 3 toen hij in het middenspel op listige wijze een stuk wist te winnen waarna zijn opponent maar direct opgaf. Het werd zelfs 2-4 voor Soest waarvoor C. van Dijk ver antwoordelijk was. De achtste bord speler van Soest die het buiten de woonplaats aanzienlijk beter doet dan in de huiscompetitie, schotelde zijn tegenstander zo veel problemen voor dat deze in tijdnood verzeild raakte en nog voor de 40e zet zijn vlaggetje zag vallen. Vier partijen werden afgebroken waarvan alleen die van Goes verloren stond. Vegter stond beter, Muis remi seachtig tegen de oud hoofdklasser Weijerstrass en Henze stond een licht stuk achter tegen een pion. Teneinde een beslissing te forceren en zeker te zijn van prolongatie van het promotie- klasserschap werd genoegen genomen met anderhalve punt. Niet onvermeld mag blijven dat de jeugdige Soester kopman Muis die tegen Weijerstrass de zwarte stukken bediende, zijn tegen stander werkelijk op de rand van de rand van de afgrond bracht. In het eindspel verekende Muis zich waar door Weijerstrass de remisemarge als nog wist te bereiken. Topscorers van het team (procentueel) werden de inmiddels vertrokken Best man en Van Garderen met 82% pro cent, daarna volgt invaller Groen met 2 uit 3 (66 twee/derde). Van de spelers die alle negen wedstrijden in actie kwamen scoorde Muis het hoogste percentage (5*6 uit 9 of te wel 61%). Ook Schilder bleef ruimschoots boven de 50 procent met 5 uit 9, Vegter en Henze brachten ieder vier punten bin nen (44%%)Vennik 3% uit 9 (43%%), Van Dijk 4 uit 8 (50%)Goes 3 uit 9. Het opvoeden van kinderen wordt vaak beschouwd als iets wat ouders vanzelf kunnen, alsof het aangeboren zou zijn. Maar de ene keer gaat het je gemakkelijker af dan de andere keer. Iedereen heeft wel eens strubbelingen met de kinderen. Soms zou je de dingen wel eens anders willen aanpakken, maar je weet niet goed hoe! De Amerikaanse psycholoog, dr. Tho mas Gordon, heeft hier ook over nage dacht en hij kwam tot het schrijven van het boek „Luisteren naar kinde ren". Dit boek gaat ervan uit, dat ouders wel altijd de schuld krijgen als de opvoeding niet naar wens verloopt, maar dat vele ouders gewoon geen andere manier weten om het te doen. Op de eerste plaats vindt Dr. Gordon de ouders zélf belangrijk. Als je als ouder steeds allerlei irritaties te ver werken krijgt van je kinderen, heb je ook minder te bieden. Wanneer er aan jouw belangrijke behoeften tegemoet gekomen wordt, kan je iets van je eigen volle beker overgieten in de lege beker van het kind dat moeilijkheden heeft. Kinderen zijn ook belangrijk. Vele ouders gebruiken óf macht orn gedaan te krijgen wat zij willen van kinderen, óf geven toe aan de wensen van hun kinderen. In beide gevallen ontstaat een gevoel van wrok. Als macht gebruikt wordt, is er altijd één die wint en één die verliest. De verliezers zitten met onbe vredigde behoeften, voelen zich te leurgesteld, gekleineerd, verslagen, onderschat. De mogelijkheden om je te handhaven zijn vechten, vluchten, zich onderwerpen. Op de (vrij korte) duur raken ouders hun macht over kinderen volledig kwijt. Wanner ouders het omgekeorde doen, namelijk hun macht overdragen aan hun kinderen, voelen zij, dat aan hun behoeften niet tegemoet wordt geko men, voelen zij zich schuldig, schamen zich en kunnen soms een hekel krijgen aan het kind. In Soest en omgeving bestaat nu een mogelijkheid voor ouders om een cur sus te volgen in effectief omgaan met kinderen. De cursus duurt 10 keer drie uur. Dit lijkt lang en veel, maar is echt nodig om de diverse vaardigheden te oefenen en uit te proberen op mede groepsleden en ook thuis, in de échte opvoedingssituatie. In de cursus kan geleerd worden dat er naast je eigen manier van opvoeden, ook nog andere manieren zijn, waardoor de omgang met je kind(eren) soepeler verloopt. Met opzet wordt hier gesproken over een cursus en niet over een gespreks groep. Een belangrijke plaats is name lijk ingeruimd voor het aanleren van een aantal vaardigheden; er wordt ook met die vaardigheden geoefend. Aan de andere kant kunnen de deelnemers ook vertellen over plezierige en moei lijke momenten in de opvoeding van hun kinderen en hierover met elkaar van gedachten wisselen. Bij het duide lijk maken van de te oefenen vaardig heden, wordt uitgegaan van praktische voorbeelden uit de eigen situatie van de deelnemers. Inbegrepen in de cursus is al het oefen materiaal en het boek van Dr. Gordon „Luisteren naar kinderen". Vanaf het begin van de jaren zestig hebben méér dan 400.000 ouders in diverse landen deze cursus gevolgd. De eerste bijeenkomst is een introduk- tie-bijeenkomst. De begeleiders zullen dan verder duidelijk maken wat de bedoeling van de cursus is en hoe het programma in elkaar zit. Ook zou het prettig zijn alvast van de deelnemers te kunnen horen, wat zij van zo'n cursus verwachten. Tot nu toe waren er altijd meer moe ders dan vaders in de oudercursussen; dat lijkt misschien vanzelfsprekend zolang vrouwen het grootste deel van de opvoeding voor hun rekening ne men, maar juist als de kinderen gro ter worden, zouden mannen zich ook eens meer dan tot nog toe kunnen bezinnen welke rol ze willen spelen in de opvoeding. Bij deze worden dan ook de vaders opgeroepen om mee te doen. De cursus(sen) begint(t)nen bij vol doende intekening half april bij het CPS-Centrum Psychosociale hulpver lening Soest en wel in Gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat no. 18. Voor nadere inlichtingen kunt U bellen, Frans Wertwijn, buro CPS van Goyen- laan 142 te Soest, telefoon: 02155- 21598. De groei van de Nederlandsche Middenstandsbank heeft zich, zij het in afnemende mate, in 1980 verder voortgezet, terwijl ook de winst is toegenomen. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de bank. De bedrijfsom vang, gemeten aan het totaal van de gecombineerde balans, nam met 18% toe tot 47,9 miljard. De toevertrouwde gelden stegen eveneens met 18% tot f 45,1 mil jard, debiteuren waren 13% hoger en kwamen op 38,7 miljard. Het aansprakelijk vermogen van de NM^ Jiwam ultimo 1980 op/i;8 miljard, tegenmiljard 'uiümo j,è79. be ontwikkelingvarrhet'büitenlandbedrijf heeft duidelijk bijgedragen aan de groei van de bedrijfsomvang en de bevredigende resultaten, aldus de NMB. In het binnenlandse bedrijf werd de recessie, welke zich in Nederland met name in de tweede helft van 1980 voordeed, merkbaar. Dit kwam tot uitdrukking in een verminderde bin nenlandse kredietgroei, toenemende risico's in de debiteurenportefeuille en een lagere winstgroei in vergelijking tot vorige jaren. De winst kon overigens nog met 16% toenemen tot 182,6 min. (1979 25%). Geringere groei van het binnenlandse kredietbedrijf, een krappere rente marge en extra hoge dotaties aan de voorzieningen voor debiteuren en be- drijfrisico's waren hiervan de oorzaak. Tegenover een batenstijging van 12% -vrijwel geheel verkregen door be- drijfsgroei- stond een tot 10% beperkte lastenstijging. Deze lastenstijging werd voornamelijk veroorzaakt door hogere personeelskosten; in 1980 nam het aantal personeelsleden met ruim 1.000 toe en kwam boven de 10.000. Aan het einde van het jaar werkten er 10.665 mensen bij het concern, waarvan 216 in het buitenland. Afschrijvingen be droegen 55,1 min. belastingen verg den 116,7 min. Aan de voorzieningen werd 213,9 min. toegevoegd, 42% meer dan in 1979. De gestegen winst maakt het mogelijk om het dividend te verhogen van 13,50 tot 14,- per aandeel van 50,-. Zoals gebruikelijk kan het dividend naar keuze geheel contant worden ontvangen dan wel voor 8,75 in contanten en 2,50 in aandelen ten laste van de agioreserve. Het keuzedi vidend is reeds als interimdividend betaalbaar gesteld, zodat het slot- dividend, na goedkeuring van de jaar rekening door aandeelhouders, 8,75 in contanten zal bedragen. Eind 1980 waren er 476 binnenlandse NMB-kan- toren. In het buitenland werd van de Kredietbank in Brussel diens aandeel in Interunion-Baque te Parijs overge nomen. In deze bank houdt de NMB thans 90% van het geplaatste kapitaaL De naam werd gewijzigd in Banque NMB- Interunion. In Zwitserland werd van Banco Popular Espanol overgenomen Banque d'Investissements Mobiliers et de Financement (IMEF Bank). In Singapore werd een vertegenwoordi ging gevestigd. De vertegenwoordi ging in Londen zal in 1981 worden uitgebreid tot een volledig filiaal. De NMB bepleit in het jaarverslag een andere aanpak van de structurele pro blemen in het bedrijfsleven teneinde een herstel van de huidige economi sche malaise te bewerkstelligen. Het leveren van een bijdrage aan het herstel van de rentabiliteit en de ver betering van de vermogenspositie ziet de bank als eerste en belangrijkste taak. Daarnaast meent de NMB dat nieuwe initiatieven een kans moeten krijgen, daarbij gesteund door over heid en bankwezen. Voor zichzelf denkt de bank daarbij vooral aan het nemen van participaties in het risicodragend vermogen van nieuwe bedrijven via haar in 1980 opgerichte dochteronder neming Nederlandsche Middenstands Participatie Maatschappij. Op het punt jyan deze vernieuwing heeft de NMB "uitvoerig onderzoek verricht. In het jaarverslag wordt daarop in een af zonderlijk hoofdstuk nader ingegaan. In de tweede helft van 1980 trad de heer M. J. C. Schras na een 40-jarige loopbaan bij ons concern af als lid van de raad van bestuur. 'i i i. v ^Tot-nieuwe léden van de raad van commissarissen werdén benoemd de heren Prof. Dr. P. Korteweg, J. Lanser en Drs. G. H. B. Verberg. Aftredend zijn de heren Dr. W. A. van de Garde in verband met zijn pensionering bij het Ministerie van Economische Zaken en Dr. M. Ruppert in verband met het bereiken van de statutaire leeftijds grens. De heer Lanser treedt af als commissaris van de Crediet- en Ef- fectenbank N.V. te Utrecht, een affilia tie van de NMB. Er is in Amersfoort en omgeving een Vrouwentelefoon. Het nummer daar van is 033-16612, bereikbaar op maan dag- en vrijdagochtend van 9.00-12.00 uur en op woensdagavond van 8.00- 11.00 uur. Wat is nu zo'n Vrouwentele foon? Het is een luister- en informa tietelefoon, die ook hulp kan bieden. Het blijkt dat veel vrouwen behoefte hebben aan praktische informatie op het gebied van relaties, sexualiteit, op voeding, gezondheidszorg, werk, een zaamheid, aktiviteiten die je kunt doen als je er eens uit wilt zijn, b.v. praat groepen, V.O.S.(Vrouwen oriënteren zich op de samenleving), kursussen enz. n i De vrouwentelefoon is er voor vrouwen die hun situatie of hun problemen eens met een andere vrouw willen doorpra ten. De vrouwentelefoon is anoniem. Niemand hoeft te weten wie je bent. Tijdens zijn verpleging in het zieken huis werd uit de woning van L. aan de Laanstraat een barometer en een schil derijtje weggehaald. De woning stond gedurende de tien weken dat L. in het ziekenhuis verbleef, leeg; familie had een sleutel. Sporen van braak werden niet aangetroffen. In de wijk Soestdijk-'t Hart leverde de controle op deel 3 van het kentekenbe wijs 19 processen-verbaal op. Uit een loods op een perceel aan de Birkstraat werden veertien ladders weggenomen. De eigenaar deed er aangifte van bij de politie. t

Soester Courant | 1981 | | pagina 27