Met Raad en Daad Met een echte bovenfrees draait u de hand er niet voor om Fiets mee op auto is goed mogelijk Steeds minder weerstand tegen gebruik autogordel f Sponningen - profielranden - houtverbindingen - graveer- copieer- en andere precisiewerken Waarom pak ik de fiets? t t WEMESn (SU t t Soester Courant van woensdag 25 maart 1981 29 kat EN VAKANTIE Wat is beter- onze poezen mee met vakantie, of thuis opsluiten in een kamer waar ze veen schade kunnen aanrichten? AntwoordGeen van beide. Zowei het vervoer als de vreemde omgevimr moeten we afraden. De katten zouden snel weglopen. Opsluiten kan beslist niet. Laat ze samen thuis en geef ze behoorlijk ruimte. Zorg voor een od pas, b.v. buurkinderen of dierenlief hebbers die zelf katten hebben en laat ze dagelijks een tijdje met uw poezen spelen als ze voor vers water, voer en schone kattebak komen zorgen En zorg voor een behoorlijke beloning want anders laten de mensen 't gauw afweten tegenwoordig. BABYGOED VERGEELDE - Ik had de kleertjes van mijn eerste baby schoon opgeborgen in zo'n donkere plastic vuilniszak en die in een karton nen doos. Nu ik ze tevoorschijn haal voor mijn tweede, ontdek ik bij het uitpakken grote gele vlekken! Hoe kom ik daaraan en... er af? AntwoordWaarschijnlijk zijn die ba bykleertjes niet door-en-door droog in de zak gegaan. Bovendien laat plastic geen lucht door. U had het textiel er af en toe uit moeten halen om te luchten. Het best is nu, alles weer te wassen. Dan zullen de vlekken er wel uitgaan. Zo niet, dan kunt u het katoen bleken. Ook voor wol is er wolbleek in de handel, maar omdat een babyhuidje erg teer is en zulke middelen niet ver draagt, moet u de kleertjes daarna nóg eens wassen. STEPHANOTISBAL - In mijn stepha- notis is een vreemd balletje gegroeid. Kan dat een vrucht zijn? En kan ik met zaad daaruit een nieuwe kweken? Antwoord: Het gebeurt zelden, dat een stephanotis in een huiskamer een vrucht krijgt. Het duurt zo'n achttien maanden voor deze rijp is. De groot geworden zaadbal barst dan open of valt eerder af. Het zaad kunt u drogen en in het voorjaar op een warme ondergrond zaaien. Doet u er weinig of niets mee, dan is het verstandiger het vruchtje weg te nemen, want dat vergt anders veel groeistoffen van uw ka merplant. KRUIKENZEIKER - Omdat ik in een textielbedrijf werk, word ik bij kennis sen wel eens voor ..kruikenzeiker" uitgemaakt. Ik begrijp dat niet en familieleden ook niet. Wat heeft dat scheldwoord met m'n werk te maken? Antwoord: Daarvoor moeten we een eeuw teruggaan in de vaderlandse geschiedenis. Elke arbeider die tot omstreeks 1890 in een katoenweverij werkte, kreeg van zijn baas een stenen kruik mee naar huis. Hij was verplicht, daarin de urine van zijn gezin te verzamelen. Elke morgen moest hij de goed gevulde kruik meeslepen naar zijn werk, want de inhoud werd ge bruikt om daarin katoen te bleken. Daarna werd de stof (hopelijk) wel uitgespoeld. Naderhand is het natuur- produkt vervangen door chemicaliën. De blekende werking van urine berust op het gehalte aan salpeter en chloor (omdat de meeste mensen veel zout gebruiken) Wevers en veel andere textielarbeiders werden toendertijd natuurlijk prompt voor kruikenzeikers uitgescholden, met alle dialectische varianten. Blijkens uw brief is het nog niet verjaard... VLIEG OPI - Wij wonen in de buurt van weilanden met vee en hebben vaak last van vliegen enzovoort. Bestaat er nu een afschrikwekkend middeltje, dat deze vliegen duidelijk maakt dat ze op moeten vliegen? Antwoord: Vliegen zijn alleen overdag in actie en niet 's nachts. Houd dus de kamers en gangen donker waar ra men of deuren openstaan. Voorzie ver trekken als keuken, schuur en provi siekelder waar u beslist geen insekten wenst, van blauwe ruiten en/of kozij nen. De muren kunt u voorzien van muurverf die aangelengd is met een aluinoplossing inplaats van gewoon water als u ze niet blauw wilt kleu ren. Hamen en spiegels enz. kunt u geregeld schoonmaken met sop waar aan wat water is toegevoegd waarin u uien hebt gekookt. Natuurlijk zijn er horren nodig bij openstaande ra men en deuren. In de kamers kunt u ricinusplanten plaatsen. Voor en ach ter het huis houdt u vliegen op een afstand met een walnotenboom en een jonge iep. Zonodig kunt u in slaapkamers tak jes van de iep ophangen of een sponsje gedrenkt in laurierolie op een scho teltje leggen. De strips die u zelf noemt, kunnen inderdaad een keelaan doening of hoofdpijn veroorzaken bij personen die daarvoor gevoelig zijn, want ze verspreiden een soort gifgas. Iedere doe-het-zelver maakt weieens een werkstuk waarbij grote precisie is vereist. Denk aan een stoel, een tafel of bijvoorbeeld het afhangen van een deur. In die gevallen kan de - voor velen onbekende - bovenfrees uitstekende diensten bewijzen. Zo'n elektrische machine levert professioneel werk tot op de millimeter nauwkeurig... of zelfs - zoals de Black Decker DN 67 van 229,- tot op de halve millimeter. De bovenfrees wordt speciaal gebruikt voor werk waarbij precisie erg belang rijk is. U kunt er sponningen voor scharnieren mee maken of tapgaten, sleuven en groeven voor speciale hout verbindingen. Maar u kunt er ook heel simpel - met een geleider - profielranden of verstek kanten mee frezen of overstekende ma terialen mee wegschaven. Komt uw werk ,,in het zicht", dus blijft u het zien wanneer het klaar is? Ook dan is de bovenfrees praktisch onmisbaar. U freest er rechte profielen mee om een verrassend effect te creëren op het front van een kastje. Of u maakt - uit de vrije hand of met de geleider - fantasiepatronen, figuren, woorden of andere vormen op b.v. de rug van een stoel. De mogelijkheden zijn vrijwel onbeperkt. Tegelijk schaaf en beitel De machine is eigenlijk een combina tie van een elektrische schaaf en een elektrische beitel: een schaaf voor het De bovenfreesmachine is een soort schaaf en beitel ineen. Ideaal voor precisiewerk in hout, zoals het rondkanten (foto links) en het maken van groeven. Met de Black Decker bovenfrees van 229,- (adviesprijs) werkt u zelfs tot op de halve millimeter nauwkeurig! afkanten en een beitel voor het uithak ken. Het resultaat is altijd beter dan wanneer u het werk met de hand zou uitvoeren, omdat u machinaal nu een maal een veel grotere precisie bereikt. Het is zonder meer mogelijk om over een grote lengte een rechte groef te frezen, wat met de hand praktisch uit gesloten is. Natuurlijk kunt u ook een bouwpakket kopen of een deel van het werk uitbe steden. Vaak bent u dan veel geld kwijt terwijl u dan juist het aardigste ge deelte van het karwei uit handen geeft. Met een echte bovenfrees kunt u het makkelijk zelf. Doordachte snufjes Vooral de DN 67 van Black Decker is, ook al door zijn lichte gewicht en stevige handgrepen, goed bestuur baar. De freesdiepte kunt u simpel in stellen tot 0,4 mm nauwkeurig. Precisie in optima forma! Door zijn hoge toerental - onbelast 26.000 tpm - Werkt de machine licht en secuur. De koellucht blaast het werkoppervlak voortdurend schoon zo dat u goed kunt zien wat u doet. De bovenfrees DN 67 van Black De cker - adviesprijs 299,- is in stan daarduitvoering uitgerust met een freesgeleider. Handig voor het maken van rechte groeven en profielen. Bo vendien zit er een vingerfreesje bij voor smalle groeven van. 6 mm. De machine is volledig stofdïcht, uit- gerust met voor altijd gesme§fde. ko gellagers. Zet u hem op z'n kop - hij staat zo heel stevig - dan schakelt de motor vanzelf uit. Niet alleen veilig, maar ook makkelijk bij het verwisselen van de freesjes. U kunt zowel freesjes ge bruiken met een 6 mm als een *4 inch schacht. Dat maakt van de Black Decker DN 67 een semi-professione- le bovenfreesmachine met een groot scala van mogelijkheden. Er zit 12 maanden garantie op. Wie wat verder van huis de fiets wil gebruiken om zich vlugger door een stad te bewegen of om een fietstocht te maken, kan natuurlijk op vele plaatsen een fiets huren. Vooral in Nederland is dat góed mogelijk, want er zijn over het gehele land verspreid, meer dan duizend fietsverhuuradressen waar u in de meeste gevallen niet met een oud karretje wordt afgescheept. Het is ook goed mogelijk om de eigen fiets met de auto mee te nemen. Heel wat fietsers geven hieraan de voorkeur, omdat er natuurlijk niets boven de eigen fiets gaat, die -als het goed- is- helemaal bij je past en waaraan je gewend bent. Dat meenemen van de fiets met de eigen personenauto heeft vrijwel geen problemen, omdat er zoveel goede hulpmiddelen in de handel zijn. Zeer uitvoerige voorlichting hierover vindt men in het in de serie „Fietsotheek" verschenen boekje: „Neem de fiets ~mee!" dat door overmaking van 8,90 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stich ting: fiets! in Amsterdam. Hierin staat uitvoerig hoe men een fiets kan laten verzenden of meenemen met trein, boot, vliegtuig en ook welke hulpmid delen er zijn voor het zelf vervoeren van de fiets met een rek, imperiaal of aanhangwagen tje Speciale fiets-meevoerrekken Voor het meenemen van een of meer fietsen met de auto wordt wel gebruik gemaakt van een gewone imperiaal. Dat is mogelijk, vooral nu er speciale klemmen in de handel zijn, waardoor zo'n dakrek met speciale voorzienin gen geschikt kan worden gemaakt voor fietsvervoèr. Er zijn ook speciale fiet- sendakrekken, waarvan de instelbaar heid kan worden aangepast aan de afmetingen van het dak van de auto. Over het algemeen kunnen vier fietsen op zo'n speciale imperiaal worden vervoerd. Worden minder dan vier fietsen meegenomen, dan blijft er soms nog ruimte over om eventueel koffers te plaatsen. Bij de verschillen de fabrikaten van die rekken, worden de fietsen op uiteenlopende wijzen geplaatst. Soms is vervoer mogelijk, waarbij de fiets rechtop staat, soms op zadel en stuur rust. In vrijwel alle gevallen wordt gebruik gemaakt van een tweepunts- en driepuntsbevesti ging van de fiets door middel van vleugelmoeren of snelsluitingen (even tueel met slot). Ook is er dan ruimte voor het plaatsen van eventuele reser vewielen, zoals wielrenners graag bij de hand hebben. Naast eenvoudige constructies, waarbij de fiets op een tweetal buizen rust, zijn er ook rekken met meer buizen, met zowel in de lengte als in de breedterichting lopen de buizen en rekken waarbij iedere Omdat fietsen: Gezond is... Fit maakt... Mobiel maakt... Overal mag... Slank houdt... Goedkoop is... Zo vlot gaat... Gezellig is... Geruisloos gaat... Frisse lucht biedt... Milieubeschermend is... Contact met anderen bevordert... Geen parkeerproblemen kent... Bij huis kan beginnen... Je nieuwe ideeën geeft... Op de smalste paadjes kan... File-rijden overbodig maakt... De natuur dichterbij brengt... Je vrij en ongebonden maakt... Ontspanning door inspanning geeft... fiets in een speciale buizenconstructie rust. Fietsen kunnen op de meeste dakrekken compleet, op sommige ge deeltelijk gedemonteerd worden ge plaatst. In het laatste geval moet dan het voorwiel worden verwijderd en rust het voorste gedeelte van de fiets op een asje, dat tijdelijk door de voorvork wordt gestoken, waar nor maal de wiel-as is gemonteerd. De fiets steunt dan verder op de trapas of het achterwiel. Betrekkelijk nieuw is een dakplaat sing voor twee fietsen, elk vlakbij en parallel aan dè lengte-richting van de auto geplaatst, waarbij de beide fiet sen naar de midden-aslijn van de auto overhellen en door een gaffelstang worden gesteund. Op de markt ge bracht door Batavus Intercycle Sport te Heerenveen. Ook een achterrek is mogelijk In plaats van een dakrek komt ook een fietsenrek op de achterzijde van de auto in aanmerking. Het aanbod van deze achterrekken is kleiner dan van dakrekken. Een voordeel van deze rekken is dat de fiets minder hoog hoeft te worden opgetild, maar een nadeel is dat je erg nauwkeurig te werk moet gaan, omdat je anders last met de politie kunt krijgen. De bevestiging van zo'n buizenrek op de achterbak, waaraan de fietsen worden gehangen, moet namelijk zodanig zijn dat de aangehangen fietsen niet de achter lichten, rem- en richtingaanwijs- lichten en de kentekenplaat bedekken. Ook mogen de fietsen zijdelings buiten de auto niet te ver uitsteken. De wettelijk toegestane grens is 20 centi meter. Niettemin is zo'n achterrek goed bruikbaar, als men eenmaal de juiste plaatsing heeft gevonden. Dat is een zaak van passen en meten en goed controleren. Vooral bij fietsen van het klassieke toerfietstype is het wat moei lijker om de juiste positie te vinden dan bij de sportieve en de korte fietsmo- dellen. Het gebruik van rubber banden (spin) om de fietsen solide en rammel- vrij vast te zetten, moet worden aange raden. Aan zo'n achterrek kunnen twee, maximaal drie fietsen worden gehangen. Met ketting tegen diefstal beveiligen is altijd aan te raden. Een aanhangwagentje voor fietsen Een vorm van fietsvervoer, die ook heel bruikbaar kan worden genoemd, is door middel van een aanhangwagen tje; vooral zinnig als het om het vervoeren van drie of meer fietsen gaat. Het grote voordeel van een aan hangwagentje is, dat het op- en afladen van de fietsen uiterst gemakkelijk verloopt en geen extra inspanning vraagt, omdat je de fiets niet boven je macht hoeft te tillen. Het wagentje moet niet te stug geveerd zijn en uit de aard der zaak aan de wettelijke voor schriften voldoen, zoals dat voor alle aanhangers geldt. Een nieuwe vinding die het midden houdt tussen een rek op de achterbak en een aanhangwagentje is een door Gazelle ontwikkeld hori zontaal achterrek dat op de auto trek haak wórdt gërhónteerd. Hierdoor ont staat een verlenging van de auto, bestaande uit een buizenconstructie waarop twee of drie fietsen gemakke lijk zijn mee te nemen. Een groot voordeel hiervan is de gemakkelijke plaatsing van de fietsen, terwijl kans op beschadiging van fietsen of auto minimaal is geworden. Dit fietsenrek kan overigens ook gebruikt worden voor het vervoeren van koffers, kinder wagens, gevouwen invalidewagen en dergelijke. Het is de bestuurder van een motorvoertuig verbo den daarmee te ryden zonder dat hy en de persoon die naast hem is gezeten op een zitplaats, die aan het por tier grenst, gebruik maakt van een autogordel. Art. 93a RVV. Het verplichte gebruik van de autogordel spaart in ons land 360 mensenlevens per jaar. De aan vankelijke weerstand tegen de au togordel of veiligheidsriem wordt dan ook gelukkig steeds minder. Dat betekent een toenemend ge bruik en dus meer veiligheid. De invoering ervan was dan ook niet zonder redenen. De autogordel voorkomt weliswaar geen ongeval, maar vermindert wel met ongeveer 60% de gevolgen aan lichamelijk letsel. Bij een ernstige aanrijding of botsing vliegen vaak de portie ren open. Zonder gebruik van de gordel heeft men in zo'n geval tweemaal meer kans om uit de auto geslingerd te worden en daarbij te worden gewond of gedood. Het ge-,, het portier grenst. Voor het niet bruik van de autogordel voorkomt ~?voldoen aan de verplichting zijn be- zowel bij een noodstop als bij aan- stuurder en passagier persoonlijk rijdingen verwondingen als gevolg verantwoordelijk. De bestuurder is van stoten tegen het auto-interieur, tevens aansprakelijk yoor het niet andere letsel bekomt. Het verplichte gebruik geldt voornamelijk voor personenauto's en combinatieauto's, die na 1 ja nuari 1971 in Nederland in gebruik zijn genomen. Om het precies te zeggen: voor motorvoertuigen op drie of meer wielen, ingericht voor het vervoer van niet meer dan 8 personen, de bestuurder daaronder niet begrepen. Verantwoordelijk De verplichting geldt niet alleen voor de bestuurder, maar ook voor de persoon die voorin naast hem is gezeten op een zitplaats die aan t Taxichauffeurs, tijdens het vervoer van passagiers. Als overweging daarvoor heeft ge golden het bezwaar van hun „vastzitten in de gordel" bij eventuele overvallen door pas sagiers. Ontheffingen voor be stuurder en voor passa giers: van motorvoertuigen op meer dan twee wielen met zijspan- wagen. (deze ontheffing geldt dus niet voor driewielige per- sonenautootjes); van motorvoertuigen ten aanzien waarvan blijkens het kenteken bewijs, vanwege bouw of in richting geen verplichting tot het aanwezig zijn van autogor dels bestaat; van motorvoertuigen die vóór 1 januari 1971 in Nederland in gebruik zijn genomen en daar om niet van gordels behoeven te zijn voorzien; van motorvoertuigen voorzover het betreft personen waarvan de lichaamslengte minder dan 1.60 meter bedraagt voor zover deze ouder zijn dan 12 jaar (deze uitzondering is gemaakt omdat het schoudergedeelte van de gordel bij een ernstige botsing, bij personen van zeer korte lichaamslengte, letsel kan veroorzaken, overigens wordt hen wel de heupgordel dringend aanbevolen). Kinderen Om ook de veiligheid van onze kinderen zoveel mogelijk te waar borgen zijn er ten aanzien van dit onderwerp ook ten opzichte van hen de nodige bepalingen gemaakt. Zo mag in beginsel geen enkel kind dat jonger is dan 12 jaar zich voor of naast de bestuurder bevinden. Kinderen tussen 4 en 12 jaar mo gen alleen op de voorbank zitten met gebruik van een autogordel die het bovenlichaam niet omsluit. Daarvoor gelden dezelfde overwe gingen als voor zeer korte perso nen. Met dien verstande dat voor Het gebruik van de autogordel is dus beslist niet alleen effectief bij een ongeval. Ook bij plotseling snelheid minderen voorkomt hij dat men met het hoofd tegen de voor ruit botst en daardoor het een of gebruiken van de gordel door de passagier. Wie dus als voorin zit tende passagier de gordel niet ge bruikt kan daardoor de bestuurder in moeilijkheden brengen, maar ook zelf een bekeuring krijgen. Op grond van een aantal be zwaren en uit praktische overwe gingen gelden er enkele ontheffin gen ten aanzien van de draag plicht. De ontheffingen worden on derscheiden in: a. uitsluitend voor de bestuurder; b. voor de bestuur der en de passagier. Ontheffingen voor de be stuurder: Invalide bestuurders die in een aangepaste auto rijden en zo danig gehandicapt zijn dat zij niet zelf de sluiting van de gordel kunnen bevestigen. i van motorvoertuigen tijdens achteruitrijden (aangezien ach teruitrijden normaliter over korte afstand met geringe snelheid geschiedt, wordt, gelet op de hinder die het dragen van een gordel bij deze manoeuvre kan opleveren, deze uitzonde ring verantwoord geacht); van motorvoertuigen waarmede achtereenvolgens bij het op korte afstand van elkander ge legen plaatsen goederen worden afgeleverd of opgehaald; van bepaalde buitenlandse mo torvoertuigen; Ook daarvoor is passende gordel. kinderen het gebruik van de heup gordel verplicht is. Kinderen beneden 4 jaar mogen alleen in een goedgekeurd kinder zitje voorin zitten. Een kind voorin bij moeder op schoot is dus abso luut verboden. Dat is zelfs achterin te ontraden. Kleine kinderen en eventueel het hondje, zitten ach terin het veiligst in een kinderzitje of heupgordeltje. Hetzelfde geldt voor de baby in de reiswieg. Voor gehandicapte kinderen voor wie deze manieren niet zijn toe te passen is ontheffing mogelijk als het door gebruik van andere be veiligingen op redelijke afdoende wijze kan worden beschermd. Op gemerkt zij nog dat de regeling voor kinderen niet beperkt is tot die auto's waarin autogordels wet telijk aanwezig moeten zijn, maar dat zij geldt voor alle auto's. Welke gordel? Do waag welke gordel het beste is i3 een moeilijk te beantwoorden vraag omdat dit verband houdt met verschillende factoren. Zo is bij voorbeeld een heupgordel aan te bevelen voor korte personen en kin deren. Deze geeft ook meer bewe gingsvrijheid. Hetgeen echter ook in voldoende mate het geval is bij een driepuntsgordel met automaat omdat hij bij langzame bewegingen meegeeft, maar bij een plotselinge ruk blokkeert. De praktijk is dat men genoegen neemt met de gordel die zich bij aanschaf in de auto bevindt. Het belangrijkste is dat de aanwezige gordel wordt gebruikt. Vergeet niet dat bij een botsing met een snelheid van 50 km per uur de botssnelheid vergelijkbaar is met die van een val van 10 me ter hoogte. Bij een snelheid van 80 km komt dat neer op een val van 26 meter hoogte. De autogordel is ervoor om u bij plotseling remmen of ongeval op uw plaats te houden, waardoor u de kans heeft meester te blijven over uw stuur, over uw remmen en óver uzelf. Hij voor komt dat u uit de auto wordt ge slingerd met alle gevolgen van dien. Ga dus niet OP maar IN uw gordel zitten!

Soester Courant | 1981 | | pagina 29