Soester parlementariër MARCEL van DAM „Nationaal kabinet is voor- en achterkant van het ongelijk" Tweede deel van Heupersvolksverhalen uit Gooi- en Eemland SCHOEMAKER Expositie „Het Kind" in kader Soestock-festival SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Euro Video Club SOLDAAT ORANJEI 11 Soe*ter Courant van woensdag 2(1 mei 1981 11 Wij hebben schitterende gouden armbanden, chökers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baam Rembrandtlaan 13 - Soest .Meer dan een jaar geleden kwam het eerste deel uit van de door wijlen Engel- bert Heupers verzamelde "Volksverhalen uit Gooi- en Eemland en van de weste lijke Veluwe". Nu is het tweede deel in de boekhandel verkrijgbaar, terwijl het derde en laatste deel eind 1983 zal verschijnen. Het eerste deel bevatte bijna elfhonderd sagen die Heupers in de periode 1962-1971 optekende; in dit tweede deel zijn er ruim 1300 opgenomen. De verhaaltjes gaan over spokerij, voortekenen en bovennatuurlijke verschijnselen, die een lang leven beschoren zijn en ook in onze dagen hier en daar nog opgeld doen. De verhalen zijn voor zien van registers: op de personen, op plaatsnamen, op motieven en op zaken die in de verhalen voorkomen. De onmetelijke verdienste van Heu pers is, dat hij in een tijd waar de nostalgie nog niet zo leefde, al letter lijk 'de boer op' ging, om overleve ringen vast te leggen, die een eeuw geleden zo'n grote invloed hadden op het leven van de mens. De dood en de duivel waren zaken waar men zich alledag mee bezig hield. Huilde er een hond, dan was de dood in aantocht; als het stil is gaat er een lijk voor bij; een dode mag niet op zondag over staan omdat er anders weer een dode komt; grafheuvels moet je met rust laten. Vroeger gebeurde er nog wel eens wat. Ze uxiren overal bang veur en se sagen overal veurtaikens. As het effen stil was in de buurt, zo midden op de dag. je hoorde nargens meer geluud. dan zei ming moeder: "Er goal een lijk over de weg". Doar geleufdcn ze un. zukke dingen. Veurtekens. dat was iets griezeligs, altijd ging er een dood. Als er een hond an een stuk lag te janken ging er ren dood. Ook als de kaaien zo om 't huis vlogen kwam er een dooie. Gebeurde het. dat de spiegel van de muur viel of een schilderijtje, dan kreeg je gauw een dooie in huis. Dat wassen allemaal veurtekens. Dieren speelden in het algemeen een belangrijke rol. Zwaluwen bijvoor beeld brengen geluk; een groot zwart beest is de duivel; aan bijen moet de dood van de baas medegedeeld wor den; eksters en zwarte katten brengen ongeluk; een heks verandert zich in een ezel, een tovenaar in een veulen; een kanarie gaat dood na het over lijden van de eigenaar; de schreeuw van een uil kondigt ongeluk aan; koeien voorspellen het weer, een ooie vaar kondigt een geboorte aan; dro men van een slang brengt ruzie; ook dromen van een paling doet dat; een specht kondigt een sterfgeval aan. Zwaluwennesten moet je loaten woar ze z'n. Je mocht die nesten niet uut- halen. Ook ukkcrmunnckcs niet. Nooit ankommen. As er vroeger een kutuul of een hoop eksters bie je huus zaten, dan zou er wel gauw een sterven. Ze geloofden hier vroeger un. Ok as 'r een hond huulde "Voortekens genoeg vroeger. Proat me er niet vanZe leefden bie de voortekens. As er 's nachts een hond bie je huus, of in de buurt lag te janken, dun ging d 'r een krosies.(dood). da de eksters met elkaar speulden en tekeergingen in de bomen dan was er onraad. Ook as je een zwarte kat in donker tegenkwam. 't Veur- spelde niet veel beters". "Veurtekens doar hadden ze het altied over. Dan hcurden ze dit of dat en dan most er wat gebeuren. Als de koeien zo stonden te bloazen op de kniezul (balk voor drinkgoot in de stal) dan kwam er storm, winderig weer. Als er een hond huulde. dun ging er een dood en ok as t'r een kutuul zo schreeuwde". Dergelijke verhalen wist men overal te vertellen; van Huizen tot Barneveld, van Eemnes tot Scherpenzeel. Heu pers zocht de mensen thuis op en maakte aantekeningen als ze aan het praten gingen. Overal spraken ze over nachtmerries, weerwolven; de ge heime kracht van vrijmetselaars; de macht van de pastoor over de wind; de kracht van het wijwater; over zi geuners als kinderdieven. "As er brand was. dan haalden ze de pastoor d'r bie, en gelovig en god vruchtig mens. dat spreekt vanzelf. Die kon de wind loaten draaien, waar heen hic wilde. Dan wier hic gehaald en dan sting hic bic de brand te bid den, hic deed niks as bidde. Dan draaide de wind noar de goeie hoek en was veul behouden gebleven". Boerderij 't Klooster aan de Eemstraat, volgens oude verhalen via onderaardse gangen verbonden met de Oude Kerk. "Ik heb het zelf gezien. Twee kerels, een ervan was vrijmesjon en die liep op de golven. Hij liep op de plas must het bootje waar de amler inzat, 't Was een vrijmetselaar en die kunnen meer as rechttoe. Je had er hier een wonen en die ging alles goeiendag zeggen. Allemaal ging hij ze langs. Dronk hier en daar nog 's een borrel tje. Toen hij thuiskwam, trok hij z'n nachtgoed an en ging naar bed. Ander daags was hij dood. Hij was aange wezen deur 't komplot. Hij most dood. "De nachtmerrie, dat was wat. Hic moaktc dut je slecht sliep, geen oog deej' toe. Wij roomsen deden alsmaar bidden, als een van ons het had. De tuiehtmcrric zou dan wel weggoan. M'n moeder legde hcur kousen over mekoar, kruislings veur 't bed. dun kon de nachtmerrie niet bij d'r kommen. Moet geholpen hebben ook nog.'". De kerk nam een belangrijke plaats in. Onder kerktijd mocht niet gekaart wordenje kon er een toevlucht zoeken tegen betovering; er zijn onderaardse gangen. Dat de kerk op huiden ge bouwd is wordt verteld zowel in Utrecht als in Woudenberg en in West broek. Over onderaardse gangen praat men in Soest, in Harderwijk en in Woudenberg. In Amersfoort weet men te vertellen dat de St. Joriskerk weer rooms zal worden. "De kerk op de Hof te Amersfoort, de Sint Joris, die hoorde vroeger an de roomsen. Maar toch zal die weer terug komen an de roomsen ook, want ze hebt op een keer, toen niemand in de kerk was en de deur op slot het venccrcater daar horen zingen. Dit wijst erop, dat de kerk een keer te ruggaat noar de roomsen waar hij vroeger van hoorde "Bic de toren in de Karkcbuurt en tussen 't Klooster, die ouwe boerderie doar. op do Ecm an, doar leien onder- oardse gangen. Die liepen noar de kurk toe, noar de toren. 'sNaehts liepen doar die zusters uut dat klooster deur om in de kurk te kommen, as er onraad was. En dan mosten ze heul die donke re gang deur. ok 's ivintcrs wel. as 't bar koud was". "Bij het klooster in de Sint Annu- straat doar bij 't kloosterhuis. doar liepen onderaardse gangen onder de grotui door. Die hadden verbinding met de kerk en 't kloosterhuis. Ze werden gebruikt door geestelijken, die stiekum bij de nonnen kivamen in 't klooster. Ze kondcr er vroeger ook wat mee Het boek staat vol met verhaaltjes die ook nu nog velen bekend in de oren klinken. Dat kan ook niet missen want nazaten van de vertellers leven nog en ook zij zullen, net als Heupers, veel van die verhalen gehoord hebben. Heuiers sprak in Soest o.a. met Gijs Schimmel, Gerrit Jan Berkhof, Alber- tus van Woerkom, Elisabeth Rietveld- Broek, Aalt van de Brink, Maria van de Brink-Natter, Willem A.Voort huizen, Peter Tiggelaven, Theodorus van Agterveld, Bernard Praag, Petro- nella de Beer-van Dorresteijn, Breunes Elbert Jansen, Maria van der Heijden- van Doorn, Wijmpje Huurdeman- Werhoven, Egbert Kok, en Johannes Fetter. Dergelijke lijsten met namen zijn ook op te geven van plaatsen als Bussum, Nijkerk, Baarn, Nijkerker- veen, Hilversum enz. Het is een aller aardigst boek voor wie interesse heeft in het dagelijks leven zoals dat zich vroeger afspeelde. Deze uit drie delen bestaande serie wordt uitgegeven door de Volkskundecommissie van de Ko- niklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De reeks staat onder redactie van A.J.Dekker en J.J.Vos kuil, belden verbonden aan het P.J. Meertens-Instituut voor Dialectologie, Volkskunde en Naamkunde te Amster dam. Naar verwachting zal de totale serie "Volksverhalen" dertig delen be vatten. Dit tweede boek van Heupers is in de boekhandel verkrijgbaar. Vorige week is deze tentoonstelling op moederdag geopend door de Amster damse cabaretier Johan Berenschot, die enkele toepasselijke „kinder liedjes" zong. De volgende kunste naars zijn met hun werk vertegen- «fw.rdigd: Ter gelegenheid van het tiende Soes tock-festival heeft de Vereniging „Ar- tishock" een aantal kunstenaars uitge nodigd een werkstuk te maken, dat als thema „Het Kind" meekreeg. De ten toonstelling wordt naast de traditionele ledententoonstclling gehouden in de theaterzaal van het Artishockgeb<»uw en duurt tot en met zaterdag 30 mei. Dagelijks gratis te bezichtigen van 2 tot 4 uur. 1. Lied Zwagerman [40] uit Soest. Zij zond een olieverfschilderij in, getiteld „Poppenhemel". 2. Fred Schilder maakte een schitte rende foto van een etende baby, dat als titel meekreeg „De Kraai". 3. Geertje de Roovere [49] liet zich inspireren door „Speelgoed" en schil derde eveneens „Kind met bloemen". 4. Teddy Derksen [36] noemde haar schilderij kortweg „Poppen". 5. Cristel Mineur |61] heeft eveneens wal „Speelgoed" in olieverf op haar doek uitgebeeld. 6. Bert l'Hoest [62] uit Soesterberg zond een heel groot „Moeder met kinderen" in van vinyl en wasverf. 7. Ray Sehiunk [42] liet zich inspireren door de invloed die reclame heeft op de jeugd: „The child as target for advertisement. 8. Jan Visser 147] schree! een gedicht voor de poezie-album van „Daphne". Dit vers werd gecalligrafeerd door de Amerikaanse beeldhouwster Marl Shields. 9. Jeanne Oomen maakte voor deze gelegenheid drie objecten. Het in dringende „Kind uit Somalië", een fraai plastiek „Twee Vriendinnen", dat tijdens de opening al werd verkocht en de houten „Babiebox". 10. Lia Waikowisky uit Amsterdam debuteert in Artishock-kringen met een opvallende drieluik „Vredeskind". U. Nadzjeda van Ittersum heeft ?en kostelijk broodplastiek vervaardigd van „Meisje op w.c.". 12. Anna Rommen. de Bree is natuur lijk aanwezig met haar naïeve „Pony park". IS. Paul Ovink [38] uit Baarn liet zich inspireren door een tekening van zijn zoon Miro (7). Deze tekening hangt naast het paneel van zijn vader. Ovink exposeerde dit jaar in Galerie „Mo- kum" in Amsterdam en in „De Drie Ringen" in Soest. 14. Manon Terheggen [26] wordt sterk beïnvloed door Japanse kunstenaars uit de 19e eeuw. Binnenkort exposeert zij in Eindhoven en Breukelen. Haar tekening heet „Child in time". 15. Ineke Talen [32] maakte voor deze tentoonstelling in acryl „Kinder wereld". 16. Jan Palma [57] noemt zichzelf vrijetijdschilder. Hij exposeerde al eerder bij Galerie Boersma in Hilver sum en in Artishock bij het afscheid van mevrouw Corver. Zijn aquarel heet „Als na het feest, de gasten..." Harry van der Wee [63] is lid van de AKG „De Ploegh" in Amersfoort en van de kunstenaarsvereniging „St. Lu cas" in Amsterdam. Hij exposeerde veel, dit jaar in Maartensdijk, en zoi J de opvallende „Vluchtelingen' in (gemengde techniek). Wordt lid en huur voor 19.50 per 4 dagen KINDERFILMS, TEKENFILMS, OORLOGSFILMS, WESTERNS, LACHFILMS, EROTIEK enz. enz. Van Weedestraat 78 Soest Tel. 02155-10344 Kies bij Schoemaker uit meer dan 100 verschillende Video Bioscoop Films. Een uitvoerige folder ligt voor u klaar. Zijn naam: Marcel van Dam. Leeftijd 43 jaar. Met echtgenote Milou, dochter van Jan Derks, oud-Honfdredakteur van het dagblad De Tijd, en twee kinderen sinds geruime tijd ingezetenen van Soest. Woonachtig in een Soester wijk waar Oranje-klanten zich, wat de naamgeving van de straten en lanen betreft, thuis zullen voelen. Hij en z'n gezin ook, hetgeen minder met de naamgeving dan met de omgeving te maken heeft. Hoe men ook tegen zijn politieke gelijk of ongelijk aankijkt, in ieder geval een persoonlijkheid met een stormachtige carrière. Medewerker van de Wlardi Beckman- stlchting, wetenschappelijk bureau v.d. Partij v.d. Arbeid, eerste en nog steeds meest gewaardeerde en ge vreesde Ombudsman van de Vara. Tijdens het kabinet Joop den Uyl staatssecretaris Volkshuisvesting. Met de komst van het kabinet van Agt terug in de groene banken van de 2e Kamer. Sinds zondag 19 oktober '80 heel na drukkelijk in het nieuws met zijn toch wel opzienbarende t.v.-serie „De ach terkant van het gelijk". De hoogspan ning waar onder hij en zijn politieke vrienden tegenstanders vlak voor de verkiezingen leven is van zijn gezicht af te lezen. Dagelijks campagne-ver gaderingen, dagelijks in een gehucht of stad betrokken bij een verkiezings tournee. Begrippen als 8-urige werk dagen en 45-urige werkweken heeft hij slechts van horen zeggen. Werk weken van meer dan 80 uur zijn geen zeldzaamheid, hetgeen overigens ook in de turbulente dagen voor de aan staande verkiezingen ook van toepas sing is op aile vooraanstaande leden van politieke partijen. Marcel van Dam behoort daartoe. Met alle kon- sekwenties van dien. Hij telt vrienden en vijanden, en komt sinds jaar en dag positief en negatief in het nieuws. De politieke kleur van de media is daar voor aansprakelijk. Vele malen is de hoofdpersoon in dit verhaal op nogal ongenuanceerde wij ze op zijn nummer gezet. Wij confron teren hem met een aantal uitspraken. In 1972 werd hij uitgeroepen tot de zachtmoedigste man van het jaar. Marcel van Dam over deze kwalifica tie: „Dat was te danken aan The Foresters, een genootschap van men sen die vanuit humanistische beginse len aktiviteiten ontplooien. Die hebben mij in mijn funktie als Ombudsman The Forestersprijs gegeven, In de be tekenis van mededogend. Dat ben ik ook. Ik vind mij zelf wel een heel humaan mens. Zo lang als ik werk. met uitzon dering van de militaire dienst, heb ik altijd funkties gehad in relatie met mijn politiek opvattingen. Van Wiardi Beckmanstichting via Ombudsman Vara tot de beroepspolltiek. Dat werk kies je natuurlijk niet als je niet gemo tiveerd bent door bepaalde idealen. Ik wil het niet overdrijven, maar het is wel zo dat de motieven waarom je iets doet altijd een mengsel is van een hele boel dingen. Dat varieert van het salaris dat er aan vast zit tot je idealen, je werkomgeving, enfin noem maar op. Voor zover een mens objectief kan zijn durf ik te zeggen dat mijn politieke op vattingen daarbij voorop staan. Dat is geen kreet, ik kan het bewijzen ook. Toen ik wetenschappelijk mede werker was bij de Wiardi Beckman stichting verdiende ik na een universi taire studie met beide handen 15.000,- bruto per jaar. Bij de VARA werd het wat beter, maar in het begin van de zeventiger jaren verdiende ik er ook niet meer dan 40.000,-. Als staats secretaris zo'n 115.000,-, daarna Ka merlid en terug naar een bruto-salaris van 89.000,-. Niemand hoort mij klagen, maar wel even weten dat kamerleden geen vakantie-geld en ziekte-verzekeringen kennen. Mensen met mijn politieke signatuur hebben geen neveninkomsten. Nog een kwalificatie. In zijn tijd als Vara's Ombudsman werd hij door een redakteur van het weekblad de Haagse Post uitgeroepen tot een moderne Ro bin Hood. Marcel van Dam daarover: „Kijk, ik kan moeilijk verantwoordelijk gesteld worden voor alle journalisten onzin. Ze moeten altijd een lekker verhaal ma ken en dan verzinnen ze dit soort dingen. Ik weet absoluut niet wat ik daarbij moet denken." Het ligt nogal voor de hand dat Marcel v. Dam wel iets kan bedenken bij de uitspraak die hij aan de vroegere PPR-voorzitter Dolf Coppes te danken heeft. Hij omschreef Marcel van Dam als „een autoritaire vlerk." Korte stil te, en dan met een niet van harte lijkend lachje: „Ik denk dat ik die uit spraak te danken heb aan het feit dat hij toendertijd bij mij gesolliciteerd heeft voor een functie bij de Ombuds man. Ik heb hem niet aangenomen en dat zal er alles mee te maken hebben. Zo simpel liggen die dingen vaak. En dan vraag je je af als zo'n man mij een autoritaire vlerk vindt waarom hij dan bij mij gesolliciteerd heeft." Nog een uitspraak die er niet om liegt. Frans Goedhart (DS'70) zag in Marcel van Dam „een politieke vrijschutter". Wat Marcel van Dam betreft, niets nieuws onder de zon." Kijk, ik denk dat z'n uitspraak er komt omdat Frans Goedhart en zijn partij het niet prettig vinden dat ik politiek nogal eens effec tief opereer. Om die onprettige gedach te te verdringen moest er weer eens worden geprobeerd mij in de hoek te zetten." Tom Pauka, P.v.d.A-ideoloog, ziet in Marcel van Dam een waanzinnig slimme persoonlijkheid. Bedachtzaam roerend in z'n zoveelste kop koffie van die dag stelt Marcel van Dam vast: „Ik denk niet dat ik tot het domste deel van de natie behoor. Ik geloof dat niemand het mij kwalijk kan nemen dat ik ze op een rij heb staan. Sluw zijn is weer wat anders. Het zou betekenen dat je je kennis en inzicht misbruikt om andere mensen nadeel te berokkenen. Dat doe ik niet. Ik zal overigens mensen wel eens kwaad gedaan hebben, maar wie Foto VARA-gids heeft dat niet gedaan. Hij die zonder zonden is werpe de eerste steen. Ik denk niet dat ik daarin uitblink in het kwaad doen van andere mensen." Marcel van Dam. de zachtmoedige, de autoritaire vlerk, de politieke vrij schutter. de slimme politicus. De dui delijke aanwezigheid van een niet ge ringe hoeveelheid argwaan is hem. zover ons bekend, nog niet aange wreven. En toch is die argwaan er. Vooral zichtbaar tijdens het stellen van de vragen. Marcel van Dam: „Ik ben argwanend in die zin dat ik niet zonder meer alles wat andere mensen zeggen zo maar geloof. Ik heb in de loop van mijn leven ontdekt, dat je met woorden een heleboel dingen kan zeggen en verduidelijken, maar dat je er ook vreselijk veel mee kunt verhullen. Ik denk dat het heel goed is, althans dat is mijn instelling, dat wat andere mensen zeggen eerst eens te proeven op smaak. Het etiket van de wijnfles zegt mij niet alles, ik wil de inhoud kennen. Woorden kunnen zoveel betekenissen hebben. Ze worden zo dikwijls mis bruikt om de ware bedoelingen te verdoezelen. In de politiek zie ik dat iedere dag, terwijl de democratie toch veronstelt dat de dingen getoetst wor den op hun eigenlijke waarden. Noem het maar argwaan. In de praktijk blijkt dat die ten volle op zijn plaats is." Hel zijn niet bepaald zijn politieke vrienden die hem een streberachtige mentaliteit verwijten. Zijn reeds ge schetste bliksemcarrière zou daarvoor onder meer als bewijs moeten dienen. Wanneer wij dit onderwerp ter sprake brengen laat het antwoord even op zich wachten. Hij steekt de vlam in een lange dunne sigaar en gebruikt een toonsoort die de rechterlijke macht bekend in de oren moet klinken wan neer advocaten gaan repliceren. „Een streber ben ik niet, ik heb ambities. Ik wil graag dingen doen, ook in functies waarin ik de macht heb om de dingen die ik belangrijk vind uit te voeren. Ik wil graag in de politiek een functie hebben waar ik de macht die mij door het volk gegeven is, dat is de democratie, kan gebruiken om die belangen van de mensen te behartigen. Dat is de essentie van de democratie. Dat is niet iets negatiefs, het is alleen maar positief, streber zijn wil zeggen dat je om redenen van puur eigen belang bepaalde dingen doet of nalaat en daarbij methoden gebruikt die niet door de beugel kunnen. Als ik een stre ber was. en het pure eigenbelang voor op stond, dan had ik in het verleden tal van functies kunnen aanvaarden waar bij ik meer verdiende. Wat dat betreft zijn er in het verleden mij echt wel hoge ambtelijke posten aangeboden. Die heb ik geweigerd, omdat ik nu eenmaal die andere ambitie heb. Ik sluit niet uit dat het streber-zijn soms gekoppeld is aan ambitie. Nogmaals bij mij niet. Je moet voorzichtig zijn met het toeschrijven van motieven aan allerlei mensen. Ik ken vaak mijn eigen motieven niet eens. Dat geldt soms toch voor iedereen. Er worden vaak etiketten opgeplakt. Ik weet pre cies hoe dat in de journalistiek gaat. Iedere journalist, of in ieder geval iedere grote krant beschikt over map pen met documentatie waarin alles zit wat je ooit gezegd hebt. De ene journa list verzint Robin Hood, een ander kleurt je als de zachtmoedigste man van Nederland, weer een ander noemt je een streber. Bij ieder nieuw inter view passeert alles weer de revue, maar met de werkelijkheid van van daag heeft het soms niets meer te maken. Desondanks houdt 't een het ander echter wel in stand. Dat is mijn ervaring", Wat recent in documentatie-mappen werd ondergebracht is de samenstel ling van een nieuw kabinet Den Uyl. genoemd tijdens de 1 mei-viering te R'dam, waarin „formateur Jaap Burger zijn partijgenoot Marcel van Dam als minister of staatssecretaris onbesproken liet. Een misser die door Joop Den Uyl hoogst persoonlijk werd gecorrigeerd met de mededeling dat bij Volkshuisvesting in zijn visie ook heel goed Marcel van Dam zou kunnen zitten. Heeft dat in de bres springen mogelijk iets te maken met de steeds meer gehoorde veronderstelling dat Marcel van Dam in de toekomst als opvolger van de tegenwoordige P.v.d.A-fractievoorzitter mag worden beschouwd? Marcel van Dam: „Nonsens, absolute nonsens. Zo'n veronderstelling is geba seerd op het feit dat Den Uyl en ik een goede relatie onderhouden. Bovendien, ik ambieer het niet en zou het niet eens kunnen. Het leiden van een fractie vereist dingen die ik oprecht vervelend vind. Daarom geloof ik dat ik ze ook niet goed zou doen. Het zou 't plezier in mijn werk een stuk verminderen." Het is meer dan tien jaar geleden dat de hoofdpersoon van dit verhaal voor het eerst in het nieuws kwam. Hij verliet als drs. sociologie de universi teit. Zwaaide na zijn militaire dienst als vaandrig af, kreeg bekendheid als Ombudsman, na eerst sukses te heb ben gescoord met zijn verkiezings onde rzoeken die hij in opdracht voor de toenmalige N.T.S. verrichtte. Met de datum van de 26e mei in zicht zijn wij bij hem dus zeker niet aan het verkeer de adres wanneer wij om een prognose vragen. „Mijn prognose is, maar dat laten opiniepeilingen al jaren zien, dat er een andere regering komt met P.v.d.A. Komt er een behoorlijke link se meerderheid dan acht ik de kans op een echt progressief kabinet, zonder CDA, redelijk groot. Is de linkse meer derheid gering, of niet aanwezig, dan denk ik dat de kans op een P.v.d.A- CDA en D'66 kabinet groot is. Een nationaal kabinet zie ik absoluut niet zitten. Dat zou de voor- en achterkant van het politieke ongelijk betekenen. Het zou slecht voor de politiek zijn en dus voor oplossing van de problemen. Een nationaal kabinet veronder stelt dat er een redelijke eensgezind heid is over de manier waarop die problemen moeten worden opgelost. Als je de verschillen ziet tussen WD en P.v.dA. over een onderwerp als in komensverdeling dan zou er van welk beleid ook op dit punt niets terecht komen. Alle energie in een nationaal kabinet zou gaan zitten in het beslech ten van interne geschillen. Dan ben je vier jaar bezig om het nooit eens te worden. Van beleid kan geen sprake zijn, van belangrijke beslissingen evenmin. En om hel nog erger te maken, er is dan ook geen sprake van een oppositie die de fouten bloot kan leggen. Een nationaal kabinet zou echt de slechtste oplossing zijn van alle maal." In de kieskring Utrecht staat M.P.A. van Dam te Soest voor zijn partij op een hoog genoteerde derde plaats. Als er ooit sprake is van een regering waarin ook de P.v.d.A. deelneemt dan is het niet onwaarschijnlijk dat de man, die in de afgelopen vier jaar de meeste critiek heeft geuit op het wo ningbouwbeleid en hulsvesting wordt opgeroepen. Wat mag er dan rede lijkerwijs van hem verwacht worden? Marcel van Dam„Er is sinds een jaar of vijftien niet zo weinig gebouwd als in de afgelopen vier jaar. Iedereen vindt dat het omhoog moet. Om het huidige bouwprogramma te kunnen voorzetten is er al een tekort van 4Vè miljard gulden. Er zullen zware ingrepen nood zakelijk zijn om het geheel weer een beetje op de rails te krijgen. Renove ring en nieuwbouw kun je niet los van elkaar zien. Voor renovering zijn ook huizen nodig. Waar moet je de mensen anders laten? Om de stadsvernieuwing goed te laten lopen heb je ruimte in de markt nodig. De productie van wonin gen en wooneenheden voor alleen staanden zal omhoog moeten. Er zal veel meer geld in de stadvemieuwing geïnvesteerd moeten worden. Van alle onderdelen van een eventueel nieuw regeringsbeleid kan dit het meest lo nend zijn. Op dit moment wordt er per jaar meer dan een miljard gulden aan uitkeringen aan werklozen bouwvak kers gegeven. Dat legt beslag op de collectieve sector. Geen huis wordt er van gebouwd. Als je die mensen aan het werk zet is het tekort 1 miljard minder, de bouwvakkers die aan het werk kunnen gaan weer meer belas ting betalen, de toeleveringsindustrie vaart er wel bij, kortom het is een injectie voor de economie." Na 26 mei a s. zullen U en wij weten waar wij de komende vier jaar in Den Haag tegenaan moeten kijken. Wat Marcel van Dam persoonlijk betreft staat nu al vast dat er tenminste een paar dagen stoom wordt afgeblazen. Jan Leyendekker

Soester Courant | 1981 | | pagina 11