HAN G VERLICHTING gg| mm BOVEE Zo gezien.. 1.75 10.98 4.98 3.15 Nauwelijks nog vrije-sector woningen in O verhees II/ 2 1730 Soester gezinnen tegen kernenergie Nieuw boekje over Soest en Soesterberg Soesre tvezc, Cfetekeiïc/ ez? 1/fzie-ld Exk/usieve verlichting |OT| Prof. Goudzwaard spreekt in Soest voorE.V.P. Staatssecretaris Koning in Soest P.P.R.-aktiviteiten bij basis Soesterberg Korting op Uw gasinstallatie. Zuiniger kan het echt Lees gauw verder in deze krant over deze unieke aanbieding. Suzanne Bischoff in Soest Openbaar fractieberaad P.S. in Soesterberg Energieke bezuiniging HOLLANDSE ANDIJVIE Honsbergen UNIEKAAS Honsbergen SUPRA SNELFILTER Honsbergen BIEFSTUK TARTAAR Honsbergen SNIJW0RSTJE Honsbergen Zolang de voorraad strekt.. Woensdag 13 mei 1981 59e jaargang no 38 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Waarom moest er een Evangelische Volkspartij komen? Dat is de centrale vraag in de verkie zingsbijeenkomst die op maandag 18 mei zal worden gehouden in de aula van het Griftland-College, Noorder- weg 79 te Soest. Twee bekende spre kers zullen die vraag beantwoorden, te weten prof. dr. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en drs. J. M. Tas. num mer 2 op de kandidatenlijst van de EVP voor de komende Kamerverkie zingen. Beide sprekers zullen een toelichting geven op de doelstellingen en enkele hoofdpunten uit het programma van deze nieuwe partij, die uit de vroege re EPV en een deel van de werk groep „Niet Bij Brood Alleen" is ont staan. Belangrijke zaken als de kern bewapening en de „economie van het genoeg" zullen daarbij ruime aan dacht krijgen. Alle belangstellenden zijn welkom. De bijeenkomst begint om 8 uur. Op vrijdagavond 15 mei a.s. zal de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken Koning (VVD) in Soest een toe lichting geven op het VVD verkiezings programma. Hij is in het bijzonder be last met de financiën van de gemeen ten en provincies in ons land. In de periode dat hij staatssecretaris mocht zijn, is het aantal gemeenten met een tekort teruggelopen. Juist hij kan daarom in Soest, gezien de aktuele problemen. Interessante dingen zeg gen. Medisch Centrum, Nieuweweg 14 te Soest, Aanvang 20.00 uur. De VVD heeft dan ook ter voorbe reiding op de spreekbeurt van staats secretaris Koning, aktuele informatie over Soest verstrekt. De heer Koning kan dan ook rekening houden met vragen die in het bijzonder Soest be treffen. De VVD Soest is van mening dat over twee weken al de verkiezings campagne voorbij is, maar de Soester financiële problemen nog niet. De gelegenheid van het bezoek van de heer Koning is door WD aan gegrepen om ook alle andere poli tieke partijen in Soest uit te nodigen voor deze VVD-biJeenkomst. Politieke meningsverschillen mogen In de nu lopende campagne dan wel breed worden uitgesponnen, de politieke wer kelijkheid staat al weer spoedig voor le deur. De fractievoorzitter van "Progressief Soest". Jan Visser, zal zaterdagmid dag 16 mei a.s. om 3 uur in samen werking met het aktieeentrum Utrecht een landelijke petitie aanbieden aan de commandant van de vliegbasis Soes terberg. Bij de ingang van de basis aan de Verlengde Paltzerweg. Deze petitie tegen de kernbewapening in Nederland zal op dat moment door het P.P.R.-partijbestuur in Amster dam bij alle bases in Nederland wor den aangeboden. Maandag 18 mei om 2 uur arriveert P.P.R.-lijsttrekker RIA BECKERS in Soesterberg bij theehuis '"t Hoogt" aan de Van Weerden Poelmar.weg, waar vanaf 16 mei een P.P.R.-basis is ingericht bestaande uit enkele ca ravans. Deze caravans zullen de vol gende week dag en nacht bemand worden met actievoerders, kandidaat kamerleden en iedereen die mee wil doen. Deze basis is de hele week te lefonisch bereikbaar onder nummer 03463 - 2331 voor adhesiebetuigingen en nadere inlichtingen. Verder orga niseert deze basis elke avond om vijf voor twaal een nachtwake met fakkels als stil protest tegen de aanwezigheid van kernwapens in ons land. Plaats: de ingang van de vliegbasis aan de Verlengde Paltzerweg. Zater dag 23 mei vindt er een korte slot manifestatie plaats ter plekke om drie uur als de deelnemers van de voet tocht Havelte-'t Harde-Soesterberg zijn gearriveerd. Daarbij zijn aanwezig: Ria Beckers, Leo Jansen, Herman Verbeek (partij voorzitter) en Wim de Boer. Het aantal woningen in de tweede bouwfase van de wijk Overhees II is opge voerd tot 284. Daarvan zijn er echter nog maar 10 voor de zogenoemde vrije-sec- tor. Volgens de laatste plannen komen er nu 83 woningwetwoningen; 56 3-kamer- woningen en 44 2-kamerwoningen; 89 premiekoopwoningen, waarvan 60 A-woningen en 29 B-woningen; 10 vrije-sector woningen en tenslotte 2 woningen voor minder validen. Aanvankelijk was het totaal aantal te bouwen huizen 250, waarvan 20 in de vrije-sector. Om echter tot een sluitende exploitatie te kunnen komen, heeft men het totaal aantal opgevoerd tot 284. De kavelgrootte voor de vrije sector is bovendien teruggebracht tot 275 vierkante meter, waarvoor dan 250 gulden per M2 betaald moet worden. De verhoging van het aantal woningen Ruimte in de exploitatie-opzet is ook heeft ook geleid tot een beperkte stede- bouwkundige aanpassing. Daarbij is echter de hoofdstructuur van het oor spronkelijke plan ongewijzigd geble ven. Zo is nu het in de Boerenstreek gelegen plein in het zw-plandeel ver bonden met de insteek naast de Kardi naal Alt'rink Mavo en zijn de verschil lende woningcategorieën enigszins anders in het plan gesitueerd. Voor de nieuwe opzet is overleg ge pleegd met de hoofdingenieur direc teur van de Volkshuisvesting in de provincie Utrecht. Deze bleek bereid minder stringent vast te houden aan de kavelprijzen voor de woningwet woningen mits de totale stichtings- kosten hiervan niet een onverant woord hoge huur tot gevolg zouden hebben. Aanvaardbare huurprijzen zijn moge lijk gebleken en wat de exploitatie betreft; ook de premies voor de koop woningen zullen worden gegeven. gevonden door de grond zo spoedig mogelijk en gefaseerd over te dragen, terwijl de post „stadsuitleg" niet in deze exploitatie-opzet wordt opge nomen. Teruggebracht zijn de kosten van het bouwrijpmaken door het ver harde oppervlak in het plan te ver minderen; 0.8 parkeerplaats per wo ning op eigen erf te situeren; een versobering door te voeren van de toe te passen materialen en de „af werking" van het plan. het inrichten van de woonomgeving uit te stellen tot het einde van het bouwproces. Kantoorgebouw Omdat de uitbreiding van de Kardinaal Alfrink Mavo onzeker blijft, houden de planopstellers nu alvast rekening met een eventuele wijziging van de bijzon der bestemming van dat terrein. Men denkt daarbij aan de bouw van kanto ren en géén hinder veroorzakende bedrijven. Het gaat om een terrein groot 13.000 m2. gedeeltelijk eigendom van de gemeente en gedeeltelijk eigendom van een particuliere instelling. In de huidige exploitatie-opzet is dit gebied opgenomen voor 125 gulden per vier kante meter. Het plan is nog dit jaar met de bouw te starten. Medio juni zouden daarom de bouwaanvragen ingediend moeten kunnen worden. Een en ander hangt echter af van de opstelling van de raad. Wanneer dit jaar niet met de bouw kan worden gestart, dan dient de raad zich te bedenken dat opnieuw rente-bij- schrijving zal moeten plaatsvinden en dat zal dan weer een niet-sluitende exploitatie-opzet tot gevolg hebben. De verkiezingen voor de Tweede Ka mer staan voor de deur. Op 26 mei gaan de stembussen open en kunt u uw stem uitbrengen voor een nieuwe volksvertegenwoordiging. In het kader van die verkiezingen heeft de afdeling Soest van D'66 op maandag 18 mei aanstaande een spreekbeurt georganiseerd. Voor die avond is SUZANNE BISCHOFF uit genodigd om in Soest te komen spre ken over actuele politieke onderwer pen. Suzanne Bischoff heeft de afgelo pen kabinetsperiode deel uitgemaakt van de fraktle van D'66 in de Twee de Kamer. D'66-Soest wil graag iedereen uitnodi gen om naar haar te komen luisteren en met haar te discussiëren. De avond wordt gehouden in de boven zaal van het Medisch Centrum, Nieu weweg 14 in Soest. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is vrij. Op uitnodiging van de Stichting Dorps huis Soesterberg zal "Progressief Soest" deze maand haar openbaar fractieberaad niet in Soest organiseren maar in het Dorpshuis te Soesterberg. zaal A. Maandag 18 mei a.s. om 20.00 uur zal de P.S.-gemeenteraadsfractie (Jan Visser. Leidje Tomassen en Jan Nuijten) de raadsagenda bespreken van de maand mei. Gespreksleider is Wolter Spaink. Verder kan iedereen voor de informele gemeenteraadsver gadering van volgende week donderdag instructies krijgen hoe mee te doen aan het spreekrecht (l1^ uur) van de pu blieke tribune over de Voorjaarsnota van B.& W. Een afspraak is al ge maakt met het bestuur van het kam peerterrein Soesterduinen bijvoor beeld. Fractievoorzitter Jan Visser kan iedereen die dat wenst in Soester berg de nodige toelichting geven op de bezuinigingsnota van de gemeente Soest, het rapport Berenschot en de oorzaken van het tekort van 26 mil joen in deze gemeente. Leidje Tomas sen zal de P.P.R.-plannen toelichten i.v.m. de kernwapenactie van de P.P.R. bij de vliegbasis waar de vol gende week iedere avond om vijf voor twaalf een nachtwake wordt gehouden bij de ingang aan de Verlengde Palt zerweg. Nadere inlichtingen tele fonisch bij het secretariaat van P.S.: 17692. Foto: Herman van Dam Namens de Stroomgroep Soest heeft Chris Uiterwijk vorige week vrijdag 1730 handtekeningen afgeleverd bij het in Soest gevestigde districtskantoor van de PUEM aan de Soesterbergsestraat. Ir. P. J. van Doorn nam de handtekeningen in ontvangst. Uiterwijk zei niet als deskundige te komen, maar wel als een zeer veront rust burger. Bij het kleine hem verge zellende gezelschap was ook zijn In een kinderwagen liggend kleinkind en Chris zei: „Wat voor wereld bieden we hem aan? In Nederland stikken we van de veiligheidsvoorschriften, maar on danks dat ontstonden er kort achter elkaar twee hevige branden bij olie raffinaderijen. Dat kan zo ook maar gebeuren bij een kerncentrale en daar zijn de gevolgen niet van te overzien", aldus Uiterwijk. De heer Van Doorn zegde toe de geest van de door Chris vertolkte boodschap te zullen overbrengen aan de PUEM- directie. „Als bedrijf zijn wij afhanke lijk van de politiek en zo zullen wij moeten wachten op het resultaat van de brede maatschappelijk discussie", aldus Van Doorn. Daar wil de Stroomgroep blijkens hun publikatie niet op wachten. „Als u zich, zoals u eerder deed achter de brede maatschappelijk diskussie ver schuilt. hebt u onze vraag niet goed begrepen. Wij vragen als klant geen atoomstroom meer geleverd te krij gen", aldus een circulaire van de Stroomgroep. Met de handtekeningenaktie vragen zij de PUEM-directie de gevaren, die aan de opwekking van elektriciteit door kernenergie verbonden zijn te erken nen en geen atoomstroom meer te leveren. De PUEM-directie wordt ook uitgenodigd toe te geven dat kern energie vreselijk duur is vanwege te bevestigen dat er nu overcapaciteit van elektriciteit is. De sluiting van de kerncentrale Dodewaard, waar het in feite om gaat, kan volgens de Stroom groep daarom gèen problemen opleve ren voor de elektriciteitsvoorziening. De groep vindt dat met het oog hierop de PUEM-directie zich in overleg organen en samenwerkingsverbanden, duidelijk uit moet spreken tegen kern energie. Gaat de directie op een en ander niet in, dan wil de Stroomgroep de aktie „Giroblauw" starten. Dat houdt in dat de aanslagen wel betaald worden, maar dat het verzoek van de PUEM om aanslagnummers en dergelijke dingen te vermelden, niet op de betaal kaart worden vermeld. De klant be taalt dan wel. maar de PUEM-com- puters komen in de problemen. De Stroomgroep wil binnen één maand antwoord van de PUEM, anders gaat deze aktie van start. Bij de aanbieding merkte Uiterwijk nog op dat het 1730 handtekeningen betrqf van „geselecteerde gezinnen"; meerdere handtekeningen uit één ge zin zijn weggelaten. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van onze plaatselijke Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer is een nieuw boekje over Soest verschenen met aller aardigste pentekeningen van niet meer bestaande Soester plekjes en goed leesbare begeleidende teksten. Alhoewel de plekjes velen bekend zul len voorkomen mede dankzij de publi caties van wijlen Engelbert Heupers in ondermeer zijn boekje „Soest en Soes terberg in oude ansichten" heeft de WV van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met de verklarende tek sten wat meer over het Soest van vroeger voor het nageslacht vast te leggen. Bovendien heeft de schrijver van deze teksten, VVV's-voorzitter en gemeen- tevoorlichter B. van Os, een o.i. ge slaagde poging gedaan ook. het Soester dlalekt voor de komende generaties te behouden. In een tweetal verhalen: „Gradus zet kaffie" en „Bezeuk bie Giepemeuj" laat hij een stukje Soest herleven, dat voor de gemiddelde Soester moeilijk te lezen is, maar dat toch de charme heeft van een gezellig spreek taaltje. De vier-en-twintig tekeningen in het boekje zijn van de hand van de kunste naressen Mien ter Horst-van de Rotte en Gerdien ter Horst-Koudijs. Zij illus treerden ook het boekje dat in 1979 bij gelegenheid van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest verscheen: „Verdwenen plekjes van Soest en Soes terberg". Werk van deze dames alsmede van Rieky van Bussel. Tewes Dekker en Leendert ter Horst is op 28 mei (van 10.00tot 17.00 uur), 29 mei (van 14.00 tot 21.00 uur); 30 mei (van 10.00 tot 17.00 uur) en 31 mei (van 14.00 tot 17.00 uur) in de expositieruimte „De Drie Rin gen" aan de Kerkstraat te zien. Het eerste exemplaar van het nieuwe boekje werd vrijdagmiddag uitge reikt aan de heer A. C. van Ee, waarmee van Ee's grote verdiensten voorde restauratie van de oude Kerke- buurt, nogeens werden benadrukt. In zijn dankwoord zei Van Ee, een op en top VW-man. dat hij de jubilerende vereniging dit jaar honderd nieuwe leden toewenste. Een andere haast typische VVV-wens sprak de heer De Jong, streek-directeur van de WV- Eemland uit. Hij wenste de jubilerende Soester VW een middelgroot hotel toe. De informele plechtigheid in restau rant 't Hoogje aan de Neerweg werd door een groot aantal genodigden bij gewoond. Frank Linschoten uit Amers foort en Reinold van Zijl uit Soest luisterden deze plechtigheid op met kamermuziek. LAANSTRAAT 132 3743 BJ BAARN TEL. 02154-14869 SiTids de poster waarop een als wereldbol vermomd stompje kaars aantoonde dat de energie ooit uitgeput raakt, tenzij we atidere manieren vitiden dan het ontginnen van steeds nieuwe aardse energiebron nen, situis die tijd dus heeft bij sommigen de itidruk post gevat dat er misschien echt wat mis is met onze opvattingen over het beheer van moeder Aarde. Het reeds afgeplatte stompje kaars moge misschien bran dende gehouden worden door gebruik te maken van kern energie, maar de daarmee samenhangende gevaren zijn vooralsnog niet te overzien en bovendien kan door dezelfde energie, toegepast in de wapen- industrie, het hele bolletje ver- ruxneerd worden. Als ik terug mag naar de microstructuur van ons huisgezin, waar ik het al lemaal wat overzichtelijker vind, kan ik u vertellen dat we aan tafel een wedstrijdje hebben gehouden wie het meeste energie weet te be sparen. Sinds die tijd zijn de overgordijnen s-avonds (bijna) altijd stevig gesloten en zetten we de verwarming een half uur voordat we naar bed gaan op nachtstand. Wc hebben de deuren sluitend laten maken en geïnvesteerd in spouivinuuriso- latie en een pompschakelaar voor de ketel van de centrale verwarming. Het idee om de deur te openen vlak voordat er op de electrische bel wordt gedrukt levert weinig op en is 's-avonds wegens de gesloten gordijnen op onuitvoerbaar heid afgewezen. Eén van de kinderen maakte daarna 's-middags zijn huiswerk met de rug tegen de radtaior aan, die onder het raam staat en gebruikt zodoende een mini mum aan kunstmatige ver lichting en c.v.warmte. Al pra tende merkten we dat er nog veel meer mogelijkheden zijn om dat onheilspellend op- bratulende kaarsje op je eigen niveau staande te houden. Zo kun je vooral buiten het winter seizoen de gasrekening ontzien door het operationeel maken van de in vele woningen aan gebrachte open haarden. Ik ben altijd weer blij als iemand zijn omgezaagde boom (p je) aanbiedt om die door mij te laten omzetten in stralings- warmte. Het zou 7iog aardiger zijn als je, wat in sprookjes gewoon is, weer in het bos mocht sprokkelen. Eerst werk je je warm met sprokkelen en sjouwen, dan met hakken en zagen en tenslotte houd je de voeten warm bij je open haard- vuurtje. Als de Gemeente daar tegen betaling sprokkclvergun- ningen voor verstrekte zou dat tegelijk mooi meegenomen zijn om Soest een beetje uit de brand te helpen. mm ALLEEN DONDERDAG KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO, van 12,00 voor Zie onze advertentie ALLEEN DEZE WEEK VAN NELLE PAK S 250 GRAM voor ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG van Zwan van 3.65 voor Leren zweedse voetbedmuil, met opvallend stiksel en leuke manchet Maten 36-46 36/41 wit 35.- 40/46 PtEKPRlJS }~W Kwaliteit voor'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat tSfoest. telefoon 02t55-13473

Soester Courant | 1981 | | pagina 1