Protesten te over tegen afsluiting Beetzlaan en Nieuwstraat Druk bezochte afscheidsreceptie dokter Rip g|I| Verkeersplan wijk 't Hart: Record-opbrengst Rommelmarkt Zo gezien... 1.95 1.69 4.98 59?° Prinses Juliana 72 jaar mmmmm „Lintjes' in Soest FNV praat met B. en W. van Soest Lijsttrekker Van Agt in Amersfoort Spreekuur wethouder Menne Pieter van Vollenhoven 42 jaar Kamers te huur KOMKOMMER SALADE SPARERIBS SLA Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Zolang de voorraad strekt. 55- I li lyimi Woensdag 29 april 1981 59e jaargang no 36 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Het door de gemeente in. samenwerking met een groep geïnteresseerde bewo ners opgestelde verkeersplan voor de wijk 't Hart is vorige week op een druk bezochte discussieavond in de brandweerkazerne door het merendeel der be zoekers afgewezen. Zij gaan niet akkoord met het voorstel zowel de Beetz laan als de Nieuwstraat, aan de zijde van de Laanstraat, geheel voor gemoto riseerd verkeer af te sluiten. Men wil slechts maatregelen om het vracht verkeer uit de wijk te houden en zéker geen belemmeringen voor het verkeer van de wijkbewoners zelf en het verkéer dat bestemd is voor de wijkwinkels. ,,'t Hart is geen eiland en wil dat ook niet worden", werd gezegd en ook: „het plan is zeer slecht maar zeer goedkoop" en daaraan werd toegevoegd „maar dat is in Soest wel begrijpelijk! Ook werd opgemerkt dat heel Soest door alle verkeersmaatregelen, die er links en rechts genomen worden, een eiland dreigt te worden en die spreker stelde voor alle wegén voor alle verkeer open te stellen. „Mag ik misschien de kort ste weg naar huis nemen? Ben ik dan soms een misdadiger of zoiets?" Burgemeester Scholten concludeerde aan het slot van de bijeenkomst te recht dat de meningen verdeeld zijn, maar dat er toch knopen doorgehakt zul len moeten worden. Hij liet in het midden of dat mogelijk het ongewijzigd handhaven van de situatie kan betekenen. Zo'n honderd-vijf-en-zevehtig bewo ners waren op de uitnodiging ingegaan om de discussie-avond bij te wonen. Hun opvattingen over de voorgestel de verkeersregeling viel duidelijk in tweeën uiteen; het overgrote deel wil slechts het vrachtverkeer uit de wijk weren en het andere deel is voorstan der van de voorgestelde afsluiting van de Nieuwstraat en de Beetzlaan. Daar aan gekoppeld wordt dan een éénrich tingsverkeer op de Albert Hahnweg en de Koekoekweg. De woordvoerder van de winkelgroep 't Hart, de heer A. Breij, maakte dui delijk dat de gemeente en een uit bewo ners bestaande werkgroep veel verder gegaan waren dan aanvankelijk de be doeling was. „In januari 1978 verwachtte men pro blemen in de verkeersafwikkeling na dat het ontbrekende stuk Dalweg klaar zou zijn. De problemen waren er dus nog niet", aldus de heer Breij. Het door het bureau Goudappel en Coffeng gemaakte rapport dat onder meer concentratie van het verkeer op de Nieuwstraat voorstond, werd door de gemeente verworpen. En tijdens een bijeenkomst op 14 juni 1979 bleek dat er geen last was van extra ver keer, zoals gevreesd werd, maar wél van vrachtverkeer. Ook vorig jaar mei werd dat nogeens in een vergadering van de bewoners commissie bevestigd. Breij merkte op dat eerst daarna het probleembegrip vrachtauto's ver anderd werd in doorgaand verkeer. De wijk zou onaantrekkelijk gemaakt moeten worden voor doorgaand ver keer. „Goedwillende mensen", aldus Breij, „hebben hun kostbare tijd zitten ver doen, terwijl de Ambtelijke Verkeers Commissie al eerder tot de conclusie gekomen was dat het niet noodzakelijk was om ingrijpende verkeersmaatre gelen in de wijk 'tHart te nemen". Breij was het er ook niet mee eens dat het verkeersprobleem van de wijk 't Hart als een zelfstandig pro bleem behandeld werd, zoals hij het ook absurd zei te vinden dat er in dit verband geen studie gemaakt werd van het winkelgebied en het Nieuwer- hoekplein. „Geen weldenkend mens zal instem men met een plan dat hem of haar, terwille van enige anderen, zeker enige tientallen procenten van het inkomen gaat kosten en helemaal niet in deze conjunctuur. Wie dat stelt, heeft niet gedacht", aldus Breij. Hij noemde het opvallend dat in het voorstel als voordeel alléén gesproken wordt over vermindering van verkeer op de Nieuwstraat, de Waldeck Pyr- montlaan en de Beetzlaan. Vreemd vond hij het ook dat er in het rapport weinig gesproken is over verplaatsing van het probleem: andere straten zul len het drukker krijgen. Albert Hahn weg en Koekoekweg noemde hij daar voor totaal ongeschikt. Hij voorspelde bij het doorgaan van het plan opkomst van inspraakgroepen „die het niet pik ken en weer bezwaar maken". De heer Breij somde achtereenvolgens alle data op waarop de winkelgroep contact met de gemeente had ten aan zien van de verkeersproblematiek en hij verbaasde zich erover dat de ge meente hen nooit als partij gezien had. Het rapport over de wensen van de winkeliers werd slechts met de bewo ners besprokenniet met hen. Verbaasd was hij ook dat de gemeen te verwees naar het winkëlbeleid. „Welk beleid? Om dit beleid vragen we al sinds 1977 en zijn nog nauwelijks op geschoten", aldus de heer Breij. Sprekend over sluipverkeer, merkte hij op: „Is sluipverkeer iets krimineels en waarom sluipen zij? Zouden zij voor iets of iemand bang zijn?". En wat het doorgaand verkeer betreft vroeg hij zich af of dit geen mensen zijn die gewoon weer naar hun eigen huis rij den. Als doorgaand verkeer de bete kenis heeft van rijden van de ene plaats naar de andere, kon de wijk 't Hart daar geen last van hebben. Hij verzette zich tegen de gedachte dat de leefbaarheid van de wijk voorop diende te staan en niet het gemak van de automobilist. „Alsof die automobi list geen medebewoner van Soest zou zijn. Gaat dit idee niet de één bevoor delen en de andere benadelen? Is dit sociaal denken?" aldus de heer Breij. Eens zei hij het te zijn met de A.V.C. (Ambtelijke Verkeers Commissie) die de hoeveelheid doorgaand verkeer niet voldoende vindt om de hele wijk van verkeerslichten te voorzien. De winkelgroep wijst iedere afsluiting af. Men wil bereikbaar blijven zowel voor de omwonenden, maar ook voor de klanten uit het Veen en Soest-Zuid. Breij zei het volstrekt oneens te zijn met de opmerking van gemeentezij de dat de klanten de wijk niet uit kun nen en „dus wel hun boodschappen in "onze wijk zullen moeten doen". Met totaal 26.737 gulden heeft de jaarlijkse Rommelmarkt van de Stich ting Jeugdzorg Soest een record-op brengst behaald. De stijging die er vanaf de eerste keer inzat, leek vorig jaar een halt toegeroepen te zijn. Toen was er sprake van een stabilisatie: in 1979 leverde de markt 22.260 gulden op en vorig jaar was dat 22.231 gulden. De aanvoer was dit jaar bijzonder groot en de vrees dat de kort ervoor georganiseerde rommelmarkt van de handbalvereniging BDC enige afbreuk aan aanvoer en opbrengst zou doen, is niet bewaarheid. Praktisch alle kramen deden het beter dan in 1980. Een uitzondering vormt de da meskleding, waar de opbrengst verge leken met 1980 daalde van 1601 gulden tot 1394 gulden. Ook in 1979 werd er in deze kraam meer verkocht: 1451 gulden. Uitschieters waren dit keer antiek, boeken, baby- en kinderkleding, meu bels, oma's tijd terwijl het Rad van Avontuur zijn opbrengst vergeleken met 1979 bijna verdubbeld zag; toen 788 nu 1357 gulden. Niet meegeteld zijn deze keer de op brengsten van het bezorgloon en de giften, terwijl er geen bloemenstand was, die vorig jaar toch nog 287 gulden opbracht. Gespecificeerd was de opbrengst al dus: Antiek 3568 (vorig jaar 1975); boeken 3603 (2495)elektra 1500 (1417) fietsen en kinderwagens 733 (725); huishoudelijke artikelen 1978 (1925); huishoudtextiel 970 (910); dameskle ding 1394 (1601); herenkleding 791 (748); baby- en kinderkleding 555 (287); koffie 690 (621); meubels 2917 (2026)Oma's tijd 2809 (2294)rad van Avontuur 1357 (1046); schilderijen 890 (858); schoenen 1077 (1031); sieraden/ drogisterij-artikelen 599" (553); speel goed 1306 (1296). „Wij willen met geen enkele maatre gel klanten dwang opleggen ten aan zien van wat dan ook maar een ieder vrij laten ons wel of niet te bezoeken.' Maar wij willen daar dan ook geen belemmeringen voor opwerpen of laten opwerpen. De Beetzlaan en de Nieuw straat. zijn straten welke voor iedere gemeenteburger zowel als voor onze gasten bruikbaar moeten blijven én open". Hij besloot met nogmaals aan te drin gen op het onaantrekkelijk maken van de wijk voor vrachtverkeer, maar juist aantrekkelijk voor het winkelend pu bliek. Adhesie De heer Breij kreeg veel bijval. Aller eerst van het raadslid J. v.d. Brakel die meende dat het college het pro bleem aan het verschuiven is. In die zelfde geest spraken achtereenvol gens de heer Ben Rademaker, de heer van Tienen; bewoners van de Schaep- manstraat, Beetzlaan en Nieuwstraat. De heer Van Tienen noemde het schan dalig wat de uit burgers bestaande werkgroep de middenstanders aan deed. Het winkelbeleid hekelde hij met de opmerking: „Het bestaat niet; er zijn alleen maar vreselijk veel plan nen. U stoot ons het brood uit de mond als deze maatregelen van kracht wor den", aldus Van Tienen. Wat dat winkelbeleid betrof verwees de burgemeester naar de dit jaar door de raad aangenomen winkelnota, waarin voor Soest uitgegaan zal wor den van de twee winkelpolen Soester- bergsestraat en Van Weedestraat. Wethouder Hoekstra wees de aanval op de eenzijdige samenstelling van de werkgroep af door te stellen dat voor een informatieavond op 14 juni 1979 vijftienhonderd brieven in de wijk be zorgd waren. ,,U Had als Winkeliers toen kunnen komen, maar u schitter de door afwezigheid". De heer v.d. Bos verdedigde daar na het werk dat door de groep ver richt was. Hij zei dat het van het begin af aan niet alleen gegaan was om het weren van het vrachtverkeer. „Bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan protesteer den eerder al tegen het doorgaand verkeer en uit dat protest is de op dracht aan Goudappel en Coffeng voort gekomen". „Wij hebben", aldus de heer v.d. Bos, „als werkgroep uiteindelijk een keus gemaakt. De proef van één jaar zal uitwijzen of dat een goede keus ge weest is". Of die proef werkelijk wel genomen zal worden is nog de vraag. Meerdere sprekers verzetten zich er tegen. Men wilde weten wat de meerderheid van de bewoners van 't Hart daar wel van dacht. Er waren ook enige voorstanders, met name twee aan de Nieüwstraat wonende móeders die grote bezwaren hadden tegen de snelheid waarmee het verkeer en vooral ook het vracht verkeer, zich door hun straat beweegt. De heer G. Koelink voorzag dat zijn rustige woonstraat, de Pelikaanweg, veel verkeer te verwerken zou krijgen. Hij merkte voorts op dat de Verleng de Talmalaan en Julianalaan het meest in aanmerking komen om sluiproute te worden. „Het is een slecht plan", zei Koelink, „maar wel goed koop". De heer Van Doorn hield de wegaf- sluiters voor dat ook een vrachtwagen chauffeur zijn brood moet verdienen. Hij pleitte voor openstellen van alle wegen in heel Soest. De heer Janmaat vroeg tenslotte hoe hij met zijn winkelwagen zijn klanten op het industrieterrein kon bereiken en hoe hij van daaruit weer terug moet naar de Schrikslaan. De burgemeester sloot de avond met de conclusie dat het plan grondig be studeerd zal moeten worden. „De knoop moet wel doorgehakt worden nu, na al die jaren". Foto: Herman van Dam Het echtpaar Rip met wethouder D. Hoekstra [links]. De talloze dankbare patiënten van dokter Rip hebben hem en zijn echtgenote j.1. zaterdagmiddag een onvergetelijke afscheidsreceptie aangeboden. Zij ver rasten hen met een radio en een kleurentelevisietoestel, terwijl een fotoreporta ge van de receptie werd toegezegd. Het gemeentebestuur werd vertegenwoor digd door wethouder D. Hoekstra, die naast de haast onuitsprekelijke dank van de gemeente, ook een fles drank aanbood. Vanaf half vier tot zeer laat in de middag stonden de bezoekers aan deze receptie heel geduldig in de lange rij wachtenden, die het echtpaar Rip nog eens hun dank wilden betuigen. Tweemaal was er een klein oponthoud de eerste maal toen mevrouw A. van 't Klooster namens het comité de cade aus overhandigde en de tweede keer toen wethouder Hoekstra kort het woord voerde. Beide sprekers grepen terug naar de overweldigend drukke receptie die ze ven jaar geleden gehouden werd, toen dokter Rip zijn 25-jarige ambtsjubi leum vierde. „U hebt", zei mevrouw Van 't Klooster, „in al die jaren die u in Soest doorbracht veel leed verzacht, veel angst weggenomen en veel ver trouwen kunnen winnnen". Allerwege wordt betreurd dat u om gezondheids redenen moet stoppen, maar wij wen sen u nog een lang gezond en gelukkig leven toe", aldus mevrouw Van 't Klooster. Voor mevrouw Rip had zij bloemen. In zijn dankwoord zei dokter Rip dat de hulde wel wat „aangedikt" was. „Ik heb", zei hij, „soms wel eens te spontaan gereageerd en daardoor mis schien wel mensen gekwetst. Hen biedt ik nu alsnog excuses aan. Het was nooit kwaad bedoeld". Rip zei erop te rekenen met iedereen contact te kunnen houden. „Vraag me echter niet één keer om een dokters advies, want dat gaat me geld kosten". Hij dankte tenslotte het cómité dat de organisatie van deze receptie op zich nam. Van de jaarlijkse „lintjesregen" -fc zijn ook enkele „druppels" in Soest terecht gekomen. De be- kende t.v. sportpresentator Herman Kuiphof is benoemd j* tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eenzelfde onderschei- r ding kreeg ook de t.v.-mede- werkster mevrouw Th. te Nuyl- Brans. De burgemeester reikte van- morgen aan de heer Kuiphof "t1 de onderscheiding uit; mevrouw te Nuyl vertoeft in het buiten- "f* land. Op 7 mei, 's middags om half vijf, praat een delegatie van de Bouwbon den FNV met het college van burge meester en wethouders van Soest. Ge sproken wordt over de werkgelegen heid waarbij de delegatie zal aan dringen op realisatie van de totale Dalweg-plannen en de bebouwing van Overhees 2. Een en ander in het kader van projekten die uitgevoerd kunnen worden om werkloze bouwvakkers weer aan werk te helpen. Op 1 mei organiseert het CDA een provinciale lijsttrekkersdag in Amers foort. De heer Van Agt wordt om 13.30 uur ontvangen in „De Flint" en dan volgen bezoeken aan een boerderij in Hoogland, een autobedrijf te Amers foort en aan een speeltuin in de Mag- helhaenstraat te Amersfoort. Om 16.40 uur maakt de heer Van Agt een wande ling door het winkelcentrum van de binnenstad en om 20.00 uur houdt hij een verkiezingstoespraak in „De Flint". Het spreekuur van wethouder J. L. Menne op 6 en 13 mei komt te verval len. Daarvoor in de plaats houdt wet houder Menne op maandag 11 mei van 14.00 uur spreekuur. H.K.H. Prinses Juliana wordt donderdag 30 april 72 jaar. Mr P. van Vollenhoven wordt donderdag 30 april 42 jaar. In de zestiger jaren hoorde je te pas en te onpas de kreet „je hebt ze nog wel maar je ziet ze zo weinigDaar moest ik aan denken toen ik het ver haal aanhoorde van een heer op middelbare leeftijd die na zijn echtscheiding genoodzaakt was een kamer te huren bij een hospita. Met haar echtgenoot en zoon bewoont ze heel chique en heel ruim twee etages van een kapi taal pand in één van de mooie wijken van Utrecht. De drie resterende woonlagen worden verhuurd aan in totaal twaalf „gasten" voor prijzen waar over een waas van geheimzin nigheid hangt. De hoogstgele genvoordeligste kamer kost f 280,- per maand en zodra je iets lager komt stijgt de huur onmiddellijk naar f 400,-. De komma's vóór en achter het woord gasten staan er niet voor niets. Officieel is er geen enke le kamer verhuurd en wordt er dus uitsluitend zwart be taaldwaardoor ze ongemerkt in het gilde der zwarthandela is opgenomen. Zorg voor een goede sfeer komt tot uitdruk king door haar eis om de huis vrede ten koste van alles te be waren en de radio bijvoorbeeld Tiauwelijks hoorbaar aan te zet ten. Iedereen mag gebruik ma ken van de douche als je ten minste twee gulden betaalt. De w.c. is gratis voor wie zelf zijn toiletpapier meeneemt, de an deren zullen dus slechts kleine boodschappen kunnen afleve ren. Het huis is centraal verwatmd zodat je niet in de kou zou hoe ven te zitten als het pension gedeelte niet apart te regelen zou zijn. Daar brandt de kachel slechts s avonds van zes tot elf uur. Ook in het weekend. Tenslotte heeft zuinigheid met vlijt dit kasteel gebouwd. En. gastvrijheid heeft ook zijn grenzen. Als chatelaine voelt zij zich trouwens helemaal niet te goed om zelfs de was voor haar gas ten te doen. Vijf guldens mee brengen, ook al is het slechts één stel ondergoed. Als het boven de door haar gestelde norm uitkomt wordt de prijs zonder omhaal verdubbeld. Voor het geval u belangstel ling heeft om daar een kamer te huren moet u nog wel weten dat er natuurlijk niet gekookt kan worden, maar als u dat niet erg vindt geef ik u graag haar volledige naam en adres door. Misschien kunt u op de wachtlijst geplaatst worden want nu zijn alle kamers bezet. Oh ja, de heren mogen natuur lijk geen damesbezoek ontvan gen. Ander bezoek is wel toege staan, echter uitsluitend op aanvraag. Liever geen bezoek dus. Als ze dood gaat zullen er ook wel geen bloemen zijn. DITWEEK-END DITWEEK-END (met yoghurt) ALLEEN DITWEEK-END GEMARINEERDE DITWEEK-END 2 KROPPEN slechts PAK a 80 GRAM van 2,28 voor KILO slechts Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie Stoere jongenssandaal met gesloten hiel, juchtleer maat 321/ m 39 PIEKPRUS Kwaliteit voor 'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155:13473

Soester Courant | 1981 | | pagina 1