k Verkeersdiploma's uitgereikt Rabobank-spaaraktie met toeristisch kado'tje VVZ'49 drie leden van verdienste rijker Huizen en overheidsgebouwen Dalweg-Noord in één plan La Femme geopend Meningen van Lezers Agenda Soester Gemeenschap Met racefiets gevallen INDUS "iets aparts" f.99- A.siï WEERD Kerkmuziek Domkerk te Utrecht Kamerconcerten op kasteel Groeneveld Geen kleding- inzameling Stichting KICI Afschaffing boomplantdag ter discussie Smeeing en Zonnegloren winnen bedrijfshandbal Assurantie praat Van paard gevallen Onderzoek verbinding Burg. Grothestraat- Dr. De Voslaan Maria van der Steen en Judith Terlingen in Artishock's Literaire salon Hondje weg Hondje terug Heel veel dank Kiezen voor later 8 9 Soester Courant van woensdag 20 mei 1981 itblazen. rinetopjevan 100% leeft brede rbanden f 29,95. nd is de marine set in het rokje .ENTRASPORT •UERNPTIONhL 20 mei: Kermis Soest van 20 mei tot 24 mei te houden op het terrein aan de Ko ningsweg bij de Valenaanstraat. De openingstijden zijn van 13 tot 24 uur. Vrouwencafé Artishock met het vrou wencabaret ,,De Hooimeiden". Aan vang: 20.45 uur. Entree: 3,50, leden enz.: 2,50. 21 mei: Filmhuis Artishock met de film: ,,Die Blechtrommel, regie Volker Schlön- dorff. In kleur, 150 min. BRD. Deze film is gebaseerd op de bekende roman van Gunter Grass en won op het festival van Cannes in 1979 de Gouden Palm. Aanvang 21.00 uur in het Arti- shockgebouw 46 Soest. Elke donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur, schaken in Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstr. Voor iedereen toegankelijk. 23 mei: Open Dag van de stichting Artishock. Kurslsten met exposities, demonstra tie bronsgieten etc.. Aanvang: 13.00 uur, sluiting: 16.00 uur. Toegang vrij. Artishockgebouw. Steenhoffstraat 46 te Soest. Literaire salon Artishock met Maria van der Steen. Aanvang: 20.00 uur. Entree: 3.50. leden enz.2.50. In het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. 24 mei: Optreden van de beroemde clowns ,,De Gees". Bij mooi weer buiten. Toegang: 3.- voor alle leeftijden. Aanvang: 14.30 uur in of buiten het Artishockge bouw. 28 mei: Voetbalwedstrijd Artishock-Turkije om 14.00 uur op het terrein van De Borg wijkcentrum in Overhees, Willaert- straat te Soest. Om 20.00 uur: uitrei king Ineke Talen-trofee in Artishock. Om 21.00 uur: In het Filmhuis de Turkse film ,.De Bruid" met Neder landse ondertiteling. Toegang vrij. 30 mei: Concert in De Oude Kerk met het ensemble ..Affetti musicali". Erzullen werken uitgevoerd worden uit de vroe ge Italiaanse barokperiode voor orgel, clavecimbel, blokfluit en cello met o.a. composities van Frescobaldl en Castel- lo. Verder nog werken van G. F. Telemann. n.1. een triosonate en een sonate voor hobo en continuo. Na de pauze werken uit de Franse barok periode, o.a. Couperin en P. Phllidor. Aanvang 20.15 uur. Toegang 7,50, CJP en 65+ ƒ5.-. 31 mei: Kinderfilmhuls Artishock presenteert: ..Animal farm" voor kinderen van 8-12 jaar. Na afloop van de film weer kleien, schilderen, toneelspelen enz. Tevens op deze middag poppenkast Dijn met een voorstelling met het stuk ..Jan Klaassen en Katrijn en de Reu- zennarcis" voor kinderen van 4-7 jaar. Deze twee aktiviteiten beginnen allebei om 14.00 uur en duren tot 16.30 uur. Toegang: 2.-. Telefonisch reserveren zondag 31 mei vanaf 13.00 uur onder nummer 02155-19577. Inl. 02155-17817. (Voor film en poppenkast). Adres: Steenhoffstraat 46. Soest. De tienjarige E. E. uil Soest kwam zondagavond op de Vondellaan met zijn racefiets te vallen. Hij verloor de macht over het stuur toen hij op het fietspad reed en kwam op het weg dek terecht. Daar werd hij aangere den door een passerende automobi list. Het jongetje werd met de am bulanceauto naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht. Naar het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg werd een 19-jarige motorrijder uit Langbroek gebracht. Hij verleende, komende van een onver- torrijder uit Langbroek gebracht. Hij verleende, komende van een onver harde weg te Soesterberg. geen voor rang aan een op de Kampdwarsweg rijdende automobilist uit Rijsenhout. De motorrijder kwam te vallen waar na hij werd afgevoerd. Foto: Herman van Dam Hoofdagent B. Groothuis reikt verkeersdiploma's uit aan leerlingen van „De Schakel". Maandagmiddag werd in het politiebureau aan de Van Weedestraat aan veertig leerlingen van de vijfde klas van de openbare basisschool De Schakel uit de wijk Kkiarwater het verkeersdiploma uitgereikt. Dat was het begin van een rondleiding door het bureau, die op verzoek van de leerkracht van de vijfde klas plaatsvond. De interesse van de kinderen voor het werk van de Soes ter politie was groot en de vertoning van een verkeersfilmpje paste uitstekend in het geheel. Sinds jaren w ordt in Soest alleen een theoretisch verkeersexamen afgenomen, in tegenstelling hit vroeger toen de kinderen ook in de praktijk moesten bewijzen, de verkeersregels onder de knie te hebben. Daar is men indertijd vanwege organisatorische en financiële problemen van afgestapt. Om dezelfde redenen is ook de „feestelijke" uitreiking achterwege gelaten. De Rabobank organiseert van 18 mei toten met 12 juni a.s. een grote spaaraktie, tijdens welke aktie een handig boekje kado wordt gedaan. Iedereen die minimaal 25,- spaart kan in het bezit komen van het boekje „Toer 'ns anders". In het boekje staan allerlei tips voor een dagje uit in de eigen omgeving. Op zich lijkt dat geen nieuw gegeven, maar de Rabobank is iets verder gegaan dan uitsluitend het geven van tips. Men heeft ernaar gestreefd boek jes samen te stellen die u op ideeën brengen om een dagje uit in eigen gebied „eens anders" te doen. Met dat „anders" doelt men op een combinatie van dingen. Het is geen onbekend verschijnsel dat men vaak voorbij gaat aan de mooie plekjes, leuke dorpjes, kleine musea, kerken, oude ambach ten. wandel, fiets- en soms zelfs roei- routes, in eigen provincie of even daarbuiten. Een dagje uit kan men vaak door verschillende zaken te com- QUARTZ Sportief dames quartz-horlogc met echt lederen bandje. De nieuwe „leden van verdienste" van VVZ: links het echtpaar Stigtcr; tweede van rechts de heer C. van Wijngaarden met naast hem zijn echtgenote en uiterst rechts VVZ-voorzitter, de heer II. Strietman. Vrijdagavond j.l. zijn drie leden van de voetbalvereniging VVZ'49 onderschei den. Zij ontvingen uit handen van voorzitter Henk Strietman, de zilveren speld van verdienste. De uitreiking maakte deel uit van een feestavond, die het bestuur aan al haar medewerkers aanbood, voor alle in het afgelopen seizoen verrichte diensten. De eersten, die deze onderscheiding kregen, waren de heer en mevrouw Stigter. Het echtpaar beheert al sinds 1967 (VVZ voetbalde toen nog aan de Ferdinand Huycklaan) de kantine. Het begon destijds allemaal met de ver koop van wat snoepgoed en frisdrank. In de loop der jaren kwam daar van alles bij en tegenwoordig mag men wel spreken van een klein „bedrijfje". De Stigter's groeiden mee en het is mede aan hun grote inzet en liefde voor de vereniging te danken, dat alles zo prima verloopt. Voorzitter Strietman sprak de hoop uit, dat WZ ook in de toekomst op Jan van Jo Stigter kan blijven rekenen. De derde speld van verdienste ging naar de heer C. van Wijngaarden. Hij werd gedecoreerd, vanwege zijn vele werkzaamheden op het gebied van de publiciteit. „Ome Cees", zoals hij beter bekend is, stortte zich na zijn pensionering in 1951, in de journalistiek. Voor WZ schreef hij ondermeer elke week het verslag over het eerste elftal in deze krant. In zijn dankwoord, sprak de heer Van Wijngaarden, die afgelopen vrijdag 86 jaar werd. de hoop uit nog lang suppor ter van VVZ te mogen blijven. Hel officiële gedeelte van de feest avond werd afgesloten, met de onthul ling van een gedenkplaat, met daarop de namen van alle ereleden en leden van verdienste van de voetbalvereni ging WZ'49. Sportief gezien wordt het seizoen '80-'81 beëindigd met een groot onder ling toernooi. Hieraan zullen alle se niorenteams meedoen. Door middel van loting zullen er acht teams gefor meerd worden, die in een halve com petitie gevolgd door finale wedstrijden om de titel strijden. De spelers van het winnende team zullen 's avonds gehuldigd worden. Er volgt dan nog een barbecue-avond voor de deelne mers, waarna het seizoen '80-'81 afge sloten zal zijn. bineren, „anders" ervaren dan wan neer men zo'n dag beperkt tot één bestemming. Er zijn diverse versies van het boekje „Toer 'ns anders" vervaardigd. Hier door is het mogelijk het eigen gebied, niet al te oppervlakkig te behandelen. In korte telegramstijl worden een be hoorlijk aantal gegevens genoteerd, die de lezer op de gedachte brengen zelf eens wat verder op informatie- onderzoek te gaan bij b.v. de VW's of de A.N.W.B. Er wordt steeds verwezen naar de plaatselijke beschikbare voet spoor-, wandel-, of fietskaarten, die bij de bekende instanties verkrijgbaar zijn. Ook wordt er met regelmaat ge wezen op de mogelijkheden die de N.S. biedt als het gaat om een dagje treinen, gecombineerd met allerlei aantrekke lijke toeristische uitstapjes. De boekjes „Toer 'ns anders" behan delen per editie steeds twee gebieden die achterin in kaart worden gebracht. Het zijn speciaalwoor dit doel geteken de kaarten, die als hoofdlijnen de bedoelde toeristische routes te zien géven. De grote autowegen staan er wel op maar „anders", aangegeven door dunnen lijntjes. De Rabobank gaat ervan uit dat de auto niet altijd thuis zal blijven, maar een onderdeel van de gecombineerde dag-tour kan uitmaken. Een speciale, bij de boekjes verpakte vilt-pen, waarvan de inkt uitwisbaar is, maakt het mogelijk op de kaarten routes uit te zetten. Om in het bezit te kunnen komen van een van die handige toerboekjes, legt u tenminste 25,- in op uw spaarrekening bij de Rabobank. Als nieuwe spaarder is er nog een tweede voordeel: Iedere nieuwe spaarder krijgt op de nieuw te openen spaarrekening een spaarpre- mie van 7,50 bijgeschreven. Deze mogelijkheid geldt voor alle spaar- vormen, behalve voor de Zilvervloot, het van overheidswege gepremieerde spaarplan voor de jeugd vanaf 15 jaar. De boekjes zijn bestemd voor alle spaarders, zolang de voorraad strekt. Kapsalon n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Ter afsluiting van de serie zaterdag middagconcerten, gewijd aan werken van de componist Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847), worden op za terdag 23 mei a.s. uitgevoerd de Strijkerssymphonie en twee Preludes en Fuga's voororgel. Het orkestwerk wordt ten gehore ge bracht door de instrumentale Domcan torij onder leiding van Maarten Kooy, terwijl Kees van Eersel, organist te Goes. de orgelcomposities zal uit voeren. Aanvang 15.30 uur; de toegang is vrij. Met medewerking van de huidige eige naar van Kasteel Groeneveld te Baarn, zullen in het komende seizoen de ka merconcerten op zaterdag, van de Stichting Baarnse Muziekkring. daar gegeven worden. De serie concerten is uitgebreid tot acht. Ze worden gegeven op 19 september, 10 en 31 oktober. 21 november van dit jaar en op 16 januari. 13 februari, 13 maart en 17 april 1982. De Stichting Kleding Inzameling Cha ritatieve Instellingen. Den Haag heeft geen toestemming gekregen om een kledinginzamelingsactie te houden. Het huidige aantal van drie inzame lingen per jaar door onder meer het Leger des Heils en de Max Tailleur Stichting vindt het college voor deze gemeente voldoende. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het het meest praktisch is als voor het Dalweggeüied twee be stemmingsplannen worden gemaakt: één voor Dalweg-Noord en één voor Dalweg-zuid. Dat Impliceert dut bij de o\erheidsgebouwen [politiebureau en gemeentehuis de te houwen woningen in hetzelfde plan meegenomen zullen worden. In de gemeenteraad werden daar vra gen over gesteld, waaruit ondermeer bleek dat er voorstanders zijn van het solitair bouwen van het politiebureau, om in een later stadium in dit deel van het gebied daar het gemeentehuis en wonlningen aan toe te voegen. Met de bouw van het politiebureau zal dan vrij vlot gestart kunnen worden, omdat tegen de bouw van de huizen zeker bezwaren zullen worden ingediend. Het college is echter van mening dat dit gebied een afgerond geheel vormt en de verschillende soorten bebouwing zodanig met elkaar verbonden zijn. dat de onderlinge samenhang het best tot uitdrukking komt in één bestemming plan. Daarbij komt ook dat van de zijde van de provincie gewaarschuwd is tegen een „geïsoleerde ligging" van het poli tiebureau en het gemeentehuis. Door twee plannen voor Dalweg-Noord te ontwikkelingen, zou die geïsoleerdheid dichtbij komen. Gewezen wordt ook op de complicaties die kunnen ontstaan indien er twee plannen gemaakt worden. Die plannen moeten dan afzonderlijk in procedure gebracht worden, waarbij het onwaar schijnlijk wordt dat bijvoorbeeld ont sluitingswegen en fietspaden, direct aangelegd kunnen worden. En omdat het college voor de bouw van het politiebureaude artikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening-procedure wil toepassen (een verklaring van „geen bezwaar" van g.s.) is eigenlijk de keuze één of twee bestemmingsplan nen niet meer terzake dienend. De ontwikkeling van Dalweg-zuid komt ook volgens het college pas in een later stadium aan de orde. Wel zullen beide bestemmingsplannen vanwege de ruimtelijke verwevenheid, gelijktijdig voorbereid worden. In de vergadering van de commissie recreatie en bosbeheer hebben de raadsleden Nuijten (pr.s.), Bei jen (vvd) en de heer P.v.d.Breemer (bur gerlid) zich uitgesproken voor afschaf fing van de boomplantdag. De heer J. van den Brakel (pvda) vond het be drag te "kinderachtig om tegen te zijn". Het gaat om een bezuiniging van zesduizend gulden. De heer Gerth (d'66) wilde het bedrag wat verder onderbouwd zien, terwijl de heer Van Logtenstein (cda) het zonde zei te vinden om voor een dergelijk gering bedrag de boomfeestdag niet te laten doorgaan. De heer Beijen opperde de mogelijkheid om het bedrag via het bedrijfsleven bij elkaar te krijgen. De heer A.van den Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst merkte op dat het bedrag nodig is voor de extra manuren, de huur van zaaltjes, de filmvertoning en de con sumpties. Eerder al hebben de com missie welzijnsplanning en ook de com missie milieuzaken zich tegen de af schaffing van dit jaarlijkse evenement verzet. De educatieve waarde wordt hoog aangeslagen. De handbalcompetitie van het be- drijfssport toernooi is bij de dames gewonnen door het team van hel zie kenhuis Zonnegloren en bij de heren door het team van Auto Smeeing. Zij kwamen in het bezit van de wissel- prijzen en ieder lid een sporttas cadeau. Bij de dames was de tweede plaats voor de gemeente secretarie en de derde plaats voor het team van de Rabobank. Bij de heren eindigde Foxboro op de tweede plaats. Derde werd Procar en vierde Cor du Buy. Vandaag willen we u iets vertellen over de verzekeringswereld. Hoe zit deze nu in elkaar? Uw risico's worden altijd ondergebracht bij verzekeraars, die zelf, afhankelijk van de grootte van het risico, deze weer herverzekeren. Om de cliënt c.q. de verzekeringnemer te bereiken maken alle verzekeraars ge bruik van een distributiesysteem. Deze systemen kunnen onderling sterk ver schillen. De meeste verzekeraars wer ken momenteel met zelfstandige onaf hankelijke tussenpersonen, die in over leg met U bepalen bij welke maat schappij het risico wordt onderge bracht. De tussenpersoon heeft hierin een adviserende functie, omdat juist hij gespecialiseerd is in de verzeke- ringsvoorwaarden van de diverse maatschappijen. Hij zal samen met u die verzekeraar kiezen die voor een be paalde verzekering de beste voorwaar den hanteert. Naast de onafhankelijk werkende tussenpersoon bestaan er ook loondienstagenten. Zij zijn in vaste dienst van een maatschappij en voeren alleen de producten van hun eigen maatschappij. Dit brengt natuurlijk met zich mee dat zij deze verzeke ringen dan ook van haver tot gort kennen, met alle daarbij horende voor waarden. Wanneer men meent zijn eigen verzekeringsproblematiek aan te kunnen, bestaan er nog de zg. "direct writers". Dit zijn verzekeraars die de cliënt d.m.v. advertenties proberen te benaderen, zonder daarbij een tussen persoon in te schakelen. In deze vorm, waarbij meestal met wat lagere pre mies gewerkt wordt, schuilt toch wel een gevaar. Met name door de steeds complexere fiscale en juridische wet geving en de veranderende vezeke- ringsvoorwaarden betekent dit een voortdurende studie om optimaal ver zekerd te zijn en te blijven. Nu tegenwoordig door consumenten en tussenpersonen-organisaties steeds hogere vakbekwaamheidseisen wor den gesteld aan de assurantie-adviseur, zijn wij er tenslotte van overtuigd, dat juist op dit moment de consu ment gebruik moet maken van de ken nis van de assurantievakman. Vanzelfsprekend kunt u weer schrifte lijk reageren door uw brieven aan de redactie van deze krant te zenden. Deze week is de damesmodezaak La Femme. Laanstraat 67 in Baarn ge opend. Men heeft kunnen konstateren dat het interieur bijzonder smaakvol en effi- ciënt is uitgevoerd. La Femme brengt op het gebied van de damesmode bij- Op de Bosstraat nabij de voetbalvelden van SEC viel een 18-jarige amazone van haar paard. Het dier gaf nog een trap na. Het meisje werd aan de schou der gewond en voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Foto: Goos van der Wilt zonder leuke collekties blouses, rokken en bonneterie. Naast de genoemde collecties is er een ruime keuze mogelijk uit nacht kleding, badkleding en foundation. Dat La Femme kwaliteitskleding ver koopt moge blijken uit de gevoerde merken zoals Triumph. Finnwear. Bleyle. Elbeoetc. T.a.v. de collecties foundation kan nog opgemerkt worden dat La Femme het merk Medina exclusief voor Baarn verkoopt. Medina is o.a. gespeciali seerd in angora ondergoed. Dit onder goed is met name erg belangrijk voor reumapatienten. Het college heeft de Ambtelijke Ver- keers Commissie verzocht de noodzaak te onderzoeken van een fiets- en voet verbinding tussen de Burg. Grothe- straat en de Dr. de Voslaan. (Tussen Oranje hotel en Marienhorst De schrijfster Maria van der Steen (75) uit Den Haag zal ongetwijfeld boeiend kunnen vertellen over haar jeugd in het kader van het tiende Soestock-festiva! in Soest. Zaterdag 23 mei a.s. 's avonds om 8 uur leest zij voor uit eigen werk in Artishock's Li teraire Salon is het AS-gebouw. Maria van der Steen; zaterdag in Artishock. Als "self-made" vrouw en schrijfster groeide Maria van der Steen op in Brabant, waar zij tot haar 22ste jaar in de fabriek werkte. Zij las, schreef gedichten, ging naar de avondschool, kwam op een kantoor, vervolgens in een bibliotheek en leerde Frans, Duits en Engels. Over deze "weg naar boven" schreef zij twee autobiografische ro mans, beide onlangs opnieuw versche nen als "Vechten tegen de Bierkaai". Daarna schreef zij veel poëzie. In 1976 verscheen van haar hand "Twist gesprekken van een huisvrouw met God" en in 1979 "Wel bij brood al leen". Na de pauze treedt in de theaterzaal Judith Terlingen op met Nederlandse chansons. Veel liedjes schreef zij zelf, maar zij zette ook teksten op muziek van Hans Andreus, Willem Wilmink en Hans Dorestijn. Haar programma is getiteld "Van oud zeer tot arme god". Zij trad op in verschillende radioprogramma's en bracht de l.p. uit "Vergeet Vandaag". Een tweede l.p. is in voorbereiding. Presentatie van deze avondTon Luiting uit Hilversum. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155-)- 10677. Tevens is het raadzaam het Dieren tehuis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huisdier. VERMIST: 11-5. Reu kruising Keeshond x Chow- chow, bruine rug. verder bruin-beige, klein pluimstaartje, 8 jr„ bruine hals band, waarin gekerfd: „Terry". met adreskoker: Harinsma, Nassauplant- soen 23. 3761 BH Soest. tel. 17443. 9-5. Reu poedeltje, fcwart, lange staart, klein, vrij mager, 5 jr„ pas getrimd, rode halsband; verstaat alleen Engel se commando's; Wiardi. Oldenbarne- veldtlaan 32, 3818 HB Amersfoort, tel. 033-19632. 16-5. Teefje Duitse herder. „Myra"; Hagenau, Joh. Poststraat 460. 3762 VZ Soest. tel. 19061, b.g.g. 23313 (Industrie terrein 1-5. Teefje foxterrier, wit. zwarte pla ten. bruine vlekjes aan oortjes en pootjes. 6 jr.; Van Riet, Birkstraat 144, 3768 HP Soest, tel. 033-14514. 9-5. Kater, lichtgrijs. 1 jr., gecas treerd; De Bruin, De Brik 19, 3741 XN Baarn. tel. 02154-13961. I-5. Kater, zwart, enkele witte haartjes onder kin, een kale wang, ongecas- treerd; Kruyt. Beatrixlaan 8. 3761 BD Soest. tel. 14325. 16-5. Poes, cypers, gebroken staart, 2 jr.; Brons. Korteweg 16, 3762 DM Soest. tel. 21661. II-5. Kater, zwart/wit: wit masker, witte neus. witte voorpoten, kale plek in nek. zwarte staart, 2 jaar, gecas treerd; en: poes, sinds 17-4.: ze moet nu jongen hebbenze ls zwart, enkele witte haartjes op de borst, 2 jr., vlooienbandjeTitulaer, Van Beunin- genlaan 13, 3768 GE Soest. tel. 20183. 13-5. Geelkuifkakatoe; Van Vliet, Prof. Lorentzlaan 20. 3769 GG Soesterberg, tel. 03463-1930. 14-5. Katje, slank, zwart; inl.: Dr. Rupertlaan 7, 3761 AB Soest, tel. 22814. GEVONDEN: 17-5: Teckel, bruin, gladharig. grijs snuitje, vlooienbandje. gele halsband; Van de Beek. Choristenpad 19, 3766 BA Soest, tel. 18414. 10-5. Poes. siamees, mager, heeft al enige tijd gezworven plm. 10 jr., 9-5. Kater rood. plm. 8 jr.; beide: Kamphorst, Kerkstraat 22, 3741 AK Baarn. tel. 02154-17900. 14-5. Vlaamse reus. zwart; Bos, Wiek- sloterweg OZ 91. 3766 LT Soest, tel. 16830. Langs deze weg willen wij de Soester Zak enk ring hartelijk bedanken voor h*n gulle giften. Mede door hun gif ten hebben wij een kermis kunnen houden met mooie prijzen. Ondanks verscheidene regenbuien was de op komst zeer groot. Vooral kinderen neb ben er erg veel plezier gehad. Hoe veel mensen er geweest zijn weten we met, wél weten we dat we die dag bijna 800,- verdiend hebben. Dit be drag zul besteed worden aan het on derhoud en de reparatie van ons club huis. Ook willen wij de ouders be danken voor hun enorme inzet en hulp. De Hopman Masselmangroep en de Paltz en Eemgeuzen hebben voor ons een draaimolen en een apenbrug ge pionierd. ook jullie bedankt. We kun nen wel zeggen dat we een grandio ze dag gehad hebben. Nogmaals, hartelijk dank. De leiding van de Fukkeldruugstersgroep De kernwapens en de verkiezingen Volgende week dinsdag is het zover: verkiezingen voor de Tweede Kamer, Meer dan ooit tevoren staat het vraag stuk van de kernwapens in de verkie zingsstrijd op de voorgrond. Maar hoewel alle partijen om het hardst roepen dat deze wapens „uit den boze" zijn, is er nogal wat verschil van mening over de vraag wat er dan gedaan kan worden. Dit is inmiddels wel duidelijk gewor den: de toekomst van Nederland, van Europa, van onze hele aarde zal in hoge mate afhankelijk zijn van de vraag of we het vraagstuk van de kern wapens kunnen oplossen. In elk geval ls dat besef, door het werk van de vredesbeweging, in Nederland sterk aanwezig. En even duidelijk is het. dat uw stem van invloed is op de manier waarop in ieder geval in ons land aan die toekomst wordt gewerkt. Voor wélke toekomst gaat u kiezen? Vindt u, net als de vredesbeweging, dat uw toekomst, en die van uw kinderen, juist niet in de waagschaal mag wor den gesteld door die rot-wapens? Vindt u ook dat kernwapens juist helemaal niet in deze wereld thuishoren, nu niet en ook in de toekomst niet? En dat ze de wereld dus uit moeten? De meeste partijen zijn het er wel over eens dat de toekomst gevaarlijker wordt. Vooral Europa dreigt onveiliger te worden, door de ingrijpende beslui ten die er de laatste jaren zijn geno men, zowel door de NAVO als door het Warschaupact. Omdat er allerlei nieu we kernwapens worden ingevoerd, die nog gevaarlijker zijn dan de oude. Ze zijn namelijk geschikt ge maakt om ze echt te gaan gebruiken, als er weer oorlog zou komen. En dat zal het einde van Europa, en van Nederland, betekenen... Misschien hebt u inmiddels uw keuze al gemaakt. Hopelijk hebt u daarbij, meer dan vroeger, rekening gehouden met de manier waarop de partij van uw keuze zich opstelt, als het over kernwapens gaat. Voor sommige par tijen ligt het duidelijk; de kleine linkse partijen stellen recht-toe-recht-aan dat Nederland alle medewerking aan de kernwapens moet stoppen (PPR. PSP. CPN. EVP). Ook de rechtse partijen (WD. SGP. GPV. DS'70, BP, RPF) zeggen duidelijk dat er voor hen maar weinig nieuws onder de zon is en willen daarom doorgaan op de oude weg: vasthouden aan kernwapens, oude én nieuwe. Jammer genoeg ligt het bij de grote partijen in het centrum (PvdA, D'66 en CDA) veel ingewikkelder. Zij vormen - samen met de W'D - het politieke machtscentrum in ons land, en het is duidelijk dat door de opstelling van deze partijen straks wordt beslist wel ke politiek Nederland zal gaan voeren als het over kernwapens gaat. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft de programma's van deze partijen op het punt van de kernwapens haar scherp geanalyseerd en vastgelegd in een pamflet, dat gratis verkrijgbaar ls. Eén conclusie is in elk geval duidelijk: hoewel een meerderheid van het Ne derlandse volk er vóór ls dat Neder land de eerste stap in de richting van tweezijdige afbouw van de kernwapens doet, zoals het IKV dat bepleit met zijn voorstel: „Help de kernwapens de wereld uit. om tc beginnen uit Neder- ladn". blijkt uit de verkiezingspro gramma's dat het brede „midden" van de Nederlandse politiek deze stap (nog) te ver vindt gaan. Hoe de verkiezingen ook aflopen, een echte doorbraak in de kernwapens wedloop zullen ze niet opleveren. Toch ls er al veel veranderd: de bewust wording is enorm gegroeid, de mensen komen steeds meer in beweging tegen de traditionele opvattingen over af schrikking en machtsevenwicht. Er is nog niets verloren, alleen nog heel veel te winnen Alleen uw stém op 26 mei is helaas niet voldoende om de kernwapens de we reld uit te helpen. Daar ls meer voor nodig, véél meer. Wij willen u vragen om na de verkiezingen mee te werken, binnen uw kerk, uw politieke partij, uw vakvereniging, uw vrouwenorganisa tie, etc., aan het uitbannen van de kernwapens en aan het opbouwen van een nieuwwe „politiek". Wij nodigen u uit de vredesbeweging te komen ver sterken, Ook na de verkiezingen gaat het verzet tegen de kernwapens door! Het IKV-pamflet met de standpunten van de verschillende politieke partijen en het IKV-commentaar ls verkrijg baar bij de IKV-kern Soest, postbus 254, 3760 AG Soest. Telefonisch kunt u het aanvragen bij de nummers 21297 of 13093. *V\TNVJft IKV-kem Soest,

Soester Courant | 1981 | | pagina 9