r.ik ès&t TAXI KLOMP 12984 OPEN AVON! kt YAAEDERHOOGT 56 jaar geleden in Soest LUSTIG, LIJST 9 Open avond met Burning Candles in het Griftlandcollege sr V JOS WORTMANN MOOIERE KLEtRENFOIO'S 9 Fusie Nivon-Baarn en Nivon-Soest zaterdag 18 april voor IOE - HE T- ZEL, VERS De Vrijzinnig Democraten Gehannes... ƒ35,- Tennishal aan de! Schrikslaan in september in gebruik PASEN SSiï van oosten foografie Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray ALCANTARA! Grote keus in <5 Tl Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser TEL. aanvang 20.00 uir aula van het GRIFTLAND COLLEGE (Noorderweg! Fruitbcmen in iedere tuin: willen o.m. algemeenen radio-omroep 17 April 1931 PÉStro IK V-Soest: Paasmars voor atoomvrij Europa in Brussel 17 Soester Courant van woensdag 15 april 1981 17 15 september a.s. zal de te bouwen tennishal van de Stichting Indoor Ten nis Centrum Soestdijk in gebruik ge nomen worden. Naast de vier banen die de hal heeft, komen er moderne kleedruimten met douches, een bar met buiten terras en een vergaderzaal. De tennisbanen worden voorzien van tapijt. Afhankelijk van uur en dag moet men in het winterseizoen, dat loopt van 15 september tot 14 april, 715 - tot 880 gulden betalen, voor een uur tennissen per week. In het zomerseizoen zijn de prijzen aanzienlijk lager en liggen tussen de 275- en 385 gulden per uur per week. Het zomerseizoen loopt van 15 april tot 14 september. De hal zal iedere dag open zijn, óók de zondagen, van acht uur 's morgens tot middernacht. Onder een steen lig ik als dood te wachten. Een boonde vrucht van and're bonen Onder mijn schil, daar schuilen nieuwe levenskrachten De zon, de maan, de regen zij roepen 't leven uit mijn kiem en God de Heer geeft graag zijn zegen De kiem wordt plant en draagt zijn vruchten het vruchtvlees was Zijn leven Mijn leven krijgt weer zin, al moet ik soms nog zuchten En door Zijn overwinning werd ik rijp werd schakel in een nooit doorbroken keten Ik ben een boon als ik 't begrijp. En toch Eén ding heeft Pasen mij gegeven als ik een boon wil zijn geeft Hij mij leven.... GERARD PAUL Hwel sommige van de programma- piten van de kampagne nog enkele w<en zullen doorlopen, wordt op za te aga vond 18 april de grote slot- a\id van de „Ik hebt 't gevonden"- ak' gehouden. Inle afgelopen drie weken hebben on veer 400 leden van de plaatselijke Evigelie Gemeente aktief aan deze gritscheepse aktie deelgenomen. Een helgroep jongelui van koffiebar ,,De Loiiut" en tienerklub ,,De Anker- plas" gaf hun krachten in het op- placen van posters en het huis aan hui verspreiden van een blad. Een klee 200 mensen belden ongeveer 300iinwoners van Soest op met de vra>; of het gratis.boekje overhandigd moit worden. Daarnaast werden in 45 hu ia in Soest koffiepraatjes of buurt- bijeikomsten gehouden, waarvoor burt en kennissen werden uitgeno- digom te kijken naar een diaklank- beel en samen van gedachten te wissen over het nieuwe leven dat Jezi Christus -wil geven. Voor de kinden gaf Aad Peters met zijn Wij maken alle afdrukken met dhand In onze eigen donkere kamer.Da's stukken moier en niks duurder. Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstatioj Soest - Tel. 02155 -13109 poppentheater „Het Gespeelde Woord" voorstellingen in verschil lende zalen. Voor de wat oudere jeugd werd de afgelopen zaterdag op een Open Jeugd Avond in het kader van de aktie de film „Heavens Heroes" ver toond in Dorpshuis „De Borg". Aanstaande zaterdag is iedereen dus van harte welkom op de grootscheepse slotavond die gehouden wordt in de Aula van het Griftland College aan de Noorderweg. De aanvangstijd is 20.00 uur terwijl de toegang vrij is. In het programma is een concert opgenomen van „The Burning Cand les", een unieke formatie, die zonder meer gerekend kan worden tot één van de bekendste gospelgroepen in Neder land. Ook buiten de grenzen van ons land genieten zij bekendheid, warit al tal van buitenlandse toernees staan op hun naam. In de afgelopen jaren be zochten ze o.a. Jïweden, Denemarken, West Duitsland;Polen, Hpngarije, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Italië, Israël en Indonesië. Ook treden de Burning Candles regel matig op voor radio en t.v.-, terwijl er inmiddels 7 LP's van hen verschenen zijn. De Soester Evangelie Gemeente is erg blij dat deze bekende groep haar mede werking kan verlenen aan het slot van de „Ik heb 't gevonden"-aktie. De presentatie van het programma op deze zaterdagavond voor Pasen is in handen van Auke Van Slooten* mede voorganger van de Evangelie Gemeen te, en mevr. Lobby Sleutel, die in de zondagmiddagdiensten in de Schaaps kooi de leiding heeft over de samen zang. Ds. Herman ter Welle zal een korte boodschap brengen over het the ma dat als een rode draad door de hele aktie loopt: „Nieuw leven door Jezus Christus". 00 Bi O <D O CS X DAMES- EN WL^ HERENKLEDING lf nèt even anders! TEL. 15-1IH I..VVNS 1 K V\T IIAAHN O Binnen enkele maanden is een fusie te verwachten tussen de afdelingen Soest en Baarn van het Nivon [Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk]. Het bestuur van de afdeling Soest behartigt tot de volgende jaarvergadering ook de be langen van de Baarnse leden. Getracht zal worden tot een gezamenlijk afde lingsprogramma te komen en... het ledental verder uit te breiden. Het Nivon is een vereniging die weinig aan de weg timmert en daardoor is het ledental, in verhouding tot het doel van de vereniging eigenlijk te laag. Het instituut doet landelijk veel op het gebied van volksontwikkeling en na tuurbehoud, vaak in samenwerking met Volksuniversiteiten, het Nut, I.V.N., e.d. Maar verder heeft het Nivon ook va kantiehuizen op de mooiste plekjes in Nederland waar de leden voor weinig geld hun vakanties of weekends kun nen doorbrengen. En omdat het Nivon deel uitmaakt van een internationale organisatie staan nogeens 800 huizen in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, België en nog vele andere landen gastvrij voor de leden open. Deze huizen variëren van primitieve berghutten tot bijna luxe hotels en staan meestal op mooie plaatsen en zijn verrassend goedkoop. De afdeling Soest heeft een actieve kern, die weekends in eigen land orga niseert, alsmede natuurwandelingen, lezingen en museumbezoek. Ook wordt deelgenomen aan aktiviteiten van de zusterafdelingen in de omgeving. Sinds de jaarvergadering in maart j.1. is het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: P. de Bos, penningmeester: D. de Haas en secretaris: K. Levinga, Waldeck Pyrmontlaan 10, Soest, tel. 02155-20870. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden S1 Welke soorten planten we aan en hoe zit het met de bestuiving? De meeste fruitbomen zijn namelijk niet in staat zichzelf te bestuiven, zodat voor een goede be stuiving en vruchtzetting een ander soort bijge- plant moet worden. Als we om te beginnen eerst eens de appels onder de loep nemen, dan zien we dat daarbij zich een heel goede zelïbestuiver be vindt en wel de James Grieye. Hij wordt tevens bestoven door de "Cox d'Orange". De James Grieve is een matig grote rood-gele appel, die van af september geoogst kan worden. De Cox wordt op zijn beurt weer bestoven door "James Grieve" en door de Golden Delicieus' De soorten Cox en Golden Delicious bestuiven el kander. Een ander bekende appelsoort is de "schone van Boskoop", die wel als een soort goudrenette kunnen zien. Deze wordt net als de Golden Deli cious bestoven door de Cox en de James Grieve. In peren hebben we als goede soorten de Beurré Hardy, Bonne Louise d'Avanche, Conference en Clapps Favourite. Hieronder bevind zich geen enke le zelfbestuiver zodat alle soorten met een andere gecombineerd moeten worden. De Clapps Favourite is de hoofdbestuiver. Bij de kersen ondervinden we eigenlijk weinig problemen omdat daarbij de meest gangbare soorten zichzelf bestuiven. Dit zijn Early rivers, de Meikers en de Morel. De pruimen Reine Victoria en de Reine Claude zijn ook doe het zeivers, zodat ook die zonder problemen solitair aangeplant kunnen worden. Met perziken en abri kozen zullen we alleen succes hebben, als we er een zeer zonnige en beschutte plaats voor hebben, het liefst tegen een zuidmuur. Het is gelukkig tegenwoordig eigenlijk in edere tuin mogelijk om een fruitboompje aan te Pmten. Door het kweken van de diverse fruitculties in struikvorm, in tegenstelling tot de hoogstïnpro- duktie van vroeger, bestaat de kans voor ie^reen om uit eigen tuin wat vers fruit te nuttigt). De fruitboom in struikvorm (of spil vorm) bhaalt meestal miximaal 2% tot 3 meter hoogte en i door snoeien eventueel smaller te houden. Voor dieenen die een wat robuustere plant kwijt kunne, be staat er de "halfstam" en de "hoogstam", di res pectievelijk op 1.30 en 1.80 m. geënt zijn, waedoor de boom in zijn geheel wat meer plaats innemt. Het valt trouwens niet meer mee, om tegenwoor dig nog aan hoog- of halfstamfruitbomen te k<nen. De kweker legt zich namelijk helemaal toe p de afname van bomen door de fruitteler en deze enst voor zijn moderne plukmethoden alleen strikbo- men aan te planten. Bij het aanplanten van i-iere fruitboom of heester moeten we er rekeningmee houden dat voor het groeien van vruchten, veel voeding nodig is, zodat we zeker niet moete be zuinigen op onze bemesting. De bemesting ka be staan uit compost, gedroogde koemest of als diinog in goede kwaliteit te vinden is, goede oude tal- mest. Bij erg droge grond is het sterk aa te raden de bemesting te combineren met eengift tuinturf, die erg veel vocht vasthoudt en he ae plant mogelijk maakt om snel door te worteen. Nu we gezien hebben wat er voor verschillede groeivormen bestaan en we weten dat er. linie bemest moet worden komt het belangrijkste'ptnt. 1. MEER VOLKSINVLOED. 2. GOED VOLKSONDERWIJS. 3. NATIONALE. ONTWAPENING. ,31..* 4. BILLIJKE BELASTINGHEFFING. 5. PREMIEVRlJ STAATSPENSIOEN, enk voor hen, die niet in loondienst rfpn. Zij willen DE EENHEID van het volk ea rijn daarom voorstanders van een Stemt Donderdag a.s. Stemming Provinciale Staten B. en W. der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag, 23 April 1931 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten. Zij herinneren aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet. Ieder, die volgens de kiezerlijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst laangewezen stern- district. Artikel 150a der Kieswet luidt: Hij, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Zij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar. Soest, 15 April 1931 Bemesting van grasland Moeder Natuur is ontwaakt en heeft de wei- en hooilanden weer gesierd met groen en bloemen, maar vooral met groen, sappig malsch groen. Op verschillende plaatsen loopt het jonge vee al lang buiten en sommigen hebben ook het melkvee al het land in gedaan. Dan wordt het op de boerderij wat stiller, want de drukte van voeren en schoonhouden is nu voorbij. En weldra is het weer binnenhalen van den overvloed die de natuur ons geeft, geurig voed zaam hooi. Veel en goed gras hebben is een groot voordeel. De dieren kunnen dan vroegtijdig naar buiten en behoeven niet te worden bijgevoerd. Ze geven dan melk, beter dan op stal, ook smakelijker en ze komen in conditie makkelijker en mooier dan dat ze op stal moesten vertoeven. De eerie grondsoort of de andere scheelt heel veel, wat den grasgroei betreft; vooral natte gronden zijn laat, ze blijven te lang koud. Ook de slecht of in het geheel niet bemeste gronden blijven in het begin veel achter. Elk land moet mest hebben, dus wei- en hooiland ook. En hooiland meer dan weiland, want op hooiland wordt meer afgehaald dan er naar verhou ding wordt opgebracht aan mest. Wat wordt er nu afgehaald? Wel onder andere stoffen, vooral ook stikstof, kali, fosfor, kalk. De boer probeert van zijn kant dit verlies weer goed te maken door te mesten met gier, stalmest, kunst mest, om zoodoende toch goede opbrengsten te blijven houden of desnoods de opbrengst nog te verhoogen. In gier zit stikstof en kali, maar practisch geen fosfor en kalk. Dus dier is een onvolledige meststof. In de vaste mest der dieren zit wat stikstof, verder fosfor en kalk: Dus gier is een onvolledige meststof, kunstmeststoffen bevatten in het algemeen ook slechts één voedingsstof, dus die zijn ook onvolledig. En willen wij van ons land halen en blijven halen, wat mogelijk en dikwijls noodzakelijk is, dan moeten wij bij de toediening van meststoffen volledig zijn. Aangehouden In de nacht van Woensdag op Donderdag werden door de politie 2 jeugdige personen (Duitschers) aangehouden, die zwervende waren. Na onderzoek zijn zij op transport gesteld naar den grenscommis- saris te Enschede, om naar hun „Heimat" ge transporteerd te worden. Bekeurd Wegens het in staat van dronkenschap een rijwiel besturen werd deze dagen procesverbaal opge maakt tegen J. v. H. en W. v.d. S. alhier. Nuttige wenken Het is ongezond... al te vochtige lucht in te ademen. Reeds het slijmvlies van den neus wordt daardoor dikwijls geprikkeld (niezen), er ontstaat een min of meer hardnekkige neuscatarrh, die eerst weer door eenige dagen kamer-arrest bij voortdurend gelijk matige warmte geneest. De in- en uitwendig daar tegen aangeraden middelen zijn deels overbodig, deels doelloos. Het is ongezond... lucht in te ademen, die met stof bezwan gerd, of te droog is. De ingeademde stof slaat in de luchtpijpen en longen neer, en geeft daar tot prikkeling en ontsteking aanleiding. Al heeft dit niet altijd plaats, toch kan, vooral bij slecht ontwikkelde en tot ziekte voorbeschikte borstorganen, ontsteking van de luchtwegen en de longen het gevolg zijn. \JIT DE ADVERTENTEËN: Groote afslag van Rund- Kalfs- en Varkensvleesch Ossenlappen, 2 pond voor 1,-. Riblappen, 2 pond voor 1,10. Biefstuk, 1 pond voor 0,80. Rollade vanaf 2 pond voor 1,20. Dik Holl. vet, 3 pond voor 1,-. Lende carb. haas, 2 pond 1,10. Bloedworst, per pond 0,45. Kookworst, per pond 0,60. Boter- hamspek, per ons 0,12. Groote afslag versche groenten bij het fruithuis Jonge postelein, per pond 22 cent. Brusselsch lof, perpongl8, 20 cent. Bladspinazie, p.p. 7, 9, 12 cent. Fransche bloemkool, p. stuk 40 cent. Jonge raap- steeltjes 5 bossen 10 cent. Prachtig dunsel, per ons 8 cent. Friesche rapen, per kilo 5 cent. Friesche wortelen per kilo 5 cent. Hiddinks advocaat in de Emmastraat te Hilversum tegen onverbeterlijk lage prijzen. Hiddinks Advocaat per flesch 1,55, per flesch 0,80; Proeffleschje 0,42. In aalle Soesder kraangte die 'k in me bus krieg, griep ik aaltied ut eerst noar de fuije ton over de Staankwiek.Daat vink toch zö'n spaannend ver- hoal. Ze hoeve ongder de aaf- leveringe nooit te schrieve „wordt vervolgdwaant iede re Soesder weet vaan z'n eige wel daatter nooit un end an komp. Net as vrogger op de T. V. met peetonplees. Moar ut leste hoofdstuk von ik toch wel waat laastig om te begriepe. Ut wor noeng toch zo ingewikkeld. Ik snaapt ter om trent geejn baarst meer vaan. Daat mot toch wel veraangde- re ak ut leuk wil blieve ving- de! Ze hebbe ut noeng over geur- poanele en afgaasliene met twistoff dinge d'r an en over bevooroages, weet ik veel. En nog meer vaan die vreemde staankwoorde. Daat goat bove me pet en omdaak die toch aal niet veul op het, wordt ut heu lemoal oaboakoadoabroa veur ming. D'r waas us un ouwe Soes der op un zaanguutvoering vaan Apollo in de kaark. Toeng zee eejn vaan de zaan- gers in de pauze teuge urn: „Wat een akoestiek hier he!". „Joa", zee de ouwe boas toeng terug: „Noe je ut zeit, ruuk ik ut ok!". En doar wouw ik moar effe mee ezeid ehaad hebbe, daat hoemeer vaan die butelaand- se woorde d'r an te paas kom- me, hoe haar der ut goat rufte bie Lindner. Ik komt voak op de fiets deur de industrie wieke en ik hen ter nog nooit in kaatzwiem evaalle vaan de staank. Ik zouw der us un poar doage moette kaampere om ut te ru- ke, moar daan hejje aalle kaans daazze de staank afzet te of daat de wind is goan leg- ge. En noeng kriege we d'r licht nog un stel staankmoakers bie, as ut nieuwe stuk d'r bie komt laangs de hokkievelde. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, verkoopt aalleejnig grongd an smoakmoakers; foabrikaante vaan lekkere geu- re zo as un kaarrebenoadefoa- briek of un haandel in voorge- baakke paannekoeke, waant doar lus ik wel paap vaan- HANNES VAN DE NENG. Burg. Grothestr. 16 Soest-Tel. 17249 Menu voor de maand april Hollandse garnalen cocktail Entreeöte met peper en roomsaus. Rauwkostsalade Keuze uit: Gepofte aardappelen met mierikswortelsaus, pommes Parisiennes of frites Coupe mocca Uiteraard kunt u ook a la carte bestellen. Zaterdag 18 april zal er in Brussel een internationale demonstratie en mani festatie plaatsvinden voor een atoom- vrij Europa. Naar verwachting zullen enkele tienduizenden mensen uit diver se Europese landen, waaronder Neder land, aan deze paasmars in de Belgi sche hoofdstad deelnemen. Hoofdthe ma's van de demonstratieve tocht zijn: geen plaatsing van nieuwe kernraket ten en sluiting van alle kerncentrales in West-Europa. De organisatoren van de paasmars (milieu- en vredesgroepen) in Brussel zijn van mening dat Europa aan de vooravond staat van de gevaarlijkste periode in de menselijke geschiedenis: een derde wereldoorlog is niet alleen mogelijk, maar waarschijnlijk. On danks allerlei ontwapeningsbespre kingen gaat de wedloop door. Het ziet er dan ook naar uit dat dit proces alleen maar desastreus kan eindigen. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), afdeling Soest laat-weten dat er ook vanuit onder meer Utrecht en Amersfoort speciale bussen op 18 april vertrekken naar de vredesmars in Brussel. Prijs circa 25,- per persoon. Nadere informatie hierover bij: Adriaan Slooff, Julianalaan 24, Soest tel. 02155-20283.

Soester Courant | 1981 | | pagina 17