De molen De Windhond zal wel herbouwd worden" «DE GOUDEN SNAAR» rrrf Nog een hotelaccommodatie in Soest Wie goed kijkt én luistert, kiest Panasonic 2899, Murray PeraIh'ia Mozart TIJDELIJK STERK IN PRIJS VERLM6 90 TRA Prima advies, Gratis thuis bezorgd, en... SERVICE! O LI L Verplaatsing van Dorrestein B.V. naar Amersfoortseweg doet stof opwaaien idrijf ZDA 'LAND -BOT Steenhoffstraat 15 - Soest Telefoon 02155 -12132 Directeur Gemeentewerken tijdens afscheidsreceptie: Geen hoge flats in Winkelcentrum Overhees Kermis op het terrein van de 'Fakkeldraagsters" Geen uitbreiding Scholengemeenschap Eemland •--/ X. - - T rrr - r '"Vr r*"r*" Vooruit dan maar Geslaagd Barbecue-avond van wijkvereniging Overhees 8 raties en lAARN enland terhuizingen 9 in. RTEN >02155-14685 d het gebied LLEN OMENDE IAMHEDEN t garantie ,17a 102155) s. 1 43 32 FICIEEL D6AUR UW uit >e k u e uw daken. 520485. Soetitcr Courant van woensdag 13 mei 1981 VHS-videorecorder NV-7000 Momenteel de meest kompakte, klein, fraai, maar boorde vol techniek. Neemt u bijvoorbeeld de voorprogrammeer- baarheid tot 14 dagen. En maar liefst 12 zendervoorkeuze- toetsen. Buiten het perfecte beeld krijgt u er ook een uitstekend geluid bij. Dolby-ruisonderdrukking, editing- functie en met audio-dubbing voegt u zelfs geluid aan eerder gemaakte beelden toe. Funkties: snelzoeken - normale weergave - halve snelheid - dubbele snelheid - beeld voor beeld en stilstaand beeld. Een opzienbarende VHS-recorder waar u jarenlang plezier van zult hebben. TC-68141 cm portable kleurentelevisie met infrarode afstandsbediening 90° quintrix in-line beeldbuis. Afstandsbediening met 25 funkties. Quick-on beeldbuis voor direkt beeld. Automa tische kanaalkeuze. LEO kanaalindikatie voor de 16 kanalen. AV-kanaal voor stabiele videoweergave, 2-weg luidsprekersysteem. VHS PORTABLE VIDEOSET TC 203 51 cm kleurentelevisie 110° quintrix in-line beeldbuis. Extra pre-focus-lens voor scherper beeld. Quick-on beeldbuis. Magie line voor een voudig en snel afstemmen, 8 tiptoets-kanalenkiezers met kanaalindikatie. AV-kanaal voor stabiele videoweergave. Vernieuwd chassis met modulensysteem. Din-aansluiting voor bandrecorder. Leverbaar in zwart en noten. Adviesprijs 1733,- Onze prijs r NV-3000 recorder kwarts direct drive stilstaand beeld slechts 5 kg Adviesprijs ƒ3591,- Onze prijs NV-V300 tuner 14 dagen programmeer baar 8 geheugens 12 kanaalkeuze toetsen Adviesprijs f 1238,- Onze prijs Adviesprijs ƒ4086,- Onze prijs Adviesprijs 1733, Onze prijs •...V...V.....V......... WV-3000 kleurenkamera elektronische viewfinder aut. diafragma Onze prijs 3 x zoomlens Adviesprijs ƒ2848, Leverbaar in zwart/zilver 99 Volgend jaar bestaat de Stichting tot herbouw van de stelling-korenmolen "De Windhond" vijf jaar. In dat jaar zal moeten blijken of de doelstelling van de Stichting te verwezenlijken valt. En het ziet er naar uit dat dit inderdaad het geval zal zijn. Tijdens het afscheid van de heer P. de Bos, adjunct-directeur van gemeentewerken, 'n echte molen-fan en medewerker van de Stichting, zei ir. J. Dubbeldam, de directeur van Gemeentewerken, sprekend over de hobby's van De Bos: "De Windhond zal wel herbouwd worden! Zo gaan er steeds meer over denken, maar dat is dan ook een gevolg van de niet aflatende Ijver van de "mensen van het eerste uur". Bekend is in middels dat wat de loonkosten van de herbouw betreft, geput kan worden uit een overheidsfonds. En deze kosten maken circa zeventig procent van de totale kosten uit. Er is ook belangstelling voor dit her bouwproject van de kant van een semi- overheidslnstelling, die daarmee een aantal vakmensen aan werk kan hel pen. En wat de materiële kant betreft: van bevriende zijde werd de Stichting een stel roeden (frame voor de wieken) aangeboden, die in Dirksland dienst hebben gedaan. Na reparatie zijn ze nog goed bruikbaar. Voor de reparatie heeft het constructiebedrijf Van Hengstum zich beschikbaar gesteld. De roeden zijn net zo lang als die van de in 1930 afgebroken "Windhond". Wat dat betreft is ook bekend dat de molen op fundamenten van één meter breedte stond; dat er 25.000 stenen in verwerkt waren en dat de ijzeren as, tweeduizend kilo woog. Het terrein waarop de molen destijds stond, op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, is inmiddels eigen dom van de Stichting. Volgens Stichtingsvoorzitter J.H.van Duorne. is het nu langzamerhand zover dat met de gemeente overlegd moet worden over het aanpassen van het bestem mingsplan aan de doelstelling van de Stichting. De gemeente heeft al eerder bekend gemaakt daar rekening mee te willen houden. twee molens Er leven nog heel wat Soesters die de twee molens die Soest rijk was hebben gekend. Dat waren de molen "De Vlijt", die stond in de hoek Kerkstraat/ Soesterbergsestraat en pas na de tweede wereldoorlog afgebroken is èn "De Windhond". De geschiedenis van "De Windhond" begint eigenlijk al in 1474, toen Cles Albertsz het recht kreeg het mole- naarsberoep op de Eng, het zg. wind- recht, uit te oefenen. Hij bouwde op het hoogste punt van de Eng een houten standerdmolen, vlakbij de plaats waar later de stenen "Wind hond" zou worden gebouwd. Dat houten geval draaide tot 1737, waarna Gerrit Volkertsz. Varekamp de stenen Windhond liet verrijzen. Het bouwwerk had er in onze tijd nog kun nen staan, ware het niet dat de tech niek het gebruik van wind achter haalde. In 1904 kocht Hannes Smits de molen met molenaarshuis. erf, boomgaarden en akkerland voor tienduizend gulden. De tijd was toen al slecht voor een molenaar, maar hij hield zich zo goed en zo kwaad als dat ging tot 1930 staande. Toen bood hij zijn molen te koop aan. Eigenaar werd Mulders van "De Vlijt"; hij betaalde 5030 gulden en kreeg daarvoor de molen, inclusief een flinke lap grond, maar exclusief de bijgebouwen. Overeengekomen werd dat Smits geen molenaarsbedrijf, meel- of graanhandel in Soest mocht uitoefenen. Mulders heeft "De Windhond" ver moedelijk nauwelijks gebruikt. Hij bood de molen aan de gemeente Soest te koop aan en vroeg een zeer geringe prijs. Mulders wilde op die manier deze molen voor Soest behouden, maar de vroede vaderen van die tijd, be slisten anders. Zij voorzagen dat zij voor de kosten van het onderhoud zouden moeten opdraaien en ook in die jaren was het geld in Soest schaars. Er werd een comité gevormd, die alles in het werk stelde om de molen voor afbraak te behoeden; het haalde niets uit. Het verval zette door en uiteinde lijk moest ook uit een oogpunt van veiligheid de afbraak doorgezet wor den. opgravingen Aan de hand van oude kadastrale ge gevens werden enkele jaren geleden opgravingswerkzaamheden ver richt. Tal van voorwerpen kwamen boven de grond, zoals de aan stukken geslagen molensteen, gebroken aarde werk, pljpestelen e.d. Veel verder kwam men daar niet mee, zij het dat de bouwplaats van de molen vrij exact kon worden vast gesteld. expositie Tot eind deze week is in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan een mi ni-expositie ingericht waar aandacht besteed wordt aan de molens in het algemeen en "De Windhond" in het bijzonder. Daar is ook het model van "De Wind hond" te zien, dat de heer A. van de Busken uit Weesp gemaakt heeft. Ver der ook foto's van deze molen en af drukken van teksten uit boekjes waar in hij beschreven wordt. l'l i —.Ti C' Bouwplaat Hoe de molen er precies heeft uitge zien is bekend aan de hand van vele nog in omloop zijnde foto's van "De Windhond". Foto's hebben ook model gestaan voor een bouwplaat, die vanaf vandaag in de verkoop komt. De plaat is gedrukt bij Léon Schuyt te Alkmaar. Het is een kleurig geheel en niet zo maar in een achtermiddag in elkaar te zetten. De prijs wordt zes gulden en de ver kooppunten zijn: Van de Ven's Boek handel, Soesterbergsestraat 53; Kan toorboekhandel Van de Ven, Steenhofl straat 13; Boekhandel "de Stadhouder' Stadhouderslaan/hoek Van Weede straat; IJzerwarenhandel Hooyer, Soesterbergsestraat 30; Sigarenwinkel H.J.M.van Tienen, Laanstraat 44 D.A.Drogisterij Kok, Smitswcg 2; Cen tramarkt N.v.d.Graaf, Soesterbergse straat 4 en Centra Schipper, Nieuwer- hoekplein 4. Op deze adressen is ook een prachtige tekening van Rien Poortvliet (for maat 38 x 26 cm) van de molen "De Windhond" te koop. (Prijs 12,50). Omdat ieder graag een steentje bij draagt, komt de opbrengst van de ver koop geheel ten goede aan de Stichting. Eventueel zijn bouwplaat en tekening ook telefonisch te bestellen onder nummer 02155/15377. De zeeverken ners van de Paltz en Eemgeuzen zor gen voor de aflevering. De zeeverkenners bemannen ook de stand tijdens de jaarlijkse markt op Hemelvaartsdag, waar dit keer bouw plaat en tekening aangeboden worden. Bij besluit van 29 december 1978 werd door de Kroon goedkeuring ont houden aan enige voorschriften van het door de raad van Soest op 16 mei 1974 vastgestelde en door gedepu teerde staten van Utrecht op 4 juni 1975 gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan Overhees. De commissie ruimtelijke ordening wordt volgende week mei 1981gecon fronteerd met de gevolgen. Het aantal maximaal toegestane lagen met be trekking tot de meergezinshuizen (flats) in het wijkwinkelcentrum wordt van zes lagen verlaagd tot drie lagen. In verband met deze verlaging mag twintig procent van de gronden in de "centrumvoorziening" bestemd wor den voor meergezinshuizen, terwijl de gemiddelde bebouwingsdichtheid is be paald op 25 per hectare met een mi nimum van 20 woningen en een ma ximum van 30 woningen per hectare. Los van de noodzakelijke wijzigingen ingevolge het Kroon-besluit, zijn de voorschriften ook nog aangevuld met de bepaling dat de voor groen- en wa tervoorzieningen aangewezen gronden tevens zijn bestemd voor ont sluitingswegen naar de wijken Over hees 3 en 4. De scoutinggroep "De Fakkeldraag sters" organiseert zaterdag 16 mei a.s. een door de leiding en ouders geïm proviseerde kermis op het terrein aan de Den Blieklaan. De opbrengst hier van zal besteed worden aan het onder houd en de reparatie van het clubhuls aan de Bosstraat (tegenover nr.3). Er zijn leuke attracties zowel voor jong als oud. Vanaf 10.00 uur kan men er terecht. Uit het werkplan voor Ruimtelijke Or dening van de gemeente blijkt dat een tweede herziening van het bestem mingsplan Albert Cuyplaan kan komen te vervallen. Volgens de gemeente gaan de uitbreidingsplannen van de Scholengemeenschap Eemland niet door. De directeur van de school, de heer A.Bouma, zegt desgevraagd daar nog niets van te weten. "Er is voor de aankoop van de grond geld nodig, en dat stelt het ministerie nog steeds niet beschikbaar", aldus de heer Bouma. Hij vermoedt dat de gemeente Soest de door het bestuur van de school op het terrein gelegde optie als ver vallen beschouwt. Pianoconcert nr 12 in A,KV414 nr 27 in Bes,KV 505 Adviescentrum voor Audio en Video Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 1 21 32 Restaurant - Sauna's Bowling Zwembadinrlctatlng _1 Midget golf Dienstwoning Dienstwoning Na vele jaren van een moderne hotelaccommodatie verstoken te zijn geweest lijkt Soest over niet al te lange tijd over twee hotels te kunnen beschikken. Het verst ge vorderd zijn de plannen van de gebroeders Van Kampen met de uitbreiding van hun Hotel „Het Witte Huis" aan de Birkstraat. Nu heeft zich een tweede kandidaat aangemeld en wel de B.V. Amsem te Amsterdam die grond kocht op de hoek Steenhoffstraat/Dalweg; het terrein van de voormalige R.K. Mavo. Het gaat om 5200 vierkante meter grond, waarvan volgens de koper 35%, ofwel 1836 vlerkante meter bebouwd kan worden. De bedoeling van „Amsem" is dat het hotel, dat de naam „Hotel White Soest" moet krijgen, eind van dit jaar gereed is. Gemeentevoorllchter Van Os zegt dat de gemeente in het geheel niet op de hoogte is met deze plannen. „Wij hebben", zegt van Os, „slechts het verzoek gekregen de op het terrein staande bouwwerken wat in de gaten te houden". Dat is ook wel nodig, want veel meer dan bouwval is er van de eertijds bruikbare schoolgebouwen niet overgebleven. B.V. Amsem zegt op het terrein drie aktiviteiten te willen ontplooien: een hotel; een wintertuin/restaurant met bar; en een sportaccommodatie. Deels wordt dat gerealiseerd door nieuw bouw, deels ook door verbouwing van de bestaande gebouwen. Het hotel zal 35 moderne dubbele kamers krijgen, waarvan 16 parterre en 19 op de eerste etage. Bovendien een De heer Schuurhannes wordt het zat. Na vele telefoontjes voor prijsopgave voor een rijles krijgt hij te horen: ..die anaer lest goedkoper, ik ga naar hem toe". Nu is hij het zo zat. hij gooit de prijs terug naar 35.-. Er wordt gelest in een nieuwe Opel Kadett, 5-deurs. Gratis lesagenda. In elke les worden de resultaten besproken en op de leskaart ingevuld. Autorijschool Schuurhannes. Saenredamplantsoen 32. 3764 CV Soest. 02155-10875. Het overslagbedrijf van de Firma Van Dorrestein B.V. was eerst gevestigd aan de Jordanlaan in Zeist, maar moet op last van de Raad van State uiterlijk 1 januari 1982 daar verwijderd zijn, vanwege het niet kunnen krijgen van een hinderwetvergunning. De Gemeente Zeist heeft nu het voor nemen dit bedrijf over te plaatsen naar de Amersfoortseweg, en wel op het terrein tussen het Woonwagencen trum "Beukbergen" en de voetbal velden van Soesterberg. Aangezien dit terrein een bosgebied ia moet eerst het bestemmingsplan gewijzigd worden. Omdat dit nooit vóór 1 januari 1982 gerealiseerd kan worden heeft de gemeente het plan om middels een zgn. art. 19-procedure alvast een bouw vergunning te verlenen aan Dorre stein, vooruitlopend op de nog vast te stellen wijziging van het bestemmings plan. De aanvraag voor het verlenen van deze bouwvergunning ligt van 11 t/m 22 mei a.s. ter visie op het Ge meentehuis te Zeist. Dit is dan tevens de periode waarin alle bezwaarschrif ten tegen dit plan ingediend kunnen worden. De bewoners van Beukbergen hebben zowel tijdens een vergadering van de commissie Planologie als tijdens een voorlichtingsavond op Beukbergen (door Wethouder van Ros- sum, en de heren Haasnoot en de Jong) duidelijk laten weten dat zij het niet eens zijn met de plannen van de Ge meente. "De te verwachten broedplaats van on gedierte. stank- en geluidsoverlast, lucht- en bodemverontreiniging is on aanvaardbaar, en wij zijn unaniem van mening dat het plaatsen van een dergelijk bedrijf op 50 meter afstand van een woonwijk met over de 100 ge zinnen niet toegelaten mag worden. Noch In Zeist, noch hier. Wij zullen alle mogelijke juridische stappen on dernemen om doorgang van deze plannen te voorkomen", aldus de be woners van Beukbergen. petit-restaurant, tevens ontbijtzaal, met buiten terrassen en zitjes. Bij de wintertuin/restaurant met bar komt ook een zwembad, burble basin met tropische planten, beschermd door glaskappen. Het sportgebeuren voor ziet in de aanleg van bowlingbanen, tennisbanen, sauna (Turks en Fins) sportclubgebouw, midgetgolfbaan enz. Het geheel is ontworpen door de Am sterdamse architect James Rijk- schroef. Volgens Amsem is er wel degelijk sprake van overleg met de gemeente Soest, want op verzoek van het bestuur zal het aantal parkeerplaatsen uitge breid worden tot 50. Amsem rekent in de weekenden op gasten uit Duitsland en Oostenrijk en door de week op relaties van het Soester bedrijfsleven. De prijsklasse van de kamers zal volgens de b.v. gunstig liggen: onder de negentig gul den. .Gezien de Kredietbeschikking Toeris tische Accommodatie 1980 van het Ministerie van Economische Zaken worden voor de verbouwing van hotel met daarbij behorend restaurant, als mede zwembad, gunstige voorwaarden geboden, inclusief gedurende drie ja ren een 50r/r rentesubsidie", aldus de koper van het terrein. De gehele inves tering zal ruim drie miljoen bedragen. Volgens Amsem, maar dat wordt door de gemeente tegengesproken, geeft het bestemmingsplan geen problemen. Amsem zegt dat een hotel, motel, restaurant, bioscoop, theater en derge lijke zaken zijn toegestaan, de gemeen te zegt dat er de bijzondere bestem ming „school" op rust. Amsem zegt tenslotte dat voor de exploitatie van het geheel of delen van het plan, overleg gaande is zowel met een bekende brouwerij als met deskun digen in de omgeving van Soest. Voor de bedrijfsleiding is op het terrein in de bouw van twee woningen voorzien. Aan de Vrije Universiteit te Amster- dam slaagde onze plaatsgenote Anne- lies Jorna voor het tandartsenexamen. De wijkvereniging Overhees viert haar vijfjarig bestaan a.s. zaterdag met een barbecue- en dansavond in en bij het dorpshuis "De Borg". Het dorpshuis bestuur levert een welkome bijdrage door de consumpties tegen een geredu- ceerde prijs aan te bieden. Muzikale medewerking ls er van de zangeres Lisa Mac Keag, de troubadour Gert Jan Groenendijk en de Countrygroep "Intruders". Het festijn begint om 20.30 uur.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9