De Ghia Cockpit Met Raad en Daad Luxueuze „AC Ghia" met centraal geplaatste motor De „Avant Garde" Benzine sparen Een elegantaërodynamisch ontwerp van Ford: Nieuw Ford ontwerp voor de stadsauto van de toekomst 21 Soes ter Courant van woensdag 29 april 1981 Een nieuw, aërodynamisch prototype- ontwerp voor een één-cilinder stads auto op drie wielen, met twee zitplaat sen in tandem-opstelling, werd dit jaar tijdens de Internationale Auto Tentoon stelling van Genéve door Ford tentoon gesteld. Dit ontwerp voor de stadsauto van de toekomst is onder de codenaam Cockpit door Ford's Internationale Ontwerp ..denk tank" van Ghia uit Turijn ontworpen. „Door zijn vooruitstrevende, aëro dynamische vormgeving biedt de Cockpit een combinatie van buitenge wone zuinigheid en een relatief hoge snelheid, vereist voor normaal inter city-verkeer tijdens een ernstige ener giecrisis". aldus Filippo Sapino. di- rekteur van Ghia. „In zijn huidige vorm voldoet de Cockpit echter niet aan alle wettelijke veiligheidsaspek- ten, maar er kan redelijkerwijs wor den aangenomen, dat in een tijd van energiebeperking de huidige wetge ving aangepast zal worden". 3 Liter per 100 km De Cockpit is voor de „stoppen en optrekken-condities" in de stad ont worpen en verbruikt slechts 3 liter per 100 km (1:33.3). De slanke, sportieve vormen zijn ontworpen om ten volle te profiteren van de nieuwste luchtstro mingstechnieken. JHfet 13 teverts móge lijk de 12 pk, 20(f cm3, luch'tgekoelde Piaggio benzinemotor, die het enkele achterwiel aandrijft, te vervangen door een elektromotor of andere krachtbronnen, die momenteel door Ford worden onderzocht. Driehoekig chassis Het hele chassis en de carrosserie van de Cockpit is gemaakt en ontworpen door Ghia. Turijn. Het sterke, starre, driehoekige chassis met de extra zij steunbalken draagt alle mechanische onderdelen. Bij de voorwielophanging is gebruik gemaakt van een dwarsveer en hy draulische schokdempers, terwijl de achterin geplaatste, luchtgekoelde. één-cilinder motor, en het aangedre ven achterwiel niet afgeveerde onder delen zijn. die geplaatst in de punt van het driehoekige chassis, hiermede zijn verbonden door integrale spiraalveer- schokdempers. De voorwielen zijn vol gens het tandheugelsysteem bestuur baar en de drie wielen zijn vervaardigd van lichtgewicht aluminium en hebben 145SR10-radiaalbanden. Elektrische achteruit-versnelling Het hydraulische remsysteem heeft trommelremmen en bovendien een handrem op het achterwiel. Het rem- en koppelingpedaal en de besturing zijn hetzelfde als in een gewone perso nenauto. De achteruit-versnelling wordt in werking gesteld door het indrukken van een beveiligde knop, welke een elektromotor bedient die op het achterwiel is aangesloten. Roll-over bescherming wordt verkre gen door twee, op het chassis gemon teerde. roll-bars op de plaats van de bestuurder en de passagier en de stuur- kolom is geleed en ontworpen om ing geval van een frontale botsing weg te klappen. Naar voren scharnierende koepel Men komt in de auto via de weerbe- stendige koepel, die naar voren toe scharniert en zich makkelijk laat ope nen door middel van hydraulische steunen. De voorruit is vervaardigd van gelaagd glas en de koepel en achterruit van getint en versterkt plas tic. De deurhandle van de koepel is aan de buitenzijde op de drempel gemon teerd. De luchtverversing kan versneld worden door het oplichten van één van de beide, naar voren scharnierende, dakpanelen. Deze beide panelen kun nen tevens in een vaste, rechtopstaan de positie gezet worden om met iemand buiten de auto te kunnen pra ten. Een enkele ruitewisser met twee snelheden garandeert een goed zicht door de voorruit. Het interieur In het ruime interieur is plaats voor bagage gecreëerd aan beide zijden van de stoelen. Verschillende kleine artike len kan men ook kwijt op de hoede- plank achterin, onder de voorklep (waar zich ook het horizontaal ge plaatste reservewiel bevindt) en aan belde zijden van het instrumenten paneel. Op het ronde stuurwiel zijn de schakelaars aangebracht voor het licht, de ruitewisser en de richting aanwijzer. Het instrumentenpaneel be vat een snelheidsmeter, brandstof meter en diverse waarschuwings lampjes. De elektrische verwarming, die zich achter het dashboard bevindt, ontwa- semt de voorruit door openingen boven in het dashboard en twee, hierop ge monteerde, louvre openingen zorgen voor aanvoer van verse lucht, die door openingen en de grillen wordt aange voerd. De stoelen en het interieur zijn met rode,stof afgewerkt, in contrast met de zwarte vloerbedekking. De voorstoel is verstelbaar en voor het comfort van de achterpassagier zijn voetsteunen aan gebracht. De centrale zitpositie geeft de Cockpit een sportlef tintje en maakt het voertuig makkelijk te besturen op kleine parkeerplaatsen en in druk stadsverkeer. Praktisch interieur „Tijdens de bouw van deze buitenge wone auto hebben wij getracht zoveel mogelijk de normale uitrusting van een conventionele auto te bewaren", zei Filippo Sapino, direkteur van Ghia. „De individuele voorwielkasten boden ons bijvoorbeeld de mogelijkheid de van binnen uit verstelbare buitenspie gels. de richtingaanwijzers, de lucht verversingsopeningen en de rechthoe kige koplampen samen te voegen". De luchtinlaten voor de motor zitten aan beide zijden van het achtercom partiment en de motor is bereikbaar via een wegneembaar achterpaneel. De 5-Iiter brandstoftank is boven de motor geplaatst en de tankdop ligt plat op de carrosserie. De wagen is in twee kleuren gespoten, n.1. zilver-metallic en donkergrijs, en weegt in totaal 350 kilo. Afmetingen 3.28 m 1.43 m 2.21 m 1220 mm 350 kg 12 DIN PK Totale lengte Totale breedte Wielbasis Voorwiel-breedte Gewicht Vermogen Berekend brandstofverbruik 3 liter/100 km. (1:33,3) WARM DRAAIEN? - Wat is beter voor een auto: na het starten enkele minuten warm draaien of dadelijk wegrijden? .Antwoord: Elke koude start is een nieuwe aanslag op de levensduur van de motor. Bovendien is de smering dan niet zo best. omdat de olie nog te dik is in 't begin van de rit. Daarom mag u na een koude start niet flink optrekken en (zo snel) wegrijden als u anders graag doet. Volgens deskundigen kunt u de auto beter langzaam op gang laten komen, later dan anders overschake len en rustig aan doen tot koelwater en olie op temperatuur zijn. Rijd dus niet meteen de snelweg op. En warm- draaien is heel slecht voor de motor en bovendien hinderlijk voor de buren en giftig voor het milieu, dus voor alle mensen, planten en dieren in de om geving. Bij het stationnair draaien van de motor is het benzineverbruik zo'n 30 a 40% hoger dan bij normaal rijden en staat de automatische of handchoke open. dan loopt dat op tot 100% meer. Dat doet cilinders en bougies op hun beurt extra vervuilen. IDEEENGEEFBUS Ik heb verschei dene eigen vindingen in de Ideeënbus gedaan en daarvoor kreeg ik wel eens een aardige beloning. Nu blijkt het bedrijf op één daarvan octrooi te hebben genomen en het strijkt ook geld op van een ander bedrijf, dat het mag toepassen. Mag dat zomaar? .Antwoord: In uw bedrijf zijn bij de instelling van de Ideeenbus enkele regels bekend gemaakt. Eén daarvan luidt: „De inzenders dragen bij indie ning van een idee of ontwerp al hun persoonlijke rechten op deze vinding over aan... ten dan volgt de naam van de firma)". Een andere regel luidt: „Door inzending van ideeën, brieven en ontwerpen verklaart de inzender zich accoord met de gestelde regels... De Nederlandse en Belgische autobestuurder wordt aangeraden apparatuur voor de auto om benzine te sparen niet te kopen. Het schijnt slechts minimale resultaten op te leveren. Wat wel helpt is rustiger rijden. Als vuistregel stelt men dat 20 km. langzamer rijden per uur een vermindering van 20% van het brandstofverbruik kan opleveren. Met gelijkblijvende snelheid rijden, ook in hoog tempo, is niet benzinebe- sparend. In een lagere versnelling rijden kost ook veel energie, voor stoplichten of kruisingen dient men langzamerhand snelheid te minderen en niet opeens op te trekken. Het gaspedaal moet steeds met zachte voet bediend worden. Onzinnig noemde men het warm laten draaien van de motor, het is geen milieuvriendelijke daad en nergens voor nodig, als men maar langzaam wegrijdt. Nog meer benzine kan men besparen (plm. 5 tot 10%) als: - de carburateur goed is afgesteld - de bandenspanning iets verhoogd wordt - geen gebruik wordt gemaakt van bijvoorbeeld imperials (bagagedra- waardoor meer luchtweerstand ontstaat. (enz.)" Wij moeten hieruit conclude ren, dat u uw ideeën geheel hebt afgestaan aan uw bedrijf door er niet zelf octrooi op aan te vragen, doch ze in de ideeënbus te deponeren en het bedrijf stilzwijgend toestemming tot het gebruik te geven. Omdat juridisch het recht om een (uit)vinding toe te passen of te gebruiken de wezenlijke betekenis van het octrooi is, zal een rechter alleen maar kunnen conclude ren dat u tevens al uw rechten daarop aan het bedrijf hebt overgedragen, zodat het bedrijf gerechtigd werd haar rechten door een octrooi te bescher men. Wilde u zelf octrooi aanvragen, dan had u zich dat recht moeten voor- behoude, of nog beter: eerst dat octrooi zelf in orde maken en dan het bedrijf machtigen daar gebruik van te maken. Overigens kunt u blij zijn, dat u zelf geen octrooi behoefde aan te vragen. Dat kost duizenden, en verkoop ervan is niet eens zo gemakkelijk. Nu hebt u een behoorlijke beloning geïncasseerd en bent bevorderd tot chef van die afdeling, kreeg salarisverhoging en maakte u tot een waardevol employé die men niet graag meer zal missen. MOTTEN Geregeld heb ik last van motten in mijn wollen kleding. Hoe kan ik die het beste luchten om aantasting tegen te gaan? Wat kan ik nog méér doen? AntwoordDe kledermot Tineola bisel- liella heeft inderdaad een grote voor keur voor wollen stoffen; pas daarna komen bont, veren en paardehaar op haar menu. De eitjes zitten niet vast gekleefd en vallen er dus bij het kloppen grotendeels af. Luchten kunt u altijd als het droog is. maar u moet tevens wat kloppen. Een goed middel om de mot te doden is: wollen kleding zó hangen, dat ze elke dag in beweging komt. De larven van de mot moeten n.1. steeds een nieuw plekje zoeken. Dat duurt een vol etmaal. Bij beweging van de kleren komen ze niet aan eten toe en kruipen tot ze verhongeren. Mottenballen kunt u in de zakken stoppen. Bij uw drogist kunt u voorts een spray kopen waarmee u de kleren kunt bespuiten, bijv. in een afgesloten kast en als u enige tijd afwezig bent. Op Een opwindend prototype-ontwerp voor een luxe tweezits sportwagen met centraal geplaatste motor werd dit jaar door Ghia, Ford's Internatio nale Ontwerp Studio te Turijn, ten toongesteld op de Auto Tentoonstel ling van Genéve. Dit nieuwe proto type van Ghia, dat is gebouwd op een A.C. M.E. 3000 chassis met dwarsge- plaatste 3.0 liter Ford V6-motor, is een voortgezette studie op het principe van de Ac.tion, de sportwagen met cen traal geplaatste motor, die op de Tu- rijnse Auto Show in 1978 tentoonge steld werd. „Ondanks de nog niet voltooide weg- testen, is dit nieuwe Ghia-prototype, niet zoals de Action, die nooit verder kwam dan het plastic model stadium, klaar om de weg op te gaan", zei Filip po Sapino, direkteur van Ghia. De gro te medewerking van AC-Cars en de be schikking over het ME-3000 chassis, hebben de ontwerpers in staat ge steld dit model zover te bouwen, dat nu een volledig werkend prototype is ontstaan. Produktie-chassis Naast de toepassing van brede wielen en banden is de specificatie van het ACME-3000 chassis niet veranderd, maar de volledig nieuwe wigvormige aero-dynamische carrosserie is ont worpen en gefabriceerd door Ghia, Turijn. Vanuit de lage voorzijde lopen de lijnen van de stalen carrosserie vloeiend door naar de grote achter spoiler. Het achteruitzicht is bijzon der goed door speciale uitsparingen in de achterpilaren. Hierin, en ook in de zijpanelen, zijn openingen gemaakt voor luchtkoellng van de achterrem- men en de motor. Onder de achter spoiler. achter de motorruimte bevindt zich een geïsoleerde bagageruimte. Zoals ook bij de Action het geval was, heeft dit nieuwe Ghia-model een dub bele set koplampen, één paar ver zonken in de voorspoiler, het andere paar achter beschermende draai bare kleppen in de voorspatborden. Het altijd al luxueuze interieur van de ACME-3000, zoals de stoelen, het in strumentenpaneel en de controle hefboompjes, heeft Ghia onveranderd gelaten. En, zoals dat ook bij de Action het geval was, bestaan er geen plannen om een dergelijk voertuig in produktie te nemen, maar het goeft de ontwerpers in ieder geval wel de mogelijkheid een groot aantal onderdeelontwerpen aan te passen voor gebruik op pro- duktiemodellen. Afmetingen Totale lengte 3.89 meter Totale hoogte 1.17 meter Totale breedte 1.51 meter deze wijze kunt u uw huis echt wel motvrij maken en als er geen gebruik te kleren binnen komen die besmet zijn kunt u ook geheel motvrij blijven. Omdat de mot een voorkeur heeft voor de plaatsen, waar zich op de gedragen kleding een vetafscheiding of transpi- ratievocht van de mensen bevindt, wordt ook aangeraden alle kleding stukken chemisch te laten reinigen alvorens ze voor langere tijd worden opgeborgen. Deze schóne stoffen wor den vrijwel niet aangevreten en als ze tussentijds ook nog worden gelucht en geklopt, kunt u er zonder zorgen een seizoen verder mee. ROZEBOTTELJA.M - We hebben de rozebottels vergaard van de rozen in onze tuin. Hoe kunnen we daar nu jam van maken? Antwoord: Als u de keuze hebt uit verschillende rozen, kies dan de bottels van de Rosa canina L, de hondsroos, of de Rosa cinnamomea, de kaneelroos. Deze bevatten tienduizenden eenheden vitaminen C en dat betekent zeker duizend keer zoveel als andere vruch ten. Was de bottels en ontdoe ze van steeltjes en kroontjes. Halveer ze. Zet ze op met kokend water, maar zo dat circa de helft van de vruchten onder water staat. Zachtjes gaar laten koken en door een zeef roeren. Weeg de moes en neem voor elke 500 gram moes ook een pond suiker en het sap van een halve citroen. Breng eerst het sap of water met de suiker aan de kook en laat het even indampen. Doe dan de moes erbij. Roer tijdens het koken. De jam is op dikte als een druppel van de moes nog maar langzaam uitvloeit op een koud schoteltje. Doe de jam in tevoren grondig schoongemaakte pot jes en sluit die af met vochtig cellofaan of plastic folie, dat u vastbindt met een nieuw elastiekje. Hetzelfde recept geldt voor andere bottels. DRANK ALS MEDICIJN? - Een hart specialist stelde vast dat ik een begin van adervernauwing had. Hi ried mij aan, terwille van de bloedsomloop, 1 a 2 glaasjes jonge jenever per dag te drinken. Ik heb zijn raad opgevolgd, maar nu las ik in een tijdschrift, dat andere artsen daar tegen zijn. wat raadt u mij aan? AntwoordHet gebruik van twee glaas jes jonge jenever wordt in ons land zeer algemeen door artsen en specia listen aanbevolen bij lichte hartpatiën ten. Alkohol verwijdt de bloedvaten iets en dat werkt zeer gunstig bij ader vernauwing. Daar is de schrijver van bedoeld artikel het ook mee eens. Jonge jenever heeft voorts de minste bijstoffen die schadelijk zouden kun nen zijn. Voorts is de inhoud van twee kleine glaasjes zo gering, dat die geen enkele schade aanricht in uw lichaam. Er is echter één bezwaar. Bij het dagelijks drinken van alkohol kan ge makkelijk verslaving optreden. De twee glaasjes worden er dan drie, die drie spoedig vier en zo gaat 't verder. Al gauw is de grens bereikt waarop de schade groter is dan die van de lichte hartvaatziekte. Dat bedoelen de tegen standers. En natuurlijk zijn er artsen die om principiële redenen élk alkohol- gebruik afwijzen. GRENSPALEN Tijdens een trektocht in de vakantie kwam ik hier en daar nog stenen grenspalen tegen. Hoe oud zijn die en waar zijn de overige ge^ bleven? Antwoord: De bedoelde gemeente lijke grenspalen dateren uit de Franse tijd, omdat ons land op bevel van Napoleon werd overdekt met burger lijke gemeenten. Tevens werd bepaald dat langs de openbare wegen stenen palen de grens tussen twee gemeenten moesten aangeven. Er zijn toen fraaie exemplaren aangemaakt, met het ge meentewapen erin, maar ook eenvou dige. Helaas zijn er veel verdwenen door opheffing, samenvoeging of an nexatie van kleine gemeenten en door dat snode lieden er na de Franse tijd een „betere bestemming" voor wisten. Gelukkig zijn diverse exemplaren in musea, gemeentehuizen enz. onder gebracht. Overigens kenden onze pro vincies, waterschappen, ambachts heerlijkheden enz. al vóór Napoleons geboorte stenen grenspalen. Daarvan is ook een klein aantal bewaard geble ven. OVEREENKOMST - Ik heb een com pleet ingerichte caravan in bruikleen gegeven aan een vriend. Ik heb alle rekeningen op mijn naam staan en hij ondertekende bijgevoegde overeen komst. Zijn mijn eigendomsrechten nu wel voldoende gewaarborgd? Antwoord: Neen. U hebt vergeten een termijn te bepalen voor het lenen, zodat uw vriend nu lévenslang met uw caravan kan blijven rondrijden. Bo vendien ontbreken bepalingen omtrent eventuele vergoedingen, die hij zou moeten betalen in geval van beschadi ging, slijtage, brand of vermissing. En over de betaling van de verzekerings premies is eveneens niets omschreven. Nu uw vriend de lusten heeft, zal hij op z'n minst ook de vaste lasten moeten betalen. Hoe is dat geregeld? Wij raden u aan. dit papier zo snel mogelijk te vervangen door een normaal huur contract. STAKENDE PIANOLA - Mijn oude geerfde pianola heeft zijn diensten ge staakt. Geraadpleegde pianozaken kunnen me niet helpen. Is er nog een adres, waar ik voor reparatie kan aan kloppen? Antwoord: Jawel, u kunt telefonisch overleg plegen met hel Nationaal mu seum „Van Speeldoos tot pierement". Achter de Dom 12. 3512 JP Utrecht, telefoon 030-312789. Als er nog moge lijkheden voor herstel zijn, zal men u daar wel willen helpen. DE BIEST KLONTERT We gebrui ken graag biest, omdat men zegt dat ze zo gezond is. Maar als wij biest in de melkkan koken, klontert ze. Hoe komt dat? AntwoordU schrijft niets over de koe, maar wij nemen aan dat de uier. waaruit deze biest kwam, gaaf en gezond is. U hebt dan normale biest, maar de samenstelling daarvan is nu eenmaal anders dan van gewone melk. Zo is bijvoorbeeld het albuminege- halte (gewoonlijk 0.5) vaak 5 tot 6% of nog iets meer. Dit eiwit stolt bij verhitting, zoals het wit van een klppe- ei stolt bij het koken. Vandaar de oude stelregel, dal de boer pas melk van een verse koe naar de fabriek mocht zen den als die melk het koken kon verdra gen, dus als het albuminegehalte weer normaal was. U moet biest dus nooit koken, doch uitsluitend verwerken in voedsel dat voldoende verhit wordt, zoals pap. koek, enz. Die verhitting is gewenst om het risico van schadelijke micro-organismen weg te werken. STUDIE ELDERS - Omdat ik in Ne derland ben uitgeloot, wil ik proberen in een ander land te studeren in de medicijnen. Hoe gaat 't dan met studie beurs, kinderbijslag en belasting? Antw oordIn principe maakt het niet uit, in welk land u studeert. Informeer wel tijdig of een behaalde bul of graad erkend wordt in 't land waar u t.z.t. wilt wonen en uw praktijk uitoefenen. Inzake evl. studietoelage en voorschot ten kunt u zich na uw keuze wenden tot het ministerie v. onderwijs, afd. HW/AS/T, tel. 070-742742 of tot hel bureau NUFFIC, tel. 070-574201, dat ztch bezighoudt met internationale studentenuitwisseling. De rechten op kinderbijslag en evt. fiscale gevolgen voor uw ouders hangen alleen af van de vraag in welke mate zij de kosten van uw levensonderhoud en studie dragen. GAAT DE TIJD VLUGGER? - Is het waar. dat de tijd steeds sneller verloopt? Als kind vond ik de weken zo lang duren en ik moest vreselijk lang wachten tot m'n verjaardag in zicht kwam. Nu hoor je alle mensen klagen dat de maanden om zijn vóór je het weet. Antwoord: Dat doet zich bij alle men sen voor. Als kind heb je het gevoel dat een jaar „eeuwen" duurt, en als je groot bent „vliegt" de tijd. Dat is niet alleen omdat grote mensen drukker bezig zijn dan kinderen, met hun werk en hun hobbies, met hun gedachten en met allerlei problemen. De geleerden hebben ontdekt, dat de chemische re acties in het menselijk lichaam in onze jeugd sneller verlopen. Kinderen krij gen dan het gevoel, dat de klok achter blijft bij hun eigen tijdsbepaling. Daarentegen gaan de scheikundige •omzettingen in volwassen lichamen langzamer en daardoor lijkt met het toenemen van onze leeftijd de klok steeds sneller te draalen. De levende cellen in mens. dier en plant bezitten een intuïtie voor het bepalen van de tijd. De mens is nu wel verwend met al zijn klokken en tijdseinen, maar zou best zonder die instrumenten kunnen leven (zoals onze verre voorouders) en dan toch op tijd wakker worden en op tijd eten en werken. Er zijn mensen genoeg, die dit klaarspelen zónder op hun horloge te kijken. Maar kinderen zullen dan zichtbaar vóór lopen en hun ouders gaan door de jaren heen achter raken. VACHT VERHAART - Ik zend u een randje van een bedvachtje. De laatste maanden laat er zoveel haar uit los, dat het helemaal kaal dreigt te worden. Hoe houden wij die haren vast? Antwoord: Dit vel Is verkeerd gelooid. Het is met looizuur uit eikebast behan deld, maar niet vooraf met aluin. Juist aluin maakt, dat de haarzakjes zich sluiten en de haren er niet gemakkelijk meer uitvallen. Het nadeel is, dat het gehele vel dan iets krimpt en daarom wordt het door mala fide handelaren achterwege gelaten. Het Is wel moge lijk uw bedvachtje een wasbeurt te geven in een lauwwarme oplossing van 4 tot 5% aluin in water, maar de ene huid reageert daar heel anders op dan een andere en dat komt door verschil lende wijzen van looien. Er zijn er die dan erg gerimpeld opdrogen. U mag dit middel dus alleen proberen, indien u uw vachtje strak op 'n latwerk kunt laten drogen. Bovendien moet dit dro gen gebeuren in een kamer die u goed kunt ventileren en niet bij een verwar mingstoestel en moet u niet klagen over de lucht die een drogende dieren huid nu eenmaal afgeeft... Is uw vach tje hier en daar al kaal, dan kunt u beter een nieuwe kopen, op een ver trouwd adres. De Avant Garde, een vooruitstrevend, aërodynamisch prototype, gebaseerd op de Auto van het Jaar 1981, de Ford Escort, maakte zijn debuut op de dit jaar gehouden Auto Tentoonstelling van Genéve. De Avant Garde, die werd ontworpen, ontwikkeld en gebouwd door Ghia, Ford's Internationale Ontwerpstudio in Turijn, is een slanke,, gestroomlijnde elegante, 2 2 sportwagen, met een luxueus, in suède afgewerkt interieur, waarin een aantal belangrijke nieuwe ontwerpen zijn verwerkt, zoals elek tronische instrumentatie, een hand rem die is weggewerkt in het deksel van de middelste armleuningconsole, vier uitneembare suède schoudertas sen, die in de deuren zijn verwerkt, een stuur, met hetzelfde ontwerp als de velgen van de Excort XR3. die ronde openingen bevatten, en een stereo radio/cassette in zakformaat. Windtunnel testen Na een aantal eerste testen in de wind tunnel. hebben de Ghia ontwerpers het aanvankelijke carrosserie-ontwerp van Avant Garde weer veranderd. De achterste wielkasten werden iets meer afgesloten, de luchtdoorstromlng on der de wagen werd verbeterd door toepassing van een van voren naar achteren doorlopende gladde bodem. de luchtstroming rond de voorwielen en de zijkanten van de wagen werd verbeterd door de diepte van de voor spoiler en de drempels te vergroten en de achterzijde werd voorzien van een extra spoiler. „Wij voorspellen een C-waarde, die dich bij de 0.30 ligt", aldus Filippo Sapino, direkteur van Ghia. „We gelo ven dit te kunnen bereiken, want met de verkregen kennis van luchtstro mingstechnieken is het duidelijk ge worden, dat de luchtstroming onder de auto net zo belangrijk is bij produktie- modellen als voor Formule-1 wagens". Aërodynamisch exterieur De voorbumper en -spoiler van de Avant Garde zijn tot één geheel sa mengevoegd. De lijn van de carrosse rie loopt gladjes door van de lage voorkant naar de onder een hoek van 70" geplaatste voorruit. Tussen de voorbumper en de motorkap bevinden zich dubbele luchtkoeling-inlaten en de koplampen en voorste richtingaanwij zers zijn gedeeltelijk achter draaibare klepjes weggewerkt teneinde de lucht stroming te verbeteren. De inlaat voor de verwarming en het luchtverver singssysteem bevindt zich vlak vóór de voorruit. Uitzicht rondom Het zicht naar alle zijde is uitstekend. De deuren, het achtercompartiment en het dak bevatten grote, getinte ruiten. „Momenteel zijn de ramen in de deu ren niet te openen", zei filippo Sapino, „omdat dit nadelig is voor de lucht weerstand. Er wordt echter aan ge werkt opengaande ramen te ontwer pen, die dit euvel niet meer hebben". De achterzijde van de carrosserie is scherp afgeplat, terwijl als resultaat van de windtunneltesten. de achter klep van een extra spoiler werd voor zien. Deze achterklep geeft tevens toegang tot de bagageruimte, die zoals bij de Ford Escort, vergroot kan wor den door de achterbank neer te klap pen. Futuristisch interieur Het interieur van de Avant Garde is ontworpen en uitgevoerd met de flair en het oog voor detail, waar technici van Ghia wereldberoemd door zijn geworden. De stoelen, deuren, zij panelen en het dashboard zijn bekleed in een contrasterend patroon van licht en donkerbruin suède. De elektroni sche instrumenten zijn diep wegge werkt om reflektie te voorkomen en de bedieningshendels van de richting aanwijzers, de claxon en de ruitewis- sers kunnen met de vingertoppen be diend worden, zonder dat de bestuur der zijn handen van het stuur hoeft te nemen. Het stuur is van hetzelfde ontwerp als de brede velgen met ronde openingen van de Escort XR3. Veiligheid Er ligt bruine vloerbedekking op de vloeren in de bagageruimte, die tevens is voorzien van een wegneembare afdekhoes. De stereoradio is ook beveiligd, en is als een cassette in een slede gemon teerd, en kan ogenblikkelijk verwij derd worden en in de zak worden meegenomen. Schoudertassen Een nieuwigheid van de Avant Garde zijn de vier elegante suède schouder tassen, als onderdeel van de deuren. Iedere tas bevindt zich in een eigen op bergruimte en kan voor gebruik ge makkelijk verwijderd worden. De Avant Garde is gespoten in contras terende metaallak, namelijk licht en donkergrijs en de deurdrempels zijn zwart afgewerkt. Afmetingen 2390 mm. 3950 mm. 1620 mm. 1262 mm. 1364 mm. 1382 mm. 185.60 x 13 Wielbasis Totale lengte Totale breedte Totale hoogte Spoorbreedte voor Spoorbreedte achter Banden 4

Soester Courant | 1981 | | pagina 21