„Soest voor 't Rijk niet armlastig" AARDERHOOGT 56 jaar geleden in Soest mm mts bi alle ohbeürbi. Gehannes... Soester VVD-ers willen zwembaden afstoten voor DOE-HET-ZELVERS SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Burgemeester Scholten op receptie Rabobank: Groen op het balkon De Soestdijksche Rijwielhandel, J0HAN VERVAT. Veenhuizerstraat No. 13 - Hoek Beetzlaan - Soestdijk. BRUIDSMODE Uitvoering Johannes-Passion Vleesverkoop 27 Maart 1925 Uit de Raadszaal AVONDMODE SPOSfi BELLfi I>e ouderman van het Groot Gaesbeeker Gilde, de heer W. Schimmel, feliciteert Rabobank voorzitter J. R. van Foppelen. Den Haag heeft het gemeentebestuur laten weten dat er geen financiële steun komt van die kant om uit de geldelijke problemen te geraken. „Voor artikel 12 steun komen wij als gemeente niet in aanmerking. Wij in Soest zullen het zelf, alleen moeten doen", aldus burgemeester Scholten in zijn toespraak ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van de Rabobank. „Soest nu heeft het niet makkelijk", zei de burgemeester. „Soest zou uit breiden, Soest kocht huizen en grond, de bouw ging niet door; sanering is nodig". Omdat saneren alleen niet genoeg is, zullen er voorwaarden moeten zitten voor een kansrijke toekomst. „Soest moet Soest blijven was het adagium. Akkoord, maar niet door niets te doen of alleen te bezuinigen. Dan zakt Soest af. Dan verliest Soest haar ka rakter juist. Dan houdt je ook niet het karakter van Soest wat ieder zo dier baar is", aldus de burgemeester. Het stelde vast dat voor de 3000 woningzoekenden huizen gebouwd en ook werk gelegenheid gecreëerd moet worden; dat er een verkeersplan nodig is en de winkelpolen verder ontwikkeld moeten worden. „De aanleg van een nieuw bedrijfsterrein is nodig; een nieuw politiebureau en een gemeentehuis. Wil Soest niet afglijden, dan moet dit en nog veel meer gebeuren. De gemeente moet er bovenop zien te komen. De burgerij van Soest zal een bijdrage moeten leveren, dat lijkt onontkoombaar. Hoe, dat zal in het komend voorjaar blijken", aldus de burgemeester. De heer Scholten was een van de zes sprekers tijdens het officieel gedeelte van de geweldig druk bezochte recep tie in restaurant Darthuizen. Daar heette de voorzitter, de heer J. R. van Poppelen, 2oals wij in onze krant van IS maart reeds uitgebreid berichtten, de genodigden welkom. Net als de heer Van Poppelen sprak ook burgemeester Scholten ,over het vertrouwen dat de Soesters al geduren de 75 jaren in deze bank stellen. „Ver trouwen is een begrip dat verleden en toekomst insluit; geworteld in het verleden van een instelling of een per soon op wie het van toepassing is, maar het zegt ook iets over de toe komst van hen", aldus de heer Schol ten. Sprekend over de problemen van het huidige Soest en de noodzakelijke sa nering, merkte hij op, dat er naast de sa nering ook aan voorwaarden voor een ontplooiing daarna gedacht moet wor den. „Anders spreek je over een zin kend in plaats van schoon schip". „Rabobank, voor geld en goede raad, zeggen ze. Je kunt misschien hier be ter terecht dan in Den Haag", voeg de hij er schertsend aan toe. Banken spelen naar zijn mening een ui terst belangrijke rol bij het initia tief dat van het bedrijfsleven verwacht mag worden voor een betere toe komst. „De geschiedenis van deze instelling en de mensen van de bank van toen en nu staan er borg voor de ontwik keling van Soest verder te willen sti muleren. Er zijn natuurlijk meer mensen en be drijven hier in Soest, dié zich mee verantwoordelijk voelen voor de toe komst van onze gemeente. Op al die mensen doe ik een beroep hun steen tje bij te dragen de toekomst van Soest te waarborgen. Soest staat voor zeer moeilijke tijden", aldus bur gemeester Scholten. Hij bracht de bank dank voor alles wat ze in de loop der jaren voor de Soester gemeenschap had gedaan en hij sprak de hoop uit dat dit ook in de toekomst zo zal zijn. „Ik feliciteer u met het 75-jarig bestaan. Niet alleen u maar ook Soest zelf mag met uw 7Jbjarig, bestaan gefeliciteerd, wor den". De heer H. J. Kerkmeester, direc teur van de Rabobank Nederland bracht de gelukwensen over namens de directie en namens het regiokan toor. Hij wees op de saamhorigheid, een eigenschap die de Rabobank Soest vanaf het begin gekend heeft. „Echte saamhorigheid", aldus de heer Kerkmeester, „kennen we tegen woordig nauwelijks meer. Vroeger had men contact met de buur die op een kilometer afstand woonde; nu kent men zijn directe buurman soms niet eens meer". Er is meer veranderd. „De centen die grootvader vroeger lopend, soms met de fiets bracht, worden nu door de kleinzoon met de Mercedes van de bank afgehaald". Hij bracht lof aan wijlen de heer C. v.d. Bremer, die als oud-directeur de bank 42 jaar leidde met steun van zijn echtgenote. Haar bood hij bloemen aan. De heer Kerkmeester ging daarna in op de grote ontwikkelingen die het bankwezen doormaakt wat een taak uitbreiding en funktiewijzigingen met zich meebrengt. Hij zette zich af te gen de komst van de Postbank omdat dat de concurrentieverhoudingen zal schaden en hij besloot met: „Pet af voor het verleden, jas uit voor de toe komst". Hij bood een wandbord aan. Met een wandbord onderstreepte ook drs. L. J. van Gastel, voorzitter van het kringbestuur, zijn felicitaties. De heer J. A. Mensink, voorzitter van de Vereniging van Directeuren van Rabobanken onderstreepte de po sitieve bijdrage van de Soester bank in de Rab o-organisatie en in de kring. Hij bood bloemen aan. Namens het personeel sprak tenslotte de heer W. A. Butzelaar. Hij reken de voor wat het personeel zoal per jaar gebruikt aan thee, koffie, koek jes en toiletpapier. Wat dat laatste betreft: „Veertig ki lometer; we hebben Diemen gehaald vorig jaar. We zullen kijken of we dit jaar tot Purmerend kunnen komen! Hij overhandigde namens het perso neel een schilderij van een plekje in het Pijnenburg bos. Nadat voorzitter Van Poppelen alle sprekers bedankt had, volgde een zeer druk bezochte receptie, die tot in de avond voortduurde. Zo tegen het eind kwam het bestuur van het Gaesbeeker Gilde nog zijn opwachting maken. Wij hebben schitterende gouden, armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in pnze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarn Rembrandtlaan 13 - Soest Soester Courant van woensdag 25 maart 1981 Daat haa'k aal niet aangders edocht. Soest kriegt geejn stu- ver los in den Hoag. Ik weet niet met ze hoeveule de Road doaro op de stoep an de bel sting de rukke bie meneer vaan de Stee, moar de Hoagse knip blief dicht. Haarstikke dicht! Ze krege d'r wel te verstoan, daat wullie geejn aartikel 12 gemeengte woare. Daat wete we daan ok aalweer, moar daat haad Hannes aal laang in de goate. Volges ming is Soest un ge- meengte-13-aartikel; ut pech- getaal. Of ut kengetaal. Zouwe ze ongs ongder kuratele hou- we? Ik hoopt moar vaan niet. We motte zelluf op ongze ceng- te paasse en ok moar höpe daatter op Soest geejn stel Hoagse klikspoane rongd daar- re. Loawe toch moar goed uutkie- ke. 't Roadhuus niet ope doen as ter un vreemde maan met un aaktetaas ongder ze aarm anbelt. Ok niks an de deur kope jonges; nog geejn goeje- koop laapie grongd of huze in de aanbieding. Kaalm an doen en elke oavond kaas opmoake. De telmasschienes goed smere. 'k Vin ut toch vuul daazze ongs in 't hemd loate stoan. Eerst mos Soest un staad wor- re met 70 of 80.000 inwoonders en doar hadde ze hiero met de plaanne op erekend. En toeng gonge ze weer aach- teruut telle in de Hoag en mos- te we zelluf aachteruut denke. Zouwwe we us met ze aalle op de Hoag angoan? 1/0.000 Soesders met un aakzie en spaandoeke vaan 't Moalieveld noar 't Binnehof. Griesoarde en zugelinge ok mee. P.V.O. veurop. Motte ze nog wel un paakkende laang- zoame kloagzaang maars in- studere. Ik wil de woorde wel schrieve. Moewe wel höpe daazze Soes ders verstoan. En niet op 1 april goan waant daan traappe ze d'r niet in, schaat ik. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k ut aallemoal moar un oakelige gaang vaan zoake vin. Daat wordt voorte- mee un goeie haandel veur de buukrieme foabriekaante. HANNES VAN DE NENG. Fnto: Horman van Tin m Natuurlijk zijn de mogelijkheden voor flatbewoners op tuingebied veel beperkter dan voor hen die een lapje tuin bij het huis hebben. Veel balkonbezit- ters gaan hier een beetje te veel van uit, waardoor vaak niet meer dan een paar "bloeiende" balustra- debakken worden opgehangen. Als deze bloembak ken dan ook niet aan de wensen voldoen is de animo soms helemaal verdwenen. Erg jammer, omdat we ons juist op een balkon (van redelijk formaat) heel goed kunnen uitleven in van alles wat groeit en bloeit. Normaal gesproken zal een balkon nooit een geweldig grote oppervlakte hebben, zodat we volop onze aandacht kunnen besteden aan dat kleine terrein. Als we willen gaan werken met ander plant- materiaal dan éénjarigen is het verstandig uit te gaan van wat grotere en vooral diepe plantenbakken. Dit kunnen kant en klare asbestcementbakken zijn, die in de meest uiteenlopende maten en vormen te koop zijn. We kunnen deze bakken een andere kleur geven met betonverf of wegwerken, d.m.v. een wandje van hout of steen. Ook stevige kunst stof bakken zijn geschikt. Het meest neutraal zijn de zwarte en bruine pvc bakken. Voordat we de bakken vullen met potgrond moeten we zorgen voor een goede afwateringsmogelijkheid. Enkele ruime gaten in de bodem van de bak, af gedekt met potscherven of kleikorrels is voldoende. De beplanting die we op de balkons kunnen ge bruiken is erg uitgebreid. Het is bij het uitkiezen van de planten erg belangrijk te bedenken dat de plant eigenlijk het hele jaar zijn sierwaarde moet hebben. In een tuin is het geen ramp als een be paalde plant maar 2 weken fraai en de rest van het jaar minder interessant is. In die tuin kunnen we namelijk nog veel meer planten kwijt die weer op andere tijden fraai zijn. Op een balkon zoeken we echter planten die veel te bieden hebben omdat ons assortiment hier nooit zo breed kan zijn. Boven dien moeten we erg sterke planten uitzoeken, omdat ze simpelweg met minder grond moeten doen, dan hun collega's in de tuin. Bijvoeden is dan ook zeker noodzakelijk. Dit gebeurt tijdens de groei 1x2 weken met gewone kamerplantmest opgelost in het gietwater. Wat is er dan geschikt als be planting? Allerlei sterke dwergconiferen, wat grote re coniferen, het meest geschikt (tegen wind be stand) zijn siervormen van de grove den en de spar. Groenblijvende dwergheesters en heesters die ook na de bloei en het verliezen van het blad nog een decoratief uiterlijk hebben, b.v. kronkel hazelaar. Verder kunnen verschillende heide-varië- teiten en volop bodembedekkers worden gebruikt. Winterbloeiende heide zorgt voor extra kleur in de winter. Voor extra hulp en informatie bij het beplanten van het balkon kunt U terecht op Uw tuin centrum. Reclame prijzen, geldig tot 1 April 1925. Pracht Kinderwagen f 52,50 nu slechts f 38,75, in alle kleuren, met zeiltjes cn volle garantie. Noordpool kinderwagen-banden met doorloopende spiraal- veer f 1,— per stuk. Pracht Heeren- of Dames-Rijwiel met Torpedonaaf, of nikkelen velgen-met dubbele remmen naar verkiezing^ met Klokslok, achter bagagedrager met riemen enz. alles 1ste kwaliteit, Vervat's Merk. Pare rubber banden, alles ten vólle gegarandeerd, gewone prijs f 115,—, nu sl ichts f77,50, Transport rijwielen, geheel compleet, met zware drager, alles het beste van 't beste, genoegzaam bekend f 120,—nu slechts f90,— vöor firma's die 3 stuks in eens betrekken f 83,—. Buitenbanden met noppen 1 jaar garantie f 5.50 nu f 3.25. Zware roode binnenbanden f325 nu f 1,85. Kettingen, echte Engelsche, iedere schakel gemerkt, geen ijzer maar staal, f6, - nu f3,25. Vreewiel, prima f5,50 nu f2.75. Stel handwarmers f4,— nu 12,enz. enz. Spotprijzen. Tijdens deze reclame-dagen is geen termijn betaling mogelijk, doch alleen contant. De Firmanaam waarborgt u de kwnliteit van voor ruim 20 jaar, dus geen vliegende winkel. lste klasse Reparatie-Inrichting. Toegang voor een ieder vrij, om zich te overtuigen. Zwaar zal ongetwijfeld gediscussieerd worden over een voorstel uit de afde ling de beide gemeentelijke zwem baden, het natuurbad en het instructie- bad De Turf, te verkopen. Van de opbrengst wil men dan een meer eigen tijdse zwemvoorziening realiseren. Het voorstel komt van de werkgroep „sport" waarin zitting hebben me vrouw C. Felix-Schut en de heren R. van der Gaast, F. Ribbink, J. H. van Walsem, H. Duit en J. Jacobs. Deze werkgroep ziet graag een aantal bekende prioriteiten gerealiseerd en daaronder vallen ondermeer een over dekt zwembad, een atletiek accommo datie, een honk- en softbalaccommoda- tie en een oplossing voor de motor crossers. Men is er evenwel van door drongen dat er weinig financiële moge lijkheden zijn en dat het daarom nuttig is het particulier initiatief in te schake len. Het totaal tekort voor het nu lopende jaar op de exploitatie van de beide zwembaden is geraamd op 876.000 gulden en zo is de werkgroep op de gedachte gekomen de beide zwem inrichtingen af te stoten. „Voor De Turf", zegt de werkgroep is overname door particulieren mogelijk. Daarbij zou men kunnen denken aan een gezamenlijke exploitatie door Soester fysiotherapeuten, mogelijk nog te combineren met kinaerzwemmen en het ombouwen tot squashcentrum. Voor het Natuurbad ziet de werkgroep mogelijkheden als re creatie-bunga lowpark. Daardoor blijft natuurge bied behouden, neemt ook de werkge legenheid toe alsmede de omzet van Soester middenstanders en krijgt het restaurant een betere exploitatie mo gelijkheid. Het nieuw te bouwen zwembad zou een overdekt én open bad moeten worden; een combi-zwembad. Voor de exploi tatie van een dergelijk bad ziet de NV Sportfondsenbaden te Amsterdam goede mogelijkheden. Als bouwplaats denkt de WD-werkgroep aan het ge bied Dalweg-Zuid. Internationale collecties - de grootste keuze in 't Gooi Romantisch, klassiek en alternatief Bruidsjaponnen in alle prijsklassen Speciale collectie avond- cocktailjaponnen in populair en exclusief genre van gerenom meerde modehuizen uit Florence, Londen en Parijs. Stationsstraat 42, hoek Groest, direkt bij de markt/ Hilversum Tel. 035-15055. Op dinsdag 31 maart a.s„ aanvang 20.00 uur, houdt de afdeling Soest/ Soesterberg van de VVD haar voor jaarsvergadering in restaurant v.d. Brink aan de Soesterbergsestraat. De agenda vermeldt een aantal gebruike lijke punten zoals jaarverslagen en be stuursverkiezing maar ook de versla gen van de diverse werkgroepen, van de gemeenteraadsfractie terwijl er ook informatie verstrekt wordt over de verkiezingscampagne. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. II In Verband met een schrijven van Ged. Staten wordt eenige wijziging aangebracht in de verordening op de heffing van de keurloonen, punt 5 der agenda. Punt 6 het kohier der hondenbelasting wordt z.h.s. vastgesteld op ruim 5000,-. Bij de vaststelling van het besluit tot verhuring van gemeentegronden wordt de vraag gesteld, waarom deze verhuring niet in het openbaar is geschied? Weth. van Elten hierop antwoordende, zegt, dat de daaraan verbonden kosten te hoog zullen zijn. Spr. zegt toe het volgend jaar hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Voor dit jaar is het te laat. Bij het volgend voorstel: besluiten tot belegging van gelden enz. adviseert de heer de Koning over te gaan tot verandering van belegging. Inplaats van waar- de-papieren zou spr. aankoop van landerijen - speciaal grasland - wenschen. De voorzitter ziet de urgentie hiervan niet in. Wij hebben reeds veel grond in eigendom. De papieren, welke worden aangekocht zijn goede gemeente papieren, welke ook weer gemakkelijk van de hand zijn te doen. Door het bestuur van de Middenstands-vereeniging is het verzoek gedaan een uniforme winkelsluiting in té voeren. De toestand' is thans zoó, dat voor vijf zomermaanden de winkelsluiting is vastgesteld op 9 uur 's avonds en voor de overige zeven maanden op 8 uur. De vereeniging verzoekt het sluitingsuur voor het geheele jaar te bepalen op 8 uur. B. en W. hebben door een onderzoek trachten uit te maken wat de winkeliers eigenlijk zelf wenschen. Dit onderzoek heeft allereerst uitgewezen, dat wij zoo ongeveer 200 winkeliers rijk zijn in onze gemeente. Hiervan is 2/3 voor 1/3 tegen de voorge stelde regeling. ONGELUK Verleden week werd in den nacht van Zondag op Maandag door een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door Graaf Schimmelpennink, een paal, aanwijzen de het rijwielpad, door midden gereden. V.D. KIESVEREENIGLNG Voor de Vrijzinnig Democr. Kiesvereeniging alhier zal op Vrijdag 3 April a.s. het Kamerlid Mr. Oud optreden met het onderwerp: De Weeldebelasting. KONINKLIJK BESLUIT Bij Koninklijk Besluit is voor Baarn een Commissa riaat van Politie ingesteld. Tevens werd in dit besluit de jaarwedde gesteld op 3700,-, met 5 eenjaarlijksche verhoogingen a 100,-. WAARSCHUWING In deze gemeente wordt af en toe gecolporteerd met blaadjes van de vrije Inwendige Zending „Bethel". Blijkens ingewonnen ambtsberichten moet deze instelling niet uitsluitend worden beschouwd als Instelling van Weldadigheid, doch als een, welke in hoofdzaak opgericht is om defi leiders een behoor lijk bestaan te verzekeren. De Burgemeester van Baarn geeft ingezetenen dan ook in overweging met een en ander de noodige voorzichtigheid te betrachten. VUURWERK De Muziekvereeniging Crescendo heeft aan het gemeentebestuur toestemming verzocht om op den laatsten dag van den muziekwedstrijd op den tweeden Pinksterdag een vuurwerk te mogen afste ken. COLLECTE De gehouden collecte ten bate van de afd. Baarn van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vakantiekolonies heeft 263,- opgebracht. NOODVERLICHTING Naar wij vernemen zullen van 1 April a.s. af de localiteiten, waarvoor vergunning wordt verleend tot het houden van bijeenkomsten tot ontspanning of vermaak, aan de navolgende eischen moeten vol doen: le. dat met het oog op het weigeren van de nor male verlichting een voldoend aantal behoorlijk bran dende noodlantaarns aanwezig zijn; 2e. dat boven alle uitgangen een behoorlijk brandende lantaarn, van een rood glas voorzien, is aangebracht. Beheerders van betreffende localiteiten worden verzocht ten spoedigste voor het aanbrengen van deze voorzie ningen zorg te dragen. AANGEHOUDEN Door de politie alhier is Zaterdag eem persoon uit Amersfoort aangehouden, verdacht van diefstal van timmerhout. AANGEHOUDEN Zondag is alhier een Amsterdammer aangehouden wegens het rijden met zoodanig snelheid, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. DÉFILÉ Vrijdagmiddag 20 Maart, omstreeks 3 uur, had eer een groot défilé plaats, gehouden voor de comman- deerende Generaals en Inspecteurs van het wapen der Artillerie en van de veld-artillerie uit Utrecht en Amersfoort. Bovengenoemde défilé had veel bekijks, want in onze dagen ziet men niet veel keeren drie generaals inspectie houden. UIT DE ADVERTENTIËN: TIJDELIJK BILLIJK AANBOD, TE KOOP voor veehouder of slager die zich uit zaken terugtrekt en toch ambulant wenscht te blijven in eenig vetweie- rij. een terrein groot 2.32.08 Hectare, zijnde pl.m. H.A. weiland en pl.m. H.A. grasland met pracht beukenlaan, lang 250 meter en verder bosch en waterpartij, thans voor uitersten prijs 65 cent de M2, gunstig en speculatief gelegen aan den Noorder- weg te Soestdijk, omgeving van de nieuwe R. Kath. Kerk. Adres eigenaar Jan Pompe, Baarn. Het gemeentebestuur van Soest wenscht prijsopga ve te ontvangen van het onderhoud der plantsoenen, pleinen enz. Zooals omschreven in de ten Gemeente huize liggende voorwaarden, welke tegen betaling van 0,25 verkrijgbaar zijn. De opgave moeten ten Gemeentehuize zijn ingekomen op Vrijdag 3 April a.s. des voormiddags ten half 10 ure. De inschrijvingsbiljetten moeten op zegel van 0,50 zijn gesteld. Soest, 26 Maart 1925. De Secr. J. Batenburg. De Burgemeester. P. P. De Beaufort. Vrijdag 3 april a.s. zal in de Grote- of Sint Joriskerk te Amersfoort, Bach's Passionsmuziek naar het evangelie van Johannes uitgevoerd worden door de Gereformeerde Oratorium Vereni ging „Magdiël" onder leiding van de dirigent Jaap Zwart. De Johannespassion mag wel gerekend worden tot één van de meest aangrij pende en dramatische werken van Johann Sebastian Bach. Het werk is vermoedelijk geschreven in 1723, het zelfde jaar waarin Bach zijn aanstel ling kreeg als Cantor-organist in de Thomaskirche te Leipzig. De tekst is gedeeltelijk ontleend aan het toen beroemde passie-gedicht van de Engel se dichter Brockes. Aan het concert werken meeRita van Harmeien, sopraan. Aleida van Don gen, alt; Wouter Goedhart, tenor; Fons Orie, bas; Rudolf Grasman, tenor (evangelist); CorNiessen, bas (Chris tuspartij De Hilversumse Orkestver eniging; Jaap Zwart Jr., clavecimbel; Boudewijn Zwart, orgel. Het concert begint om 20.00 uur, de deuren van de St. Joriskerk gaan open om 19.15 uur. Evenals voorgaande jaren wordt weer een grote opkomst verwacht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij leden en 's avonds aan de kerk. Telefonisch kaarten te reserveren onder nummer; 033-16700.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9