Soester mannenkoor 'Apollo' suksesvol uon Chatoux Aan belastingverhogingen niet te ontkomen HANIMEXwfdid Hanimex. Topkwaliteit vooreen aantrekkelijke prijs. Geslaagde lustrum viering van „De Springbokken lii Nikon EM. Kwaliteit onder handbereik. Peters bv Peters bv Koorfestival in Juliana-kerk Restaurant van den Brink °f 649.- 129, 79.- 98.- jfoto-film-uideoL P.v.d.A.-vragen: Huishoudelijk afval afzonderlijk inzamelen Structuurschema Militaire Terreinen ter inzage naar Chatoux toe Stille protestnacht, PPR-nacht! Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Makelaardij og voor wonen in de groene zone 11 3 Soester Courant van woensdag 20 mei 1981 3 Foto: Herman van Dam Een van de zes koren die deelnamen aan de Zangersavond in de Julianakerk. Een zeer goed bezette Juliana-kerk heeft zaterdagavond j.l. met veel belang stelling kennis genomen van een zangersavond, uitgeschreven door het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond, gewest Utrecht, waarvan de meer dan voortreffelijke organisatie was toevertrouwd aan bestuur en leden van het Soester Mannenkoor Apollo. Charmante attentie van de organiserende Soester zangers: voor iedere vrouwelijke bezoeker was er een fraaie corsage en ook de fleurrljke aankleding van de Juliana-kerk was te danken aan de mede werking van sponsor 't Vaarderhoogt. De fraaie programma's kwamen voor rekening van sponsor Het Brilcentrum. waarmee gezegd wil zijn dat de uiter lijke presentatie van deze zangers avond van smaak en stijl getuigde. Na een welkom door Apollo-voorzitter Piet Lüschen was het wethouder D.Hoekstra, die namens het gemeente bestuur aan het Koninklijk Neder lands Zangersverbond zijn erkentelijk heid uitsprak dat Soest voor deze zangersavond was uitverkoren. Bij ge brek aan een echte concertzaal noem de hij de Juliana-kerk een verstandige keuze van de organisatie. "Zangers." stelde hij vast, "zijn blije mensen en dus gaan de aanwezigen een blije en fijne avond tegemoet". Een prognose die tijdens de ruim twee uur durende zangersavond volkomen bewaarheid werd. Van de zes deelnemende koren had het Baarns mannenkoor o.l.v. Majel Lus- tenhouwer de niet gemakkelijke taak het concert te openen. Alle goede be doelingen ten spijt, de buren van Soest bleven met hun bijdrage, bestaande uit spirituals, beneden de verwachtingen. In geen van de vier uitgevoerde wer ken slaagde men er ln de juiste toon hoogte te houden, en het slotaccoord van Deep River klonk erbarmelijk slecht. Ondanks uitstekende bege leiding van piano en slagwerk slaagden de koorleden noch de dirigent er in, de vereiste elementen in de koorwer ken te plaatsen. Een duidelijk ver keerde repertoire-keuze. Wie zich aan dit genre muziek waagt moet de be schikking hebben over jong stem- menmateriaal. Daarvan had het Baarns Mannenkoor helaas te weinig ln huis. Het daaropvolgende optreden van de "Zanglust-zangers" uit Lin- schoten was van uitstekende kwaliteit. Zij maakten met o.a. de uitvoering van Steal away duidelijk hoe het ook anders kan. Dirigent N.van Vliet had, met uitzondering van De Vespers van L.v.Beethoven, voor betrekkelijk een voudig en prettig in het gehoor liggend repertoire gekozen. Terecht was het sukses voor het Linschotense "Zang- lust" dan ook groot. Het nog geen dertig zangers tellende Hilversumse mannenkoor "Zang en Vriendschap" hield het hoofdzakelijk bij composities van oude meesters. Terecht, omdat dit koor qua bezetting aanleunt tegen het type kamerkoor. Hoogtepunt van hun optreden was de uitvoering van Orlando di Lasso's "Bonjour Mon Coeur". Bij de uit voering van Mozart's "Liebes Mad- chen. hor mir zu" miste ik de licht voetige toon die zo kenmerkend voor dit werk is. Aan "Hymne an die Mu- sik" vertilde men zich duidelijk. Geen koorwerk voor een gezelschap dat het met een kleine bezetting moet stellen. De beste prestatie van de avond mag worden toegeschreven aan de oudste deelnemende vereniging, het "Amers- foorts Mannenkoor", o.l.v. invaller-di rigent Bertus van der Vliet. Zij kozen voor een repertoire waarvan je zou willen dat ieder koor het zou kunnen zingen. Een uitvoering als die van "Het Stuivende Zand", overigens typische muziek voor een koorconcours, stond op een uitzonderlijk hoog peil. De ove rige koorwerken voldeden aan de eisen die men aan een koor met nationale en internationale bekendheid mag stellen. Grote inzet, technische vaar digheid en een fraaie klankkleur. Het Utrechtse Euterpe, voorlaatste deelne mer aan deze zangersavond, klopte met de uitvoering van Adoramus Te hun zingende collega's uit Hilversum, die eerder op de avond dit werk hadden gezongen. Het "Altdeutsches Tanzlied" kreeg vervolgens een zeer fraaie uit voering en ook met een niet eenvoudige en moeilijk in het gehoor liggende com positie van Janacek werd hoog ge scoord. Het "Ei Oechnjem" is, als het maar even een beetje klinkt, bij voor baat een sukses. Zo ook die zaterdag avond. Mijns inziens maakt een koor met zoveel kwaliteiten er zich met zo'n koorwerk al te gemakkelijk van af. Irritant, en weinig professioneel, zij het wel opvallend, was het optreden van dirigent Johan Bril. Voor ieder koorwerk "souffleerde" hij de ver schillende toonsoorten op een wijze, die op mond op mond beademing ging lijken. En dan was er nog ons eigen Soest "Apollo" o.l:v. de altijd Inspirerende directie van Gerard J.J. van de Schep- op. De 70 Soester zangers stonden met hun dirigent voor de weinig benijdens waardige opdracht deze zangersavond te besluiten. Weinig benijdenswaardig omdat het beluisteren van een aantal uren koorzang een zekere luister-moe heid kweekt. Daarvan was bij het pu bliek tijdens het optreden van "Apollo" niets te bespeuren, waaruit U kunt af leiden dat het in 1982 zestig jaar be staande koor met haar bijdrage weer velen aan zich heeft verplicht. Hoogte punt van hun optreden was Schubert's "Psalm 23" met een werkelijk bril jante begeleiding van pianist Emile Simonis. Terecht mocht hij na afloop in het stormachtige applaus delen. Met de uitvoering van "Die Birke" werd ln vocaal opzicht groot vuurwerk af gestoken. Het lijdt geen twijfel dat het uitblinkende "Apollo" zaterdagavond bij de aanwezige jury een uitstekende indruk heeft achtergelaten. Liefhebbers van koormuziek, en dan speciaal gebracht door mannenkoren, zijn deze zangersavond volledig aan hun trekken gekomen. Met langdurig applaus en vele bloemen werd de waar dering voor het zestal mannenkoren onderstreept. Lr. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-12706 MENU DE CE MOIS Deze maand speciaal aanbevolen menu COCKTAIL ASSIS coctail van partjes sinaasappel en grapefruit geserveerd met sherry ASPERGES A LA FLAMANDE asperges, geserveerd met hard gekookt ei en gesmolten boter SA UMON EN MÉDAILLONS MÉDICIS moot gebakken zalm, met tomaat en béarnaise saus ENTRECÓTE DE VEA U A LA BÉARNAISE gebraden kalfsentrecote met béarnaisesaus, verse seizoengroentes en gegratineerde aardappels PUDDING A U CITRON frisse citroenpudding met slagroom Prijs per persoon f 45,00. Dinsdag t/m zaterdag vanaf 11. SO uur geopend. Zondags en 's maandags gesloten. Voor uw feest of party maken wij graag een uit- zondering. Een novum van Nikon. De Nikon EM, Een nieuwe automatische spiegelreflex. Klein, compact, functioneel en attractief. Nieuwe lichtgewicht lenzen. Standaard: 50 mm./1.8 Nikon E objectief. Nieuwe handzame motor-drive: de MD-E. Plus een nieuwe auto matische flitser; de SB-E. Het nieuwe Nikon-systeem. De micro-electronische precisie flitst bij Nikon voort! Ga maar kijken bij uw Nikon-specialist. met 1.8 - 50 mm lens Kompakt kleinbeeldcamera IR 1 met automatische belichting M'--'— --=*? on innphm i\a/Ho en ingebouwde electronenflitser incl. tas Pocketcamera met ingebouwde electronen flitser Hetzelfde model, doch met telelens Birkstraat2 - Soest Tel. 12874 OCCASIONS De PvdA-raadsfractie vraagt burge meester en wethouders of het niet wen selijk Is gegevens te verkrijgen om trent de inzetbaarheid van een kom- posteringsinrichting voor de behan deling van een deel van de afzonderlijk ingezamelde huishoudelijke afval stoffen. Men heeft daarbij het „or ganische" deel op het oog. De vragen zijn ingegeven door het feit dat er landelijk een onderzoek in voorbereiding is naar de bereidheid van de bevolking om mee te doen aan het afzonderlijk inzamelen van huis houdelijk afval. ..Scheiden aan de bron" heet dat. „Zowel de rijksover heid, als de provincie en de gemeente Soest", zegt de fractie, „voeren dit „scheiden aan de bron" hoog in hun vaandel". En omdat het onderzoek het beoor delen van de inzetbaarheid van de kompostinrichting behelst, alsmede het bepalen van de samenstelling van de te verkrijgen kompost, vindt de fractie dit met het oog op de toekomst van het kompostbedrijf van groot belang. Een en ander kan ingebracht worden in de diskussies over het vuilverwer- ken in de provincie, de minicontainer en de plaatselijke diskussie over de (andere) wijze van vuilophalen en de daaraan verbonden financiële kon- sekwenties. De fractie vraagt het college of het bereid is medewerking te verlenen aan een dergelijk onderzoek, door op zo kort mogelijke termijn hierover kon- takt op te nemen met het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Voor geïnteresseerden ligt in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum aan de Steenhoffstraat het Structuursche ma Militaire Terreinen ter inzage. Het Structuurschema bevat de doel stellingen en hoofdlijnen van het ruimtelijke defensiebeleid op langere termijn en geeft inzicht in de daaruit voortvloeiende plannen. Het schema is een beleidsvoornemen en geeft als zodanig een voorlopig standpunt weer als uitgangspunt voor het regerings beleid in deze sector. Op dit Structuurschema is de proce dure van de planologische kernbe slissing van toepassing. In het Structuurschema komen de volgende beleidsterreinen aan de orde: 1. kazernes, legerplaatsen en oefenterreinen; 2. schietterreinen; 3. vliegbases en vliegkampen; 4. vloot- bases; 5. logestieke inrichtingen en overige objecten. Voor wat de gemeente Soest betreft komen in het Structuurschema voor: De Vlasakkers. De Soesterberg. De Leusderhei en de Vliegbasis Soester berg. juwelier Hoe je 't ook draait 't blijft eindeloos. Bur^. Grothestraat 13 Soest Telefoon 02155-23271 Bezoek vrijdagnacht 22 mei a.s. de nachtwake (een uur lang zwijgend protest! om vijf voor twaalf bij de poort van de vliegbasis Soesterberg (Verlengde Paltzerweg). Neem fakkels mee. Kom op zaterdag 23 mei naar de SLOTMANIFESTATIE van de "P.P.R.-basis Soesterberg" aan de Van Weerden Poelmanweg ('t Hoogt) om 15.00 uur. Geen enkel zinnig mens kan er mee accoord gaan dat er wapens bestaan die niet alleen mensen kunnen doden, maar ook de grondslag van alle leven kunnen aantasten. P.S. Morgenochtend zijn wij aan wezig op de wekelijkse markt van 9 tot 13 uur aan de Weegbree straat. Bezoek onze kraam! Burgemeester en wethouders zijn in het kader van de grote bezuinigings operatie binnen de gemeente van me ning dat de belastingen in Soest, in vergelijking met andere gemeenten, niet te hoog zijn en het college acht het daarom verantwoord deze tot een aan vaardbaar peil op te trekken. Wat de sportverenigingen betreft bete kent dat. dat het college vasthoudt aan een jaarlijkse verhoging met 20% van de bijdragen van de clubs [het passe- partout systeem Het betekent ook dat er rioolrecht geheven gaat worden van 76 gulden per jaar; dat de leges voor bouw- en hinderwetvergunningen omhoog gaan; dat er minder gedaan wordt aan onderhoud van wegen en plantsoenen; dat de Soesterhergers rioolrecht gaan betalen naast de mi lieuheffing; dat bij Artishock in het cursussenpakket gesnoeid wordt en nog heel wat meer. „De bevolking zal er van doordrongen moeten worden dat de financiële toe stand van deze gemeente hoofdzakelijk als gevolg van de sanering van het grondbedrijf dermate zorgwekkend is, dat er helaas geen keuze bestaat tussen belastingverhoging óf uitgavenverla- ging, doch dat beide middelen nood zakelijk zijn". Aldus burgemeester en wethouders in de schriftelijke beant woording van de vragen welke de raadsleden stelden naar aanleiding van de voorjaarsnota. „De voorgestelde bezuinigingen", schrijft het college. „Tasten het voorzieningenpell al aan. Als de be lastingen niet worden verhoogd zou dit peil nog verder worden aangetast. Maar het is, althans niet op korte termijn mogelijk, verdergaande be zuinigingen te realiseren". Het ambtelijk apparaat droeg bezui nigingsvoorstellen aan, maar lang niet allen werden door het college overge nomen. Zo werd de suggestie gedaan voor brandpreventiemaatregelen, ruiterkaarten, spoedaanvragen van reisdocumenten en voor onderhoud van straatmeubilair te laten (of meer) betalen. Het college zegt dat een en ander nog nader bezien moet worden, maar dat leges voor brandpreventiemaatrege len voor ruiterkaarten en voor reis documenten bij de eerstvolgende wij ziging van de tarieven herzien zullen worden. Het college meent dat de indruk onjuist is dat er eerder gezocht is naar een lastenverzwaring voor de bevolking, dan naar uitgaven besnoeiingen. „Maar", zegt het college, „wij willen ervoor waarschuwen dat het niet on mogelijk is dat, ondanks aanvaarding van de voorstellen, de vermindering van de uitgaven niet tot het volle be drag gerealiseerd kan worden omdat deze nog een aantal onzekere elemen ten bevatten". Met het provinciaal bestuur is men er echter van overtuigd dat alleen het tekort voor 1981 mag worden gedekt uit de saldi-reserve. Voor 1982 en volgende jaren zal steeds een sluitende begroting moeten worden aangeboden. Volgens het college zijn in de toekomst bezuinigingen mopelijk op de autotoe lage. kosten voormalig personeel, ziek tekostenregeling, ontspanning ambte nuren en brandweerlieden, schrijf- en bureaubehoeften, dupliceren, uitbe steden drukwerken, schoonmaak kosten gemeentehuis en politiebureau, reis- en verblijfkosten leden gemeente bestuur, huwelijksvoltrekkingen, on derhoud informatiecentrum door ge meentewerken, administratiekosten meentewerken. administraitekosten scholen, representatieve bloemen, kle- Soest Tromslagerpad 1 Modern hoekwoonhuis met c.v.-gas- en aangelegde tuin op een be nijdenswaardig plekje. Niet alleen dat het huis pas enkele jaren oud is en een uitermate sierlijke architec tuur binnen en buiten heeft, er is bovendien op perfecte wijze ver fraaid. Indeling: grote woonkamer met antieke plavuizenvloer (ook elders op de begane grond) open keuken, hal. tollet en berging. Ie verdieping: 3 slaapkamers. b,ad-l- kamer met ligbad en vaste trap naar zolder met kamer. Vrije vestiging. ƒ174.000,-. soest Birkstraat 87/02155-16251 ding, subsidie politie sportvereniging, nieuwjaarsbijeenkomst politie en te- lexapparatuur. Ook genoemd worden nog de kosten voor straatverlichting, onderhoud wegen en de gladheidsbe- strijding, kosten schoonhouden markt, koffievoorzieningen, vervoerskosten schoolzwemmen, vermindering ge bruik sportterreinen door bijzondere scholen, radicale herstructurering ste- debouwkundige werkzaamheden en vergoedingen abonnementskosten telefoon. Al deze zaken hebben de voortdurende aandacht van het college en het zal trachten in de toekomst ook hierop te bezuinigen. Het college vindt het geen reëel uit gangspunt de onderhoudswerkzaam heden van het gemeentelijk kampeer terrein over te laten aan de gebruikers en het openhouden van het openlucht theater kan niet omdat bij een koste- dekkend tarief per keer enkele duizen den guldens betaald zou moeten wor den. Wat het kampeerterrein betreft merkt het college verder nog op dat een ta riefstijging ver boven de 25% zal uit gaan. In het algemeen wordt daarvoor geen toestemming gegeven, ondanks eventueel bestaande tekorten. „De vraag blijft of de gebruikers bereid zijn het hogere tarief (ongeveer 50% verhogingte betalen. Mocht de rijksoverheid ondanks een bereid verklaring van de gebruikers, de nood zakelijke tariefsstijging niet toestaan, dan zit er niets anders op dan het kampeerterrein te sluiten", uJdus het college. De sluiting van de gymzaal aan de Dalweg, bij de voormalige R.K. mavo, is al doorgevoerd en voor de af te stoten muziektent, zoekt het college een koper (bij voorkeur een van de voormalige gebruikers). De verkoop van het natuurbad is nog is studie. Het streven van het college is er overigens wel op gericht, zo enigszins mogelijk, een adekwate zwemvoorziening voor de inwoners te handhaven. Er zijn ook wat zaken die het college beslist door wil voeren zoals de aan schaf van een nieuwe ladderwagen voor de brandweer, vervanging van de telefooncentrale van het gemeente huis, de uitbreiding van het personeels bestand, voor de begraafplaats en bij de plantsoenendienst. Soest-Zuid Oude Utrechtseweg Een kans! Nog deze zomer kunt u uw huis ver kocht hebben en wonen in een schitterende en betaalbare half- vrijstaande villa in Soest-Zuid. De laatste ln een klein nieuwbouw project van vier. Uw huis waarvoor u een verkoopgarantie ontvangt zou een drive-in of een ander eengezins huis kunnen zijn. Uw toekomstige huis is gebouwd uit een aantrekkelijke handvorm baksteen, heeft spouw- en dak isolatie. thermopane beglazing en hardhouten kozijnen. U kunt het in casco kopen of afgebouwd. Kortom, er wordt optimaal reke ning gehouden met uw budget en geen zorgen over de verkoop van uw eigen huis. Een unieke kans. Vanaf ƒ239.000,- v.o.n., geen overdrachtsbelasting. Soest, Birkstraat87 02155-16251 Foto: Herman van Dam De gymnastiekvereniging „De Springbokken" heeft afgelopen weekend in De Open Hof haar tweede beslaanslustrum gevierd. Dat gebeurde op twee da gen: vrijdag voor de leden vanaf twaalf jaar en zaterdag voor de jongste jeugd. De 150 lustrumvierders. vrijdagavond, werden welkom geheten door voorzit ter Piet Ekel. Daarna werd er gebin- go-ed onder leiding van de heer F. Scha- gen, met onderbrekingen voor een dansje. Het bestuurslid mevrouw C. Olthof-de Beurs sloot de bijzonder ge slaagde viering af. Zij verwelkomde zaterdagmiddag tweehonderd kinderen, die enthousiast meeleefden met de show van Ronald Ravel en Renée. In de pauze was er voor ieder limonade en gebak en wer den de prijzen uitgereikt van de ge houden tekenwedstrijd. Bij de vier- en vijfjarigen was de eerste prijs voor Mariska Grift; 2. Shirley de Korte; 3. Evellne Nieberg. Bij de zes- tot achtjarigen ging de eerste prijs naar Annouska van Drie; 2. Marjorie Weistra; 3. Simone v.d. Lin den. In de leeftijdsgroep negen- tot elfjarigen werd de eerste prijs ge wonnen door Yvonne Brekelmans; 2. Angelique Pleck; 3. Gerda van Heiningen. De middag werd besloten met een dankwoordje van voorzitter Piet Ekel. In november a.s. wordt de lustrumvie ring voortgezet met een receptie en de finale van de onderlinge wedstrijd in 4 de sporthal Beukendal.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3