Openbare M.A.V.O. Soest Openbare M.A. V.O.- Soest haalt de feestschade in Verslag van een schoolfeestje anno 1933 Bericht uit de Soester Courant van 5 september 1930. Donder dagmorgen had onder grote belangstelling van de ouders de officiële opening plaats van de Openbare U.L.O.School in één der lokalen van de Openbare Lagere School in de Kerkebuurt. Nadat de wethouder van Onderwijs, de heer A.Endendijk, alle aanwezigen welkom had geheeten, wees spreker er op, dat deze onderwijs-inrichting op natuurlijke wijze tot stand gekomen was, geheel zonder strijd. Men had reeds twee keer gepro beerd een Openbar U.L.O. te stichten, maar die pogingen waren toen mislukt wegens gebrek aan belangstelling. Deze laatste poging is met sukses bekroond. Voor Soest is deze inrichting een groote aanwinst. Ouders, die dit onderwijs voor hun kin deren verlangen, behoeven hun kinderen nu niet meer naar scholen in omliggende gemeenten te zenden. Met den wensch dat deze inrichting zal bloeien tot heil van het komende ge slacht, besloot spreker zijn rede. Daarna voerden het woord de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie A- mersfoort, de heer van Loon, vervolgens als bestuurslid van Volksonderwijs de heer Van Wely en daarna de heer Veen- stra, hoofd der Openbare Lagere School in De Kerkebuurt en tenslotte nog de heer Van Der Wal, benoemd Hoofd der school. Nadat een glaasje limonade was gepresenteerd en aan de heeren een sigaar was aangeboden, werd de school be- zichtingd, die, hoewel ondergebracht, zooals boven reeds ge zegd in lokalen van de Openbare Lagere School, toch gezien mag worden. Men ruim 30 leerlingen vangt het Onderwijs aan, waar voor drie leerkrachten, waaronder één voor handwerken. baar Onderwijs dan heb je daar na tuurlijk ook bepaalde denkbeelden over. Dan gaat het er in de aller eerste plaats om wat je met dit on derwijs de kinderen te bieden hebt. Voorop staat, je bent een school, je behoort een zekere hoeveelheid kennis aan te bieden. De kinderen verwach ten dat ze na het doorlopen van de school met een diploma de school ver laten. Ik vind dus dat je onderwijs van vol doende kwaliteit moet zijn om die verwachting van kinderen en ouders waar te maken. Met hun M.A.V.O.- diploma op deze school behaald moeten ze verdere studie-richtingen uitkunnen of in de maatschappij aan de bak kunnen komen. Daarnaast is er ook een andere opvatting over de wijze waarop je met kinderen om gaat. Ook weer vanuit de filosofie van het Openbaar onderwijs. Kinderen bij voorbeeld leren verdraagzaam te zijn tegenover elkaar. Dat houdt bijvoor beeld in dat je niet moet discrimi neren op welke manier dan ook. Dat gevaar zou aanwezig kunnen zijn wan neer wij er geen aandacht aan schen ken. Openbaar onderwijs houdt ten slotte in dat wij voor allerlei rich- tingen, kerkgenootschappen, politieke overtuigingen, kinderen van gastar^ beiders toegankelijk zijn. Dat gegeven heeft als: konsekwentie .dat er,respect voor iedereen zonder uitzondering" dient te zijn. Verder vind ik dat kinderen zoveel mogelijk recht hebben op een zelfstandige ontwikkeling. Ik weet wel dat je ze daarbij als een soort coach moet helpen, helemaal op eigen kracht kun je ze niet laten ope reren. Constant presteren onder dwang, zoals men dat vroeger op be paalde scholen kende, ligt ons echter niet zo. Leiden, begeleiden en rede lijke eisen stellen, daar gaat 't bij ons in hoofdzaak om. Dan kun je ook meestal met sukses een beroep doen op hun eigen verantwoordelijkheid. Dat laatste heeft dan weer te maken met hun plaats en al of niet slagen in de maatschappij. Bij ons zijn ze verantwoordelijk voor boeken, huis werk, maar ook bijv. voor sfeer en kwaliteit in de aula. Verantwoordelijk ook voor de omgang met de mede leerlingen. Alles natuurlijk onder een zeker toezicht, echter zonder nadruk kelijke spelregels vooraf. Sankties voorafstellen biedt geen uitzicht op zelfstandige ontplooiing. Natuurlijk stoten ze wel eens hun hoofd en worden ze gecorrigeerd, de weg naar zelfstan digheid en eigen verantwoordelijkheid moet echter hoofdzakelijk uit het kind zelf komen. Dat is de identiteit van de Openbare M.A.V.O. zoals die mij en mijn collega's voor ogen staat. Er zijn met betrekking tot vergelijk bare scholen nog andere verschillen. Wij kennen bijvoorbeeld geen ver plichte ouderbijdrage, omdat het in sommige gevallen de drempel hoger zou maken. Het beperkt ons zelfs niet in onze mogelijkheden. Wanneer wij bepaalde aktiviteiten organiseren, zo als bijvoorbeeld meerdaagse school reizen. dan doen wij nooit tevergeefs een beroep op de ouders". Feest in aantocht Genoeg over het "credo" van Johan Schol. Hij. zijn vijftien medewerkers en 225 jongens en meisjes krijgen het de komende maanden druk met de voorbereiding rond het te vieren gouden feest. Dat 't feest alsnog door gang vindt is in de eerste plaats te danken aan "de baas" zelf. Neuzend in zijn schoolarchief ontdekte hij in de herfst van '80 dat er in september een feestje gebouwd had moeten worden. Gemeentelijke dossiers wer den gelicht en ook de onderwijsambte- naren bevestigden het'gouden feit. In de docentenkamer werd tijdens een spoedvergadering melding gemaakt van het vergeten feest. Het pleit voor de instelling van het lerarencorps van de Openbare M.A.V.O. dat men van uitstel geen afstel wilde maken. Unaniem was men van mening dat zo'n gebeurtenis door jong en oud moest worden gevierd. Een commissie werd geïnstalleerd, die als opdracht kreeg in de laatste week van juni een feestelijke 3-daagse te organise ren, om precies te zijn 24, 25 en 26 juni a.s. Ronald Bobbert is naast le- De fraaie aula van de nieuwe MAVO. Johan Schol „de baas" van de Open bare MAVO. Vandaag speelt het stuk ruim vijftig jaar later en nog steeds hebben oud- leerlingen en bela'rigsf&lende buiten standers niets vernom'CT öf eii wel licht enig goudens feestgedruis in aan tocht is. Alle aanleiding dus eens te informeren of het goud van de Open bare M.A.V.O. te Soest alsnog zal worden opgepoetst, of dat de mijlpaal wellicht over het hoofd is gezien. Daar voor komen wij terecht bij Johan Schol, in een grijs verleden leraar wis- natuur- en scheikunde, sinds 1969 di recteur van de Openbare M.A.V.O. Soest. Van hem krijgen wij te horen dat school en gemeente de gedenk waardige datum van 5 september 1980 over 't hoofd hebben gezien, maar dat alle partijen reeds geruimte tijd druk in de weer zijn voorbereidingen te treffen dit verzuim heel feestelijk goed te maken. Daarover straks meer in dit verhaal. Nut van het Openbaar Onder wijs Johan Schol, "de baas" van de Open bare M.A.V.O. in Soest laat er geen enkele twijfel over bestaan dat deze vorm van onderwijs nog steeds aan zijn hart gebakken zit. "Als je" zegt Jiij, ,,een voorstander bent van Open- Ronald Bobbert, docent en tijdelijke f ee stversier der Conciërges van een school, niet geüniformeerde de vrienden van de leerlingen. raar ook de tijdelijke coördinator van 50 jaar Openbare M.A.V.O. Soest- viering. Over de feestelijke plannen vertelt hij: "Voorop staat dat oud leerlingen, leerlingen en leraren bij dit feest betrokken zullen zijn. In grote lijnen hebben wij de zaak wel op papier. Of het ook allemaal uitgevoero zal kunnen worden is in grote mate afhankelijk van de financiële mede werking die de gemeente er aan moet geven. Bij de samöh&telling van Het feestprogramma zijn wij er vanuit gegaan dat de, invulling er één mqet zijn vaii en vóór dé bij dit féést be trokkenen. Zoals de stand van zaken nu is organiseren de leraren een vosse- jacht en een fietsrally voor alle leer lingen. Na afloop daarvan gaan kinde- politieagenten'maar vooral Stilleven in de openbare MAVÓ. ren en ouders pannekoeken op school bakken, vervolgens eën sportmanifes tatie, afhankelijk van het weer, binnen of buiten. De eerste dag wordt be sloten met een reünie van oud-leer lingen en oud-leraren. Binnenkort gaan daarvoor de uitnodigingskaarten de deur uit. Levende muziek, het feest van de ontmoeting, een bescheiden historische tentoonstelling over de ge schiedenis van de school zijn de be langrijks te.onderd.elenyaA de reünie. Een dag later, donderdag 25 juni, w.Qrdt, vqrz.Qrgd door de leerlingen. Rórid *dè kiok'Vkn i5.Ö0 uüf'het offi ciële gedeelte, de receptie. De dag wordt besloten met een discofeest voor de leerlingen. Vrijdag, de laatste dag, grote opruiming. De troep aan kant. Opnieuw een klus voor leraren en leerlingen. De helft daarvan krijgt 's- morgen een film te zien en gaat in de middaguren aan het werk, de an dere helft houdt één en ander in om gekeerde volgorde tegoed". In tegen stelling tot de viering van vergelijk bare feesten maken leerkrachten en leerlingen van de Openbare M.A.V.O. Soest er duidelijk een doe 't zelf feest van. Passend in de sfeer van de tijd waarin wij leven, passend ook en voor? al in het karakter van het teger£ woordige Openbaar onderwijs. Dë naam van wethouder Plöïnp, onder wijswethouder van Soest, zal in deze weken regelmatig in de wandelgangen van de Openbare M.A.V.O. Soest wor den genoemd. Uiteindelijk zal het glad strijken van financiële hobbels op zijn werkterrein liggen. Jong en oud van de Openbare M.A.V.O. in Soest houden er rekening mee dat hij in financieel op zicht "zijn school" in de zomermaand juni niet in de kou zal laten staan. Vijftig jaar met gedegen onderwijs bezig zijn is per slot van rekening geen kleinigheid. Als je bovendien nog iets goed te maken hebt omdat je de gouden jubilaris bijna een jaar later komt feliciteren wordt het wel heel .érg. pijnlijk het argument bezuinigen aan te voeren. Zoveel zelfwerkzaam heid verdient het 50 jaar met goud te vieren. JAN LEYENDEKKER Eerste na oorlogse schoolreisje van de openbare MAVO per Skymaster. Het oude schoollokaal aan de Middelwijkstraat 70. Veel jongelui in de geheel gevulde, door den Heer Lengers mooi ver- sierde zaal van Eemland (de meisjesin aardige toiletten, die zooveel prettiger aandoen dan de degelijke schooljurken), gezellige piano muziek, door de leerlingen zelf ontworpen programma's (waaronder goed geslaagde), een uitstekende stemming, zoo'n leerlingenavond moet slagen, ook al hapert cr hier en daar wel eens iets aan de uit voering der nummers; Het openingswoord, waarbij in het bijzonder een welkom werd toege roepen aan den Heer Burgemeester van Soest, den Chef van de af- decling Onderwijs, de Hoofden en personeelcn der beide lag.scholen, werd uitgesproken door een dcrde-klasser, die zich door zijn moei lijke taak vrij goed heensloeg. Een pittig gespeelde militaire marsch voor piano was de inzet van het muzikale gedeelte, dat bestond uit verschillende stukken voor piano, mandonlinc, viool en zang. Vooral "Le coeur le ma mie" (zang) en Trcfumcrci (viool) werden uitstekend voorgedragen. Het Mulo-zangkoortje onder de bezielende leiding van een der meisjes, bracht cenige liederen ten gchoorc in de vier talen, die de Muloschool onderwijst. Hoe zuiver klonk Hullcbrock's "Liedje van den Beiaar dier" met de mooi gespeelde piano-begeleidingwelk een aardig slot was het Engclschc "Adieu"!. Toen kondigde de conferencier van den avond op zijn vriendelijke, prctcnticloozc manier "Lachles" aan, een gedicht van E.Laurillard. Met heldere stem, juiste intonatie en goed-gevoelde mimiek werd de les in het lachen gegeven en dat het onderwijs vruchtdragend was, bleek uit het hartelijk gelach (in al), dat volgde op iedere schoolmop, die een vijftal aanwezigen wist te vertellen. Het orgel met zijn 5 levende (maar niet levendige) orgelpijpen sloeg geweldig in. Dé orgeldraaier was een echt type; hij en Griet, zijn vrouw, die onbetaalbaar was, oogstten een groot succes. 't Was een aardige geduchte van de leerlingen, het Hoofd en perso neel der school ieder een fraaie mand bloemen aan te bieden. Met een kort, maar humoristisch spccchje werden zij overhandigd als blijk van erkentelijkheid voor de hulp, die de leerkrachten bij de voorbereiding hadden'verleend. Het eerste nummer na de pauze was het bekende "Grootmoeder en Kleinkind" van Manna de Wijs-Mouton, aardig van uitvoering en zuiver gezongen, viel dit nummer bijzonder in den smaak. Een woord van hulde willen wij hier brengen aan de leerlinge, die alle muziek- en zangnummers heeft begeleid. Men benijdenswaardige zelfbehecrsching wist zij verschillende momenten, waarop de uit voering dreigde te mislukken, ,tc redden. Aan haar kalmte en aanpas singsvermogen is een groot deel van het succes te danken. Een feestavond zonder tooneelstuk zou niet volmaakt zijn. De keuze was gevallen op "Zestig- Gulden een blijspel in twee bedrijven, dat aan de tien spelers nogal hooge eischen stelt. Het verliep buitenge woon vlot; de rollen zaten er goed in en cr werd met overtuiging gespeeld. Vooral de hcerGordon, zijn jarig tweeling, vrouw van Leuven en haar zoon Gcrrit, de vijf hoofdpersonen, werden goed weege geven. De grimeering en het kapwerk, verzorgd door de vaardige hand van den heer Wiersma, droegen veel tot welslagen van het too neclstuk bij. Een snoezig tafereeltje bood het tableau "Hoe het vroeger was", een klas uit den goeden, ouden tijd. De meester met zijn lange pijp, de leerlingen in hun ouderwetsche kleeding, de plak, de roede, de antieke houten boekentasschen, de ganzeveer, de schouw met toebe- hooren het was een artistiek geheel. De kunstschilder Keus, die dit tableau had samengesteld en die cr een reusachtige vóórarbeid aan gehad heeft, komt stellig een woord van lof toe. Het Hoofd der school, de heer J.v.d.Wal, dankte alle medewerkenden, in het bijzonder de oudercommissie voor het vele werk, dat zij voor deze Mulo-avond had verricht. Alles samen genomen een uitstekend geslaagde avond, die de band tusschen ouders, leerlingen en leerkrachten ongetwijfeld heeft versterkt. De school bevindt zich in de wijk Over- hees op de hoek van de Kongingsweg en de Varenstraat. Het precieze adres is: Openbare School voor M.A.V.O., Varenstraat 85 te Soest. Tel.02155- 14589. Hoe ziet de school eruit De Openbare M.A.V.O. is gehuisvest in een vrij nieuw gebouw, aantrekke lijk en modern van vormgeving. De school beschikt over modern inge richte lokalen, een aula waar de kin deren 's middags kunnen overblijven en waar allerlei aktiviteiten plaats vinden, goed ingerichte vaklokalen en een welvoorziene bibliotheek. Schoolgrootte Op dit ogenblik telt de school 220 leerlingen. Er zijn 11 vaste leer- krachten en 5 parttimers. De openbare M.A.V.O. is dus naar moderne begrip pen een kleine school wat voor een goed kontakt tussen leraar en leerling niet ongunstig is. Gebruik van hulpmiddelen De school beschikt op dit moment over alle wenselijke moderne onderwijs- apparatuur: een filmprojektor, een cassetteradio, video, cassette- en band recorders, overheadprojectoren en een talenpraktikum. Onderwijsvorm Het onderwijs is op klassikale leest geschoeid. Klassikaal onderwijs heeft voordelen, maar ook enkele nadelen. De nadelen worden opgevangen door een goede begeleiding en een door dachte, zo gevarieerd mogelijke aan bieding van de leerstof. Welke vakken In de brugklas worden de volgende vakken onderwezen: Nederlands, Frans, Engels, Geschiedenis, Aard rijkskunde, Wiskunde, Biologie, Mu ziek, Tekenen, Handvaardigheid, Li chamelijke opvoeding en Studieles. In klas 2 komen Duits, Natuurkunde en Waar ligt de school Handelskennis erbij, in klas 3 Schei kunde en in klas 4 Maatschappijleer. Vakkenpakketten Aan het eind van het tweede leer jaar zetten de leerlingen een eerste stap op de weg naar het samenstellen van hun vakkenpakket. Zij kunnen dan kiezen tussen Handel en Wiskunde. Voor het vierde leerjaar moet een leerling zes vakken kiezen, waarin hij examen aflegt. Vrijwel alle kombina- ties zijn mogelijk, hoewel bepaalde kombinaties de voorkeur verdienen met het oog op toelatingseisen van vervolgscholen en een wenselijke voor bereiding op een aantal beroepen. Beroepskeuzevoorlichting De dekaan helpt de leerlingen bij het samenstellen van een vakkenpakket dat voldoende waarborgen biedt voor sukses op een school of in een beroep na de M.A.V.O. Daarbij Wordt hij bijgestaan door een adviseur van de Amersfoortse Stichting voor school- en beroepskeuze. De totale begeleiding geschiedt in de vorm van gerichte ge sprekken in klas 2, 3 en 4 en .de uit reiking en bespreking van katernen keuzebegeleiding in klas 3. Leren studeren In het brugjaar worden studielessen gegeven. Deze lessen zijn bedoeld om de leerlingen de meest doelmatige studiemethode bij te brengen. Tegen vallende resultaten zijn nogal eens te wijten aan een verkeerde manier van studeren. Samenwerking met de Rijksscholen gemeenschap te Amersfoort Een leerling die in het brugjaar blijk geeft onderwijs op H.A.V.O.-niveau te kunnen volgen, kan in de tweede klas van de Rijksscholengemeenschap ge plaatst worden. De leerstofprogram ma's van beide scholen zijn op elkaar afgestemd. Een leerling die van de Openbare M.A.V.O. naar de H.A.V.O.- afdeling van de Rijksscholengemeen schap overstapt, zal daarom weinig problemen hebben met de aansluiting. Boeken in bruikleen De boeken worden in bruikleen door de school verstrekt. Daarvoor moet per leerling jaarlijks een bijdrage worden betaald (vorig jaar voor de brugklas 73,-). Deze regeling bete kent een flinke kostenbesparing voor de ouders. De leerling moet zelf een atlas, woordenboeken en teken- en schrijfgerei aanschaffen. Kontakt tussen ouders en school Iedere ouder kan in overleg met een leerkracht een afspraak op elk wille keurig tijdstip maken. Daarnaast wordt er minstens driemaal per jaar een spreekavond gehouden. Ouders in de school Er is een ouderkommissie bestaande uit zes leden. Ouders die graag op een direktere wijze betrokken willen zijn bij de gang van zaken op school, kun nen zich kandidaat stellen voor de ouderkommissie als er een plaats open is. Een aantal ouders komt direktér in kontakt met het schoolleven door bepaalde, zeer gewaardeerde werk zaamheden voor de schoolbibliotheek te verrichten. Ieder jaar zijn daarvoor weer vrijwilligers nodig. Mentoraat Iedere klas heeft een mentor. De men tor is de direkte begeleider van een klas. Hij onderhoudt het kontakt met de ouders van de leerlingen van zijn klas. Hij tracht ook zo snel mogelijk onvoldoende resultaten te signaleren en er een antwoord op te vinden. Sfeer Wij denken dat onderwijs alleen maar tot zijn recht kan komen in een op gewekte. welwillende sfeer, waarin openheid, vertrouwen en respekt voor elkaar nagestreefd worden. Inlichtingen Voor inlichtingen kunt U zich wenden tot de direkteur, de heer J.Schol, Van Mecklenburglaan 30. Tei.school 02155- 14589, privé 02155-14604.

Soester Courant | 1981 | | pagina 18