Is Amnesty International links? Europese auto-industrie in de knel Waar gaat de democratie naar toe? Kleurvergroten - spelenderwijs Meningen van Lezers TIEN MILJOEN FOTO-OBJECTIEVEN Controle zwaar wegvervoer 21 Sin-ster Courant van woensdag 1 april 1981 21 Een ant woord aan d^ heer M. Mosk naar aanleiding van rijn ingezonden stuk van 25 maart 1981. 25 maart 1981. Vaak hoor je zeggen dat Amnesty International een links „imago" beeld heeft, of zelfs dat het een spe- eifiek linkse organisatie is. Als dan verder gevraagd wordt, waarop men deze mening baseert, dan volgt er meestal een vaag antwoord in de geest van „horen zeggen" „weieens gelezen, maar weet niet waar" enzovoort. Ieder aktief Amnesty-lid dat wat lan ger meeloopt is wel eens voor marxist, kommunist en zelfs wel voor fascist uitgemaakt. De ervaring leert wel dat allengs deze kreten minder worden. Toen Amnesty International al wat jaren geleden protesteerde bij Franco- Spanje tegen de behandeling van poli tieke gevangenen werd vaak het ver wijt gehoord dat Amnesty alleen maar iets deed aan „rechtse" regiems, maar dat Rusland werd vergeten. Kort daarna werd de eerste grote lISSR-aktie door Amnesty gehouden onder het motto „Wie zwijgt mag meepraten in de USSR" maar eigen aardig genoeg: sommige mensen blij ven Amnesty een linkse, dus gekleurde organisatie noemen. Er heeft vaak genoeg in de kranten gestaan dat er door een aantal moedige mensen in de Sovjet-Unie zelfs een adoptiegroep werd opgericht. Tverdokhlebov, de leider van deze groep, heeft dat geweten. Hij werd prompt gearresteerd. Zijn medeleden van de groep werden eveneens gear resteerd. monddood gemaakt, uit hun banen gezet, uitgerangeerd. Noem maar op! Werken voor Amnesty Inter- hational bleek en blijkt niet mogelijk te zijn in de Sovjet-Unie. Schreef niet het blad Izvestia: „Bij zonder aktief is het beruchte Amnesty International, over wier gewetenloze methodes wij U reeds hebben bericht" in een artikel geschreven door K. Bryantsev dat hij als titel meegaf: ..IJveraars voor Bedrof in de Poel van Laster". Vage, onduidelijke berichtge ving van de pers en ook het niet goed lezen door de abonnees vertekende ook de rol van Amnesty in de Baader-Mein- hof-zaak. Voortdurend hoorden Am- nesty-groepen de beschuldiging dat Amnesty terroristen zou beschermen en verdedigen. De feiten waren echter geheel anders. Volgens haar statuten helpt Amnesty geen mensen die geweld hebben ge bruikt, alleen echter als ze gemarteld worden. De Baader-Meinhof-groep ge bruikte geweld, maar werd gevangen gehouden in isoleercellen. Deze cellen waren dusdanig uitgevoerd dat opslui ting, zelfs na een betrekkelijk korte periode totale geestelijke ontreddering teweeg kon 'brengen. Dit was, volgens "SilTM1™ van Asroesfy.. «MSC te stéQeri met marteling en- daartegën, niaar. ook alleen daartegen, werd be zwaar aaneetekend - ar aangetekend.' Bij deze zaak werd dóór Amnesty advies ingewonnen onder andere bij leden-psychiaters, deskundigen die zulke situaties kunnen beoordelen. Een ander voorbeeld is Admiraal Sudomo, de chef van de Indonesische inlich tingendienst. Hij zei bij een nog niet lang geleden gehouden TV-interview naar aanleiding van een vraag over de grote aantallen politieke gevangenen in zijn land: De organisatie heet: Amnesty Communist International in plaais van Amnesty International. Wie de lange lijst van Amnesty-rappor- ten eens'nakijkt, zal gauw tot de ont dekking komen dat de aandacht van Amnesty International wijd verspreid is over de gehele wereld, zonder voor keur voor een bepaald regiem, richting of doktrine. De organisatie is volstrekt neutraal. Heeft geen enkele binding met welke regering, politieke richting, machtsblok of wat dan ook. Amnesty accepteert geen subsidies van overheden, geen geldelijke steun uit politieke richting. De organisatie wil vrij staan ten opzichte van ieder een, opdat zij elk land, regiem, ieder Staatshoofd, elke minister, waar moge lijk, wil kunnen aanspreken over schendingen van mensenrechten zon der daar bij ooit het verwijt te kunnen krijgen partij te kiezen bij tegenstan ders. Amnesty zou elk recht van spre ken en al haar geloofwaardigheid ver spelen als wélke keuze dan ook gedaan tWerd. •Rechtse diktaturen noemen graag eenieder die in de oppositie is terrorist, kommunist, onruststoker, noem maar op. Dat is gemakkelijk. De opponent is dan staatsgevaarlijk, kan gearres teerd worden en verdwijnt, al dan niet gemarteld, de gevangenis in. Vandaar dat Admiraal Sudomo uit Indonesië zo gemakkelijk Amnesty het predidaat „communistisch" opplakte. 'Uitgepraat ben je. 'Wie herinnert zich niet het intervieuw met de Sjah van Iran voor de Neder landse TV toen Amnesty een kampanje begonnen was onder andere tegen mar telingen door de Iraanse geheime dienst, de Savak. Onmiddellijk werd verklaard dat er alleen terroristen wa ren gearresteerd. Amnesty werd voor de zoveelste keer „kommunistisch" verklaard. Politieke gevangenen kwa men er niet voor. Amnesty vertelde louter leugens! Maar zie het getij keerde en wat bleek? Dat het land wemelde van de gevange nissen van de Savak, waar mensen op de meest beestachtige wijze werden ^gemarteld. De informatie van Am nesty International bleek wel degelijk toetrouwbaar te zijn geweest. pe kracht van Amnesty zit voor een toelangrijk deel in de volstrekt be trouwbare rapporten, waarin geen richting wordt gekozen, maar getracht wordt de feiten en dan ook de feiten alleen voor zichzelf te laten spreken. Amnesty is niet voor niets officieel torkend door de Verenigde Naties, de Unesco en de Raad van Europa. De Organisatie treedt daar op als advi seur. Verder werkt Amnesty samen met de Inter-Amerikaanse kommissie 'voor Mensenrechten en heeft zij de Positie van waarnemer bij de organisa tie van Afrikaanse eenheid. R 2ouden deze organisaties Amnesty In ternational in hun midden opnemen als Amnesty partijdig was? Deze instel lingen zouden weinig gebaat zijn met Partijdige raadgevers. Alleen een neutrale, onpartijdige organisatie kan hier werk doen. Nie mand behoeft in Amnesty een vijand te zien, integendeel, juist een onbevoor oordeeld gesprekspartner die duidelijk haar mening zal zeggen, niet vijandig en niet „gekleurd". Waarom dan tóch dit linkse etiket? Er zijn eigenlijk geen reële argumenten om dat linkse beeld overeind te houden. Sommige mensen ervaren de werkwij ze van Amnesty als wat zij dan „links" noemen. Pamfletten uitdelen; met een spandoek lopen, het feit dat Amnesty zogenaamde „werkgroepen" heeft. Het ophangen van posters en meer van deze aktiviteiten worden als zodanig aangemerkt. Aktiegroepen worden vaak zonder meer als „links" ervaren, zonder meer gewoon vanwege de naam. Als je aktie voert dan ben je links. Als je protësteert tegen de daden van het gezag, ook al is dat in het buitenland, ook al zijn die daden mens onwaardig, dan handel je links, zo veronderstelt men. Laat het toch eens en voor altijd duidelijk zijn dat het voor Amnesty International het einde zou betekenen als de organisatie partij koos. Het werk voor de mensenrechten, je mening te kunnen zeggen, je overtuiging in vrij heid te kunnen uitdragen, je gods dienst zonder beperkingen te kunnen belijden, gerespekteerd te worden als vrij mens, heeft niets te maken met links of rechts of wat voor kleur dan ook. Het staat daar los van. Het gaat daar bovenuit. Dit werk moet door eenieder goedwillend mens vanuit zijn eigen achtergrond gedaan kunnen wor den, waar ook ter wereld, zonder te worden opgehangen aan een bepaalde kleur of richting. A. Elderenbosch Vorige week werd gedurende twee dagen het zwaar wegvervoer gecon troleerd. Op de Amersfoortsestraat werden in totaal 82 vrachtwagens aan gehouden die vervolgens op de rolbaan van het vliegveld Soesterberg werden nagezien. 51 Voertuigen waren geheel in orde; 16 auto's werden tijdelijk uit het verkeer genomen, waarbij zes waarvan de registratiebewijzen ontbraken. Er werden 22 processen-verbaal opge maakt voor gebreken als onberemd wiel, overbelading, gebroken veer- bladen, losse veerstroppen, losse wiel- bouten, gescheurde balken, te lange ladingen defect stoplicht. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★■Ar* De meest populaire camera van de jaren '80 is de spiegelreflex. Ook in ons land zijn er tegen de 900.000 van deze camera's in gebruik. Oorzaak van deze, nog steeds groeiende, populariteit is o.a. het feit dat de spiegelreflex camera het gebruik van verwisselbare objectieven mogelijk maakt, waardoor de creatieve mogelijkheden van de fotograaf aanzienlijk uitgebreid worden. 1»t» Mnklio» ?.R'133 fW-bo. r.s/t /feoTèfc aëkfcOf S.eW» mm MINOLTA'S 10.000.000ste FOTO OBJECTIEF. Kortgeleden verliet bij Minolta Ja pan het 10.000.000ste verwisselba re objectief de fabriek. Dit tien mil- joense objectief werd, in een korte plechtigheid, symbolisch overhan digd aan de verkoopdirekteur van Minolta Nederland,, de heer C.N. Veldhuyzen van Zanten, door de heer N. Fujiyoshi. diging van optisch glas gebeurt bij Minolta Japan met de modernste apparatuur. GEHEEL EIGEN CONSTRUKTIE VAN LENZEN. In tegenstelling tot vele andere ca mera-fabrikanten, vervaardigt Mi nolta de objectieven geheel zelf. De lens immers is het oog van elke ca mera! Men beoordeelt de kwaliteit van een opname nu eenmaal vooral op de scherpte! SPECIALE COATING Elke foto-amateur is de gekleurde gloed van de zgn. coating op zijn lens wel eens opgevallen. De coa ting zorgt voor een optimale door laatbaarheid van het licht en geeft een betere briljance en kleurweer- gave. Minolta startte reeds in 1946 met dit procédé en men was daarmee pionier op dit terrein. De "achromatische coating" van de Minolta objectieven houdt tegen woordig in dat, afhankelijk van de specifieke eisen van elk lensdeel af zonderlijk, één of meer microsko- pisch dunne coatingslaagjes, van de meest geavanceerde samenstel ling, op de lens worden aange bracht. Minolta vervaardigt meer dat 40 verschillende objectieven, speciaal voor het uitgebreide assortiment Minolta spiegelreflexcamera's. KOMPUTER-TECHNIEK. Het berekenen van een modern ca mera-objectief geschiedt uitsluitend door de komputer. Ook de vervaar- Ondanks de voortdurende stijging van de benzineprijs blijft de auto het meest gebruikte vervoermiddel van Europa. In 1978 telde het wagenpark van de Gemeenschap bijna 80 miljoen motorvoertuigen. Natuurlijk verschilt de situatie per Lid-Staat Zo zijn er in Luxemburg bijna 400 auto's per 1.000 inwoners, terwijl Ierland slechts 195 en Griekenland maar 80 auto's per 1.000 inwoners telt. Desondanks is de auto-industrie een van de traditionele pijlers van de Europese economie. In de sector van de auto-industrie zijn circa twee miljoen mensen werkzaam. Tellen we de aanverwante sectoren mee, dan komen daar nog eens zes miljoen werknemers bij. In de uitvoer van industriële produkten van de di verse Lid-Staten varieert het aandeel van de auto tussen de 8 en 12%. De export van auto's levert dus aanzien lijke deviezen en inkomsten op. De auto-industrie bevindt zich momen teel in een ernstige crisis. Vele auto- fabrieken moeten hun poorten sluiten en hun werknemers op straat zetten. Dit is met name het geval in Italië en Groot-Brittanië. Voor deze crisis zijn talloze oorzaken aan te wijzen: de opmars van de Japanse auto, de eco nomische recessie waaronder alle in dustrielanden gebukt gaan en die leidt tot daling van de vraag, bepaalde structurele factoren als de versplinte ring van de Europese industrieën, enz. De situatie van de auto-industrie is rechtstreeks van invloed op vele ande re bedrijfssectoren. Zo gebruik de auto-industrie bijvoorbeeld 20% van de totale staalproduktie van de Gemeen schap. Als Europa minder auto's pro duceert, dan komt ook zijn staalin dustrie voor grotere moeilijkheden te staan. De economische en monetaire com missie van het Europees Parlement heeft onlangs een rapport uitgebracht waarin zij uitvoerig ingaat op de huidi ge problemen van de Europese auto industrie. Wat betreft de daling van de vraag wijst de commissie er bijvoor beeld op dat de produktie van perso nenauto's van 11,5 miljoen in 1973 tot 9,3 miljoen voertuigen in 1975 is terug gevallen. Desondanks is de automarkt nog lang niet verzadigd. Deskundigen menen dat het aantal gezinnen met meer dan één auto zal toenemen. Bovendien zou de technologische vooruitgang en met name de spectaculaire successen op het gebied van energiebesparende technieken ertoe kunnen leiden dat modellen sneller verouderd raken dan vroeger. Hierdoor zullen de mensen eerder geneigd zijn een nieuwe auto te kopen. In het rapport komt ook de versplin tering van de Europese auto-industrie aan de orde. De Gemeenschap telt maar liefst 12 grote autofabrikanten en bijna 300 fabrikanten van auto-onder delen, terwijl de Verenigde Staten maar 3 belangrijke autofabrikanten hebben en 30 fabrikanten van onderde len. De nationale au tof abrieken spelen op hun feigen markt een belangrijke rol, maar in de andere landen van de Gemeenschap hebben zij maar weinig houvast. Het is dan ook noodzakelijk om de auto-industrie door middel van een massaproduktie op de omvang van de Europese markt af te stemmen. Deze herstructurering zal echter niet gemakkelijk zijn, vooral omdat de Europeanen uiteenlopende voorkeur aan de dag leggen. Zo rijden Italianen en in mindere mate ook de Fransen het liefst in een kleine auto. De Engelsen houden meer van grote auto's en de Duitsers hebben een voorliefde voor sportwagens. Het zal dus moeilijk zijn om aan al deze wensen tegemoet te komen. Daarnaast is het noodzakelijk om de produktiviteit op te voeren door de machines te moderniseren. In Japan produceert één fabrieksarbeider jaar lijks 45 auto's, terwijl zijn Europese collega maar 12 auto's per jaar maakt. De opmars van de Japanse auto kan niet alleen worden toegeschreven aan de verschillen in produktiviteit. Er zijn nog andere factoren die de Japanse auto goedkoop maken: de lagere lonen ep sociale lasten, onderwaardering van de Yen, enz. Omdat het groei percentage van de Japanse produktie de binnenlandse vraag ver over schrijdt, stijgt de export bovendien voortdurend. In dit verband wijzen we op het enorme verschil dat er bestaat tussen de uitvoer van Japanse auto's naar de Gemeenschap en de uitvoer van Europese auto's naar Japan: deze verhouding is 50 op 1 en zal dit jaar waarschijnlijk 80 op 1 bedragen. Iedereen is het erover eens dat er beslist iets aan dit verschil moet wor den gedaan, maar niemand wil daarbij overgaan tot protectionistische maat regelen. Maar als de Europese auto riteiten niet in staat zijn de Japanners ertoe te bewegen hun export te be perken, dan zal de Gemeenschap ge noodzaakt zijn de invoer tijdelijk aan banden te leggen. De economische en monetaire commis sie van het Europees Parlement ver zoekt de Europese Commissie ook de research te bevorderen, de samen werking tussen de bedrijven te verste vigen en hen tot automatisering aan te zetten. Tenslotte wil zij dat de Com missie betere verkeersvoorzieningen treft, vooral in de grote steden. In een wereld die geteisterd wordt door bloedige confrontaties en waar moord, mishandeling en vrijheidsberovingen helaas schering en inslag zijn, blijft Europa een oase van rust, vrede en democratie. Natuurlijk blijft ook in Europa een zekere waakzaamheid geboden en zijn er nog heel wat zaken voor verbe tering vatbaar, maar over het geheel genomen kan niemand ontkennen dat de Europeanen een bevoorrechte positie innemen. Churchill heeft eens gezegd: „De democratie is een verfoeilijk systeem, maar het minst slechte van alle". den moesten uit vier mogelijkheden Betekent dit nu dat de onderdanen van de Europese Gemeenschap tevreden zijn met hun politieke bestel en de manier waarop hun instellingen func tioneren? Om dit te weten te komen heeft de Europese Commissie onlangs een enquête gehouden onder 10.000 Europeanen uit de tien Lid-Staten. De resultaten hiervan zijn op zijn minst uiteenlopend te noemen. Gemiddeld zijn er in de Gemeenschap iets meer mensen ontevreden (48% dan tevreden (46%) met het democratisch bestel van hun land. In drie landen ligt het aantal tevreden mensen duidelijk hoger dan het gemiddeldeLuxemburg (76%), Duitsland (73%) en Denemar ken (60%). In drie andere landen echter hebben de ontevreden mensen veruit de overhand: België (51% onte vredenen), Frankrijk (52%) en vooral Italië (77%). Griekenland telt aardig wat tevreden mensen en ligt daarmee tussen Denemarken en het Verenigd Koninkrijk in. Een andere enquêtevraag ging over de maatschappelijke doelstellingen die volgens de ondervraagde personen voorrang verdienen. De ondervraag- twee doelstellingen kiezen die in hun ogen het belangrijkst waren. Twee van deze doelstellingen zijn nogal „mate rialistisch" „handhaving van de orde in het land" en bestrijding van de inflatie". De twee andere mogelijkhe den liggen eerder in het vlak van de persoonlijke ontplooiing: „vrijheid van meningsuiting" en „meer inspraak bij regeringsbesluiten". Hoewel in iedere Lid-Staat de meeste ondervraagden de voorkeur geven aan de bestrijding van de inflatie en de handhaving van de openbare orde, bestaan er tussen de landen onderling toch enige verschil len. De Belgen, Grieken, Ieren en Fransen vinden de bestrijding van de inflatie het belangrijkst, terwijl de Italianen, Duitsers en Denen liever willen dat de orde wordt gehandhaafd. In het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Nederland en Luxemburg wordt meer waarde gehecht aan politieke inspraak dan in de andere landen. Van de ondervraagde Europeanen beschou wen de Denen, Nederlanders, Fransen en Belgen de vrijheid van menings uiting als het hoogste goed. De laatste jaren groeit de „betere" amateurfotografie geweldig, wanneer we dit mogen afleiden uit het aantal nieuw verkochte kleinbeeldcamera's. Deze camera's geven de mogelijkheid om kwalitatief uitstekend werk te maken, maar vooral ook de mogelijkheid om de fotografie naar eigen visie en creativiteit te bedrijven. Bovendien fotograferen de amateurs vrijwel uitsluitend in kleur, hetzij kleurenfoto's hetzij kleurendia's. De foto-amateurs blijken ook zeer gro te belangstelling te hebben om het fotografische procédé van het begin tot het einde in eigen hand te willen houden. In vergelijking met het buitenland vindt men in Nederland de meeste amateur-donkere-kamers, kortweg doka's Tot enkele jaren geleden werd het vergroten-in-kleur nog door slechts practische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Ook al wonen we - volgens Wim Sonneveld - in "betonnen dozen" en regeert de televisie als een verlicht despoot... we staan nog altijd in verbinding met de natuur. Zeker in de weken, dat de lente door begint te breken. Vroeger werd dat vooral duidelijk door de "grote schoonmaak", die vele huisgezinnen teisterde. Nu merk je het aan het verlangen om er eens lekker op uit te trekken, dat je bij veel mensen kunt signaleren. De één wil met vacantie naar een zonnig eiland of wil er een lang weekend op uit. Je hebt ook mensen, die het op een wat rustiger maar niet minder aantrek kelijke manier doen: ze pakken de foto-camera en proberen die wereld vol lentesignalen in boeiende foto's te vangen. Ja maar, zegt u nu misschien, waar vind ik die voorjaarsmotieven? Toerend langs de drukke wegen van ons land zie je niet veel van de lente. Daarom de eerste raad: pak als het kan de fiets. Of ga wandelen in de vrije natuur. En zelfs met de auto kunt u ze vinden als u de stille landweggetjes kiest. De foto's die hierboven de lente in beeld brengen, zijn gemaakt niet ver van de grootste stad van Nederland; wat u er voor nodig hebt is: een open oog en een schietklare camera. En een beetje geluk om zo'n jonge zwanenfamilie te ontdekken en op het goede moment in beeld te krijgen. Pas in zo'n geval op, dat u het niet met Moeder Zwaan aan de stok krijgt. Voor de bloe semfoto kozen we voor zo'n enkel bloemetje, dat mooier is dan een paar duizend tegelijk, die op de foto vaak wat massaal overkomen. De jonge meisjes en de oude boerderij... ook zij vormen een stukje van de lente, dat de moeite waard is om er in deze weken met de camera aandacht aan te geven. zeer weinig amateurs bedreven. Deze techniek had het stigma zeer moeilijk te zijn. De industrie deed driftig mee aan dit imago door uiterst nauwe ver werkingstoleranties te publiceren. Langzamerhand is de kleurenfoto grafie „volwassen" geworden en heeft de moeilijke voorschriften kunnen la ten vallen. Het gevolg hiervan is dat thans reeds een grote groep doka amateurs het vergroten in kleur zelf ter hand heeft genomen. Maar nog gro ter is de groep die er aan zou willen beginnen. Voor hen is het juist zo aardig dat er ontwikkelmethoden zijn gekomen waarvoor men eigenlijk geen doka meer nodig heeft, alleen een donkere plaats voor het vergrotings apparaat, voor het belichten van het papier. Alle andere handelingen kun nen bij gewoon licht geschieden. Dat de belangstelling voor deze hobby geweldig groot is blijkt ook uit het aantal boeken dat over dit onderwerp wordt verkocht en de overweldigende reacties op de televisiecursus. Toch blijft er voor veel mensen een kleine drempel: Men kan zo gemakkelijk iets op papier schrijven, maar het uitvoe ren in de praktijk zou wel eens geheel anders kunnen uitvallen. Voor deze mensen bestaat er nu een extra moge lijkheid om kennis te maken met het zelf kleur-vergroten. In samenwerking met Kodak en Phi lips gaat een groot aantal geroutineer de hobbyisten het land in om in zalen aan hun mede-amateurs te tonen hoe eenvoudig het maken van een kleur- vergroting in feite is. Om het bewijs compleet te maken kunnen de bezoekers een meegebracht kleurennegatief of -dia ter onmiddel lijke vergroting aanbieden. Zo'n grote demonstratie is een eerste kennismaking. Voor degenen die een meer individuele instructie zouden wil len hebben, bestaat de mogelijkheid deze te krijgen bij een groot aantal fotohandelaren in het land. Deze hebben in hun winkel een instruc tieruimte waar alweer de ervaren amateur de pas beginnende op weg gaat helpen. Voor meer informatie kan men bij de fotohandel terecht.

Soester Courant | 1981 | | pagina 20