Vrienden van de wijn vieren feest KOE IE MAN BV Gezelschap praat weer uren aan elkaar Structuurschets Dalweg door raad goedgekeurd Gerenommeerd assurantiekantoor in het Centrum van het land WMW COODGIETERS9EORIJF Pech voor VVD Soest Ginjaar komt niet Elzasser wijnboeren op bezoek bij d'Oude Enghe Vrijdag 34 april '81 Zaterdag 35 april '81 loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen gas- en waterleiding Gemeenteraadsvergadering ONKYOhifi EEN TOPMERK GELUIDSAPPARATUUR DAT TE BETALEN IS Elektronische FM fijnafstemming Geen zaalvoetbal in Soest Schrijfmiddag Amnesty International 7 Soester Courant van woensdag 22 april 1981 7 Dat hobby en commercie In culinair opzicht soms best eens hand in hand kunnen gaan wil men het komende week-end in Soest nadrukkelijk gaan bewijzen. Geurt Heijkamp en directie en medewerkers van het gerenommeerde franse restaurant d'Oude Enghe aan de Middel wijkstraat zijn daarin de belang rijkste hoofdrolspelers. nair opzicht de franse keuken het meest nadrukkelijk benadert. En daar mee is tegelijkertijd de tweede hoofd rolspeler van het komende Elzas week end genoemd. De relatie die Geurt Heijkamp aan een aantal wijnboeren heeft overgehouden heeft hij overge plant naar de familie Henneberke. In 1980 werd tijdens een bezoek aan een aantal Elzasser wijngaarden de af spraak gemaakt dat de twee belang rijkste wijnproducenten uit deze streek M.M.Laurent en Louis Gall in '81 met een aantal van hun producten in Ne derland een tegenbezoek zouden brengen. Plaats van handeling: het leslokaal van 'd Oude Enghe en van zelfsprekend het restaurant dat in ieder opzicht gedurende het gastrono mische Elzasser week-end vergelijk baar met een stukje Frankrijk zal zijn. De franse gasten komen niet met lege handen. Ze importeren Elzasser specialiteiten die in nauwe samenwer king met maïtre Gërard Henneberke op vorstelijke wijze worden gepresen teerd. Van de drie Elzasser avonden is er reeds een besproken en uitver kocht. Maandag 28 april zijn het de Geurt Heijkamp: leden van de Confrérie die op d'Oude Het drinken van Elzasser-wijn is een Enghe beslag leggen. Vrijdag 24 en feest Om met de eerste te beginnen. Geurt Heijkamp is al weer geruime tijd ge leden in Soest neergestreken, werkt als topambtenaar bij Justitie en kent een hobbywijn. Wil onder geen voor waarde wijnkenner genoemd worden, omdat uitsluitend snobs zich dit pre- dicaat aanmatigen, maar heeft er wel de neus en smaak voor. Het begon al lemaal 24 jaar geleden in Geldermal- sen. Na een toneeluitvoering met bal na won hij tijdens een verloting een fles wijn. Om precies te zijn een Gravps Superi&ur-ytoen nog tegen het kruiqefiiersprijsje ;van 1,25 per fles. De inhoud van de gewonnen prijs smaakte opperbest, het etiket met wijntaai voor insiders wekte zijn nieuwsgierigheid. Een nieuwsgierig heid die hem tijdens zijn vakantie in '57 in de omgeving van Bordeaux deed belanden. Tussen Bordeaux en de Spaanse grens is het wijnavontuur des tijds begonnen. Niet gehinderd door ook maar enige kennis van zaken in formeerde hij in deze streek bij franse wijnboeren naar alles wat ook maar iets met wijn te maken had. Het is niet bij Bordeaux gebleven. Sinds Geurt Heijkamp het wonder van de wijn had ontdekt zijn vakantie en snip perdagen opgegaan aan het bezoeken van wijngaarden, het steeds weer op nieuw ontdekken, het steeds meer ver garen van wijnkennis. Ruim twintig jaar later staan er twee door hem ge schreven wijnboeken op zijn naam en is hij in het bezit van een zelf ge bouwde wijnkelder waarin vertegen woordigers uit practisch alle Euro pese wijnstreken een tijdelijke rust plaats vinden. De vreugde rond zijn ontdekkingen heeft hij ook aan anderen geserveerd. Sinds enkele jaren organi seert hij met veel sukses voor Soester ingezetenen wijncursussen. Cursussen die bestaan uit een aantal lesavonden waarbij niet uitsluitend over wijn wordt gesproken, maar de glazen met rood en wit goud ook worden gevuld. Wie na acht lesavonden zijn kennis van de wijn wil toetsen verschijnt voor een examencommissie en kan, mits ge slaagd, het diploma La Confrérie du Vin de Vignobles uitgereikt krijgen. Daarbij blijft het niet. De leden van de Confrérie ontmoeten elkaar maan delijks voor een wijnproefavond in een aparte zaal van restaurant d'Oude Enghe, waardoor smaak en de sfeer van de cursusavonden bewaard blij ven. Een genootschap van alle rangen en standen. Zelfs is men zo enthou siast dat er jaarlijks kleine gezelschap pen naar franse wijngaarden vertrek ken om er te helpen de druiven te plukken. Jaarlijkse aanvoerder: Geurt Heijkamp die tijdens zijn kleine en grote wijnexpedities een schat aan waardevolle relaties heeft opgebouwd. In figuurlijke zin kind aan huis bij ,de meest vooraanstaande franse wijn boeren, maar wars van alles dat met commercie te maken heeft. Dat laatste laat hij over aan de wijnverkopers in Soest, waarvan naar zijn mening Jan Mets de beste producten levert en restaurant d'Oude Enghe in culi- zaterdag 25 april zijn de deuren van het restaurant vanaf 18.00 uur geopend voor iedere Soester die met de El zasser specialiteiten en gastheren Lau- rent en Gall wil kennis maken. Onvoorstelbaar is de lage prijs, veer tig gulden per couvert, exclusief de Elzasser wijnen. Alleen al voor een voorgerecht als Paté de Foie is een dergelijk bedrag ontoereikend. Waar aan deze goedgeefsheid te danken is? Het heeft te maken met de reclame die de afgevaardigden uit de Elzas voor hun produkten willen maken, het is een geste van de Henneberke's die op exclusieve wijze de franse keuken, in dit geval afkomstig uit de Elzas, naar een publiek van fijnproevers wil brengen. En dan is er hobbyist Geurt Heijkamp, die er nog steeds niet ge noeg van krijgt buitenstaanders voor zijn hobby te interesseren. Hobby en commercie, het komend week-end gaan ze in restaurant d'Oude Enghe hand in hand. Thuisblijvers krijgen ongelijk. Potage a la Mode d 'Alsacc Biersoep Quiche Lorraine Elzasser Uientaart Asperges a l'Alsacienne Gekookte asperges, ham, aardappelen, peterselie, gesmolten boter Assortiment Elzasser taarten Mare d'Alsace Gewürztraminer Een zeer pittig drankje van gestookte druiveschillen Paté de foie gras Ganzenleverpaté Potage Cresson Waterkerssoep Cochon dé Lait d l'alsacienne Speenvarken, Elzasser groenten- specialiteiten Croquettes Assortiment Elzasser taarten Mare d'Alsace Gewürztraminer. Een zeer pittig drankje van gestookte druivenschillen Straks in d'Oude Enghe de franse wijnboeren Laurens en Gall K Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 Voor de VVD is Soest één van de zg. 45 kerngemeenten. In deze kerngemeenten woont een groot deel van de WD-stemmers. Soest heeft dan ook al geruime tijd geleden voor de verkiezingscampagne als spreker Minister Ginjaar toegewezen gekregen. Enige weken geleden werd minister Ginjaar, voor naar het leek een klein onderzoek, in het ziekenhuis opgenomen. Daar móet hij nu onverwacht veel langer blijven. Iemand die zich niet zo direct bezig houdt met het bestuursgebeuren in onze gemeente zal het niet voor mogelijk houden dat de gemeente raadsleden vorige week toch nog weer een uur en drie kwartier nodig hadden om te vertellen wat allang bekend was. De struktuurschets van de Dalweg was aan de orde en iedereen weet dat D'66 en de heer Bolhuis van het CDA dat niet zo zien zitten. D'66 wil diep in haar hart helemaal geen nieuw gemeentehuis en politiebureau aan de Dalweg, maar dat wordt nu opgehangen aan het feit dat er nogal wat financiële vraagtekens zijn en een stuk tussen Dalweg, Molenstraat en Nieuwe weg ingeklemd terrein een natuurgebied is, dat behouden moet blijven. Dat betekent dan dat de politie en de gemeenteambtenaren straks lekker de achter kant van de huizen aan de Molenstraat kunnen begluren. Daar zijn dan verrekijkers voor no dig, maar een beetje natuurliefhebber heeft zo'n ding altijd bij zich. Bolhuis vindt dat er sprake is van een fi nancieel avontuur. Die hebben we in Soest de laatste decennia al heel wat gehad, maar hij weigert categorisch een hoofdstuk in dat boek te schijven. Te loven eigenlijk wel iirzo'n man. maar voor rechtgeaarde CDA'ers is het zo jammer dat de fractie duidelijk geen eenheid is. Die fractie leed dit keer aan de landelijke draai-hebbelijkheid van die partij. Olden- boom zei eerst heel flink tégen te zijn als.... en toen hij bij „als" geen gelijk kreeg, was hij, en zijn fractie, toch vóór. Ja, en dat maakt zulke vergaderingen zo lang en ook zo langdradig. Als welk verenigings bestuur ook zó zou handelen, dan vlogen ze er bij de eerste de beste ledenvergadering uit. Het is zo jammer, dat wij kiezers maar eens in de vier jaren een 'ledenvergadering' houden. De roep om echte bestuurders wórdt steeds harder gehoord. Een pluim voor Visser dit keer; dat hebben we beloofd. Visser hield een wat moeilijk be toog over het stortgat aan de Verlengde Tal- malaan. Er zou best eens wat minder oir- baars in de loop der jaren in de grond gestopt kunnen zijn. Wethouder Menne antwoordde en deed dat ook moeilijk, maar dat zijn we van hem gewend. Toen Menne aan het slot zei: "Meneer Vis ser, het was aardiger geweest als u dat uw fractiegenoot in de commissievergadering had laten zeggen; dan waren we eerder klaar ge weest" antwoordde Visser: „Daar had u de avond mee moeten beginnen, dan waren we in derdaad eerder klaar geweest". En zo is dat! Waarom in 's hemelsnaam dat eeuwige doorzagen. Waarom duurt dit door lopende toneelstuk 'voor zeven dames en he ren' iedere maand zo lang? Publiek trekt het eigenlijk allang niet meer. Er zat nu welge teld 17 man, waaronder 6 ambtenaren, die als een soort vaste claque fungeren. De CDA'er Storimans, zelden aan het woord, verdient dit keer aan de vergetelheid ontrukt te worden, want hij kreeg het voor elkaar dat in Soesterberg voortaan alle commissieverga deringen aangeplakt worden bij de hulpsecre tarie. Je houdt het niet voor mogelijk dat dit niet al gebeurde. Van de Soesterbergers wordt kennelijk verlangd dat zij iedere dag even naar het gemeentelijk informatie centrum fietsen of dat zij alle gratis huis-aan- huis folders gaan bestuderen. Er zijn zat men sen die de lopers geld geven als ze die rom mel maar niet in de bus stoppen. Voor Sto rimans dus ook een pluim. Mevrouw Korthuis van de VVD maakte zich dit keer onsterfelijk door haar opmerking: "Laten we de stukken in het vervolg .numme ren'; a-b-c enz." Dat is mooi, want als het alfabet dan op is beginnen we aan de "letters" 1-2-3 enz. En met die "letters" kunnen we jaren uit de voeten. Zou ongeletterd in VVD-kringen betekenen "niet kunnen rekenen? Zouden er dan prominente VVD-ers in Soest aan het roer gestaan hebben? Vandaar waar schijnlijk dat de VVD-fractie in 1978 bij de verkiezingen terugviel van tien naar zeven raadszetels. De voorstelling begon dit keer weer vijf mi nuten te laat en duurde bijna twee uur. Een rookpauze was er niet. Dat was ook niet nodig bij het vele mistige gepraat. Die CDA kan er wat van. Toch zijn wij er voorstander van dat de fractie-voorzitter, mevrouw j.Greefhorst-van Overdam een standbeeld krijgt of dat er een brede straat naar haar genoemd wordt. De Koningsweg komt daarvoor in aanmerking, want Koningen zijn niet meer zo in trek. Je zult als geëmancipeerde vrouw met zo'n stelletje mannen de wei in gestuurd worden! 't Lijkt wel een stelletje kissebissende vrouwen! Met de stemmen van de drie D'66 fractieleden en de CDA-er Bolhuis tegen, is de gemeenteraad akkoord gegaan met de structuurschets voor het Dalweg- gebied. D'66 geeft geen steun aan deze structuurschets omdat het hele gebied, zowel noord als zuid, erbij betrokken is en ook omdat de economische uit voerbaarheid niet aangetoond kan worden. De heer Bolhuis sprak in dat ver band van een financieel avontuur. "Daar pas ik voor" zei hij. Ook de CDA- fractie maakte aanvankelijk nogal wat bezwaren, maar uiteindelijk ging men er toch mee akkoord, zij het met de aantekening dat voor haar de struktuur schets straks niet het enige uitgangspunt is bij het opstellen van de deel- bestemmingsplannen. Oldenboom, de woordvoerder van het CDA, zei dat men van mening kon blijven verschillen of met deze schets verder gegaan was dan aanvankelijk de bedoeling was., Het ging immers aanvankelijk slechts om een bouw plaats voor een nieuw gemeentehuis en een politiebureau. G. H. Oldenboom CDA „Wij willen daarom deze structuur schets alleen maar zien als een middel om de artikel 19 (Wet R.O.) procedure te kunnen starten voor het nieuwe politiebureau", aldus Oldenboom. Verder kon de fractie zich verenigen met de globale indeling van het gebied, waarmee aangegeven wordt waar on geveer het gemeentehuis komt en wo ningen gebouwd zullen worden. Bin dend ziet men dat overigens niet. „Wij willen hier te allen tijde op terug kunnen komen", aldus de heer Olden boom. Hij zei voorstander te zijn van het invullen van de structuurschets via deelbestemmingsplannen. Grote be zwaren had de fractie echter tegen de nu al bekend geworden overschrijding (met 8Vé ton) van het beschikbare bedrag voor het nieuwe politiebureau. "U moet zich aan de norm houden die de rijksoverheid daarvoor gesteld heeft. Doet u dat niet, dan gaan wij niet akkoord met deze structuur schets", aldus de CDA-woordvoerder. Hij adviseerde het college een aan nemer te zoeken die binnen de begro ting zal blijven. De heer J.Nuijten (Pr.S.) maakte het zelfde voorbehoud ten aanzien van de kosten voor het nieuwe politiebureau. Hij hing er evenwel de goedkeuring voor de schets niet aan op. "Goede architectuur hoeft niet duur te zijn", aldus Nuijten, in het dagelijks leven architect. Zijn fractie had geen haast met de be bouwing van Dalweg-Zuid. Wel was men voorstander van een zo intensief mógelijke" bebouwing"van dat deel van het plan. Vrije sector-woningen mogen er van Progressief Soest evenwel niet gebouwd worden. "Die hebben we al genoeg in Soest", aldus Nuijten. De fractie betreurt het tenslotte dat de bouw van het gemeentehuis naar een later tijdstip verschoven moet worden. De heer H.Jonker (D'66) zei niet ak koord te kunnen gaan met de schets.* De fractie is geen voorstander van de bebouwing van Dalweg-Zuid en in dat verband verwees hij naar het rapport van een werkgroep waar de oud-amb tenaar en loco-secretaris Van Dom melen voorzitter van was. "Behoud van de agrarische functie van Dalweg-Zuid is te continueren. In de toekomst is het gewenst er granen te verbouwen; de visuele aantrekkelijk heid neemt dan toe", aldus het rapport dat Jonker citeerde. Hij noemde verder de financiële as pecten verre van gezond „en dat zal" zo merkte hij op, „waarschijnlijk alleen maar erger worden als er meer aan de Dalweg-Zuidzijde gebouwd wordt, ge zien de problemen om exploitatie-op zetten rond te krijgen voor die huizen waar behoefte aan bestaat' Jonker adviseerde het college daarom zich maar te beperken tot het noorde lijk deel van het gebied. "Ook dan zullen we nog vele jaren bezig zijn voor er, afgezien van het politiebureau, iets van de grond komt". De verkiezingsavond van de WD Soest op woensdag 22 april a.s. kan dan ook niet doorgaan. Omdat veel agenda's van tweede kamerleden en bewinds lieden op een spoorboekjes lijken (met vertrek- en aankomsttijden!is de WD er niet in geslaagd een waardige vervanger voor de heer Ginjaar te vinden. De eerstkomende VVD bijeen komst zal dan ook op 7 mei a.s. plaatsvinden, waar gesproken zal wor den over de verkoop van het Soester Natuurbad, een idee dat nu ook de gemeente lijkt aan te spreken. Fragment uit een cursus wijnproeven Foto: Herman van Dam beschikt over: goede administratie bezetting en schade-afdeling overruimte in de office-computer goede expansie mogelijkheid maar mist: voldoende tijd en mankracht om de buitendienst optimaal te doen funktioneren een geïnteresseerde opvolger en zoekt daarom: SAMENWERKING MET collega assurantiekantoor om problemen van vaste kosten, tijd, vervanging bij ziekte en vakantie op te lossen. Brieven onder nr. TS15 aan het buro van dit blad. Mevr. J. van Gelder-Cornelissen Mevrouw J.van Gelder-Cornelissen (PVDA) sneed de status van de struc tuurschets aan. "Waar moeten we ons straks aan houden?" Naar haar me ning is de schets het uitgangspunt bij het opstellen van bestemmingsplannen en mag er niet teveel van afgeweken worden. Doet men dat wel, dan is de tot nog toe gepleegde inspraak een wa- sen neus geweest. Haar fractie is een voorstander van het zoveel mogelijk volbouwen van het zuid-gedeelte. De landschappelijke waarde spreekt de PVDA-ers niet zo aan. Zij stelde daarom voor het be sluit in die zin te wijzigen. Niet be kijken of het wenselijk is het gebied voor een groter deel met woningen te bebouwen, maar kijken op welke wijze dat moet gebeuren. Ook mevrouw Korthuis (VVD) kent aan de structuurschets een grote waar de toe. Oneens was zij het daarom met het voorstel van de heer Olden boom om het alleen maar te zien als het handvat om met de bouw van het politiebureau te kunnen starten. J. Nuijten «-,* 1* i gl Öbk de VVD necht niet'zóveel waarde aan het behoud van Dalweg-Zuid. Wel 'ïïad men" problemen niét"de voorlopige exploitatie-opzet, terwijl betreurd wordt dat de bouw van het gemeente huis niet door kan gaan. "We hebben dat heel hard nodig voor een efficiën ter bestuur van de gemeente", aldus mevrouw Korthuis. Op dat moment retireerde de heer Ol denboom met zijn verklaring dat de CDA-fractie wél veel waarde hecht aan de structuurschets; dat de fractie zich er wél aan gebonden acht, maar dat de vaststelling op zich, toch geen rechtskracht heeft om t.z.t. anders te besluiten. In een uitvoerig betoog zette de heer A.Bolhuis (CDA) daarna uiteen waar om hij niet met de schets akkoord ging. Eens was hij het met de bouw van het gemeentehuis en politiebu reau, maar verder wilde hij niet gaan. De financiële haalbaarheid woog bij hem zeer zwaar en ook verzette hij zich tegen de verdere verstedelijking, door het züid-gedeelte vol te bouwen. Bolhuis vocht de wettelijke status van de schets aan. Het is naar mijn mening niet meer dan een hulpmiddel, wat zeker voor de burger geen enkele rechtskracht heeft. "Dat het een grondslag is voor toekomstige bestem mingsplannen, gaat mij te ver", aldus Bolhuis. Hij zei tenslotte niet mee te willen werken aan dit "financiëel avontuur". In zijn antwoord zei wethouder Menne dét in overleg en op aandrang van gedeputeerde Staten de schets het hele gebied betrof. "De provincie heeft ons in het vooroverleg gevraagd het hele plan in te delen", aldus Menne. De burgers krijgen bij ieder bestem mingsplan opnieuw de gelegenheid hun bezwaren kenbaar te maken. Dat de schets alleen maar als hulpmiddel ge zien mocht worden, ontkende hij. "Dat kunnen we niet doen tegenover de provincie, gezien de toezeggingen die van die zijde gedaan zijn", aldus de wethouder. Hij stelde dat de raad zich zeker moreel gebonden moest achten, al kon theoretisch op de inde ling van het gebied terug gekomen worden. De bezwaren tegen de mogelijke over schrijding van het bouwkrediet van het politiebureau, werden door burge meester Scholten beantwoord. "We hebben het nu eigenlijk alleen maar over een structuurschets; de finan ciën spelen op dit moment nog geen rol". Hij stelde voor die discussie op een later tijdstip te houden, al hield hij de raad nu al voor dat honderd pro cent dekking voor zo'n bedrag (tien miljoen) nooit mogelijk zal blijken. "De overschrijding", aldus de burge meester, "is overigens een gevolg van de extra wensen die in de beleids groep (waarin raadsleden zitting heb ben) naar voren zijn gekomen". Als voorbeeld daarvan noemde hij dé hogere isolatie-eisen. Oldenboom repli ceerde dat de beleidsgroep in de ver onderstelling leefde dat deze extra eisen binnen de norm bleven. Nadat tenslotte wethouder Menne ak koord gegaan was met het voorstel van mevrouw Van Gelder om de wijze van verdere bebouwing van het zuid-gebied in het besluit op te nemen, volgde de stemming. Tegen waren de D-66'ers Allard, Gerth en Jonker, alsmede de CDA-er Bolhuis; vóór de achttien ove rige raadsleden. Op het appèl ontbra ken de wethouders Van Stiphout en Plomp; Van Poppelen (CDA); Ebbers (WD) enKingma (PVDA). als enige met wij demonstreren u dit graag. Radio Schoemaker VanWeedestraat80 Soest -Tel. 02155-10344,. Ook het komende seizoen, 1981/1982, zal de KNVB niet kunnen rekenen op zaalruimte in Soest voor de bij haar aangesloten zaal voetbal verenigingen. In de nu opgemaakte verdeling komt de KNVB niet voor. Er is nog steeds ruimtegebrek, stelt de sportstichting. Aan bod komen wel alle zaalsporten, zo nu en dan ook een enkele particulier voor het geven van tennislessen bij- voorbeeld en de voetbalverenigingen WZ'49 en Hees. Zij kunnen gebruik- maken v in de twee sportzalen van het Griltlandcollege. De Ren- en Toerver- eniging Tempo is ingedeeld in de gymnastiekzaal aan de Hartweg. De kwestie van de zaalruimteverde- ling wordt besproken in de vergadering van de sportstichting die op dinsdag 28 april gehouden wordt in het kantoor van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. De vergadering is open baar. De maandelijkse schrijfmiddag van Amnesty International zal ditmaal ge houden worden op woensdag 29 april aanstaande om 13.S0 uur in het Am nesty Centrum, Bonifaciusstraat 24 Gewoonlijk wordt de schrijfmiddag ge houden op de laatste donderdag van de maand, maar in verband met Ko ninginnedag is een en ander met één dag vervroegd. Tijdens de schrijfmiddag heeft ieder een de gelegenheid persoonlijk te pro! testeren tegen gevangenneming van mensen om hun gelooi, ras 0vei-t,n ging en huidskleur. Aan de autoriteiten van de landen waar zij wonen, worden brieven ge schreven met verzoeken om onder an dere vrijlating, stopzetting van m^ taling, medische hehans.,,5 mar- teling, medische behandeling en ophei dering van verblijfplaatsen P Br liggen voorbeeldbrieven kim,,. Ook voor schrijfmateriaal en gels wordt gezorgd. postze- Een ieder die aan deze akHvitei. wil meewerken is welkom en Nadere informatie over deze alrtitHtm. en andere Informatie over Am„ ï'.61* ternational verstrekt het sekretlriiït van de werk/adoptiegroen SS Amnesty: Draailier 17001. ÖOest. tel.

Soester Courant | 1981 | | pagina 7