Z# gezien..1 Uitreiking IVN-diploma's De Gooi- en Ëemlander j Plé special Duitse T.V. maakte opnamen van demonstratie tegen kernbewapening Elf Jubilarissen bij drukkerij Klomp Dagblad voor Gooi, Eemland, j Vechtstreek en A Imere j Vertedering Bekijk 't goed met De Gooi- en Ëemlander Nieuwe camping afdeling bij Nic. van Dam Twee gewonden bij frontale botsing Schrijven met Amnesty International Opnieuw leren lezen Soesterberg i «r Alles wat u weten wilt "Over Ogen" ligt bij ons gratis voor u klaar Leest u hem nog niet? Mode uit de Vertrouwde Merken Kollektie. brilmode i Foto: Herman van Dam door OEKAKI) PALL Op de kruising Amersfoortsestraat- Veld.Montgomeryweg te Soesterberg botsten twee auto's frontaal. De "af slaande" bestuurder verleende geen voorrang aan de rechtdoor rijdende automobilist. Het in één van de twee voertuigen zittende echtpaar belandde met snijwonden in het ziekenhuis De Lichtenberg. Zij hadden de veiligheids gordels niet om. De voertuigen werden zwaar beschadigd. Donderdag 4 juni a.s. om 13.30 uur wordt weer de maandelijkse schrijf- mlddag gehouden in het Amnesty Cen trum, Bonifaclusstraat 24. Tijdens de schrijfmlddag kan iedereen persoon lijk protesteren tegen de gevangen neming van mensen om hun geloof, ras, overtuiging en huidskleur. De po litieke gevangenen waarvoor deze maand geschreven wordt, wonen in: 1. Mali. Hier wordt een natuurkunde- leraar uit de hoofdstad van dit land zonder aanklacht of proces verbannen in eigen land. 2. Haïti. De oprichter en leider van de Haltiaanse Christen-Democratische partij en zijn dochter, alsmede een bankbedlende worden beschuldigd van respektievelijk "communistische, an archistische en terroristische" aktivi- teiten. Amnesty gelooft dat ze worden vastgehouden om hun niet-geweld- dadige politieke overtuiging. Eén hun ner is gemarteld. 3. Een 43-jarige rusSische man, voor aanstaand dichter en aktivist op het gebied van de mensenrechten zit op dit moment een gevangenisstraf van 15 jaar uit. Hij moet dwangarbeid van de zwaarste kategorie doen. Aan de auto riteiten van bovengenoemde landen worden brieven geschreven met ver zoeken om vrijlating, stopzetting van marteling, geven van medische behan deling en opheldering van verblijfplaat sen. Er liggen voorbeeldbrieven klaar. Ook voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Een ieder die aan deze aktiviteiten wil meewerken is welkom. Nadere informatie verstrekken de heer en mevrouw L.Heirman, Heideweg 4, Soest. Tel. 22363. "Hoe vind ik de weg naar Hameien?". Een eenvoudige vraag. Met een een voudig antwoord. Of niet?. Ja, wel voor mensen die kunnen lezen. Die komen met een paar borden en straat namen ai heel ver. Maar als je niet kunt lezen? Dan ben je als een toerist in eigen land. Die zoekt naar borden met duidelijke tekens. Zoals verkeers borden. Want borden met een plaatje lezen zichzelf. Helaas komen we daarmee nog niet in Hameien. De meeste wegen moeten wij zonder verkeersborden gaan. Als een kind een brief van juf thuis brengt. Of als Je je wilt Inschrijven voor een kursus of voor een reis naar de zon. Of als je een pizza wilt kopen. En je ziet aan het plaatje niet of er ham of kaas in het pak zit. Elke dag is vol van zulke gebeurtenissen. Voor men sen die niet kunnen lezen, is elke dag vol problemen. Merkt een ander dat? Meestal niet. Want iemand die niet kan lezen is niet dom! Die moet juist heel slim zijn. Om alles zelf te kunnen op lossen. Die moet ook talent hebben. Toneeltalent. Om zonder blozen te kun nen vragen: "Wil iemand mij dit even voorlezen? Ik heb mijn bril vergeten". Wat weet een ander van de spel-pres- taties van een niet-lezer? Vaak niets. Niet-lezers schamen zich vaak voor hun spel. Waarom? Dat is toch knap? Ja, maar ze willen graag anders zijn. Ze willen graag bij de lezers horen. Bang omdat ze anders mis schien verstoten worden en eenzaam zijn. Dat hebben ze meestal eerder ook meegemaakt. Op school. Op het werk. Of in hun gezin. En dus zwijgen zij. Leren lezen is moeilijk. Niet leren lezen ls soms nog moeilijker. Is dat nodig? Nee, want iedereen kan leren lezen. Alleen, niemand kan leren zon der hulp. Hoe kun je iemand helpen met lezen? Leren lezen ls een zaak van samen werken. Van samen denken en samen praten. In samenwerking met de Volksuniversiteit, is er nu in Soest een werkgroepje voor lezers en niet- lezers. Wij willen graag samenwerken. Hoe? Daar moet eerst rustig over wor den verder gedacht. En gepraat. Wie doet met ons mee? Iedereen is wel kom! Voor informatie:, Marijke King- ma-Geutskens, Kerkpad N.Z.1, Soest. Tel. 02155-10745 of Nel Tims, Plasweg 46. Soest. Tel. 02155-20745. De Duitse televisie heeft zaterdagmid dag bij de vliegbasis Soesterberg op namen gemaakt van de demonstratie tegen de kernbewapening in Neder land. Aan de demonstratie deden ook veertig militairen in uniform mee, die de dienstdoende wacht op de vlieg basis een petitie aanboden. Beelden daarvan werden zondagavond op Duitsland 3 uitgezonden in het pro gramma Auslandstudio. De regen heeft het bezoek aan de de monstratie waarschijnlijk beïnvloed, want de politie schatte het aantal deelnemers op ruim zevenhonderd: bij droog weer zouden het er veel meer zijn geweest, zoals demonstra ties in het verleden hebben aange toond. De demonstranten werden toe gesproken door Ria Beckers van de PPR en Herman Verbeek, voorzit ter van deze partij. Voordat zij in de regen hun korte redevoeringen hiel den, speelde de Chileense muziek groep Amaneces Zuidamerikaanse strijdliederen. Aan het slot van de manifestatie bood PPR-vice-voorzitter Wim de Boer het Soester gemeenteraadslid Leidje Tomassen bloemen aan voor alle goede zorgen die het actiecentrum Soest van de PPR heeft besteed aan de caravan-bemanning van de vredes- basis Soesterberg. Dag en nacht heb ben bestuursleden van de PPR en kan didaten voor een Tweede Kamer zetel er gedurende de actieweek hon derden telefoontjes beantwoord over de kernbewapeningsproblematiek. Vrijdagavond brandden er 1100 fakkels die uit het hele land naar Soesterberg waren gebracht. RESTAURANT Van den Brink Soas'erbergsestr. 122 Soest Tel. 02156-12706 Dineren in stijl? In ons sfeervol restaurant zult U zich werkelijk uit voelen. Onze keukenstaf staat garant voor een uitmuntend diner. Jubilaris J. J. van Breevoort en echtgenote, toegesproken door directeur Klomp Ogen kunnen veranderea Daar bent u zich niet altijd van bewust Tot kleine alledaagse dingen u gaan irriteren. Omdat u de krant te ver of juist te dichtbij moet vast houden om goed te kunnen lezea Of als u in het verkeer net iets te laat reageert omdat u niet exakt zag wat er gebeurd. Dan wordt het tijd om alles te weten over ogea over beter ziea Bij ons ligt het boekje "Over Ogen" gratis voor u klaar. Haal 't eens op en lees het door. Als vakmanspecialist zullen wij u graag van dienst zijn met een vrijblijvend advies. Tot ziens. Onder het motto "poepie-niet- dan-russie toch 'iahet j„ prjre toiletten waar creatieve geest en hun invallen in daden heb ben omgezet aangenaam toeven. Naast de traditionele verjaardagkalender is hier en daar een boekenplankje inge richt met -uiteraard- vooral ontspannende lektuur. De uii- gever van Max Tailleur's mop penboekje heeft in zijn produk- ten zelfs een gaatje geponsd waar een touwtje door kan om ze aan de stortbak te bevesti gen. Als er geen problemen zouden ontstaan met de rio lering, die grappen en grollen van dit formaat ook niet kun nen verwerken, mochten wat mij betreft alle touwtjes bre ken, maar als idee was het leuk. Bedrijfsjubilea leggen het wat de pu bliciteit betreft altijd af tegen de over heid. Niet dat men er niet alert op is, maar zo'n wapenfeit" gaat dikwijls in de hoeveelheid werk verloren. Soms zelfs totdat de desbetreffende jubilaris in een rustig moment zelf al recapitu lerend ontdekt dat hij er eigenlijk al heel wat jaartjes heeft opzitten. Soms ook „sparen" de directies van bedrij ven de „jubilea" maar op tot er een personeelsavond is en dan worden de jubilarissen min of meer overvallen. gekregen. Ik gun ze het van harte, maar wij hebben er hard voor moeten werken. En daar zeg ik niet eens „helaas!" bij. 't Grafische vak is een fijn vak. We heetten voor de oorlog niet voor niets de elite-arbeiders!" Bijzonder ingenomen is hij met het feit dat hij Ujdens het feest bij Klomp de gouden draagmedaille van de Kamer van Koophandel van Eemland kreeg uitgereikt. Een waardering voor veel en noeste arbeid, die hij erg op prijs stelt. Zoals trouwens ook de feestvie ring. „Zeg er niks van; maar dat kunnen ze hier in Soest beter dan in Amsterdam!". Met Van Breevoort werden ook gehul digd de heren A. Kielder bedrijfsleider, ruim twinüg jaar in dienst; J. Hannes- sen, fotozetter, twintig jaar; H. van Breevoort, drukker, bijna vijftien jaar; P. van Nieuwenhuizen, micro monteur en litho-fotograaf, bijna zes tien jaar; T. G. C. Vivië, boekdrukker, bijna vijftien jaar; R. Keppel, offset drukker, bijna veertien jaar; R. J. de Schiffart, binder, eveneens bijna veer tien jaar; W. v.d. Giessen, offsetdruk ker, bijna dertien jaar; C. Klomp, werktekenaar en micro-monteur, eveneens bijna dertien jaar en S. Rozema, bedrijfsleider, ook dertien Afscheid werd genomen van A. J. Collet, een (lood)machinezetter. die met pensioen is gegaan. De heer A. Kielder werd op de feestavond be noemd (officieel) tot adjunct-direc teur. En dan was er nog een jubilaris „die van niets wist" en dat was directeur J. G. J. Klomp zelf. Het personeel maakte uit dat hij zijn 25-jarig jubileum vierde. In een luisterrijk rijm noemde men hem „een vergeten jubilaris". „Het was een leuke tijd toen in het begin, al zaten wij over ons loon wel eens in, want hier en daar kon je soms horen, dat hij in 't rood stond tot over z'n oren". En ook„Zelfs van het vak wist hij niet veel, maar dat leerde hij wel van zijn eigen personeel, hij haalde z'n pa troonsdiploma, het was om te brullen want wij moesten tevoren de vragen invullen". Het feest duurde zoals gezegd tot In de kleine uurtjes. De jubilarissen kregen waardebonnen, die stuk voor stuk drie cijfers vóór de komma bevatten. Van Breevoort, de oudste, kreeg ook een kleuren t.v. Het personeel wacht met veel plezier op de volgende feest avond. Die zal zeker in 1984 gehouden worden als Drukkerij Klomp zelf haar dertigjarig bestaan herdenkt. Origineler is het om op oog hoogte een kruiswoordpuzzle of een getekende doolhof op tc hangen. Ook een doorlopend marathonrijm biedt gasten dc mogelijkheid om enige tijd creatief bezig te zijn in het kleinste kamertje. Om ieder een tot zijn recht te laten komen moet u bedenken dat oog- en schrijfhoogte voor dames en heren op nummer 100 niet altijd op gelijk niveau en zelfs niet aan dezelfde wand gesitueerd hoeft te zijn. Als u nog een ouderwetse "KAKLU" spoelbak boven uw hoofd heeft hangen, achter welke naam wij vroeger de letters ST plachten toe te voegen, dan kunt u de trekker bij wijze van afwisseling ver vangen door een shawltje van uw favoriete voetbalclub, rock groep of studentenvereniging. In veel "dozen" zie je ook collages van krantekoppen cn merkwaardige berichten die zodanig verknipt cn opgeplakt zijn, dat aan het cindprodukt een zekere mate van creativi teit niet ontzegd mag worden. In één van de weinige ple's die ik ooit frequenteerde zag ik niets op de muur. Zelfs geen kalender. De aanvoer van verse lucht was geregeld door een sierlijk uitgesneden hart vormig kijkgat in de deur met als gevolg dat de geur zó pe netrant was dat ik alvorens "de leiding in nanden te nemenmijn longen volpomp te met buitenlucht in de hoop het te kunnen uitzingen zonder adem te halen. Het was zeker niet hetzelfde huuskewaar met viltstift op de muur geschreven stond "'t Is hier leuk, hè". 0 binnenlands, buitenlands èn regionaal nieuws 0 sport, televisie en radio, film, muziek, de schertsrubriek van Wuiver, kunst, I boeken, voor de vrouw, agenda, achter- grondverhalen, stripverhalen en elke zaterdag een interessante weekendbijlage i Met onderstaande bon kunt u zich I abonneren. De eerste twee weken ontvangt u de krant gratis. Laanstraat 94 Baarn, Tel.: 02154 - 1 44 08. Negen maanden in Moeder's schoot, zo word je dan langzaam groot. Totdat je het eerste licht aanschouwt en iedereen al van je houdt. Je kleine knuistjes, je eerste kreet, het is alsof je nu al weet hoe je ze moet bekoren. Ik ben zo blij dat je bent geboren. Will. I I I Ik abonneeer mij op De Gooi- en Ëemlander en zal uw krant 14 dagen gratis ontvangenj I Naam: 'I I Adres: I Postcode en plaats: Giro/banknr.. J een abonnement met automatische betaling per maand 16,60 een kwartaalabonnement 48,70 een jaarabonnement 193,60 4^7 M ÈA een proefabonnement j aankruisen wat wordt gewenst m j Deze bon ongefrankeerd in open ÊAk j enveloppe zenden aan DE GOOI- EN EEMLANDER ANTWOORDNUMMER 225. 1200 VB HILVERSUM Birkstraat 2, Soest, tel. 12874 Loco-burgemeester Plomp reikt aan een van de 24 geslaagden het diploma na- tuurgids uit Bij drukkerijk Klomp aan de Parallel weg verscheen enige tijd geleden een mededeling aan het personeel met de begintekst: „De directie heeft ge meend een feestavond te moeten or ganiseren in verband met diverse jubi lea in het bedrijf". Dat „diverse" betrof dan dit keer elf man personeel. Elf mensen die varië rend van 42 tot bijna 13 jaar of net geen 12% jaar in dienst waren. De „42" werd gevierd als 40 en de 13 en net geen 12% werden samengevoegd tot 12% jaar en bovendien werden ook 15 en 20, of net wat méér jaren, gevierd. Zo gaat dat in het bedrijfsleven en dat ls dan niet te danken aan een slechte personeelsadministratie of gebrek aan belangstelling, maar gewoon omdat er toujours hard gewerkt moet worden en er niemand vrij gemaakt kan worden om nu eens even de jubilea bij te gaan houden. Maar feit is wel dat als er dan eenmaal „gevierd" wordt, het ook grandioos gebeurt. Dan wordt er een zaal ge huurd, dan komt de harmonie, in dit geval zelfs heel P.V.O., dan wordt er gegeten, gedronken en gedanst tot in de zeer kleine uurtjes. Dan blijft ook iedereen tot het einde en dat is dan ook nog in „eigen tijd". En dat zien we bij de overheid wel eens anders. Bij Klomp dus elf jubilarissen en een man die uitgeluid werd omdat hij met pensioen ging. De oudste jubilaris is de heer J. J. van Breevoort (58); twee-en veertig jaar werkzaam in de grafische industle, maar op zijn veertiende al bij een baas begonnen. Van Breevoort heeft er nooit spijt van gehad dat hij in de drukkers wereld terecht kwam. „Voor de oorlog, in de crisisjaren, was de grafische bond al sterk georgani seerd en mijn vader zei toen al dat ik bij een drukker aan de slag moest zien te komen". Van Breevoort werd leerling van de grafische school te Amsterdam, zijn woonplaats (ook nu nog), behaalde er zijn diploma's als kantoorboekbinder. „Handwerker; die vindt je nu niet meer. Als ik weg ga hier bij Klomp, dan weet niemand hoe dat dan verder moet. De specialist vertrekt dan, zeg gen ze", aldus Van Breevoort. In Amsterdam kreeg hij een baan bij drukkerijk Nuss. Daar werkt hij nog steeds, zij het dat Nuss nu onder de directie van Klomp valt en de werk zaamheden zijn overgeplaatst naar Soest. Van Breevoort is een complete vak man, zoals men die tegenwoordig zel den meer tegenkomt. „Och", zegt hij, „je behoort op mijn leeftijd (58) tot een generatie die indertijd alles heeft moe ten aanpakken. Bij Nuss leerde je ook alles. We hebben daar zelfs lampekap- pen geplakt en zooltjes gestanst. En we moesten overal bij staan; zittend werk was er niet bij. Kom daar nu maar eens om. Beste mensen hoor; leuke colle ga's, maar wij zijn van een ander slag. Ze hebben het allemaal makkelijker Ruim honderd I.V.N.-ers waren vrij dag 22 mei aanwezig om getuige te zijn van de diploma-uitreiking door loco burgemeester drs. G. Plomp. Het ge tuigschrift werd verkregen na een anderhalf jaar durende studie over diverse natuuraspecten, georgani seerd door I.V.N.'-Eemland. Geen ge ringe zaak, want Moeder Natuur is zéér veelzijdig! Vierentwintig mensen waren voor het examen opgegaan en allemaal - een score van 100% dus - slaagden zij. Reden voor vreugde voor het I(nstituut) V(oor) N(atuurbescher- mingseducatie) afdeling Eemland. De contentheid erover kwam tot uiting in de gezellige avond in het restaurant van het Soester Natuurbad. Na het officiële gedeelte werden er „Doe-opdrachten" uitgevoerd door alle aanwezigen. Alles wat verricht werd stond in betrekking tot de natuur. En er waren talloze creatie velingen onder de aanwezigen, die de resultaten van de werkzaamheden tot felbegeerde prijzen in een naderhand te houden loterij hadden gemaakt. De jury, die zich belastte met het selecteren van een winnaar uit de vele oplossingen van een foto-prijsvraag, kwam uit de bus met winnares Janny Nuysink, die een gratis excursie naar De Peel won. I.V.N.-Eemland telt zo'n kleine 500 leden en donateurs. Daarvan zijn zo'n 75 mensen actief bezig. De ruim 400 overigen, vinden het werk, door werk groepen gedaan zo belangrijk, dat zij dit willen steunen, d.m.v. een donatie van 12,- per jaar. Zij stellen toe zending van het Kontaktbiad op prijs, omdat daarin gegevens staan welke hen dichter naar alle bezigheden toe brengt. Diverse natuurzaken worden via artikelen eveneens dichterbij ge bracht, (voorzien van tekeningen), in gezonden door terzake kundige mede werkers. Bovendien krijgen ook de be gunstigers een korting bij inschrij ving op excursies. 20 Juni is er bijvoorbeeld een excursie naar Nijkerk. Dichtbij maar heel an ders dan het Eemlandgebied. Ook heb ben de donateurs toegang tot de lezing en dia-avonden, welke in besloten kring plaatsvinden. De Scholengroep, ook alweer een actieve, is een der drukstbezette groepen. Zij heeft een 20-tal scholen onder de hoede genomen om ze wegwijs te maken in de natuur met medewerking van onderwijzers en ouders. Groepsgewijs trekt men de natuur in en laat de scholieren een kaartjes-route lopen. Een doe-wande- ling is eveneens in het programma betrokken en ook de vrije wandeling. Alles echter heeft ten doen, de kinde ren wegwijs te maken en liefde voor de natuur bij te brengen. Is het begrijpe lijk. dat Eemland blij is met de nieuwe gidsen? De verschillende werkgroepen worden veelal voorzien van dia's door de werkgroep diatheek en mochten er onder u lezers, fotografen zijn, die denken, daaraan mee te kunnen en willen werken, geneer u dan niet. Wilt u meer weten over deze of een andere werkgroep welke binnen I.V.N.-Eem land opereert, dan kunt u altijd inlich tingen verkrijgen bij het vertrekpunt van de maandelijkse wandelingen. Elke tweede zondag van de maand, behalve in juli. De eerstkomende wan deling is op woensdagavond 12 juni. Om 19.30 uur start men vanaf terrein van v.v. Hees. Pijnenburg zal het gebied zijn van de 1% tot 2 uur durende wandeling. Wilt u wat meer wegwijs gemaakt worden in de Natuur, dan kan dat via de eenvoudige Groene Kursus. Deze keer zal de cursus in Baarn zijn, ln samenwerking met de Volksuniversi teit. Gidsen van I.V.N.-Eemland zullen de lessen verzorgen. U merkt, er wordt heel wat werk verzet en ..actievelingen" zijn altijd welkom. Wilt u inlichtingen over het maken of aanschaffen van nestkasten, bij welke werkgroep ook de jeugd zeer welkom is; een maandelijkse natuurwande ling; een excursie; het knotten van wilgen; schonen van heide of wat dan ook in I.V.N.-verband? Iedere I.V.N.- er is bereid tot het verstrekken van informatie en... tevens om u als begun stiger te noteren. Het Instituur Voor Natuurbescher mingseducatie afd. Eemland is erg trots op de nieuwe lichting natuur- gidsen: de dames A. Brouwer, R. Entrop, G. Geijtenbeek, M. Haag- sma; H. Hoogland, M. Klees, E. Mo- ree, J. de Vries, G. van Wandelen, R. Wiegmans en H. Ykema, alsmede de Heren J. Bakker, E. van Geijssel, H. Hanny, B. Hilhorst, M. van Hoorn, T. Kersten, R. Kok, N. Poort, M. v.d. Schot, H. van Tongeren, M. van Wan delen, G. van Woudenberg en N. van Zanten. Bij Nic. van Dam is door uitbreiding 120 m2 ingericht voor de campingsport. Nieuw is hierin de Tentenafdeling, waarin tenten geshowd worden van de merken Esvo Walker en Zentrasport International. Het accent ligt vooral op de „lichtgewicht tenten", maar ook de 4-6 persoonstenten behoren tot de kollektie. Alles voor de zeer geliefde - en erg in trek zijnde kampeervakanties ls aanwezig: van camping-gaz, slaapmatrassen, kampeermeubels tot tentharingen toe. Zeker meer dan 1001 artikelen. Voor de trektochten, zowel de wandel - als de fietsvakanties is een grote keuze in rugzakken en fietstassen. Waarbij natuurlijk de kollektie berg- en wandelschoenen opvalt. Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1981 | | pagina 3