Jan Rip - 32 jaar lang Soester huisarts tussen Bank - Rank en „drank" KOELEMAN I3V HET HELE JAAR VAN UW VAKANTIE GENIETEN TAXI KLOMP 12984 Prima advies, Gratis thuis bezorgd,en... SERVICE! ƒ2299.- 2699.- JAN RIP 1 van toen tot nu Provincie Utrecht in één streekplan 100DGIETERSSEDRIJF EEN DRAAGBARE VIDEO SET MAAKT HET MOGELIJK BU ONS f 74. i i i i f; loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen gas- en waterleiding TEL. Bijeenkomst Reuma- en Bechterew- patiënten Baarn/ Soest e.o. Openbare Mavo gekraakt Geen klaar-overs meer in Overhees J aarver gadering „Vrienden van Eemland" Soester Courant van woensdag 29 april 1981 9 BIJ ONS Kleurenkamera PANASONIC WV Aut. diafragma 3 x zoomlens Elektr. viewfinder f2848.- Geen gesleep meer met zware apparatuur De recorder weegt nog maar 5 kilo De kamera nog geen 2 kilo De opname is direct afspeelbaar op elke TV VHS recorder PANASONIC NV-3000 4 uur opname/weergave 5 snelheden, direct drive incl. draagtas f3591.- 9QQQ bij onsZDïKJ. VHS 4 uur tape VIDEO TUNER voor het opnemen van TV programma's. Geheugenfuncties voor aut. opnemen firn QQQ bij onsT öau. VHS recorder JVC HR 2200 4 uur opname/weergave 5 snelheden met slow motion 12 functies afstandbediening direct drive ƒ3335.- 9QQQ BIJ ONS T LUtlü.' Kleurencamera JVC GX 88 Aut. diafragma 6 x zoomlens macro Elektr. viewfinder aut. kleurcorrectie ƒ2999.- BIJ ONS Adviescentrum voor Audio en Video Steenhof/straat 15 Soest Telefoon 02155 121 32 „Van mijn moeder heb Ik gehoord dat ik ben geboren tijdens een stormachti ge nacht. De ringvaart om de Haarlemmermeer waar wij woonden was over stroomd, het water klotste in de Haarlemmermeer. Je kunt wel zeggen dat mijn leven stormachtig is begonnen. Vader en moeder waren boerenmen sen. In de winter hadden wij veertig koeien op stal staan. Vader had zo'n 60 bunder land. In tegenstelling tot hetgeen je misschien zou verwachten hebben mijn ouders er nooit op aangedrongen dat ik in het boerenbedrijf zou stappen. Daar hadden ze wel degelijk hun redenen voor. Na de eerste wereldoorlog hadden ze in financieel opzicht aardig „geboerd". Daarna, voor al in de dertiger jaren, kwamen de magere jaren. Los van de economische situatie in die tijd was het een soort ongeschreven wet dat kinderen van boe- renouders die over wat financiële middelen beschikten tenminste hun jongens verder lieten studeren. Een belangrijk stuk van de opvoeding was er op ge richt dat de kinderen het beter zouden krijgen dan de ouders. Een niet zo klein stukje trots speelde daar ook een rol in mee. IJati Rip werd op 11 februari I 1916 geboren in Vijfhuizen I (Haarlemmermeer), kreeg zijn gymnasiale opleiding in Haarlem en studeerde mcdictj- I ncn in Amsterdam. t Alvorens hij in de hoofdstad af- g studeerde was hij als scmi-arts enkele jaren werkzaam bij dr. I Mclchior, bekciul gynaecoloog in Haarlem. In 191,6 trad hij in I het huwelijk met Solveig de Bra- I bander met wie hij een groot en. I hecht gezin opbouwde. Na zijn I artsexamen ging hij in militai- - re dienst en werd reserve-offi I cier van gezondheid. In 191,9 ves- tigde hij zich als huisarts in Soest. Naast zijn lange loopbaan I als huisarts. 32 jaar, was hij ruim acht jaar diaken van de Gere/orweerde kerk. colonne- I commandant van de afdeling Soest van het Rode Kruis, bc- Istuurslid van dc afdeling Amers- I foort van dc Koninklijke Neder- 1 Ilandse Maatschappij tot bcvor- dcring der Geneeskunst en sinds 1971 gemeente-arts. Een cmsti- I ge ziekte, gevolgd door een ope- 1 ratic, maakte in 1980 een eind aan zijn loopbaan als Socstcr huisarts. Tijdens een zeer druk I bezochte receptie hebben zatcr- dag j.l. zijn oud-collega's, oud- I patiënten, vrienden cn kennis- I sen afscheid van hem en zijn (echtgenote genomen. Opnieuw I zwaaide een dokter van de ou- I de stempel af. Op deze pagina een stukje van I zijn levensgeschiedenis, zijn ge- I loof, zijn toekomst. I Thuis waren ze zeer. principieel gere formeerd en dus zagen mijn ouders het ambt.van.dominee voor mij wei zitten. Als dat niet zou lukken moest ik „des noods" maar leraar worden. Het is ten slotte noch het een noch het ander ge worden. Dat heb ik op vrij jonge leef tijd al voor mij zelf uitgemaakt. Van de dominees uit die tijd werd tenmins te verwacht dat ze lang en goed kon den preken. In mijn schooljaren was ik zeker geen middelmatige leerling, al leen met het maken van opstellen lag ik altijd overhoop. Wanneer je daar slecht in bent dan moet je zeker geen dominee worden. Wanneer ik in deze tijd mijn school jaren zou hebben gehad was het mis schien anders gelopen. In geen kerk staat of valt de waarde van een dienst meer met de lengte en de kwaliteit:. .1 van een preek. Dat ik tenslotte voor het beroep van arts gekozen heb is een beetje te danken aan het vriendin netje van mijn zusje Annie. Die werkte als verpleegster in Amsterdam en kwam bij ons op de boerderij haar vrije dagen doorbrengen. Ze bracht wel eens haar verloofde mee die als semi-arts werkzaam was. Het waren zijn sterke verhalen die bij mij belang stelling voor het beroep van arts op riepen. Met name de verhalen die in relatie tot het studentenleven stonden hadden mijn voorkeur. Met open mon den hebben mijn ouders en ik er naar geluisterd. Van huis uit hadden mijn ouders een bijna aangeboren respect voor dominees en dokters en dus kwam de dag dat mijn vader en ik het er over eens werden dat het lang niet gek zou zijn wanneer een boerenzoon arts werd. Toch een stapje hoger dan do minee, om over het beroep leraar maar te zwijgen. Eerlijk gezegd had het in hoofdzaak te maken met pres tatiedrang. Tegenwoordig is dat op het boerenbedrijf anders. Hoeveel boe renzoons krijgen de kans op een ver antwoorde wijze het bedrijf van hun ouders voort te zetten? Volgens mij zou ik nooit een goede boer gewor den zijn. Ik vond dat het in de stal len stonk en winst werd er in de cri sisjaren niet gemaakt. Jan Rip, zoals zijn vriend Rien Poortvliet hem als de huisarts van zijn echt genote ziet In 1934 bracht mijn vader mij naar de Stedelijke Universiteit van Amster dam, betaalde driehonderd gulden collegegeld en Jan kon aan de slag. Het eerste jaar heen en weer gereisd, daarna op kamers in Amsterdam. Werd lid van de studentenclub S.S.R. Natuurlijk met een gereformeerde sig natuur, want dat was zaligmakend in die tijd. Later ben ik er uitgestapt en naar een wat liberale studenten club gegaan. Daar schonken ze meer en beter bier dan bij de S.S.R. Bij mijn eerste club heb ik nog Joop den Uyl, zoon van een gereformeerde man denmaker in Hilversum, ontmoet. Henk Berkhoffde tegenwoordige voor zitter van de Nederlandse Raad van Kerken, was ook een van mijn studie- genoten.' De begintijd was niet eenvoudig. Ik was als boerenjongetje zo groen als gras, kende aanpassingsmoeilijkhe den. Later heb ik de schade ruim schoots ingehaald en nog net voor het uitbreken van de 2e Wereldoorlog mijn kandidaats gehaald. In 1943 mijn doc toraal gedaan, op de dag dat de be zetters eisten dat artsen een loyali teitsverklaring moesten tekenen. Daar was natuurlijk geen sprake van en dus werd er meer dan gewone haast met mijn doctoraal gemaakt. Een van de hoogleraren belde mijn moeder op dat ik examen moest doen voor er moei lijkheden zouden kunnen komen. Te gen spertijd (in die tijd mocht je 's- avonds na 22.00 uur niet in Amsterdam over straat) hoorde ik van professor Brouwer dat ik was geslaagd. Die heeft mij niet in de kou laten staan. Ik mocht bij hem thuis slapen. Nog altijd geloof ik dat ik de enige student ben die in het huis van een hoogle raar heeft geslapen die hem het doc- toraal-examen heeft afgenomen. Van uit Amsterdam naar de Veluwe ver trokken. Daar gewerkt als assistent in het sanatorium Sonnevanck, een redelijk veilig plekje. De rest van de oorlogsjaren clandestien als assistent in tal van ziekenhuizen gewerkt. In 1946 mijn artsenexamen gedaan en in dat jaar ook getrouwd. Met ons dit jaar gevierde 35-jarig huwelijksfeest telden wij zeven kinderen. Van een praktijk als huisarts was voorlopig nog geen sprake. Ziekte van mijn vrouw was er de oorzaak van dat ik niet naar Indonesië hoefde te gaan. In de Prins Willem Ill-kazerne bij de Huzaren van Boreel dienst gedaan als officier van gezondheid. Ik heb daar nooit overwerk moeten verrichten. Ben tijdens mijn diensttijd op zoek gegaan naar ander werk. anders ga je toch maar aan de drank. Tegenover de ka zerne lag het vroegere St. Elisabeth- gasthuis en daar heeft de toenmalige directeur dr. Deelen er in toege stemd dat ik halve dagen ging werken. In die werkkring bevriend geraakt met de bekende gynaecoloog dr. Ooster- veld. Hij heeft mij in Soest op het spoor gezet. Zijn vriend, dokter Veld- huyzen van Zanten, wilde uit Soest weg en was op zoek naar een opvol ger. Op zijn advies ben ik naar mijn voorganger toegegaan. Ik was te vroeg voor mijn afspraak en ben ik het vroe gere café De Viersprong mijn kennis making met Soest begonnen. Dezelfde avond was de zaak bij Veldhuyzen van Santen beklinken. In november '49 ben ik hier als arts begonnen. Nam een uitstekende praktijk over, maar moest er wel tien jaar keihard tegenaan om van mijn schulden af te komen. Collega-artsen zijn doorgaans best aar dige mensen, hun vriendelijkheid gaat echter niet zo ver dat ze een huis en een praktijk cadeau doen. Vroeger had je tenminste een halve ton nodig, te genwoordig is een half miljoen voor een huis en een praktijk niet onge bruikelijk. Zo ben ik aan de slag ge gaan. Evenals ik was ook mijn voor ganger gereformeerd. En dus kreeg ik hoofdzakelijk gere formeerde patiënten. Zo ging dat vroe ger, de gereformeerden bij Rip. de katholieken bij Rupert. Wat overbleef ging naar artsen die geen duidelijke kerkelijke voorkeur hadden. Naast mijn werk als arts hebben mijn vrouw en ik er alles aan gedaan zo snel moge lijk met Soest vertrouwd te raken. Zo ben ik o.m. acht jaar diaken in de Gereformeerde Kerk Soest-Zuid ge weest. Na verloop van tijd een steeds beter wordende samenwerking met collega-artsen. De collegiale samen werking met een man als Stroband is bijna spreekwoordelijk, terwijl wij toch twee totaal verschillende types zijn. Hij alles behalve gereformeerd, alleen in de kerk geweest toen zijn kleinkind in een gereformeerde kerk werd gedoopt. Dat heeft hij mij laatst lachend verteld en toen moest ik hem bekennen kleinkinderen te hebben die nog niet gedoopt zijn. In de loop der jaren is mijn praktijk groter en groter geworden. Eigenlijk een onjuiste ontwikkeling. Naarmate je ouder wordt zou je praktijk kleiner moeten worden. Dan krijg je tenminste de kans om af te bouwen. Daar is bij mij nooit sprake., van geweest, ook al omdat ik sinds 1971 als gemeente arts heb gewerkt. In mijn werk heb ik altijd getracht een vertrouwensrelatie met mijn patiënten op te bouwen. Daar is goede wil van twee kanten voor nodig. Soms lukt dat, soms niet. Ik herinner mij dat ik als controlerend arts op bezoek moest bij een boer aan de Birkstraat. Het bericht dat ik ge reformeerd was had hem kennelijk al bereikt. Ik kwam de katholieke huis kamer niet binnen, zijn stal was voor mij goed genoeg als ontvangstruimte. Ongetwijfeld zal ik ook wel eens ran cuneuze gevoelens bij patiënten heb ben achtergelaten. Tenslotte ben ik ook maar een mens. Toch dacht ik dat ouder wordende artsen meer van hun patiënten houden dan zij van ons. Zo heb ik het lang gevoeld. Wat bij mijn zilveren jubileum en mijn af scheid zaterdag j.l. heeft plaats ge vonden stelt je echter volkomen in het ongelijk. Afscheid nemen doet natuur lijk altijd een beetje pijn. Eerlijk ge zegd komt het voor mij op een goed moment. Het zal wel te maken hebben met het karakter van wat men dan noemt een dokter van de ouderwetse stempel. Wat autoritair omdat je van je patiënten in hun belang eist dat ze nakomen wat je ze in medisch opzicht voorschrijft. Ik haak af in een tijd dat de democratisering in de geneeskunst zo naar voren wordt geschoven. Kan best zijn goede kanten 'hebben, alleen ik ben er niet mee opgegroeid. Wat ik toejuich is de schaalverkleining in de huisartsenpraktijk. Dat moet ook. Er staan 200 afgestudeerde huisartsen klaar om te beginnen en er is nog geen plaats voor. Het gevolg van die schaal verkleining is dat er avonddiensten ingesteld worden, het aantal zondags diensten wordt minder. Minder wordt ook het aantal bevallin gen. Toen ik hier in Soest neerstreek had ik 60 bevallingen per jaar, vorig jaar had ik er zes. Ook dat is een ontwikkeling, even als de problematiek rond abor- Jan Rip en echtgenote. Na zaterdag tijd voor vakantie tus en euthanasie. De normen zijn aan het veranderen. Neem bij voorbeeld het gebruik van de pil. Als een ongehuwd meisje er mij om kwam vragen dan zei ik dat ze eerst die jongen maar eens mee moest nemen. Het gaat hem tenslotte ook aan. Te genwoordig is daar geen sprake meer van, ook niet bij katholieke artsen. Wat abortus betreft ben ik er van over tuigd dat al mijn collega's zeer stren ge normen aanleggen. Ten aanzien van euthanasie kan ik mij persoonlijk best een passieve behandeling voorstellen, een aktieve behandeling ligt volkomen anders. Daarover kun je vooraf geen zakelijke afspraken maken. Mag God ook nog een woordje meespreken? Door het werk waaj* ik jarenlanf mee ben be zig geweest Is mijn persoonlijk -geloof gegroeid. Stress en het werk hebben daar mee te maken. Als ik een bevalling deed voor oude zuster Votina in Mariënburg en het wilde niet vlotten dan gaf ze mij het advies wat in de tuin te gaan wandelen. Wanneer ik weg was stak ze een kaars aan, nam een gebeden boek of een rozenkrans en ging in stil te bidden: „Here help mij". Daar ge loofde ik als gereformeerd arts In. Een prachtig mens. met een prachtig Godsgeloof, een leven lang gesjouwd". Uitgesjouwd is ook Jan Rip. De dokter die tussen De Rank - de bank en de drank woonde. Gereformeerd van huis uit, gerefor meerd gebleven. Trouw. Een briljant spreker die van mening is dat de bor rel bij gereformeerden hoort en de wijn bij katholieken. Zijn sherry rond etens tijd drinkt hij met zijn charmante echt genote Solveig, of elders met kinderen en vrienden. Een gereformeerde Bour gondiër die omgeven door veel warme vriendschap aan de herfst van zijn le ven gaat beginnen. Grootste hobby: zijn kleinkinderen. Zijn die niet bij hem op bezoek dan zou u in de toekomst wel eens een Sherlock Holmes-petje in de polder kunnen ontmoeten waar onder de steeds schaarser wordende grijze haren van Jan Rip wapperen. Samen met zijn vriend, de onderwijzer Wim van Elmpt amateur-bioloog van naam. is er nu de tijd Gods mooiste geschenk, de natuur, te ontdekken en te leren kennen. Na afloop van zo'n ontdekkingstocht is het „meester" van Elmpt die de vragen stelt en over hoort. Hij doet er zijn vriend Jan Rip een groot plezier mee. Een mens is immers nooit te oud om te leren. Ben je 65. Jan Leijendckker. Hot Provinciaal Bestuur van Utrecht hoeft besloten voor hot gehele gebied van de provincie één streekplan voor te bereiden. In een streekplan worden de hoofdlijnen van de toekomstige ruimte lijke ontwikkeling vastgelegd. Gedepu- toerde Staten hanteren het onder meer bij hot al of niet goedkeuren van gemeentelijke bestemmingsplannen. Een streekplan moet volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening eenmaal in de tien jaren worden herzien. Het oudste thans nog geldende „Streekplan voor Midden- en Zuidoost-Utrecht" is in 1974 vastgesteld en is nu dus aan herziening toe. Er moet daarbij op een voorberei dingstijd worden gerekend van ten minste vier jaar. Dit komt door de veelheid aan onderwerpen die in een streekplan moeten worden geregeld, alsmede door het veel tijd vergende overleg met de bevolking, de betrok ken gemeentebesturen en het rijk. Omdat de beide andere in de provincie geldende streekplannen „Utrecht- Oost" en Utrecht-West", vastgesteld in 1978, uiterlijk in 1988 moeten zijn herzien, heeft het Provinciaal Bestuur gekozen voor een gelijktijdige aanpak van de drie streekplannen. Dit biedt het voordeel, dat de enigszins arbitrai re grenzen tussen de plannen verval len. De relaties tussen de diverse gebieden, zoals verkeer en wonen/wer ken. laten zich ook beter in één streek plan en op de daarbij behorende kaart verduidelijken. Het grootste deel van de werkzaamheden kan zo bovendien geschieden binnen één zittingsperiode van provinciale staten (1982-1986), waardoor de continuïteit is gewaar borgd. Het ligt in de bedoeling het nieuwe streekplan in het voorjaar van 1986 door provinciale staten te doen vast stellen. De vervroegde aanpak van de streekplannen „Utrecht-Oost" en „Utrecht-West" betekent overigens niet, dat de essentiële elementen uit deze plannen als achterhaald kunnen worden beschouwd. Het is niet waar schijnlijk dat zich hier al te grote wijzigingen zullen voordoen. In ver band met de noodzaak van nieuwe bouwlocaties in het centrale deel van de provincie Utrecht, zoals die onlangs door de provinciale planologische dienst in een rapport werd aangetoond, zijn in dat gebied wel nieuwe ontwikke lingen te verwachten. Het Provinciaal Bestuur streeft er naar in 1982 ten behoeve van de staten een globaal „basis-rapport" gereed te hebben. SC Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Op vrijdagmiddag 1 mei wordt om 2 uur in het gebouw „De Speeldoos" weer een bijeenkomst georganiseerd voor Reuma- Bechterewpatiénten. Dit keer wordt u uitgenodigd om een film te komen zien van het Nationaal Reu mafonds. Het adres van „De Speeldoos" is Rembrandtlaan 35 te Baarn. Wanneer u wel belangstelling heeft, maar niet in de gelegenheid bent om te komen, neemt u dan eens contact op met één van de volgende personen: Mevr. A. M. C. Jansen, tel. 02154-17128 of Mevr. M. Verhelj. tel. 02155-23257. De eindexamenklas van de openbare Mavo aan de Valerlaanstraat heeft vorige week vrijdag de school enige tijd bezet gehouden. Niemand werd toegelaten. Het stuntje werd niet aller- wege gewaardeerd. De wijk Overhees is voortaan ver stoken van klaar-overs. Van de groep moeders die indertijd enthousiast aan dit werk begon in verband met de door allen onderkende onveiligheid van de wijk speciaal voor de schooljeugd, zijn er nog maar negen overgebleven. Dat aantal is te weinig om het nutti ge werk voort te zetten. Het bestuur van de wijkvereniging Overhees heeft in een brief aan Cen traal Nederland gevraagd de opheffing met ingang van 1 juni a.s. van de bus route door de wijk. ongedaan te ma ken. De vereniging heeft geconstateerd dat er steeds meer mensen van het openbaar vervoer gebruik gaan ma ken. Tot opheffing werd een jaar geleden besloten omdat de lijn volkomen on rendabel is. Daar lijkt nu verandering in te komen. De vereniging „Vrienden van Eem- land" houdt op zaterdag 16 mei, aan vang 10.00 uur, in een van de bijgebou wen van de Hervormde kerk te Eem- nes, haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de gebruikelijke stukken zoals jaarverslagen, finai cieel overzicht, plannen voor het lopei de jaar en een bestuursverkiezlr Herkiesbaar is Anneke Schippers, de vacatures van secretaris en pen ningmeesterkan worden voorzien door de benoeming van Marga Merriêtt- boer-Hakman en Jan van G bik el. fl Tentoonstelling Op 23 juni zal in kasteel Groeneveld te Baarn de tentoonstelling ..Eemland- Probleemland" worden geopend. Deze expositie gaat alle Eemlandgemecnten langs. Aan de orde worden gesteld de proble men tussen boeren en natuurbescher mers in Eemland. Hoe staat het met de natuur; wat zijn de effecten van het hedendaagse boeren op de natuur. Beide partijen geven hun visie.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9