op „Griftland" en Chr. Mavo 50 Jaar geleden in Soest KOEIEN)/) DJ BV Schaduwverkiezingen Eerste weg rechts? VAARDERHOOGT WORTMANN 100DGIETERSI3E0RIJF ,,De Ware Liefde gedichtenbundel van Martha Boerema In april aantal werkzoekenden weinig gedaald DOE-HET-ZELVERS Zonde van uw goud Aaron Sassoon Lady Brax - King Burberry - Loden Frey - Gor-Ray o Grote keus in 5. ALCANTARA! Wilson Glenny Stylemaster - Schiesser Van der Hucht Ivo-Mavo adopteert Indiase school ROMAX UITLATEN Klaar terwijl u kijkt Unicef op markt „Oude Ambachten" Schilderijen en antiek gestolen 29 Mei 1931 loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen gas- en waterleiding Vn tërl voor Biologisch tuinieren Vergadering Sportstichting 1 DAMES- EN HERENKLEDING nét even anders! Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Soester Courant van woent»dag 27 mei 1981 03 Vergelijkend overzicht van de stemmingspercentages pius absolute aantallen van het Christelijk College Griftland Christelijke MAVO met de procentuele uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen 1978 in Baarn en Soest. Griftland/MAVO Gem. Soest Gein. Baarn Gem. Baarn 1978 1978 Soest 1978 abs.aafö. PvdA 29 CDA 179 VVD 200 D'66 126 PPR 27 SGP 5 CPN 5 DS'70 23 RVP 17 GPV 13 PSP 29 RPF 11 EVP 29 Ongeldig 19 Totaal 711 In de week vóór het ter rvana nemen van het rode potlood werden de scho lieren geholpen bij het maken van een beargumenteerde politieke keus. Uit de leerlingen gerecruteerde vertegen woordigers van de in het hierbij ge publiceerde overzicht genoemde par tijen gingen de klassen rond om in elk daarvan te proberen een keuze voor zijn of haar partij in vijf mi nuten aantrekkelijk te maken. Dit on derdeel van de voorbereiding verliep niet geheel vlekkeloos. Door rooster- wljziglngen hebben veel klassen ver scheidene politieke babbelaars en daarmee een vaak welkome onderbre king van de les moeten missen. An dere klassen daarentegen kregen door dezelfde oorzaak soms drie partijpro gramma's te verwerken In één uur In plaats van de ene geplande. Een ander nadeel was dat veel van de vertegenwoordigers niet achter de hun toebedeelde partij konden staan. Hierdoor verwerd hun wervings- speech vaak tot een opdreunen van standpunten die woordelijk waren overgenomen uit het hun verstrekte propaganda-materiaal. Een ..propa gandist" voor DS'70 presteerde het om, voordat hij begon, een VVD-biljet op het schoolbord te bevestigen, terwijl hij na zijn praatje de toeluisterende klas adviseerde maar VVD te stem men omdat die toch veel beter zou zijn dan de zojuist door hem verde digde partij. Door zulke nonchalante voorlichting is het niet moeilijk voor te stellen dat sommige partijen niet al te overtuigend overkwamen op hun kiesgerechtigd publiek. Aanmerkelijk gemotiveerder was het viertal dat twee dagen vóór de scholierenverkiezingen, ruim een uur aan de hand van vragen van leer lingen uit de bovenbouw van HAVO en VWO, hun partij mocht propageren. Op het podium in de aula zaten op maandag twintig mei behalve Ruud Lubbers. fractievoorzitter voor het CDA in de Tweede Kamer, en de heer Bukman, voorzitter van het CDA, nog een kamerlid van datzelfde Appèl en de voorzitter van de CDA-afdeling in Baarn. Om een of andere reden was het CDA de enige politieke groepering die met echte politici mocht komen om bij elke zo intelligent mogelijk gestel de, voorbereide vraag een passende en misschien eveneens voorbereide kluit te vinden. Toen de hierbij gepubliceerde uitslag van twintig mei bekend werd. maak te de rector van het Griftland Col lege. drs. J. J. W. Mulder, ons er desgevraagd op attent dat er verschil lende oorzaken waren waardoor een enigszins vertekend beeld van de uit slag zou kunnen ontstaan. Allereerst hebben verscheidene klas sen niet gestemd. Zo hebben de hoogste klassen van zowel MAVO als HAVO en VWO niet deelgenomen aan de ver- kjezingen omdat zij nagelbijtend el ders de resultaten van het door hun afgelegde eindexamen afwachtten. De leerlingen van drie-MAVO hebben evenmin de gelegenheid gehad hun vorderingen in het roodkleuren van rondjes te demonstreren omdat zij op werkweek waren. De leerlingen van de Van der Hucht Ivo-Mavo hebben een schooltje in de sloppenwijk van de Indiase stad Se- canderabad geadopteerd. Het houdt in dat men zich garant stelt voor een maaitijd per week voor alle kinderen die de school bezoeken. Ook willen de Soester kinderen nog wat extra's bij elkaar brengen voor de meest nood zakelijke leermiddelen. De kosten voor de maaltijden worden betaald in geld, dat elke maandag in de klassen opgehaald zal worden. Het extra bedrag wil men bijeen zien te krijgen met een fancy-fair welke op zaterdag 6 juni, de zaterdag vóór Pinksteren, van 10.00 tot 16.00 uur op het terrein rond de school aan de Valeriaanstraat gehouden wordt. De fancy-fair heeft naast de gebruike lijke verkoopstands, ook stands met behendigheidsspelletjes. Bovendien kan er een rondrit gemaakt worden door een deel van Soest. Daarvoor is een paard en een wagen beschik baar. Iedereen is welkom. Het ingezamelde geld wordt door be middeling van de Stichting bemid deling Adopties te Soesterberg ter plekke in Secanderabad afgeleverd. Het bedrag komt derhalve steeds recht streeks en in zijn geheel bij de geadop teerde school. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen in Soest en Baarn ligt resp. rond 28.000 en 17.500. De aantallen ongeldige stemmen in de beide gemeenten waren niet beschik baar en werden om die reden niet in dit staatje opgenomen. De vetgedrukte kolommen geven de percentages weer van de verkiezingsuit slagen bij de leerlingenverkiezingen en de gecombineerde uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen van Baarn en Soest omdat de beide scholen bevolkt" worden door leerlingen uit beide plaatsen. y Shell Quick Servicebedrijf SM.TSWEG'^ A. J.Zwiers vf Weegbreestr. 54 - Soest - Tel. 17658 „De Ware Liefde" is de tweede gedich tenbundel van Martha Boerema. doch ter van wijlen de heer Boerema, die als hoofd van de Savornin Lohman- school in Soest in de veertiger jaren bekendheid genoot. Ook Martha stond in die jaren even voor de klas en wel als kleuterleidster. „Ademtocht" was haar eerste bundel en wie daarin gelezen heeft weet dat Martha Boerema pretentieloos, maar wel heel fijn en doordacht schrijft. Of: „Iets leren in het leven is geen kunst maar leven om te leren! lieuw assor- veeko.a.: „De Ware Liefde" is net als ..Adem- tocht" verschenen bij de uitgever Drukkerij De Kok b.v. te Rotterdam. Ze zijn in de boekhandel verkrijgbaar. Nog dit jaar zal van haar hand ver schijnen de gedichtenbundel „In zee gaan". Volgend jaar komen de vierde en de vijfde bundel uit; eerst „Op de Scheidslijn" en daarna „Samenge voegd". Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, staat ook dit jaar weer op de Oude Ambachten Markt welke op Hemelvaartsdag rond de Oude Kerk aan de Kerkstraat gehouden wordt. De markt heeft in verband met het 75-jarig bestaan van de VVV-Soest een extra feestelijk karakter. Uit een woning aan de Steenhoffstraat werden diverse kostbare schilderijen en antieke voorwerpen gestolen. Zo verdwenen een zwaar bronzen beeld, een antieke franse klok. een gebor duurde madonna, zes porceleinen beeldjes en diverse miniatuurtjes. Om binnen te komen verwijderde de dief een ruitje van een achterdeur. Het aantal bij het gewestelijk arbeids bureau Amersfoort ingeschreven werkzoekenden is in de maand april te weinig gedaald; bij de mannen slechts met 26 tot 2215 en bij de vrouwen slechts met 2 tot 1093. De daling bij de mannen betreft bouwvakkérs en dan de categorieën timmerlieden en huls schilders. Onrustbarend is nog steeds het aantal jeugdigen (t/m 22 jaar) dat bij de mannen weliswaar daalde met 44 tot 646 en bij de meisjes met 14 tot 493, maar dat bij de mannen toch al tijd nog ruim 29% uitmaakt en bij de vrouwen bijna 50%. De geregistreerde vraag naar per soneel, „reëel", naar de mening van de directeur van het arbeidsbureau, de heer T. v.d. Bunt, in verband met een pas gehouden enquête, nam af tot 307. Vorig jaar april was die nog 1621. Ook de duur van de werkloosheid is weer toegenomen. Langer dan zes maanden staat nu 26% van de mannen ingeschreven tegen 18% eind april. Bij de vrouwen zijn deze percentages 29 om 23. Langer dan een jaar staat nu 14% van de mannen ingeschreven tegen 19% eind april en bij de vrouwen 20 om 18%. Het aantal werkzoekende mannen dat binnen een maand werk vindt daalde van 15 naar 7%; dat binnen drie maanden werk vindt van 27 naar 26% en dat zes maanden ingeschreven staat steeg vari 21 tot 27%. Bij de vrouwen hetzelfde beeld: één maand van 13 naar 7% gedaald; drie maanden van 25 naar 22% gedaald en zes maanden van 21 naar 22% geste gen. De leeftijdsverdelng van de werk zoekenden geeft het volgende beeld 19 tot 22 jaar - 29% mannen en 45% vrouwen; 23 tot 49 jaar - 63% mannen en 51% vrouwen; 50 jaar en ouder - 8% mannen en 4% vrouwen. In de maand april werden 616 werk zoekenden ingeschreven, maar het to taal aantal uitschrijvingen bedroeg 570. Opleidingsproject Vermoedelijk in augustus zullen een vijfentwintigtal schoolverlatende LTS- ers de kans krijgen in de bedrijfsschool van Polynorm te Bunschoten een drie jaar durende aanvullende opvakoplei- ding te volgen. De kosten daarvan worden gesub sidieerd door de overheid c.q. het Gewestelijk Arbeidsbureau. De direc teur van het arbeidsbureau, de heer v.d. Bunt, hoopt op meer van derge lijke mogelijkheden, waaraan het be drijfsleven medewerking zal moeten verlenen. Vergelijking Het werkloosheidspercentage onder de mannen is in het gewest nu 4,6%; iets hoger dan het percentage in de provincie dat 4.5 is. Landelijk is het 7,1%. Bij de vrouwen gaat het om 7,2% in het gewest; 6,9% in de provincie en 10.3% in Nederland. Amersfoort telt nu 1780 werkzoeken den; Baarn 338; Bunschoten 161; Eem- nes 67; Leusden 241; Soest 644 423 mannen en 231 vrouwenWoudenberg Mevrouw M. Boerema Het is allemaal niet ingewikkeld, zodat je zoeken moet naar de diepere betekenis, maar recht op de man af. Ze is diep gelovig en dat komt moge lijk in deze tweede bundel nog meer naar voren. Wie geen vrienden heeft heeft God nooit als zijn Vriend gekend". In „Heer Gij ziet mij"; „Als ik héél oud word"; „Ik dank U"; „Als God weerkomt" en in „Te mogen weten" komt haar Godsgeloof sterk naar voren. Tc mogen weten een kind tc zijn van U mijn naam gegraveerd inde palmen van uw hand hoe heet ik Heer hoe wilt Gij mij noemen" Fijnzinnig zijn ook kleinere gedichtjes als: „Schat de mens niet naar zijn uiterlijk, maar toets het uiterlijke aan het innerlijke". Aanranding Op den 2en Pinksterdag, 's avonds, werd bij de politie te Soesterberg aangifte gedaan, dat Serg. Vliegenier C. een inwoner van Zeist ernstig had mishandeld nabij het Vliegkamp. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat dit inderdaad het geval was en dat een en ander een gevolg was van het feit, dat laatstgenoemde partij had gekozen voor een dame, welke door genoemden vliegenier met minder eerbare bedoelingen daar ter plaatse was aangerand. Dit laatste kwam eveneens uit het getuigenverhoor vast te staan nadat genoemde vliegenier later op den avond wegens dronkenschap werd ingerekend. Volgt nog een procesverbaal voor dronkenschap, mishandeling en schennis der openbare eerbaarheid. Openbare verkooping Dinsdagmorgen te li uur, werd door notaris A. O. Dammers publiek verkocht in hotel Eemland: le. villa met erf, tuin en schuur, aan de Burgem. Grothestraat no. 75, bekend onder de naam „de Viersprong", groot 11.26 A. Ingezet op 160000 en niet verhoogd, werd zij toegewezen aan den heer R. L. van den Berg, q.q. alhier. II. Een woonhuis aan de Beckeringhstr. no. 23, groot 2.90 A. opgehouden voor 3900,-. Nieuwe plantsoenen Door den dienst van Openbare Werken alhier, werd een groote zomerbloemen-aanplant aangebracht in het gemeente-rosarium. Het gedeelte, waar voorheen de muziektent stond, werd in haar geheel met een twintigtal soorten gevuld. Als over eenige weken het geheel In bloei staat, bp'.ooft dit in het midden van het dorp een zeer mooi effect te maken. Ook de Soesterbergschestraat bij den Heideweg, werd een nieuw plantsoen rijker. De aanleg vond hier geheel plaats in overeenstemming met de omgeving, d.w.z. het karakter van deze boschrijke omgeving werd hier bewaard. Denk aan uw guldens Wij herinneren onze lezers eraan, dat met ingang van 1 Juni a.s. buiten omloop zullen worden gesteld de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Van 1 Juni af zal niemand gehouden zijn de munten in betaling aan te nemen. De guldens kunnen ter inwisseling worden aangeboden bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkantoren en poststations en worden ook na 31 Mei nog gedurende drie maanden - dus tot en met 31 Augustus - aan dezelfde .kantoren ter inwisseling aangenomen. Van 1 Juni af zijn dus alleen nog gangbaar de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Deze inwisseling heeft op de rijksdaalders en de halve guldens geen betrekking. De laatste molen van Soest De nog eenige overgebleven molen van Soest verkeerde al lang in zeer desolaten toestand. Het hout van den omgang, alsmede het hekwerk van de roeden was door weer en wind zoo vergaan, dat een en ander gevaar voor de omgeving opleverde. De molenaar is dan ook reeds tot aftakeling overgegaan en zoo staat nu de tweede of laatste molen, als eenige jaren geleden de „Windhond", de mooie oude molen op den Eng, die nu geheel gesloopt is, op het punt te verdwijnen. 't Is nog te hopen, dat de laatste molen dit lot niet zal ondergaan. Wij meenen, dat de vereeniging ,,De Hollandsche Molen" met een en ander op de hoogte is gebracht. Goed afgeloopen Dinsdagmorgen, plm. 5 uur, reed.een veewagen van de Fa. T. uit Harmeien, bestuurd door R., bij „Ons Belang", doordat hij het stuur kwijt raakte, tegen een boom, waardoor de auto op de trambaan terecht kwam en flink beschadigd werd. De bestuurder kwam er met eenige schrammen af. UIT DE ADVERTENTIËN Te huur te Soestduinen half villaatje, bevattende kamer en suite met twee erkers, keuken, kelder, W.C., gang en steenen schuur; boven 2 groote slaapkamers met vaste waschtafels, badkamer en kl. kamer en ruime zolder. Voorz. van gas, wateren electra. Prijs 45,- met vrij ge bruik water. Te bevr. Van Lijndenlaan 20, Soestdijk. Te huur ongemeub. zit- en slaapk. m. gebruik van keuken. Huurprijs 4,- p.w. Van Lenneplaan 10. Te hoop 2 persoons Engelsch ledikant met springbak en matras voor 15.-. Ijzeren waschtafeltje met toebehooren voor 2.-. Mevrouw Taal. Driftje 10. Soest. ETEN APART GEZELLIG Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 Vanavond, woensdag 27 mei, aanvang 19.30 uur. vergadert het bestuur van de Sportstichting in hel openbaar in het kantoor van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Aan de orde komen ondermeer de zaalruimteverdellng en de tariefsverhogingen voor de sport- keuringen en de passe-partouts. Wat de zaalruimteverdellng betreft gaat het om een verzoek van de korfbalvereni gingen om ook te mogen trainen in de sporthal Beukendal. De handbalver eniging BDC zou om dat mogelijk te maken de woensdagavond ln Beuken- dal moeten afstaan. Er is overleg ge weest tussen beide verenigingen met als resultaat dat de handballers niet willen meewerken. De commissie zaal ruimteverdellng zegt ook van mening te zijn dat op de woensdagavond geen ruimte in Beukendal onttrokken kan worden aan BDC. De motivatie Is dat het gaat om een reeds lang bestaande situatie, waarop de handballers in or ganisatorisch opzicht haar beleid heeft bepaald. Wat de verhogingen voor de sportkeuringen en de passe-partouts betreft gaat het om de motie, die in de deelnemersvergadering van de stichting werd aangenomen. Daarin zeggen de sportverenigingen de tariefs verhogingen niet aanvaardbaar te vinden, maar wel bereid zijn te be zuinigen, zij het op ander terrein. Men verzoekt dan om een wat beter Inzicht in de gang van zaken in de financi ële verhouding plaatselijke overheid- sport. Inmiddels heeft het college de raad al laten weten niets te voelen voor terugneming van haar voorstellen, die de forse verhogingen Inhouden. rijk). Naast de noodzakelijke humustoevoer is het voor een goede groei natuurlijk van groot belang dat er voldoende voedingsstoffen in de grond aan wezig zijn. Het gaat daarom voornamelijk om de belangrijkste elementen als stikstof (N), fosfor (P). Kalium (K) en Magnesium (Mg). De eerste drie zijn die stoffen waar de plant het sterkst op re ageert. Voor die voedingsstoffen is bij het biolo gisch tuinieren "VIANO" bij uitstek geschikt. Dit is een middel dat voor 100% uit organische stof fen bestaat. Viano is een mengsel van bloedmeel, beendermeel, haarmeel, ledermeel en cacaodop- pen. Het bestaat dus hoofdzakelijk uit dierlijke eiwitten en voor een klein gedeelte uit plantaardige eiwitten. Deze eiwitten worden door micro orga nismen in de grond omgezet, waarbij ammoniak vrijkomt. Dit wordt snel daarna omgezet ln ni traat door een heel andere groep bacteriën. Voor de omzetting is veel zuurstof nodig. "Viano" voedt dus eerst de grond en daarna de planten. Door de bacterie omzetting kan "Viano" daarom ook nooit verbranding veroorzaken. Verder kan de zuurgraad van de grond beïnvloed worden door het gebruik van MAERL. een kalkmeststpf uit zeewier. Op grond die vrij neutraal is wordt een gift van 3kg per 100 m2 toegediend. Op zure bodem kan dit desgewenst verhoogd worden tot 9 kg. per 100 m2. Volgende keer meer informatie over het biologisch bestrijden van plagen en ziekten, boomwond ver zorging en het maken van bio-compost. Deze en de volgende keer zullen we eens wat aan dacht besteden aan het biologisch tuinieren. Bij deze manier van tuinieren wordt er alleen gebruik gemaakt van natuurlijke meststoffen en bestrij dingsmiddelen. Momenteel ligt het accent nog voor namelijk op het biologisch groenten kweken, waar mede al vrij veel mensen zich 's zomers bezig houden. We kunnen echter ook dezelfde meststof fen en bestrijdingsmiddelen met succes toepassen in onze siertuin, waarin we ook steeds meer en meer milieubewust willen werken. De bio-tuinder moet er van uitgaan, dat er voor een goede even wichtige groei regelmatig 3 zaken in de grond op peil gehouden moeten worden. Dit is op de eerste plaats de hoeveelheid humus (organische stof) die we jaarlijks in ruime hoeveelheden gaan door- werken. Hoe hoger het humusgehalte. des te beter is de lucht-water huishouding in de grond. Dat wil zeggen de grond houdt langer en meer vocht vast en is veel luchtiger, waardoor de planten beter gedijen. Het humusgehalte is door veel verschil lende producten te verbeteren. Enkele voorbeelden; kompost (al of niet zelf gemaakt), tuinturf, ver teerde stalmest, rioolslib etc. Welk produkt te ge bruiken is afhankelijk van de grondsoort en de heersende zuurgraad. Over het algemeen zijn zand-, heide- en veengronden vrij zuur. zodat hier met kompost gewerkt kan worden dat zuurverhogend werkt. Op zavel en kleigronden zal een gift tuin turf op zijn tijd zeer welkom zijn. Deze grond soorten zijn n.1. neutraal tot licht alkalisch (kalk-

Soester Courant | 1981 | | pagina 11