Zo gezien... Bestemmingsplan industrieterrein „Nieuwe Gracht" praatklaar 69#" UIIG NI DM1 Rode Kruis-ambulance in bruikleen bii Bentinckfonds Woensdag 8 april 1981 59e jaargang no 33 VARKENSLAPPEN En toch... Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen JONGE KAAS BLOEMKOOL Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Bouwplan voormalig Randstadterrein Overleden tijdens voetballen Winkeldief STOKBROOD Zolang de voorraad strekt. Kwaliteit voor'n krats. Bij Foto: Herman van Dam ,'volden ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO van 12.- voor Zie onze advertentie door GEHARD PAUL Deze week had ik een gesprek over het onmiskenbare feit dat we in een tijd leven waarin alles uit de hand lijkt te lopen. Moegebeukt door de kranten, de radio en de televisie kan ik me voorstellen dat u met een zekere walging reageert in de zin van: „Oh, noudat weer!" In dat geval ivil ik u graag vertellen wat mevrouw Lea Dasberg doorgaf in haar rede als hooglerares- de hooggeleer de heren der schepping verge ven mij deze vrouwelijke vorm hopelijk- in de theorie en de geschiedenis van onderwijs en opvoeding aan de Universi teit van Amsterdam. Een dap pere vrouw zette zich af tegen doemdenkers en onheilspro feten door te beweren dat het gevaarlijk is om kinderen (en wat mij betref ook „grote men sen") bij te brengen dat het milieu vergiftigd wordt, de bewapening uit de hand loopt en dat het hele systeem niet deugt. Het maakt jonge men sen moedeloos en machteloos. De schuld van die weliswaar dolgedraaide wereld is ook niet alleen op onze generatie af te wentelen. Wel zou het een opvoedkundige blunder zijn als wij onze kinderen op zadelen met uitzichtloosheid, waardoor wij ze de spankracht ontnemen er iets goeds van ie maken. Ik weet ook wel dat we niet om al die onheilspellende cijfers over werkloosheid en vernie tigingskracht heen kunnen, maar de gevoelens die ze op wekken zijn levensgevaarlijk. Een fatalistische opvoeding is geen opvoeding of zoals zij zegt: Een geslacht dat het heden ontvlucht uit angst dat er geen toekomst zal zijn, kan onmogelijk een volgend ge slacht opvoeden". In de geschiedenis is wel vaker gedacht: nu gaat het mis, maar daarin onderscheidt de mens zich van het dier dat hij er steeds weer in slaagt de omstandigheden naar zijn hand te zetten. Het doet wat naïef aan om zoiets te beweren nu er voldoende kernwapens zijn om de wereld volledig plat te branden, maar als ik niet zou kunnen geloven dat er nog hoop is voor de wereld zou ik mijn kinderen niets meer te zeggen hebben. Het is toch al een teken van hoop dat zo veel jongeren hun opvoeders proberen wakker te krijgen?.' De omgekeerde wereld. Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO slechts Warm, gebakken waar u bij staat! ALLEEN DONDERDAG PRACHT Bezien zal worden of in overleg met de project-ontwikkelaar en de architect tot een zodanig bouwplan voor het voormalige Randstadterrein aan de Eikenlaan kan worden gekomen, dat aan de bezwaren van de buurtbewo ners wordt tegemoet gekomen. Alvo rens dit overleg wordt gestart zal eerst de mening van de buurtbewoners inge wonnen worden omtrent de idee aan genoemd terrein een woonbestemming te geven. De vijftienjarige J. v.d. Breul is don derdagmiddag tijdens een partijtje voetballen in de sporthal Beukendal plotseling overleden. De jongen was hartpatiënt. Medische hulp mocht niet meer baten. In een modezaak aan de Van Weede straat werd een 32-jarige Soester aan gehouden in verband met diefstal van een kinderjurkje. Hij bleek zich ook al twee pantalons te hebben toegeëigend. Epn der omstanders verleende het win kelpersoneel assistentie tot de politie arriveerde. ORIGINEEL FRANS van 1.80 voor SOESTER COURANT Durabel J.J. echt leer Om zomaar te dragen onder je jeans, in diverse kleuren combinaties vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 op het bouwperceel voldoende par keergelegenheid kan worden aange legd. De beperking van de vestigingsmoge lijkheid tot plaatselijke bedrijven is ook ingegeven door het feit dat de gemeente nauwelijks kan voldoen aan extra woningbehoefte die nieuwe be drijfsvestigingen met zich meebren gen. En dan is er natuurlijk in Soest ook het beleid de werkloosheid terug te drin gen en daarom zeker de plaatselijke werkgelegenheid in stand te houden. Begrenzing De grens van het bestemmingsplan is aan de noordoostzijde gelegen langs de Koningswegdeze grens komt over een met het bestemmingsplan „In dustrieterrein". Evenwijdig hieraan loopt de zuid westelijke begrenzing op een afstand van ongeveer 390 meter van eerstge noemde grens. Op de grens van het ge projecteerde bedrijventerrein en de hockeyvelden is het „Nieuwe Grach tje" gegraven. Evenwijdig hieraan is de begrenzing van het plan aan de noordwestzij de op een afstand van ongeveer 220 meter gelegen en aan de zuidoostzijde op een afstand van on geveer 260 meter. De hockeyvelden en het clubgebouw van de hockeyclub zijn in het bestem mingsplan opgenomen en dus nu ook gelegaliseerd. Over de motorcross baan wordt niet gesproken. Aan het gebied grenst wel de in het streekplan Utrecht-Oost opgenomen Wieksloterpias". En dat behelst dan sportvelden, volkstuinen, kinderboer derij e.d.; een recreatiegebied van regionale betekenis. Het Soester ge- riieèntëbestuur Heeft zich tegëri dit plan verzet, (een duidelijk voorbehoud uitgesproken omdat het uitgevoerd wordt in het huidige agrarische ge bied). Bebouwing In het plangebied zijn twee woningen met bijbehorende gebouwen gelegen en het clubgebouw van de hockey ers. Drie woningen direct langs de Koningsweg liggen juist in het bestem mingsplan „Industrieterrein" en val len daarin onder het overgangsrecht. De woning die centraal op het nieuwe bedrijventerrein is gelegen, is eigen dom van de gemeente en tijdelijk in gebruik gegeven. Dit huis verkeert in slechte bouwkundige staat en er mag ook geen bijzondere waarde aan wor den toegekend. De woning Koninsweg 10 kan ingepast worden; ze kan grotendeels behouden blijven. Verkeer De verkeersintensiteit op de Konings weg bedraagt ter plaatse ongeveer drieduizend motorvoertuigen per et maal en zal volgens de planopstellers vrijwel zeker binnen enkele jaren de 5000 voertuigen te boven gaan. Een reconstructie van de Koningsweg zal hoogstwaarschijnlijk niet eerder wor den uitgevoerd dan dat de verkeers intensiteit 10.000 of meer voertuigen bedraagt. Uitgaande van een toename van de verkeersintensiteit na de reconstructie tot 16.000 voertuigen per etmaal, bete kent dit dat de afstand tussen de woning en de gereconstrueerde weg minimaal 25 meter moet bedragen. Gezien de overblijvende beschikbare maat voor reconstructie van 13 meter (38-25 meter) mag geconcludeerd wor den, dat binnen deze zone de mogelijk heden daartoe voldoende aanwezig zijn. Het nieuwe bedrijventerrein wordt ont sloten door een lusvormige ontslui- tingsweg. Langs deze weg is een groen- Het nieuwe zes hectare grote industrieterrein aan de Koningsweg. Het terrein is bereikbaar via een weg, die tussen het hockeycomplex en dit perceel door loopt. Aan de Koningsweg komt de "overzichtelijke en veilige" T-aansluiting. Het „tweede" industrieterrein voor Soest aan de Koningsweg, tegenover het huidige industrieterrein is op papier zover gereed dat er over gepraat kan worden. Het is ongeveer zes hectaren groot en ligt naast de hockeyvelden. Ge praat zal ongetwijfeld worden over de aansluiting van dit industriegebied op de Koningsweg. Voor Soester begrippen heel onverwacht worden twee T-aanslui- tingen „opgevoerd" en wel vanwege het gróte voordeel „dat de verkeerssituatie ter plaatse erg overzichtelijk en daardoor veilig is". De T-aansluiting van de wijk Overhees 2 op de Koningsweg wordt niet aangelegd, en daar is nogal wat verzet tegen, omdat het de veiligheid van het verkeer niet ten goede komt. Er kan nauwelijks gesteld worden dat daar sprake is van „onoverzichtelijkheid". De wethouder van Ruimtelijke Ordening, drs. L. J. Menne, zal er ongetwijfeld een verklaring voor hebben. Soest heeft een tweede industrieterrein nodig omdat van het bestaande in dustrieterrein vrijwel alle percelen uitgegeven zijn en nieuwe terreinen voor bedrijfsvestiging nodig zijn. Door het terrein Nieuwe Gracht daarvoor te bestemmen is een verdergaande ge concentreerde bedrijfsontwikkeling mogelijk. Dat het ten opzichte van de woonwijk 't Hart eigenlijk in verband met de windrichting toch weer ver keerd ligt, is een euvel dat moet worden aanvaard omdat het andere industrieterrein er nu eenmaal ligt. Ook de provincie is met deze plaats akkoord.(zie streekplan Utrecht-Oost). De planontwikkelaars zeggen daar over: „Het te ontwikkelen bedrijven terrein ligt op een behoorlijke afstand van woonwijken. Van de te vestigen bedrijven behoeft geen hinder onder vonden te worden omdat in het plan waarborgen zijn opgenomen". Zo mo gen er uitsluitend bedrijven komen welke zich in overwegende mate rich ten op de plaatselijke arbeidsmarkt, dan wel reeds gevestigd zijn in de gemeente. De te vestigen bedrijven moeten nadrukkelijk ten goede komen aan de werkgelegenheid voor de Soester bevolking. Maar industriële, zeer hinderlijke en gevaarlijke bedrijven, die niet in de omgeving van woonwijken thuishoren, worden geweerd. Voorts is detailhan del en zelfstandige kantoorvestiging op het bedrijventerrein expliciet uitge sloten. Detailhandel omdat de ligging verwijderd is van de winkelcentra en de woonwijken en om te voorkomen dat grootschalige „weidewinkels" het be staande winkelapparaat zullen ver storen. Zelfstandige kantoren, omdat hiervoor buiten het bedrijventerrein in de gemeente voldoende mogelijkheden zijn of gevonden kunnen worden. De vrijstellingbevoegdheden die bur gemeester en wethouders toegedacht zijn gelden niet deze zaken maar wel voor de bouw van ventilatie- en afvoer kanalen tot een hoogte van maximaal 12 meter en voor de bouw van machi nes een machineruimten tot een hoogte van maximaal tien meter, met dien verstande dat de horizontale afmeting van deze afwijking ten hoogste vijf procent van de oppervlakte van het bouwperceel mag bedragen. Van de bouwpercelen mag ten hoogste zestig procent worden bebouwd, maar b. en w. mogen daar vijfenzeventig procent van maken als aangetoond wordt dat strook gesitueerd van aan weerszijden minimaal 2% meter breedte. Hierin kan plaatselijk parkeerruimte aangelegd worden. In principe dienen de bedrijven echter op eigen terrein voor parkeeraccommodatie te zorgen. De enkele parkeerplaatsen langs de weg zijn bestemd voor (incidentele) bezoekers. Aan de binnenzijde van de lusvormige ontsluitingsweg is voorts een 1% meter breed voetpad gesitueerd. Dat moet volgens de planopstellers voldoende zijn omdat de voetgangersbewegingen op het terrein minimaal zullen zijn. De bebouwing moet gerealiseerd wor den binnen de bebouwingsgrens, zoals die op de plankaart is aangegeven. Dat betekent dat de feitelijke bedrijfsbe- bouwing op minimaal tien meter af stand van de aan de wegzijde gelegen kavelgrens mag worden gerealiseerd. In de strook van 2tot 10 meter mogen uitsluitend bedrijfswoningen en bij het bedrijf behorende kantoren, toonzalen, laboratoria e.d. worden gebouwd. Doordat de bebouwing binnen deze strook lager moet blijven (kantoren en showrooms maximaal 3^é meter, wo ningen maximaal 5^ meter) dan de overige bebouwing (maximaal zeven meter) wordt voorkomen dat er een nauw bebouwingsprofiel ontstaat. De over het algemeen esthetisch minder fraaie bedrijfsgebouwen komt verder van de weg af te liggen; de meer open bebouwing zoals woningen en kantoren zal voornamelijk het beeld langs de weg bepalen. Tenslotte: voor het verkeer naar en van het terrein behoeven géén bos schages te verdwijnen. Hierdoor wordt het landelijk beeld aan de zuidwestzij de van de Koningsweg zolang mogelijk gehandhaafd. T-aansluitingen Er komen twee T-aansluitingen in plaats van één volledige kruising. Daardoor zeggen de planmakers, zal het verkeer vanuit het bedrijventer rein gedwongen zijn de Koningsweg op te rijden omdat oversteken niet moge lijk is. Het gebruik van de Koningsweg als ontsluitingsweg wordt hierdoor be vorderd en voorkomen wordt dat ver keer door het huidige industrieterrein rijdt richting Laanstraat en de wijk 't Hart. Dan zeggen de planopstellers ook nog dat de aanleg van een verkeerslichten regeling veel langer uitgesteld kan worden dan bij een volledige kruising. De huidige verkeersintensiteit (2800 motorvoertuigen) zal moeten vervier voudigen, alvorens de instelling van een verkeerslichtenregeling moet wor den overwogen. Op de middellange termijn is evenwel een intensiteit van 16.000 motorvoertuigen denkbaar. De overdracht van de Rode Kruisbus aan het Bentinckfonds: v.r.n.1. Rode Kruisvoorzitter ds. N.H.van Zanten, Bentinckfonds-voorzitter mr.A.Geldens, oud-burgemeester mr. Baron S.P.Bentinck, de heer W.Rietveld, penningmeester van het fonds en de chauffeur van de ambulance In aanwezigheid van onder anderen de stichter van het fonds, oud-burge meester mr. S.P. baron Bentinck, heeft het Bentinck Fonds voor gehandicapte sportbeoefenaren' vorige week het beheer overgenomen van de ambulance auto van het Soester Rode Kruis. Namens het Rode Kruis overhandigde voorzitter ds. N.H. van Zanten aan Bentinck-Fonds-voorzitter mr. A.Geldens de sleutels van de vijf jaar oude auto, die het busje vervangt dat het fonds in 1975 dankzij een gift van de bottelmaatschappij *t Gooi kon aan schaffen. De heer Van Zanten herinnerde eraan, dat destijds de meeste Rode Kruis- colonnes in Nederland een eigen ambu lance-auto wilden. Na een paar jaar evenwel, werden de inzetmogelijkhe- den als gevolg van het inwerkingtre den van de Wet op het Ambulance vervoer steeds geringer, zelfs bijna on mogelijk. Helemaal afstoten wilde het Rode Kruis de auto niet. In de eerste plaats zijn bij calamiteiten de inzet- mogelijkheden wel degelijk aanwezig, en daarnaast is de auto gekocht van het geld dat de bevolking bijeen heeft gebracht. "Dan kun je toch niet zo maar zeggen: Jammer, maar toch er uit", vond de Rode Kruis-voorzitter. De oplossing voor het permanent ge bruiken van de auto werd gevonden door deze ter beschiking te stellen van het Bentinck Fonds. Daarvoor was het nodig, dat de wagen werd omgebouwd ten behoeve van rolstoelvervoer, ove rigens met behoud van de mogelijk heid tot ambulancetransport. "We heb ben op deze manier van de nood een deugd gemaakt", aldus ds. Van Zanten. Hard nodig Het Bentinck Fonds had een andere auto hard nodig, zei voorzitter mr. Geldens in zijn dankwoord. De eerste bus van de stichting staat al sinds december stil als gevolg van onher stelbare mankementen. Het vervoer van de gehandicapte sporters is sinds dien overgenomen door particulieren mr. Geldens bedankte hen daarvoor. Hij bedankte het Rode Kruis-bestuur voor het initiatief om de ambulance auto toch een goede bestemming te geven. De auto zal worden ingezet voor vervoer van gehandicapten naar het zwembad, naar volleybal- en boog- schietwedstrijden en -trainingen. "Niet alleen bedankt voor deze auto, maar vooral ook voor de goede sa menwerking zoals die tot nu toe altijd heeft bestaan", aldus mr. Geldens. Hij sprak de wens uit, dat de samenwer king zo hecht blijft als tot nu toe, "zodat we steeds op elkaar kunnen terugvallen als dat nodig is' Behalve de nieuwe inrichting van de auto, verzorgd door het Soester car- rosseriebedrijf Van den Dijssel, wijst ook de andere uitmonstering van de auto op het nieuwe gebruik. "Ben tinck Fonds" staat erop met daarnaast het embleem. Overigens zijn ook enke le rode kruizen gehandhaafd gebleven.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1