Jeugd EHBO uit Soest oppermachtig Boeken nieuws Baarns-Soester echtpaar op de fiets naar Italië en terug Red Stars gaat jeugd aanpakken Spelmiddagen in SIERADEN ALS OCCASIONS S. J. van der Molen Het ene glas is het andere niet Otto Blom spreekt op Ewijckshoeve OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK»! GEEF! 4* GIRO 6868 In Baarnse jeugd-EHBO wedstrijd Humanistisch Vormingsonderwijs Kantoor gesloten ssions. andeerd rdgoed. Damvereniging Soest wint vriendschappelijk duel met O.K.K., Baarn Nieuwe Basketbal vereniging Hondje weg Hondje terug R.WESTRA 'HARTJE-ZUID' Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarn Rembrandtlaan 13 - Soest Soetiter Courant van woensdag 87 mei 1981 Het ene glas is het andere niet Vensterglas, borrelglas, spiegel glas. brilleglas. Allemaal glas en toch allemaal een andere soort glas van ver schillende kwaliteit. Voor het brilleglas wordt een /eer hoog waardige glassoort gebruikt Ook bij brillegla/en onderling is er veel verschil. Lw vakman-opticien weet pre cies welk glas bij uw ogen. in het door u geko/en montuur, past Lik oogprobleem heeft een speci fieke. toegepaste oplossing no dig Het konkau--glas voor bijzien den Brillegla/en om bijziendheid te korrigeren lopen vanuit het mid den naar de randen steeds dikker uit Konkaaf geslepen noemt men dit penseren Bij verziendheid is dit net andersom De ogen krijgen toch at wat meer aandacht, dus rustig aan met make-up. uw glas vergroot het. Brilleglas van verschillende ma terialen Een brilleglas kan van verschil lende materialen gemaakt /ijn Zo beslaan het kroonglas, het zogenaamde 'hoogbrekendc' glas en kunststof kroonglas In fcile het konvcntionulc bril leglas waarmee de slijper heel goed uil de voelen kan. Lr worden uitstekende resulta ten mee bereikt Kunststof Dit soort glazen heelt twee voor delen. Ten eerste zijn ze veel lichter en ten tweede kunnen ze niet snel kapot gaan. Hel konvexe-glas voor verzien- den Het brilleglas voor ver/ienden daarentegen is in het midden dik en bij de randen dunner. In beide gevallen neemt het ge wicht van het brilleglas toe met de sterkte. Maar de bril mag ook weer niet té /waar worden, dal is vervelend dragen Overigens staal de techniek voor niets en ook voor dat probleem is een oplossing te vinden, door middel van kunststof-glazen of glazen met een andere lichtbreking Make-up achter glas Bij iemand die bijziend is lijken de ogen achter de bril kleiner dan ze in werkelijkheid zijn. Het gebruik van iets zwaardere make-up zal deze indruk kom- foohmMw 12154-18833 liet sterk brekende glas V rocger was hel zo dat voor ster ke oogkorrcklics zware glazen nodig waren. Maar er i> nu ook glas dal de stralen scherper breekt dan hel gewone glas. Toch zijn ze niet zwaarder van gewicht en dat is voor iemand met een sterke bril heel plezierig. Misschien isu wel 'nsopgevallen dat bij sommige brillen, bij de rand van hel glas. een kleuren- spektrum te zien is Dit heeft te maken met het slij pen en is niet altijd te vermijden. Vooral bij het 'hoogbrekendc' glas kan hel voorkomen worden. In de nieuwe drie-delig voorjaarsserie in het kader van "Gesprekken tussen mensen", geeft Otto Blom op donder dagavonden in juni a.s. wederom een aantal lezingen gevolgd door onderling overleg in het Int. Kunst- en Ont- moetings Centrum Ewijckshoeve. Soestdljkerweg 12, Lage Vuursche, aanvang 20.15 uur. Onder de serie-titel ..Eenzaam of samen alleen" zullen in juni de vol gende onderwerpen aan de orde komen: Deel 2; "dualiteit" - op don derdagavond 4 juni a.s.; "wat is be wustzijn" - donderdagavond 18 juni a.s.; "het weten en het gewetene" - op donderdag 25 juni a.s. Bijdrage per lezing 3.50 p.p. Gratis koffie of thee in de pauze. Tel.informatie: 02156-232 op dinsdagavond tussen 20.30 en 22.00 uur. Willem van Hanegem: "Overal waar iets ernstigs gebeurt, zie je de rode kiuisvlag en dan weetje gewoon dat ook onze hulp nodig is". VAIM WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120 VANAF f 40,— PER DAG Dat er Humanistisch Vormingsonder wijs gegeven wordt en kan worden, is velen ongetwijfeld bekend. Toch be staan er nogal wat vragen over zoals: wat beoogt het; aan wie. door wie. waar en hoe wordt dat HVO gegeven? Hoe kan ik HVO-leld(er)ster worden? Tijdens een informatie-avond op woensdag 3 juni a.s., aanvang 20.00 uur ln ..Hof van Holland", aan de Kerkbrink te Hilversum, worden de ze vragen beantwoord. Inleidsters zijn Letty Fernhout en Wil Groenwoudt. Iedereen is welkom. De heer en mevrouw H. J. Hibbel- Hornsveld. J. F. Kennedylaan 85 te Baarn willen deze zomer naar Verona in Italië en wel op de flets. De heer Hibbel stamt af van een be kende Baarnse familie, zijn vader was jaren ambtenaar bij de PTT en de fa milienaam van zijn vrouw is Horns- veld en in Soest geen onbekende. U zult zeggen een hele onderneming, dat is het ook. De heer Hibbel is 46 jaar en zijn echtgenote 47 jaar, hebben vier kinderen en zijn reeds opa en oma. Na vele jaren gewandeld te hebben werd in 1973 besloten om te gaan fiet sen. daar de heer Hibbel een meniscus operatie had ondergaan en de behan- delende^-Ls.fatsen had aanbevolen. t/erde r getraind, per weekend ongeveer 250 km In 1978 besloten zij hun eerste grote t?cht door Nederland te gaan maken, wat resulteerde in een afstand van 999 km. Het was allemaal uitstekend bevallen. In 1979 fietsen zij vanuit Nederland naar België. Luxem burg, Frankrijk ep Duitsland. Afstand 2300 km. Vorig jaar fietsten zij naar Joegoslavië. Deze zomer vertrekken zij uit Baarn naar Aken-de Eifel-Riidesheim-Mann- helm-Heilbronn-Augsburg-München- Kufstein-Kitzbühl-Zell-Grossglock- ner-Cortina-Belluno-Verona. Terug via Zwitserland en het Zwarte Woud. Tijdens deze tochten wordt er over nacht in hotels of op een boerderij. De bagage is zeer licht en het gewicht per fiets zonder bagage bedraagt 11,7 kg. De fietsen zijn speciaal voor hen gemaakt in verband met houding en zit. Zij vertrekken in juli en de duur van deze reis is ongeveer 6 weken. Hun conditie is optimaal en wordt dagelijks op peil gehouden. In lh£ jaar hebben beiden 12500 km op de fiets afgelegd, een hele prestatie. Om de reis wat aangenaam te maken worden de heer en mevrouw Hibbel gesponsord door de heer B. Kooij, eigenaar van café-restaurant „Soest- dijk" aan de Vredehofstraat te Soest. De Soester jeugd die gedurende de laatste twee jaar onder auspiciën van de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken werden opgeleid tot jeugd-EHBO-ers, blijken niet alleen over een jeugdig enthousiasme te be schikken, maar ook een zeer degelijke opleiding te hebben gehad van de beide jeugdinstructrices de dames W.Meijer- de Graaf en E.HoHeman. Toen zij zaterdag j.1. gingen deelne men aan de jeugdjubileumwedstrijd van de afdeling Baarn, die haar der tigjarig bestaan vierde, was de afloop nog onvoorspelbaar, daar men nog nooit aan wedstrijden had deelge nomen. Uitbundige vreugde barstte los toen de jury de uitslag van de wedstrijd be kend maakte en toen bleek dat door de 15 Soester jeugdige EHBO-ers- (sters) maar liefst vier prijzen waren gewonnen. Van de vier A-groepen viel er één maar net buiten de prijzen, maar de drie andere groepen behaalden een le, 2e en 3e prijs. De B-groep boven 14 jaar won in een andere wedstrijd de 2e prijs. Als beste afdeling in deze wedstrijd kwamen zij, naast de andere prijzen, tevens in het bezit van de "Mevrouw Van Vel- zen-wisselbeker' De namen van de zo succesvolle jeugd- EHBO-leden zijn: Groep A 1: Rlchard de Bruin (leider), Joke Logmans en Ilona Hermans. Groep A 2 (eerste prijs): Marlies van Vliet (leidster), Marion de Ridder en Eveline Klaarwater. Groep A 3 (2e prijs): Monica Burgstede (leidster). Natalie Westerveld en Erwln van Doorn. Groep A 4 (derde prijs): Rudy van Walen (leider), Petra Buyst en Regina Lohman. Groep B (derde prijs): Miranda Prak (leidster), Peter Benschop en Hans Immerzeel. Voorwaar een prachtig resultaat van het werk van bovengenoemde jeugd leidsters. In verband met de viering van Hemel vaartsdag zullen aansluitend op vrij dag 29 mei a.s. het kantoor en de werkplaats van de Woningbouwver eniging ..Soest" gesloten zijn. De storingsdienst funktioneert nor maal. >or het gooi EST - TEL 12500 De Soester basketbalvereniging „The Red Stars" zal komend seizoen een begin maken aan een betere begelei ding van haar jeugdafdeling. Aldus is besloten tijdens de laatste ledenver gadering in februari. Het bestuur is inmiddels grotendeels rond met de voorbereiding van een groots opgezet jeugdplan, een meerjarenplan dat het jeugdbasketbal in Soest de hoogte in moet sturen. De verwezenlijking van dit plan zal uitgevoerd worden door een nieuw gevormde technische commis sie. Bovendien moet hiermee een einde komen aan de overdreven [financiële] aandacht die de standaardteams, em aandacht die de standaardteams, en met name het eerste Herenteam, de afgelopen tijd onder, onder meer, ev- voorzitter R. Valk gekregen hebben. Een aanvankelijk stroef verlopende ledenvergadering is achteraf toch het startpunt gebleken van een wederop bouw van de vereniging, die de laatste jaren een dieptepunt doormaakte. De vele bestuurswisselingen, de geringe medewerking en het ontbreken van verantwoorde technische begeleiding waren hiervan de oorzaken. Nu gaat daar verandering in komen. Er is een grote groep enthousiaste leden die van plan zijn de vereniging weer ge zond te maken. Logischerwijs zal het aloude gezegde „wie de jeugd heeft, heeft de toe komst" gehanteerd worden als de basis voor de wederopbouw. Vandaar dat er nu gestart wordt met dit zoge naamde jeugdplan. Onderdeel van dit plan is onder andere een wekelijkse jeugdselektietraining. naast de gebrui kelijke vrijdagtraining, voor tien tot zestien jarigen. Deze selektietrainin- gen staan onder leiding van Harry Kippers, ex-trainer van het Neder lands team. het Nederlandse militaire team, Punch, etc., en momenteel bezig als docent bij diverse tralnerscursus- sen. Ook zuilen de trainers van de jeugdteams erbij betrokken worden, zodat het mes aan twee kanten zal snijden: vakkundige training aan jeugdleden en opleiding trainer/co aches. Bovendien zal er door de technische commissie begeleiding plaatsvinden van de trainer/coaches tijdens de overige trainings- en wedstrijddagen, zodat de hele technische kant van de jeugdbegeleiding meer Inhoud krijgt. Uiteindelijk is er bij de jeugd voldoen de talent aanwezig. Een ander onderdeel van het jeugdplan is dat er getracht zal worden het aantal jeugdleden te vergroten. Want hoewel Red Stars nog altijd de grootste ver eniging uit de Kern Amersfoort is, is gebleken, dat door het ontbreken van voldoende technisch kader een grote daling in het aantal jeugdleden is ontstaan. Al deze plannen betekenen overigens niet,- dat er geen aandacht aan de hogere teams besteed zal gaan worden. Er is slechts sprake van een accentver legging. Wat betreft de standaard teams is de dameskant al rond en zijn besprekingen gaande aan de heren kant, welke binnen afzienbare tijd afgerond zullen worden. Ondanks al deze positieve ontwikkelin gen zijn er toch nog negatieve geluiden waar te nemen. Deze geluiden komen voornamelijk uit de hoek van een aantal eerste team spelers onder lei ding van Valk. Zij menen dat het eerste herenteam. „het vlaggeschip van de vereniging" (citaat R. Valk), op een zijspoor wordt gezet en nemen geen genoegen met de situatie. Gelukkig zitten zij er. getuige het voorafgaande, ver naast en zal basketbalvereniging The Red Stars aan het langste eind trekken. Two points. J.L. maandag speelde D.V.S. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Baarnse hoofdklasser O.K.K. Jammer was het dat de Baarnaars drie van hun sterkste spelers, waaronder de kam pioen van het district Utrecht G. Jde Bruijn en de gerenommeerde Chr. Bakker, moesten m.Lsen. D.V.S. kwam met één invaller uit. Om toch alle aanwezige D.V.S.-ers te kunnen laten spelen, werd besloten dat de Baarnse spelers H. Oostenrijk zou simultane- ren, zodat de team-wedstrijd aan ne gen borden werd gespeeld. Het werd een bijzonder aantrekkelijk duel met enkele fraaie partijen, dat voor D.V.S. verrassend met winst eindigde. Het gestaag stijgende spelpeil doet voor het jonge D.V.S. het beste voor de toekomst hopen. Na 4% uur spelen kon de volgende uitslag worden genoteerd: D.V.S. I - O.K.K. I J. J. denOs-G. Schmidt 1-1 E. Veerman-J.Hogenaar 0-2 W. E. Meijerink - M. Bakker 1-1 R. Damen - C. v. Oosterom 2-0 IJ. Luttik - J. C. v.d. Leen 1-1 H. Hulsman - A. v. Oosterom 1-1 A. v.d. Veer - G. Kwakemaat 2-0 M. A. v. Heiningen J. v. Vuurde 2-1 T. v.d. Meer-M. Veldhuizen 2-0 11-7 In de simultaan-wedstrijd nam Oosten rijk het op tegen de overige aanwe zige negen D.V.S.-ers. Na een langdu rige séance werd de uitslag 12-6 voor de simultaan-speler. Van D.V.S.-zijde werd gewonnen door J. Stins, W. v. Egdom en Ed. Spiegel. De plannen om in Soest naast The Red Stars een nieuwe basketbalver eniging op te richten, verkeren in een vergevorderd stadium. Initiatiefnemer is Rinus Valk, oud-voorzitter van Red Stars. Er is nog geen officieel contact geweest met de sportstichting. Hoe de nieuwe vereniging aan zaal ruimte moet komen, ook al gezien het onderling geharrewar van de bestaan de zaalsport verenigingen, is niet duidelijk. De club gaat "Papillon" heten. bewijs Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155-)- 10677. levens is het raadzaam het Dieren tehuis. Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583. en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huisdier. VERMIST: 18-5. Reu bastaard fox. zwart-wit, black and tan kop, gladharig, 11 jr. Wildeboer, Birkstraat 122 b, 3768 GC Soest, tel. 033-11952, b.g.g. via De Kloet. Soest: 14194. 1-5. Teef foxterrier. wit, zwarte platen, bruine vlekjes aan oortjes en pootjes, 6 jaar; Van Riet. Birkstraat 144, 3768 HP Soest, tel. 033-14514. 6-5. Reu poedeltje. zwart, lange staart, klein, mager, pas getrimd, 5 jr. rode halsband; verstaat alleen Engelse commando's; Wiardi, Van Oldebame- veldllaan 32. 3818 HB Amersfoort, tel. 033-19632. 10-5. Kater, rood. kleine witte plek aan buik, ongecastreerd, klein van stuk, 2 jr., vlooienband jeDe Haas, Gustaat Gelderhof 5, 3762 JM Soest, tel. vla 18915. 19-5. Poes, rood-wit, hoogzwanger, li jr.Van de Beek, Oude Grachtje 19. 3762 AV Soest. tel. 17974. 18-5. Poes. zwart, witte bef en pootjes, gesteriliseerd, 1 jaar. „Witje"; Stro band, Theo Dobbehof 12, 3762 XS Soest, tel. 19645. 22-5. Dwergpapegaai; Bom, Van Speycklaan 34. 3742 PG Baarn, tel. 02154-14368. GEVONDEN: 26-5. Poesje; (Braamweg); Dierente huis. tel. 13583. 20-5. Grijs konijn. (Sportpark ter Eem, Baarn); Schotman, Lindelaan 15. 3741 WN Baarn, tel. 02154-16197. De uitgeversmaatschappij Elsevier komt deze maand met een groot aantal nieuwe boeken op de markt waarvan wij drie opmerkelijke premières be spreken. Oorsprong en geschiedenis van de Friezen is een door de Fries S. J. v.d. Molen geschreven monografie, gewijd aan land en volk van Friesland. De zeer fraaie foto's werden gemaakt door de Friese fotograaf Paul Vogt. De Schrijver belicht in dit zeer fraai uitgevoerde boekwerk de geschiedenis van Friesland, en staat uitvoerig stil bij die aspecten in de geschiedenis van Friesland die afwijken van onze „va derlandse geschiedenis". Zij relaas begint bij een stukje prehistorie en eindigt in 1813, het jaar waarin Fries land als een gewone provincie in het toenmalige Koninkrijk der Nerlanden werd opgenomen. Een boek zonder enig vrijblijvend geschrijf. De auteur ontleent zijn teksten aan originele bronnen. Ondanks een stevig prijsje, maar wat krijgt men er veel voor terug, mikt de uitgever duidelijk op een brede lezerskring. Daarbij heeft men duidelijk raak geschoten. Het Friesland van toen tot 1813 is een populair-wetenschappelijk boek voor zien van eenvoudig taalgebruik. Frie zen en niet Friezen met belangstel ling voor historie zullen aan deze Elsevler-uitgave veel lees en kijkge- noegen beleven. HAVO en VWO-leer- lingen, op zoek naar een onderwerp voor een werkstuk in het nieuwe leer- seizoen, hebben voor nu en straks aan deze nieuweling in Elsevierserie „Vol ken der Lage Landen" een voortreffe lijke gids. Alle personages en belevenissen in het boek De Blinde Spiegel, auteur Piet van Aken, mogen dan volgens de schrijver zijn verzonnen, het lijdt geen twijfel dat men op basi van persoon lijke ervaringen herkenningspunten zal aantreffen. Een jonge weduwnaar speelt in dit boek de hoofdrol. Na de dood van zijn echtgenote stort hij zich intensiever in het politieke leven. Hij belandt in een politiek leven met alle kwalijke excessen die daarin mogelijk schijnen te zijn. Inhoudelijk wordt alles nogal zwart-wit getekend, al zal de lezer na afloop wel kunnen instemmen met de uitspraak van een in het boek voorkomende personnage die stelt: „Geen enkele leer is veilig voor het geknoei van de man die geacht wordt haar uit te dragen". Samenvattend een boeiend, goed geschreven gegeven dat wellicht evenveel uitroep- als vraagtekens zal oproepen. Liefhebbers van thrillers en wie is dat niet op z'n tijd. zullen als het op kopen van boeken aankomt altijd een lichte voorkeur hebben voor schrijvers als Alistair MacLean - Hammond Innes en Desmond Bagley. Als het om boeken gaat waarin spanning en sensatie centraal staan dan is men wat dat betreft bij de goede auteurs terecht. Elsevier laat hun schrijfproducten met de regelmaat van een klok verschij nen. Deze maand is het Desmond Bagley die met Bahama Crisis weer aan de beurt is. Ook al gaan er in dit genre toch niet meer dan twaalf in een dozijn, het gegeven waarvan Desmond Bagley zich bedient is ondanks de knappe schrijfwijze dit keer t^ch aan de wat magere kant. Een zeer rijk baasje ontdekt dat er iemand op zijn dood uit is en wordt daar ter land. ter zee en in de lucht voortdurend aan herinnerd. Wie open staat voor een stuk ongebreidelde fantasie zit met Bahama Crisis goed. 3MOBIELBEDRIJF elwijkstraat 40-42 G SOEST 55 1 4289 - 19080 13752 wacht een echte zomeren dan is de bus wat warm. Vandaar dat men besloten heeft om vandaag te starten met spelmiddagen. Ze worden gehouden op het terrein van stichting „In de Ruimte". Vandaag en alle woensdagmiddagen van juni kun nen de bezoekers van de Kinder Kara vaan terecht van 14.00 uur tot 16.30 uur. Naast een fijn bijbelverhaal wordt er volop gespeeld en geknutseld. Tegen de ongelooflijk lage entree van één gulden mogen ook andere basisschoolkinderen komen. Comsumptie is inbegrepen. Het terrein van „In de Ruimte" is gelegen aan de Klein Engendaalweg 52. tel. 18014. Jieuweweg 59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, APIER en METALEN: Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. een brok gezelligheid in Soest.

Soester Courant | 1981 | | pagina 19