't Vaarderhoogt viert 2e lustrum met kinderfestival AARDERHOOGT De nieuwe klokken-toren geplaatst Voorlichtingsbijeenkomst Arbeidsomstandigheden wet voor DOE-HET-ZELVERS 20101 De Paf Een bekend architekt karakteriseerde interlübke als volgt: "Logisch beredeneerd en toen attraktief Ons voorbeeld is o.a. >Studimo< artihome Kamer van koophandel en fabrieken: Tentoonstelling schilderijen Freek de Jong Vroegbloeiende vaste planten: Nieuw door Jezus Christus Bel voor gratis boekje 10 11 Jjoe9teM3oura^ 11 Foto: Herman van Dam Foto: Goos van Het bedrijf gaf steeds weer «en veran derd beeld te zien, dat het voor de toe an in Soest. \»el )it. Alle medewgr- leven van vat nzelf opgebouvie g hen scherfct. er binnen dan jij levensonderhoud dan is dat vor rs binnen de kon- gaat dat in - ,;jn vanzelf ontstoid ïabilitatiecentrun Drdig is gevestigd Daar is plaas ijk en maatschaj- gelopen menset. maar ook andc- sn de tandraderei nenleving terecit daar ook zeven lenten staie. Die lt. Iedereen moet oen met di i harde het lever kennis :o redeneert meii Een drastischer ling lijkt nauwe- ir... Overi;ens zijn ïristen-ps; chiater, :n een maitschap- teraan Paltz" Interessant op te bouwen in verschillende hoogten. Elementen zonder achterwand of met deurtjes en laden. Als scheidingswand of tegen de muur te plaatsen. Werkt interessant in de ruimte door kwadratische afmetingen. De plaatselijke Peko-kraan heeft een van de zware/ torenprofielen in de takels om deze te plaatsen op de fundering voor de Mariakerk. De wens van vele parochianen van Soestdijk een passende klokkentoren nast de nieuwe Mariakerk aan de Burg. Grothe- straat is in vervulling gegaan. Vorige week woensdag was het zo ver, dat de staalcon- struktie van de toren in de werkplaatsen van de klokken gieterij Petit Fritzen in Aarle-Rixtel klaar stonden en naar Soest konden worden ver voerd. Vooraf was de fundering door Aannemersbedrijf J.M. Rademaker gereedgemaakt, zodat de klokketoren er woens dag in onderdelen op kon worden geplaatst. Ook de klok ken afkomstig uit de toren van de oude kerk, die door de fa. Petit Fritzen een schoon maakbeurt hadden gekregen, werden er met behulp van een grote bouwkraan in aange bracht. Gelijktijdig met het opbouwen van de toren werd ook de haan, die op de oude kerktoren 50 jaar als wind wijzer heeft dienst gedaan, ge plaatst. In de oude toren werden de klokken bij het luiden door mankracht heen en weer ge trokken, Hiervoor is een ander luidsysteem in de plaats ge komen. De klokken blijven stil hangen, terwijl een electro- nische klepel voor het luiden zorgt. Dit luiden, maar ook de sterkte van het lui-geluid alsmede de tijdsduur van het luiden wordt op een schakel paneel in de kerk geregeld. Rond de bouw en de ingebruik neming van de nieuwe klokke toren zullen er in de komende tijd nog enkele akties worden gevoerd. Door de aktiviteiten- commissie in de paroehie wordt allereerst een loterij ge organiseerd ter bestrijding van de kosten van de klokketoren. Ook is men reeds druk in de weer met het organiseren van een grote fancy-fair, die op zondag 17 mei in en om de Mariakerk zal worden ge houden. Op deze zondag zal allereerst om 11 uur een open lucht-eucharistieviering worden gehouden, waarna de klokken officieel in werking worden gesteld. Direct hierna wordt dan de fan cy-fair geopend, die hopelijk door goed weer zal worden be gunstigd. De loterij zal in de vorm van een bliksem-aktie worden gehouden. Geen groot aantal loten, waarvoor een lange tijd van verkoop nodig is. Het aantal bedraagt slechts 1000 loten a 10,- met meer dan 100 prachtige prijzen. De trekking van deze loterij, waarvoor ais hoofdprijs een kleurentelevisie beschikbaar is gesteld, zal op of omstreeks zondag 17 mei plaatsvinden. Met de plaatsing en inhuldiging van de nieuwe klokketoren wordt de laatste fase van de bouw van de nieuwe Maria kerk afgesloten, een ontwik keling waar de Soestdijkse parochie erg mee ingenomen is. Dit zijn slechts enkele van de vele kenmerken die voor alle interlübke programma's gelden. Goede woonideeën leveren is niet alleen een kwestie van goede smaak, er komt ook veel vakmanschap bij kijken, interlübke meubelen komen pas goed tot hun recht wanneer onze ervaren binnenhuis- architekten deze meubelen speciaal voor u van een advies voorzien. Komt u eens geheel vrijblijvend naar onze interlübke show kijken en laat u adviseren. 86 Soest Burg. Grothestraat 1a Amstelveen Rembrandtweg 324 Op woensdag 15 april wordt van 14.00 tot 17.00 uur in het paviljoen van het Berghotel te Amersfoort een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de nieuwe Arbeidsomstandighedenwet [ARBO]. Aan deze bijeenkomst zal medewerking worden verleend door de heer mr. J. J. van Doodeweerd, tot voor kort hoofd inspecteur-directeur van de Arbeidsinspectie in de provincie Utrecht. Doel van de bijeenkomst is voorlichting te geven over de gevolgen die de invoering van de ARBO-wet dit jaar voor het totale bedrijfsleven zal hebben. In principe richt de wet zich namelijk op alle arbeidsorganisaties, dus ook kleine zelfstandigen. Met de invoering van de nieuwe wet zal de Veiligheids wet van 1934 vervallen en zullen nieu we wettelijke regelingen van kracht worden ten aanzien van de veiligheid, gezondheid en het welzijn van de werknemers in het arbeidsproces en de wijze waarop dit gestalte moet krijgen. De werkgever zal hievoor verantwoor delijk zijn waarnaast echter ook de werknemer aan verplichtingen is ge bonden. Via een verplichte meer uitge breide inspraak zal de samenwerking tussen deze twee op het terrein van veiligheid, gezondheid en welzijn inten siever worden. De wet biedt de moge lijkheid deskundigheid van buiten aan te trekken op een van de genoemde terreinen. Kort samengevat zal de werkgever in de zeer nabije toekomst moeten zorgdragen voor: De arbeidssituatie moet zo veilig en gezond mogelijk zijn met inachtne ming van het welzijn; dit moet zijn weerslag vinden ln produktie- en werk methoden vluchtwegenbeperking gevolgen van eventuele schade; ge bruik machines, werktuigen en stof- fen; preventie aan de „bron"; de arbeid moet worden aangepast aan de mens (ergonomie) en daarbij moet met persoonlijke eigenschappen (leef tijd, ervaring, lichamelijke en geeste lijke gesteldheid enz.) rekening wor den gehouden; van het werk mag geen nadelige invloed uitgaan op de geeste lijke en lichamelijke gezondheid van de werknemers; kortcyclische mono tone arbeid en arbeid in volledig machinegebonden tempo moeten waar mogelijk worden voorkomen; de ar beidssituatie moet een bijdrage leve ren aan de zelfontplooiing van de werknemers en mogelijkheden bieden voor; eigen initiatief, inrichting van het werk volgens eigen inzicht, contact met collega's en informatie over doel en resultaat van het werk. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij de Kamer van Koophandel, tel. 033-12964. toestel 25. De grafisch ontwerper Gerrit Noordzij opent a.s. vrijdag 3 april om 21.00 uur in het Artishockgebouw een tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Freek de Jong. Tot 24 april is deze expositie dagelijks geopend van 14.00 tot 16.00 uur. 17 Maart 1971 startte het „Vaarderhoogt" als een klein tuincentrum op dezelfde plaats als waar het nu nog steeds te vinden is, aan de Dorresteinweg 72A te Soest. Eigenaar-directeur Toon van den Breemer had toen samen met zijn even actieve echtgenote Karin al enkele jaren ervaring opgedaan aan de Beukenlaan in Soest, waar hij bij de toenmalige zaadhandel van zijn ouders handelde in allerlei tuin planten. Zelfs verschillende dieren, voorna melijk vogels deed hij er van eigenaar verwisselen. Karin had er in een geïmproviseerde ruimte een gezellige kunsthandel. De ruimte aan de Beukenlaan werd dan ook al gauw veel te krap. De ge meente Soest vond dit ook en raadde de heer "van den Breemer aan iets ruimers te zoeken omdat: de groei van deze zaak bij een zaak langs de vrij drukke doorgangsweg als gevaarlijk werd ge zien. Een nieuwe ruimte werd dan ook al vrij snel gevonden in samenwer king met de gemeente en was net even buiten de bebouwde kom van Soest gelegen, aan het „Vaarderhoogt" zo als dat gedeelte van het uitgestrekte weilandengebied heet. Met deze naam was het tuincentrumpje dan ook getooid, dat in 1971 van start .ging. De oppervlakte van het toen al 'kreatiéf opgezette verkoopterrein be droeg 3000 m2 waarvan ook toen al een speeltuin en dierenheuvel deel uit maakten. Een groot gedeelte van de handel werd zelf gekweekt aan de andere kant van de Dorresteinweg en persoonlijk verkocht door aanvanke lijk Toon en twee „noodhulpen". Voor lopig maakte de tuinaanleg nog steeds het helangrijkste deel uit van het dagelijks werk, hoewel de toeloop op het tuincentrum flink begon te groeien. Na vèrioop van tijd begon het tuincen trum; zoveel aandacht op te eisen dat het téveel werd om zowel de tuinaanleg als de verkoop op het tuincentrum te kunnen blijven leiden. Daarom werd besloten om te wedden op het tuin centrum, zodat er alles aan gedaan werd om deze tak zo goed mogelijk te laten functioneren. Zo'n 5 jaar terug werd er gedacht aan een uitbreiding, waarvoor 8000 m2 landbouwgrond werd aangekocht gelegen naast het oude tuincentrum. Nog hetzelfde jaar was al een groot gedeelte van het nieuwe tuincentrum een feit. Erg groots opge zet en met toch dezelfde gezellige en kreatieve herkenningspunten als op het oude terrein. Het nieuwe tuincen trum werd grotendeels aangelegd door eigen personeel en heeft in de 5 jaar dat het bestaat al honderd en één verande ringen ondergaan. De ervaring leerde al snel dat verschil lende dingen praktischer en mooier konden worden uitgevoerd, iets wat op het Vaarderhoogt dan ook vrijwel di rect gebeurde. Een klant die enkele wéken het bedrijf geen bezoek ge bracht had, kon dan ook ineens weer met een heel veranderd „Vaarder hoogt" geconfronteerd worden. Dit is waarschijnlijk ook steeds een boeiend aspect van het „Vaarderhoogt" voor dg .klant geweest,-^ pjgt KoHriif eraf ctaaHc \iraar API1 VPWT1. Er zijn heel wat vaste planten die nu al volop staan te bloeien en die trappelen van ongeduld om hun bloemen te doen ontluiken. We gaan eens kijken naar een aantal van die vroegbloeiers, die dankbaar zijn in vrijwel iedere tuin. Nu reeds in volle Tsloei staat de Arabis of randjesbloem (ook wel rijstebrei) die in verschillende kleuren en vormen worden ge kweekt. Het meest zien we de witte en rose -rode vorm, die dan ook lang en rijk bloeien. Ook volop in de bloei zijn al de verschillends Primula- soorten ofwel sleutelbloem. Erg veel vrolijke kleuren biedt de vrij algemene P. veris. Wat minder bekend is de P. denticulata of belprimula, die een bolvormige bloeiwijze te zien geeft op een steel die zo'n 20-25 cm. boven de plant uitsteekt. Heel leuk. Een heel lage sterk bodembedekkende soort is de P. Juliae Wanda die vanaf half maart tot half juni met enkele periodes van nabloei een massa kleine paarse bloempjes voortbrengt. De gele voorjaarszonne bloem biedt ons nu al de kans om een bosje bloemen uit eigen tuin te snijden. Ook in de tuin aan de plant komen de op gele margrieten lijkende bloemen erg leuk uit. Voor deze plant is een half beschaduwde standplaats ideaal. Een leuke plant, vrij ouderwets, maar niet erg veel gebruikt is het Druiphartje of tranend Mariahartje. In de halfschaduw en op niet al te droge grond doet de Dicentra (zoals de plant officieel heet) het erg goed en geeft dan zijn wonderlijke gevormde bloemen te zien. Momenteel is de plant in de tuin bezig met het vormen van knoppen. De bloei volgt van plm. half april tot eind juni. Een vrij bekend maar toch altijd weer erg fraaie bodembedekker is Aubriéta of blauwkussen, een plant die in bloei werkelijk zijn Hollandse naam eer aandoet. Door de geweldige hoeveelheid blauwe, paarse of rode bloempjes, naar gelang de variëteit, is de plant in bloei zelfs niet meer te zien. Het groen verdwijnt dan onder een kleurig kleed. De bloei van dit bloeiende kussen start omstreeks deze tijd en duurt met nabloei mee gerekend tot plm. half juni, kan half schaduw verdragen. Het wildemanskruid is al haast niet meer te stuiten en werpt zeer binnenkort zijn wollig behaarde Anemoonbloemen te kijk. Een rijke bloeier met nadien een leuke pluisvrucht. Half schaduw waar deert het plantje het meest, Draba of vroegeling, de naam zegt het al, bloeit al enige tijd in zijn fris gele kleur. Een leuk klein rotsplantje met een rijke bloei. Op een zonnige standplaats tussen wat stenen komt de plant het beste tot zijn recht. Iberis of scheef bloem tenslotte vormt nu al de eerste bloemen en heeft een fris groen gewas dat ook 's winters in tact blijft. De plant heeft witte scherm- vormige bloemen en bloeit vanaf nu tot half juni. schouwer interessant maakte om re gelmatig te komen kijken. Het tuincen trum in zijn huidige opzet heeft als verkoopruimte een oppervlakte vaij zo'n 9000 m2 in beslag. De kas herbergt een grote afdeling kamerplanten van groot tot klein, die 3 maal per week worden aangevuld met verse kamer planten van veilingen uit heel Neder land zoals: Vleuten, Aalsmeer en Ber- kel. Inkoper Guus van Logtenstein zit dan ook dagelijks al voor dag en dauw in zijn „Vaarderhoogt-expresse" om het Vaarderhoogt tegen het middaguur weer van verse handel te kunnen voorzien. Vrijwel alle snijbloemen en kamerplanten worden op de veiling- klok gekocht waarbij uitsluitend gelet wordt op eerste kwaliteit. Arjen Rensink die reeds als 12 jarig noodhulpje 10 jaar geleden, baas Toon assisteerde voert nu het beheer over de kas, waarin hij alles keurig voor elkaar heeft. Vorige zomer werd een nieuwe gekoelde ruimte voor de snijbloemen gerealiseerd en de afgelopen winter kwam er een geheel nieuwe en ruimere gereeedschapsruimte tot stand. Een uitgebreide collectie bollen, zaden en aardewerk maken de „tuinwlnkel" compleet. Een gedeelte van de kas is ingericht als informatieruimte waar de klant op zijn gemak met een blikje fris, een ijsje of een lekkere kop koffie zich kan verdiepen in wat je zoals met een tuin of balkon kan doen. Documentatie in de vorm van boeken, fotomappen en folders liggen hier volop ter inzage. Verder is er 8000 m2 oppervlakte inge deeld als verkoopruimte voor alle bui tenartikelen. In een overdekte ruimte tegen de kas aangebouwd zijn alle schuttingen en hekwerken gesitueerd. Tevens bevindt zich hier de afdeling „gereedschapverhuur" die sinds kort in bedrijf is. De klant kan tegen billijke prijzen diverse stukken tuingereed schap huren, die normaal niet worden gebruikt vanwege de hoge aanschaf kosten. De afdeling dodematerialen, onder toezicht van Gerard Heinen, biedt een ruim assortiment hout- en steenmaterialen, zowel nieuw als ge bruikt. Een goed advies van zijn kant omtrent het gebruik van de verschil lende materialen wordt meestal in dank afgenomen. Het is namelijk geen kunst om een ruime keus in hout en steenmaterialen aan te bieden. Juist een goede raad omtrent het gebruik van de diverse materialen en eventueel mogelijke combinaties met weer andere materia len is van groot belang bij de aanleg van een minder allerdaagse tuin. Ook het samenspel van de toegepaste hout en steenmaterialen met de beplanting is een vak apart. Dit alles, is Gerard zeker toevertrouwd,1 dié hét Vals 'alle De ideeëntuin van 't Vaarderhoogt andere Vaarderhoogt-mede werkers erg veel schik in zijn werk heeft! Het tuincentrum staat in de verre omtrek bekend om zijn geweldig gro te assortiment tuinplanten die vooral in het voor- en naseizoen in grote massa's worden aangeboden. Het grootste deel wordt rechtstreeks van diverse kwekers betrokken. Toon van den Breemer en medewerker Erik van Dorresteijn reizen daarvoor 's zomers vaak 4-6 weken het land door op zoek naar le kwaliteit beplanting. Een be langrijk deel wordt ook regelmatig ingekocht op de Boakoopse veiling, waardoor ook altijd op korte termijn aan verschillende wensen van de klant kan worden voldaan. Als centrum van het super-assortiment beplanting en dode materialen bevindt zich een verdiept gedeelte in het ter rein waarin „weer" speeltuin en die renheuvel zijn gehuisvest. Verder ge ven verschillende ideeëntuintjes in de ze kuil de bezoeker de kans om de diverse levende en dode tuinartikelen ln verschillende mogelijkheden te zien toegepast. Op het tuincentrum werken momenteel in totaal 8 mensen tegen 15 mensen 3 jaar terug. Dit houdt in dat deze 8 figuren allen veel verantwoording dra gen en volledig op elkaar ingespeeld zijn. Er worden 'vaak lange dagen gemaakt en ook schiet de vrije dag er in de drukke periode meestal bij in. Toch wordt er vrolijk doorgewerkt aan een stepds mooiey en beter „Vaarder hoogt" waarvoor een tiecht team me dewerkers een vereiste is. Sinds ruim 2 jaar is ook de afdeling tuinaanleg en onderhoud weer tot bloei gekomen. Ook hierin wordt gestreeft naar kwali tatief hoogstaand werk. De nadruk wordt hierbij steeds weer gelegd op het maken van vrij gedurfde tuinen met nogal wat hoogteverschil. Het gebeurt niet zelden dat er watervallen en vijverpartijen aan te pas komen en de beplanting die gebruikt wordt is van- zelfsprekend het neusje van de zalm. In principe kan iedere tuin nauwgezet volgens tekening worden aangelegd, maar door improvisatie ontstaan de meest fraaie tuinen. Tuinen in allerlei maten en soorten komen uit de nijvere handen van Frank Spijker en Ido Stein, die in de drukste periode in de verkoop op het tuincentrum assisteren. De technische medewerker van het bedrijf Jos Jagers draait intussen ook al weer 5 jaar mee en heeft in veel gevallen de juiste oplossing voor de technische problemen die er zich op een tuincentrum met al zijn machine rieën en installaties voor kunnen doen. Hij is overigens afhankelijk vande drukte op de verschillende afdelingen zowel binnen als buiten in staat om de verschillende artikelen deskundig aan de man te brengen. Het „Vaarderhoogt" ls nu wel voor een groot gedeelte gerealiseerd, maar ver anderd zal er altijd wel blijven. De kreativiteit en Inventiviteit van Toon van den Breemer en zijn staf medewerkers lijkt steeds weer nieuwe impulsen te krijgen. Het 10-jarlg bestaan van het tuincen trum gaat daarom ook zeker niet onge merkt voorbij. De hele maand april zal het bedrijf ln een extra feestelijke sfeer worden gehuld. Het tuincentrum zal in deze tijd zo vrolijk mogelijk worden aangekleed. Gedurende de hele maand april ls er een algehele korting van 10% op alle artikelen van kracht, een buitenkans voor iedere tuinbe- zitter die wat van zijn tuin wil maken. Niet alleen beplanting dus maar ook een korting op hout, steen, vijvers, aardewerk, bemesting, gereedschap, etc. Hoogtepunten voor de kinderen zul len de zaterdagen 11, 18 en 25 april zijn. Op deze dagen is er voor hen namelijk een groot aan het „Vaarder hoogt" grenzend feestterrein inge richt, waar aan een groot aantal attrac tieve spelen kan worden meegedaan. Hieraan zijn voor de kinderen leuke prijsjes verbonden. Als centrum van het 1000 m2 grote feestterrein zal een grote poppenkast van klasse geduren de die 3 dagen een non-stop show verzorgen. Hierdoor zal het tuincen trum in de komende maand april meer dan ooit de moeite waard zijn voor jong en oud. Uitgebreide informatie; een vakbibliotheek Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1981 | | pagina 11