Braderie Van Dam Supermarkt met Stratenloop voor Bentinckfonds Woensdag 2lf juni 2598.- WWHBBmiMHWHIB Qesktagd! Raad en Daad Wees kreatief met Dahlia's Peters bv Uw audio-videospecialist bij uitstek! SANYO SONY VIDEO VIDEO VIDEO VIDEO VIDEO KERKSTRAAT 3 TEL 15677 Ontdek de onbekende Montbretia Slimslang maakt einde aan gevecht met tuinslang Assurantie Praat Engels mannenkoor op bezoek in Soest S.O.SOEST atletiek VAN DAM SUPER BETA BETA GRUNDIG PANA PANA SONIC SONIC VHS VHS A.n: WEERD Makelaardij og voor wonen in de groenezone Lastige dronkaards Door hond gebeten Soes ter Courant van woensdag 3 juni 1981 incl. 3 banden incl. 3 banden incl. 3 banden portable Een ring met een Constant "groeibriljant is er al voor f.190,- Er zijn ook oorknopjes en hangers met "groei"briljant. CONSTANT "GROEI" BRIUANT SIERADEN mèt certificaat MONTAGE KUNDIGE - Hoe moeten de beroepen worden aangeduid, waarin vrouwen werken? Wordt het burge- meesteresse en burgermoeder of gaan we de kant op als bij verpleegkundigen i.p.v. verpleger door-le spreken van montagekundige naast monteur en montrice? Antwoord: Er is een werkgroep neu tralisering beroepsnamen aan het werk op initiatief van Man Vrouw Maatschappij en met medewerking van allerlei instanties die dat probleem onderkennen. Ook de werkgroep taal- sexisme van de Ver. van Vrouwen met academische opleiding werkt aan een oplossing. Met het oog op diploma's, advertenties en sollicitaties is duide lijkheid gewenst, vooral omdat nu secretaresse nog duidelijk een minder betaalde functie aanduidt dan secre taris. Men hoopt in de nabije toekomst tot één neutrale aanduiding voor elk beroep te komen. Woorden als voorzit ter, socioloog, monteur enz. zullen wel als neutraal (moeten) worden be schouwd, omdat ze algemeen gang baar zijn en geen vrouwelijke vorm nodig hebben, aldus leden van de werk groepen. Voor aanduidingen als kleu terleidster, stuurman, dienstmeisje en havenmeester zoekt men nog naar een oplossing. Het uitmuntende Britse mannenkoor „The Anglia Gospel Male Chorale", dat jaarlijks duizenden mensen naar de Royal Albert Hall in Londen trekt, komt nu ook in Soest! 41 Zeer goede mannenstemmen bijeen, samen een koor van de hoogste kwaliteit. Op hun korte toernooi door Nederland en België zullen ze ook Soest aandoen, om ons te laten genieten van hun uitgebreide repertoire van prachtige zang. Speciaal voor deze toernee hebben ze ook enkele Nederlandse liederen geleerd, waaronder de vertaling van het wereldberoemde „Amazing Grace". Op de Britse eilanden zijn veel kwalitatief goede mannenkoren, en vooral na de tweede wereldoorlog zijn er steeds meer bijgekomen. Sommige van deze koren bestaan al meer dan 50 jaar. Het „Anglia Gospel Male Chorale" is een selektie van de beste zangers uit 14 verschillende koren, wat garant staat voor veel luistergenot! Het koor zal tweemaal optreden, namelijk op [Pinkster-]zondag 7 juni om 14.30 uur en om 17.00 uur bij Evangelie Gemeente „In de Ruimte", Klein Engendaalweg 52 te Soest. WIE ZAL DAT BETALEN? - Een er fenis is verdeeld volgens vaders wen sen en moeder bleef wonen in het huis dat de kinderen erfden en door de jongste zoon beheerd werd. Hij ging trouwen en vestigde zich elders. Moe der blijft de belastingaanslagen ont vangen. Wie moet nu de lasten beta len? Antwoord: Hier' klopt iets niet. Ver moedelijk is bij de boedelscheiding geen notaris ingeschakeld, waardoor de afwikkeling geen enkele rechts kracht verkreeg en het onroerend goed niet volgens de wet is overge schreven. Als de jongste zoon na de genoemde verdeling volgens vaders wensen wel alle lasten voor zijn reke ning nam en ook de brandverzekering en het normale onderhoud betaalde, kan hij worden aangemerkt als de economisch bezitter van het pand. Dan zal hij ook de aanslag wegens genot krachtens zakelijk recht moeten vol doen, ook al is die aanslag aan zijn moeder geadresseerd. In elk geval moet u zo spoedig mogelijk een nota ris inschakelen. Van Weedestraat 7 Halfvrijstaand winkelpand met enkele keiharde pluspunten representatieve stand voor winkel maar ook voor andere bestemmingen, zoals café's, res taurants, showrooms of kan toren) zeer groot winkelend potentieel makkelijk te vinden voor uw relaties, ook van buiten Soest ■f mogelijkheid tot aanbouw magazijnruimte woonruimte op de eerste ver dieping en achter de zaak. ƒ595.000,- inkl. inventaris en goodwill. soest/BIrkstraat 87/02155-16251 Deze week iets over de aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren, meestal afgekort tot AVP. Iedereen heeft weieens gehoord van: „Iemand aansprakelijk stellen". Wat is datnu? In de Wet is uitgesproken dat als iemand schade veroorzaakt hij deze dient te vergoeden. Een voorbeeld: De heer A steekt, als voetganger, zonder op of om te kijken de straat over. De heer B rijdend in een auto, moet om een botsing te vermijden scherp uitwijken en botst hierdoor tegen een lantaarnpaal. Er is schade aan de auto, de lantaarnpaal beschadigd en de heer B zwaar ge wond. Later blijkt dat hij zelfs blijvend invalide is. En daar staat de heer A dan. Hij wordt ais veroorzaker van de schade aanspra kelijk gesteld en er wordt hem verzocht de door de heer B geleden schade te vergoeden. En in dit geval kan die schade behoorlijk oplopen. De reparatie kosten van de auto. De Puem komt met een rekening van de lantaarnpaal. Het Ziekenfonds van de heer B komt met vorderingen. Tevens zal de heer B smartegeld gaan eisen. En dit alles bij elkaar kan tot een fiks bedrag gaan op lopen. Heeft de heer A nu geen Aansprakelijkheidsverzekering, dan wordt het echt moeilijk. Er zijn veel mensen die in dit soort gevallen denken: „Och dat kan ik toch nooit opbrengen zo'n schade en omdat er van een kale kip toch geen veren valt te plukken zal ik er wel goed uitspringen". Mis, helemaal mis. Het aantal gevallen dat er voor jaren een betalingsregeling getroffen moest worden is aanzienlijk. Er zijn gevallen bekend waarin mensen tot aan oudere leeftijd moesten betalen om de veroorzaakte schade toch te kunnen vergoeden. En dat zijn ze wettelijk verplicht. Onze heer A is echter verstandig geweest. Hij heeft via zijn tussenpersoon een AVP gesloten, voor hemzelf en voor zijn gehele familie. De verzekerings maatschappij gaat deze schade nu behandelen en ook de betalingen verrichten. Nu zijn niet alle aansprakelijkheidsgevallen zo vergaand als deze, doch wat eenvoudiger voorbeelden zijn er legio. BV.Spelende kinderen brengen ergens schade toe. Bij onvoorzichtig solderen vliegt een huis in brand. Een hond jaagt vee op, wat hierdoor uitbreekt. Iemand stoot een servies om etc., etc. Er zijn echter ook gevallen waarin iemand ten onrechte aansprakelijk gesteld wordt. De maatschappij zal in dit soort gevallen de claim afwijzen en indien noodzakelijk zal zij het verweer voeren tot en met een civiele procedure. De kosten hiervan zijn dan voor de Maatschappij. Het doel van een aansprakelijkheidsverzekering is dus duidelijk. Zij beschermt de verzekerde tegen de financiële gevolgen van een aan een ander toegebrach te schade. Dat maatschappijen opzettelijk toegebrachte schaden afwijzen lijkt ons te billij. ken. Overigens zijn bij deze ,,opzet"-schaden voor kinderen uitzonderingen ge- maakt. Tevens vergoedt de maatschappij schade aan eigen of geleende goe deren niet. Tot besluit willen wij u nog wijzen op het feit dat meerdere Maatschappijen hun voorwaarden gelijkgestemd hebben. Dit om veel meer uniformiteit te krijgen in alle verschillende soorten polis- voorwaarden. Deze AVP's staan bekend onder de naam „AVP 80". Heeft u nog vragen over bovenstaand relaas, stelt u ze gerust aan de redac tie van deze krant. Voor veel tuinliefhebbers loopt het sproeiseizoen vaak uit op een eindeloze wor steling met de tuinslang. Het oprollen gaat zelden zoals het moet. Er blijft wa ter in de slang achter, terwijl dat niet de bedoeling is... Aan die problemen komt nu een eind met de slimme Slimslang van Black Decker: een 20 m lange, platte waterslang die na gebruik moeiteloos kan worden opgedraaid in een compacte cassette, zonder in de knoop te raken. Soest Scholierenwedstrijd Om 18.30 uur zullen de jongens van de basisscholen als eerste starten. Om 18.45 uur gevolgd door de meisjes. De start voor de jongens van de middel bare scholen is om 19.30 uur. De meis jes zullen een minuut later vertrekken. Anders dan in de voorgaande ja ren is het nu mogelijk met meerde re teams aan de start te verschijnen. Sportiviteitsprijs Om 19.00 uur is de start voor de overi ge leerlingen van de basisscholen. De school met het grootste aantal deel nemers zal de sportiviteitsprijs ont vangen. Elke leerling een punt en elke leraar 10 punten. De prijs bestaat uit een sporttrofee, welke ieder jaar weer beschikbaar wordt gesteld. Recreatieloop Om 20.00 uur is er een recreatieloop over één, drie en vijf mijl. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een fraaie medaille aan lint en heeft bovendien kans op een mooie prijs in natura. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50. Bentinckfonds Evenals de voorgaande jaren is de net to opbrengst van deze loop bestemd voor het Bentinckfonds. Door mas saal mee te doen kunt u als valide sporter iets doen voor uw collega in valide sporter. Bewijs woensdag 24 juni dat u niet lijdt aan bewegings armoede en LOOP MEE Braderie Tijdens de Stratenloop, die zal bestaan uit een scholierenwedstrijd aanvang 18.30 uur en een recreatieloop aanvang 20.00 uur, zal Super Van Dam op het parkeerterrein voor Honsbergen een Braderie verzorgen. Het accent zal bij deze Braderie niet op de verkoop lig gen, maar meer op gezelligheid voor jong en oud. S.O. SOEST ATLETIEK ORGANISATIE EN Op de Van Goyenlaan ramde een dron ken man de ruit uit de voordeur van de buren. Hij zei op rust gesteld te zijn en beschuldigde zijn omgeving van te luidruchtig te zijn. In Soesterberg sloeg een dronkaard in een vechtpartij met zijn broer het meubilair in zijn eigen flat kapot. Hij liep een verwonding aan zijn arm op, die door een arts werd verbonden. De man werd daarna voor eigen vei ligheid ingesloten. Een niet geheel nuchtere 20-jarige au tobestuurder passeerde, komende van de Burgemeester Grothestraat de verkeersgeleider bij het begin van de Koninginnelaan aan de verkeerde kant. De politie zag het; legde hem een rijverbod op en gaf hem een bon voor zijn merkwaardig rijgedrag. Een kado zoeken voor familie, relatie of vriend moeilijk? Probeer eens een Soester kadobon. Makkelijker kunt u het zichzelf en de ontvanger niet maken. Montbretia, de rijkbloeiende verwant van de gladiool, maar met veel meer gratie en eenvoud, is van alle zomerbloeiende bolgewassen misschien wel het meest onderschat. De plant verlangt zon of halfschaduw en groeit zelfs goed voor een ligusterhaag! Grootbloemige (als afgebeeld) of kleinbloemige soorten in geel, oranje, koper, rood of kombinaties van deze kleuren staan tot uw beschikking. Elke knol vormt 1 tot 3 ranke maar stevige 40 cm. lange stengels met 10 a 20 bloemen, die van juli tot september bloeien. De bladeren zijn zwaard vormig zoals die van gladiolen. De Montbretia is één van de dankbaarste en sterkste zomersnijbloemen. De knollen worden 5 cm. diep en eveneens 5 cm. van elkaar geplant in lichte en humusrijke losse grond. Ge durende hun gehele groeiperiode ver langen de planten water. Het is niet nodig om de planten vóór de winter op te nemen en binnen te halen, want zij verbreiden zich zo snel dat men om de 2 of 3 jaar wat pollen zal moeten uitgraven, scheuren en op nieuwe plaatsen herplanten. Dit gebeurt in het voorjaar, wanneer de planten weer aan de groei komen. Montbretia's die vast blijven staan moeten gedurende de winter goed wor den afgedekt tegen vorst. Water is belangrijk voor uw tuin. Het lost de voedingsstoffen op die in de bo dem zitten, zodat ze door de planten kunnen worden opgenomen. Speciaal wanneer u net nieuwe planten of heesters hebt gepoot, moet u er op letten dat ze genoeg water krijgen. Maar ook in de zomer is sproeien vaak hard nodig. U kunt erop rekenen dat de toplaag van uw tuin behoorlijk uit gedroogd zal zijn wanneer het een aantal dagen niet heeft geregend. Vooral het gras en ook kleine planten met ondiepe wortels krijgen het dan zwaar te verduren. Vroeg of laat sproeien Met sproeien houdt u uw tuin in een goede conditie. En de Slimslang van Black Decker maakt het u daarbij erg gemakkelijk. Het is een 20 m lange, dubbelwandige waterslang, compleet met wartel en snelkoppeling, in een handige, lichtgewicht cassette. Door z'n lengte is de slang geschikt voor praktisch elke tuin, en bijvoor beeld ook voor het wassen van de auto. De slang raakt nooit in de knoop. En na het gebruik wordt het water tijdens het oprollen automatisch uit de slang geperst. Denkt u erom dat u öf 's morgens of 's avonds sproeit, 's Middags is het vaak te warm, waardoor uw planten het koude leidingwater niet kunnen verdragen. Bovendien leidt het sproei en 's middags tot snellere verdam ping en daardoor tot onnodig water verbruik. In z'n compacte lichtgewicht cassette kunt u de slimme Slimslang A 6000 van Black Decker probleem loos opbergen. De slang kost 98,- (adviesprijs). Dahlia's zijn geschikt voor verschillende doeleinden in en rondom het huis en bloeien vanaf juli tot aan de eerste nachtvorst in een waar kleurfestijn aan 25-150 cm lange stengels met enkele of dubbele bloemen van 10 tot 25 cm doorsnede en in verscheidene interessante vormen. Om de plaats van de verschillende dahliatypen zodanig te bepalen dat ze een zo groot mogelijk effekt sorteren, kunt U de lengte van de stengel als voornaamste richtlijn aanhouden, de hogere variëteiten achterin de borders, de middelhoge variëteiten praktisch overal bij andere planten en de kortste- lige dahlia's winnen steeds meer aan populariteit in bloembakken op terras sen, balkons en ook op daktuinen en natuurlijk wordt vrijwel iedere dah lia als snijbloem gebruikt. Geen enkel zomerbloeiend bol- of knolgewas geeft zoveel bloemen gedurende zo'n lange periode. Dahlia's worden in het voorjaar als knollen gekocht. Denk erom dat ze veel sneller uitdrogen dan ander soorten bollen en knollen. Daar dahlia's vorstgevoelig zijn kun nen pas na de laatste nachtvorst, d.w.z. in mei of zelfs begin juni, uitgeplant worden. Maar als u over b.v. een kas beschikt, die iets verwarmd kan wor den, kunt u de knollen ook in bloempot ten zetten, zodat ze al eerder tot groei komen. Indien u ze eind maart in bloempotten, met een doorsnede van 12 cm, met compost plant, kunt u na de vorst al flinke planten uitzetten, die veel vroeger zullen bloeien. Heeft u geen kas, dan kunt u ze ook op een zonnige vensterbank in huis zetten. Knollen kunnen echter ook direkt in de grond geplant worden en wel liggend en ca. 5-7 cm. diep. Bij de hogere zij up naai' arm naar naar auiu ulucg. De eigenaar van de bouvier is bekend. variëteiten van meer dan 75 cm wor den stevige stokken geplaatst, 40 cm van elkaar, en bij elke stok wordt een knol geplant. De lagere variëteiten hebben geen stokken nodig; deze worden 5-7 cm diep en 25 cm van elkaar gezet, in bloembakken zelfs nog dichter. Geef na het planten flink water. Te veel stikstof stimuleert de bladgroei. Laat aan het eind van de zomer de knollen in de grond totdat na enkele nachten vorst het blad zwart is geworden. Snijd de stengels 10 cm boven de grond af, graaf de knollen voorzichtig op en laat ze goed drogen, waarbij men er tevens voor moet zorgen dat water in de holle stengels geheel kan opdrogen. Daarna kunnen de knollen opgeslagen worden op een plaats die vrij is van vorst, muizen en vocht. Blijf de hele winter door kontroleren of de knollen niet uitdrogen of rotten. De moderne dah lia's zijn afstammelingen van ver schillende in Mexico inheems zijnde rassen. Elk jaar komen er nieuwe hybriden op de markt, en zij vertonen zo'n gevarieerde bloeiwijze en vorm, dat zij in kategorieën zijn ingedeeld, waarvan elk het volledige kleurenas- sortiment bestrijkt. Anemoonbloemige dahlia's hebben een soort speldenkussen van kleine buis vormige bloemen en zij 25-45 cm hoog. De bloemen van de halskraag dahlia's bestaan uit een enkele rij bloembladen, gerangschikt rond een krans kortere bloembladen, vaak in kontrasterende kleuren. Zij bloeien rijkelijk en opval lend en hebben 75-100 cm lange stelen. De dekoratieve dahlia heeft volledig dubbele en kompakte bloemen met een vlak bloemdek zonder schijf en met enigszins gevouwen en stompe straal- bloemen. Dit type, samen met de kaktusdahlia's, biedt een grote ver scheidenheid aan bloemmaten; varie- Maandagavond werd op de Dalweg een dame door een bouvier in haar arm gebeten. De hond had het waarschijn lijk voorzien op het schoothondje dat Op woensdag 24 juni a.s. organiseert S.O. Soest Atletiek voor de derde maal de Van Dam Stratenloop voor scho lieren. Alle basisscholen en scholen voor middelbaar- en beroepsonderwijs uit Soest zijn hiervoor uitgenodigd. Vooral de basisscholen hebben weer enthousiast gereageerd en vele in schrijvingen zijn reeds binnen. Iedere woensdagavond kunnen de scholen van 6.00 tot 7.00 trainen op het terrein van de Sportorganisatie Soest. Atleten van de Sektie Atletiek zullen hun hier bij begeleiden. rend van meer dan 25 tot minder dan 10 cm in doorsnede. Pompondahlia's zijn rijkbloeiend met kompakte kogelronde bloemen aan 60- 100 cm lange stengels. Deze zijn prima geschikt als snijbloem. Kaktusdahlia's hebben chrysant-achtige dubbele bloe men met doorgaans gepunte straal vormige bloembladen, die over meer dan de halve lengte zijn opgerold. De lengte van de stengels varieert van 60 tot 135 cm. Op bovenstaande foto zijn afgebeeld op de bovenste rij: links - kaktus- dahlia, rechts - dekoratieve dahlia. Middenrij: links - halskraagdahlia, midden en rechts - pompondahlia. Onderste rij: links - overgangsvorm tussen kaktus- en dekoratieve dahlia (semi-kaktus), midden - anemoonbloe mige dahlia, rechts - enkelbloemige dahlia.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13