Drogisterij Riemens Molenstraat 55 jaar Drogisterij Riemens JUBILEUM-AANBIEDING Flinke belangstelling voor klaverjas- kampioenschap 55 JAAR 55 JAAR bij de Schouwburg Voorjaars- kollektie Burgerlijke Stand Verkeers maatregelen Kerkebuurt Oudste drogisterij van Soest: FENJALZEEP O QC MAJAZEEP Q p|l STERADENT TABLETTEN 1 OC TEMPO ZAKDOEKJES O |C ELNETT Q OC MARY QUANT MASCARA p QF 2 0D0REX ROLLERS R OC BADSP0NS KNUFFI O Cf) 13 Soester Courant van woensdag 1 april 1081 13 [if— t>ra<jistt.f H| "2>« V}i^ Voor de Paasdagen speciale in rokken, blouses, truitjes, spencers en blazers. Leuke jeugdige modellen in de nieuwste voorjaarskleuren. Alles bij elkaar gemak kelijk te kombineren. U kunt gezellig kijken en winkelen in uw modehuis. cU JJoiuatwitrt Nachtegaalstraat 16-18 - Utrecht Telefoon (030)-332242* GEBOREN Robert Petrus Nicolaas, zoon van J. F. A. M. van den Deijssel en M. Kuijven- hoven. - Hendrika Gosina, dochter van F. H. van Noppen en C. Gons. - Sanne, dochter van G. S. Staal en M. E. J. Valk. - Peter, zoon van J. A. Wiss en P. van Zoeren. - Ellen Marij, dochter van P. F. de Graaf en A. E. M. Verhelst. - Corieke Irene, dochter van C. J. J. van Zijtveld en C. C. Meijer. - Mark, zoon van H. J. Biermann en A. M. van Eechoud. - Zekiye, dochter van H. Uyar en Z. Biean. - Chantai, dochter van J. A. van den Bedem en Y. M. Köhne. - Ellen, dochter van H. W. Steusel en E. M. C. G. van der Waard. - Itor Nicolaas d'Esterre, zoon van A. James en J. M. d'Esterre Paul. ONDERTROUWD: Hermanus Johannes Maria de Groot en Johanna Antonia Maria Grift. - Sieg- fried Severien Jozef Frans Hinderdael en Mirande van 't Erve. - Willem Franciscus Wijnand Maria v.d. Deijs sel en Wilma Maria Fonteijn. GEHUWD: Richard Robert Beukema en Elisabeth van Brenk. OVERLEDEN: Jean Louis Ebbeling - Dirk Seljee, echtgen. van C. P. M. Gelens. - Peter Adrianus Geerlof. - Johanna Hendrica Bosboom. -Lijsje Bakker, wed. van G. van Hessem. - Arthur Francois Drion, echtgen. van. A. R. J. van der Maat. - Joanna Maria Donders, wed. van A. H. Harmsen. Nu de A. P. Hilhorstweg definitief voor doorgaand verkeer zal worden afgeslo te* gaat het gemeentebestuur maat regelen treffen om te voorkomen dat zowel de Lange Brinkweg als de Peter van den Breemerweg als sluiproutes gebruikt gaan worden. Daartoe worden in de Kerkebuurt (achter de Oude Kerk) reflecterende paaltjes geplaatst van de dorpspomp naar de oude lindeboom en van deze boom naar de kerk èn van de Galerij „De Drie Ringen" naar de kerk. Ver keer komende van de Eemstraat (c.q. Lange Brinkweg) wordt via de Kerk straat naar de hoofdweg geleid (rich ting Mikimo/Audio). Verkeer komend van de Peter van den Breemerweg wordt via de Neerweg (langs restau rant 't Hoogje) naar de hoofdweg geleid. Bij het gedeelte van de Kerkstraat tussen de reflecterende paaltjes, komt een bord „fietspad" te staan. Verder wordt verkeer dat komende van Amersfoort, van de Peter van den Breemerweg gebruik maakt, de Fer- dinand Huycklaan opgeleid. De weg wordt daar op dit moment zodanig ge reconstrueerd dat deze beide wegen met een bocht in elkaar overvloeien. Tot nu toe liep de Peter van den Breemerweg rechtdoor naar de Kerk straat. Gebruik maken van de Eemweg, langs de VVZ-velden, heeft geen zin, omdat men dan voor de gesloten A. P. Hil horstweg komt te staan. De paaltjes zullen deze week of begin volgende week geplaatst worden. Drogisterij ..Riemens" aan de Molenstraat. Een kleine dertig jaar geleden had Soest niet alleen meer hotels, meer café's, meer sigarenwinkeliers, kruideniers en bakkers maar ook liefst dertien drogisterijen. Daar zijn er zegge en schrijve vijf van overgebleven; vijf zelfstandig gebleven drogisten. Eén van hen spant wat levensduur betreft veruit de kroon. Dat is de drogisterij aan de Molenstraat sinds 24 de cember 1952 eigendom van het echtpaar Riemens-de Wit. Onder de naam „De Vijzel werd de zaak 55 jaar geopend. Dat wordt gevierd; niet uitbundig of de talrijk vaste klanten moeten de winkel in een bloemenzee veranderen, maar, juist voor die klan ten, met een flink aantal aantrekkelijke aanbiedingen. Maart 1926 werd deze drogiste rij geopend door mej. S.Zetho- ven, ass.apoth. Een nieuwbouw pand aan de Molenstraat, op de plaats waar de zaak nu altijd nog gevestigd is, kreeg de niet originele maar wel duidelijke naam "De Vijzel". In het Soester Nieuwsblad van 12 maart van dat jaar stond: "De zaak ziet er flink uit". De redacteur had een bezoek aan de zaak gebracht en was ondermeer onder de indruk van de grote uitgebreidheid van artikelen "welke aan deze zaken eigen is". Ook viel hem op dat "de inrichting met vak kennis heeft plaatsgehad. De vele artikelen zijn op zeer overzichtelijke wijze gerang schikt". Juffrouw Zethoven deed haar zaak in 1944 over aan mej. C. S. van Veen, die op haar beurt de zaak verkocht aan het net acht dagen getrouwde echt paar J.J.Riemens en A.Rie- mens-de Wit. Riemens was jaren werkzaam in een dro gisterij in Rotterdam en wist zodoende alles van voorraden, assortimenten, prijzen enz. af. Zijn echtgenote was apothekers assistente in Goes en op die manier ook min of meer met het vak vertrouwd. "Verkopen vond ik leuk", zegt mevr. Riemens-de Wit. "Ook nu nog; gezellig, klanten adviseren en een praatje maken' Desondanks was het begin in Soest min of meer chaotisch. "Om twaalf uur 's middags op 24 december 1952, had ik betaald aan juffrouw Van Veen en toen er daarna een klant kwam, ging ik er op af", al dus de heer Riemens. van 3.85voor £aW«J 3 stuks, van 13.30 voorWiOU van 2.80 voor liOw 100stuks, van 2.55 voor 300 gr., van 11.95 voor ifsialf van 13.75 voorOaWW van 6.60 voor ^«O J van 3.35 voor faiJU MOLENSTRAAT 4 TEL. 12932 Foto: Horman van Dam liet echtpaar Riemens-de Wit. Zijn vrouw: "Hij had precies vijftig gulden wisselgeld op zak, maar dacht toen "de zaak is betaald en nu van ons. Juffrouw Van Veen wilde die klant gaan helpen, maar mijn man gaf haar geen kans. Hij dacht dat ze het geld van deze verkoop weer in haar zak zou steken!". Ze waren wild vreemd in hun eigen zaak; ze wisten in feite niets te staan. "Zo goed en zo kwaad als dat ging hebben we die dag voor Kerstmis 1952 verkocht. De beide Kerstdagen hebben we gebruikt om wegwijs te worden". De voorraad was niet zo groot en er was op dat mo ment ook geen geld om het as sortiment flink uit te breiden. "Daar kwam bij dat men ons bij gesprekken over het over nemen van de zaak, had voor gehouden dat de Eng (de schil- dersbuurt) spoedig bebouwd zou worden. Dat liet echter mooi nog enkele jaren op zich wachten". Dat scheelde verkoop, maar toch besloot het echtpaar in 1956 de aan de zaak aange bouwde woning te kopen. "Het was zo'n geval van 'nu of nooit' zoals er meer in het leven van zakenmensen voorkomen. En eigenlijk waren we een paar uur te laat. Een makelaar kocht het iets eerder en dat scheelde ons direct enkele dui zenden guldens. Maar we heb ben toen toch maar doorge zet". November '59, bijna negen jaar na overname, werd het interi eur vernieuwd. Alle ouderwet se opstand werd vervangen door moderner spul. De zaak staat al sinds de overname op naam van mevrouw Riemens- de Wit. "Als apotheker-assi stente kon ik vrij makkelijk aan het examen voor drogist deelnemen. Mijn man zou er twee jaar voor moeten hebben studeren. Zodoende!. Maar in 1963 werd de drogisterij uitge breid met een schoonheidssa lon; de eerste in Soest. "Het leek me leuk", zegt mevrouw Riemens en daarom haalde zij de diploma's A en B. "Het was voor de dames in Soest wel even wennen. Voorzichtig kwam men informeren wat dat nou eigenlijk was: een schoon heidsbehandeling!" Maar die drempelvrees werd al snel overwonnen en menigeen kwam in de als schoonheids salon ingerichte kamer achter de drogisterij een schoonheids behandeling ondergaan. "Voor anderhalf uur behande len rekende ik toen acht gul den. Talloze bruidjes heb ik voor de mooiste dag van hun leven mooi gemaakt. Het liep gewel dig", aldus mevrouw Riemens. Maar ook de drogisterij mocht zich verheugen in een toene mend aantal klanten. Boven dien was het gezin uitgebreid met twee dochters en omdat zij beiden bewust nooit personeel wilden hebben ("niemens loopt zo hard voor je zaak als je zelf doet!") liep het toch een keer uit te hand. Daar kwam dan ook nog bij dat in september '70 de zaak verbouwd en tweemaal zo groot geworden was. Voorjaar '74 kwam het consigne van de dokter dat er wat kalmer aan gedaan moest worden en dat betekende het einde van de schoonheidssalon. "Hardstik- ke jammer, want het was leuk werk", zegt mevrouw Rie mens. Maar kiezen hoort nu eenmaal bij zakendoen. Je moet met je tijd meegaan. Zo verdween het verfassortiment, toen een nieuwe buurman een doe-het-zelfzaak begon. Daar voor in de plaats kwam op den duur gezondheidsschoeisel. "En nu zijn reform-artikelen echt in zwang. De mensen wor den zich langzamerhand be wust dat zer er niets mee op schieten zon twaalf tabletjes door elkaar te slikken. Men gaat bewuster eten; men wil ongespoten groenten. En in die ontwikkeling past een reform assortiment". De Riemen's hebben zich toegelegd op ar tikelen van Dr.Vogel; niet al leen uitstekend van kwaliteit, maar ook goed in de markt liggend. Het gezondheids schoeisel past ook in die ont wikkeling van gezonder leven. Het merk "Scholl" wordt ge voerd. Fotografie en optiek hebben ze bewust laten liggen. "Toen we in 1952 begonnen had Soest op de 20.000 inwo ners dertien drogisterijen; nu op de 40.000 nog maar vijf. De klantenkring is daardoor enorm uitgebreid en daarom hebben we ons aan de pure drogisterij gehouden". Zo werd er een goed lopende drogisterij opgebouwd. In 1977 werd de viering van de vijfentwintig jarige bruiloft gekoppeld aan het vijf en twintig-jarig be staan van de zaak. Nu geen grote festiviteiten al mag het vijfenvijftigjarig bestaan van een zaak toch niet ongemerkt voorbijgaan. Daarom aan biedingen waar de klant mee gediend is. fenomeen Drogisterij "Riemens" kent anno '81 nog het fenomeen van "thuis bezorgen"; een ouder wetse service waarmee het echtpaar Riemens ontzettend veel klanten aan zich verplicht. "In '52 was er eens een klant in Soestduinen, die vroeg om voor tien cent wasbenzine te komen brengen. Dat heeft mijn man toen echt gedaan; op de fiets!". Zo gek is het natuur lijk niet meer; de klant weet heus wel wat gevraagd kan worden en wat niet. Maar be zorgd wordt er door héél Soest. En dat is natuurlijk geen wonder, want waar vind je dat nog. "Die binding met de klanten, dat maakt het juist leuk. De mensen maken geen misbruik van de service die je biedt. Men heeft er immers tegenwoordig ook alle begrip voor dat de zaak enige weken gesloten wordt omdat je met vakantie gaat. Dan kopen ze vooraf iets meer", zegt me vrouw Riemens. Onder dat be grip valt ook de sluiting op woensdag; de hele dag. "Jaren geleden zijn wij eens in het verenigingsgebouw geweest op een vergadering van de Soester Ondernemer, waar men een poging deed tot een uniforme winkelsluiting te komen. De vrij moeizaam ver lopen avond eindigde met de afspraak dat alle winkels op woensdag gesloten zouden zijn. Daar hebben we ons tot nu toe aan gehouden. Ja, di rect naar de vergadering werd al bekend dat er velen toch weer op maandag wilde sluiten en zo is ook geprobeerd de drogisten tegen elkaar uit te spelen in de trant van 'jij bent de enige die op woens dag dicht gaat'. Maar wij heb ben ons aan de afspraak ge houden". Ze willen er ook niet meer van af. De woensdag breekt de week zo lekker. "In het begin konden we onze vreugde niet op en toen was het nog maar een halve dag. Echt vrij! Ongekend! Het werd een hele dag en die wordt nu be steed aan de zaak. Klussen en boodschappen doen". Zo gaat dat bij nijvere midden standers. Zo bouw je een zaak op. Zo krijg je een vaste klantenkring. Met service, met prettige bediening en met ple zier in je werk. En plezier heb- Met dit schone rijm maakte in de twintgerjarcn mej. S.Zethoven de vestiging van drogisterij "De Vijzel" aan de Molenstraat bekend. Keulen Rome 1. Tusschen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome Verder blijft men éven wijs, hoe er dan te komen. 2. Béter wijst een goede list, hoe men vlug kan vinden 'n veelgevraagd en goed drogist, zonder zich te binden. 3- Tusschen het station Soestdijk en het Soester idem ligt een weg aan boomen rijk; ieder kent en ziet'em. 4. Dat's de Hoofdweg, zoo U weet, maar met tal van namen; licht, dat U 2e weer vergeet- Hoofdweg heet het samen. 5. Een stuk is de Steenhofstraat, 10. Middelv/ijk- een ander. Beide vormen, zoo U raadt, 't verlengde van elkander. ben ze er nog in, de heer en mevrouw Riemens. Opvolgers zijn er niet. De oudste dochter is getrouwd en... apothekers assistente. "Ik word nooit wat jij bent, mam" zei ze ooit, maar het pakte iets anders uit. Haar echtgenoot is echter leraar. De tweede dochter is secretaresse. Foto: Herman van Dam nemen, maar drogisterij Rie mens' gaat voorlopig toch niet dicht. "Het is heerlijk een zaak te hebben", zegt mevrouw Rie mens en haar echtgenoot be aamt dat. Er zuilen in de toekomst nog best wat jubilea gevierd wor den. Waar men Steenhof-, Middelwijk-, dit Steenhof- gaat noemen, zegt daar tot Uzelven: Kijk! 'n Weg, om d'Eng te roemen. De Eng is hier veel hooger land, rijk aan korenvelden, met de spoorweg tot een band: Zoo iets ziet men melden. En die weg, die d'Eng opgaat, kiest IJ zonder want een bord# du3 kunt nóóit missen. Vóór U aan het spoor belandt moet U zich bezinnen, stapt dan aan Uw rechterhand vlug de winkel binnen. Zoo kunt U in weinig tijd het adres bereiken, waar U 't koogen nimmer spijt, maar steeds méér zal lijken. Voor het klaverjaskampioenschap van Soest dat op 8 mei wederom gehouden wordt, bestaat ai flinke belang stelling. Er zijn inmiddels al een kleine vijftig aan meldingen binnen. Men kan zich telefonisch opgeven bij mevrouw C. de Jong onder nummer 12776 en ook kan dat schriftelijk gebeuren met gebruikmaking van onder staand inschrijfformulier. Het open klaverjaskampioen schap van Soest wordt voor het tweede achtereenvol gende jaar georganiseerd door de wijkvereniging Over- hees in samenwerking met onze krant. Inzet is de door onze krant beschikbaar gestelde wisseltrofeevorig jaar gewonnen door de heer H. de Groot, die ook dit jaar tot de deelnemers zal behoren. Er worden weer "drie boompjes van zestien" gespeeld volgens het Amsterdam se systeem. De partneraanwijzing geschiedt door loting. Bij gelijke eindstand wordt een beslissingswedstrijd ge, speeld. Hoofdprijs is een dames- of he renrijwiel. De wedstrijden worden gespeeld in de grote zaal van het dorpshuis De Borg in de wijk Overhees. Inschrijfformulier (s.v.p. biokletters) Neemt eens proef! Dat is niet schaad'lijk. Heusch, U geeft straks zélf den raad: 'n Drogist-artikel? Ga dan daad.'lijk naar "DE VIJZEL11, Molenstraat'. Aanbevelend, Telefoon: 2 9 3 2 S. Zethoven, Ass.-Apoth. DROGISTERIJ "DE VIJZEL", Molenstraat 4 ALHIER naam en voorletter adres vrouw/man geeft zich hierbij op als deelnemer voor het klaverjaskampioen schap van Soest. Het inschrijfgeld a vier gulden wordt betaald op vrijdagavond 8 mei, vóór het begin van de wedstrijd. Dit formulier kan ingeleverd worden bij mevrouw C. de Jong, Luytenaarpad 14, Soest of bij het kantoor van de Soester Cou rant, Van Weedestraat 29.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13