Commando-overdracht vliegbasis Soesterberg Als je straks een eigen inkomen krijgt, heb je een bank nodig. Zo simpel ligt dat. Maar welke? BONDSSPAARBANK Alle zes bezwaarschriften tegen Dalwegplan ongegrond groei e.n bloei Filmagenda Amersfoort WJ A.s. zaterdag plantenruilbeurs op terrein gemeente- kwekerij Schoonmaakaktie schoolkinderen Kerkmuziek Domkerk te Utrecht Filmhuis Artishock: „Wise Blood" CDA-soosen Commando wisseling marechaussee Soestdijk Diefstal dieselolie ontdekt horloges gestolen Schoolraad Soest kent zorgjes Openbaar fraktieberaad D'66-Soest 1 iSf 1 De Bondsspaarbank in uw omgeving: on: 02155-13473 Soester Courant van woensdag 8 april 1981 De lente heeft zich nog maar nauwe lijks aangekondigd of Chris Uiterwijk organiseert al de eerste schoonmaak aktie. Morgen, donderdag 9 april, be ginnen de leerlingen van de Van der Huchtschool in de omgeving van de flats aan de Weegbreestraat. Voor iedereen is het afwachten of daar dit jaar maar één keer geschoond hoeft te worden. Zoals bijvoorbeeld in Naarden elk jaar de Matthaus-Passion van J. S. Bach wordt uitgevoerd, zo brengt de Dom cantorij al jaren de Johannes-Passion van deze componist ten gehore. Dit jaar zal dat zijn op zaterdag 11 april aanstaande. Aan dit grandioze werk, dat in zeg gingskracht niet voor ,,de Mattheus" onder doet, wordt naast de vocale cantorij meegewerkt door Joke Leen- ders, sopraan, Ans van Dam, alt, Pier Veldman, tenor, Peter Kooy, bas en de j instrumentale Domcantorij met ba- rokinstrumenten. Het geheel staat onder leiding van Domcantor Maarten Kooy. Het concert, dat langer zal duren dan de meeste andere uitvoeringen op de zaterdagmiddagen, begint om 15.30 uur. Vanwege het te verwachten grote aantal bezoekers is het raadszaam, tijdig in de kerk aanwezig te zijn. De toegang is vrijwel is er een uitgangs collecte waarvan de opbrengst is be stemd voor de Kerkmuziek Domkerk. Filmhuis Artishock vertoont donder dag 9 april a.s. de film Wise Blood, regie John Huston. Wise Blood, naar de eerste roman van de schrijfster Flannary O'Connor. Een film over religieus fanatisme in het diepe Zuiden van de Verenigde Staten, over eenzaamheid, jeugdtrauma's en hebzucht. Een bijzondere film, die met allerlei komische en gruwelelementen een bit tere karikatuur is van een stukje Amerika, waar negers hooguit ge tolereerd worden omdat ze er nu een maal zijn en alles wat van buiten komt taboe is. Aafiy&ng 21.00 uur. Toegangsprijs 4,50, leden 3,50. In de pauze gratis thee, Van donderdag 9 april t/m woensdag 15 april 1981. GRAND 1: Tel. 033-14632. Jeroen Krab bé in een schitterende dubbelrol. EEN VLUCHT REGENWULPEN 12 jr. Dagelijks: 18.30 - 21.15 uur GRAND 2: Bud Spencer slaat terug in z'n nieuwste aktie-spektakel. DE SHERIFF MAAKT ZICH KWAAD a.1. met het ruimtejongetje H-7-25. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur GRAND 3: De nieuwste film van Clint Eastwood samen met de aap Clyde RECHT VOOR Z'N RAAP a.1. met Sondra Locke. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur GRAND 4: Terence Hill als onver slaanbare politiemanSUPERSME RIS a.1. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 uur Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur GRAND 5: Peter Faber, Leen Jonge- waard e.v.a. TE GEK OM LOS TE LOPEN a.1. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 üur Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur GRAND: MATINEE Opnieuw een prachtige tekenfilm van Walt Disney in Amersfoort. DUMBO a.1. Dagelijks: 13.30 uur Zondag: 13.30 - 16.00 uur CINEMA 1: Tel. 033-18900. Nog groter, nog sentationeler. SUPERMAN II a.1. met Christopher Reeve en Gene Hack- man. U zult Uw ogen niet geloven. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur CINEMA 2: Brooke Shields en Chris topher Reed in THE BLUE LAGOON a.1. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur EURO: Tel. 033-33655. Een dag om nooit door te komen. VRIJDAG DE 13e 16 jr. Za. en woe.18.45 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.45 - 21.15 uur Overige dagen: 13.30 - 18.45 - 21.15 uur EURO: KINDERVOORSTELLINGEN Herbie de kever in spannende avontu ren THE LOVE BUG a.1. Za. en woe.: 13.45 uur DUO 1: Tel. 033-16572. Op een aange name manier bezeten. THE DEVIL IN MISS JONES 18 jr. Dagelijks: 14.15 - 19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15 - 16.30 - 19.15 - 21.30 uur DUO 2: David Carradine in een grootse western. THE LONG RIDERS 16 jr. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.15 uur Zondag: 14.00 - 16.15 - 19.00 - 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1: Voor een achter de kamera laaide de hartstocht hoog op. SEX MOVIE SPECIAL 18 jr. Vrij. en za.24.00 uur DUO 2: Roger Moore in een groots film-epos. SHOUT AT THE DEVIL 16 F- Vrij. en za.: 23.45 uur Voor het front van de troepen heeft de kolonel A.C.van Gorkum zijn com mando over de vliegbasis Soester berg overgedragen aan kolonel J.W.A. Boudens. In zijn afscheidsspeech zei kolonel Van Gorkum het geen goede zaak te vinden dat in de afgelopen maanden zoveel personeelswisselingen zich in de top van de vliegbasis hebben voorgedaan. "De rust en de continuïteit van het bedrijf zijn daarmee niet gediend", aldus Van Gorkum. Hij dankte allen voor de samenwerking en het ver trouwen waarmee men hem was tege moet getreden. Hij wenste zijn opvol ger veel geluk. Kolonel Boudens zei voorstander te zijn van teamwerk. "Gezamenlijk kan er veel meer gepresteerd worden dan wanneer er individueel wordt geope reerd. Individualisten hebben zeker veel waarde en hun plaats in de luchtmacht, doch hun ideëen kunnen veelal slechts in teamverband worden gerealiseerd. Waar nodig of wenselijk verwacht ik van u persoonlijke initia tieven gericht op het beter doen func tioneren van de basis", aldus kolonel Boudens. Hij wees ieder op zijn eigen verant woordelijkheid „groter naarmate rang en functie hoger is". Boudens zei te verwachten dat iedereen zich dat be wust blijft en geen dingen naar ande ren afschuift omdat ze moeilijker zijn. "omdat het wellicht wat vrije tijd kost of omdat u, populair gezegd, uw nek niet wenst uit te steken. Voor dege nen die hun verantwoordelijkheid ont lopen is in wezen geen plaats in de luchtmacht", aldus de nieuwe basis commandant. "Vermaatschappelijking van de lucht macht is in beginsel een goede zaak die echter niet zover mag gaan dat de militair zich gaat bezien als iemand die, gekleed in uniform, een gewone, overigens zeer goed betaalde burger- baan heeft en alleen is geïnteresseerd in wat de luchtmacht voor hém kan doen". Boudens hield het basispersoneel voor dat het hun taak is bij te dragen tot de verdediging van Nederland en dat die functie niet te vergelijken is met soortgelijke functies in het bur gerleven. Boudens zei verder van prac- tische oplossingen van problemen te houden; praten was dan wel nodig, maar het diende zo kort mogelijk te duren. "Een papieren of puur theoretische re geling die in de praktijk niet kan worden gehanteerd dient alleen de bu reaucratie en wordt veelal alleen ge bruikt om achteraf te kunnen aan tonen dat hij of zij fout is geweest" aldus kolonel Boudens. Hij zei te verwachten dat ieder veilig met het hem toevertrouwde materieel omgaat. "Optimale zorg voor en zuinig gebruik van materieel en energie is gezien de moeilijke financiële situatie nu nog noodzakelijker dan in het ver leden. Doe uw werk op een profes sionele manier; voor amateurs is er weinig of -geen ruimte in de lucht macht". f- f v Foto: Herman van Dam De nieuwe vliegbasis „baas": kolonel J. W. A. Boudens. De CDA-raadsfractie houdt deze week haar twee gebruikelijke politieke soosen. Beide informele bijeenkomsten worden morgenavond, donderdag 9 april gehouden. Vanaf 20.00 uur kan men terecht in de bovenzaal van res taurant v.d. Brink aan de Soesterberg- sestraat en in gebouw De Hoeksteen te Soesterberg. De commandant van de Brigade Soest dijk van de Koninklijke Marechaussee, kapitein C. de Boer, gaat per 1 mei met pensioen. Hij wordt opgevolgd door de eerste luitenant R. J. Dusebout. Tij dens de receptie op 1 mei, welke van 16.00 tot 17.30 uur in de kazerne aan de Amsterdamsestraatweg gehouden wordt, kan men afscheid nemen van kapitein De Boer en kennismaken met zijn opvolger. Een in Zeist gepleegde diefstal van dieselolie werd door de Soester politie opgelost/In de nacht van vrijdag op zaterdag zag de bemanning van een surveillanceauto vanaf de parkeer plaats tegenover paleis Soestdijk een auto vertrekken, waarvan slechts één koplamp brandde. Bij aanhouding zag men twee benzineblikken met een slang op de achterbank liggen. De conclusie was snel getrokken. De drie inzittenden, twee jongens uit Doorn en een jongeman uit Den Haag bekenden de olie in Zeist gestolen te hebben. De Zeister politie handelde de zaak verder af. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat alle zes ingediende bezwaar schriften tegen het Dalwegplan [structuurschets] ongegrond verklaard kunnen worden. Aan de raad wordt daarom voorgesteld de schets in de vergadering van 16 april a.s. vast te stellen. Wel zal nog nader onderzocht worden of er een andere aansluitingsmogelijkheid is van het plangebied op de Verlengde Talmalaan en ook of het wenselijk is het gebied Dalweg-Zuid [tussen Dal weg en Molenstraat] voor een groter deel met woningen te bebouwen. Van belang is dat zowel de Provinciale Plan.ologische Commissie als de Provinciale Planologische Dienst hebben ingestemd met de ontwerp-structuurschets. Met het alsnog onderzoeken of er een andere ontsluitingsweg op de Verleng de Talmalaan gemaakt kan worden, wordt aan één bezwaar tegemoet ge komen. Dat is afkomstig van de Tal- malaan-bewoner Van Heezik, die weliswaar de geplande ontsluitingsweg vlak langs zijn woning kreeg, maar toch voldoende overtuigingskracht had om de r.o.-commissie leden ervan te overtuigen dat er meer ruimte was voor die weg op een iets andere plaats. De andere bezwaren, variërend van rust ve rstor in gnatuur-opof f e ring, overbodige huizenbouw op die plaats tot verzet tegen bouwen van sport- voorzieningen, zoals een zwembad en een sporthal, moeten volgens het colle ge ongegrond verklaard worden. Het college verwijst zowel naar de woning nood in Soest als naar de meer dan duidelijke uitslag van een onder de bevolking gehouden enquête. Het college zegt er bovendien bij dat de bebouwing ook weer niet zo dicht wordt dat het landelijk karakter helemaal verloren gaat. Er blijft zelfs genoeg ruimte over om van een park te spreken, waar ondermeer de bewoners van het bejaardentehuis Groot Engen- daal en van de flats gebruik van kunnen maken. Protesten tegen de bouw van een hotel (de bezwaarden zeggen dat er geen behoefte aan is in Soest worden in zoverre afgewezen dat b. en w. terecht stellen dat het er niet komt „als een particulier er geen brood in ziet". Vrees van de bezwaarden dat er alsnog een soort centrum zal ontstaan zijn eveneens ongegrond omdat er in het hele plan geen winkelvoorzieningen zijn gepland. Een protest tegen de bebouwing van het gebied Dalweg-Zuid wordt afge wezen omdat onder andere de enquête uitwees dat daar veel voorstanders van zijn. Daarvoor moeten ook de bezwa ren van de Verl. Talmalaanbewoners wijken die menen dat er ontoelaatbare overlast door de bewoners van de nieuwe huizen in het plangebied ver oorzaakt zal worden. De zes Talmalaners zeggen overigens ook namens bewoners van de Molen straat te spreken, maai* van die kant zijn geen bezwaren ingediend. Het cpllege stelt ook dat woningbouw niet alleen in het plan opgenomen is van wege de heersende woningnood, maar ook om planologische redenen. Door bij de bouw van de huizen gebruik te maken van het aanwezige niveau-ver schil en zal het typische beeld van de glooiing van de Eng worden versterkt. Ook zal door een beperkte lagere woonbèbouwing in het gebied Dalweg- Zuid het beeld van de hoogbouwflats en enkele grootschalige gebouwen op de bovenlijn van de Eng verzacht worden. Opmerkingen van bezwaarden dat er in Overhees genoeg ruimte is voor woningbouw, worden door het college weerlegd. De resterende bouwmoge lijkheden daar zullen op langere ter mijn niet toereikend zijn voor de plaat selijke woningbehoefte. Of dan de Boe- renstreek alsnog aan de beurt zal komen, zegt het college nu niet. Het college vindt ook opmerkingen over de financiële haalbaarheid niet terzake doen. Die vraag is nog niet aan de orde. Overigens heeft in de commissie r.o. raadslid Jonker (D'66) al gezegd dat hij niet met de overgelegde struktuur- schets kan instemmen, terwijl de heer Kingma (PvdA) daar mededeelde dat hij met het plan niet akkoord gaat, zeker niet indien de financiële haal baarheid niet blijkt. Als de raad met de struktuurschets akkoord gaat dan ligt het in de bedoe ling de schets verder uit te werken in één of meer bestemmingsplannen. Uit een woning aan de Birkstraat werden gouden sieraden en enkele horloges gestolen. De onbekende dader verschafte zich zaterdagmiddag toe gang tot de woning door de achterdeur te forceren. De schoolraad van het openbaar onder wijs te Soest heeft wat zorgjes. Die betreffen de lichamelijke opvoedings- lcssen voor de kleuter- en basisscholen en het toenemend drankgebruik door scholieren. Daar staat tegenover dat het enkele jaren geleden nog voorko mende druggebruik op het moment van geen betekenis meer is. Tijdens de maandagavond gehouden vergadering kwam men, naar aanlei ding van een landelijk rapport, tot de conclusie dat het gymnastiekonder wijs in Soest in het algemeen niet slecht te noemen is. Allen voor kleuters zou er'iets meer gedaan kunnen wor den, terwijl het zwemopderricht voor leerlingen uit Soesterberg ook niet optimaal is. Als wens kwam naar voren het aanstellen van een extra consulent op het gebied van school- gymnastiek voor de basisscholen. Een drugprobleem kent het onderwijs in Soest eigenlijk niet meer. Wél is er onrust over het toenemend gebruik van alcolhol en in dat verband werd een beschuldigend vingertje opgestoken naar de jeugdsoosen en sportkantines. Met name de senioren geven daar een slecht voorbeeld aan de jeugd. Het roken neemt af en dat is mede een gevolg van de voorlichting die op alle scholen tijdens de lessen in biologie en maatschappijleer worden gegeven. Op 16 april aanstaande zal de Soester Gemeenteraad weer haar maandelijk se vergadering houden. Dan zal onder meer gesproken worden over het voor stel tot het vaststellen van de Struk tuurschets Dalweg. Zoals elke maand bespreekt de fraktie van D'66 in de Gemeenteraad vooraf de raadsagenda, samen mét leden van D'66. Dit fraktieberaad is openbaar. Iedereen in Soest en Soesterberg wordt dan ook uitgenodigd erbij aanwezig te zijn. Het openbaar fraktieberaad wordt ge houden op maandag 13 april en begint om 20.00 uur. De plaats van samen komst is het gebouw van „Gemeente werken" aan de Lange Brinkweg 77 in Soest. Als er iemand een speciaal probleem wil bespreken, laat hij of zij dan tevoren even kontakt opnemen met de voorzitster van de avond, Erica Hoksbergen, tel. 02155-18096. AFDELING SOEST Zaterdagmorgen 11 april a.s. wordt de jaarlijkse voorjaarsruilbeurs weer georganiseerd door „Groei en Bloei, de plaatselijke afdeling van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Ook dit jaar vindt zij weer plaats op het terrein van de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat 157. Al Uw plantmateriaal is van harte welkom en zal zeker een weg vinden naar een nieuwe eigenaar. Om U een idee te geven van wat er zoal ingebracht wordt volgt hier een kleine opsomming van de mogelijkheden: - kamerplanten of stekken daarvan - vaste tuinplanten - eenjarige zaailingen - afleggers van planten of heesters - bloembollen - wortelstokken - overgebleven zaaizaad. U zult in huis of tuin zeker een aantal planten hebben die U kunt stekken of splitsen. U doet dan niet alleen anderen een plezier met Uw planten, maar U kunt op deze morgen ook Uw eigen assortiment aanvullen en uitbreiden. In de afgelopen jaren was de ruilbeurs steeds een groot succes! Honderden planten wisselden van eigenaar. Hierbij werden wel honderd verschillende soorten ter ruiling aan geboden waaronder enkele zeldzame. Tijdens de ruilbeurs zullen er des kundigen van „Groei en Bloei" aanwe zig zijn om U te informerem over de beste standplaats, groei- en bloeiwijze van Uw nieuwe aanwinsten. Hebt U een plant waarvan U de naam niet weet? Breng 'm mee, dan zoekt men 'm op! Uiteraa-d hebt U ook weer de gelegen heid de Gemeentelijke voorbeeldtuin te bekijken. Wie weet gaat U niet alleen met een keur van nieuwe planten naar huis; maar ook met nieuwe ideeën voor Uw tuin. Straks, als je van school af bent, ga je werken, studeren, of je blijft eerst nog even wat rondkijken. Maar je krijgt in ieder geval te maken met salaris, beurs of uitkering. En dan heb je gewoon 'n bank nodig. Om snel, en zonder gezeur, je inkomsten en uitgaven te regelen. Om te beschikken over betaal cheques, om makkelijk te sparen, voor je vakanfeiezaken en noem maar op. Allemaal zaken waarbij je eigenlijk niet zonder een goeie bank kunt. Een bank, die je bewust moet kiezen. Want van een goeie bank kun je je hele leven profijt hebben. De Bondsspaarbank is een prima keuze. Zeker als het gaat om 'n bankgiro rekening, de rekening die je nodig hebt als je regelmatig met geld te maken krijgt. Want ga maar na. Er zit altijd wel een Bondsspaarbank bij je in de buurt. Maar wij zijn ook, dankzij een uitgekiend computersysteem, waarschijn lijk de snelste bank van Nederland. Erg belangrijk als je regelmatig te maken krijgt met opnemen, storten en diverse andere bank zaken. Bovendien heeft de Bondsspaarbank, de naam zegt het eigenlijk al, voor iedereen 'n spaarrekening op maat. Zo is er ook een reke ning, met extra hoge rente, speciaal voor jonge mensen. Kun je nog makkelijk sparen ook. Kortom, kom naar de Bonds spaarbank. De bank die je neemt omdat je 'm nodig hebt. Écht, zo simpel ligt dat. Soest: Steenhoffstraat 56, tel. 12691. Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525. Soesterbergsestraat 32, tel. 18016. Koninginnelaan 18, tel. 16600

Soester Courant | 1981 | | pagina 17