Eemland gemeenten slaan handen ineen Zo gezien m I Bestrijding werkloosheid „Gouden Ploeg" flats nu bewoond 11.85 11.20 1.49 0.98 A Hooibergbrand op Tweede Paasdag Aanvullende Verkeersmaatregelen nodig na afsluiting Kerkebuurt Zoek Ze! Prins Willem- Alexander 14 jaar Afscheidsreceptie dokter Rip Autobesturder onwel ge\ irden HEINEKEN BIER Belegen Uniekaas SCHOUDERHAM KIPCARB0NADE HOLLANDSE BLOEMKOOL Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 22 april 1981 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f Buiten Soest per half jaar f Verschijnt iedere woei1" Nu de werkloosheid in het Gewest Amersfoort zo duidelijk toeneemt hebben -*jde Eemland gemeenten (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoevelaken, Leusden, Nijkerk, Soest en Woudenberg) het voornemen de handen ineen te slaan om op z'n minst de werkgelegenheid hier te behouden, maar ook om het bedrijfsleven met extra faciliteiten tegemoet te komen. Er is een werkgroep Structuurbeleid gevormd, die zich' de afgelopen maanden intensief bezig heeft gehouden met deze problematiek. Ér is een rapport uitgebracht met tal van aanbevelingen voor de gemeentebesturen. Opvallend daarin is dat de gemeenten gevraagd wordt zich te oriënteren op de mogelijkheden om in de bebouwde kom locaties voor incidentele opvang of uitbreiding van niet hinderlijke, kleinere bedrijven te realiseren. "Probeer ondersteunend te zijn ten aanzien van (nieuwe) bedrijfjes binnen de bebouwde kom door in hun directe omgeving (op eigen perceel bijvoorbeeld) tijdelijke voorzieningen, zoals loodsen toe te staan, of door in bestemmingsplannen weer werkplaatsbestemmingen op te nemen", aldus het rapport. De werkgroep staat onder voorzitter schap van burgemeester Scholten. Zij startte met haar werkzaamheden toen ook in het Gewest Amersfoort de werkloosheid snel toenam. Als oor zaken daarvan noemt de werkgroep de internationale economische re cessie; de hoge toetreding tot de ar beidsmarkt en wat het gewest betreft de vrij omvangrijke bouw- en metaal bedrijven in de regio, welke bedrijfs takken momenteel onder druk staan. En daar komt dan volgens de werk groep nog bij dat het gebrek aan vestigingsmogelijkheden voor bedrij ven in de regio de opvang van deze stagnatie belemmert. Vastgesteld wordt verder dat in Eem land het kleinere bedrijfsleven zich beter ontwikkelt dan de bedrijven met meer dan vijftig man personeel; dat ondanks verminderde resultaten in ter men van exportvolume, omzetvolume, werkgelegenheidsgroei en rendement bij middelgrote tot grote bedrijven, deze toch aanzienlijk meer geïnves teerd hebben dan de kleinere bedrij ven. Ook heeft de werkgroep geconstateerd dat ondanks de géringere omzetont wikkeling dan die van het Nederlands bedrijfsleven, men in Eemland minder ontevreden is over de rendementspo sitie dan in geheel Nederland. Al be staat de indruk dat het bedrijfsleven in Eemland, qua volume-ontwikkeling, zich nóg minder florissant ontwikkelt dan het Nederlands bedrijfsleven, toch valt de rendementsbeoordeling door de betrokken ondernemers en de werkge legenheidsgroei iets gunstiger uit dan in Nederland. De werkgroep veronderstelt dat dit waarschijnlijk te danken is aan de be staande voorsprong ten opzichte van Nederland, maar dat dan nu op die voorsprong wordt ingeteerd. Automatisme De werkgroep is van mening dat meer oog voor de stimulering van het be drijfsleven gewenst is. In het algemeen is te lang uitgegaan van een automa tisme als het gaat om de economische groei en stabiliteit in de regio Eem land. Daardoor is er een situatie ont staan, waarin zich enerzijds een ge brek aan bedrijfsruimte zich voordoet, terwijl anderzijds door de, vaak te recht, grote aandacht voor beleidsfa- cetten als ruimtelijke ordening, de volkshuisvesting en milieuproblemen, er verdringingseffecten optreden voor de bedrijvigheid. Vaak ondervinden juist kleinere bedrijven, die voor de noodzakelijke vernieuwing van de plaatselijke economische structuur on misbaar zijn, deze moeilijkheden. De werkgroep vindt het begrijpelijk dat onder die omstandigheden de be drijven uitkijken naar een andere ves tigingsplaats, dan wel maar afzien van investeringen. De gemeenten krijgen de aanbeveling daar wat aan te doen. De huidige, vaak strak gehanteerde praktijk ten aanzien van gebruikswijzigingen van bestem mingsplannen kan kritisch worden be zien. De werkgroep heeft overigens het vermoeden dat de gemeentebesturen onvoldoende gebruik maken van in be stemmingsplannen opgenomen vrij stellingsbevoegdheden. Men adviseert ook meer aandacht te schenken aan het mengen van wonen en werken. Het kan volgens de werk groep verantwoord planologisch ge schieden indien voldoende aandacht wordt gegeven aan expansiegrenzen en inperking van de hinderlijkheid. "Schenk niet alleen aandacht aan het grote, maar* ook aan het kleine be drijf", aldus de werkgroep. Contactman Aan de betrokken gemeenten wordt ook het voorstel gedaan, per gemeente één ambtenaar te belasten met de be hartiging van de bedrijfsbelangen. Er moet geen nieuwe man voor aange trokken worden, maar de taak moet aan iemand gegeven worden die reeds goed ingevoerd is en zelfstandig en op niveau contacten kan leggen. Hij dient rechtstreeks toegang tot de porte feuillehouder te hebben. Geadviseerd wordt ook een werkgroep Sociaal Economische Ontwikkeling in te stellen, waar de portefeuillehouder voorzitter van kan zijn en de leden zouden kunnen bestaan uit vertegen woordigers van het bedrijfsleven. "Stimuleer", zegt de werkgroep, "de organisatie van het bedrijfsleven bin nen uw gemeente zodat ook op deze wijze de contactmogelijkheden zinvol kunnen worden ingevuld". De bedrijven zelf moeten ook één of meer vaste contactpersonen aan wijzen. Uitvoeren werk De overheid moet volgens de werk groep door maatregelen zelf bijdragen aan de directe groei van het aantal arbeidsplaatsen. Men denkt daarbij aan de bouwsector in de eerste plaats. Met het uitvoeren van grond- technische werken, het stimuleren van de (woning)bouw en het creëren van civieltechnische werken kan werkgele genheid geschapen worden. In dit ver band wordt door de werkgroep ge wezen op infrastructurele werken, die op dubbele wijze van belang of nut tig zijn voor het bedrijfsleven. Op het terrein van het provinciaal beleid komt de werkgroep door te ad viseren het aantrekken van bedrijfs vestigingen van buiten de regio niet te schuwen. De provincie heeft daar een duidelijke toetsingsbeleid voor, dat dergelijke vestigingen voor een aantal gemeenten afwijst. De werkgroep zegt daarom: Formu leer een zo duidelijk mogelijk stand punt ten aanzien van het voor uw ge meente gewenste bédrijfsvestigings- beleid. Men is in dit verband, zoals trouwens wat de gehele materie be treft, voorstander van samenwer king bij gegevens verzameling. De di recte beschikbaarheid van regionale en plaatselijke gegevens over de be drijvigheid vindt de werkgroep uiterst belangrijk. Op de provinciale overheid wordt ove rigens in het algemeen een beroep ge daan de gemeenten te helpen bij het realiseren van de opgestelde aanbe velingen. "In overleg met deze besturen zal moeten worden nagegaan waar zo mo gelijk door bijstelling van het provin ciaal beleid in knellende situaties op korte termijn oplossingen kunnen worden geboden", aldus de werkgroep. Bij het opstellen van het rapport zijn ook de Kamer van Koophandel en het Gewestelijk Arbeidsbureau Amers foort nauw betrokken geweest. Van de deelnemende gemeenten verwacht men minimaal schriftelijke terugrap portage over de naar aanleiding van dit rapport genomen maatregelen. Lange termijn Zijn bovengenoemde adviezen vooral van belang voor de korte termijn, de werkgroep heeft ook een aantal ad viezen voor de lange termijn. Die be treffen de lokale en regionale arbeids markt ontwikkeling; de lokale en re gionale afzetmarkt; de agglomeratie werking (het bij elkaar gaan zitten van bedrijven uit dezelfde sector); de regionale productiestructuur; huis vesting en woningbouw; behoefte aan bedrijfsterreinen; hinder en milieu; verkeer; afstemming arbeidsmarkt- onderwijs. Wat de woningbouw betreft is de werk groep van mening dat iedere gemeen te een extra contingent woningen be schikbaar moet stellen waardoor im migratie van voor bedrijven onmis baar personeel mogelijk wordt. Er zal ook een voortdurend onderzoek moeten gedaan worden naar de be hoefte aan bedrijfsterreinen. Dat is nodig ook al vanwege de zeer tijdro vende procedures voor grondwerving en het tot stand komen van rechts geldige bestemmingsplannen. Als een rode draad loopt door het rapport heen het verzoek om de bu reaucratie in te dammen. Daarom ook moet van jaar tot jaar per gemeente een duidelijk beeld worden bijge houden van de ontwikkeling en ruim tebehoefte van bedrijven, opdat tel kens tijdig voldoende ruimte kan wor den gereserveerd. Afzonderlijke be drijfsterreinen binnen de bebouwde kom moeten daarbij niet buiten be schouwing gelaten worden. De vraag wordt ook gesteld of er door de gemeenten criteria te ontwikkelen zijn op grond waarvan men bedrijven en bedrijfsterreinen kan indelen naar de mate van hinder- en milieubelas ting, respectievelijk kwetsbaarheid, Men beveelt een gemeenschappelijke studie binnen de Eemland gemeenten aan. Aandacht wordt ook gevestigd op de bereikbaarheid van de bedrijven voor auto-, openbaar vervoer en vrachtver keer. "Dit aspect zal in de toekomst zonder twijfel aan betekenis toenemen gezien de sterke stijging van de trans portkosten", aldus de werkgroep. Onderwijs Getracht zal ook moeten worden het onderwijs beter af te stemmen op de snel veranderende behoefte van in het gewest gevestigd bedrijfsleven. Er zal studie en overleg voor nodig zijn. Iede re gemeente kan alvast in overleg treden met het plaatselijk bedrijfs leven enerzijds en het onderwijs ander zijds om hieraan nader vorm te geven. Positief Tijdens een persconferentie noemde de secretaris van de Kamer van Koop handel, drs. J.C.van Ek, de formering van de werkgroep een positief initia tief van de Eemland gemeenten. De Kamer is bijzonder ingenomen met de konkrete aanbevelingen. „Bedrij ven kennen over het algemeen een korte- termijn-besluitvorminggemeenten werken op langere termijn. Gehoopt wordt dat mede door dit rapport er begrip voor eikaars beleid komt", al dus van Ek. Burgemeester Scholten wees bij deze gelegenheid op de schrikbarende toe name van de werkloosheid in de regio Amersfoort. "Sinds '78 is het aantal werkzoekenden driemaal groter ge worden en de vraag naar personeel tot een kwart gedaald. Eemland is al lang de gunstige enclave niet meer, die het een jaar geleden nog was", aldus Scholten. Z.K.H. Prins Willem-Alexander wordt maandag 27 april 14 jaar. Zaterdag 25 april wordt in gebouw De Rank van 15.30 tot 18.00 uur de af scheidsreceptie gehouden voor dokter J. Rip. Dokter Rip legde vorig jaar om ge zondheidsredenen zijn praktijk neer; van een officieel afscheid kwam het toen niet. Bij vele patiënten leefde echter de wens dat alsnog te doen en met de organisatie daarvan hééft zich toen een comité belast. Tijdens deze receptie zal het afscheids geschenk aangeboden worden. Foto: Herman van Dam Fokke Blauwbroek neemt de eerste sleutel van het Gouden Ploeg project in ontvangst; rechts Ria Broekgaarden. Sinds kort woont op het adres "Gouden Ploeg" 43 de 21-jarige Fokke Blauwbroek. Hij is uit Heerenveén afkomstig, maar werkt al enige jaren in Soest. Na twee-en-een-half jaar ingeschreven te hebben gestaan als woningzoekende, is hij de eerste die officieel dit - vier torentjes van ieder twaalf wooneenheden omvattende - project is gaan bewonen. Dat gebeurde vorige week woensdag heel informeel „officieel". De heer H. Snclders, voorzitter van de woningbouwvereniging Soest, heette het kleine gezelschap, waaronder wethouder drs. J. L. Menrie, welkom. Hij bedankte allen die aan de totstandkoming van de 48 woningen hadden meegewerkt. Fokke Blauwbroek kreeg daarna uit handen van een van Snelders' medewer kers, mej. Ria van Broekgaarden, de sleutel van zijn eenkamer flat. Vervolgens onthulde de wethouder op verzoek van de heer Snelders een mededelingen bord waarvan de woningbouwvereniging in iedere toren een exemplaar zal laten ophangen. Wethouder Menne prees aannemer v.d. Grift voor zijn steeds punctuele ople vering van de bouwwerken. Hij was ook ingenomen met de samenwerking met de woningbouwvereniging en hij sprak de wens uit dat deze samenwerking ook een spoedige start van de woningbouw in de wijk Overhees 2 [tweede fase] zou betekenen. Daarna werd het glas geheven op alle toekomstige bewoners van de Gouden Ploeg. Foto: Herman van Dam De brandweer in aktie bij de hooibergbrand Tweede Paasdag zijn vijf-en-twintig brandweervrijwilligers ongeveer twee uur bezig geweest met een hooibergbrand op het erf van de boerderij van de heer W. Lam aan de Birkstraat. Het vuur ontstond even na half zes in de namiddag, vermoedelijk door spelen met'vuur. Met behulp van de buren werd door de brandweervrijwilligers de hele hooiberg leeggehaald. Om goed kwart voor acht keerde men terug naar de brandweerkazerne. Het is vele jaren geleden dat de Soester brandweer voor een dergelijke brand moest uitrukken. Het overgrote deel van de meest be trokkenen, bewoners van de Lange Brinkweg, Eemstraat, Kerkstraat en Peter van den Breemerweg, is min of meer ingenomen met de gedeeltelijke afsluiting van de Kerkebuurt. Toch kleven er enkele bezwaren aan de door het gemeentebestuur gekozen oplos sing, het plaatsen van paaltjes ter wering van gemotoriseerd verkeer, vooral voor bewoners van de Neerweg en voor vrachtrijders. Om de nadelen voor iedereen zo klein mogelijk te maken, is het nodig dat aanvullende verkeersmaatregelen worden getrof fen, bijvoorbeeld door het in een ge deelte van de buurt instellen van één- richtingverkeer dan wel het aanwij zen vamhet gedeelte van de Peter van den Breemerweg tussen de Kerkstraat en de Ferdinand Huycklaan als fiets pad. Noodzakelijk is in ieder geval dë plaatsing van duidelijke route- en ver keersborden, terwijl ook een goede verlichting een eis is. Kort samengevat is dit de uitkomst van de vorige week door het gemeentebe stuur belegde discussie-avond voor de meest betrokkenen, bijgewoond door een 25-tal belangstellenden, onder wie veel agrariërs. Met name zij zijn (na de maatregelen op de A. P. Hilhorst- weg) tevreden over de afsluiting van de Kerkebuurt tussen De Drie Ringen en de Eemstraat, omdat duidelijk merkbaar is dat hierdoor het verkeer op de Lange Brinkweg en de Eem straat is afgenomen. Voor de stede- bouwkundige van gemeentewerken, de heer Van Gent, is dit geen verras sing: „We zijn ervan overtuigd dat zich in de Kerkebuurt zeer grote problemen zouden hebben voorgedaan als hier geen maatregelen waren getroffen" Burgemeester mr. Paul Scholten, die samen met wethouder D. Hoekstra de discussie-avond leidde, constateerde dat het effect van de maatregelen in de Kerkebuurt aan de zijde van de Eem straat als zeer positief worden erva ren, terwijl de bewoners aan de andere kant er problemen mee hebben. Daar om moeten zijns inziens de aanvul lende maatregelen hier genomen wor den. Het grote probleem is het ontbreken van een voldoende mogelijkheid voor (vooral het vracht-verkeer om vanuit de Kerkebuurt de hoofdweg op te komen. De Neerweg is hiervoor totaal ongeschikt en ook de Kerkstraat bij de Finapomp is verre van ideaal. Daar naast is het voor bepaalde categorieën weggebruikers moeilijk om vanaf de hoofdweg bij Mikimo rechtsaf de Kerk straat in te rijden. Dit laatste probleem kan worden voorkomen door gebruik te maken van het Kerkplein, vond wet houder Hoékstra. Hoewel er vrij grote eenstemmigheid bestond over de juistheid van de nu genomen maatregelen, liepen de me ningen over de aanvullende verkeers maatregelen' nogal uiteen. Het ge meentebestuur zal hierover onder meer aan de ambtelijke verkeers- commissie advies vragen. De nu geno men maatregelen blijven intussen in stand, ook al omdat pas na een half jaar een goed beeld kan worden ge vormd van de effecten die de nieuwe situatie tot gevolg heeft, aldus wethou der Hoekstra. GERARD UI De verkoop van het s ^e" daagde autootje verliP dan werd verwacht. f'i kundige inspectfen i proefrijden volgde he:enf portefeuille-grijp:bein.le dat sommige menseri0^1'^ ingestudeerd schijne heb ben. Halverwege de e9m9 bleef hij stekenden wijlen de heer Napó zijn rechterhandt, in jnher- binnenzak van zijn </r' en vroeg: "Oh ja, mag i9e^jh het kopie deel lil vuken tekenbewijs?". Alge' ver starring, gevolgdp.oonieke rig gezoek, <mgeduldior^en' de koper en gerushlonde woorden van de wpende partij. Het mocht 'emaal niets baten: kopig dell was weg en bleef wegf, Nés even later de potentiële Pr van het autootje. Onrustgewor' den door dit warëveitl keek ik tersluiks ever/,- op enige plaats waar zich m exem plaar zou moeten/ beden. Ik zoek nu nog steedsi merk dat het mij hogelijvriteert dat ik het niettkavinden. Een paar dagen lateertelde ik aan de ongeliikk verko per dat zijn verHaaln onge kende zoekaktiéi eopruim- beurt mijnerzijds gevolg heeft gehad. Dam bit dat ik niet de enige ben hij de stuipen op hetmijjeeft ge jaagd en enthousigsertelt hij welke problemfM iop mijn autoweg nog tegen l komen als ik het vod Meijdig te rugvind. Grinnikeniertelt hij er nog achteraah d een ver haal over brand haok altijd goed doet. Je vert gewoon dat je mensen ihiwier huis is afgebrand met)d(olis erbij. Na alle bijbehoree ellende blijkt ook het verkerde be drag te laag te zij Ik kreeg het advies het óók ns te pro beren met zo'n \yhaal. Hij vertelde mij dl reakties werkelijk alleyai -gst zijn. Ik heb iets heel leli klegen hem gezegd, maar b dik, nu het gedrukt staat, d Uk nou ook wel het één en ai tf< naar mijn hoofd kan krijgen. Een 65-jarige autobe tirder uit Apel doorn kreeg op Twee Paasdag op de Amersfoortsestraat, "hoogte van de Rademakerstraat, 1ê van zijn hart. Hij raakte de macht 'i het stuur van zijn wagen kwijt en *ste tegen een langs de weg staan (lichtmast. De man werd. evenals naast hem zittende echtgenote c 'verwondingen opliep, met de ambuk neauto naar het Amersfoortse zieken »s De Lichten berg gebracht. De au cwerd vernield; de lichtmast kwam p het wegdek terecht. DITWEEK-END KRAT 24 flessen nu slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO van 12.50 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM van 2.39 voor ALLEEN DONDERDAG KILO voor slechts (max. 2 kg per klant) Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG slechts

Soester Courant | 1981 | | pagina 1