Gemeente stelt orde op zaken Sanering grondbedrijf heeft ingrijpende gevolgen Zo gezien... OPE m jl *k '""en 2.49 10.49 11.98 1.29 Zonnebloem Soest/ Soesterberg breidt staf uit zaterdag 18 april toe 9ang vri PEPERPATÉ Honsbergen JUNG BELEGEN KAAS AARDBEIEN SCHOUDERFILET ROLLADE APPELSIENTJE Honsbergen Honsbergen Honsbergen Zolang de voorraad strekt., Kontaktsleutel Woensdag 15 april <1981 SOESTER ase jaargang no 34 COURANT Bureau voor redactie en administrate: Van Weedestraat 29i Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Beperken van het personeelsbestand van de poliie tot de sterkte van 73 man; opheffing van de brandweer alarmcentrale; vermindering van hetonderhoud aan wegen en plantsoenen; afschaf fen van de boomplantdag; het verminderen 'an cursussen voor onderwijzend personeel; sluiting van het gymnastieklokaal aan de Da weg; verlaging van de subsidie aan de bi bliotheek door het niet meer vergoeden van é»n kracht boven de sterkte; afschaffing van de muziektent; vermindering van de subsidie aai Artishock; verhoging van de eigen bijdrage door de deelnemers aan destichtingen jongerencentrum, jeugdwerk Soesterberg, jeugdzorg Soest en kinderboerderij; opheffen openluchttheater; verkoop en eventueel sluiting van het natuurbad inclusief restaurant, woning en bijbehorend terrein; vermindering subsidiëring Peuterspeelzalen; in rekening brengen kosten schoonhouden stortkokerruimten flats; verhoging eigen bijdrage sportkeuringen tot 75%; verhogilng vergoeding gebruik sportaccomodaties (passepartout) tot 53 gulden in 1984; kostendekkend maken dan wel opheffen van het gemeentelijk kampeerterrein; beperking verlichting en verwarming kantoorgebouwen buiten werktijden; invoering beperking stookseizoen; beperking elec^riciteitsverbruik door zuiniger TL-lampen. Dat is zo maar een greep uit de lijst die het bureau (Berenschot in haar rapport over het gezond maken van de gemeentelijke financiën opnam. Een deel betreft inkomstenverhogingen; een ander déél uitga venverlagingen. En dan is er in het rapport Ook nog een lijst opgenomen van zaken die ondanks alles toch uitgevoerd moeten worden: de bouw van een nieuw politiebureau; aanleg van transportriolen in Noorder weg en Stadhouderslaan; verbetering van de Eigendomweg; reconstructie van de Korte Brinkweg; uitbreiding van het personeelsbestand ten bate van de plantsoenendienst in verband met de toename van de oppervlakte plantsoenen; onderhoud van dagrecreatievoor zieningen; steun aan de dorpshuizen te Soest en Soesterberg; uitbreiding algemene begraaf plaats aan de Veldweg; vervanging van het wagenpark van gemeentewerken en de aanschaf van een nieuwe ladderwagen voor de brandweer. De broekriem moet worden aange haald; Soest staan magere jaren te wachten. Er komen ook voorstellen om niet alléén de reserves van het grondbedrijf totaal te gebruiken om het verlies van 26 miljoen van dat bedrijf weg te werken, maar daaraan zal ook 14 miljoen van de reserve van de algemene dienst worden be steed. Er resteert dan aan reserves al gemene dienst circa 8^ miljoen. Van onze rijkdom is nog maar weinig over. In de begeleidende brief zegt het col lege van burgemeester en wethouders terecht: "De sanering van de verliezen van het grondbedrijf heeft grote, ern stige en langdurige gevolgen voor de gemeentelijke financiën. Omdat deze financiën een van de middelen, zo niet de belangrijkste is, om uitvoering te geven aan het gemeentelijk beleid, be- I ïnvloedt de sanering dit beleid in be langrijke mate". Het verlies van het grondbedrijf (26 miljoen gulden) is ontètaan omdat plannen waarvoor gronden werden aangekocht, niet werden] vastgesteld en uitgevoerd, omdat dezé.plannen niet I in het belang van de gemeente wer- jden geacht. De betreffende gronden \zijn voornamelijk op de Eng en aan de IWieksloot gelegen. plet college is van mening dat het ^noodzakelijk is opnieuw te overwegen deze gronden alsnog kunnen worden gebruikt voor het realiseren van plan- ren. Noodzakelijk is ook het zo De afdeling Soest/Soesterberg van de Zonnebloem zal het team van 37 aktie- ve help[st]ers dit jaar uitbreiden met nog eens 20 man. Dit aantal volgt de vormingscursus ziekenbezoek/welfare en kan na afloop aan het plaatselijke werk gaan deelnemen. Dat plaatselijke werk kent twee facetten. In het jaar verslag over 1980 worden genoemd: ziekenbezoek en welfare. Daarnaast kent men dan nog de rolstoel-faciliteit. In het voorbije jaar werden diverse evenementen georganiseerd, dan wel nam men deel aan aktiviteiten die elders opgezet werden. Zelf verzorgde de afdeling een nieuwjaarsbijeen komst, uiteraard de jaarvergadering, een bezoek aan het luchtmachtmu seum; een loterij; een drietal welfare verkopingen (Molenschot, Mariënburg en Honsbergenen een winkelmorgen In Zeist. E>e afdeling nam deel aan het Kranke- ledenbal, een verlaat carnavalsfeest, in Amersfoort; aan de boottochten met de Alex van Wayenburg; aan de Natio nale Ziekendag en aan de aktie ,,zon in de schoorsteen". Aan krankeledenbal namen 83 gasten uit Soest en Soester berg deel; naar het luchtmachtmu seum gingen 90 mensen en 34 helpsters en de boottochten werden door 145 gasten meegemaakt. Aan het winkelen in] Zeist werd door 25 mensen en evenzoveel begeleiders deelgenomen. Wat de loterij betreft werden 4087 loten verkocht. Dat leden niet alleen de he psters, maar ook leerlingen van de Var der Hucht-Mavo en in Soesterberg leerlingen van de basisscholen. In verband met de nationale ziekendag werden in Soest en Soesterberg 100 blofcmgroeten bezorgd en in het zieken huis Zonnegloren 130 zelfgemaakte corsages uitgedeeld. Voorde aktie ,,Zon in de schoorsteen" op 5 december gaf de afdeling 90 adressen in Soest en 55 adressen in Soesterberg door. Rolstoelen De a deling beschikt over 14 rolstoelen, die gratis tijdelijk uitgeleend kunnen worc en aan zieken en gehandicapten in Soes en Soesterberg. Deze stoelen zijn ook beschikbaar voor Soesi ;r gezinnen, die een gehandicapt fami ielid of gast te logeren krijgen. Voor kontakt Kand tel. li vrouv Loren 2] het gebruik kan men in Soest opnemen met mevrouw A. -laar-Heemskerk, Plasweg 24a, en in Soesterberg met me- F. J. Luyf-Molenkamp, Prof. daan 24, tel. 1636 03463). 741 gelijk in exploitatie brengen van de gebieden Parklaan en Klein Engen- daal; de woningen te verkopen aan de Wilhelminalaan en de Nieuweweg, want ook daardoor, vermindert de grote rentelast. Die is jaarlijks 1.3 mil joen gulden. Geen steun Van de rijksoverheid is geen steun te verwachten. "Wij hebben", zegt het college, "over het verlies van het grondbedrijf en de gevolgen daarvan gesprekken gevoerd met Gedepu teerde Staten van deze provincie en een gesprek gehad met de staats secretaris van binnenlandse zaken, aan welk gesprek ook de gedepu teerde van de gemeentefinanciën heeft deelgenomen. Het resultaat van één en ander is, dat de gemeente niet mag rekenen op enige financiële hulp van de rijksoverheid. De gevolgen van het gevoerde beleid komen geheel voor verantwoordelijkheid van de gemeen te. De rijksoverheid heeft dit beleid niet voorgeschreven en evenmin dit beleid stopgezet". Het verlies zal dus "geheel zelf ge dragen moeten worden en b. en w. stel len voor het grondbedrijf op de vol gende wij ze te saneren a. van het totale verlies (26 miljoen) 12 miljoen te dekken ten laste van de reserves van het grondbedrijf. Die re serves zijn dan helemaal op. b. De overige 14 miljoen in vijf jaar tegen een rente van 8,5% ten laste te brengen van de reserves van de algemene dienst. c. De verschuldigde rente ad. 1.3 mil joen gulden per jaar, te brengen ten laste van de gewone dienst der ge meentebegroting. Er komt geen voorstel van b. en w. om toch nog een reserve van 2 mil joen in het grondbedrijf te handhaven. "Wij achten", aldus het college, "het handhaven van deze reserve op zich gewenst, doch zijn van mening dat de financiële gevolgen hiervan voor de algemene dienst niet aanvaardbaar zijn. Bovendien vragen wij van de bur gers direct of indirect thans reeds gel den beschikbaar te stellen voor even tuele toekomstige verliezen". Het.col lege acht dit niet verantwoord. Grondbeleid Burgemeester en wethouders zijn wel van mening dat het voeren van een actief grondbeleid een goede zaak blijft. Het betekent immers dat tijdig gronden verworven worden, waarover de gemeente voor de uitvoering van plannen moet kunnen beschikken. Maar om een herhaling van de huidige situatie zoveel mogelijk te voorkomen zal de aankoop van gronden eerst dan plaatsvinden als vaststaat dat het plan waarvoor de aankoop nodig is, wordt aanvaard én financiëel uitvoerbaar is. En dan wil het college voortaan ook, dat voordat een plan niet aanvaard of gewijzigd wordt, eerst de financiële consequenties worden onderzocht en dat die bij de besluitvorming worden betrokken. "De exploitatie van bestemmingsplan nen", zo stelt het college, "is een zeer moeilijke kwestie. Voorheen was het bereiken van een sluitende exploi tatie mogelijk door het bouwen van een aantal ongesubsidieerde woningen in een bestemmingsplan. Het aantal en de grondprijs van deze woningen werd vastgesteld op een zodanig be drag, dat de opbrengst voldoende was om de tekorten op de grondprijzen voor de sociale woningbouw te dekken". Tien procent woningen zonder subsi die, brengen circa veertig procent van de kosten op. Maar nu de vraag naar vrije sector huizen sterk is gedaald, zijn in de meeste gevallen bestem mingsplannen niet meer rendabel te exploiteren, indien het Ministerie van Volkshuisvesting vasthoudt aan de grondprijzen van de sociale woning bouw op het huidige niveau. "De oplossing voor dit vraagstuk is, dat de grondprijzen voor deze woning bouw door de rijksoverheid worden vastgesteld op basis van de uitkomsten van de exploitatie-opzet, derhalve op basis van de werkelijke exploitatie kosten van een bestemmingsplan", al dus b. en w. En het rendabel exploiteren van be stemmingsplannen is voor Soest van nu af aan een belangrijke kwestie omdat na de saneringsoperatie iedere reserve voor het dekken van een te kort ontbreekt. Alhoewel de rijksoverheid op de eerste plaats verantwoordelijk is voor de volkshuisvesting, kan ook 'Soest voor de vraag gesteld wordep of zij bereid è'n in staat is voor dè realisering van woningbouwplannen geldmiddelen ter beschikking te stellen. En indien daartoe besloten wordt, dan, zo zeggen b. en w., "zal dit consequ enties hebben voor eerder gestelde prioriteiten". Aanvaarding immers van de sanering van het grondbedrijf betekent dat dat grondbedrijf geen reserves meer heeft. Het betekent ook dat ieder nadelig exploitatieverlies, dat zeker in deze economisch ongunstige tijd gemakke lijk geleden kan worden, ten laste komt van de algemene dienst. De aanvaarding van de sanering van het grondbedrijf betekent eveneens dat de reserves van de algemene dienst verminderen met 14 miljoen én dat de gemeente niet alleen déze 14 miljoen armer wordt, maar tevens dat voor zieningen tot dit bedrag niet kunnen worden gerealiseerd. Uitgavenbeleid Er komt een ingrijpende herziening van het uitgavenbeleid. B. en w. heb ben daar enkele criteria voor vastge steld. Die zijn: aktiviteiten ten behoeve van kwetsbare groepen in de samenleving hebben een grotere prioriteit dan akti viteiten ten behoeve van de niet kwets bare groepen. Onder kwetsbare groepen worden verstaan: kinderen, bejaarden, invaliden, werklozen en minderheidsgroepen. Volgens het college gaan ook aktivi teiten voor minder draagkrachtigen vóór aktiviteiten voor degenen die draagkrachtig zijn en ook aktiviteiten op het gebied van huisvesting, veilig heid, sociale zorg, hygiëne en onder wijs gaan voor andere aktiviteiten. Aktiviteiten tot behoud van het pri mair noodzakelijke levensniveau gaan vóór aktiviteiten die het leven ver aangenamen en aktiviteiten die alleen in de overheidssfeer kunnen worden gedaan vóór aktiviteiten die ook buiten deze sfeer kunnen worden ont wikkeld. Personeelsbeleid Omdat de personeelskosten een be langrijk gedeelte van de gemeentelijke uitgaven vormen is het volgens het college onontkoombaar een beperkend personeelsbeleid te voeren. Onderzocht moet worden of door or ganisatorische maatregelen en wijzi gingen in bestaande procedures de taken meer efficiënt vervuld kunnen worden. Daarbij zal ook automatise ring een rol spelen. Voor deze akti- viteit wordt met ingang van l janu ari 1982 een ton per jaar opgenomen. Ontstane vacatures zullen eerst dan worden vervuld, indien vaststaat dat dit ook werkelijk noodzakelijk is. Uit breiding van personeel is uitsluitend mogelijk indien dit noodzakelijk is als gevolg van wettelijke maatregelen en van besluiten van het gemeentebe stuur. "Ons streven is er op gericht per dienst de taken hiervan uit te voeren met niet méér medewerkers dan thans in dienst zijn", aldus het college. Natuurbad In verband met het verminderen van de uitgaven zal in een aantal geval len overleg met besturen van instel lingen, stichtingen enz. noodzakelijk zijn. De meest sprekende uitgave-re- ductie is ook volgens het college de verkoop van het zwembad. "Indien dit niet mogelijk blijkt te zijn zal herbezinning over de toekomst van deze accomodatie nodig zijn, mede om dat het tekort cp deze voorziening tot 680.000 gulden is opgelopen. Tijdens de dinsdagmorgen gehouden persconferentie heeft burgemeester Schoiten medegedeeld dat het Natuur bad dit jaar in principe voor het laatst - geopend zal zijn. Wordt er geen koper gevonden vóór het volgend seizoen, dan is het bad volgend jaar ook open, zij het dan voor de laatste keer on der supervisie van de Stichting Zwem baden Soest. De bedoeling is het bad te verkopen en het terrein een recreatieve bestem ming te geven. Daarvoor zal een be stemmingsplan wijziging nodig zijn, eventueel voor de bouw van vakantie huisjes. Gemeentehuis De prioriteitenlijst staat door dit alles op de tocht en alhoewel het nieuwe ge meentehuis er niet eens op voorkomt, wil het college daar ook voorlopig maar van afzien. De voorziening zal pas weer aan de orde gesteld worden (op zijn laatst) bij de begroting voor 1983. De jaarlijkse lasten worden nu ge raamd op 2% miljoen en de reali teit is dat de financiële middelen hier voor nu onvoldoende zijn. "Dit betreuren wij zeer", zegt het col lege. "Het betreft immers een zeer noodzakelijke voorziening welke niet gemist kan worden zonder de bestuur baarheid van de gemeente te schaden. Ook het niet kunnen verbeteren van de werksituatie van onze medewerkers betreuren wij". De slechte financiële positie van de gemeente mag overigens volgens b. en w. niet tot gevolg hebben dat de nieuwbouw voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld. Dat «óndt het college niet verantwoord. Er zullen nu wel op korte termijn enkele voorzieningen moeten worden getroffen die geen uitstel gedogen. Met ingang van het nu lopende jaar wor den de uitgaven daarvoor geraamd op 150.000 gulden. Fiscale maatregelen De belasting op onroerend goed, die praktisch al tot het maximum toe laatbare wordt geheven, blijft buiten beschouwing. Maar het reinigings recht en de rioolrechten komen wel voor "aanpassing" in aanmerking. Wat het reinigingsrecht betreft denkt men ook aan aanpassing van de fre quentie en methode van ophalen. Er is een nota over in aantocht. Bij het rioolrecht denkt men aan 76 gulden per woning per jaar. Het col lege is van oordeel dat het verant woord en ook noodzakelijk is dit recht met ingang van 1982 in te voeren. Politiebureau De bouw van een nieuw politiebureau gaat wel door. Er is overleg geweest met het Ministerie van Binnenlandse Zaken en het wachten is eigenlijk op de definitieve datum. Zoals de zaken echter thans staan zal er volgens b. en w. niet aan te ont komen zijn dat een bedrag van circa 825.000 gulden ten laste van de ge meente zal blijven. En dat betekent dan een jaarlast van 100.000 gulden. Uitstellen van de nieuwbouw betekent echter dat er belangrijke uitgaven gedaan moeten worden voor strikt noodzakelijke vervangingen en een be perkte, maar wel zeer dringende uit breiding. Projectenlijst De door het bureau Berenschot opge stelde projectenlijst is in drie delen gesplitst, namelijkea. alle inkomsten verhogende maatregelen; b. alle kos ten en uitgaven reducerende maatrege len; c. alle voorgestelde verzoeken dan wel voorstellen tot besteding ten laste van.de beschikbare bestedings ruimte. Bij inkomstenverhoging denkt Beren schot aan onroerend-goedbelasting, de reinigingsrechten, de rioolrechten, leges, hondenbelasting, marktgelden, begraafrechten e.d.; het voortaan aan gebruikers in rekening brengen van diepsten die tot nu toe gratis werden geleverd (ophalen grof huisvuil). De bezuinigingsoperatie is met de di verse afdelingen en gemeentelijke diensten doorgesproken en in eerste aanleg zijn circa tweehonderd voor stellen ingediend. £5a deze ambachte lijke voorbereiding heeft het col lege een selectie en aanvulling ver richt. s nn> ALLEEN DONDERDAG Stukje van jt 170 gram (vacuum verpakt) van 3.59 voor Zie onze advertentie AL EEN DONDERDAG ILO voor maar ALLEEN DONDERDAG 2 DOOSJES slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO, nu van 14.98 voor ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie Leren zweedse voetbedmuil, met opvallend stiksel en manchet Maten 36-46 PIEK* PRIJS Kwaliteit voor'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 GERAKD PAUL Nog niet zo lang geleden inge lijfd bij het Corps Geautomati seerde Filerijders kan ik nog steeds niet behoorlijk mee praten met chauffeurs die op jarenlange rij-ervaring kunnen bogen. Wat mij betreft blijft dat zo, want hoewel mijn vrij heidslievende gevoelens door de aanschaf van een automo biel aardig gevoed en gelaafd worden, kan dat wonder op wielen mij als gespreksonder werp nog steeds niet bekoren. Zo'n ding brengt je waar je heen wilt of hij doet 't niet. In het eerste geval voldoet 'ie en in net tweede geval moet 'ie naar de garage. Als dat laatste véél gebeurt moet je een andere kopen of weer gaan fietsen. Volgens mij is daar zo'n beetje alles mee gezegd. Echter niet wat het gedrag van mijn medestrijders betreft. Uitgaande van het feit dat iedereen na een wat ongeluk kig uitgevallen manoeuvre zich wel eens afvraagt of dat nou wel helemaal correct was, zou wat meer verdraagzaam heid hier en daar wel op zijn plaats zijn. In sommige situ aties zou ik de ander die door mijn toedoen wat in de ver drukking raakt best willen laten merken dat het me spijt. Je zou eigenlijk een soort leesapparaat boven op het dak moeten monteren dat je van binnenuit kan bedienen. In het centrum van het stuurwiel wil ik dan een toetsenbord met verschillende voorgeprogram meerde teksten. Heb je dus iemand geen voorrang ver leend omdat je zat te pitten, dan is een enkele druk op de toets "het spijt mij" voldoende om de hartslag van het bijna- slachtoffer weer op peil te brengen. Even zo goed zou ik een toets willen hebben met "Ga uw gang" om de brede armzwaai kracht bij te zetten en misverstanden bij het knip peren met groot licht te voor komen. Verder zie ik veel heil in de waarschuwende woorden die na het passeren ontstoken kunnen worden: "Uw remlicht weigert" en "Uw achterlicht brandt niet", want wie contro leert die lichten anders dan oom agent en dan kan het al te laat zijn. De zedenmeester in mij wil eigenlijk ook wel iets als "Mag dat?" en "Ma ximum snelheid 100 km" in voorraad hebben, maar dan ook in spiegelschrift de voor geschreven minimumsnelheid. Een autootje op een twee- baansweg met de snelheid van een opgevoerde tractor is ten slotte niet alleen gevaarlijk maar ook hoogst irritant. Een toetsenbord met scheldwoor den waar u op zat te wachten moet u zelf maar verzinnen. Op het stuur is trouwens geen plaats meer dus moet u dat maar ergens bij het rempedaal vastschroeven. aanvang 20.00 uu aula van het GRIFTLAND COLLEGE (Noorderweg) m.m.v. The Burning Candles ispreker: Herman H. ter Welle

Soester Courant | 1981 | | pagina 1