>s? Mos in het gazon nu bestrijden! KOELE fin/Ml BV Nieuwe voorjaarskollekties tricotkleding voor dames en heren Zaai eens wat origineels Resultaten Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) 1980 100D6IETERSI3E0RMF Amnesty International voert DDR-aktie 20101 Zonde van uw goud Aaron Sassoon Werkgelegenheid in „Proest" Kamer van Koophandel: loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen gas- en waterleiding N.C V.B., afdeling Soest-Zuid He^bestraten Phsweg Matthaus Passion op 2 april in Baarn Neuw door Jezus Christus Bel voor gratis boekje Mos Is een van de grootste vijanden van een fraai gazon. Het belemmmert de grasgroei en geeft het gazon een vlekkerig aanzien. Vooral in de afgelopen periode met koel en vochtig weer heeft mos zich volop uit kunnen breiden. Hoe ontstaan mos-problemen? Mos komt naar voren in gazons waar de groeiomstandigheden voor het gras niet optimaal zijn. Wanneer er dus mos in uw gazon komt, is dat een teken dat er iets verkeerd is. Allereerst moet u dan zo snel mogelijk het mos bestrij den. Meteeen daarna moet u maatre gelen nemen om te voorkomen dat het mos opnieuw terugkomt. Om die maat regelen te kunnen nemen, moet u eerst weten wat de oorzaken voor de slechte grasgroei zijn. Een belangrijke oorzaak is het kort maaien van gazons die oneffen zijn. Een kortgeschoren gazon is erg fraai maar het moet dan wel volledig vlak liggen. Anders worden bepaalde stuk jes steeds te kort afgemaaid en daar krijgt mos de kans. Ook als het gazon tijdens warm, zonnig weer kort wordt gemaaid, zal de hergroei traag zijn en krijgt mos zijn kansen. Een tweede belangrijke oorzaak voor een slechte grasgroei is een tekort aan voedingsstoffen.. Met het gras worden veel voedingsstoffen afgevoerd en bij gebruik van goedkope kunstmeststof fen zijn minimaal 4 mestbeurten nodig per jaar, vanwege de korte werkings duur van deze meststoffen. Maar al te gemakkelijk worden dan enige mest- Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn beurten vergeten en het gevolg is dat het gras te weinig voedingsstoffen krijgt en slechter gaat groeien. In zo'n geval grijpt mos zijn kans. Ideaal zijn dan ook de speciale langzaamwerken- de gazonmeststoffen. Zo kan met PARK-gazonmeststof met slechts 2 mestbeurten per jaar de voedingstoe stand van het gazon gedurende het gehele groeiseizoen op peil worden gehouden. Andere oorzaken voor mosproblemen zijnbetreding en schaduw. Op plaat sen waar de grond verdicht is door be treding, kan men deze iets los maken. Ingeval een teveel aan schaduw de hoofdoorzaak is, is er behalve het ver wijderen of snoeien van schaduw- veroorzakers weinig tegen te doen. Mosbestrijding Vroeger werd gedacht dat mos bestre den kan worden door het strooien van kalk. Het is echter gebreken dat dit nauwelijks effekt heeft omdat ook op kalkrijke grond mos voor kan komen. Kalk heeft hoogstens een effekt gedu rende de eerste weken, omdat door een versnelde afbraak van de kiemers wat extra voedingsstoffen vrijkomen. Maar daarna zullen de mosproblemen weer in versterkte mate terugkomen. Mos is zeer goed te bestrijden met mosbestrijder, op basis van ijzer sulfaat. Deze middelen hebben boven dien als nevenvoordeel dat het gras een betere kleur krijgt en minder gevoelig wordt voor ziekten. Nieuw is een mid del dat niet alleen een mosbestrijder, maar ook een meststof bevat. Het gras krijgt hierdoor meteen, een groeistimulans en kan daardoor de opengevallen plekken weer opvullen. Dit middel is onder naam PARK-mos- bestrijder verkrijgbaar bij de meeste tuincentra en tuinwinkels. De beste tijd voor een mosbestrijding ligt in de maanden maarten april, juist voordat de grasgroei weer van start gaat. Op de verpakking staat een uitge breide gebruiksaanwijzing vermeld. een reeks igen, tand- hap mogen Bft onlangs heidssector deze dipio. titatieve en sn voldoen, ^ordt, betè- otheker zijn alle Lid-Sta- aog normen oed gedrag, gezondheid moeten be- ie stelt dan 1 accepteert iker voldoet Ie Lid-Staat )ankzij deze armonisatie wat proble- nmissie, die ran de Tien keuren, ope- atstandbren- schappelijke Over som- l-Staten ech- :oals over de tl apothekers van de ge- vijsheid die dr. William aul-Ramsey happelijk te ia een potje eiden die bij ocht bestude- ingen, werk- tair Oogheel- iterdam. Hij rey een ,,aar- n goede prak- n lijkt hem lat naar zijn :ollega's hun Dben gepubli- goede traan- oorbeeld een imelijk nogal anvocht in de of dat men gen biggelen tranen bevat- ocht ook pro- in en talgklie- raanvocht een ig, waarin het lopen van on- it, en waarin yme zit, een aar) waaraan 'erking wordt m Haeringen se dat tranen van stress zou- 3te traanvocht uitgescheiden, sslijmvlies te nteren bij een t in, en zo kan imen (dezelfde ie ais oogdrup- Het werk van ressant, maar i volkswijsheid zonder weten- ïtin uw textiel! ar ook de aan- n koper wordt ten etiket, naast de stof door- ichriften aange- er mag in geen nformatie op te zou een aanbe- vaardeerde ser- personeel zijn - ijven. ngetwijfeld heb- e behandelings banden gedrukt noeite waard die tin mogen zelf- s nooit vergeten igen altijd moet st kwetsbare on- el. Ze zullen dus de behandelings- igstoffen en an- Nat was-\ behandeling verboden 'gtrommel toege- itiketten RICÖ, THELMA en HELLA zijn die drie sportieve T-shirts uit de Hollandia-kollektie. HELLA is een z.g.n. „big T-shirt" met twee handige steekzakken, dat ook als mini-skirt gedragen kan worden. In de ten Cate-kollektie is het modieu ze element sterk aanwezig door de ver werking van schulpranden en volants, of door een asymetrische verwer king van bepaalde elementen, zoals b.v. in sommige badstofshirts. Mannelijk en toch modieus zijn de rag- lanmouwen in de ten Cate badstof sweaters, terwijl in de Hollandia-kol lektie, zowel voor heren als voor jon gens het sportieve element wordt ge accentueerd door kon tras tbiezen. De nachtkledingkollekties van Hollan- dia en ten Cate zijn, misschien met uitzondering van de herenmodellen, nauwelijks meer als pyjama's of nachthemden te karakteriseren. Dat heeft vooral op vakantie vele voor delen, want je kunt een nachthemd je ook probleemloos als zonne- of strandjurkje dragen, zodat je niet al te veel bagage hoeft mee te nemen. Panties De nieuwe Eurocolor voor dit voor jaar is de kleur Silvia, een heel licht beige kleur. De naam van de kleur werd gekozen als eerbetoon aan de Zweedse koningin, omdat de Europese fabrikanten, die halfjaarlijks de Eu- rokleur gezamenlijk bepalen, toenter tijd in Stockholm vergaderden. Ten Cate brengt deze kleur in zijn gehele panty-assortiment, aangevuld met eigen kleuren, die zijn afgestemd op de lente- en zomermode. 25 Soester Courant van woensdag 1 april 1981 Op initiatief van de P.P.R. Soest zal er liscussieavond worden gehouden Economie en Werkgelegenhied. Inleijlers zullen de Soester Onderne mer en VVD raadslid, G. Beyen en de P.P.R. Tweede Kamer kandidaat Jaap Roë|l zijn. Zij zullen met name ingaan op (je situatie in de regio doch ook de landelijke situatie zal aan de orde komen. De organisatoren hadden voor deze avond de heer J. Schotanus, in zijn functie van voorzitter van de Soester Zakenkring, uitgencdigd. De Zakenkring stelt zich echter op het standpunt dat zij als belangenvereni ging wel politieke uitspraken kan doen doch zich niet kan lenen voor een vanuit de politiek georganiseerde dis cussieavond. De organisatoren (betreuren deze op stelling daar zij Jilj deze uitspraken zoals de invoering van een zesdaa >se werkweek, de nodge vraagtekens zet- ten. Wel is de P.P.R. Soest de Zakenkring erkentelijk voor |e toezegging dat er wel een Soester Oidememer en V.V.D raadslid de avond zal inleiden, zij het dan als privé perron. Namens de P.Pft. zal de econoom Jaap Roëll, momenteel lid van de Provinciale Statqi in Utrecht en frac tieassistent van de Tweede Kamer fractie, een inleidng houden. De avond zal geleid wordeqdoor Wolter Spaink. De discussieavonl is op dinsdag 7 april a.s. in het politiek café van Progressief Soest, Birkstraatj32 te Soest. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis en een ieder is van harte welkom. In de maart-editie van het informatieblad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland zijn als bijlage de uitkomsten vermeld van de En quête Regionale Bedrijfsontwikkeling in 1980. Deze enquête kan worden beschouwd als een regionale conjunctuurpeiling. Uit de rapportage blijkt, dat de huidige internationaal optredende recessie geenszins aan deze regio is voorbijgegaan. Zoals reeds in een eerdere publikatie van de Kamer werd gesteld, is de re gionale economie thans in „zwaar weer" terechtgekomen. Vooral de grotere bedrijven met moor dan 50 werknemers draaiden het afgelopen jaar slecht. Voor Eem land geldt, dal binnen deze categorie niet minder dan 28'# van de onderne mingen verlies leed. Het overeenkomstige cijfer voor Ne derland bedroeg 25'Overigens daal den de omzetten over de gehele linie, ook bij de kleinere bedrijven. In to taliteit was sprake van een voortzet ting van een reeds in 1979 ingezette dalende ontwikkeling, waarbij het inflatiepercentage van gemiddeld T niet meer kon worden goedgemaakt door een evenredige omzetstijging. De exporten zijn in 1980 op peil ge bleven. De totale exportsom steeg zo wel in deze regio als nationaal bezien met 7rr. zodat na correctie voor de prijsstijgingen van een gelijkblij vende export sprake is. Overigens zijn de exportactiviteiten in de regio Eem land nog aan de bescheiden kant ver geleken met het landelijke beeld. Het aandeel van de export in de om zet bedraagt in deze regio n.1. slechts 9tegen 18'# landelijk. Het relatief grote aandeel van de niet-exporteren- de dienstensector in dit gebied speelt hierbij een rol. Niettemin liggen hier voor een belangrijk deel van het re gionale bedrijfsleven kansen. Daarom zal de Eemlandse Kamer van Koop handel in toenemende mate door mid del van allerlei initiatieven de export in deze verder trachten te stimule ren. Tegen de achtergrond van een dalen de winstontwikkeling vertoonden de investeringen een flinke terugval. De totale investeringssom daalde met bijna 20r#. Vooral de kleinere on dernemingen verminderden hun in vesteringsbudgetten. Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 Inmiddels begon Amnesty Internatio nal een aktie gericht op de DDR. De .organisatie wil vooral de aandacht vestigen op het grote aantal arresta ties, zeker 200 per jaar, van onder andere mensen die een verzoek indie nen om het land te mogen verlaten. De moesten ontvangen een mondelinge afwijzing. Hen wordt aangeraden de zaak verder te laten rusten. Wie toch doorgaat loopt de kans gearresteerd te worden. Wie buitenlandse organisaties te hulp roept om te kunnen emigreren, kan worden aangeklaagd. Ter informatie i; een Amnesty Landenschrift versche nen waarin de situatie in de DDR wordt behandeld. Dit landenschrift is verkrijgbaar in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24, Soest. Geopend dinsdagsavonds van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdagsmorgens van 10.00 tot 12.00 uur. Evenals inde vorige kollektie is door Tricotage- en kousenindustrie L. ten Cate B.V. veel aandacht besteed aan de bovenkledingsektor. De belangrijkste reden hiervoor is de toenemende belangstelling voor soepele, luchtig gebreide ka toenen T-shirt^ topjes, polo's en hemdjes. Anderzijds is de toenemende groei van allerlei sportbeoefening, zoals tennis, jogging en trimmen vooral voor de Hollandia-kollektie een inspiratiebron ge weest. Ten opzichte van de wat elegantere en modieuze ten Catc.-kolloktic maakt de Hollandia-kollektie een wat robuustere en sportievere indruk. Kwalitatief ontlopen beide kollekties elkaar niet. omdat het basismateriaal en do afwerking uit hetzelfde bedrijl stammen, sinds L. ten Cate B.V. twee jaar geleden Hoiiandia heeft overge nomen. Een zeer mooi materiaal is een nieuw ontwikkelde kwaliteit badstof, waar van in beide kollekties een aantal fraaie modellen is ontwikkeld. Afge zien van de plezierige ..zomerse" eigenschappen van badstof, zoals b.v. het hoge absorbtievermogen, heeft het ook een bijzonder mooie kleur, omdat de gloed als het ware door de lussen van het materiaal wordt ver diept. De lussen van de ten Cate bad stof zijn erg laag en kompakt, zodat het materiaal soms een beetje aan ve lours doet denken. Behalve in een aan tal sweaters, met lange of met korte mouw, is deze badstof zeer aantrek kelijk verwerkt in een aantal zgn. „oversized T-shirts" (of mini-jurk- jes??). Deze modellen zijn vaak met een ceintuurtje op de gewenste hoogte te brengen. Vanzelfsprekend is vooral ook in de ten Cate-kollektie het Certiform elas tische katoen verwerkt. Dit materi aal is ideaal voor topjes, omdat het perfekt aansluit en daarom ook ple zierig draagt zonder B.H. Topjes blij ven de komende zomer zeer belangrijk als een modisch accessoire. E^rijn^ie klCrenrvWt', s'idnen^ampague""Dë~moöië kantinzet geeft een modieus en vrouwelijk accent, L, COMO (r.) zijn twee topjes uit de ten Cate-kollektie d.e gemaakt z.jn van cerftorm elasusene katoen, itiumu (i.; j kj natelt «nn mnriip.iiK en vrniiweliik accent. Daarom zijn in zowel de Hoiiandia- als in de ten Cate-kollektie totaal een tien tal modellen in bijna evenzovele kleuren gebracht. Ook voor jonge meisjes zijn enkele modelletjes ontwikkeld. Niet voor alle bedrijfstakken geldt het vrij sombere beeld dat uit het ERBO- onderzoek van de Kamer naar voren komt. Er is eerder sprake van een gedifferentieerd beeld, zowel naar bedrijfstak als naar grootteklasse van de bedrijven. Zo nemen de gra fische industrie en uitgeverijen, het bankwezen en de zakelijke dienstver lening een minder ongunstige po sitie in. Veel slechter ging het echter bij de grote bouwnijverheids- en metaal bedrijven en in de makelaardij. Een verdeeld beeld geeft de detailhandel te zien, waarin de voedings- en genot middelensector zich nog redelijk kon handhaven, maar de handel in duur zame en overige goederen met afzet- problemen kampte. Tegen de achtergrond van de ge schetste ontwikkeling viel de ren dementsbeoordeling nog mee: 61'# der bedrijven beoordeelde het rende ment nog als voldoende (Neder land: 58'#). Hierbij wordt echter aan getekend, dat de grotere bedrijven zich veel minder tevreden toonden (44*# der bedrijven met voldoende rendement). Ook bleef de werkgelegenheid bin nen het bedrijfsleven in Eemland nog goed op peil. Bij de kleinere be drijven met minder dan 50 werkzame personen was er nog groei (ruim 1,5'# terwijl de grotere bedrijven juist in krompen; Wel nam het aantal vaca tures volgens het ERBO-onderzoek conform de berichten van het Gewes telijk Arbeidsbureau terzake - in omvang sterk af. Een volledig verslag van het ERBO- onderzoek. toegespitst per bedrijfs sector is op aanvraag bij de K.v.K. verkrijgbaar, tel. 033-12964, toestel 25. Eerste resultaten K.v.K.-ERBO 1980. Ontwikkelingen enkele belangrijke economische indicatoren totaal be drijfsleven. Eemland der- land Om&t t.o.v. 1979 - VU f 3r/, Exportt.o.v. 1979 7# f7'# (Aandeel export volume 9r#) (18'#) RENDEMENT EIND 1980 voldoende 61'/r 53'# Kleinere ondernemingen 62'# 55'# Grotere ondernemingen 44'# 40'# Investeringen t.o.v. 1979 -19'# -19'# Werkgelegenheid t.o.v. 0.6'# +0,1% Percentage verlieslijdende bedrijven eind 1980 15'# 15'# Woensd^;, 8 april a.s., houdt de afde ling Soe.t-Zuid van de N.C.V.B. haar maandeljkse bijeenkomst in gebouw ,,De Raik". Mr. J. F. van Maanen, progranmaleider televisie van de N.C.R.V zal over het onderwerp „Me dia" speken. Aanvang 20.00 uur. Gemcntewerken gaat maandag 6 apri beginnen met het herbestraten van te Plasweg ter hoogte van de woniigen 4 tot en met 12. Het betreft hier iet gedeelte Plasweg tussen de Plasveg en'de Kastanjelaan. De werk- zaarrheden zullen naar gelang de weersomstandigheden ongeveer drie wek«n duren. Zowel de rijweg als de voebaden en de parkeerplaatsen wor den aerbestraat. Op donderdag 2 april, aanvang 19.30 uur is er een uitvoering van Bach's Matthaus Passion in de Nicolaaskerk, Kerkstraat te Baarn. Uitvoerenden zijn het vocaal- en in strumentaal ensemble van de Bach Cantorij Baarn en de solisten: Elize de Broekert, sopraanDelia van Schaik, alt; Philips Schuddeboom, te nor (aria's); Herman van Kerkhof, tenor (evangelist); Frits van Erven Dorens, bas (Christus); Frans Lam- bour, bas (aria's); Rien Voskuilen, orgel. Het geheel onder leiding van de gast- dirigent Frans Moonen. Toegangs bewijzen zijn verkrijgbaar bij kantoor boekhandel v.d. Ven, Pro Disco en Holland International te Baarn, tele fonisch onder no.02154-17121 en 's avonds aan de kerk. Zelf zaaien is erg leuk en niet moeilijk. Het groeiproces van zaadje tot gewas te volgen is interessant. Voor U en Uw kinderen. Het geeft enorme voldoening om zelfgezaaide groenten op tafel te zien dampen. Bovendien zijn zelfge- zaaide groenten gezond. Als U ze snel na het oogsten eet (of invriest) bevatten ze nog veel vitamine en andere broodnodige bouwstoffen. Kortom, zaaien is ple zierig en nuttig! Wij zullen U wat informatie geven over "hoe moet Ik zaaien". Bovendien noemen we U drie produkten die U waarschijnlijk nog niet zo vaak gegeten zult hebben. Waar en wanneer zaaien Zaaien kunt U binnen of buiten doen. Binnen in een zaaibakje, dat bij voor keur op een lichte en warme plaats staat. Maar alle gewassen die U binnen moet zaaien kunt U (meestal op een later tijdstip) buiten zaaien. En buiten zaaien is makkelijker en bespaart U tijd. Natuurlijk zijn er ook gewassen die vroeg in de volle grond gezaaid kunnen worden. Zo kan radijs al in het vroege voorjaar de tuin in. Over zaaien en de grond Groenlof Groenlof is een bladgroente die qua smaak het meest overeenkomt met andijvie en witlof. Het is er dan ook in de verte aan verwant. Het voordeel van groenlof is dat het tot ver in de herfst in de tuin kan staan. Niet voor juli uitzaaien, anders bestaat de kans op uitschieten. Groenlof wordt hoofd- Waag eens een poging. Als deze drie originele gewassen U aanspreken (of slechts één daarvan) waag dan eens een poging met zaad. Beginnende zaaiers moeten niet teveel zaad op hun vork nemen. Begin be scheiden. Hebt U nog vragen over zaad of zaaien: Uw zaadleverancier weet het antwoord. zakelijk gekookt gegeten, maar rauw is het ook aan te bevelen. Broccoli Sommige mensen spreken van groene bloemkool. Broccoli is in ons land nog vrij onbekend, hoewel het de laatste tijd in steeds meer groentewinkels te krijgen is. Broccoli is een aan bloem kool verwant gewas. Het gaat vooral om de dikke stengels met de groene bloemknoppen. Zaaien op een zaaibed vanaf april tot juni. Uitplanten 4 tot 6 weken na het zaaien. Het is een snel groeiend gewis dat geoogst moet worden als de groene knoppen nog ge sloten zijn. Wacht niet te lang want anders krijgt U een geelbloeiende koolstruik. Na het oogsten van de hoofdknop ontwikkelen zich in de blad- okstels zijscheuten die op een later tijd stip weer geoogst kunnen worden. Er is ook een tweejarige soort in de handel, ook wel winter-broccoli genoemd. Maar dat is vanwege de lange teelt- duur niet aan te raden. U kunt het zaad over de grond uit strooien (breedwerpig zaaien) of in te voren getrokken geultjes laten vallen. Zaai nooit te diep. Fijn zaad kunt U bovenop de grond zaaien en dan aan drukken. Grover zaad mag dieper, maar nooit meer dan 1 a 2 cm. Een luchtige grond is het beste. Dus de grond goed omwerken en losmaken. Zodra de zaailingen behalve kiem- blaadjes ook echte blaadjes gaan krijgen, moeten ze worden uitgedund. De afstand tussen de plantjes staat op de verpakking vermeld. Bosui Bosui is zo'n origineel produkt dat makkelijk te zaaien is. Zoals de naam al zegt gaat het bij de bosui om het bossen, d.w.z. om de stengel. In maart wordt de bosui dik gezaaid. Er ont wikkelt zich dan nauwelijks een bol en de stengels worden dan niet te grof. Vanaf juni kan, naar behoefte, de fijne stengel gesneden worden. Gebruik bosui net als bieslook in sla en sa lades. Evenals aan de bolvormige uie rassen wordt aan de bosui genees krachtige werking toegeschreven.

Soester Courant | 1981 | | pagina 24